web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

השמיניה בעקבות לובשי הגלימות בנגב הפרוע

סקירה על ספר שנכתב בעקבות סדרת הטלויזיה לנוער "השמיניה".

הספר השני הפופולארי ביותר אצל בני הנוער בימים אלו אחרי ספרי הארי פוטר הוא הספר "השמיניה ותעלומת המסכה הבורמזית " ספר ששובר שיאי מכירות עבור ספר ילדים ישראלי מודרני .

בעבר הלא כל כך רחוק ,חבורות הילדים היו חלק אינטגראלי ביותר מהעולם של ילדי הארץ הן במציאות והן בספרות . עוד מאז שנות הארבעים כאשר הופיע בעברית סיפור החבורה האמיתי הראשון "שמונה בעקבות אחד " של ימימה טשרנוביץ אבידר ולאחר מכן סיפורי חסמבה של יגאל מוסינזון שהפכו לרבי מכר ופתחו את הסכר למבול עצום של סיפורי וסדרות חבורות מקוריות ( וגם מתורגמות ) מכל סוג ומין : השלישייה , הרביעייה הנועזת , החמישייה, השישייה, השביעייה הסודית ,חבורת הבלשים הצעירים ,חבורת האמיצים , חבורת הנועזים ,חבורת התאומים ,חבורת בלשי הכיתה, חבורת המרובע הכחול ,חבורת כוח המוח , חבורת פופיק ,חבורת צ'ופצ'ק חבורת ספיד, חבורת ג'ינגי', ורבים רבים אחרים, לעיתים בני מין אחד בלבד לרוב בני שני המינים ולרוב במאבק כנגד אויב או חבורת אויבים שאיך שהוא שיקפו גם את לעיתים קרובות את האויבים של החברה הישראלית כולה , אנשי הפשע או זוממי מזימות ערבים שבהם נלחמו אנשי החבורות באומץ ובהצלחה.
כיום או עד הזמן האחרון סיפורי החבורות אם כי עדיין קיימים סבלו מידה גדולה של ירידה בעניין הקוראים הצעירים שכיום קוראים הרבה פחות . ובכלל היום יש הרבה פחות חבורות ילדים וחלק גדול מהילדים מעדיפים לבלות את זמנם בבדידות מזהירה ליד המחשב ודומה שמשחקי החבורות שפעם היו חלק כל כך אינטגראלי מהילדות נעלמו מהרחובות ..
אולם בזמן האחרון ממש ייתכן שהמצב משתנה והחבורות זוכות ל"קום באק " בסיגנון צביקה פיק הופכות שוב לשיא העדכניות והקוליות כפי שהיו לפני עשרות שנים רבות . זה מתרחש דווקא במקום שזקוק מאוד ל"קאם באק " משל עצמו, ערוץ הילדים שפעם בימים הגדולים שלו בשנות התשעים כאשר מיכל ינאי כיכבה בו וסלבריטאיות ענק כמו יעל בר זוהר הופיעו בו כל מי שכיבד את עצמו רצה להיות קריין בערוץ זה . אבל מאז גם ערוץ זה הפך לעוד ערוץ "נישה " אחד מני רבים המתמודדים על שוק הילדים ,ולא עשה זאת בהצלחה גדולה.

סדרת ה"שמיניה " שינתה את המצב הזה והחזירה את ערוץ הילדים לקידמת הבמה ולתשומת הלב של הילדים .
ה"שמיניה " היא גרסה מודרנית עדכנית של סיפרי החבורות הישנות המשך ישיר של חבורות וותיקות כמו חסמבה של יגאל מוסינזון והבלשים הצעירים של אבנר כרמלי אבל מעודכנת היטב לזמננו. דהיינו לצד ההרפתקאות יש גם דגש חזק מאוד על רומנטיקה וחיי אהבה של הדמויות ,דבר שהס היה מלהזכירו ולמצאו באותן סדרות וותיקות שבהן היחסים בין חברי החבורה היו אפלטוניים לחלוטין. הרחוק ביותר שאפשר היה להרחיק לכת היה מבטים בין ירון זהבי ותמר .נשיקות וכל דבר מעבר לזה היו לחלוטין מחוץ לתחום . בשמיניה המודרנית זה כבר השתנה מאוד .
חברי השמיניה הם שמונה תיכוניסטים מחוננים כל אחד עם כישרון ייחודי משלו שממרכזם בבית הספרא התיכון על שם רבין מתמודדים במנהיגי פשע ובאוייבי מדינה שונים ( בעונה השנייה של הסדרה יש להם כבר קשר ישיר לא רק עם מפקח המשטרה של תל אביב אלא אפילו עם ראש הממשלה !) ובמקביל מתמודדים משברים רומנטיים שונים .
הסדרה שנוצרה בידי גיורא חמיצר עלתה על נוסחה מנצחת של גיבורים יפים ואטרקטיביים הרבה מתח והרבה הרבה רומנטיקה נוסחה שזוכה להערצת המונים אצל ילדים ובני נוער ( הסדרה מסתבר מגיעה לקבוצות גיל שונות למדי בין בני 8-18 9 וחבורות רבות מוקמות בהשראתה.הסדרה נמצאת כעת בעונה השניה של הקרנת בערוץ הוט .ועונה שלישית כבר אושרה.

הילדים בולעים אותה כמו מטורפים , השמיניה תפסה את המשבצת של "המורדים " בתור השיגעון התורן אצל הילדים ובני הנוער וזה דווקא נחמד שלא רק סדרות מיפן ארה"ב וארגנטינה יכולות לזכות להערצה כזאת . וזה ניכר היטב גם בשוק המוצרים המיועדים לילדים ולנוער.
ולאחרונה יצאו לאור כבר יומן השמיניה לבתי הספר הבלתי נמנע אלבום מדבקותה שמיניה ואפילו מגזין מעריצים הרשמי הראשון ( ומן הסתם גם לא האחרון ) .
בחוברת זאת יש שאלות טריווייה דירוגים ( שמונה הנשיקות המרגשות ביותר , 8 המריבות האכזריות ביותר וכו' ) מאמר מעניין שנותן עצות על איך ליצור חבורה בסגנון השמיניה הרבה הרבה תמונות וגם ראיונות מפורטים על השחקנים שעוסקים בעיקר בחי האהבה ( הכמעט לא קיימים אם לשפוט על סמך התשובות של כמה מהנשאלים ) .
מאכזב היה לדפדף בחוברת ולראות שוב בפעם המי יודע כמה עד כמה גם במקרה של שחקני השמיניה כמעט כל השחקנים ללא יוצא מהכלל הם טיפוסים שגרתיים, עילגים , משעממים וחסרי כל עניין לציבור בחייהם האמיתיים ניגוד מביך לעומת הדמויות האינטליגנטיות והמתוחכמות שהם מגלמים וכי בדרך כלל נקודות השיא עבורם בפרקים שבהם היצילו שוב ושוב את מדינת ישראל ו/או את העולם הסתכמו בנשיקה עם חבר או חברת צוות זאת או אחרת .
ספר השמיניה
.וחוץ מכל אלו לאחרונה יצא גם המוצר המצליח ביותר עד כה המבוסס על הסדרה : הספר "השמיניה ותעלומת המסיכה הבורמזית" שאמור להיות הראשון בסדרת הספרים של השמיניה ".
. הספר קפץ מיד לראש רשימת רבי המכר של מעריב ונשאר שם מזה עשרה שבועות ומן הסתם בני נוערים רבים שקראו בו אינם קוראים ספרים אחרים. על פי הדיווחים מההוצאה ספר השמיניה הוא הספר השני הנקרא ביותר היום לאחר ספרי הארי פוטר ועד כה נמכרו ממנו כשלושים אלף עותקים . הצלחה עצומה בכל קנה מידה .
את הספר כתבו ביחד שני אנשים שזהו ספרם המקורי הראשון , שהם שניהם ילדים של אנשים שהתפרסמו בתחומים שונים שבהם עוסק הספר . גיורא חמיצר יוצר הסדרה הוא כמובן בנו של דן חמיצר החידונאי
והספר עוסק רבות בחידות היסטוריות מסוגים שונים שאותן פותרים חברי השמיניה . עטרה אופק עיתונאית ועורכת שאמנם ערכה עיבדה ותרגמה מאות ספרים אך זהו הספר המקורי הראשון שהיא נוטלת בו חלק . עטרה אופק היא גם בתו של הסופר והמכקר והחוקר והיסטוריון ספרות הילדים המנוח אוריאל אופק " שנודע בהתנגדותו הקיצונית לספרי חבורות מסוגן של חסמבה ,אופק דרש ופעל במשך שנים להחרמתם ולהוצאתם של ספרים מסוג זה מהספריות בקיבוצים ובבתי ספר .שונים וסומן בעיני סופרי ז'אנר זה כ"אוייב" מספר 1 שלהם .
באופן וצא דופן גיורא חמיצר תכנן את הספר הזה עוד לפני שהתחיל להסריט את הסדרה העצמה ובניגוד למקובל בספרים מסוג זה ( למשל ספרים המבוססים על אופרות סבון ) זוהי עלילה שעומדת לחלוטין בפני עצמה וקיימת רק כספר ואינה עיבוד של פרקים שהוסרטו .
העלילה עוסקת בחיפוש של חברי השמיניה אחר מיקומה של מסיכה בורמזית בעלת כוחות על טבעיים שהופקדה בשנות השישים בידי ראש ממשלת בורמה או נו בידיו של לא אחר מאשר דוד בן גוריון לפני שזה הופל בהפיכה צבאית עם חזרתו לארצו .
ומאחר "שהאגדה מספרת " שכל מי שהמסיכה בידיו ינצח במלחמה " ( ועובדה כמה שנים לאחר שבן גוריון קיבל לידיו את המסיכה ישראל ניצחה במלחמת ששת הימים , הוכחה בלתי ניתנת לעירעור לעוצמתה של המסיכה, אם כי אין זה ברור מדוע לא הייתה לה השפעה דומה גם על מלחמות יום הכיפורים ושלום הגליל ) . ולכן יש חשיבות רבה לדאוג שהמסיכה לא תיפול חלילה לידיים הלא נכונות .
מי אם לא חברי השמיניה שלנו יצאו לבצע את המשימה ולצאת בעקבות שבל רמזים שאותו שהשאיר בן גוריון בספריה הענקית בביתו בתל אביב וכלה בערבות הנגב שבו התגורר בערוב ימיו . אלא שבדרך השמיניה מוצאת את עצמה נרדפת בידי חבורה מוזרה שכל אנשיה לובשים גלימות אדומות שפניהם מוסתרים במסיכות לבנות ומופיעים בכל מקום כאילו יש להם כוחות על טבעיים ואולי באמת יש להם .
הכוונה למשוך את הילדים לקריאה הייתה ללא ספק טובה . אבל הספר הוא מאכזב ביותר. . אמנם זהו ספר מרתק מאוד שהקורא יעביר בו עמוד לעמוד בעניין ומבחינה זאת הוא בהחלט מספק את הסחורה לקוראים שואפי הריגושים .
, אולם מעבר לחלק הראשון שעוסק בחיפוש אחר פיתרון ל"חידת חמיצר" העלילה נעשית היא מגוחכת אפילו בסטנדרטים המאוד לא קפדנים של סיפורי החבורות הישנים מסוג הבלשים הצעירים וחסמבה ששם לפחות נעשה תמיד איזה שהוא ניסיון קלוש להציג לפני הקוראים את האויבים ואת מניעיהם אפילו אם רק כדי לצחוק עליהם . דבר שגרם לרוב למבקרים ולחוקרי הספרות להאשים את
הסופרים של סדרות אלו בגזענות .
אולי בגלל מודעות להאשמות האלו חמיצר ואופק הקפידו כאן על פוליטיות קורקטית קפדנית ברוח הזמנים . הם נזהרו מאוד שלא להציג אף אחד מהאויבים ולא טרחו כלל להסביר מי הם ומה הם מטרותיהם אולי כדי שלא להרגיז חלילה אף מגזר באוכלוסייה ? אנשי חבורת האויבים מוצגים בדרך כלל בתואר "היצורים בגלימות " משל היו חייזרים מכוכב אחר.
כל מה שאנחנו יודעים על אנשי החבורה האויבת זה שיש מקום רציני לחשש שהם בעלי כוחות על טבעיים בגלל יכולתם להופיע בכל מקום בעקבות השמיניה בלי שיובן כלל כיצד עלו על עקבותיהם ושהם מקפידים ללבוש את הגלימות המוזרות שלהם ( שמן הסתם מעוררות תשומת לב רבה ומיותרת ) בכל מקום ובכל מצב אפילו בחום הלוהט של הנגב .

רק בעמוד האחרון בספר אחרי שורה של מרדפים ארוכים ובלתי פוסקים של השמיניה בידי אוייבים מוזרים ובלתי ידועים אלה אנחנו למדים סוף סוף משהו על חבורה מוזרה זאת שהיא ( ספויילר ספויילר !!!!) "חלק מאירגון רשע עולמי ,כת איומה ומסוכנת ששלוחותיה נמצאות גם בארצינו והאנשים האלה קיצוניים באמונתם האלילית הלכו שבי אחר מנהיגם ויעשו כל מה שיאמר להם… " בידיהם המסיכה הבורמזית הייתה צפוייה להביא אסון אחרי אסון ".
( הערה: צופים של השמיניה העירו לי שהיצורים המיסתוריים הנ"ל הם חלק מחבורת סקורפיו שנוטלת חלק בפרקים החדשים יותר של הסדרה ,אבל למי שלא ראה את הפרקים האלו אין כל דרך לדעת זאת מאחר ששום רמז על כך לא ניתן בספר עצמו )
יש בספר הזה שילוב של אלמנטים של אימה ועל טבעי משהו בסגנון "צמרמורת פוגשת את חסמבה" וזה דבר שלא היה בסיפורי חבורות קודמים ואם היה הרי האלמנטים העל טבעיים כביכול תמיד היו מתגלים כמתיחה בסוף הסיפור.
לא הפעם.
אולי זה מראה על התגברות על העניין בעל טבעי ובמיסטי במיוחד אם הוא בא מהמזרח הרחוק ( כמו המסיכה הבורמזית ) בקרב החברה הישראלית והנוער עניין שהתקשורת גם מבטאת אותו וגם באמצעות ספרים כאלה מעצימה אותו . .
נראה לי שהסופר והמבקר אוריאל אופק בכלל לא היה מתלהב מהספר הזה שכתבה בתו . לך תדע אולי הוא מתהפך בקיברו .
בכל אופן עטרה אופק מבטיחה שהספר הבא הבלתי נמנע "השמיניה בעקבות הקרדינל המוזהב " יהיה שונה : העלילה ?:
השמינייה שמחה ומאושרת בדרכה ללונדון, אחרי שזכתה בפרס ראשון בתחרות חידות בינלאומית. אך כבר במטוס מגלים השמונה לאימתם כי מדובר במלכודת: הם נחטפים על ידי פושע אכזרי, המנסה לנצל את כוחותיהם המיוחדים כדי לפתור תעלומה בת מאות שנים!
נראה שלחובבי הסדרה יש מה לחכות ,אולם יש לקוות שגם הסופרים ישפרו בהרבה את רמת הספר הבא דווקא בגלל שבני הנוער כל כך אוהבים לקרוא אותו . קצת תיחכום גם בהצגת האוייב אף פעם לא מזיק ואפילו מועיל.

ראיון עם עטרה אופק.

הסופרת והעיתונאית עטרה אופק שחיברה את הספר ביחד עם יוצר "השמיניה " גיורא חמיצר היא גם בתו  של  הסופר העורך וחוקר ספרות הילדים המפורסם אוריאל אופק שבין השאר נודע בהתנגדותו לספרי סדרות ילדים המקבילים לאלה

"השמיניה".

א.א. :איך היגעת לשמיניה ?

 אופק : היה לי מזל להתחבר לגיורא .  התחברנו  דרך חבר משותף . וזה היה שידוך מושלם כי לי עצמי לא היה ברור שאני יכולה לכתוב , עד כה לא פירסמתי ספרים מקוריים ממש רק תרגומים ועיבודים. אבל עכשיו התברר שאני מסוגלת לכתוב.

tא.א: זה הספר הראשון שכתבת ממש?

 עטרה אופק : זה הספר הראשון שכתבתי ממש ואין לי דחף לספר דברים שלי משל עצמי אולי בגלל שאני בת של שני סופרים וזה סירס אותי ואני יכולה להעיד שרק עכשיו אני יכולה להבין מה זה בעצם  לכתוב . 

א.א. איך בדיוק התבצע   שיתוף הפעולה עם חמיצר ?

 עטרה אופק  : הוא רואה בעיני רוחו את הסיפור  כסרט אבל אין לו זמן לכתוב אותו . אז הוא נותן לי לעשות את זה .: והוא מכניס לתוכו דברים שהוא לא יכול להרשות לעצמו להכניס בסדרה והוא  כן מכניס בספר..  והוא שולח לי רמזים כמו חידות חמיצר ואני מתחברת לזה .

בספר הראשון היה תקציר לכל פרק ופשוט צבעתי וקישטתי. .ואני הרגשתי כמו מי שפותרת חידת חמיצר

התבססתי רק על 10 תסריטים ראשונים שגיורא שלח לי, ועל מה שהבנתי על הדמויות משיחה אחת איתו; את הפרק הראשון כתבתי לפני שהוסרט הפרק הראשון הוא תכנן את זה בד ובד עם התחלת ההפקה .

וכשגיורא קרא את הפרק, הוא היה נורא מבסוט שהצלחתי לקלוע לטיפוסים ו'לדבר' בדיוק כמוהם, בלי לראות איך הם מגולמים בסדרה. אני מניחה שזה היה הסימן בשביל שנינו שהשידוך אכן מוצלח.

אח"כ כמובן צפיתי בכל הפרקים והפנמתי את הדמויות כפי שהשחקנים אפיינו אותן. זה אגב אחד הקטעים הכיפיים בכתיבת ספרי השמינייה, שאת יודעת שהקוראים שלך כבר מכירים את הדמויות לפחות טוב כמוך, אם לא יותר

 

 א.א. :אביך אוריאל אופק  לא נודע באהבתו לספרי חבורות .

 עטרה אופק : אבי לא אהב  את ספרי  חסמבה כי הייתה בהם  רדידות פשטנית שהוא לא אהב .

הוא לא נתן לי לקרוא ספרים כאלה ואני הייתי צריך לקחת  ספרים כאלה מהספריות בהיחבא .  .היו שולחים אותי לבלות אצל משה מוסינזון האח של יגאל ושם היה ארון של חסמבות שהייתי בולעת ברעבתנות .ללא ידיעתו .

א.א. : לדעתך אביך היה אוהב את השמיניה ?

לדעתי אבי היה אוהב את השמיניה  גם כי אני כותבת את הספרים . .הוא היה אוהב את השמיניה כי יש בה ערכים הרבה יותר מלעשות כסף או להיות מפורסם  יש  שם ערכים  אנושיים ומוסריים .בחסמבה אלו ערכים יותר גזעניים אבל אני לא  מאשימה את יגאל מוסינזון כי זה היה הלך הרוחות דאז

את מתכננת ספרים נוספים ?

הספר השני הוא  השמיניה בעקבות הקרדינל המוזהב המתרחש רובו בוונציה ועוסק בחטיפה של מטוס שבו נמצאים חברי השמיניה

קיבלנו הרבה  תגובות  מהרבה ילדים   שזה הספר הראשון שהם קראו  הספר השני ערוך יותר טוב מהמהדורה הראשונה שלא הוגתה טוב . משום שידעתי שאסור שהספר יצור התנגדות למי שמעולם לא ראה את הפרקים . ויש רעיונות לספרים נוספים מעבר לזה אצל גיורא.

:קשה לדעת אם ילדים ירצו לקרוא  ספרי שמיניה אחרי שהסדרה   תרד מהמסך הקטן  אבל יתכן שכן והשמיניה תמשיך למרות הכל . .

 

הספר 

הכיתה החשמלית :על סדרת השמיניה

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

12 תגובות על “השמיניה בעקבות לובשי הגלימות בנגב הפרוע”

אני ג'ון סינה ומי שתמעסק עם החברים שלי רז ביטן דניאל בן שושן אור גליל גיא ביטן הוא עדן ברוך מיתעסק איתי ומי שרוצה לחטוף קצת אז שיבוא אליייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייאני יחטיף לווו מכותתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתת

אני ג'ון סינה ומי שתמעסק עם החברים שלי רז ביטן דניאל בן שושן אור גליל גיא ביטן הוא עדן ברוך מיתעסק איתי ומי שרוצה לחטוף קצת אז שיבוא אליייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייייאני יחטיף לווו מכותתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתתת

אני נורא מצטער על מה שכתבתי פעם קודמת אז אני מבקש סליחה מכם למרות שאתם לא חייבים לסלוח אבקש ממכם אנה סלחו לי (אני יודע זה לא יום כיפור אך אני מתחייב לבקש סליחה על הדברים הללו)!

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three + 9 =