web analytics
קטגוריות
קומיקס

תוכנית לימודים על קומיקס

זה תמיד סיפוק לדעת שמשהו מהמאמרים על הנושאים הביזאריים והאיזוטריים שאני מפרסם כאן יש לו השפעה כל שהיא ,מצומצמת ככל שתהיה ,בעולם האמיתי.

במיוחד לאחר שקראתי את המאמר המרשים והמדכא של אורי קציר  "התרבות המתפוגגת " על שכחת התרבות בישראל

אבל כפי שציינתי בהערה שם יכול להיות שדווקא שימור המידע באינטרנט על הנושאים האלו יכול גם לעורר עניין חדש בהם.ולאחרונה נתקלתי בדוגמה חיה לכך .

יצר איתי לאחרונה  קשר  מתן כהן אמן קומיקס שעמל לאחרונה על תוכנית לימודים בנושא הקומיקס  בשם "יסודות הקומיקס " עבור חברת "סייט וסאונד" שחלקה מבוסס על כתביו של כותב שורות אלו .

הוא מספר :

לאחרונה  פנו אלי מטעם חברת "סייט אנד סאונד" (חברה המתמחה במתן שיעורי העשרה לבתי-ספר יסודיים ועובדת מול משרד החינוך) וביקשו ממני ליצור תוכנית לימודים בנושא קומיקס.

הם הודיעו לי שיש לי יד חופשית ליצור מערכי שיעור ל-15 מפגשים באורך של שעתיים אקדמאיות (הכנה של מערכי שיעור למדריך וחומר לתלמיד).

מיד קפצתי על ההזדמנות ! קודם כל בגלל שהבחור שדיבר איתי, גיא שמו, באמת בא בגישה עניינית ופרקטית, ושנית משום שבעניי רוחי כבר ראיתי את המהפכה שדבר מסוג זה יכול לחולל בשוק הקומיקס המקומי.

 כשפנו אלי מחברת "סייט אנד סאונד" כל כך התרגשתי. אני חושב שזו הזדמנות אדירה לשנות ולחנך!

בעיני רוחי אני רואה ילדים בכתות א' עד ה'-ו' שלומדים ויודעים מי היה דודו גבע, שקוראים את "אורי און" ו"מיסטר טי", שמציירים את הדמויות של "זבנג" ויודעים לעריך את הגאונות של "טין-טין". ילדים כאלו יהפכו לקהל שיקרא בשלב מאוחר יותר.

 

מתן מתכוון לשלב בקורס שלו חומרים על תולדות הקומיקס הישראלי. וזה בהחלט מחמם את ליבי לחשוב שילדים ישבו וילמדו על יוצרים  שנשכחו לחלוטין  עד שאני העליתי אותם מתהום הנשיה.

המייל של מתן כהן :
Matan_kohn@hotmail.co.il
 אפשר להתקשר: אליו
050-7862125
או בדואר:
מתן כהן
רח' תשרי 17
הוד-השרון 45217

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “תוכנית לימודים על קומיקס”

מתן יקר!
לפני שאתה ממהר למכור את הידע שלך ל"חברת העשרה" זו או אחרת, היית ממליץ לך לחשוב קצת.
אתה באמת רוצה שהרעיונות המקוריים שלך יהיו רכוש של חברה? כמה כסף לדעתך תקבל על הקורס הזה? ואיזו שליטה תהיה לך על אופן השיווק של הקורס?
מה שאני אומר הוא פשוט: גם אני, בזמנו, חשבתי שאפשר להעסיק מדריכי קומיקס (וקולנוע) שילמדו את מה שאני פיתחתי במשך שנים. לצערי, גיליתי שהדברים אינם כה פשוטים, ויש כאן הרבה מילכודי 22: מדריך דפוק מוציא לך שם רע ומונע ממך עבודה בעתיד. מדריך מעולה הופך להיות מתחרה שלך, בעידודן המלא של מנהלות בתי ספר, לפעמים!
הוראת קומיקס, בדומה לסטנדאפ, הוא מקצוע שרק אנשים מסויימים מאד יודעים לבצע. בדיוק כמו שסינפלד לא יכול לפתוח "חברת העשרה קומית" ולהכשיר עשרות סטודנטים מלעלעים לעמוד על במות ולדקלם את הסטנדאפ שלו תמורת 35 ש"ח לשעה- כך אין כל דרך אמיתית להעביר קורסי קומיקס, כאשר המורה אינו אמן קומיקס בעצמו. זו בדיוק הסיבה שהחלטתי על היקף עבודה "מצומצם" (מה שמאד לא מדוייק, אגב, היות ומערכת השעות השבועית שלי מפוצצת, טפו טפו טפו)- אבל אני מעביר את הקורסים שלי בעצמי, ולא נותן רשות לאף חברת "תקשורת": זו או אחרת להשתמש בקורסים שפיתחתי.
אגב, רק לשם ההשכלה- יכול להיות שבבתי ספר מעאפנים עדיין שמחים להיעזר בשרותי חברות העשרה. בכל המקומות בהם אני עובד, מעדיפים מזמן לעבוד ישירות עם המרצה עצמו, ויש לכך סיבה טובה מאד.
בברכה
נירמו
http://www.nirmo.com

תודה רבה על נסיונך לגרום לי לחוש רע עם מה שאני עושה…
לצערך לא הצלחת.
ובכל זאת מספר הסברים :
א) אני לא עושה את זה בשביל הכסף, ואני באמת מרוויח גרושים מכל העניין הזה (בטח שיחסית להשקעה). עשיתי את זה כי האנשים שפנו אלי הם חובבי קומיקס בעצמם, ונתנו לי יד חופשית לנסות ולהגשים את חזוני (וואו, זה נשמע פלצני)…
ב) כתבתי מערכי שיעור שנועדו למורים שלא מבינים כלום בקומיקס עם פירוט נרחב מאוד, הכולל הסברים מדויקים ואיורים פרי עטי, כך שגם המרצה המחורבן ביותר, אם יפעל לפי מערכי השיעור שלי, סיכוייו להיכשל קטנים.
ג) "סייט אנד סנאונד" היא חברה הפעולת כבר מספר שנים ויש לה נסיון רב בהכשרת מדריכים ובסינונם (בניגוד לחברות אחרות שמקבלות כל אחד).אני בטוח שאם תנסה להתקבל כמדריך לחברה הם יזרקו אותך מכל המדרגות… סתתתתתםםם…
🙂
ד) הדבר החשוב ביותר – חלק גדול ממערכי השיעור שהכנתי כוללים בתוכם את ההסטוריה של הקומיקס הישראלי. כמעט בכל שיעור אני מתמקד ביוצר קומיקס שונה (ביניהם דודו גבע, אמיתי סנדי, אורי פינק, אנגלמאייר, מיכאל נצר ורבים נוספים)וחלק נכבד מהשיעורים כולל קריאת קומיקס,ניתוח יצירות וציור.
ה) התוכנית קיבלה את אישור משרד החינוך, ואמנם מרגע זה ואילך אין לי שום שליטה עליה אך אני יודע שעשיתי את המקסימום כדי ליצור תוכנית ברמה הכי גבוהה שיכולה להיות.
צר לי שאתה חש כל-כך ממורמר בקשר לעניין, אני דווקא מפרגן לך ומעריך מאוד את מה שעשית ואתה עדיין עושה.
בידידות,
מתן כהן.

מתן נשמה,
לא יודע למה החלטת שאני "ממורמר", ואני בהחלט מפרגן לחזון שלך ולתוכנית שלך.
אבל..
כל מה שאמרתי הוא שאנשים שלא מבינים בקומיקס- לא צריכים ללמד קומיקס! בדיוק כמו שלא הייתי הולך לקבל שעורי דרבוקה מיוסף טרומפלדור, שעורי הרזיה מעמרי שרון ושעורי הליכות ונימוסין מבני סלע.
כשאתה כותב תוכנית לימודים המורכבת, כהגדרתך, מ" מערכי שיעור שנועדו למורים שלא מבינים כלום בקומיקס"- אתה עושה בדיוק את מה שהחברה השרלטטיבית שפגעה בך עושה- רק בלי כסף.. ושוב, נשאלת השאלה: למה? למה תלמידים יצטרכו ללמוד קומיקס מפי מורים שלא עוסקים בתחום או מבינים בו? אתה חושב שיש דרך ללמד מורה מן המנין מהו פאנץ' ליין? מהי קריקטורה? מהי שבירת ציפיה? מהו אבסורד? לא, מתן, אין דרך- אלא אם כן אמן קומיקס מעביר להם את החומר הזה. ובדיוק כמו שאתה ואני לא נוכל ללמד ילדים קורס בעבודה על טרפז בקרקס (כן, נוכל לשבת ולהקרין להם סרטים על אמני טרפז ולספר להם על ההסטוריה של הקרקס, לא הרבה מעבר לכך)- אז יצרת תוכנית לימודים והשקעת בה את הנשמה (ובכך אין לי ספק)- ועכשיו כל טמבל יוכל לעשות בה כרצונו.. לא חבל?
תישן על זה קצת, ואולי יום אחד תבין שאני לא ממורמר בכלל, אלא קצת צודק.
בידידות
נירמו

אתה יודע שאני מת עליך, אך אני עדיין חושב שאתה טועה בגדול. אתה לא חייב לעסוק בתחום כלשהו כדי ללמד אותו, וזאת עובדה ! רוב המורים לספרות מעולם לא כתבו ספר, רוב המורים לספורט הם בעלי כושר גופני לקוי, רוב המורים לתנ"ך הם חילונים גמורים (חלקם אף מצביעי שינוי), רוב המורות לחינוך מיני הן זקנות ממורמרות חסרות מין וסיפוק ומתוך שכך גם מורים לקומיקס לא חייבים להיות קומיקסאים. כפי שציינתי, עבדתי בעבר ב"תקשורת אינטראקטבית" ואני מכיר את מערכי השיעור שלהם. מה שאני יצרתי שונה בתכלית. בנוסף לחוברת ההדרכה למורים יצרתי חוברות תרגילים לתלמידים שבה פירוט נרחב לגבי אומני קומיקס, המלצות על חוברות קומיקס וקישורים לאתרי אינטרנט נבחרים. כמעט בכל שיעור יש תרגילים בציור ובהבעה חזותית. פרויקט הסיום מורכב מיצירת חוברת קומיקס מקורית וכתיבת ביקורת על חוברת קומיקס\גיבור\ יוצר אהוב על התלמידים.
לא הייתי נכנס לכל הסיפור הזה אילולי האמנתי באפקטיביות שלו בכל ליבי. אני מבין את הטענה שהעלת אך עדיין חושב שהיא נובעת מתוך אינטרסים, מירמור וחששות שלך.
ימים יגידו מי מאיתנו צדק ואם יתברר שטעיתי אני מבטיח לזחול על ארבע ולבקש את סליחתך.
אוהב אותך!
מתן.

וכעת התבשרנו שהתנך ילמד כקומיקס בכיתות ה'
אין לי משהוא נגד קומיקס – אבל אני רוצה א"כ לראות את התלמידים הללו מתמודדים עם ספרות כמו של ש"י עגנון – או שגם אותה נהפוך לקומיקס,
חבל שלא הופכים את לימודי האזרחות לקומיקס –
אולמרט בבגדי סופרמן עף להציל את ציפי ליבני מצפורני אסד בדמות עכביש ובדרך שורף כור אטומי עם קרן ליזר שיוצאת לו מהעין,

האמת – כל מערכת החינות זה מזמן קומיקס

שבי היקר,
קצת באחור, אבל למה אתה חושב שלהגיד על משהו שהוא "קומיקס" זה עלבון? אולי מערך השעורים של מתן יוכל לשנות את הגישה המחורבנת הזו.

חוץ-מזה, בינינו, מערכת החינוך (ולא "החינות", כפי שהתפלק לך) היא הרבה יותר "שבי" מאשר "קומיקס". וחבל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fourteen + seventeen =