web analytics
קטגוריות
טלויזיה

קולומבו : המפקח עם מעיל הגשם המרופט

סקירה על אחד הבלשים הגדולים ביותר של הטלווייה האמריקנית בכל הזמנים ,מפקח עם מעיל גשם מרופט ,שלומפר מוחלט שנראה אידיוט שאין שני לו אבל במציאות הוא חד ומבריק.

הופיע באתר סדרות הטלוויזיה הקלאסיות

לאחרונה היגיעו קלטות של הסרטים הראשונים בסדרת הבלש האלמותית "קולומבו " לחנות "האוזן השלישית " בתל אביב. ולרגל האירוע המשמח הזה הנה כתבה על אחת מסדרות הטלוויזיה  הבלשיות האמריקניות הטובות ביותר .

מהי סדרת הבלש האמריקנית המוצלחת וניתן לאמר הכמעט גאונית ביותר של כל הזמנים ?
אם היו מעמידים לפני את השאלה כי אז הייתי בוחר ללא היסוס בסדרה בשם " קולומבו" שבה כיכב פיטר פאלק ולאחרונה דרה זאת מוקרנת מידי פעם בערוץ 10 כתרומה שלו לשידורי הנוסטלגיה של תוכניות ישנות שהם כה פופולאריים היום בערוצים השונים. .
סידרה זאת היא גם אחת המאריכות ימים ביותר שאותה ידעה הטלוויזיה האמריקנית מעודה ,סרטים חדשים על קולומבו המשיכו להיווצר בטלוויזיה האמריקנית 30 שנה לאחר הופעתה המקורית של הדמות !מה שמראה על הפופולאריות העצומה של הבלש.


והצלחה זאת היא לכאורה מפתיעה במיוחד שכן היא שוברת את כל הכללים של מרבית סידרות הבלש והמתח אמריקנית . קולומבו הוא האנטיתזה של גיבור סדרת הבלש הממוצע נניח סטיב מקגארט מ"הוואי חמש אפס ". הוא אינו דמות הרואית קשוחה בעלת עיני פלדה שתמיד לבושה טיפ טופ בהתאם למיטב האופנה, רחוק מאוד מזה . וגם הפורמט של פרקי ה סדרה הוא שונה לחלוטין מזה של סדרת הבלש הרגילה. בסדרות אלה מקובל שזהותו של הפושע והרוצח אינה ידועה לצופים כשם שאינה ידועה לבלש , וחלק מהמתח בצפייה הוא גילוי ביחד עם הבלש מי הפושע. אך בסדרת קולומבו יודע הצופה הרבה לפני הבלש ולמעשה מהרגעים הראשונים של כל פרק מי הפושע, מה מניעיו וכיצד ביצע את הרצח.
לכאורה המפיקים של הסדרה יצרו לעצמם משימה בלתי אפשרית: כיצד לשמור את העניין שלהצופים בסדרה כזאת שבה כל מה שצריך לדעת על הפשע ידוע מההתחלה?. העובדה שדמותו של קולומבו ממשיכה לעניין את הצופים במשך 30 שנה מראה עד כמה הצליחו במלאכתם בזמן שסדרות קונבנציונליות יותר נעלמו מהמסכים לאחר פרק זמן קצר בהרבה.

המפקח פטרוביץ' .

לדמותו של קולומבו עם כל היותה כה יוצאת דופן בטלוויזיה האמריקנית יש מקור השראה ידוע מאוד , ולמעשה מספר קלאסי שהיה חלק מתוכנית לימודי החובה במערכת החינוך הישראלית " החטא ועונשו" של הסופר הרוסי המפורסם דוסטוייבסקי . שם במסגרת הסיפור על הסטודנט שרוצח אישה במה שהוא מצפה שיהיה הפשע המושלם, מופיעה דמות של מפקח משטרה בשם פטרוביץ', אדם מנומס ולכאורה לא מזיק שאינו מגיע לכאורה לדרגתו של הסטודנט המבריק והשחצן , אך שהודות לעבודה בלשית עקשנית ומבריקה פותר לבסוף את התעלומה. פטרוביץ' הזה הוא המודל הישיר לדמותו של המפקח האמריקני קולומבו.
דמותו של קולומבו נוצרה בידי צמד תסריטאים ידוע ריצ'רד לוינסון וויליאם לינק . השניים התפרסמו הודות לסדרות הבלשים המרובות והמעולות שיצרו . סדרות כמו "מניקס" " אלרי קווין" , " מקלאוד ", "רצח במשיכת קולמוס " ורבות אחרות. סדרות שכולן שמו דגש על האלמנט של החקירה
הבלשית יותר מאשר על האלמנט של מתח ואלימות בניגוד למקובל בסדרות אחרות בטלוויזיה האמריקנית. אך יותר מכול הדמות הידועה ומאריכת הימים ביותר שיצרו היא קולומבו.

ברט פריד כקולומבו

קולומבו הופיע עוד בסרט טלוויזיה שהוקרן ב-1960 ושם גילם אותו שחקן בשם ברט פריד. הסרט הוקרן ונעלם מבלי להשאיר רושם רב. אך כמה שנים מאוחר יותר הפכו הכותבים את אותו סרט טלוויזיה נשכח למחזה תיאטרון בלשי שזכה להצלחה רבה בארה"ב ושם גילם את דמותו של המפקח קולומבו שחקן ב שם תומס מיטצ'יל ( שידוע יותר בתפקיד אביה של סקרלט אוהרה בסרט "חלף עם הרוח"). המחזה זכה להצלחה מספיקה כדי שיוחלט להפיקו שוב לטלוויזיה ( ששם כזכור נוצר מלכתחילה) ב-1968.
אך מי יגלם שם את דמותו של קולומבו ? בהתחלה רצו המפיקים שאת קולומבו יגלם השחקן הידוע בינג קרוסבי , או שחקן בשם לי ג'י קוב. אך בסופו של דבר ולטוב המזל נבחר לבסוף שחקן אלמוני למדי בשם פיטר פאלק .
פאלק הופיע כבר בעבר בתפקיד דומה מאוד לזה של קולומבו בסדרה בשם "המשפטים של אובריאן " ב-1965 ששם גילם עורך דין משלומפר ולא הרואי שהתעניין במרוצי סוסים לא פחות מבמשפטים שאותם ניהל . לכאורה ניגוד מוחלט לדמויות ההירואיות שהיו דומיננטיות בטלוויזיה האמריקנית ב אותה התקופה , וכך הסדרה נעלמה בתוך זמן קצר מהמסכים. הציבור האמריקני פשוט לא יכול היה להבין א ת הגיבור החדש שאותו גילם פאלק .

המפקח קולומבו

 

אלא שכעבור כמה שנים גילם פאלק דמות דומה מאוד, דמותו של המפקח קולומבו ,והפעם זה תפס.
הסרט הראשון בסדרה ""המרשם רצח " קבע את הפורמט שאחריו יעקבו מאז שאר פרקי הסדרה בדייקנות קפדנית : זהו סיפור של פסיכיאטר עשיר ( שאותו גילם ג'ין ברי ) שרוצח בדקות הראשונות של הסרט את אישתו בצורה מתוחכמת ביותר , במה שהוא לכאורה הפשע המושלם .אלא שאז מופיע המפקח קולומבו אדם שאינו מקפיד כלל וכלל על הופעתו כפי שמראים מעיל הגשם המהוה שלו ומכוניתו העלובה . לכאורה ההופעה החיצונית מראה שזהו אדם ממעמד נמוך שאינו מסוגל להוות כל אתגר לפסיכיאטר העשיר המקפיד על לבושו והמתנשא.
אך מהר מאוד הסרט הופך לסיפור של משחק של חתול ועכבר כאשר לרוצח מתברר בהדרגה שהמפקח המשלומפר בן המעמד הנמוך הזה שהוא בז לו כל כך הוא פיקח וחריף יותר ממה שחשב , הרבה יותר ממה שחשב ! צעד אחרי צעד המפקח קולומבו חושף את שגיאותיו של הרוצח ולצופה ברור שהוא יודע כמוהו מי הרוצח מההתחלה , אלה שכל העיניין בסרט הוא כיצד ישיג קולומבו את ההוכחה לכך תוך מאבק המוחות הבלתי פוסק עם הרוצח האינטלקטואל שהזלזול הראשוני שלו במפקח הופך בהדרגה לפחד של ממש.

.המאבק מגיע לשיאו בדקות האחרונות של הסרט כאשר דומה שהרוצח הנואש הצליח לבסס לבסוף את חפותו והוא חופשי כעת מהעינוי הבלתי פוסק בידיו של המפקח העקשן וכי המאבק בין השניים הסתיים לבסוף בניצחונו הבלתי מעורער. . אלא שאז נזכר פתאום המפקח קולומבו ב" רק עוד דבר קטן אחד " שהוא מבקש מהפושע הנבוך שיסביר לו אותו ואותו פרט קטן לכאורה , הוא כמובן פרט חשוב ביותר הדבר הקטן שהפך את הפשע המושלם לכאורה של הרוצח הערמומי לעוד פרשיית פשע שנפתרה בידי המפקח קולומבו.


זהו מכאן ואילך הפורמט הקבוע של כל פרק בסדרה שנוצרה בעקבות הסרט. סדרה זאת רצה במקור אחת לחודש ביחד עם שתי סדרות נוספות "מקמילן ואישתו " ומקלאוד " שאורך כל פרק בהן היה שעה וחצי . אך בסופו של דבר המפקח הקטן והמשלומפר קולומבו האפיל לחלוטין על השוטר הקשוח מטקסס מקלאוד ועל הזוג הנוצץ והסקסי מקמילן ואישתו.
זאת למרות שסדרת קולומבו הייתה חסרה לחלוטין אלימות מכל סוג שהוא אלמנט חיוני בכל סדרת משטרה אחרת .יותר מכל היא הזכירה סדרות בלשים בריטיות דווקא שבהן עיקר העלילה היה בהפעלת המוח של הבלש כנגד יריביו האינטילגנטיים והמתוחכמים .

אך במפתיע הצופים האמריקנים אהבו זאת. כשם שאהבו את הסביבה שהוצגה בכל פרק , סביבה של סלבריטאים , עשירים ומצליחים ונוצצים, שם כולם לבושים בהתאם למיטב האפנה, סביבה שבה אי אפשר למצוא בדל צילו של אדם ממעמד נמוך יותר ( להוציא כמובן את המשרתים) עד שמגיע לשם אותו המפקח עם החיוך המתנצל והמעיל הקרוע ( פאלק לבש את אותו מעיל בכל פרק בכל שנות הסדרה) ,מפקח שבבירור חש את עצמו מאוד לא בנוח בין כל בני המעמדות העליונים האלה ומראה לבסוף לכל אותם עשירים ונוצצים מתנשאים כי הוא חכם וערמומי יותר מכולם.

כמה מהנבלים הערמומיים והנוצצים האלה חזרו פעם אחרי פעם למרות שהמפקח לכד אותם כבר בעבר. או יותר נכון השחקנים שגילמו אותם חזרו פעם אחרי פעם , שחקנים כמו פטריק מקגואן ( כוכב סדרות "מלכודת " ו"האסיר " המפורסמת ) שתמיד גילמו דמויות דומות שמעולם לא למדו את הלקח : שאסור לזלזל במפקח קולומבו. שוב ושוב בפרק אחרי פרק הם התפתלו, ושיקרו וניסו ליצור לעצמם אליבי מושלם במאבק המוחות כנגד המפקח המנומס והמטופש לכאורה , ותמיד לשווא.
במהלך הסדרה למדו הצופים כמה דברים על המפקח קולומבו : הם לא למדו אמנם מהו שמו הפרטי אך למדו לעומת זאת שהוא נשוי ( תופעה יוצאת דופן למפקח משטרה טלוויזיוני בתקופה זאת ) ושאישתו היא ככל הנראה משלומפרת כמוהו שאליה התייחס ללא הרף בסיפורים ומשלים מחיי נישואיהם ועימה דיבר מדי פעם בטלפון אך היא מעולם לא נראתה , ומראה פניה הושאר לדמיון הצופים.

כמו כן בפרקים המאוחרים יותר לדרישת רשת הטלוויזיה שרצתה שלמפקח יהיה בן לוויה כלשהוא שאיתו יוכל לדבר צורף אליו כלב . חיה מכוערת וישנונית במיוחד שכמעט לא זזה במהלך הפרקים שבהם הופיעה. הכלב היה בן לוויה אידיאלי למפקח קולומבו , אותו כלב צייד אנושי .

Just One More Thing

הסדרה כאמור זכתה להצלחה עצומה . על קולומבו הופיעו ספרים שסיפרו את עלילותיו ( שכמה מהם תורגמו לעברית במסדרת מגזין "לאשה" בשנות השבעים). והיא זכתה להצלחה גדולה גם בחו"ל. למשל במקומות כמו רומניה הקומוניסטית ששם ההודעה על ההפסקה בשידורי הסדרה גרמה כמעט למהומות עד ששלטונות רומניה נאלצו לבקש מפאלק שיקליט הודעה מיוחדת להמונים שבה הבטיח את חידוש הקרנת הסדרה בקרוב! וכך לאחר שנים של הצלחה סדרת קולומבו היגיעה לסיומה ב-1978 ביחד עם אחיותיה ונראה היה שהבלש עם מעילה גשם המהוה שוב לא יחזור אל המסכים האמריקניים עם תעלומות חדשות.
טעות . הוא חזר . אך לא לפני שעל המסכים הופיעה מישהי שהתיימרה להיות אישתו
גברת קולומבו 
 
 
ב-1979 החליטה רשת הטלוויזיה לעלות על גל ההצלחה עם "ספין אוף " (סדרת בת) שיעסוק בדמות שעד כה לא נראתה אישתו של קולומבו! . בסדרה שנקראה "גברת קולומבו " גילמה השחקנית קיט מולגאו את אישתו הצעירה והיפה , המקפידה בלבושה האינטיליגנטית והנמרצת של המפקח שהפעם היה הוא זה שלא נראה על המסך. גברת קולומבו כפי שהופיעה בסדרה זאת הייתה שונה מאוד מהדמות המשלומפרת שהצטיירה מתיאורי בעלה בסדרה שלו להפתעת הצופים ( וגם המפיקים המקוריים של סדרת קולומבו שטענו שאם כבר יש להציג את אישתו של קולומבו הרי זאת צריכה להיות מישהי כמו מורין סטפלדון , אישתו הצרחנית של ארצ'י באנקר ב"הכל נשאר במשפחה" הקומית ). בנוסף לכך גברת קולומבו בסדרה זאת הוצגה כמי שאינה נופלת מבעלה בלכידת פושעים .
אבל זה לא הלך, לסדרה זאת לא היה את הקסם שהיה לסדרה על הבעל והיא הייתה כישלון ברייטינג . כתוצאה היא החליפה את שמה כמה מגברת קולומבו ל"קט קולומבו " בניסיון נואש למשוך צופים וכעבור כמה חודשים הוכרז על צעד דרסטי באמת : גברת קולומבו התגרשה מבעלה ! !

קיט מולגאו זכתה ליתר הצלחה רק שנים לאחר מכן בתור קפטין ג'נווי האימהית של ספינת החלל ויוייג'ר באחת מסדרות "מסע בין כוכבים". , דמות שונה מאוד מזו של מגברת קולומבו . קולומבו עצמו בכל אופן ככל הנראה לא שמע על גירושיו שכן הוא ממשיך לדבר על אישתו כאילו לא קרה בינהם דבר בפרקים החדשים יותר של הסדרה , ומפיקי הסדרה טוענים מאז שהמדובר היה באישה שהייתה נשואה לאיזה שהוא איש משטרה אחר בשם קולומבו.

שובו של קולומבו

קולומבו עצמו חזר לבסוף ב-1989 בסדרת סרטים באורך מלא שמוקרנים כמעט מדי שנה בטלוויזיה האמריקנית שבהם הוא מבצע את מה שהוא יודע יותר טוב מכולם לעשות : לנהל משחקי חתול ועכבר אינטליגנטיים עם רוצחים משמנה וסלתה של החברה הגבוהה וללכוד אותם לבסוף בגלל פרט קטן של חוסר זהירות מצידם.

 

ולצד הסרטים הופיעו גם ספרים חדשים על עלילותיו שבאחד מהם  הוא פיענח את רציחתו של  מנהיג האיגודים המקצועיים ג'ימי הופה ובאחר  פענח את רצח נשיא ארה"ב קנדי! .

 

אמנם מקובל שגיבורי סדרות ותיקות וידועות מקבלים צ'אנס נוסף להופיע שוב שנים רבות לאחר ההקרנה המקורית של עלילותיהם , אולם מסופקני אם יש גיבור טלוויזיוני אחר שסרטים חדשים ורבים על עלילותיו ממשיכים וממשיכים להיווצר שנים כה רבות לאחר סוף הסדרה המקורית הסרט האחרון בסדרה ( לפחות נכון ל-2006) הוקרן בשנת 2003 ,35 שנים לאחר הקרנת הסרט הראשון בסדרה עם פיטר פאלק ( ו-43  שנים לאחר הופעתו הראשונה של קולומבו בטלוויזיה בכלל).
ההופעה האחרונה של לויטנט קולומבו בכלל הייתה באותה השנה בפרק של סדרה אחרת וסדרת ריגול דווקא "זהות בדויה " בכיכובה של ג'ניפר גרנר שם הלויטנט מופיע על מנת לזרוע בלבול והרס במפקדת הסי אי אי בהופעה קומית שלא תרמה הרבה לדמות.


.
ומלבד זאת גם הפרקים המקוריים על עלילותיו של קולומבו שמסתמכים יותר על הומור ועל כושר מחשבה קולומבו ושל יריביו השונים וכלל לא על פעולה ואלימות נראים כמי שלא התיישנו כלל בניגוד למרבית סדרות המשטרה האמריקניות האחרות מאותה התקופה .קולומבו הבלש המסמורטט הוא תמיד עכשווי אקטואלי ומהנה יותר מכל הסדרות האחרות שנעשו בתקופתו , אל תחמיצו  רוצו לראות הדי וי די באוזן השלישית .

המפקח קולומבו בשפה העברית

בשנת 1976  הופיעו לפחות שני סיפורים שונים על עלילות המפקח קולומבו בעברית בשבועון "לאישה" במסגרת סדרת "טלרומן " חוברות שי שהוגשו לקוראות של השבועון עם עלילותיהם של הגיבורים הגבריים בטלוויזיה קולומבו קוג'אק מקלאוד וסטיב מקגארט אולי כדי לעניין את הגברים של הקוראות.אלו היו שני הסיפורים הראשונים מבין ששת ספרי קולומובו שהופיעו בארה"ב.

כל אחד מהם הופיע בשני חלקים.

אלו היו :

1."נערת הכל –בו מאת אלפרד לורנס

Columbo (1972) by Alfred Lawrence. An original novel (titled "A Christmas Killing" when published by Star books in great Britain)

בתרגום ע.חשביה.

 

סיפור מקורי שלא הוסרט לטלוויזיה שבו קולומבו מנסה  לפענח את רציחתה של מנהלת כול-בו .

 

2. "הסטודנטית הקטלנית " מאת אלפרד לורנס בתרגום ח.עדינה

The Dean's Death (1975) by Alfred Lawrence.

עוד סיפור שלא הוקרן בטלוויזיה . קולומבו חוקר פרשת רצח של בכירה בקולג' שגילתה שלנשיא הקולג' יש רומן עם סטודנטית.

 

 

 

צפו בפרקים האלו בסידרת "קולומבו ":

פרק 1:"Prescription: Murder"

פרק 3: Murder by the Book"

פרק 4:Death Lends a Hand"

 

 

פודקסט על פרק 4 

 

פרק 19:"Any Old Port in a Storm"

Columbo full episode: Any Old Port in a Storm

פרק 21 :Double Exposure"

 

פרק 22:""Publish or Perish

פרק 27 :Negative Reaction"

פרק 32:"Forgotten Lady"

פרק 34:Identity Crisis"

פודקסט על פרק 46

 

פודקסט על פרק 47

פרק 48 :Sex and the Married Detective"

פודקסט על פרק 48 

 

פרק 53 :Rest in Peace, Mrs. Columbo"

פודקסט על פרק  53

פרק 57:Caution: Murder Can Be Hazardous to Your Health"

https://www.youtube.com/watch?v=NieMdPlGFGA

 

 

 

פרק 68: "Murder with Too Many Notes"

פרק 69  ואחרון בסדרה :Columbo Likes the Nightlife"

 

קישורים רלבנטיים:

הקולומבופיל

קולומבו בחנות "האוזן השלישית "

האתר האולטימטיבי על קולומבו :

עוד אתר מקיף

קולומבו בויקיפדיה

קולומבו במוזיאון הפשע

סקירה נוסטלגית  על קולומבו

ועוד אתר על קולומבו :

ספרי קולומבו

. קולומבו באמזון

ציורים של פיטר פאלק ןקולומבו 

רשימת סרטי פטר פאלק

גברת קולומבו

 אתר על הגברת קולומבו

פרקי הגברת קולומבו

הגברת קולומבו בויקיפדיה

שנה למותו של קולומבו :רק עוד פרידה אחת אדוני

" עוד דבר אחד ודי "אבי גולדברג זוכר את פיטר פאלק 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

15 תגובות על “קולומבו : המפקח עם מעיל הגשם המרופט”

אני חושב שיש לך טעות. עפ"י ימד"ב, פיטר פאלק מעולם לא הופיע ב"זהות בדויה". גם אני לא זוכר אותו משם, וראיתי כמעט את כל הפרקים.

אולי התבלבלת עם קוונטין טרנטינו?

"murder she wrote" תורגם לעברית כ-"רצח במשיכת קולמוס". כמו כן, הטריק של ידיעת הרוצח בתחילת הפרק ומאבק מוחות עם הבלש, משוחזר בהצלחה בסדרה "חוק וסדר כוונה פלילית".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 × 4 =