web analytics
קטגוריות
מיסטיקה ותופעות מוזרות

צופן וויניץ: כתב היד המוזר ביותר בעולם

כתב היד של וויניץ' הוא אחת התעלומות הגדולות ביותר בהיסטוריה. כתב יד מאוייר בתמונות מוזרות שכתוב בשפה לא ידועה לחלוטין. ואולי זה צופן מיסתורי כלשהוא ? אלפי אנשים חקרו את הנושא. מאות תיאוריות הוצעו לגבי מה זה בדיוק ותשובה אין.

 

קובץ:F34r.jpg

איור מכתב היד של וויניץ ,כתב היד המיסתורי ביותר הקיים בעולם.

מי כתב את כתב היד של וויניץ ? אולי היו אלה חייזרים שביקשו להעביר לנו מסר בעברית קדומה מוצפנת ? ואולי חיברה את הטקסט רוזנת הדמים מהונגריה שרחצה בדם נערות צעירות ,ואולי זה בסך הכל חיבור של ליאונרדו דה וינצ'י ,עם המלצות מאוירות איך לסבן את עצמך טוב באמבטיה ?
כתב היד של וויניץ עם שפתו המסתורית ואיוריו המוזרים ,מתעתע בחוקרים כבר מאות שנים .
סיפורה של חידה שרק הולכת וגדלה .

זהו כתב היד המסתורי ביותר שהתגלה אי פעם. כתב יד שהוא כתוב בלשון אירופית רגילה לכאורה אך למעשה בלתי ניתנת לפענוח ששברה את כל המאמצים של טובי המפענחים לפצח אותה ועל פי הטענות היה אפילו פרופסור מפנסילבניה שהשתגע כשניסה לפענח את כתב היד והוא מאויר בציורים ביזאריים ביותר של נשים עירומות, ערפיליות ומערכות כוכבים ואיש אינו יודע המשמעות של כל זה. .
בתור השוואה אפשרית חישבו על משפט פרמה שנחשבה למשפט הקשה ביותר להוכחה בתחום המתמטיקה ושבמשך מאות שנים עמד איתן בפני מאמציהם של טובי המתמטיקאים להוכיח אותו עד לשנים האחרונות ממש. "
כתב היד של וויניץ הוא מקביל מדויק של משפט פרמה ובתוספת ביזארי ברמות שאינן ניתנות לתיאור. זהו כתב יד שייתכן שהוא חושף סודות קוסמיים של תרבות קדומה וייתכן שאינו אלא זיוף גאוני מהמאה ה-16 .

קובץ:Voynich.png
קטע מכתב היד של וויניץ'

סיפורו של כתב היד נקרא כמו החלום הרטוב של סוחר הספרים למצוא ספר מסתורי שיהווה המפתח לעושר גדול ,אלא שהספר הנ"ל הוא כל כך מסתורי שעושר גדול עוד לא יצא ממנו לאף אחד, רק מסתוריו שהולך ומתעמק אם כי ברור שמי יצליח לבסוף לפענח אותו יזכה לפירסום עולמי מעבר לחלומותיו הפרועים ביותר. .
כתב היד של וויניץ נחשף לראשונה ב-1912 בידי סוחר ספרים אמריקני ממוצא פולני בשם וילפריד וויניץ שגילה אותו בארגז ישן בבית הספר הישועי במונדרגון שבאיטליה . ( לעתיד נוצר החשד שוויניץ גנב אותו משם ) .הוא זיהה את כתב היד כמשהו שמעולם לא ניראה כמוהו .

וילפריד וויניץ סוחר ספרים עתיקים ומהפכן וסוכן חשאי לשעבר

ואולי היה זה זיוף של וויניץ עצמו ? לאיש מסתבר היו חיים מעורפלים ביותר הוא היה מקורב לחוגי המהפכנים הפולניים  ושהה בבית כלא ברוסיה הצארית  כמהפכן. הוא,היה כנראה טיפוס אפלולי עם קשרים הדוקים בעולם שירותי הריגול . בין השאר הוא היה קשור לסוכן חשאי בשם סידני ריילי דרך אישתו שהייתה במשך זמן מסויים  המאהבת של ריילי.

שניהם היו כימאים ואוהבי ספרים .הועלתה ההשערה שהצמד זייפו את כתב היד ( והמכתב המתלווה אליו ) כאמצעי להשיג כסף רב על ידי מכירתו לאספנים .
ואולם לאחרונה התגלה המכתב של האלכימאי ברסקיוס מהמאה ה17 לגבי כתב היד שמוכיח מעבר לכל ספק שכתב היד היה קיים אז ובכל אופן אין זה זיוף מודרני.

וויניץ על כל עברו האפלולי לא הוא שיצר אותו .

הסופרת והמרגל

אתל וויניץ סופרת, השפיעה השפעה עצומה על חוגי המהפכנים ברוסיה הצארית.

אישתו של וילפריד  וויניץ ,אתל ליליאן וויניץ כתבה ב-1897 את רב המכר הענק "זבוב הרחף " "( מרדות  בעברית )  " על חיי מהפכן שהתבסס על סיפורים ששמעה על חייו המוקדמים  ממאהבה סידני ריילי ששמו האמיתי היה סידני רוזנבלום והיה יהודי למחצה.  ריילי הנ"ל  נחשב בעיני רבים להרפתקן האולטימטיבי ולאחד מסוכני החרש היעילים ביותר בכל הזמנים , חייו אף שימ שו כבסיס למיני סדרה טלוויזיונית ידועה בשם "ריילי אלוף הסוכנים " . שני ספרים שלה תורגמו גם לעברית: ספרה המפורסם "מרדות:רומן מימי מלחמת השיחרור באיטליה" תורגם לעברית בידי מ.ז. וולפובסקי בהוצאת מצפה בשנת תרצ"ג ויצא לאור במהדורות נוספות בהוצאות עידית בשנת תשטיו ובהוצאת עמיחי . עוד ספר שלה שתורגם היה "ידידות שנפסקה " שתורגם בידי ש. הרברג בהוצאת מצפה בשנת תרצ"ו ושוב בהוצאת עידית בשנת תשט"ו .

המהדורות השונות של ספריה של וויניץ מראות על הפופולאריות הרבה שלה גם בעברית .

סידני ריילי ,סוכן חשאי ..

הספר של אתל וויניץ השפיע השפעה עצומה על דור של מהפכנים ברוסיה ואלה  חיסלו לבסוף את ריילי האיש שעל חייו התבסס  הספר וששימש כמקור השראה עבורם. כשזה היגיע לפעולת ריגול  וחבלה מטעם בריטניה בברית המועצות בשנות העשרים.

ספרה של וויניץ  היה רב מכר ענק בברית המועצות הסובייטית והוסרט שם.  אתל וויניץ נחשבה שם לאחת הסופרות האנגליות הגדולות  ביותר ביחד בדרגה אחת עם  שקספיר ודיקנס .לא היה קורא סובייטי שלא היכיר את ספריה .

ריילי בכל אופן לא נשכח גם הוא . דמותו שימשה כמודל שסביבו יצר הסופר איאן פלמינג את הסוכן החשאי ג'ימס בונד.

כתב היד של וויניץ

איור מכתב היד של וויניץ .

כתב היד שנקרא מאז על שמו של וויניץ הוא בן 204 עמודים ובמקור כנראה היו בו 28 עמודים נוספים שנאבדו והוא כתוב בכתב יד מסתורי שאולי הוא צופן או כתב סתר, אם כי במבט ראשון הוא נראה ככתב יד רגיל של ימי הביניים, או של תקופת הרנסאנס , אבל הוא לא.
לצד הכתב הלא מפוענח העמודים מכוסים בציורים של צמחים מוזרים שחלקם אינם מוכרים לבוטנאים של דיאגרמות אסטרונומיות כוכבים וערפיליות _( מהם עם פני אדם) כפי שהם נראים מטלסקופ ותאים כפי שהם נראים ממיקרוסקופ ,סימני מזלות אסטרולוגיים שונים מאוכלסים באנשים עירומים מוזרים , ומוקפים בנשים ערומות שמחזיקות בידיהם כוכבים .
ויש ציורים ושל נימפות ערומות ועליזות מהן לובשות כתרים מתרחצות באמבטיות ירוקות המוקפות במכשור מוזר של צינורות שנראים יותר כחלקים אנטומיים של גופות ולא כמכשירים הידרואליים.
שום דבר אחר כמו תמונות אלו אינו ידוע אם כי הרושם הכללי שלהן הוא שהן בסיגנון "אירופי .
"כתב היד נראה כמו הרבה דברים אבל לא באמת כמו שום דבר אחר שידוע. זהו משהו יחיד במינו ( אם כי בזמן האחרון התגלה בממלכת ירדן כתב יד אחר שמזכיר אותו במקצת ועל כך ראו בהמשך ) .

קובץ:Voynich manuscript recipe example 107r crop.jpg

עמוד בשפת כתב היד של וויניץ.

יש חילוקי דיעות קשים אם הכתב יד נתחבר בידי סופר אחד או יותר. בבדיקת מחשב המסתורין רק התעצם כאשר התברר שיש בו יותר מלשון ( או בכל אופן דיאלקט ) אחת . שתי הלשונות זכו לכינויים וויניץ A וויניץ B . לכאורה זה מאשר את הטענה שלפחות שני אנשים שונים כתבו את כתב היד אבל יש הטוענים שהוא נכתב בידי אדם אחד בתקופות שונות בחייו .
אבל איזה תקופות ?

הקיסר וכתב היד

מקורו של הכתב יד היה נשאר מסתורין מוחלט עבור וויניץ' אילולא מכתב שלווה אליו ושתוארך ל1 באוגוסט 1666 . .המכתב ניכתב בידי ג'ון מרקוס מרסי הרקטור של אוניברסיטת פראג ,ויועד למלומד הישועי מפורסם אתנסיוס  קירשר. אותו קירשר שנודע בתחומי הידע והלימוד המגוונים שלו ושהתכת עם הרוב הגדול של מלומדי התקופה נודע בין השאר כמי שעסק בפענוחו של כתב החרטומים המצרי ( אם כי השיטה שלו הייתה שגויה לחלוטין) וכמי שהוא המומחה הגדול מכולם לפענוח כתבי יד לא מובנים .. והספר ככל הנראה נשלח אליו כדי שינסה לפענח אותו כמו שניסה לפענח את כתב ההרוגליפים המצרי

  אתנסיוס קירשר מפענח אולטימטיבי של שפות לא מובנות במאה ה-17.

.אבל אפילו קירשר האיש שנודע כמי שיכול לפענח כל כתב לא הצליח לפענח את כתב היד ,ואולי משום כך אינו מזכיר אותו כלל במכתביו המרובים . . קירשר השאיר אותו לקולג' הישועי ברומא שמשם היגיע לבסוף לידיו של וויניץ.

הקיסר רודולף השני התעניין בכשפים בעל טבעי ובכתבי יד לא מפוענחים.דיוקן מאת האנס וואן האכן.

במכתב סיפר מרסי לקירשר על כתב היד שלדבריו נקנה בידי הקיסר האבסבורג מהמאה ה16 רודולף השני עבור 600 דוקאטים ( בערך 30 אלף דולאר היום ) . סכום עצום באותה התקופה מה שמראה שהקיסר הקמצן בדרך כלל התרשם מאוד מהספר .מרסי סיפר שהספר מכר לרודולף בידי מוכר ( ששמו לא צויין ) שטען שהספר התחבר בידי הפילוסוף והמדען האנגלי המפורסם רוג'ר ביקון .אולם מרסי עצמו לא ידע אם זה נכון.
בשנים האחרונות התגלה שלפני שכתב היד היגיע לידי מרסי הוא היה ברשותו של אלכימאי בשם ג'ורגיוס ברסקיוס שניסה לברר את משמעותו ללא הצלחה עם קירשר ורק לאחר מותו עבר הספר לידידו הטוב מרסי ששלח אותו לקירשר אשר שהיה מעוניין בו וכבר ניסה לקנות אותו מידי ברסקיוס .
המכתב של ברסקיוס שהתגלה רק לאחרונה באוסף הענק של המכתבים אל ומקירשר למלומדי יבשת אירופה נראה כהוכחה שהספר ( והמכתב שהתלווה אליו ) אינו זיוף מאוחר יותר כפי שהוצע .
מי הביא את כתב היד המוזר לקיסר רודולף ? ומאיפה ?
הקיסר נודע בחיבתו לעל טבעי ולכישופי ולביזארי יוהנס קפלר האסטרונום שירת אצלו כאסטרולוג וג'ורדנו ברונו הנזיר שטען שיש אין ספור תרבויות ביקום שהה אצלו ,בתקופה זאת היה רב העיר המהר"ל שנוצרו עליו סיפורים שיצר אז גולם אנושי שקשורים גם הם לרודולף ולחצרו .

רוג'ר ביקון ,נזיר מדען אלכימאי ומפתח כתבי סתר.

כאמור ההנחה המקובלת הייתה שהספר נכתב בידי לא אחר מאשר הנזיר והמדען המפורסם מהמאה ה-13 רוג'ר ביקון שהיה גאון רב תחומי שבין השאר היה אולי האדם הראשון שדיבר על המצאות טכנולוגיות
של העתיד , ובין השאר יצר את הנוסחה של חומר הנפץ. .וגם היה אחד הראשונים שכתבו על נושאי כיתבי סתר .

על רוג'ר ביקון היו גם כל מיני אגדות אפלות שסיפרו שהוא היה מכשף וכי בין השאר יצר ראש של אדם מלאכותי ( או אדם מלאכותי שלם ) שענה לו על שאלות שונות ששאל אותו.

וויניץ שיער שכתב היד היגיע לקיסר דרך המכשף האנגלי ג'ון די ועוזרו אדוארד קלי. ג'ון די היה יועץ והאסטרולוג של המלכה אליזבט ושימש כמעין מכשף חצר ועסק כנראה בריגול ( הוא הסוכן הראשון בשירות החשאי הבריטי בעל מספר 007 שאחר כך הפך למספרו של ג'מס בונד ) אבל מה שעניין אותו באמת היה כישוף . אדוארד קלי היה אנגלי ממעמד נמוך אך אינטילגנטי וערמומי שטען שהוא יכול לתקשר עם המלאכים בסיאנסים מסובכים והונה את די הפתי המלאכים דיברו עימו בשפה מיוחדת שלה קרא די השפה "החנוכית " מאחר שהאמין שהמלאכים האלו הם הישויות המתוארות בספר חנוך החיצוני. שפה זאת היא בגדר תעלומה עד היום שכן זוהי כל הנראה השפה המלאכותית המסובכת ביותר הידועה ,אם נניח שהיא רק תוצר התת מודע של די או של קלי עצמם אלא אם כן היא שפתם של ישויות אמיתיות כלשהן. יש הטוענים שהיא שפה אמיתית עם דקדוק משלה . בין שאר הדרישות של המלאכים היה שדי וקלי יבצעו חילופי נשים בינהם . די ציית למרות חיבוטי נפש שונים . כפי שהסביר מן הסתם לאישתו , לא אומרים "לא" לציווי של מלאכים .

אדוארד קלי ,מתקשר עם מלאכים.

בשלב מסויים די וקלי יצאו לסיור באירופה והיגיעו ב-1584 לפראג ב-שנודעה לבירת הכישוף של אירופה כולה ( בדיוק כאשר הרב היהודי המהר"ל על פי הסיפורים היה עסוק ביצירת הגולם).
על פי ההשערה די וקלי הביאו איתם את כתב היד לפראג . די היה אספן אובססיבי של ספרים עד שקלי והמלאכים שיכנעו אותו לשרוף את האוסף שלו מסיבות לא נהירות . הספר היגיע לדי אולי מהמנזרים
שנשדדו בפקודת אביה של המלכה אליזבת , הנרי השמיני..ודי נודע היטב בענין העמוק שלו ברוג'ר ביקון שנחשב למחבר כתב היד.
ייתכן שביקון אכן היה המחבר של כתב היד והצופן המוזר שלו ( אם זה אכן צופן ) אבל בסופו של דבר זוהי רק ספקולציה שרוב החוקרים כיום מפקפקים בה . גם אין הוכחה לכך או לכך שדי וקלי אכן היו מעורבים עם כתב היד אם כי שוב זאת אפשרות סבירה ביותר.כפי שנראה בהמשך יש סבירות גבוהה שהם אף יצרו את כתב היד .
אבל סבירות אינה זהה עם הוכחה.
אחת הבעיות היא שאם ביקון יצר צופן במאה ה13 כיצד הצליח אז ליצור שפת סתר מסובכת כל כך שהיום איננו מצליחים לפענחה ? ומדוע בעצם טרח להתאמץ כל כך כשלא היה לו שום צורך בכך הרי צופן פשוט בהרבה היה מתאים לצרכיו. לא נראה שהייתה לו סיבה טובה להמציא קוד מתוחכם כל כך . הקודים קדומים ביותר שיש בספריית הוותיקן למשל הם מ-1226 כאשר ביקון היה ילד והם היו בסך הכל שמות מקודדים של יריבים ואויבים כאשר תומכי האפיפיור הגולפים נקראו בני ישראל ואויביו הגיבלינים נקראו המצרים קוד פשוט מאוד שכבר מראה על איזה צד היה ממציא קוד זה . הספר הראשון על קודים נכתב ב-1518 שנים רבות לאחר ביקון וקשה להבין מדוע ביקון או מישהו במאה השנה לאחר מותו התאמץ כל כך כדי ליצור קוד כל כך מתוחכם . כאשר משהו פשוט בהרבה היה מספיק .
אבל אם לא ביקון מי יצר את כתב היד ?

חוסר הוודאות לגבי מקורו של כתב היד היה כנראה הסיבה העיקרית לכך שוויניץ מעולם לא הצליח למכור אותו ולהתעשר כפי שקיווה . לאחר מות אלמנתו  הסופרת  אתל שהחזיקה את כתב היד עד מותה ,  קנה את כתב היד סוחר בשם האנס קראוס וגם הוא לא הצליח למכור אותו במחיר הגבוה שדרש 160 אלף דולאר. אף אספן עשיר התברר לא רצה להתעסק עם כתב יד מוזר כל כך שאיש אינו יודע מי יצר אותו, מאיפה הוא, מתי נוצר ומה בעצם כתוב בו.
מחוסר עניין של הציבור קראוס נאלץ לבסוף לתרום את כתב היד לאוניברסיטת יל ב-1969 שם הוא נמצא עד היום באוסף הספרים הנדירים של האוניברסיטה. .
זוהי פחות או יותר ההיסטוריה המשוערת והידועה של כתב היד של וויניץ וכפי שאפשר לראות רובה השערות. למעשה איננו יודעים הרבה על ההיסטוריה שלו מעבר לעובדת קיומו . והעובדה שהוא מסתורין שאין כמוהו . והמיסתורין הוא בגלל שממבט ראשון הוא נראה כספר רגיל עוד ספר של צמחי מרפא מימי הביניים שמסביר כיצד להוציא סמי ריפוי מצמחים. אבל במבט שני מתברר שהוא כתוב בשפה מוזרה ומאוייר בסמלים מוזרים עוד יותר.

בעקבות ערפילית אנדרומדה

איורים מכתב היד של וויניץ.

וויניץ היה בטוח שהחוקרים יוכלו לפתור אות סודותיו של כתב היד חיש קל יגלו מהי מהות הטקסט המוזר שבתוכו והוא יוכל אז למכור אותו במחיר גבוה ולהתעשר . אבל זה לא קרה.
הוא היציע צילומים לכל מי שאפשר שנסה לפענח את הספר . ורבים ניסו. פילולוגים ניסו לפענח את הספר באמצעות שיטות לפענוח שפות עתיקות וניכשלו. בוטנאים ניסו לפענח את השפה באמצעות ציורי הצמחים וניכשלו . אסטרונומים ניסו לפענח את השפה באמצעות ציורי הכוכבים על ידי זיהוים ונכשלו גם הם .

הבעיה הראשונה הייתה לברר באיזה שפה כתוב הכתב יד ,לטינית או אנגלית של ימי הביניים או שפה אחרת ולכאורה זה היה קל מאחר שרוב הצמחים בכתב היד יש להם שמות בסוג של קוד. אבל מהר מאוד התברר שרוב הצמחים המצוירים בכתב היד כלל אינם קיימים . ומבין הכוכבים שמצוירים אפשר לזהות אחדים אבל לא אחרים .
מפענחי כתבי סתר הקריפטולוגים ניסו לנקוט בשיטה המקובלת של מציאת הסמלים שחוזרים על עצמם הפעמים הרבות ביותר ולהשוות אותם עם האותיות הנפוצות ביותר של האלף בית .הם זיהו בקלות שיש בכתב היד 29 סימנים ואותיות אבל כל ניסיון לתרגם אותם לאיזו שפה ידועה נכשל . ומה שהפך זאת למרגיז כל כך היה שכתב היד כלל לא ניראה כמו קוד.
כתב היד נראה כאילו מישהו כתב אותו ברהיטות בשפת אימו שהיא במקרה לא מוכרת לנו משום מקום אחר . וכל ניסיון לפצח אפילו סוד אחד מסודותיו בידי קריפטולוגים לינגויסטים אסטרונומים וחוקרי רוג'ר ביקון המחבר המשוער של הצופן ניכשל כישלון חרוץ. .

ואז לפתע דומה היה שמישהו הצליח לפצח את התעלומה. ב1919 הכריז פרופסור לפילוסופיה מאוניברסיטת פנסילבניה בשם ויליאם ניובולד שהוא פתר את הצופן .הוא הסביר שמה שהוא עשה היה לתרגם את הסימנים לאותיות רומאיות ואז להקטין אותם בתהליך מ-29 ל-17 . ואז יצר לא פחות מ4 גרסאות שונות של הטקסט שהרביעית שבהן הייתה לטענתו לטינית פשוטה משולבת באנגראמים שונים והפיענוח הראה שכתב היד היה טקסט מדעי שהראה שרוג'ר ביקוו היה אחד מגדולי הגאונים המדעיים
של כל הזמנים לפחות שווה ערך של לאונרדו דה וינצ'י ( שכפי שנראה שיש הרואים בו את יוצר כתב היד ) .
בזה אמנם חשדו תמיד. אחרי הכל ביקון היה הראשון שדיבר על משהו כמו שיטה מדעית והושלך לבית הסוהר בידי הכנסייה כתוצאה. הוא היה מהראשונים שיצרו את הנוסחה לחומר נפץ .אבל לפי ניובולד כתב היד של וויניץ מראה שהוא יצר מיקרוסקופ ובחן את תאי הגוף שהם המופיעים בציורים . ויצר גם טלסקופ שדרכו גילה את ערפילית אנדרומדה שהיא המופיעה בכתב היד בסמלים האסטרונומיים .

ניובולד טען שכלל אף לא ידע על קיומה של ערפילית אנדרומדה עד שהלך בכיוון שבו הראה הפיענוח על תצורה עם זנב חילזון והופתע לגלות שם את ערפילית אנדרומדה. הפיענוח עורר סערה של התרגשות ציבורית העיתונים חגגו ואישה אחת באה במיוחד ממרחק עצום לניובולד להתחנן לפניו שהשתמש בידע הכישופי של ביקון כפי שהתגלה בכתב היד כדי להוציא את השדים שהשתלטו עליה .
אבל לאחר מותו של ניובולד התברר שהפיענוח שלו היה שגוי והוא מצא בכתב היד חומרים וטקסטים שלא היו בו כלל .מפצח צפנים מפורסם של שירות הריגול האמריקני ד"ר ג'ון מנלי שחקר את העניין קבע שניובולד הונה את עצמו . עם האנגרמות שניובולד יצר אפשר לקרוא כמעט כל דבר בטקסט ובאלפי דרכים שונות .
כתב היד נשאר עם כן לא מפוענח וכך עד עצם היום הזה . אבל המאמצים לפענחו לא פסקו אפילו לרגע . וכך ב-1933 מומחה לסרטן דוקטור לאונל סטרונג הוכיח לשביעות רצונו שזהו ספר צמחי ריפוי ולא מאת רוג'ר ביקון אלא מאת מלומד אנגלי מהמאה ה-16 אחד אנתוני אשאם. סטרונג אפילו פירסם על פי הפיענוח שלו רציפ ,נוסחה של שימוש בצמחים כאמצעי מניעה נגד הריון (שבדיקות מעבדה הראו שהיא עובדת ) אבל הוא מעולם לא הסביר איך היגיע למסקנותיו ואיך ביצע את התרגום שפירסם וכך מסקנותיו לא התקבלו .

File:William-Friedman.jpg

הקריפטולוג ויליאם פרידמן עם מכונת פיענוח.

בשנה האחרונה של מלחמת העולם השניה הקים הקריפטולוג הראשי של ארצות הברית ,ויליאם פרידמן (האיש שפיצח את הצפנים של היפנים בעת המלחמה ) קבוצה שלמה של מומחים לעבוד על הבעיה כדי להשתמש בצופן כאשר יפוענח למטרות בעלות הברית . אך למרבית הצער סיום המלחמה הביא לפיזור הקבוצה לפני שהצליחו להתקדם במשהו . בכל אופן ם הראו שכתב היד של וויניץ שונה מכתב יד רגיל בדבר אחד בבדרך כלל יוצרי קודים מכניסים בהם כמה שפחות חזרות כדי להקשות על מפענחים .בכתב היד של וויניץ לעומת זאת יש הרבה יותר חזרות מבטקסט רגיל.
וכתוצאה היציע פרידמן שהמדובר כאן בשפה מלאכותית שהומצאה בידי מישהו אולי במאה ה13, מאות שנים לפני האספרנאטו ושפות מלאכותיות אחרות של המאות התשע עשרה והעשרים .
.

סינית אוקראינית או עברית ?

והנסיונות לפענח אותו לא פסקו ולו לרגע והם רק נעשו מוזרים יותר .
כל מיני תיאוריות מוזרות הוצאו לגבי כתב היד של וויניך

היציעו שכתב היד הוא ניסיון להעביר את השפה הסינית ללשון אירופית. אולי של שני הסינים שהנוסע המפורסם מרקו פולו הביא איתו לאירופה במאה ה-13 שהתיישבו בווינציה .ושם ניסו לרשום את הידע הרפואי שלהם מסין ולשם כך יצרו אלף בית מיוחד שבו רשמו את השפה הסינית שלהם ובו העבירו מידע על רפואה וצמחי מרפא וקוסמולוגיה מידע שהיה ידוע בסין ושקיוו שיהיה בעל עניין עבור האירופים . .
ג'ון סטוג'קו  מפענח חובב של כתבי יד קדומים ולא  מפוענחים עדיין כמו הלשון האטרוסקית היציע שכתב היד מכתבים בין שני מורדים אוקראיניים בסוג של אוקראינית והם דנים במלחמת אזרחים אוקראינית עתיקה . אבל לתמונות אין שום קשר להיסטוריה האוקראיניית .

כתב יד של הכת הקאתרית ?

בספר משנת 1987 היציע דוקטור לאו לויטוב תיאוריה חדשה .לדעתו אין המדובר בכתב סתר כפי שחשבו רוב המפענחים הקודמים אלא בשפה בלתי ידועה עד כה . הוא נתן לכל סימן ערך פונטית שממנו הוא תירגם את האותיות לאותיות בעלות שם דומה בלטינית ..הוא לא טרח לפרט בדיוק כיצד הדבר נעשה.
בכל אופן לטענתו שפת כתב היד הייתה שפתם של אנשי הכת הקטרית או האלביגנזים כת גנוסטית, שהאמינה בין השאר שהעולם נישלט בידי כוחות הרשע ובראשם האלוהים התנכי וכי על בני האדם להימנע מקיום יחסי מין .שפרחה בצרפת באיזור פרובאנס בימי הביניים ( בסמוך למרכזי הקבלה הראשונים ואולי השפיעה עליהם בדיעותיה המיסטיות ) עד שהושמדה במסע צלב בידי האינקוויזיציה וצבאות הכנסיה הקתולית שראתה בבני דת זאת כופרים מסוכנים .
לדעת לבטוב כתב היד אינו אלא מדריך ליטורגי לטקס הקתארי של "האנדורה" טקס ההיתאבדות הקתארי שהעביר את המאמין לעולם טוב יותר ..לדעתו הנימפות הערומות שבכתב היד עוסקות בבאמבטיות שבהם הן נמצאות בפתיחת עורקיהם כפי שטען היה מקובל בטקס זה. .בנוסף לבטוב מצא בכתב היד התייחסויות שונות לאלה המצרית איסיס והוא ראה בכך הוכח שמוצא הכתב הקתארית לא היה בבולגריה ובביזנטיון כפי שמניחים הכל אלא במצרים העתיקה.
תיאוריה זאת הותקפה קשות ואין לה כל תומכים . מה גם שידוע שטקס ההתאבדות הקתארי לא כלל חיתוך עורקים באמבטיה ( כפי שאכן היה מקובל ברומא העתיקה דווקא) אלא רק הימנעות מאכילה.

צופן דה וינצ'י

ביאטריס גויין מאירלנד   פותרת צפנים חובבת טוענת שכתב היד אינו אלא מדריך היגיינה של אישיות מסויימת שכתבה אותו בכתב ראי לא אחר מאשר הגאון הרב תחומי לאונרדו דה וינצ'י שכידוע כתב אלפי דפים של רעיונות מדעיים וטכניים שונים בכתב ראי על מנת להסתיר את סודותיו מחטטנים בלתי רצוי שיצר אותו בשפה הגרמנית.
אדית שרווד כימאית אורגנית מטקסס מקשרת גם היא את כתב היד לליאונרדו לדעתה זהו מעין לוח לידה שהמספר המדוייק בו הוא המספר של 15 נימפות שמייצגות את ה-15 באפריל שעה 10 ב-1452 השעה ותאריך הולדתו של לאונרדו .
ויש שטוענים שזוהי יצירה של סכיזופרני או חולה נפש שיצר אותו כחלק ממחלת הנפש שלו ידוע שחולי נפש רבים בעלי כישרון יצרו יצירות שאינן שונות כל כך במראן .

כתב יד של רוצחת המונים ?

הרוזנת אליזבת בטורי ,רצחה כ-650 איש.

מתאו פלאט  טכנאי במרכז ללימוד שפות בסוסקס באנגליה   היציע שכתב היד נוצר בידי " רוזנת הדמים " אליזבט בטורי בהונגריה שחיה בזמנו של הקיסר רודולף. הגברת הנ"ל יפהפייה אינטליגנטית מבכירות הארסטוקרטיה ההונגרית שאפה להיות צעירה ויפה לנצח. לשם כך הייתה מזמינה נשים צעירות לביתה כמשרתות מענה אותם במשך חודשים וכאשר רצחה אותן לבסוף חתכה את גופן בכמה שיטות שונות . ואז מתרחצת בדמן כסגולה להארכת חיים . על פי ההערכות היא רצחה יותר מ-650 (!) נשים רובן איכרות אבל גם בנות אצולה . כאשר נלכדה לא הומתה בגלל מעמדה הרם היא נכלאה בחדר צר שממנו לא יצאה יותר לעולם.

היציעו שכתב היד הוא למעשה כתב היד של נוסחת החיים הנצחייים שלה. השפה שבו הוא כתוב היא שפת האלכימאים שדוברה אז באיזור והייתה שפה מלאכותית לא קרובה לשום שפה אחרת. והתיעוד המפורט של הנימפות הערומות הן כמובן הנערות שבדמן הייתה הרוזנת מתרחצת והמכשירים המוזרים שנראים כאילו הם בנויים מחלקי אדם הם פשוט המכשירים שאיתם עונו ובהם נרצחו הנערות באמבטיות ועל ידיהם נשאב דמן מגופן כדי שרוזנת הדמים תוכל להתרחץ בו ולהישאר צעירה ויפה לנצח נצחים.

שפת הג'יבריש ?

גורדון ראג ,טוען כי פיצח את התעלומה אחת ולתמיד.

האם ייתכן שכתב היד הוא זיוף מתקופה היסטורית ? אם כן מי יכול להיות הזייפן? תשובה אפשרית אחת היא  האיש שנודע כבר כמי שעסק בזיוף של לשונות מוזרות, אדוארד קלי .האיש שיש טוענים שהמציא שפה שלמה השפה החנוכית שפת המלאכים שעימם תיקשר כביכול עבור ג'ון די . האם יתכן שקלי יצר את הספר במיוחד על מנת למכור אותו לקיסר רודולף חובב המוזריות והעל טבעי ולהרוויח כך סכום כסף גדול?
ואולי היה כתב היד אמור לשקף את השפה של הישויות שעימן תיקשר קלי וכתוב בשפה "החנוכית?
כך טוען תיאורטיקן מודרני מומחה מחשבים בשם גורדון ראג .שטוען שהוא פתר את התעלומה א"חת ולתמיד.לדעתו כתב היד כולו כתוב בשפת ג'יבריש ואין בו יותר מכך שכן הוא זיוף מתחילתו ועד סופו .
ב-2003 הוא עורר תשומת לב תקשורתית רבה הוא הראה שיטה שבאמצעותה אפשר היה ליצור את הטקסט במאה ה-16 על ידי מכשיר שהומצא ב1550 בידי המתמטיקאי האיטלקי גירולאמו קארדנו ככלי הצפנה . בעזרת מכשיר זה ראג עצמו יצר שורה של כתבים דומים לכאורה לכתב היד של וויניץ . ראג טען שהוא פתר את התעלומה אחת ולתמיד וכי כתב היד אינו אלא גיבריש חסר מובן שנוצר לדעתו בידי אדוארד קלי כאמצעי להרוויח כסף מקליינטים פתיים בנוסח הקיסר רודולף.
אבל רוב חוקרי כתב היד מתנגדים לתיאוריה של ראג לטענתם כל הפסודו טקסטים שנוצרו בידי ראג אין בהם את אותם המילים וסדר מילים שיש בכתב היד וכי הדמיון בינהם והכתב של וויניץ' הוא רק ויזואלי אבל לא יותר מכך .

אבל האם אכן מדובר בזיוף ? רבים טוענים שלא. גם אלו שנכשלו בפיענוח. לטענתם כתב היד הוא מאורגן מידי והומוגני מדי יותר מדיי אקסטנסיבי עבור זיוף אם היה זה מתיחה קשה להבין מדוע הוא כל כך ארוך ומסובך. עוד טיעון כנגד האפשרות שהיה זה זיוף הוא שסטיסטיקות מילים שונות שנמצאו בכתב היד ( העוקבות אחרי מה שנקרא חוקי זיפף ) הם אופיניים ללשונות "טבעיות " קשה להאמין שזייפן מהמאה ה-16 ואפילו אדוארד קלי המתקשר עם המלאכים יצליח ליצר טקסט שיעקוב בדייקנות אחרי החוקים של זיפף ( שהתגלו רק ב- 1935).
אלא אם כן כמובן קלי באמת תיקשר עם ישויות חיזריות .

צופן בשפה העברית ?

היציעו שזהו כתב יד של ספר מדעי בשפה הנבטית שהיגיע משכנתנו ירדן כתוצאה מהדמיון בין כמה מהאותיות לאותיות הנבטיות ומהעובדה שחלק מהצמחים המתוארים נמצאים כנראה בירדן ( אבל בהחלט לא כולם ).

אבל המתנגדים העירו שבאותה המידה האותיות קרובות לאותיות של השפה העברית כפי שנמצאו במגילות הגנוזות בקומראן.

לאחרונה האפשרות שהספר כתוב סוג של נבטית או עברית יתכן שקיבלה חיזוק בירדן עם הקניה ב-2003 בידי ד"ר נאיף קזוס של כתב יד שהוא לכאורה לפחות דומה לכתב היד של וויניץ ושגם הוא כתוב בשפה לא ידועה. כתב היד נמצא היום בעמאן במוזיאון הנומיסטיקה שם .אם אכן המדובר באותה השפה זוהי תעלומה. בכל אופן השפה בשני כתבי היד אכן נראית דומה ומיסתורית באותה מידה. לא מן הנמנע שכתב היד מהווה סוג כלשהו של כתב נבטי או עברי מוצפן.
ואולי הספר נכתב בכלל בעברית ?

לאחרונה היציע ג'מס פין בספרו "תקוות פנדורה "( 2004) שהשפה של כתב היד היא עברית. לטענתו אם מעתיקים את האותיות של כתב היד בצורה מדוייקת כי אז רואים שרבות מהאותיות הן אותיות עבריות עם שינויים שונים שנועדו להטעות את הקורא הממוצע . כך לטענתו יש בכתב היד מילה שהיא מקבילה במדויק למילה העברית "עין "והיא מופיעה בצורות מעוותות שונות בכתב היד כדי להציג אותן כאותיות שונות אם כי המדובר באותה המילה . לכל הפחות זאת גישה חדשה שהיא שונה מהגישה המתמטית יותר של רוב המפענחים ומבוססת על ויזואליה של הסמלים והאותיות אבל אם כך קשה להבין איך היה המפענח יכול לפענח את הטקסט כשרשותו עומד מגוון עצום של אפשרויות ויזואליות כדי לבחור לפיענוח.
פין בכל אופן חושב שהספר כולל מסר חייזרי בעברית שנוצר בידי גזע קדום "אנשי הכוכבים " שנועד להעביר ידע חשוב לבני האדם , על סופו המתקרב של כדור הארץ.בידי תופעה קוסמית "סופר גל גלקטי "שנוצר כתוצאה מהתפוצצות ענק במרכז הגלקסיה ומתקרבת ומתקרבת אלינו . תיאוריה זאת מתבססת על הצורות האסטרונומיות שנראות כאילו הן צוירו ממקום אחר ולא מכדור הארץ. לדעתו הספר היגיע לבסוף לידיו של האסטרולוג המפורסם נוסטדראמוס שהשתמש בו לביצוע נבואותיו המפורסמות .
ואולי היה זה נוסטדראמוס עצמו רופא מהמאה ה-15 שהיה ממוצא יהודי שכתב את כתב היד והצופן שהתבסס על השפה העברית ?

צופן הנקרונומיקון

כתב היד המיסתורי שימש כבסיס ליצירות ספרות, הוא משמש כאובייקקט חיפוש באחד מהספרים על הארכיאולוג אינדיאנה ג'ונס "אינדיאנה ג'ונס ואבן הפילוסופים "( 1995) ששם הארכיאולוג המפורסם מגלה בין דפיו את סודות האלכימאים של הפיכת מתכגת לזהב ושל חיי האלמוות .
ואפילו למשחק מחשב. ובשנים האחרונות התפשט בחוגי חובבי ספרות הפנטזיה והאימה הרעיון שכתב היד של וויניץ' אינו אלא הטקסט של ספר הכישוף המפורסם "הנקרונומיקון" " המדריך האולטימטיבי לזימון ולטיפול בישויות מפלצתיות ממימדים וכוכבים אחרים שנכתב בידי המכשף המוסלמי מהמאה השמינית לספירה עבדול אלהזרד ושבאמת נוצר בידי סופר האימה המפורסם ביותר במאה העשרים ם ה.פ.לובקראפט. ייתכן שלובקראפט אכן יצר את הספר הזה בסיפוריו בהשראת כתב היד של וויניץ . סופרי אימה כמו קולין וילסון שיצרו סיפורים שבהם מסתבר לאחר הפיענוח שכתב העת של וויניץ' אינו אלה הספר המפחיד והמקולל הנקרונומיקון שמביא לזימון ישויות חייזריות מעולמות אחרים ומפענחיו מתחרטים עמוקות על הפיענוח ….
ובסופו של חשבון למרות טענותיו החדשות של גורדון ראג איננו יודעים מהו כתב היד של וויניץ הספר נשאר תעלומה שלא נפתרה. בכל אופן מאז 1990 נמצאת ברשת קבוצה של חוקרים שונים בתחומים שונים שעוסקים בחקר כתב היד של וויניץ' על ידי החלפת אי מילים ורעיונות בפורום מיוחד ברשת . סביר להניח שאם ימצא פיתרון לתעלומה הוא יהיה דרכם

ואולי איפה שהוא בין הקוראים של מאמר זה נמצא הגאון שיפתור את התעלומה ויגלה מה בעצם מכיל התוכן של כתב היד של וויניץ ? ספר אלכימיה ? מדריך לצמחי מרפא ? , טקסט של חייזרים ? ספר לזימון ישויות ממימדים אחרים ? ואולי שום דבר יותר ממדריך הפלות של ימי הביניים ?
ויזכה לתהילת עולם.

רשימת אתרים רלבנטיים על צופן וויניץ

 

צופן וויניץ בויקיפדיה

היסטוריה של כתב היד

אתר מקיף

 

אתר עם קישורים

ביבליוגרפיה

 

סקירה פרטנית

האם מדובר במתיחה ?

 

מה אנחנו יודעים על כתב היד ומה לא

 

סקירה עם תמונות

המיסתורין של וויניץ

סקירה של מוזיאון המתיחות

ועוד על המתיחה

 

אורי גלר על וויניץ

 

תמונה אסטרונומית מכתב היד

 

השערות על מקור כתב היד

 

פותרים של כתב היד

כתב היד של לאונרדו דה וינצ'י ?

 

האם כתב היד הוא בסינית ?

 אתר מדעי

ניתוח של כתב היד 

תיאורית המתיחה

 

ניסיון מחשב להוכיח מתיחה 

דיון מפורט במתיחה

שפת המלאכים?

גורדון ראג האיש שפיצח את התעלומה ?

 

מאמרים שונים 

פורום כתב יד וויניץ

צופן וויניץ הספר

הנזיר והקוד: הספר

הספר באמזון

אישים הקשואים בצופן וויניץ'

רוג'ר ביקון

ביקון בויקיפדיה

ביקון כאלכימאי

רודולף השני בויקיפדיה

 

ג'ון די

אנוכיאנית בויקיפדיה

ג'ון די והנקרונומיקון 

אדוארד קלי

די וקלי

אליזבת בטורי

ועוד על אליזבט בטורי

אתנסיוס קירשר

אתל וויניץ

סידני ריילי

ויליאם פרידמן

פרידמן בויקיפדיה

 

הגולם והנקרונומיקון :משחק תפקידים על כתב היד של וויניץ

ועוד כתב  צופן לא מפוענח

כתב הצופן של אברהם וילנר

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

14 תגובות על “צופן וויניץ: כתב היד המוזר ביותר בעולם”

האם הייתה בימי הביניים או בראשיתה זמן החדגש אגודת סתר כלשהי בסגנון "הבונים החופשיים " או הרוטריסקיאנים שהיא שיצרה את כתבי היד המסתוריים השונים האלו והיא שהמציאה את
השפות שבהן הם כתובים ?
לדעתי זה הפתרון הסביר ביותר לשאלת כתבי היד האלו .

אחד המאמרים הטובים שקראתי מימי
למרות שזה אולי יראה לכם רגיל במקצת (?)..
אפשר לומר שהמידע והרעיון והדרך כתיבה,
מעוררת השראה.

ומיסתורין והיסטוריה, נהנה עד מאוד מקריאת הכתבה הזו, הציץ גם בקישורים, והשאיר הודעה בתא קולי של "האיש שבא לקרא" שיבוא ויציץ. ואולי אף יחווה דעה…
במקרה מופלא וביזארי לחלוטין, היום מכל הימים, קנה חוב"ב בחנות המשומשים הקבועה שלו, תמורת 5 ש"ח טבין ותקילין את הספר "מרדות" של וויניטש…. ואם זה לא אות סתרים אז מה כן?
ועל כן שטוחה בקת חוב"ב לעורך האתר להביא לפנינו עוד ועוד מן המרתק הזה. ומרתקים דומים.

כאן ברשימות קמה מי שניסתה לפענח את כתב היד בדרכה שלה בעקבות הרשימה שלי .
זאת המשוררת מיכל ק.מרקוס עלמה
שפירסמה כמה מאמרים בנושא כתב היד
כאן
אל תוככי צופן וויניך
http://www.notes.co.il/michalm/archive.asp?cid=2212
ובנתיים מסקנתה היא שאין קשר בין כתב היד וליאונרדו דה וינצ'י
אני בכל אופן מחכה בסקרנות למאמרים הבאים בסדרה שלה .
ההשערה שלי בנתיים היא שהמדובר בפרוייקט של אגודה חשאית ואולי כזאת שהייתה פעילה בפראג בזמנו של רודולף ובהחלט ייתכן שהמודל שבו השתמשו היה בעברית .

עופר אדרת בעיתון הארץ היום :

צופן דה וויניץ': חוקר בריטי טוען שפענח את "כתב היד המסתורי בעולם"

https://www.haaretz.co.il/news/world/europe/.premium-MAGAZINE-1.7250019
:כתב היד וויניץ' נכתב מתישהו בתחילת המאה ה-15, בידי מחבר לא ידוע בשפה שאף מומחה לא הצליח לקרוא. עתה חוקר מאוניברסיטת בריסטול אומר שזה לא צופן, אלא מדריך טיפולי שכתבו נזירות בשפה נכחדת:בר יותר ממאה שנים שחוקרים מרחבי העולם תוהים על קנקנו של כתב היד הזה. היו מי שכינו אותו בשל כך "הטקסט המסתורי ביותר בעולם". במלאכת פיענוחו השתתפו מומחי הצפנה, בלשנים ומתכנתי מחשב, ואפילו אנשי הבולשת הפדרלית האמריקאית (FBI) והמתמטיקאי הבריטי הגאון אלן טיורינג, ממפצחי ה"אניגמה".
לאורך השנים היו שסברו כי זהו ספר רפואה שנכתב בגרסה של לטינית ויועד לנשים אמידות. אחרים אמרו כי נכתב ב"עברית עתיקה" בידי רופא איטלקי, ויועד לנשים יהודיות. הודעתו של החוקר מבריסטול, ד"ר ג'רארד צ'שייר, עשויה לטרוף את הקלפים. לטענתו, בתוך שבועיים בלבד הצליח להבין את מה שלא עלה בידי רבים וטובים לפניו. בסופו של התהליך הבין, לדבריו, כי עלה על תגלית מתחום הבלשנות, שהופכת את כתב היד הזה לחשוב יותר ממה ששיערו עד כה.

צ'שייר טוען כי הטקסט הוא מדריך טיפולי, שחובר בידי נזירות דומיניקניות בטירה הממוקמת ליד האי איסקיה (אנאריה) — בקצה מפרץ נאפולי — למען מריה מקסטיליה, מלכת אראגון. הוא כולל מידע על תרופות צמחיות, רחצה טיפולית, אסטרולוגיה, רבייה נשית, בריאות האשה והורות. הספר, לדבריו, נכתב בשפה נכחדת, שהיתה תערובת של לטינית וולגרית (עממית) ושפות נוספות שהיו בשימוש בתחילת ימי הביניים, לאחר קריסת האימפריה הרומית, באגן הים התיכון. מהשפות האלה התפתחו בהמשך השפות הרומאניות, בהן איטלקית, ספרדית וצרפתית. לטענת צ'שייר, כתב היד הזה הוא השריד היחיד שנותר מאותה שפה.
עם פרסום המחקר בתקשורת העולמית, חלק מהמומחים לשפות טענו כי מדובר בהבל גמור, והקדישו ציוצים רבים בטוויטר כדי לסתור את הנחותיו ושיטות העבודה שלו. בגרדיאן צוטטה חוקרת של ימי הביניים, שטענה כי בכל שני וחמישי צצה תיאוריה חדשה בנוגע למקורו של הטקסט ולכן היא מסרבת להתרגש מה"תגלית". צ'שייר, מצדו, מחפש כעת מימון לכתיבת מילון שיאפשר לתרגם את הספר כולו, ולעיין בו — לראשונה אחרי 600 שנה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

seventeen − 3 =