web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

חוזה החור באוזון: איציק גלעד לכנסת

שיחה עם איציק גלעד סופר מתח תסריטאי ולזמן קצר פוליטיקאי.

יצחק גלעד

 

הופיע באתר YNET

איציק גלעד, סופר ותסריטאי, התמודד על ראשות מפלגת "שינוי" נגד יוסף (טומי) לפיד, יו"ר המפלגה וסופר בזכות עצמו, וכמעט ניצח. לרגל הבחירות המתקרבות, הנה ראיון עם איש רב-פעלים זה,שבין השאר חזה את החור באוזון, הקדים בשנים רבות את הספר "צופן דה וינצ'י" ויצראת סידרת הדרמה "כסף קטלני".  

יצחק (איציק) גלעד, איש מפלגת "שינוי" ומראשי המורדים במפלגה זו, קרא תגר על שילטון היחיד של ראש המפלגה יוסף לפיד וכמעט ניצח אותו בבחירות הפנימיות, למרות היותו מועמד אלמוני. רק עשרים קולות הפרידו בין לפיד (87 קולות, שהם 51% מכלל הבוחרים) וגלעד (67 קולות שהם 39% מכלל הבוחרים). מתמודדים ב"שינוי" זקוקים ל-50% מקולות הבוחרים, כךשהניצחון של לפיד היה גבולי.

מעבר להישג המרשים בקלפי, יצחק גלעד הוא אישיות מעניינת ויוצאת-דופן. הוא נולד בשנת 1949בפתח-תקווה. שירת בחיל השיריון, נפצע בפעולת כראמה בירדן (1968), השתחרר בדרגת סגן ונסע ללמוד רפואה בבולוניה, איטליה. אחרי חמש שנות לימודים, שאותם מימן מעבודותמזדמנות כמאבטח על אוניות של "צים" וממכירת תכשיטים מדלת לדלת, חלה תפנית דרמטיתבחייו: אלמנה איטלקייה עשירה, שבעלה המנוח היה בעל חברה מצליחה לציוד תעשייתי, התאהבה בו והפכה אותו שותף לחיים ולעסקים. בתוך זמן קצר הפך הצבר מפתח-תקווהלאיש-עסקים, ולדבריו, גילגל מחזורים שנתיים של עשרות מיליוני דולרים.

אבל מה שהואבאמת אוהב, זה לא עסקים וגם לא פוליטיקה, אלא כתיבה ויצירה. הדימיון הפורה והסקרנותהטבעית בהם ניחן, הציתו בו את התשוקה לכתיבה. יבול הספרים שכתב במרוצת השנים, מדבר בעד עצמו. רובם מותחנים בידיוניים,  העוסקים בקונספירציות, חיזוי העתיד, עב"מים, הנדסה גנטית ומפגעים אקולוגיים גלובליים. "דברים עליהם כתבתי, התגשמו, גם אם בשעתו נשמעו דימיוניים לחלוטין", אומר גלעד. "כנראה שיש לי יכולות לחזות מהלכים דרמטיים לפני התרחשותם".

הרומן שלו עם המילה הכתובה החל הרבה לפני הפרק האיטלקי בחייו ונמשך גם לאחר שובו ארצה, בתחילת שנות ה-90'.

עד כה כתב קרוב לעשרים ספרים, שהמכנההמשותף לכולם הוא שילוב בין מציאותי ובידיוני, עובדות ופרשנות אישית מקורית. רמתהכתיבה משאירה מקום רב לשיפור, אבל אי-אפשר לקחת מגלעד את הכישרון לייצר רעיונות מעניינים ומקוריים. מתוך העשרים האלו יצאו לאור עד כה ארבעה (אחד מהם באיטלקית).
הוא מספר שספריוהראשונים שראו אור באיטליה, עוררו סקרנות רבה. בעקבותיהם הוזמן לראיונותברדיו ובטלוויזיה האיטלקית, בין היתר בתוכנית הראיונות הפופולארית שלמאוריציו קוסטנצו.

נביא הזעם של האוזון

גלעד : כל מה שכתבתי עליו עד עכשיו התגשם גם הוא נראה דמיוני לחלוטין,זה כנראה היעוד שלי לחזות דברים מראש לפני התרחשותם ולכתוב עליהם .

ספרו הראשון של גלעד היה  03 (הוצאת המחבר, 1981), מותחן בידיוני שחזה את השואה האקולוגית הצפויה מהיווצרות חור בשכבת האוזון.  גיבוריו הם טייסי ניסוי אמריקנים סקרניים מדי ,סוכן-חרש בולגרי שמחסל באמצעות מטריה מורעלת קטלנית ומשקפת תיאטרון קטלנית עודיותר, מדען גאון ישיש ומטורף וסוכן חשאי שמנסה למנוע את הרס שכבת האוזון בידי המדען המטורף. החור הענק שנוצר בשכבת האוזון (גז שסימנו הכימי הוא (03 באטמוספרה, מאיים על קיום המין האנושי. ואכן, בשיא הדרמטי של הספר, כדור הארץ מתפוצץכתוצאה מהחור באוזון. הספר יצא בארץ בהוצאת המחבר וכל המהדורה אזלה. גלעד תירגם אותו גם לאנגלית וצרפתית, אבל לא מצא מו"ל.
 גלעד: הספר על
החור באוזון נכתב בשנת 1971, הרבה לפני שהמדע זיהה את הסכנות הגלומות בו. אני על החורים באוזון דיברתי עוד כתלמיד תיכון, באמצע שנות ה-60'. אני חלוץ הדואגים, נביא החורבן של האוזון .

הספר התבסס על התפיסה שלי שכדור הארץ הוא יצור חי ונושם, אנחנו הורסים אותו והוא מתקן את עצמו. בעשורים האחרונים ההרס האקולוגי הגיע למימדים כאלה, שכדור הארץ משגר אלינו התראות חמורות. אם לא נחדל, אנחנו עלולים להימחק מהגלקסיה. גורל דומה היה בעבר גם מנת חלקו של כוכב אחר במערכת השמש. אגב, הספר התגלגל לספרייה הבינלאומית של סוכנות החלל האמריקנית(NASA) ששלחה את אחד ממדעניה לביתי איטליה, כדי לדלות ממני מידע על מקורות המידע לספר .
היום כולם יודעים שהחור בשכבת האוזון העוטפת את כדור הארץ ומגנה עליו, גורם נזקים כבדים. הידלדלות האוזון שמסנן את קרינת השמש המסוכנת, מתבטאת בגידול מדאיג במקרי סרטן העור ובהתגברות הקרינה הרדיואקטיבית על כדור הארץ. בנוסף, יש בריחה של זרמי אוויר מהאטמוספרה, מה שמביא לגל מוגבר של סערות, הוריקנים, שיטפונות ואסונות טבע כבדים, להם אנו עדים בשנים האחרונות . כדור הארץ מתחמם ויש שינויים אקלימיים קיצוניים. אין חורף וקיץ מוגדרים. אזורים קרים על פני כדור הארץ מתחממים לפתע ולהיפך.

 א.א. :ומה להערכתך עומד לקרות?  
גלעד : עם התערערות האיזון העדין בין כדור הארץ ומעטה האטמוספרה סביבו, החומר החי בתוך כדור הארץ ישאף להתפרץ החוצה. תחילה באזורים שבהם שכבת הקרום דקה יותר, בהמשך באזורים שבהם הקרום עבה יותר ועד להתפרצות הגדולה, ובעקבותיה לחורבן כדור הארץ. התחזית שלי מקבילה לזו של נוסטרדרמוס: סוף העולם יתרחש רק בסוף האלף השלישי לספירת הנוצרים. אז עוד יש לנו זמן.

 א.א. : מעבר לתחזיות האפוקליפטיות, יש גם פיתרונות לשואה הממשמשת ובאה?  
גלעד : הפעולות שננקטות כיום – הפסקת השימוש בתרסיסים ובגזים מסוימים למילוי מקררים ומזגנים, שתרמו להרחבת החור בשכבת האוזון– זה כמו כדור אספירין לחולה סרטן. לדעתי, מה שצריך לעשות זה לפוצץ באטמוספרה פצצות אוזון, שישחררו אוזון נקי. זה גם הפיתרון שהצעתי בספר. הבעיה היא לפתח פצצות נקיות שתשחררנה רק אוזון ושלא תהיינה רדיואקטיביות.  
סיפור דומה התרחש בכוכבי לכת אחרים, לפני כדור הארץ. אנחנו לא הראשונים. אני חושב שבמקור הגענו לכדור הארץ בספינתו חלל מכוכב אחר. אני לא מאמין בתורת האבולוציה של דרווין. בשנות ה-80' נסעתי לאיי גלאפאגוס. עמדתי במקום שבו עמד דרווין מאה וחמישים שנה לפני, כשהגה את תורת האבולוציה שלו ואמרתי לעצמי: לא יכול להיות. לא ייתכן שמוצאהאדם הוא מהקוף. יותר הגיוני שמוצא הקוף הוא מהאדם, והוא סוג של מוטציה. אגב, אני צופה שבני-האדם ייצרו בעתיד צורות אבולוציות חדשות על כוכבי לכת אחרים,באמצעות שיבוט והנדסה גנטית.

אצות קטלניות

עטיפת המותחן באיטלקית "אצות ".

בשנות ה-80' כתב גלעד את אצות (Algea), ספר שראה אור רק במהדורה איטלקית. היה זה רומן מתח ריאליסטי  שהתריע מפני מכת אצות קטלניות ולא-מוכרות עד אז, שפגעה בחופיהים האדריאטי שבמזרח איטליה. בספר תיאר גלעד את האצות כמפגע אקולוגי קטלני, תוצר של פסולת גרעינית שהושלכהלים. העקבות הוליכו אל ברית-המועצות, שהפכה את הים האדריאטי למזבלת פסולת גרעינית.
גלעד: האצות התפשטו במהירות בחופי הרחצה של הים האדריאטי, והפכו את המצב לבלתי-נסבל. מאות אלפי נופשים נמלטו משם, כשעל גופם חומר ירקרק דביק ודוחה. בשעתו, לא היה למדענים הסבר על התופעה. היום ידוע שהאצות היו תוצר של פסולת רדיואקטיבית שאוניות-משא של מדינות הגוש הקומוניסטי השליכו לים, בדרכן לחופי אפריקה.  
בספר תיארתי איך האצות גורמות למחלה גנטית חשוכת מרפא. התברר שזה קרה גם במציאות. בעקבות זאת, התקשרו אלי רופאים בכירים ומנהלי מחלקות בבתי-חולים, וביקשו לדעת מאיפה שאבתי את הפרטים המדויקים. פנו אלי גם נציגי WWF (אירגון איכות הסביבה העולמי) ותיחקרו אותי על מקורות המידע שלי. כשאמרתי להם שהכל בידיוני, הם נרגעו. מאוחר יותר קיבלתי מהם מכתב תודה.  
מאז, עד כמה שידוע לי, האצות נעלמו ואולי נוקו בידי הממשלות האחראיות.לך תדע מה  באמת קרה שם.

 ספרו הבא פרנסואה 3.6.4.9 ( הוצאת ב. ליכטנפלד ,1983) עוסק בגלגול נשמות ברומן מתח על אדם שהשתלטה עליו נשמה של מת ( דיבוק) והוא יוצא למסע נקמה באויבי האיש המת. לפי התזה ( הלא בדיוק מקורית ) של גלעד נשמות בני אדם מתגלגלים גם בבעלי חיים.
:גלעד : זהו נושא שאני לא מאמין בו אבל כתבתי את זה כאילו אני כן מאמין בגלגול נשמות ובמחקר של המקורות גיליתי שנשמה לא יכולה לחזור לעולם שבו היא כבר חיה אחר יהיו לזה תוצאות הרסניות אז כתבתי סיפור שבו זה כן קורה.

צופן מגילת הצלב

אולי ספרו הידוע ביותר הוא מגילת הצלב (הוצאת דגל,1991). העלילה: בין המגילות הגנוזות של מערות קומראן, שנתגלו בסוף שנות ה-40' של המאה הקודמת, נחשפת מגילה סנסציונית שנכתבה בידי לא אחר מאשר ישו הנוצרי. תוכן המגילה שופך אור חדש ומפוקפק על משיחיותו של האיש מנצרת, ומציג את צליבתו ותחייתו כקונספירציה של הממסד היהודי באותן שנים, שיצאה מכלל שליטה.
התגלית המרעישה היא בגדר פצצה מתקתקת לשתי הדתות – הנצרות והיהדות. הכנסייה, שלא ששה לחשוף את האמת על שורשי הדת ולקעקע בכך את אושיותיה, אינה בוחלת באמצעים על-מנת להשמיד את המגילה.
מזכיר לכם קצת את צופן דה וינצ'י,  רב-המכר הענק של דן בראון? תזכרו שהספר של גלעד נכתב שנים רבות לפניו..

 

איך הגעת לנושא הזה?
גלעד: במשך שנים הציקה לי השאלה איך ייתכן שישו לא כתב כלום. קראתי ערימות של ספרים על הנושא, ביקרתי בהיכל הספר בירושלים, שבו מאוחסנות המגילות הגנוזות ותיחקרתי ארכיאולוגים, היסטוריונים ואנשי-דת.

 

ומסקנתך לגבי ישו?
גלעד: ישו היה בסך-הכל בנו הממזר של חייל רומאי, ואימו הייתה רחוקה מאוד מלהיות בתולה. מה פתאום היא הרתה לרוח הקודש? אפילו לפני אלפיים שנה לא קנו את זה… הרעיון המרכזי שמאחורי מגילת הצלב הוא, שהנצרות היא תרגיל הונאה גאוני. ישו ידע היטב שהוא אינו המשיח. זו הייתה המצאה של שניים מעוזריו, קנוניה בין הנציב הרומאי פילאטוס, הכהונה הגדולה, האיסיים והפרושים. באותן שנים שררה בארץ-ישראל אי-יציבות מדינית. המצאת הסיפור על מרים הבתולה ובנה המת שקם לתחייה, הייתה ניסיון ליצור דמות מיסטית להמונים, שתרגיע את הרוחות. הם היו צריכים משיח עכשיו, והפילו את התיק על ישו.  
ישו שיתף פעולה לאחר שקיבל הבטחה חגיגית, כי יורידו אותו מהצלב לפני שימות. לפני הצליבה נתנו לו סם משכך כאבים, אלא שאז השתבשו התוכניות והוא מת. אבל ישו חשש שכך יקרה, ולכן, בימים בהם ישב במערות קומראן, בקרב כת האיסיים, כתב את צוואתו הרוחנית, מגילת הצלב, שבה חשף את האמת על חייו וקיצו הצפוי. בסך-הכל, הוא היה יהודי קנאי לדתו ולעמו, שלא תיכנן לחולל שום מהפכה.  
כלומר, הממסד היהודי של אותם ימים הניח במו ידיו את אבן-הפינה של הנצרות. כמובן, איש מהם לא שיער מה תוליד הקנוניה הפוליטית שרקחו. כל זה נחשף קרוב לאלפיים שנה מאוחר יותר, במגילה גנוזה שנכתבה בידי ישו עצמו ונושאת את חתימתו.
הספר, אגב, הופיע  גם בתורכית ותורגם לאנגלית. לך תדע, ייתכן שעותק התגלגל לידיו של דן בראון ושימש לו כמקור השראה ל"צופן דה וינצ'י". בשעתו, נפגשתי עם נציג הוואתיקן בירושלים, הבישוף מונטנזמולו, מסרתי לו שני עותקים של הספר, אחד מהם עבור האפיפיור. הם מעולם לא הגיבו על כך. האמת? לא הייתי מתנגד שיכריזו עלי כאויב הנצרות, בדומה לסלמאן רושדי, אבל הוואתיקן זה לא איראן. הם לא התרגשו מהתזה של סופר ישראלי, שישו לא היה ממש המשיח. בכל אופן, בניגוד לתחזיות בספר על האוזון, לא מדאיג אותי מה יקרה לנצרות בעקבות פירסום מגילת הצלב. מקסימום היא תתמוטט…

כסף קטלני מאוד

 

כוכבי סדרת "כסף קטלני " שכתב איציק גלעד.

הפרויקט שאיתו מזוהה איציק גלעד יותר מכל הוא סידרת הטלוויזיה "כסף קטלני", אותה יצר, כתב והפיק בשיתוף עם  דני כפיר. 52 פרקי הסידרה בוימו בידי ארבעה במאים שונים (ערן ריקליס, יוחנן ולר, מנחם בינצקי ואוסנת מרגובסקי) ושודרו במשך ארבע עונות, החל משנת 1996, תחילה בערוץ 2 ולאחר מכן בכבלים.

"כסף קטלני" היא סידרת דרמה ואופרת סבון, שעלילתה מתמקדת באימפריות הנשק והיהלומים של שתי משפחות יריבות מהאלפיון העליון, סוחרי הנשק רוטנברג (אבי המשפחה הוא יועץ עולמי לטילים בליסטיים) והיהלומנים אייזנמן(השמות המזכירים שמות אמיתיים בתחום, לא היו מקריים). שתי המשפחות קשורות זו לזובכל מיני קשרים אפלים ומסתוריים, ונאבקות זו בזו על כסף, שליטה ויוקרה.
העלילה מפותלת ביותר: משפחת רוטנברג מתקשה למכור נשק לאפריקה, בגלל שלאפריקנים אין במה לשלם עבור הסחורה. הם מקבלים הצעת עזרה מאלג'יראי בשם מרסל, איש מסתורין בינלאומי מושחת שמבקש בתמורה זיכיונות לכריית יהלומים בארצם.משפחת אייזנמן היהלומנית חוששת שבכך עלולה להיחסם הגישה שלה ליהלומי הגלם, ועל רקע זה פורץ סיכסוך עתיר השלכות אישיות ומשפחתיות.

שאולי אייזנמן (נתי רביץ), הבן הבכור, צעיר יפה-תואר ושחצן, חובב נשים יפות ומכוניותיפות, מנווט את האימפריה המשפחתית בניגוד להוראות אביו. הוא מתאהב בתמר רוטנברג (גלית גיאת) הפקחית והחטובה, בת המשפחה היריבה, שכבר בשני הפרקים הראשונים מספיקה לרגל אחרי אביה,לעבוד על הפנטגון ולפרוץ למחשב המשפחה. במקביל, שאולי נדלק גם על אחותה הצעירה, גילי (סנדי בר) ובו זמנית מנסה להשתלט על אימפריית הנשק.
(אגב, דווקא במשפחת סוחרי היהלומים הגברים הם דומיננטיים, בעוד שבמשפחת סוחרי הנשק הנשים הן דומיננטיות. בעולם האמיתי, לשתי התעשיות יש סטריאוטיפים הפוכים בדיוק. האם יש כאן מסר פמיניסטי סמוי?)
ברקע העלילה יש מגוון דמויות נוספות, שאחת המעניינותבהן היא סאני (נירית אהרוני), החברה של אחיו של שאולי.  היא מתגלה כסוכנת מוסד יעילה, שנשלחה לעקוב אחר ניסיונות השתלטות עוינים על העסקים של שתי המשפחות. התבלטו גם יוסיגרבר כעורך-דין חלקלק וערמומי , ויערית בן-יעקב כמזכירתו של אייזנמן האב,שמחליטה מסיבות כלכליות גרידא לגנוב את הזרע של בנו שאולי ולהרות לו. שחקנים נוספים בסידרה היו אהרן איפלה (שעשה קריירה בסרטים הוליוודיים), רפי תבור, צופית גרנט, יצחק שילה הוותיק, מיקי פביאן, ומיכל אמדורסקי.
באופן יוצא-דופן לסידרה הופק פיילוט באורך מלא, בבימויו של שמואל אימברמן, שבו הופיעו בתפקידים הראשיים שחקניםכמו הראל נוף ולימור שפירא. היו תוכניותלצלם גם גירסה באנגלית ולשווקה בחו"ל, אך הן עלו בתוהו.
"כסף קטלני" הייתה סידרת הטלוויזיה הישראלית המושקעת ביותר, הן מבחינה כספית (120 אלף דולר לפרק, לעומת 50 אלף דולרלפרק בסידרה המתחרה, "רמת אביב ג'"), הן מבחינהחזותית, עם אתרי צילום רבים ומגוונים בארץ ובחו"ל (טורקיה, הונגריה, קניה) והקפדה על כל פרט – הלבוש, הבתים, המשרדים,המסעדות, המכונית והניצבים. העושר של הדמויות אכן נראה היטב לעין.

למרותההשקעה העצומה והעיסוק בנושאי ביטחון וריגול, "כסף קטלני" לא נהנתה מרייטינג גבוה במיוחד בהשוואה למתחרה, "רמת אביב ג" , עם זאת בעניין זה מבקש איציק גלעד להבהיר, כי "כסף קטלני" שודרה בערוץ 2 במקביל לשידור משחקי מכבי תל-אביב בכדורסל, והשיגה רייטינג ממוצע של 25%. בעונות בהן שודרה בכבלים, רשמה הסידרה את הרייטינג הגבוה ביותר לאותו יום שידורים.

מה שבטוח, הסידרה זכתה לחשיפה גבוהה הודות לדוגמנית היפה סנדי בר.
שיא הפירסוםהיה כשסנדי סולקה מהסידרה לאחר איומי פרישה חוזרים ונשנים, כשברקע דרישותלשיפור תנאי השכר ולהגדלת התפקיד, כך שיאפיל על כל השאר הדמויות, כיאות לפרימדונה הלאומית באותם ימים.
למעשה, התפקידשאותו גילמה היה שולי ולא מעניין. הדמות החזקה באמת בסידרה הייתה של נתי רביץ בתפקידשאולי, המיליונר הצעיר הסטריאוטיפי חלאת המין האנושי, אם כי בפרקים המאוחרים ניסו לשפר לו את הדימוי על-ידי הצגתו  כלוחם נועז בחיזבאללה בלבנון.
סנדי בר המודחת גילמה בהמשך שני תפקידים שנכון לעכשיו (וכפי שזה נראה כרגע, גם לעתיד) יישארו שיאי הקריירה שלה : תמר, סגנית מפקד חבורת "חסמבה" במחזמר בשם זה על-פיספרי יגאל מוסינזון, ומאיה, הבלונדינית האולטימטיבית, דוגמנית צמרת ומשתתפת קבועה בתוכניות טוק-שואו ובסדרת "זבנג" על פי סידרת הקומיקס של  אורי פינק .
את מקומה של בר תפסה עדי אהרן. היא נחשפה לאומה בתוכניתו של דודו טופז והפכה בין-יום לסלבריטאית שכל צעד שלהמתועד, אבל לא הצליחה לתפוס את מקומה של בר בליבות הצופים.

 

גלעד: את "כסף קטלני" כתבתי לאחר שחזרתי לישראל משהייה של שנים רבות באיטליה. התלבטתי אם להפיק את זה כסרט או כסידרת טלוויזיה, והחלטתי להעדיף סידרה. בסרט, אם עשית שגיאה אתה כבר לא יכול לתקן. בסידרה אפשר לתקן ולשפר תוך כדי עשייה. כתבתי בעצמי את כל 52 פרקי הסידרה. רציתי להגיע עם הדראמה הזו לפלח אוכלוסייה שונה.

אצלנו מדברים כל הזמן  על מלחמות, עניים, שבויים, טרומפלדור וארץ-ישראל היפה, אבל לא על אנשים עשירים והחיים מאחורי חומות הווילות המפוארות שלהם. אבל בארץ הזאת יש טייקונים בתחומי היהלומים וההיי-טק, שאף פעם לא נחשפו. רציתי לשנות את זה. אחרי הכל, זאת לא בושה להיות מולטי-מיליונר. בסופו של דבר מכרתי אשליות. מה שרציתי באמת להוכיח, זה שכסף הוא קטלני, אשליה ואין לו ערך.
הסידרה ירדה אחרי ארבע עונות. עדי אהרן, שהחליפה את סנדי בר, הייתה מוצלחת ופופולארית הרבה פחות וזה בהחלט פגע בסידרה. בנוסף, חברות הכבלים לא עמדו בהתחייבותן לממן את ההפקה.  ניהלנו נגדם משפט על זהוזכינו. קיבלנו  פיצוי, אבל לא קיבלנו כסף לחדש את הצילומים, וחבל.

א.א: למה אתם לא מוציאים את הפרקים מחדש ב-DVD?
גלעד : כי זה כבר לא מתאים. זה די התיישן ואני לא בטוח שהקהל של היום ימצא בזה עניין.

עם כל העניין שיש היום בסדרות טלוויזיה ותיקות בשוק ה- DVD אני  בכלל לא בטוח שגלעד צודק. עלי להודות שלמרות רמת המשחק הבינונית והתסריטים המופרכים בחלקם, יש לי  פינה חמה בלב ל"כסף קטלני", ולא בגלל האינטריגות העסקיות והמיניות של הדמויותהשונות או סנדי בר, כמו בגלל סיפורי ההרפתקאות הביטחוניות שבהן מצאואת עצמן הדמויות מעורבות מידי פעם עם השירותים החשאיים של ישראל ומדינות אחרות, וגםבגלל גליה גיאת המוכשרת. 

 

הפרוייקטים הבאים

גלעד: הספר הבא שלי הוא על מרגל האטום, מרדכי ואנונו. אני טוען שבכלל אין לנו נשק גרעיני וכל פרשת ואנונו היא הונאה מתוחכמת. לכן הוא מתנהג בצורה כזאת ומספר לכל מי שמוכן לשמוע, שיש לנו נשק גרעיני. הוא יודע שאם יחשוף את האמת שאין שם כלום, הוא יחוסל מיד. 
כתבתי מחזמר לילדים על ילד שיוצא למסע הרפתקאות בממלכת קרח דימיונית. כתבתי גם מחזמר על דוד ויהונתן, שאני מקווה להעלות על הבמה מתי-שהוא.

איציק גלעד בעולם הפוליטיקה

נביא החור באוזון. גלעד צילום: יוני המנחם
איציק גלעד.צילם יוני המנחם

איך הגעת לפוליטיקה?
גלעד : האמת, זה הרבה פחות מעניין אותי מספרות ויצירה (מסכים בהחלט – א.א). זה התחיל לפני שש שנים, כשחבר טוב הציע לי להצטרף ל"שינוי", כי אני חריף ויודע לתקשר עם אנשים. בהתחלה לא התלהבתי, כי אני סופר ולסופרים אין מקום בפוליטיקה. אבל אז החבר נהרג בתאונה וחשתי חובה לעצמי למלא את בקשתו. הצטרפתי ל"שינוי" ומאז אני פעיל בה, אם כי בקבוצת אופוזיציה להנהגה.

מה האידיאולוגיה שלך?
להפוך את ישראל למקום שטוב לחיות בו, ולא רק למות למענו. החזון שלי שאוב מ"אלטנוילנד" של הרצל .הכל נמצא שם. אני בעד רשת רכבות ארצית, שתקרב את הנגב והגליל למרכז ותאיץ את פיתוחם. אני רוצה לשפר את התנאים של הסטודנטים, מצד אחד ושל הפנסיונרים, מצד שני. כולנו הרי נהיה יום אחד זקנים, ואנילא יודע אם הילדים שלי ידאגו לי בזקנתי.
אני בעד לתת זכויות לערביי ישראל, כדי שירגישו אזרחים שווי זכויות ולא יחלמו להילחם בנו. אורי אבנרי קרא את המפה כבר לפני ארבעים שנה. צריך לאפשר להם להחליט מה הם רוצים להיות – אזרחים ישראלים או פלסטינים. מי שיבחר להיות פלסטיני, יהיו לו כל הזכויות והחובות של תושב מדינהזרה. הם יחיו כמו שאני חייתי באיטליה, ישראלי במדינה זרה .בקשר לפלסטינים, אני בעד לאפשר להם להקים מדינה, שהם ירצו לחיות בה. אם להם יהיה טוב, גם לנו יהיה טוב. לדעתי, אפשר יהיה בהחלט לחיות איתם בשכנות טובה.

למה חשבת שאתה מתאים להחליף את לפיד?
גלעד: התמודדתי על ראשות המפלגה, מתוך אמונה ביכולתי לבצע שינוי אמיתי ב"שינוי" ולשפר את מצבה העגום בסקרים. "שינוי" נשלטה בידי חבורת אוליגרכים בראשות לפיד, שהרסה את המוסדות הדמוקרטיים של התנועה, ופשוט לא הייתהברירה אלא להילחם בהם. הם סתמו לנו את הפיות ונאלצנו להקים  אתר אינטרנט מיוחד   שבו נוכל להשמיע את דברנו. נאבקנו וניצחנו אותם. אנחנו קבוצה אופוזיציונית מאוד מוצלחת. הם הפסידו, אבל לא קיבלו את הכרעת הבוחרים ופרשו. עכשיו הם מנסים לגנוב את השם והנכסים של "שינוי".

 

אבל בכלל לא בטוח אם "שינוי" תצליח לעבור את אחוז החסימה
גלעד: זה בכלל לא יהיה אסון אם נפעל מחוץ לכנסת. גם אם אתה יושב בכנסת, אתה לא תורם מי יודע מה. בכנסת מחוקקים עוד ועוד חוקים, מה שמביא ליותר הפרות חוקים וליותר משפטים וממלאים את בתי הכלא באנשים שמפרים את אותם חוקים. מה שאנחנו צריכים באמת זה אנשים בעמדות מפתח, ובשביל זה לא חייבים להיות בכנסת. מבחינתי, לא אסון אם לא אהיה חבר כנסת. אני בהחלט מעדיף תפקיד כמו מנכ"ל רשות השידור, או נספח תרבות באיטליה. בכל מקרה, פוליטיקה זה לא חלום חיי. מה שמעניין אותי יותרמכל זה להמשיך לכתוב וליצור. יש לי רעיונות בלי סוף…

 

 

נספח :

 

בין ספריו של גלעד שנכתבו ועדיין לא יצאו לאור:

 

מפתח החיים: סיפור על מרדף יחיד של צעיר ישראלי בעקבות מזימה של פושעי מלחמה נאצים נמלטים המסתתרים בדרום אמריקה, להקים מחדש את הרייך הרביעי ולהשתלט על העולם. כל זאת על רקע נפילת חומת ברלין ואיחודה מחדש של גרמניה. (פרקים נבחרים מהספר פורסמו בהמשכים בשבועון "לאשה").

 

שושנת הרוחות: מדען אנגלי דגול ותמהוני משהו וצעירה מולאטית, היורשת הרוחנית והכספית שלו, מנסים לפצח את צופן התקשורת עם בעלי חיים באמצעות הכלאת בן אנוש עם חיה. העלילה מתרחשת בג'ונגלים של אפריקה ובדרום אמריקה.

 

עב"מים :קשר השתיקה: קנוניה של מעצמות-העל לחסימת הזליגה של חייזרים לכדור הארץ. את הספר כתב גלעד לאחר מחקר שבו חיפש עדים ברחבי העולם למפגשים עם חייזרים. בין היתר ריאיין אנשים בהולנד ובבלגיה, שטענו כי צפו בנחיתת צלחות מעופפות.

 

רולטה אטומית –קשר ואנונו: פרשנות מקורית ומפתיעה לסיפורו של "מרגל האטום" מרדכי ואנונו. למרות ששוחר מהכלא והוא אדם חופשי, ואנונו נחשב 'מת מהלך' שעלול להירצח בכל רגע. עלילה מרתקת ורבת תהפוכות, מספקת לקורא זווית ראיה חדשה עלה אופציה הגרעינית של ישראל.

 

שמיים פתוחים: גורם עוין פורץ את אתר האינטרנט של "המוסד" (שנקרא "שמיים פתוחים") ומפעיל בעזרתו סוכנת של המוסד למשימות נגד המדינה. העלילה ממריאה לשיא דרמטי מפתיע.

 

שידוך לשטן: השטן יוצר קשר עם רב מקובל, במהלך ביקורו של האחרון בקבר צדיקים במירון, ומציע לו עיסקה: "מצא לי שידוך עם בת אנוש, ואני אחשוף לפניך את סודות הבריאה". הרב ממלא את חלקו ומשדך לו צעירה יפהפייה. והשטן? בכתיבת הספר השקיע גלעד שנים של תחקירים והתעמקות בספרי הקודש ובספרים חיצוניים.

 

משקה האלים: יינן ישראלי נקלע לדראמה מעברו הרחוק. בעיצומה, הוא לוקה באירוע מוחי ומאבד כליל את הזיכרון. אך הודות לבקיאותו בטעמים ובניחוחות של מאות סוגי יינות, הוא מצליח לשחזר אט-אט פיסות מידע ומציאות ולסכל ברגע האחרון אסון נורא. העלילה מתרחשת בחבל בורגונדי בצרפת.

 

יצירות נוספות פרי עטו:

 

 זיכרונות ודמעות: עלילה שתחילתה במנזר על גבול רוסיה-הונגריה במלחמת העולם השנייה, בו הוסתרו ילדים מציפורני הנאצים. שישים שנה אחרי, מתרחש מפגש  גורלי בין אחד הילדים ששרדו ובין אמריקאית, חוקרת בחברת ביטוח. שניהם חוזרים אל "קן הקוקיה" הנטוש וחושפים סוד אפל בעברם המשותף.

 

נשף המסיכות: סיפור על אהבה אסורה בין אח ואחות חורגים, שרק היא יודעת על הקשר המשפחתי אבל מסתירה אותו. העלילה מתרחשת בישראל ובארצות-הברית.

 

זרע הפורענות: בן יחיד, מוסיקאי מחונן, מתגייס ליחידה קרבית בניגוד לרצון אימו. האם, אישה שאפתנית ודורסנית, משכנעת אותו להקפיא זרע למקרה שייפצע ויאבד את אונו. הבן נהרג בפעולה מבצעית, האם מפרה את הבטחתה ומשתמשת בזרעו להולדת יורש. מכאן מתחילה העלילה להתפתל  ולהסתבך וסוחפת את כל המשפחה למערבולת של יצרים, תככים ומזימות.

 

דוד ויהונתן: אופרה מקורית בשמונה מערכות, המבוססת על הסיפור התנ"כי הטראגי של משפחת המלוכה. שאול המלך, דוד הצעיר, יהונתן בן שאול, מירב ומיכל, בנותיו של שאול. העלילה מאירה פינות אפילות בסיפור האהבה בין דוד וילדיו של שאול.

 

משמן החרבות: מחזמר מקורי שעלילתו מתרחשת בממלכה דימיונית אפלה וקפואה. גיבור העלילה הוא ילד הכלוא במרתף ארמון המלך, וכל תפקידו הוא לשמן את חרבות השליט האכזר. פיה מסתורית מחלצת את הילד מכלאו ונותנת לו מפה ,שתובילו אל מסע הרפתקאות עוצר נשימה בין נופי בראשית קסומים.

 

בנוסף, גלעד כתב עשרות סיפורים קצרים וסיפורים בהמשכים, שחלקם ראה אור בשבועון הנוער "ראש 1". בימים אלה עסוק גלעד בכתיבת ספרו החדש, שעלילתו עוסקת בשיבוט של שתי דמויות היסטוריות, אשר הטביעו את חותמן על האנושות .

 

 

האי מייל של איציק גלעד isaacgilad@yahoo.com

 

 

קישורים רלבנטיים

"כסף קטלני" בויקיפדיה

תביעה על כסף קטלני

מגילת הציונות של יצחק גלעד

צופן דה וינצ'  ו"מגילת הצלב " של גלעד 

 

גילעד נגד לפיד

הבחירות בשינוי בוינט

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

7 תגובות על “חוזה החור באוזון: איציק גלעד לכנסת”

בניגוד לטענתו של אלי אשד, "כסף קטלני" נהנתה מרייטינג גבוה של 25% בממוצע. זאת, למרות ששתי העונות הראשונות שלה בערוץ 2, שודרו במקביל לשידור משחקי מכבי תל-אביב בכדורסל בערוץ 1. בעונות השלישית והרביעית, ששודרו בערוץ 3 (כבלים) רשמה הסידרה את הרייטינג הגבוה ביותר ביום בו שודרה

איציק גלעד סופר ותסריטאי שהתפרסם בעבר ככותב אחת מ"אופרות הסבון " הראשונות בטלוויזיה הישראלית " כסף קטלני " על מאלליהן ואהבותיהן של שתי משפחות עשירות הטובעות בכסף ,עמל כיום על יצירת סדרה מקבילה ובו בזמן מנוגדת שתתאר את המשפחות שיצרו את הישוב הציוני בארץ ישראל בסוף המאה ה-19 ובראשית המאה העשרים ,את הרפתקאותיהם ואהבותיהם וניסונן ליצור עולם טוב יותר .וכך הוא מקווה להביא את תולדות הציונות לכל בית ובית ביחד עם דרמה מרתקת על יצירת חברה חדשה.
ראו מגילת הציונות של איציק גלעד
http://www.yekum.org/2011/11/%d7%9e%d7%92%d7%99%d7%9c%d7%aa-%d7%94%d7%a6%d7%99%d7%95%d7%a0%d7%95%d7%aa-%d7%a9%d7%9c-%d7%99%d7%a6%d7%97%d7%a7-%d7%92%d7%9c%d7%a2%d7%93/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 − 14 =