web analytics
קטגוריות
קומיקס

זבנג ורק התחלנו: על מגזין זבנג

Image result for ‫מגזין זבנג אלי אשד‬‎

הופיע באתר NRG

בימים אלה חוגג "מגזין זבנג " מגזין קומיקס חודשי שכל כולו מורכב מיצירה ישראלית מקורית שנתיים להיווסדו , ו -24 גיליונות של "מכות חודשיות" ועושה בכך היסטוריה בתולדות הקומיקס הישראלי (האמת שארבע גיליונות רצופים זה כבר תקדים אבל לא משנה…)., .
זהו מגזין בעריכתו ( ( ולרוב גם פרי עטו ) של אמן הקומיקס הידוע אורי פינק  שהוא ככל הנראה האדם היחיד שמתפרנס מציור קומיקס בלבד בישראל .

עוד מתנה מפתיעה לקומיקס הוותיק בישראל היא שובה של תכנית הטלוויזיה "זבנג" המבוססת על הסדרה המצוירת בכיכובם של אושיות כמו סנדי בר ,ליאון רוזנברג, , איריס אברמוביץ', יוסי גרבר, שירי גדני ועוד למרקע . התכנית משודרת פעמיים ביום ב"ערוץ הבידור" של "הוט" וגם אפשר לראות אותה ב- VOD.
לרגל האירוע החגיגי נפתח אתר אינטרנט חדש לסדרת הקומיקס שגרסה ראשונה שלו כבר באוויר
lבאתר נמצאים לצד פורומים לחובבי קומיקס גם סיפור אינטראקטיבי של זבנג, שפינק ממשיך אותו בהתאם לבקשות הקוראים חינמים למיניהם וגם מדריך להכרת הסדרה למצטרפים חדשים..

אורי פינק התפרסם הודות לסדרת "זבנג" שלו על עלילותיהם המטורפות של חבורת תיכוניסטים ישראלים ביזאריים שמופיעה מזה 19 שנים בשבועון "מעריב לנוער" והפכה למותג ולבסיס לסדרת ספרים רבי מכר , לסדרת טלוויזיה לסדרה אינסופית של יומני תלמיד רבי מכר ועוד אינספור מוצרים. וכעת פינק נמצא בעיצומו של השלב הבא לאחר שהפך את גיבוריו הססגוניים למרכז של מגזין קומיקס צבעוני חודשי שיוצא באמצע כל חודש ונמכר בחנויות ולמנויים ומפרסם סיפורי "זבנג חדשים " לצד סדרות נוספות מפרי עטו הפורה של פינק ואמני קומיקס ידועים נוספים כמו שי צ'רקה ונמרוד רשף כמו גם אמני קומיקס צעירים מתחילים שפינק גילה .
ולאלה מכם שהיו במערה ב19 השנים האחרונות , סדרת הקומיקס "זבנג " עוסקת במעלליהם של על עלילות חבורה מטורפת של תיכוניסטים ישראליים אי שם בבית ספר ישראלי טיפוסי. סדרה זאת מלווה את הצעירים בישראל זה יותר מ-18 שנה ומשמש עבורם כקריקטורה על חייהם בארצנו המוטרפת.
אך למרות שהגיבורים הם בני נוער הרי קהל היעד של המגזין הוא רחב .

זבנג תמיד פנה לטווח גילאים רחב יותר מ “מעריב לנוער"-העיתון בו הופיע מאז 1987. הציורים הצבעוניים משכו את הצעירים יותר והסאטירה העוקצנית השאירה קוראים רבים עד גיל הצבא. "זבנג" היה הדבר האחרון אותו עזבו אותם קוראים הראשונים של המדור שהיום יש להם ילדים שמכירים ועוקבים אחר הסדרה ומעללי הדמויות שהתעדכנו עם השנים בהתאם למציאות שמסביב.
לצד זבנג מופיעות בחוברת עוד סדרות קומיקס של אורי פינק כמו "סופר שלומפר " גיבור על מצחיק ו"גוגי " סדרה שמתארת את עלילות בני משפחתו של פינק עצמו . בנוסףהיו גם סדרות חדשות לגמרי כמו "דון קופידו " ו"המרכז הרפואי בר מינן ". "פיצה מורגנה" . עיתון "זבנג" גם נותן במה ליוצרים צעירים כמו תומי זנדשטיין ועומר קציר ומארגן מדי שנה בפסטיבל הקומיקס את תחרות "צייר נולד"

אורי פינק : היו כבר ניסיונות לשווק חוברות קומיקס בישראל מגזינים כמו "בוקי " שהיה שבועון " ו"מאד" של הוצאת מודן שהתבסס על מגזין הסאטירה האמריקני המפורסם , אבל כולם ללא יוצא מהכלל נכשלו . ואף אחד מהם גם לא התבסס אך ורק על חומר ישראלי מקורי כפי שאנחנו עושים.
א.א. : ולמה אתה חושב שדווקא אתם הצלחתם איפה שכל קודמיכם נכשלו ?
אורי פינק : בגלל כמה סיבות : 1. "זבנג " זה מותג שידוע לכל . אין אדם שגדל כאן מגיל מסוים שאינו מכיר את הדמויות של זבנג , והם יהיו "הקטר " שימשוך אחריו את המגזין.
2. העלויות הן נמוכות ביותר ומאלה של פרויקטים קודמים בעבר כי זה הכל נעשה על מחשב ובדיסק שזה הרבה יותר זול וההוצאה הוצאת שע"ל של שמעון שמעוני שיש לה מערכת הפקה משלהם. שע"ל הוציאו לאור מגזין לילדים בשם "ראש צעיר " בעריכת איטו אבירם שיצא לאור במשך שנים רבות ופעל דרך מנויים בלבד , לא רואים אותו בחנויות. בגלל זה  אנחנו מחזיקים מעמד לאורך זמן. והיום קל יותר להפיק חוברת כזאת. כל חוברת נמכרת ב-2000 עותקים ..
אמנם אין לנו את מנגנון השיווק המשומן של "מעריב לנוער" אבל  אנחנו הולכים לקהל יותר ממוקד של חובבי קומיקס מכל הגילים ופונים אליהם דרך הרשת .
אנחנו מנגנון מאוד קטן, רק אני והמזכירה . נכון שאילולא היכולות הטכנולוגיות החדשות של הפקה בעזרת מחשב לא היינו יכולים להפיק מגזין כזה. למעשה הרי היום כל אחד יכול להפיק מגזין .מצד שני זה מתנקם כי קשה מאוד להפיץ אותם .וגם לנו קשה מאוד להפיץ אותם
.

במהלך ההיסטוריה שלו המגזין נקט בגימיקים שונים על מנת להרחיב את קהל הקוראים שלו מעבר לנישת קהל חובבי הקומיקס הצעירים. כך למשל הוא שיתף פעולה עם ערוץ ילדים בכבלים במבצע פירסום יוצא דופן שבו ילדים לקחו דמות אמיתית כל שהיא לבחירתם למשל דודי בלסר או יעל בר זוהר והפכו אותו לגיבור או גיבורת על כרצונם .
פינק : היו לנו שיתופי פעולה מאוד יצירתיים. למשל הצענו ליצרנים לעצב להם דמויות ונותנים להם שירותי קומיקס של עיצובי דמויות שיקדמו את המוצרים שלהם ואפילו משתמש בדמויות זבנג הפופולאריות כדי לקדם את המוצרים הנ"ל. לחוברת יש יתרון שאפשר לצרף אותה לכל מיני מוצרים כתוספת וכערך מוסף ..חוץ מזה גם חשבנו לעשות קומיקסים על דמויות טלוויזיה אמיתיות כמו מנחי אקזיט או שמוליק טייר דמויות שהנוער מכיר ואוהב.
אבל בנתיים קשה לאמר שהמבצעים האלו הצליחו כל כך כי קשה מאוד לחדור את ליבם של חברותה פרסום הגדולות ואל התקציבים שלהן. וזאת בעיה . כדשי לשרוד בשוק או שאתה מתחבר לחברה ענקית שמממנת אותך או שאתה עושה הכל בבית ואז קשה להגיע לגופים פרסומיים שמעדיפים לעבוד עם חברות גדולות .

ובזמן שמגזין זבנג יוצא מידי חודש בחודשו מעריב לנוער ממשיך לפרסם סיפורי "זבנג " משלו של שני עמודים נפרדים מאלה שבמגזין מידי שבוע כפי שהוא עושה מזה 19 שנה .
א.א. : מעריב לנוער מפרסם את "זבנג " מזה 19 שנים האם הם רואים בעין יפה את המגזין המתחרה שמשתמש באותם הדמויות שהפכו כל כך למזוהות עם "מעריב לנוער" ?
אורי פינק : גם מעריב לנוער משתף פעולה מאחר שזה מגזין שלא מתחרה במעריב לנוער בקהל היעד שהוא הרבה יותר ממוקד ומורכב מחובבי קומיקס שאינם בהכרח אלה שקוראים את "מעריב לנוער". כך למשל היה מבצע של מי שמתקשר למעריב לנוער למרכזיה ועונה לחידה מקבל מינוי של שלשה חודשים על מגזין זבנג .
א.א. : איך אתה רואה את מגזין זבנג בעתיד ?
פינק : תמיד יהיו מבצעים יצירתיים כמו תחרויות ציורים אנחנו מעונינים לעודד אמנים צעירים ומתחילים בארץ ולעודד עם המיזם הזה את תרבות הקומיקס בארץ.

א.א. :מי הם אמני הקומיקס האחרים שהופיעו במהלך 24 הגליונות ועם איזה סדרות או סיפורים
ומי מהם זכה להצלחה הגדולה ביתר אצל הקוראים או לפחות הופיע המספר הרב ביותר של פעמים ?

פינק: ולדיק סנדלר שנלקח בידי צה"ל ואיתו "משפחת שיקדה" שהיה ללא ספק המדור האהוב הלא פינקי ביותר- אפילו אישתי היתה מעריצה של משפחת האינדיאנים בשכונת התקווה עוד השתתפו גלעד סליקטר עם "נחום" ביקר בכמה גליונות שני זוכי "צייר נולד" ענבל ברדא עם "קרן ציידת השדים" היה מאד אהוב "מגי ושוקי" של עומר קציר גם זוכה להערצה תומי זנדשטיין מצייר את "שאול" שזכה ב"מיני צייר נולד"
שי צ'רקה פירסם קטעים מספרו "פתקאות מהשמים" קישקה ניסים וצ'רקה גם פירסמו ברכות לגליון השנה שגם כלל קומיקס שנכתב ע"י הסנדאפיסט נאור ציון שהוא חובב קומיקס גדול.
.פינק : היום זה הרבה יותר קשה לשרוד בשוק גם עם "זבנג " בגלל שפע המותגים שמתחרים אבל זבנג עדיין מחזיק מעמד יפה ..

 


המגזין החדש תפס מקום בנישה ההולכת ומצטמצמת של מגזינים לילדים ‘ נישה שפעם הייתה פורחת ומשגשגת ביותר עם מגזינים פופולאריים כמו "דבר לילדים ו"הארץ שלנו " ו"אצבעוני " (שעדיין קיים גם לאחר מות מייסדו מיכאל שיר ) וכיום נשלטת בעיקר בידי מגזינים מסוג "עולמו של דיסני " שמורכבים רובם ככולם מתרגומים ופרסומות . אולי המגזין החדש יקים אותה לתחייה עם קהל חובבי קומיקס צעירים ונלהבים .כך או כך רוב הסיכויים הם שהסדרה תמשיך לרוץ שנים רבות לאחר ש"השמיניה" האופנה העכשווית בקרב הדור הצעיר תיהפך לזיכרון קלוש. .

זבנג למבוגרים

הזהרה !!!!בקומיקס זה ילדים עלולים להיחשף לדברים שהם כבר רואים באינטרנטי בטלויזיה ואפילו בסלולארי !!!!!!

בקיצור הורים על אחריותכם !

( הזהרה בחוברת "התנתקות שואו)

ההצלחה של "זבנג " הביאה יצירת "סדרות בת " על אותם הדמויות כמו "זבנגלה" שמתארת את הרפתקאות החבורה כילדים קטנים בעולם מקביל לזה שבו הם תלמידי תיכון, סידרה שבה כמובן אין הסקס שיש באחותה "המבוגרת יותר "
פינק : במגזין אני מתון יותר בסיפורים מאשר ב"מעריב לנוער" שפונה במפורש לשכבת גיל יותר גבוהה ,אני לא רוצה שילדים וההורים ירגישו אם נבוכים אם יקראו במגזין סיפורים שיש בהם התייחסויות לסקס . הנושאים האלו עדיין עדיין מופיעים ב"מעריב לנוער" שמיועד לקבוצת גיל אחרת מזו של קוראי המגזין , ואלו נושאים אחרים ממה שהעסיקו את הנוער כשהתחלנו עימו .
אבל שאיפתו הגדולה של פינק היא ליצור סדרה עם דמויות זבנג שתפנה לקהל המבוגר של בני העשרים-שלושים פלוס האנשים שגדלו עם ועל הסדרה .
פינק : אני מחפש בית בשביל סדרה שתעסוק בגבורי זבנג כאנשים מבוגרים וסקסיים . בני עשרים שלושים פלוס וסדרה זאת תהיה לחלוטין בלי עקבות ובלי שום צנזורה שהיא .
פינק חושב על כך מזה שנים רבות.אחד מהנושאים שמתמשכים בואריאציות שונות ומטורפות סיפורי "זבנג " הם הנסיונות הנואשים והבלתי פוסקים של אחד מגיבורי הסדרה לקיים לבסוף יחסי מין עם חברתו סיגל , נסיונות שלעולם אינם ממומשים בהצלחה. לבסוף "ריחם " פינק על גיבורו ובסיפור שפירסם בקומיקס המחתרתי "סטיות של פינגווינים " ( את הסיפור הזה אי אפשר היה לפרסם לעולם ב"מעריב לנוער") תיאר בסיפור שהיה פורנוגרפיה קשה ממש את מעשה הסקס הראשון בין גל וסיגל שמטבע הדברים אינו יכול להסתיים בצורה נורמאלית.
.אך מטבע הדברים לא יכול היה להציג סיפור מעין זה בסיפורי "זבנג " ה"רגילים".


פינק חזר לנושא "זבנג וסקס" לאחרונה בחוברת שיצאה לרגל ההתנתקות "ההתנתקות שואו ". חוברת סטירית על ההתנתקות מעזה שבה היציג את גיבורי "זבנג " כאנשים מבוגרים העוברים בין השאר מגוון של חוויות מיניות על רקע ההתנתקות . בין השאר פינק ריחם לבסוף על גיבורו המפסידן המיני הנצחי גי'נגי' ואיפשר לו לעבור פעם ראשונה בחייו התנסות מינית אמיתית עם מתנחלת יפהפייה במהלך הפינוי.

בימים אלה ממש חוברת "ההתנתקות שואו" זכתה גם לגירסה אנגלית בשם "Tales from the raging region" – לאחר שכבר הופיעה בגירסה צרפתית. פינק מקווה שיוכל להציג את עלילותיהם המיניות והאחרות של גיבורי זבנג המבוגרים כבר בעתיד הקרוב בפרויקטים אישיים משלו. של עזה . סיפור אחר עסק בבעיותיהם המיניות של גיבורי "זבנג " גל וסיגל שחיים כעת ביחד.
פינק מקווה שיוכל להציג את עלילותיהם המיניות והאחרות של גיבורי זבנג המבוגרים כבר בעתיד הקרוב בפרויקטים אישיים משלו.ולראשונה תהיה סדרת קומיקס עם גירסאות שונות ,לילדים קטנים לבני נוער ,ולמבוגרים בגילאי 30 פלוס.

מגוון של עטיפות "מגזין זבנג"

 

 

 

אורי פינק אי מייל

urifink@netvision.net.il

אתר המגזין 

 

אורי פינק בויקיפדיה
פרטים על אורי פינק

האיש והתופעה 
זבנג סדרת הטלוויזיה

\

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

23 תגובות על “זבנג ורק התחלנו: על מגזין זבנג”

שהוא קיבע בתודעת היוצרים הישראליים שכל קומיקס ישראלי חייב להיות הומוריסטי. לא ממש משנה פיתוח הסיפור, העלילה והדמויות- העיקר להשחיל איזו דאחקה דבילית כל שלושה משפטים.

בגלל זה אף פעם לא יהיה לנו "סנדמן" ישראלי- כי היוצרים הישראלים יותר עסוקים בלחשוב על הבדיחה המטופשת הבאה, במקום לספר סיפור.

הומור מדוייק, ציורים מלאי אופי וצבועים נהדר, מודל לחיקוי לכל הקומיקסאים!

יש לאורי פינק הרבה זכויות בכך שהוא אומן שהחדיר את הקומיקס לארץ, אבל בסופו של דבר הוא צייר די מוגבל שמנסה לצייר ברמה יותר גבוהה ממה שהוא מסוגל ולכן האמנות שלו לא יפה. אורי פינק צריך לצייר כמה שיותר פשוט, כפי שנהג בתחילת ימי זבנגולא לנסות לצייר כל כל מורכב

אני לא מסכים עם הטענה לגבי רמת הציור של פינק. מגע יד אמן מחונן מורגש בכל אחד מציוריו. אני אוהב את מגמת השכלול בציור ובתכנים שלו.

ב-15.5.2006 היתי בהרצה שלך שהרצת לי ולכיתתי (אהה זה היה בבית הספר אורט סינגאלובסקי בת"א)
אז אני מאוד נהנתי מההרצה
שלך כי אתה העברתה לנו את זה בכיףףף ואני מאוד נהנתי מאוד וגם יש לך ספרים מעניינים ומצחיקים מאוד והציורי? אין כמו הציורים שאתה מצייר ואני מאוד אהבתי את הציורים שציירת לנו תודה ולהתראות

זבנג זו הסידרה הכי יפה בעולם רק חבל שהיא משודרת מאוחר כי ההורעם שלי לפעמים לא מרשים לי ליראות אותה וזה ממש ממש מעצבן

אני חושבת שמזל שאורי פינק כתב את זבנג (גם את המגזין וגם את הספרים וגם מזל שעשו את התוכנית)עכשיו אני אדבר על התוכנית:
התוכנית היא תוכנית מצחיקה אבל גם מוזרה .

שלחתי לזבנג אולי איזה 10 או 20 הודעות למספר 5551 והם נתנו לי שאלות ואני יודע שצדקתי ב
דוגמה לשאלה:עיו מצדד ב:1ץסקס מין רוקנרול.2:סקס סמים רוקנרולץ3:סקס בלבד.4:מין

והתשובה היא סקס מין רוקנרול יש לי 3 ספרים של זבנג וזה מה שהוא אומר שם או דןגמה לעוד שאלה ששלחו לי באסמס :גל חבר של?

ואני כבתבי סיגל והם כתבו לי בחזרה:

תשובה לא נכונה,שלח שוב את המילה זבנג כדי להכנס לתחרות

עכשיו זה כבר שלוש שנים לעיתון "זבנג"!
הגליון שהגיע הפעם (אפריל 2007)
היה גיליון בין היתר של הקלה מסוימת, כי אני מרגיש שהוא חוזר לימים הטובים של המגזין… אני לא יודע מה שונה בין אז לעכשיו… אולי שהוא חזר לאותו סגנון של עמוד "תוכן עניינים"… מה שבטוח, גיליון של הקלה….

ל"זבנג " מלאו 20 שנה מאז הסיפור הראשון על גל וחבריו שהופיע ב"מעריב לנוער. "
ובמקביל בעת כתיבת שורות אלו יצא לאור הגיליון ה-40 של מגזין "זבנג ".
לרגל האירוע החגיגי קראו שתי כתבות גדולות
הכיתה מן הגיהנום :20 שנה של זבנג
http://www.notes.co.il/eshed/36855.asp
ואורי פינק האיש והתופעה:סקירה מקיפה על חייו
ועלילוניו של אורי פינק
http://www.notes.co.il/eshed/36864.asp

עשור לאחר הראיון שקראתם למעלה עם אורי פינק לרגל שנתיים לקיומו של "מגזין זבנג "קיימתי עימו ראיון נוסף לרגל מלאת עשור למגזין ופרסום הגליון ה-170 שלו וגם לרגל ..אחודו עם מה שהיה מגזין האב "מעריב לנוער".
ובמהלך העשור הזה התברר שלא במפתיע חלו שינויים גדולים בגיבורי "זבנג" ביוצרם אורי פינק ובנוער הישראלי .
והנה הראיון :
גיבורי "זבנג" לאן?
http://www.yekum.org/2018/08/%D7%92%D7%99%D7%91%D7%95%D7%A8%D7%99-%D7%96%D7%91%D7%A0%D7%92-%D7%9C%D7%90%D7%9F-%E2%80%93-%D7%A8%D7%99%D7%90%D7%99%D7%95%D7%9F-%D7%97%D7%92%D7%99%D7%92%D7%99-%D7%A2%D7%9D-%D7%94%D7%A7%D7%95/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

7 − three =