web analytics
קטגוריות
היסטוריה

היסטוריון של ימי הביניים :שיחה עם פרופסור בנציון נתניהו

ראיון גדול עם חוקר האינקויזציה וספרד והיהודים בימי הביניים בנציון נתניהו על חייו ועל מחקריו.

פרופסור בן ציון נתניהו ,היסטוריון של ימי הביניים.בשנת 1940

הופיע באתר YNET

פרופסור בן ציון נתניהו, אביו של בנימין נתניהו ראש מפלגת הליכוד וראש הממשלה ושר האוצר לשעבר , הוא אחד ההיסטוריונים החשובים ביותר בעולם בנושא יהודי ספרד בימי הביניים וחקר האינקוויזיציה הארגון האימתני שרדף את האנוסים . להלן שיחה עימו על מחקריו .בעברו הרחוק עבד פרופסור נתניהו בארה"ב עם מייסד התנועה הרביזיוניסטית זאב ז'בוטינסקי

Image result for Before the State: In the 1940s, Benzion Netanyahu tried to rally American support for Israel.

Before the State: In the 1940s, Benzion Netanyahu tried to rally American support for Israel.

בן ציון-נתניהו בשנות ה-40 .צילם רפאל מדוף.

לאחר מכן  הוא היה עורך ראשי של עשרת הכרכים הראשונים של הפרויקט הענק של האנציקלופדיה העברית ( "אני היכנסתי לשם את פרופסור ישעיהו ליבוביץ'" הוא ניזכר במהלך השיחה " למרות שהיו כלפיו התנגדויות קשות מאוד מההנהלה,אבל עמדתי על כך כי הוא באמת התאים ולמרות שדיעותינו הפוליטיות היו שונות ומנוגדות .לאחר עשרה כרכים עזבתי את האנציקלופדיה כי לא רציתי להקדיש לה עשרות שנים מחיי עד השלמתה והוא תפס את מקומי ") . כן חיבר תקציר של תולדות הספרות העברית מאת פרופסור יוסף קלוזנר .


אחד מתחומי המחקר העיקריים שלו הוא חקר הלאומיות היהודית והציונות, הספר הקודם שלו שיצא בעברית הוא קובץ מאמרים על "חמשת אבות הציונות" .
בשלב מסוים הוא עבר ללמד בארה"ב ושם התמקד בתחום חקר תולדות יהודי ספרד והמומרים לנצרות שם ופירסם כמה ספרים חשובים ביותר בנושא ספר על חייו ומחשבתו של מנהיג יהודי ספרד דון יצחק אברבנאל , שיצא  לאור בימים אלו לאור בעברית.

וראו רשימה על ספר זה כאן.

,עוד שלושה ספרים נוספים שלו לא ראו עד כה אור בעברית : The Marranos of Spain: From the Late 14th to the Early 16th Century According to Contemporary Hebrew Sources  ספר על תולדות האנוסים בספרד על פי המקורות היהודיים מהמאה ה-15 .כן חיבר ספר מונומנטאלי ממש בשם The Origins of the Inquisition in Fifteenth-Century Spain 

על מקורות האינקוויזיציה

ואת  Toward the Inquisition: Essays on Jewish and Converso History in Late Medieval Spain

קובץ מחקרים שונים בנושא.

. בספרים אלה שתורגמו לספרדית ויצאו לאור בכמה מהדורות הוא פיתח את התיאוריה הרדיקאלית מאוד שלו לגבי רדיפות האנוסים בספרד וקבע שהם לא היו תוצאה מחזרתם הנסתרת של המומרים היהודים מהנצרות ליהדות כפי שחשבו עד אז רוב ההיסטוריונים . לדעתו רוב האנוסים ( או "הנוצרים החדשים " כפי שהתקראו בידי הספרדים ) אכן עברו לנצרות במטרה להשתלב בחברה הנוצרית . . אבל הרדיפות שלהם היו תוצאה של מדיניות גזענית של "הנוצרים הישנים" שהיו נחושים לחסל את השפעתם ואף להשמיד את הנוצרים החדשים מסיבות גזעניות המקבילות לאלו של הנאצים מאות שנים מאוחר יותר ורק טפלו עליהם את האשמת "ההתייהדות ".
פרופסור בנציון נתניהו היום הוא אחד ההיסטוריונים הפעילים הזקנים בעולם ,הוא בן לא פחות מ95 ועדיין פעיל מאוד. פגשתי אותו ביום חתונת נכדתו מבנו בינימין בבית ז'בוטינסקי ,בית המפלגה שבנו עומד היום בראשה ,ומן הסתם הוא היה האדם היחיד ששהה בבניין באותו יום שהיכיר אישית את האיש שעל שמו נקרא המקום (ואולי האדם החי היחיד היום בכלל ?)
לאחר מכן הוא אירח אותי שוב בביתו בירושלים העמוס וגדוש בספרים בתחומי מחקריו, בתולדות העם היהודי בכלל וגם בהמוני ספרים הקשורים לתרבות ולספרות הספרדית .
להלן שיחה קצרה  עם פרופסור בנציון נתניהו :
א.א: פרופסור נתניהו אתה הרי אשכנזי במקור , מדוע אתה עוסק בחקר תולדות יהודי ספרד דווקא ? האם ,יש לך קשר משפחתי אליהם ?

נתניהו :אני במקור ליטאי ועל פי מסורת במשפחתנו אבי היה צאצא של הגאון מוילנה ( א.א.: מה שהופך אותי ואת פרופסור נתניהו לקרובי משפחה רחוקים ). אין לי למיטב ידיעתי קשר משפחתי ליהדות ספרד.
היגעתי לנושאים הקשורים ביהדות ספרד דרך חקר תולדות הלאומיות היהודית .

 

  גיליתי שהראשון שעסק בנושא זה ברצינות ובפירוט חוץ מכל הטוענים לכתר משיח בעצמם היה דון יצחק אברבנאל מנהיג יהודי ספרד בתקופת הגירוש ומכאן התגלגל העניין שלי בנושא.ואני רוצה לאמר לך שאברבנאל היה סופר כל כך גדול שכאשר קראתי את ספריו כמעט השתכנעתי בעצמי מנכונות טענותיו המשיחיות שכמובן הופרכו כבר בחייו שלו… .
הוא היה מבחינות רבות אדם של ימי הביניים בדעותיו הדתיות , אבל בו בזמן גם אדם מתקדם מאוד הוא דיבר כנגד השיטה המלוכנית ובעד השיטה הדמוקרטית דבר מדהים מאדם ששירת מלכים שנים רבות כל כך אבל אולי נבע הדבר מהיכרותו העמוקה עם פגמי השיטה הזאת. הוא גם היה פילוסוף גדול . כדאי לציין שלדעת חוקר היהדות הידוע מהמאה ה-19 שמואל דוד לוצאטו אברבנאל היה האיש שסיים את שלטונו הדומיננטי של אריסטו בתרבות היהודית כשהראה על פגמיו.
 לאברבנאל הייתה השפעה עצומה על היהדות שלאחריו במשך 200 שנה והשפיע גם על הנצרות ,הנוצרים תרגמו את כתביו ללטינית. 

 

 

  האנוסים שלא נאנסו

  
 פרופסור בן ציון נתניהו
  
א.א. :אתה קראת את הספר "זכרונות לבית דוד " על ההיסטוריה הבדיונית של בני משפחת אברבנאל לאורך אלפי שנים ?
נתניהו : וודאי,גדלתי על ספר רומנטי זה בילדותי.ואפשר לאמר שהוא השפיע על הדרך שבה ראיתי את תולדות יהודי ספרד בצעירותי. אבל כאשר המשכתי לחקור את תולדות יהודי ספרד ובעיקר את תולדות האנוסים, וגיליתי שכל מה שחשבו עליהם עד אז וכתוצאה כל מה שמסופר עליהם ב"זכרונות לבית דוד " היה שגוי.
 א: א. אתה יכול לפרט על התגלית הגדולה שלך בנושא ?
נתניהו: גיליתי שהאנוסים בספרד נרדפו על ידי האינקוויזיציה לא משום שהיו יהודים בסתר כמו שחשבו הכל עד השנים האחרונות, הן יהודים והן נוצרים.על סמך המחקר והמסמכים שגיליתי הם היו נוצרים אמיתיים .יכול להיות שהם התנצרו לא בלב שלם ולא מתוך אמונה אמיתית .אבל הם וודאי לא שמרו על האמונה היהודית ,כל הטענות כנגדם שהם יהודים בסתר נבעו רק מתוך אנטישמיות גזענית שקרית בסיגנון הנאציזם.ליהודים היה עניין באישור הטענות האלו מתוך התפארות ב"מרטירולוגיה " והגבורה היהודית.
אבל אלה כאלה שיקרו לגבי יהדותם כביכול של האנוסים.
המצב היה הפוך, האנוסים היו מגדולי החכמים של הנצרות בספרד והיגיעו לדרגות הבכירות ביותר של הכנסיה שם, ופירסמו ספרים מרובים על הנצרות ועל גדולתה, הם היו נוצרים כנים במלוא מובן המילה.
אלא שכנגדם קמה כת של נזירים וכמרים גזעניים שקינאו בהצלחתם. הם הצליחו לשכנע את רוב הספרדים שהאנוסים הם באמת יהודים בסתר שמשתלטים על הממלכה. רבים משונאי האנוסים טענו ש"המאראנים "  מי שהיו יהודים הם בני גזע ארור ומקולל ושטני ואינם יכולים על פי טבעם להיות נוצרים אמיתיים.
כתוצאה מתעמולה זאת נעשו האנוסים מטרה לרדיפות גזעניות בדומה לאלה של היהודים בגרמניה הנאצית ,לא בגלל דתם שלא הייתה יהודית אלא בגלל מוצאם וגזעם.

 שריפה  של קורבן בידי האינקוויזיציה.

א.א. :אבל הרי יש טענות שרבים מהם שמרו על מצוות היהדות בסתר ושעד היום מוצאים בספרד ובפורטוגל כפרים של אנשים כאלה ששמרו את מצוות היהדות לאורך כל הדורות ?
נתניהו : כל הסיפורים האלה הם מוגזמים ביותר בלשון המעטה. מעטים מאוד מהם אמנם שמרו על אחדות ממצוות היהדות אבל הרוב הגדול והמכריע היו נוצרים לכל דבר ואויבי היהדות שאותה שנאו לא פחות מהנוצרים הישנים.
וכדאי להדגיש: האגדה על האנוסים שכביכול שמרו על יהדותם נוצרה בעיקר בפורטוגל ולא בספרד ששם ההתנצרות הייתה מוחלטת כמעט.
דווקא "המוריסקוס" הנוצרים שמוצאם היה באיסלאם שמרו הרבה יותר על מצוות דתם הקודמת האיסלאם בהשוואה ל"מראנוס " היהודים לשעבר.
בכלל יש לציין שהאינקוויזיציה לא נוצרה דווקא ככלי להשמדת האנוסים. מלכי ספרד שהקימו אותה,השתמשו בה כאמצעי להשקיט את ההמונים שרצו בטבח המוני של האנוסים , והיא באופן יחסי מיתנה את הלהבות כנגדם. מלכי ספרד לא רצו בחורבן האנוסים שהיו עבורם כלי עזר חשוב ביותר.

 א.א: התיאוריה שלך זכתה לקבלה בעולם המדעי ?
נתניהו : היא מפורסמת ומקובלת על הרבה מלומדים בארצות שונות ,בכלל אלה בספרד שבה הייתה דומיננטית התפיסה שהאנוסים היו יהודים מתחזים הוזמנתי לכנסים שונים של מלומדים ספרדים שבהם דנו באופן פרטני על השקפותיי על האינקוויזיציה ושם זכיתי לתגובות נלהבות ביותר. דבר שבאמת הדהים אותי.לא ציפיתי לתגובות נלהבות כאלו דווקא בספרד מעוז הגיזענות והאינקוויזיציה.
א.א : יש היסטוריונים אחרים על התקופה שאתה מעריך כבעלי חשיבות ?
נתניהו: אני מעריך מאוד את הנרי צ'ארלס לי היסטוריון אמריקני מראשית המאה . אבל אין אני מחשיב ביותר חוקרים שמסתמכים בייחוד על מסמכי האינקיויזציה הספרדית עצמה שהיגיעה למסקנותיה על יסוד עינויים ועדויות שקר.
.אתה במחקר ההיסטורי יכול להסתמך רק על מסמכים של התקופה ורק כאלה שלא נבעו מן האינקוויזיציה ולא הושפעו על ידיה , ולא על שום דבר אחר . כל מי שקובע דברים לא על סמך קריאה מפורטת במסמכים כאלה והשוואתם זה לזה הוא מדבר דברים בעלמא ואין לטענותיו כל ערך שהוא.
לצערי מרבית ההיסטוריונים הם כאלה. אפילו גרץ ההיסטוריון המפורסם של העם היהודי מהמאה ה-19 שהשפיע מאוד על הבנת ההיסטוריה היהודית הסתמך על היסטוריון ספרדי שנשען במידה ניכרת על מסמכי האינקוויזיציה מה שפוגם מאוד באמינותו לגבי התקופה המדוברת.  

חקירה בעינויים של האינקוויזיציה.

 נתניהו (ממשיך) : גם  המורה שלי באוניברסיטה יצחק בער שנחשב בזמנו לסמכות עליונה בנושא יהודי ספרד לא הסתמך על המסמכים, אפשר לאמר שהוא היה מלומד חשוב אבל לא היסטוריון  … היסטוריון שאני מעריך ביותר היה דינור שהיה היסטוריון טוב הוא גם היה שר החינוך.
א.א. והיום יש היסטוריונים של התקופה שאתה מחשיב ?
נתניהו : אני מודה שהדעה שלי על כמה מן ההיסטוריונים בזמננו הביאה לי מתנגדים בתחום הזה ,אבל אדם צריך לעמוד על האמת והאמת בתחום ההיסטוריה אפשר להשיג רק מתוך חקר אובייקטיבי של מסמכים.

מהדורה ספרדית של ספרו של בנציון נתניהו 

א.א. : אתה זוכה להערכה רבה בספרד. האם אתה מעריך את הספרדים כעם ?
נתניהו : אפשר להעריך את הספרדים משום שהם לפחות זוכרים היטב את עברם. לא יתכן שתשאל ספרדי משכיל ולא ידע למנות את הדמויות החשובות בעברו של העם הספרדי.
אתה לא יכול להגיד את זה על הישראלים או אפילו היהודים ברחבי העולם.
א.א. :אתה שהית במשך שנים רבות בארה"ב מה דעתך על היהודים שם ?
נתניהו : אין לי הערכה גדולה כלפיהם. למרבית היהודים שם אין תודעה היסטורית ולכן אין להם גם הבנה פוליטית . היהודים בארה"ב ישלמו ביוקר על התנהלותם כיום. הם עזרו לציונות בשנות ה-40 רק בגלל תנועה ציונית שפעלה אז בארה"ב ושאני נטלתי בה חלק והיא השפיעה מאוד על נשיא טרומן כאשר החליט לתמוך במדינת ישראל שזה עתה קמה..
אבל כיום תנועה כזאת כבר אינה קיימת .

מה קרה במבצע אנטבה?

בנו של פרופסור נתניהו יונתן  נהרג בעת שפיקד על מבצע לשחרור חטופים ישראליים באנטבה שבאוגנדה ב-1976 .על מבצע זה פורסמו מאז עשרות ספרים והוא הפך למקור של ויכוחים לוהטים שבמרכזם עמדו סגנו של יוני נתניהו ,מוקי בצר והחוקר אביגדור שחן שהיציגו גירסה שסתרה במידה רבה את הגירסה המקובלת עד אז לגבי מה שקרה במהלך המבצע . גירסה זו עוררה את זעמם של בני משפחת נתניהו בגלל ההמעטה שבה היציגו את דמותו של יוני וההאדרה של מוקי בצר ( שהוצג בכותר של ספר באנגלית על חייו "כגדול לוחמי הקומנדו הישראליים ") שהוצג כמי שהיציל את המבצע.הויכוח הסוער בנושא נמשך כאשר כל צד עומד על עמדתו בתוקף.

פרופסור בן ציון נתניהו עם ילדיו.

א.א. בנך יונתן נהרג במבצע אנטבה. מה אתה כהיסטוריון חושב על הספרים המרובים שנכתבו מאז על המבצע ?
נתניהו : רובם ככולם חסרי כל ערך.מה שלא ידוע ברבים הוא שהמבצע עמד להיכשל בגלל התנהגותו הבלתי צפויה של אחד המשתתפים ויונתן הוא זה שהיציל את המבצע כאשר המשיך מיידית בהסתערות שבמהלכה נהרג . בני עידו  שהוא סופר כתב ספר מקיף ביותר "הקרב האחרון של יוני  על המבצע שמבוסס על מחקר בן שלוש שנים וראיונות מוקלטים עם כל אדם שהשתתף במבצע , ומחקר מדוקדק של המסמכים והוא הטיפול המוסמך ביותר בנושא .
א.א:
לעידו יש הכשרה כהיסטוריון ?
נתניהו : אני חושב שכן.


א.א. מה
דעתך על ספריו של בנך בנימין ?
 נתניהו : אלו הם ספרים טובים ומעניינים מאוד.


א.א. על
מה אתה עובד בימים אלו ?

נתניהו:. אני כותב את זכרונותי: הם כוללים את תולדות יחסי עם אישים ידועים שונים כמו שאול טשרניחובסקי המשורר שהיכרתי היטב, המשורר יעקב כהן שהאמין בחיי האלמוות ולדעתי היה אדם תמים , עם הרבה מנהיגים יהודיים כמו מנחם בגין ובן גוריון שעימו היו לי שיחות ארוכות .
הספר יבטא גם את אמונתי הציונית. אני חושב ש ביהדות יש רצון חיים חזק , אבל בקרב היהודים והישראלים יש גם עיוורון, כפי שהיה ערב גירוש ספרד, כשישבו שלווים ושאננים ולא פיללו שמכה כזו תיפול עליהם.
לא תמיד היה עיוורון כזה.
היה אדם בשם
הרצל שחזה את השואה, הוא חיפש ארץ מפלט ולו גם זמנית,. והרי שלוש שנים
לאחר מות הרצל, מופיע באותה עיר, וינה, היטלר. ועכשיו שוב עיוורון של הגולה ושוב עיוורון של העם היושב בציון, וזה באמת מעכיר את רוחי . כל זה נובע מחוסר הבנה היסטורית וחוסר עניין בהיסטוריה. .אתה לא תימצא חוסר הבנה כזה אצל עמים כמו הספרדים שהיו מוכנים להילחם שמונה מאות שנה על שחרור מולדתם.

  

  בן ציון נתניהו .צילום ערוץ 2.

קישורים רלבנטיים

בן ציון נתניהו -הסרט התיעודי על חייו 

בן ציון נתניהו בויקיפדיה

ארי שביט מראיין את בנציון נתניהו ב-1998

בנציון נתניהו בראיון עם דן מרגלית

תוכנית אב": שרה מקובר- בליקוב עם בן ציון נתניהו

הספר "המרנוס של ספרד" מאת בנציון נתניהו

הספר "מקורות האינקביזיציה" מאת בן ציון נתניהו 

בריאן צ'למרס מכחיש שואה נגד מקורות האינקויזיציה

עוד ביקורת פרטנית על "מקורות האינקוויזיציה "

הספר "אל האינקויזיציה" מאת בנציון נתניהו

אנוסים בויקיפדיה 

בן ציון נתניהו על זאב ז'בוטינסקי

דוברי השמאל על פרופסור בן ציון נתניהו

מה קרה במבצע אנטבה ?
רון מייברג על מוקי בצר

גיל הראבן על מבצע אנטבה

מה קרה באנטבה?: דיון

הסרט "יוני "

אביגדור שחן על מבצע אנטבה

אגדת מבצע אנטבה

האמנים של מבצע אנטבה

בניו של בנציון נתניהו :
עדו נתניהו

בנימין נתניהו

שר אוצר יהודי בספרד : סקירה על ספר של פרופסור בנציון נתניהו 

  

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “היסטוריון של ימי הביניים :שיחה עם פרופסור בנציון נתניהו”

אתמול נפטר הפרופסור בן ציון נתניהו בגיל 102 ,הוא נקבר בהר המנוחות.מאחר שהוא אביו של ראש הממשלה המכהן בנימין נתניהו הוא זכה למאמרי הספד רבים ולתשומת לב ציבורית גדולה ,אולי גדולה יותר משזכה לה אי פעם בחייו.
רואיינתי פעמיים במשך היום על קשרי עם נתניהו לשתני תחנות רדיו שונות .אבל רק ראיון אחד נמצא ברשת. שניהם אגב היו שונים מאוד באופיים.
להלן ראיון רדיו עימי על הקשרים שלי עם פרופסור בן ציון נתניהו ( אנחנו בין השאר קרובי משפחה שנינו קרובים של הגאון מוילנה מהמאה ה 18)
http://www.srugim.co.il/galeyisrael/index.php?mod=item&id=253

Although these yard signs may not deter all crimes, they are a cheap alternative
that occasionally works. Installing a home security
system in your home is a great way to protect your family
as well as your property and it is one of the best investment a home
owner can make. Burglars enter houses with an intention to take away all the valuable things that they can lay their hands on, even if it means hurting
those who come in their way.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 × four =