web analytics
קטגוריות
היסטוריה

מרק אדלמן נגד דוד בן גוריון

עיתון "7 ימים " של ידיעות פירסם בגיליון יום שישי שלו ראיון מקיף עם אחד ממפקדי גטו וורשה נגד הנאצים ,מרק אדלמן ,היחיד מכולם שעדיין חי ואחד היהודים האחרונים בפולין (אפילו אישתו וילדיו נטשו את פולין,אדלמן פולני נאמן עד הסוף העדיף להישאר עם הפולנים ) . .
אדלמן הנ"ל נציג נאמן של אירגון ה"בונד" שדיבר תמיד על חיים יהודיים אוטונומיים בפולין ועל הקפדה לשמירת נתק בין הקהילות היהודיות השונות מאחר שהמדובר בעמים שונים לחלוטין זה מזה מקפיד לשמור באש להבה את השינאה לציונים ומעל לכולם הציוני הגדול מכולם דוד בן גוריון .
אדלמן טוען כי בן גוריון יכול היה לעשות הרבה יותר למען יהודי הגולה וטרח להזכיר איזה שהוא כנס של פעילי מפא"י שבו בן גוריון אמר "שהטרגדיה העוברת על יהדות אירופה אינה באופן ישיר מענייני".
לשאלת הכתבת מדוע בן גוריון לא רצה לעזור ליהודי הגולה אדלמן טוען כי "זאת הייתה המדיניות של בן גוריון שניתק את עצמו מהגולה והפסיק לדבר יידיש שפה ש17 מיליון יהודים בגולה דיברו בה".
בן גוריון כמובן אמר ובגלוי דברים שונים ונוגדים למה שאדלמן ציטט ממנו אבל אני מניח שאדלמן כמקובל אצל חובבי קונספירציות אכולי שנאה כמוהו יתעלם מהם לחלוטין,והוא אינו שונה בכך מתיאורטיקני קונספירציה אחרים כמו אילן פפה וסמי שטרית והרב החרדי אמנון יצחק שמקפידים למצוא מתחת לאדמה אימרה קיצונית כל שהיא של נשוא שנאתם  ( כל אדם מה לעשות אומר במשך חייו שטויות שלאחר מכן הוא מתחרט עליהם ) ומתעלמים מההרים של הדברים המנוגדים שהוא אמר . .
מעניין היה להפגיש את אדלמן עם נציגי הקשת המזרחית שטוענים שהאסון הגדול של בן גוריון והציונות היה השמדת יהודי אירופה שכתוצאה מהם ה"האשכנזים " נאלצו ליבא לארץ את המזרחיים .

מעניין היה להפגיש את האנשים האלה עם תזות הקונספירציה המנוגדות שלהם בחדר אחד.

ולמה אסור היה לבן גוריון לדבר בשפה אחרת וליצור על ידי כך תרבות אחרת ושונה משום ש"17 מיליון יהודים בגולה כבר דיברו באידיש "?

 שאלה שאין עליה תשובה מצד אדלמן .
אסור היה לו כי אסור היה לו, בן גוריון היה צריך להמשיך לדבר ביידיש  ולהקים כאן תרבות יידיש למרות שזאת לא התאימה כלל למקום .
האיש אכול השנאה טורח ומוסיף ש"איש לא אהב אותו כאן .הציונים הכי גדולים כאן לא אהבו את בן גוריון ".
וכמובן הוא מוסיף את דברי הגזענות הרגילים על כך שישראל היא מדינה ערבית .
עצוב ופתאטי. רק כאשר קוראים את בליל דברי השטנה האובססיביים  אתה מבין עד כמה עלה בן גוריון מכל בחינה על יריביו מנהיגי הבונד מסוגו של אדלמן.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

7 תגובות על “מרק אדלמן נגד דוד בן גוריון”

הכלבים נובחים והשיירה עוברת. הם לא פחות ולא יותר מנפיחה בשולי ההיסטוריה. קצת רעש, קצת ריח רע, מתפוגגים עד מהרה, וכולם נושמים לרווחה.

בבבלוג "נימוקים של צורה ותוכן "נכתבה על רשימה זאת ההתקפה הבאה"
אלי אשד נגד מארק אדלמן
http://israblog.nana.co.il/blogread.asp?blog=99556&blogcode=3388836
קיביצער הקומיקס אלי אשד יוצא חוצץ נגד גיבור מרד גטו ורשה מארק אדלמן, מכנה אותו חובב קונספירציות אכול שנאה ואת הדברים שאמר למוסף שבעה ימים של ידיעות אחרונות: "בליל דברי שטנה אובססיביים". לא פחות.

אשד מגדיל לעשות ומשווה בין אדלמן – שמלבד היותו פרטיזן שלחם בנאצים הספיק להיות גם קרדיולוג מצטיין, חבר הסיים הפולני ודמות מכובדת עד מאוד בפולין ובמחוזות השפויים יותר של ישראל – לדמויות סהרוריות כמו אמנון יצחק. אגב כך הוא מכנה את יצחק "רב חרדי" וחושף בכך את בורותו הגולשת מתחום ההיסטוריה הכללית לענייני החברה הדתית בישראל. רק מי שיכול לכנות את המחזיר בתשובה התמהוני אמנון יצחק "רב חרדי" יכול להעיז להעלות על נייר אלקטרוני השמצות כאלה על איש כאדלמן.

כתב האישום של אשד כולל את הציטוט מפי אדלמן כי "בן גוריון לא רצה לעזור ליהודי הגולה". עובדה היסטורית בלתי ניתנת להפרכה היא העשייה המועטת של היישוב היהודי בארץ ישראל למען יהודי אירופה, אף לאחר שדבר ההשמדה היה ידוע לכל. וייצמן, בן גוריון, שרת ושאר הציונים לא מצאו לנכון להוציא מכספי המגבית שלהם למען הצלה. את יואל ברנד, שליחו של אייכמן שהציע להם את הצלת מיליון יהודים תמורת משאיות ומוצרים אחרים הם הסגירו לבריטים כדי לסכל את שליחותו. תמיכתם בבריטים נמשכה לכל אורך שנות המלחמה על אף שאלה סגרו את שערי הארץ ומנעו מפליטי ההשמדה למצוא מקלט בארץ ישראל. רק ב-1946 התפכחו והצטרפו למחתרות כדי להקים את תנועת המרי העברי. אז כבר היה – אין צורך לאמר זאת כמעט – מאוחר מדי.

אשד שואל לפי תומו: "ולמה אסור היה לבן גוריון לדבר בשפה אחרת וליצור על ידי כך תרבות אחרת ושונה משום ש-'17 מיליון יהודים בגולה כבר דיברו באידיש '?"

התשובה היא כמובן שאדלמן לא תובע מרוחו של בן גוריון ומן הממסד הציוני את כבודה של היידיש. הוא תובע מהם את דמם של כל אותם מיליונים שדיברו יידיש. חייהם לא היו שווים את טרחתם של הציונים. בן גוריון אשם, לפחות מיניסטריאלית, בכך שההנהגה הציונית בראשותו לא התעלתה מעל הקטנוניות הפנקסנית שלה כדי להתגייס כל כולה להצלת יהודים מפני התופת.

הכי מכאיב בהתקפה של אשד על אדלמן הוא הכינוי "גזען". מי שעבר את מה שאדלמן עבר, ראה את שהבונדיסט הזקן הזה ראה, לא יכול להיות גזען. הוא מדגיש בכתבה יותר מפעם אחת שהדבר המרכזי המנחה אותו היא קדושת חיי אדם. כל חיי אדם. אין עצם גזענית בגופו.

המורשת המפוארת של מארק אדלמן שרדה את הפאנצרים. היא תתגבר גם על הזעם הקדוש של אלי אשד.

עד כאן התגובה בבלוג .

נעיר על כך שאינני מטיל ספק בגבורתו של אדלמן אבל אני בהחלט מוצא מקום להתנגד לדבריו ללא קשר לקריירה המפוארת שלו .
בהחלט לא מוצאות חן בעיני ההתקפות של האיש הדגול על עמיתו מרדכי אנילביץ' לאורך השנים וכמעט בכל ראיון שנעשה עימו שמהן יש רושם ברור שהוא ניסה למעט בדמות של עמיתו המנוח .
כאילו הוא מקנה בפירסומו של המת .

". "בן גוריון אשם, לפחות מיניסטריאלית, בכך שההנהגה הציונית בראשותו לא התעלתה מעל הקטנוניות הפנקסנית שלה כדי "
להתגייס כל כולה להצלת יהודים מפני התופת.

אכן האשמות חמורות אבל מה בדיוק יכלו אנשי ההנהגה הציונית בארץ ישראל לעשות שלא עשו ?
האם עלתה במוחו של אדלמן האפשרות שאולי לא עשו יותר כי לא יכלו לעשות יות ר? והם בוודאי היו שמחים להציל הרבה יותר ציונים מכפי שעשו .
"אין עצם גזענית בגופו.

אולי אבל ההערה שלו על בראיון על כך שבישראל יש תרבות ערבית מראה על זיזלזול עמוק בתרבות מזרחית והתנשאות אירופית שקשה לראות מה המקום שלה בהתחשב בכך שהיו אלה האירופים האנינים שביצעו את הרצח ההמוני בבני עמו .

ולגבי הרב אמנון יצחק האיש מה לעשות הוא דמות נהערצת בעיני המוני חוזרים בתשובה וגם חרדים זה שמזלזלים בו אינו משנה את העובדה הזאת.

איכשהו, התגובה הרבה יותר משכנעת מהדעה המקורית. יש אנשים שלא מתחשק לשפוט אותם- לדוגמה- לוחם מחתרת בגטו ורשה, ובהמשך אדם שלא ויתר על עקרונות שלו ונשאר צנוע.
בן אדם כזה נראה לי תמיד אמין בהרבה מפוליטיקאי- אפילו פוליטיקאי דגול כמו בן גוריון .
הפוליטיקאי הדגול ביותר אינו מתקרב לקרסוליו של לוחם חופש אמיתי.

שכשלוחמי חופש נהפכים לפוליטיקאים הם גם לפעמים מתגלים כאנשים לא דגולים כל עיקר. וראה מקרה רוברט מוגבה שהפך לשליט רודזיה והביא לחורבנה .
וכך ג עוד מנהיגדי תתנועות רבים מספור בעולם השלישי .
מן הסתם עדיף לו לללוחם חופש לא להיהפך לפוליטיקאי כדי לא להרוס לגמרי את תדמיתו ( אם כי בהחלט יש יוצאי דופן ג'ורג' וושינגטון למשל ).

כדאי לקרוא את הספר כולו ונכון שיש שם הרבה ציטטות שלא מחמיאות לבן גוריון, או לישראל, וגם לא לאדלמן עצמו. האמת מורכבת ובודאי נמצאת איפשהו באמצע. את אדלמון מחקו לגמרי בישראל ולא בצדק וכדאי שלמוע למרות שלא חייבים להסכים למה שיש לו לומר.
http://www.xn—-2hcm6cgyhbh.com/2012/04/marek-edelman.html

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

thirteen + ten =