web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

מהפכן אזרחי :אברהם פורז לכנסת

ראיון מפורט ומיוחד עם הפוליטיקאי הליבראלי אברהם פורז.

אברהם פורז לשעבר מייסדה של מפלגת "שינוי " המודרנית ושר פנים חילוני רדיקאלי , רץ כעת לכנסת בראשות מפלגת "חץ" .
ובראיון עימו הוא מבטיח לעשות מה שעשה בעבר בעת שיבתו בממשלה ,לנסות להכניס לשינויים רדיקליים במדינה ובחיי החילוניים שבה.

במסגרת אתר זה אני מפרסם  סדרה שבה  אני מראיין  דמויות שונות של מועמדים  לכנסת כמו אשת מפלגת העבודה  עינת וילף , איש המפלגה של רומאן ברונפמן  דן גולדנבלאט     ואיש מפלגת "שינוי " איציק גלעד .

 וכעת לראשונה ראיון עם ראש מפלגה.


אברהם פורז רץ לכנסת בראש מפלגה חדשה "חץ" ( תנועה חילונית ציונית ") לאחר שהתבלט במשך שנים כאחת הדמויות המרכזיות של מפלגת "שינוי".
לאמיתו של דבר פורז הוא הוא שהקים את "שינוי " המודרנית לאחר שפרש ממפלגת מר"ץ והוא שהביא אליה את מנהיגה עד לאחרונה יוסף לפיד שהפך את המפלגה הזעירה לכוח של 15 מנדטים.
הניהול החסכני של פורז גם הביא לכך שבקופת מפלגת "שינוי" מצויים כיום 12 מיליון שקל . זה לא מעט, בוודאי בהתחשב בעובדה שמרבית המפלגות האחרות אינן מצליחות להיחלץ מחובות.
פורז ידוע היום אולי יותר מכל כמי ששירת בהצלחה ( לפחות מבחינת הציבור החילוני ) כשר הפנים .בין השאר התגלה כתומך הגדול של זכויות בעלי החיים ומתנגד גדול לניסויים בהם .
כמו פוליטיקאים אחרים גם הוא היה מעורב בשערוריות .כך למשל התפרסמה פרשת הקלטת השר פריצקי שהתגלה כיריב מר של פורז ויעץ לבלש פרטי כיצד אפשר לפגוע בפורז. ההקלטה הוקרנה בטלוויזיה ,פריצקי סולק משינוי ,ומעמדו החזק של פורז רק התחזק עוד יותר..
או לפחות כך זה נראה כלפי חוץ.
שכן הוא הפסיד בבחירות במפלגה כנגד רון לבנטל שעמד בראשות קבוצת אופוזיציה בשינוי שבה חבר גם איציק גלעד . כתוצאה מהתבוסה פורז החליט עם מנהיגו לפיד לפרוש משינוי.ולחבור למפלגתו של הח"כ לשעבר אלכס צינקר, עימו פרשו גם שמונת הח"כים של "שינוי " , אנשים כמו אתי לבני, אראלה גולן, אילן שלגי, רשף חן, מלי פולישוק בלוך ורוני בריזון..
וכעת הוא עומד בראש מפלגה חדשה "חץ". הפעם ככל הנראה פורז כבר בטוח בעצמו וביכולותיו מספיק על מנת שלא להעמיד במקומה אף אחד אחר חוץ מאשר עצמו . אך כפי שהוא מאשר בראיון עם כותב שורות אלו הוא לא מתכוון לשנות הרבה ממטרותיו ופעילותו במפלגה זאת .

פורז. הפורשים לא נבחרו [צילום: לעמ]

א.א. מר פורז למה בעצם הקמת מפלגה חדשה, אתה הרי הפסדת בבחירות דמוקרטיות ללא כל ערעור. אז   למה סירבת לקבל את דין  הבוחרים של שינוי ?
פורז : כי מפלגת "שינוי" פשוט נעלמה לאור הסקרים .אחרי שלפיד ואני עזבנו המנדטים שלהם היגיעו לאפס כי הציבור לא רצה בהם. אבל הציבור רוצה בי ואני משוכנע שהציבור ירצה בי ובניסיון הפרלמנטרי העשיר שלי והיכולות שלי שיש אני שהעברתי יותר מ50 חוקים . איתי באים גם כל חברי הכנסת של שינוי אחרי רוני פריזון, אילן שלגי ואחרים .אנחנו לא מנסים להכניס פנים חדשות בשבע המקומות הראשונים ..

א.א. :ומה עומד במרכז האידיאולוגיה שלכם ?
פורז : אנחנו רואים את עצמנו כחלופה לדתיים אנחנו לא רוצים שש"ס יחזור לממשלה לא רוצים שעובדיה יוסף יהיה האדם החשוב ביותר במדינה. עם זאת אין לנו בעיה עם היהדות והדת. רק עם הפוליטיקאים שמשתמשים בדת כקרדום לחפור בו .

בעד התרבות החילונית

א.א. :מר פורז מה אתה ומפלגתך החדשה מתכוונים לעשות לגבי התרבות אם תיכנסו לכנסת ולממשלה ?

פורז: יש כאן ויכוח על דמותה של המדינה ואני אומר שיש יהדות חילונית שיש לה זיקה לעבר אנחנו אוהבים את החגים אבל גם מתמוגגים משירה עברית ופזמונים עבריים ומתמוגגים מכל דבר עברי שלא דווקא קשור לדת אתה הולך להצגה עברית אני רוצה לפתח את הדברים האלה .
במסגרת הקודמת שלנו ב"שינוי" דאגנו להגדיל את תקציב התרבות ב40 מיליון ₪ כל כשנה למרות שזה היה במשרד החינוך של ליבנת זה התחלק לדברי תרבות כמו מחול בלט ותיאטרון . אנחנו הבאנו להקצבות של 1 300 מיליון ₪ לאוניברסיטאות. כ-140 מיליון ₪ לנושאי תרבות

א.א. : אתה מתכוון לעסוק גם בענייני תקשורת?
פורז : אני הייתי מנהל ההקמה של ערוץ 2 ואז הייתה בעיה חמורה שכל החומר שהוקרן בטלוויזיה בערוץ היחיד היה קנוי כי זה היה הכי זול. ואני רציתי להרחיב בהרבה את הפקות המקור ולכן נקבע חוק הפקות מקור והם באמת גדלו בכמויות עצומות . רק הודות למשוגעים לדבר כמוני נוצר ערוץ 2 והכבלים ואני אמרתי אז שבשנת 2000 נוכל להיהנות ממגוון גדול יותר של תוכניות טלוויזיה ורדיו ומרמה טכנולוגית משופרת שתאפשר השפעה מירבית של הצופים על תוכן השידורים .אבל נכון שיש ללחוץ על הזכיינים היטב בלהקפיד על רמת השידורים ..
רוב הלחץ שלי עליהם היה על סוגה עילית שהיא הפקות מקור. אני לפחות מרוצה שיש כל כך הרבה הפקות מקור אבל צריך להמשיך בלחץ על הזכיינים שימשיכו להפיק עוד.
אבל יש חשיבות רבה לא פחות שהן ימשיכו לשדר תוכנות איכותיות גם אם בעלות רייטינג נמוך יותר .בכנסת אתה יוצר מנגנונים חוקיים שמופקדים על זה. לכפות עליהם הפקות מקור איכותיות .

בעד נישואים אזרחיים וחד מיניים

במהלך כהונתו בכנסת היה פורז אחראי לרפורמות רבות שהרגיזו את הדתיים ואחת מהן נושא רישום הזוגיות יצירת אפשרות עבור בני זוג לקשור קשר של זוגיות אזרחית בארץ בלי הרבנות כנראה באמצעות בתי המשפט למשפחה שהיו רשאים לרשום וגם להפקיע נישואים .
פורז : אני רוצה שיהיו לנו נישואים אזרחיים בישראל . הרי המצב הנוכחי הוא שאותם ישראלים חילוניים שלא רוצים להינשא ברבנות ,נוסעים לחו"ל ונישאים בקפריסין או במקומות אחרים .היגיע הזמן שהמדינה הזאת תאפשר למי שלא רוצה נישואין דתיים אפשרות להינשא בנישואין אחרים . אין במצב הנוכחי שום טעם הרי מי שמאוד לא רוצה בסוף לא הולך לרבנות הוא נוסע לחו"ל.
אנחנו הכנו חוק מיוחד בעניין הזה ושרון ורוני בר און הקפיאו אותו .

א.א. אתה בגישתך הליברלית תהיה מוכן לקבל נישואין חד מיניים ? הרי הקהילה ההומו לסבית במצעד גאווה שלה הפכה אותך לאויב שלה בגלל שטענו שהתנגדת לזה ?
פורז: אם זה היה תלוי בי הייתי מאפשר זאת כבר אז .תשמע אני תומך בזה, אני בעד ! אבל ….צריך להיות ריאליסט יש מעט מאוד מקומות בעולם שבהם נותנים לבני אותו המין להינשא . אני העדפתי להתמקד בנושא הנישואין האזרחיים שהוא אכן חשוב בהרבה בעיני.
אבל אני מודיע בזה שאני תומך בנישואין חד מיניים ואפעל להפיכתה של ישראל למדינה השנייה אחרי קנדה שבה נישואין כאלה מותרים ..
א.א. :מה הייתה מדיניותך כשר פנים ?
פורז:אני הייתי שר פנים חילוני הראשון ששירת במשרד מאז ישראל בר יהודה שסיים ב-1959 ומאז שרים חילוניים אם בכלל נכנסו כמו ברק רמון ושרנסקי היו שם רק לתקופות של שנה וחצי לא יותר. כל שאר הזמן המשרד היה רכושם הפרטי של המפלגות הדתיות והחרדיות שעשו בו כשלהם .
אני שיניתי את זה .והשינוי העיקרי שלי היה במקום קודמי שפירשו כל דבר לחומרה אני פירשתי לקולה אני בניגוד להם לא ראיתי בכל מי שאינו יהודי את אויב העם וסכנה בכוח .
אני הייתי מאוד אמפטי כלפי ציבור העולים והבקשות שלהם .גם באותם מקרים שבהם הסתבר שבאמת אנשים רימו וסבתא לא הייתה יהודיה אבל הם נמצאים הרבה שנים בארץ ועובדים הם אנשים מועילים שהילדים של חלקם הולכים לצבא אז נתתי להם מעמד של תושבים .למשל היו חיילים ששירתו בצה"ל בלי אזרחות ישראלית כי הם לא היו זכאי חוק השבות .הם היגיעו רק בתור ילדים של הורים זכאים כי נין של יהודי לא זכאי לפי חוק השבות אבל האבא שהוא נכד של יהודי זכאי וכך ילד כזה היגיע עם האבא לארץ והאבא קיבל אזרחות והילד לא אם כי הוא גוייס לצבא . או שמצאנו הורים של חיילים שהיו פה במעמד של תייר.היה כאן מצב אבסורדי מצב מטורף שעקב מדיניות קודמת שההיגיון שלה לא מובן לי עד עצם היום הזה אפשר היה לחייל בצה"ל להביא רק את אחד מהוריו לישראל .כדי להביא את ההורה השני הוא היה צריך להוכיח שהוא רב עם ההורה הראשון ושוב אין בינם קשר. אתה מתאר לעצמך את האבסורד בעניין הזה?
. אני הצלחתי להסדיר אזרחות חיילים והוריהם ואני הצלחתי להסדיר קביעות לעובדי סיעוד שעד אז היו צריכים לצאת מהארץ אחת לכמה חודשים .
נתתי  גם לכל הכושים העבריים מעמד של תושבי קבע .הם אגב לא ביקשו אזרחות כי הם אזרחי ארה"ב .וקבוצה של עשרות מהם התגייסה לצה"ל ואחד מהם זכה עכשיו בקדם אירוויזיון .נתתי מעמד של תושבי קבע לקבוצה הנפלאה של הגרמנים בזיכרון יעקב שהם בעלי מפעל שבונה את מערכות הסינון לטנק המרכבה . ואנשים כאלה שתרמו כל כך למדינה היו עד כה רק במעמד של תושבים ארעיים .

אני מתכוון להרחיב  את הזכאים לחוק השבות עד נין . יש לפעול באופן יותר ליבראלי  כלפי הזכאים לחוק השבות
א.א. מה אתה חושב בנושא מיהו יהודי ? האם לדעתך יש לתת  גם לבני שבטים מאפריקה שרואים את עצמם כחלק מעם ישראל להתיישב כאן ?

פורז : לדעתי אסור שיהיה בנושא הזה מונופול של האורתודוכסים . צריך לאשר גם לקונסרבטיבים וגם לרפורמים לגייר . לדעתי לא הדת היא החשובה אלא הזהות לאומית וכך האיטלקים הם נוצרים קתולים
והספרדים הם גם נוצרים קתולים. אולי למרבית הצער אין אפשרות לעשות רק גיור לאומי לכן לדעתי הדרך היחידה להכניס אנשים לעם היהודי במובן הלאומי היא על ידי הגיורים של התנועה הרפורמית והתנועה הקונסרבטיבית ששם שהם קלים יותר מאשר אצל האורתודוכסים .אצלם מחייבים אותך לשמור מצוות וכך ציבור ענק של יהודים שאינם שומרים מצוות אם היו רוצים פתאום להתגייר לא היו יכולים .אפילו אריק שרון אמר פעם שאם היה רוצה להתגייר לא היו מגירים אותו כי הוא לא שומר מצוות
א.א. :אז אתה מוכן לקבל בארץ את כל השבטים שטוענים שהם יהודים מאפריקה ומהודו ?
פורז: או קי אני חושב שבכל זאת צריך  להפריד בין כאלה שהם חלק מהעם היהודי במובן ההיסטורי של המילה גם אם בשל נישואי תערובת ובין אנשים שבינם ובין היהדות וההיסטורי השל העם היהודי אין ולא כלום .אלא שבאיזה שלב ואולי אף לאחרונה הם אימצו איזה נוהג יהודי . זה אם נתחיל להביא שבטים מהודו ומאפריקה זה עלול להיות סיפור שלא יגמר ויגיעו לכאן אלפים ומיליונים של אנשים .אחרי הכל ישראל היא מדינה עם רמת מחיה של המערב.יש המון אנשים ממדינות העולם השלישי שהיו שמחים להגיע לכאן מטעמים כלכליים אם חקו השבות ייהפך לחוק שבאמצעותו זרים מהעולם השלישי מגיעים לישראל זה יהיה בעיה קשה. 

בעד העובדים הזרים

 א.א. :ומה דעתך על עובדים הזרים צריך לתת להם להתאזרח ?
פורז : צריך לחשוב ברצינות על גורלם של כמה מאות בני עובדים זרים שנמצאים בארץ .ילדים בני עשר ומעלה שרובם התחנכו במערכת החינוך שמדברים עברית ורוצים להישאר פה .אין להם שום קשר עם הארץ של ההורים ואני נאבקתי שתתקבל החלטה שתאפשר להם להתאזרח בישראל .אמנם לא המדובר על כל ילד של כל עובד זר .אם משפחה עוזבת אני לא רואה שום סיבה למה ילד בן חמש לא יעזוב איתם. הוא ייקלט יפה מאוד במקום אחר.. אבל אם מדברים על ילד בן 15 16 שנמצא פה תקופה ארוכה והחברים שלו ישראליים ושפת הדיבור שלו עברית זה יהיה אכזרי ולא הומאני וגם הפסד לחברה הישראלית אם נגרש אותו מפה. אין ספק שיש בינהם מי שסילוקם הוא בגדר הגלייה. בזמנו קבעתי שאין לגרש משפחות עם ילדים .
לדעתי לכל ילדי העובדים הזרים הותיקים יש לתת אפשרות להתאזרח מגיל תשע מי שנמצא למעלה מחמש שנים בארץ אבל רק בהסדר חד פעמי כדי שלא כל מי שבא בארץ לא יתאזרח. .

א.א. אתה בעד הימצאותם של עובדים זרים בישראל ?
יש שני ענפים שבהם נצטרך לחיות עם עובדים זרים במשך תקופות ארוכות סיעוד ובחקלאות וגם במדה פחותה בבנייה .לא צריך להציף את המדינה בעובדים זרים כי זה יגרום לאבטלה אצל ישראלים .אבל אין מה לעשות בחקלאות אין לעובדים הזרים חלופה כדי להתמודד עם מדינות עולם שלישי כמו מרוקו ואלג'יריה ומקסיקו שבהן שכר העבודה הוא אפסי. אין ברירה אלא להוריד עלויות וכך להציל א ת החקלאות שלנו באמצעות עובדים זרים.
אותו הדבר גם בסיעוד רק בעזרת השימוש בעובדים פיליפיניים זולים יותר מישראלים יכלו לקשישים רבים להינצל מהליכה לבתי אבות .
א.א. עם מי אתה מוכן ללכת לממשלה ?
פורז : אין לי בעיה לא עם פרץ לא עם אולמרט ולא עם נתניהו . נתניהו לדעתנו ניהל מדיניות כלכלית נכונה ואין לנו שום בעיה עם אולמרט בתחום הכלכלי והמדיני. הבעיה שלנו איתו היא שהוא נכנע לחרדים עד הסוף כמו שהוא עשה כאשר היה ראש עירייה בירושלים ואפילו מתפאר בזה ששם נתן את מפתחות ללופליאנסקי. וזה עלול להיות מורה דרך לדרכו בעתיד כראש ממשלה.
מאידך לעולם לא נהיה בקואליציה עם ש"ס . אנחנו מוכנים לשבת עם כולם אפילו עם אגודת ישראל אבל לא עם ש"ס שהיא הרבה יותר גדולה והיא מוכנה להחזיק שרים בממשלה שלנו זה יותר מסוכן .
הבעיה הגדול העם המערכת הפוליטית שלנו שהיא מאובנת חוששת מחידושים ומתנגדת לכל יוזמה .
אני אשמח לחזור להיות שר פנים אני רוצה לתת זכויות מלאות לרפורמים ולקונסרבטיבים ולהרחיב את מעגל העלייה ולמנוע את התעללות בעולים בעינין ולאפשר נישואים אזרחיים .
בקצרה אני רוצה ליצור כאן מהפכה אזרחית חילונית ,אני רואה את עצמי כמהפכן אזרחי ורוצה להראות שהציבור החילוני מסוגל לעמוד על שלו ולפעול למען תרבותו המיוחדת וזכויותיו.

 

 

קישורים רלבנטיים

פורז בויקיפדיה 

פורז באתר הכנסת

פורז והעובדים הזרים

פורז וילדי העובדים הזרים

פורז וחוק בעלי החיים

פורז תומך בזכויות ההורים ההומוסוקסואליים

 

קלטות פורז : איילת חסון נגד אברהם פורז

 

דרוש פורז בכנסת

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 + 7 =