web analytics
קטגוריות
ריגול תיאטרון ודרמה תרבות

המרגל מהמכון הביולוגי

סקירה על הצגת תיאטרון על פרשת לכידת מרגל מסוכן ביותר במכון ישראלי מדעי ,המבוססת על פרשת לכידתו של מרגל בכיר ומסוכן ביותר במכון מדעי ישראלי.

 

"הבן הטוב" מאת רמי דנון ויוסי מלמן בבימויו של רמי דנון היא הצגה חדשה בתיאטרון הקאמרי  המספרת על מדען שתרם תרומה נכבדה למערכות הנשק המתוחכמות של המדינה ומואשם בריגול. החוקר מנסה לפצח את סודו תוך 48 שעות העומדות לרשותו ולענות על השאלה: מה גרם לו, למדען, להעביר את הסודות השמורים ביותר למעצמה זרה?

לא במקרה אחד מכותבי המחזה הוא מומחה תקשורתי לענייני השירותים החשאיים והסיפור כולו מבוסס על פרשיית ריגול אמיתית.

 

תיאטרון הקאמרי העלה על הבמה הצגה חדשה "הבן הטוב" מאת העיתונאי יוסי מלמן ורמי דנון בנושא שאותי כחוקר בנושא שירותי הביון הישראליים הוא מעניין במיוחד זהו תיאור בדיוני דרמתי המבוסס על פרשת ריגול אמיתית , פרשת מרקוס קלינגברג .

נושא ההצגה פעילותם המבצעית של סוכני השב"כ/מוסד הוא נושא נדיר בתיאטרון העברי ( אם כי לא חסר תקדים ). אבל המוקד של ההצגה הוא לא "אנשינו " דהיינו חוקרי השב"כ אלא הבוגד פרופסור הרמן (בגילומו של השחקן הוותיק יוסי גרבר ),חוקר בכיר ביותר מפורסם ומכובד במכון למחקר ביולוגי ( וללוחמה בקטריולוגית ?) בנס ציונה אחד המוסדות החשאיים ביותר של ישראל,מקום שבו נמצאים כל האנשים תחת מעקב סמוי בכל רגע ורגע ,ואנשים מבחוץ אינם יכולים לבקר בו.

פרופסור הרמן כמתברר פעל במשך שנים רבות כמרגל עבור הסובייטים והסגיר להם את סודותיו של המכון ושל המחקר הביולוגי של ישראל. על חוקרי השב"כ לפצח את סודותיו ואת אישיותו של המרגל ולהוציא ממנו הודעה בתוך זמן מוגבל , 48 שעות ,הזמן שהקציב להם בית המשפט.ולא שוב ישוחרר האיש כפי ששוחרר כבר כמה פעמים בעבר מחקירות דומות שבהן נמצא תמיד כחף מפשע גם תחת בדיקת מכונת אמת.

כאמצעי לשבירת רוחו של המדען מובאת למקום בתו , פעילת שמאל קיצוני מאירופה השונאת שנאת מוות את אביה וחוקרי השב"כ ( שמחולקים כמובן וכמצופה ל"חוקר הטוב " ו"החוקר הרע" אם כי כמובן במציאות גם של ההצגה הם אינם מתאימים כלל להגדרות האלו ) מעמתים אותה עם האב במטרה לשבור כך את רוחו ולהביא בכך להודעה המיוחלת.

 

מה שמצא חן בעיני יותר מכל בהצגה זה העובדה שזאת הצגה אינטלקטואלית .יש כאן מאבק מוחות בין המדען שני חוקריו וגם עם בתו אחוזת השנאה שמאשימה אותו בבגידה באימה ובאחריות למותה ( נושא הבגידה מכל סוג שהוא הוא מרכזי בהצגה ). אבל גם הבת האהובה –שנואה לא מצליחה לשבור את האב הערמומי והמתוחכם שהוא לכאורה לפחות מתוחכם יותר מחוקריו ( המגולמים כאנשי שב"כ כמעט סטריאוטיפיים ) אולי משום שהוא ציפה מזה שנים לאפשרות לכידתו והתכונן אליה היטב.


כל הדמויות בהצגה מרבות לנאום נאומים פרוגרמטיים שמציגים את עמדותיהם האידיאולוגיות היטב. וזה ניראה קצת כלא מציאותי אבל ניתן לטעון שדווקא במצב המיוחד הזה של חקירה זהו סוג התנהגות הצפוי מהחוקרים והנחקר. .
אבל האם ה"מרגל " במציאות או במרכאות פרופסור הרמן הוא באמת בוגד ?,וגם אם התברר שבגד האם הוא באמת ראוי לבוז ? ואולי הוא דווקא אדם שפועל ממניעים הומניטריים מוסריים משלו הרבה יותר מוסריים מאלו של חוקריו הפטריוטיים הקטנוניים עלובי הנפש ?אולי דווקא הוא מנסה להציל מיליונים בדרכו שלו מאימת הנשק הבקטריולוגי ?


מטבע הדברים ההצגה אינה נותנת וגם אינה יכולה לתת תשובות ברורות לשאלות האלו שמושארות לתשובה בידי כל צופה בדרכו שלו . .
אבל נראה לי שזה הכיוון שמלמן ודנון הלכו אליו .

המחזה מבוסס על פרשת מרקוס קלינגברג  שעליה כבר כתב המחזאי מלמן בצורה תעודית מפורטת בספרו "המרגלים".

קלינגברג היה המרגל שגרם את הנזק הרב ביותר לישראל מכל מרגל אחר שעבד בה. הודות לקלינברג למדו הסובייטים על כל אשר נעשה במחקרים השונים במכון במשך קרוב לעשרים שנה. בבגידתו גרם קלינגברג לאובדן מאמץ ישראלי של עשרות שנים ,מאות מדענים ,מליוני שעות עבודה ועשרות מליוני שקלים .ומאמץ שלם של 20 שנות מחקר ירד לטימיון .הפוטנציאל הביולוגי של ישראל נחשף לחלוטין לאויביה. ללא כל ספק הוא היה המרגל הסובייטי היעיל ביותר שפעל בישראל אי פעם.

ואם זאת דמותו כמו דמות מקבילה של מרגל אחר עבור הסובייטים ישראל בר שהיה גם איש אמונו של בן גוריון עד שנלכד היא אניגמטית ביותר . כמו ישראל בר זהו אדם אינטליגנטי ביותר שדומה שיש לו מניעים נאצלים ביותר למה שעשה  ואולי לא?
ישראל בר למשל כתב ספר בתקופת מאסרו שבו נתן הסבר איסטרטגי מפורט לכל פעילותו בשירות הרוסים שלדעתו רק סייעה לישראל בטווח הארוך וטענות דומות היו לקלינגברג.
נסיבות לכידתו של קלינגברג עדין לוטות בערפל ומסתבר שישנן  גרסאות שונות וסותרות בעניין.על פי גרסה שפורסמה בעיתון צרפתי הלכידה אף לא הייתה השג ישראלי,אלא הייתה בכלל בגלל מידע שהישיג הסי אי אי בידי מודיעים בברית המועצות.
עצם "העלמו" של קלינגברג " ( כתוצאה מלכידתו בידי השב"כ ) נחשף לגמרי במקרה ב-1985 בידי עיתונאי זר פיטר פרינגל שמצא את עצמו כתוצאה מחשיפת הפרשה נתון למעקב בידי שירותי הביון הישראליים.
בישראל אסרה הצנזורה בצעד חריג מאוד לדווח על הסיפור שפורסם כבר באנגליה. חנן עזרן בספרו "למות מפחד" מספר שסוכני השב"כ אף פנו אליו עוד ב-1989 לאחר שעלה על הסיפור ודרשו ממנו לא לפרסם אותו ( אם כי ידיעות על הפרשה כבר פורסמו בחו"ל ). הוא מספר שלפרשה היה קשור מדען בכיר אחר שהוא מביא רק שם בדוי שלו שנפטר באופן מסתורי זמן לא רב קודם לאחר לאחר שמדען אחר סיים את חייו במעבדה בה עבד .אישתו של המדען טענה כי מותם שלו ושל חברו קשורים לפרשת הריגול שהוסתרה מעיני הריגול פרשת קלינגברג וכי "הרגו אותו כדי שישתוק".

קלינגברג משתחרר מהכלא.

אכן פרשה מסתורית ביותר וההצגה עוד מעצימה את תחושת המיסתורין שסביבה.
המחזה נשלט לחלוטין בידי יוסי גרבר ( שנותן לאחרונה גם תפקיד מצויין  גם הוא עבור הקאמרי של הגנגסטר  היהודי מאיר לנסקי ) שנותן תפקיד יוצא מהכלל  של המדען המרגל.  שאר השחקנים אם כי הם עושים עבודה סבירה בהחלט פשוט אינם מגיעים לאותה רמה של משחק ודומיננטיות בימתית  וכך לצופה אין ברירה אלא ליפול שבי אחר משחקו של גרבר/הרמן המדען האינטילגנטי והמתוחכם כפי שכמעט קורה לדמויות בהצגה .

הצופה יוצא בהרגשה שמן הסתם כוונתם של המחזאים הייתה לרמוז שלא כל הסודות נפתרו כאן וכי לא הכל עוד נחשף וכי את האמת והשקר בדמותו של הפרופסור אולי לא נפענח לעולם. אולי גם משום שהמרגל כבר אינו יודע אותם בעצמו.

 

נספח :

ספרים שעוסקים בפרשת מרקוס קלינגברג:.

יוסי מלמן ודן רביב  מרגלים לא מושלמים :   סיפורו של המודיעין הישראלי /    תל-אביב :   ספרית מעריב,   [1993]

איתן הבר ויוסי מלמן המרגלים :   פרשות ריגול במדינת ישראל /    תל-אביב :   ידיעות אחרונות,    2002 

המרגלים פרשות ריגול במדינת ישראל

klinberg cover 2

 

 

מרקוס קליינברג  ביחד עם מיכאל ספרד המרגל האחרון / ערך דני דור    תל-אביב :   ספרית מעריב,   תשס"ז 2007.

גירסת המרגל. תורגם לצרפתית ולגרמנית

klinberhg cover 1

 

 

 

 

יוסי מלמן ודן רביב מלחמות הצללים :   המוסד וקהילת המודיעין /  עורכת מיכל שוורץ   תל-אביב :   ידיעות אחרונות,   2012.

כולל פרק עדכני על הפרשה.

 
קישורים רלבנטיים

כתבנו לענייני ריגול :שיחה עם יוסי מלמן

פרטים על "הבן הטוב"

ציפי שוחט על הבן הטוב

צבי גורן על הבן הטוב

קלינגברג בויקיפדיה

מלמן על מודעות אבל מזוייפות לקלינגברג

לא הייתי מרגל :יוסי מלמן על ספרו של מרקוס קלינגברג 

קלינגברג עדיין בחיים

הבגידה של קלינגברג

הנכד של קלינגברג

אילנה דיין ופרשת קלינגברג

בישראל לא מעלימים בני אדם ,אף פעם,כמעט..

פרשת ישראל בר

המכון למחקר ביולוגי בויקיפדיה

האתר הרשמי של המכון

עוז יעוז נגד העיתונאים

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “המרגל מהמכון הביולוגי”

בימים אלו יצאה לאור גירסתו של המרגל מרקוס קלינגברג עצמו על פרשת הריגול שבה היה מעורב
"המרגל האחרון "

זאת לאחר שהותר על ידי ועדת שרים מיוחדת
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/870090.html

והנה כתבה נוספת על האיש של יוסי מלמן מחזאי ומראיין הבית של קלינגברג
https://www.maariv.co.il/news/israel/Article-515842

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 + 3 =