web analytics
קטגוריות
היסטוריה ריגול

המרגל היהודי של הפיהרר

סיפורו של אחד הגיבורים השקטים של המלחמה הזאת : סוכן כפול יהודי לכאורה מרגל עבור היטלר ,למעשה עבור הסובייטים ,שהיפנה את תשומת ליבם של הנאצים לאיזור ספציפי מאוד על גדות הוולגה ושיכנע אותם שמכל המקומות בברית המועצות שמהם אפשר היה להגיע לשדות הנפט בקווקז עדיף לתקוף מתקפה גדולה ומכרעת דווקא בעיר לא במיוחד מוכרת להם בשם סטלינגרד והביא לקריסת הנאצים.

 

הופיע   במוסף "סוף שבוע"  של מעריב ובאתר NRG

מי היה ריכארד קאודר ? יהודי אוסטרי שריגל עבור הנאצים ? סוכן כפול סובייטי שתעתע בגרמנים? בעל עסק שמכר מידע לכל המרבה במחיר ? בורגני שמכר את נשמתו לשטן הגרמני ? גיבור שהשפיע בצורה מכרעת  על תוצאות מלחמת העולם השנייה ? סוכן ציוני שתרם תרומה חשובה ביותר  להקמתה של מדינת ישראל ?
דבר אחד בטוח מעבר לכל ספק: הוא היה מרגל במהלך מלחמת העולם השנייה .
והשאלה הגדולה נשארה  :  עבור מי הוא ריגל : בעד היטלר או כנגדו?
ספר חדש מנסה לפענח את אחת הדמויות המסתוריות ביותר בתולדות עולם הריגול .

60 שנה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה המלחמה הגדולה והאכזרית בהיסטוריה, דומה היה ששוב אין דבר נוסף שאפשר לחשוף לגבי מלחמה זאת .דומה שהכל לגביה כבר נדון נחקר אין ספור פעמים ומוצה עד תום.
אבל מסתבר שלא . בימים אלה יצא בהוצאת בחור ספר חדש ומדהים בשם המוזר במקצת "המסקירובקה של מקס ומוריץ " מאת אברהם זיו טל .ובספר זה שאותו אפשר להשיג רק דרך אתר ההוצאה באינטרנט חושף המחבר את אחת הפרשיות המדהימות והמרתקות ביותר בתולדות הריגול העולמי ,סיפורו של ריכארד קאודר מרגל יהודי שעמד בראש רשת ריגול מצליחה עד להדהים שפעלה בעבור הנאצים כנגד הסובייטים והבריטים במזרח התיכון .
אולם הספר חושף הרבה יותר מכך. זיו טל מצא עדויות לכך שקאודר היה למעשה סוכן כפול של הסובייטים וכי בפעילותו עבור הנאצים הייתה למעשה משחק כפול מסוכן בצורה שלא תיאמן שבה העביר מידע כוזב לנאצים ששינה את פני המלחמה ואת גורל העולם כולו . על סמך המחקר בספר אפשר לקבוע כי אותו ריכארד קאודר היה אחד מגדולי הסוכנים החשאיים בכל הדורות ואולי הגדול שבכולם במיוחד בהתחשב בסיכון שעימו התמודד ממש בכל רגע כשהתמודד כל הזמן עם נאצים ערמומיים שונאי יהודים שחשדו בו ועקבו אחריו ותכננו לחסלו אם היה עושה את הטעות הקטנה ביותר .
אבל קאודר לא עשה שום שגיאה.
ריכארד קאודר היה סוכן חשאי בשירותו של אדמיראל קנריס מפקד ה"אבואר" אגף המודיעין של הצבא הגרמני ה"וורמאכט" . היום נראה שלאורך כל הדרך חתר קאנאריס באופן אקטיבי תחת המשטר הנאצי וייתכן שזאת אחת הסיבות להצלחתו של הסוכן שגייס ריכארד קאודר .

ההונאה הסובייטית

אחת משתי התמונות הידועות היחידות של ריכרד קאודר עומד שני מימין . לידו עומדת  – איבי קלמן ( איבוליה קלמן ) בת זוגו של ריכרד קאודר.

ריכרד יוסף קאודר המרגל היהודי הגדול ביותר של כל הזמנים נשאר עד היום בגדר איש מיסתורין מוחלט ורק פרטים מועטים ידועים עליו והנסתר רב בהרבה מהנגלה .בתור דוגמה אחת מני רבות : רק שני צילומים שלו ידועים.הוא גם עשה ככל האפשר כדי לערפל את תולדות חייו ומסר על עצמו פרטים שבדיעבד התגלו כשקריים.
.ידוע שנולד בוינה ב-1900 וכי היה נשוי בשנות העשרים לצעירה יהודית אוסטרית מבוגרת ממנו וכי הם התגרשו כעבור שלוש בשנים .לאחר מכן פרטי חייו לוטים בערפל וכנראה לא בכדי .
אין זה ברור למשל כיצד בדיוק היגיע היהודי קאודר לעבוד בתפקיד חשוב בשירות המודיעין הנאצי .ידוע שעבד כעיתונאי ספורט בברלין ולאחר ה"אנשלוס" כיבוש אוסטריה בידי הנאצים ב38 נמלט לבודפשט..ב-1940 הוא נפגש עם קולונל משירות המודיעין הנאצי  "האבווהר" שהיציע לו הצעה מדהימה לגבי יהודי, לעבוד עבור האבוהר ולרגל אצל הרוסים והבריטים . .בתמורה הובטח לו שאנשי הגסטאפו לא יתנכלו לאימו שנשארה בוינה כבת ערובה בידי האבוהר .

את פעילותו של קאודר יש להבין כחלק מ"המסקירובקה " מדיניות ההונאה הסובייטית אלמנט שהפך למרכזי באסטרטגיה של הרוסים ומטרתו היה להטעות ולבלבל את האויב באופן מוחלט לגבי כל הנוגע לנוכחותם של כוחות צבא פריסתם ומקומם. המסקירובקה תרמה להשגת ההפתעה הדרושה לכוחות
המבצעים הסוביטיים וליכולתם להשיג את יעדיהם . כידוע ההונאה הפכה מאז לחלק בסיסי בדרך החיים הסובייטית בכלל והביאה לבסוף להתמוטטות השיטה כולה והמדינה הסובייטית.
אולם אין ספק שהתחום הריגול היא הישיגה רבים מיעדיה וכפי שנראה רוברט קאודר הסוכן היהודי של הנאצים היה אלמנט מרכזי במסקירובקה הסובייטית כלפי הנאצים. קאודר התעה אותם בצורה מוחלטת כל כך עד שאפילו אחרי המלחמה היו אנשי המודיעין נאצים כמו הקולונל גאלין לעתיד ראש רשת ביון בשירות האמריקנים בגרמניה שהיו משוכנעים שלאורך כל המלחמה העביר להם קאודר מידע רב ערך במסגרת שני רשתות הריגול שהפעיל "מקס ו"מוריץ " מה שאכן היה נכון בחלקו אך רק כחלק מ"המסקרובסקה ".
המרגל היהודי

ריכרד קאודר בתמונה נדירה שלו
מובן שאין לקחת סיפור זה כפשוטו, סביר להניח היה כאן הרבה יותר מכך שהרי הנאצים לא היו משתמשים סתם כך ביהודי לתפקיד רגיש כל כך. זיו טל מעריך שהייתה אישיות בכירה כל שהיא במשטר הנאצי שלמעשה הייתה סוכנת כפולה של הסובייטים שהיא זאת שדאגה מאחורי הקלעים שהיהודי קאודר יקבל את הג'וב.
זיו טל מעלה את ההשערה שאותה אישיות הייתה קורט יהנקה שהיה מידידיו של קאנאריס ועוזר ויועץ של וולטר שלנברג ראש שירות הביון המתחרה האס דה ( שהוא זה שעצר את קאנאריס לאחר ניסיון ההתנקשות בהיטלר ).
לאחר המלחמה התקבלו דיווחים שיהנקה נרצח בידי הסובייטים למעשה ידיעות אחרות מראות שהוא נשאר בחיים והמשיך לעבוד בשירות הרוסים
אם השערתו של זיו טל היא נכונה כי אז סביר להניח שקאודר היה סוכן שאומן במיוחד עבור הסובייטים במבצע הונאה מתוחכם עד לבל יאמן להכניס סוכן כפול לשירות הנאצים.
אמנם אין זה ברור כלל וכלל מדוע הסובייטים בחרו בסוכן יהודי דווקא שהיה נמצא בסכנה כפולה ומכופלת של גילוי מידי הנאצים בהשוואה לסוכן כפול רגיל. ניתן לנחש שהסיבה היא שהיו לו כישורים מעולים כל כך כסוכן שהסובייטים החליטו שאחרי הכל רק הוא האיש המתאים למשימה.

תהיה הסיבה האמיתית אשר תהיה קציני האבוהר לקחו את קאודר ותחת זהותם ציידו אותו בזהות חדשה של פריץ קלט ושלחו אותו לבולגריה לאסוף מידע על שדות התעופה וחיל האוויר הבולגרי .קלט מילא את משימתו בהצלחה גדולה וחזר מבולגריה לאחר שהקים שם רשת ריגול שלמה .זה שיכנע את הנאצים
שהאיש אכן מסוגל למלא בהצלחה משימות ריגול מסובכות והטילו עליו משימה לאסוף מידע על הנעשה ברוסיה ובמזרח התיכון במסגרת שתי רשתות ריגול נפרדות שהוא יעמוד בראשן .נקבע שכל מה שאסף על רוסיה יקבל את השם הקוד "מקס " וכל המידע על המזרח התיכון ( בעיקר תנועות של הצבא הבריטי ) יקבל את שם הקוד "מוריץ " .

השמות אגב היו בהשראת ספר הילדים המפורסם של וילהלם בוש "מקס ומוריץ" על שני נערים קונדסים ואכזריים שמתים לבסוף מוות אכזרי במיוחד , ספר שעל פי הדיווחים היה חביב במיוחד על היטלר ותמיד היה מונח ליד מיטתו .

.

הרשת

 מקס ומוריץ תעלולים מסופרים בחרוזים ובציורים כתב וצייר וילהלם בוש נוסח עברי אוריאל אופק מהדורת זמורה פורמט גדול / וילהלם בוש

"מקס ומוריץ" ספר ששימש כמקור ההשראה לשמה של רשת ריגול.

קלאט- קאודר עבר הכשרה קצרה בנושאי מודיעין צבאי והפעלת רדיו מוצפן. היה עליו לאסוף קבוצות של סוכנים שהיו אמורים להפעיל מכשירים מתוככי רוסיה ואוקראינה והמזרח התיכון ולשלוח אליו מידע בעל חשיבות צבאית . על קלט היה לרכז את המידע ולשדר אותו ממשרד בסופיה בבולגריה אל מטה האבוואר בוינה. קאודר אכן אירגן בתוך זמן קצר עד להדהים רשת של מרגלים שהחלה לפעול בקיץ 1940 ו שהעבירה אליו כמות עצומה של מידע .קאודר עמד בסופיה תחת פיקוחו של על קצין מודיעים של חיל האוויר הגרמני אוטו ואגנר שקיבל את הכינוי "דאליוס " נתמנה לפקח על היהודי ואנשיו.
אבל השאלה למי בעצם קאודר נאמן לא הפסיקה להטריד את הנאצים ולא בכדי שהרי היה כאן יהודי שפעל למעשה כנגד בני עמו . הם חשדו כל הזמן שקאודר מבצע כנגדם פעולות הונאה מתוחכמות ושהוא משחק משחק כפול ( כפי שאכן היה ).

אך עם כל מאמציהם לא הצליחו להוכיח זאת.
כל רגע היה כפשע בינו ובין חיסול אך הוא הצליח לשכנע את הגרמנים שהוא אינו אלא יהודי רודף בצע מושחת וחסר מעצורים ,קפיטליסט בורגני מנוול שמכר את נשמתו לכל המרבה במחיר ההתגלמות של הסטריאוטיפ היהודי בעיניהם ודווקא משום כך נטו להאמין לו שהוא אכן בוגד ללא נקיפות מצפון בבני עמו. גם אהבתו לאימו בת הערובה בווינה שימשה הוכחה לאמינותו . וחוץ מזה הגרמנים היו זקוקים נואשות למידע טוב על עומקי רוסיה והמידע שאותו הביא קאודר התגלה תמיד כמידע טוב … לפחות עד לנקודה מסויימת. .

למרות מאמצים רבים ולמרות בדיקות אמינות קבועות הגרמנים מעולם לא הצליחו להוכיח שהמידע שהוא מקבל הוא איזה סוג של הונאה.,נהפוך הוא .. ולא משנה כמה ווגנר הנציג הגרמני החשדני מאוד עקב אחרי קאודר , למרות מאמצים רבים הוא מעולם לא הצליח להוכיח שקאודר עוסק במשחק כפול.
הגרמנים בדקו שוב ושוב את אמינותו של קאודר והצמידו לו סוכנים שתפקידם היה לעקוב אחריו ללא הרף אך הם לא מצאו דבר כנגד קאודר .
היהודי אף העז להתווכח עם הגרמנים שגילו יותר ויותר שהם זקוקים נואשות לו ולמידע שסיפק ולכן לא חיסלו אותו . וערכו בעינהם רק הלך וגדל כל הזמן.
. קאודר מצידו הקפיד מאוד לא לגלות את זהות מקורותיו שכן זה עלול היה להביא להפסקת נחיצותו לנאצים .
והוא שלח הרבה מידע מאמצע 1941 עד 1945 קאודר שידר כמעט מידי יום מידע חשוב לגרמנים.היהודי שפעל ממשרד קטן בסופיה הפך לאחד הסוכנים החשובים ביותר של הנאצים .
רוב השידורים אגב היו מרשת מקס ( כ-3000 ) רק כ1000 היו מרשת מוריץ. בבירור מקס היה החשוב בין השניים.

עיר לא ידועה  בשם סטלינגרד.

ובשלב מסויים הביא קאודר לשינוי דרמטי במלחמה.
רשת "מקס" שלו הזינה את הגרמנים בדיסאינפורמציה שמטרתה הייתה להראות לגרמנים שהרוסים סובלים ממחסור גודל והולך בכוח אדם .וכל הבדיקות הגרמניות באיזורי קרב שונים כמו ליד מוסקווה הראו שהדיווחים של מקס אמינים. הגרמנים נוכחו לדעת שהמקורות של "מקס " טובים, מפוזרים במקומות הנכונים ומעבירים דיווחי אמת .
אמנם במקרים רבים מאוד דיווחים אלו התגלו בדרך כלל רק כשמאוחר היה מדי לנצל אותם צבאית אבל הגרמנים היו שבעי רצון מכך שהדיווחים שהם מקבלים על פעולות רוסיות תמיד מתגלים כנכונים גם אם משום מה הם מגיעים קצת מאוחר מידי מכדי שאפשר יהיה לנצל אותם . וכמובן בין הדיווחים האמיתיים שולב פה ושם מידע שקרי אך כמעט בלתי אפשרי היה לזהות אותו בין שפע המידע .
רשת "מאקס" ביססה את מעמדה הגרמנים קיבלו ממנה מידע ונחלו הצלחות שלכאורה ולעיתים באמת התבססו על מידע זה.ביולי 1942 הרשת העבירה מידע רב ערך על מתקפה סובייטית הצפויה באיזור ריז'ב הגרמנים שנערכו מראש הודות למידע של מקס היכו בצבא האדום והרוסים איבדו כ-193 אלף איש בקרב . תבוסה גדולה וכעת נראה מקס כמקור אמין מעבר לכל ספק .החשדות הגרמניים לגביו הושתקו שהרי לא יתכן שהסובייטים יפסידו במכוון בקרב גדול כל כך למען אמינותו של מקור ריגול . אולם נראה שזאת בדיוק מה שהסובייטים עשו.
וכעת החל מקס לדווח שהרוסים נחושים בדעתם שעיר בשם סטלינגרד לא תיכבש ויהי מה.
אותה סטלינגרד התברר לגרמנים , הייתה עיר תעשיה קטנה ונידחת, רוב האנשים בגרמניה ובממשלה הנאצית ( כולל כנראה היטלר עצמו ) לא שמעו עליה עד אז מעולם והיא הייתה חסרת כל חשיבות אסטרטגית עבורם .
התוכנית הצבאית המקורית של הגרמנים הייתה להתקדם במהירות אל הקוקאז ומקורות הנפט שבו שהיו חשובים לעין ערוך מאותה עיר נידחת. אבל "מקס " דיווח שוב ושוב על הוראה חשובה של סטלין : "יש לאחוז בסטלינגרד בכל מחיר .זה הקרב המכריע .אם נאבד גם את סטלינגרד ,המלחמה כולה אבודה.".
הגרמנים לא הבינו בתחילה מדוע אותה סטלינגרד היא כה חשובה ,לאחר בדיקה הם גילו שבעיר זאת היה סטלין עצמו המפקד הצבאי בתקופת המהפכה הבולשביקית כאשר נקראה "צאריצין" וכי יש לה חשיבות אישית עצומה עבורו שהיא כעת כפולה ומכופלת מאחר שכיום העיר נקראת על שמו .
סיבות סמליות שאותן אדולף היטלר יכול היה להבין היטב .
כעת החליט היטלר שמאחר שאותה סטלינגרד היא כה חשובה לסטלין ולסובייטים מסיבות סמליות כפי שהוסבר שוב ושוב בתשדירים של רשת "מקס" כי אז הוא חייב לכבוש אותה ויהי מה ובכך להשפיל את סטלין עד עפר . התשדירים של רשת מקס גרמו לגרמנים להאמיו שכיבוש אותה עיר תפורר סופית את ההתנגדות הרוסית .הקאקאז ושדות הנפט היקרים מפז שבו יכולים לחכות .סטלינגרד קודמת לכל .
וכך הסוכן היהודי קאודר פיתה את הגרמנים לעצור את הוורמאכט ולהעסיק אותו לבסוף לקבור אותו במצור ארוך על סטלינגרד.
הסובייטים מצידם ביצעו בשטח כל הזמן פעולות פיזיות שהראו לגרמנים שבעיניהם הקרב על סטלינגרד הוא אכן מכריע ובכך אישרו את דיווחיו של מקס כשהזרימו עוד ועוד כוחות לסטלינגרד. בסטלינגרד התפתח מאבק אכזרי ביותר מבית לבית שבסופו כותר הצבא הגרמני ונשבה ובכך התחוללה נקודת המפנה הגדולה ביותר בתולדות המלחמה. הצבא של המפקד הגרמני פאולוס שכלל כרבע מליון איש כותר והוכנע ומפקדו נשבה.
במקביל הקימו הסובייטים גם רשת של "מקס דרום" שבראשה עמד אחד דמיאנוב שהיציג את עצמו כפרו גרמני והיה למעשה סוכן סובייטי.גם הוא כמו קלט העביר מידע לגרמנים וכמו אצל קלט זה היה מידע שאותו העבירו הסובייטים ודיווח האחד תמכו באמינות השני.אך אם כי לאחר המלחמה הודו הרוסים בהונאה של דמיאנוב הרי הם תמיד התכחשו לקאודר מסיבותיהם שלהם במקביל גם רשת "מוריץ" העבירה מידע חשוב מהמזרח התיכון על הפעילות הבריטית לכאורה דרך מקורות תורכיים . הבריטים שהיו מודעים היטב לדיווחי הרשת מעולם לא הצליחו לגלות מהו מקור המידע למרות חיפושים אובססיביים .היום אנחנו יודעים שככל הנראה המקורות האמיתיים היו חמש הסוכנים הסובייטיים השתולים בלב שירותי המודיעין באנגליה –קים פילבי ועמיתיו.

. רק בשיא הקרבות בסטלינגרד בדצמבר 1942 הפסיקו הגרמנים פתאום למשך חודש שלם לקבל ידיעות ממוריץ במזרח התיכון והסיבה הייתה שהסובייטים שהיו עסוקים מידי בסטלינגרד ולא יכלו כנראה להתפנות להעברת מידע גם מהמזרח התיכון, אבל לבסוף הביסו את הארמיות הגרמניות ויכלו לחזור להתפנות להעברת המידע לקאודר ולנאצים גם מהמזרח התיכון .
קאודר ניהל לבדו פעילות ענפה ביותר הפעלת שתי רשתות ריגול בשתי חזיתות שונות וכל זאת ממשרד בסופיה כשהוא צריך להביא מידע איכותי ואמין שיעבור את הבדיקות החשדניות מאוד של הגרמנים ולא היה מחוסל . ב-1941 הוא העביר 1000 הודעות ב-1942 3000 הודעות ורובן נבדקו ונמצאו כטובות. על כל פגישה הוא היה חייב להיזהר בכל מילה שהוציא מפיו ולא היה לו עם מי לחלוק את מצבו ולהתייעץ אבל איך שהוא הוא הצליח לעשות זאת .
בנתיים ככל שהתחזקו הניצחונות הסובייטיים כנגד הגרמניים וגרמנייה החלה לסגת שוב גברו החשדות הנאציים כנגד קאודר .
.המפקד הגרמני ואגנר חשד בו תמיד והצר את צעדיו. הוא היה משוכנע שלא יתכן שאדם אחד מפעיל שתי רשתות ריגול בהיקפים כה גדולים וכי הוא חייב להיות סוכן כפול . הוא פנה למפקדו קנאריס והציג לפניו את חשדותיו אך קאנאריס לא התרשם כלל. בכל אופן הוא שלח קצין גרמני שיחקור את הפרשה אותו קצין ניהל מעקבים בלתי פוסקים אחר קאודר וידידיו וחקר אותו ללא סוף . הוא היגיע למסקנה שהרשת היא תרמית רוסית או בריטית והעביר זאת לקאנאריס .
אך משום מה זה לא התרשם . קנאריס קבע שאין להפריע לקאודר , הוא מספק מידע טוב ואין להרוס את הרשת שלו .

אדמירל קנריס.

נשאלת השאלה האם קנאריס אכן הלך שולל אחרי קאודר או שידע כל הזמן שיתכן זאת תרמית רוסית ?

קשה כבר לדעת היום , קנאריס היה איש מודיעין מצטיין ,אך שנאתו לסובייטים הייתה אך שנייה לתיעוב שפיתח כלפי הפיהרר ומשטרו. ייתכן מאוד שקאנריס ידע כל הזמן שקאודר הוא סוכן כפול סובייטי לגבי השאלה  עבור מי קאודר עובד באמת העדיף להעלים עין .

הוא חתר תחת הנאצים  עד שהוצא להורג ב-1944 בחשד ( אולי מוצדק ) שהשתתף בקשר הקצינים לרצוח את היטלר.
בכל אופן אם הוא אכן  הלך שולל הוא לא היה יוצא דופן כל הממונים הנאציים הלכו בסופו של דבר שולל .
הקצין הממונה רדוויץ סיפר כי הוא בדק בקפדנות 51 דיווחים של קאודר ורק ארבעה מהם נמצאו לא מדויקים ולא היה בהם כל ניסיון להונאה. כתוצאה ב-1943 הגרמנים במחווה לקאודר איפשרו לאימו לעבור לבודפסט לגור עימו .

וולטר שלנברג.

גם וולטר שלנברג יריבו של קנאריס שהביא לחיסולו היה משוכנע באמינותו של קאודר ומרוצה מאוד מפעילותו . הוא כתב בזיכרונותיו לאחר המלחמה :

"משרד קטן של שני אנשים עם מערכת יעילה מאורגנת ומסודרת למופת הצליח היהודי הזה להביא לנו מידע חיוני באמצעות קשרים מיוחדים וענפים במפקדה העליונה. בחזית הרוסית העריכו את הדוחות שלו כטובים ביותר והמתינו להם בדריכות .הוא היה מסוגל לדווח לנו על מהלכים אסטרטגיים מחד ופרטים מדויקים על תנועת הכוחות בכל רחבי החזית הרוסית מאידך .היו פעמים שהדיווחים שלו היגיעו שבוע ויותר לפני האירועים וכך נתנו לנו זמן להתארגן . "
שלנברג ממשיך ומציין :"

צריך הייתי להילחם כאריה כדי להגן עליו מפני כולם גם קלטנברונר וגם מולר ראש הגסטאפו נהגו להקניט אותי בכל יום תוך שהם שואלים מה עם היהודי .הם רצו את ראשו לא רק בגלל היותו יהודי אלא גם משום שחזרו וטענו שכל זה לא אמיתי והיהודי הוא מרגל של הרוסים .הגנתי עליו בכל כוחי".

שלנברג בכל אופן היה חשדן גם הוא ונעזר במומחים כדי לבדוק את אמינותו של קאודר. הוא והמומחים והיגיעו למסקנה שכל מה שהיהודי רצה היה רק להרוויח כסף ולהישאר בחיים.

המפקד הנאצי גודריאן אבי תורת לוחמת הבזק של הנאצים בדק את תיק קאודר לפרטיו והודיע לאחר שלמד את כל הפרטים היגיע למסקנה שיהיה זה פשע לסגור את הרשת של קאודר….
הבריטים מצידם היגיעו למסקנה שהרשת של מקס ומוריץ היא כולה הונאה רוסית מאחר שמסרו עליה ועל פעילים בתוכה לרוסים ואלה לא עשו דבר כדי לעצור את אותם פעילי .
קאודר מצידו ידע שחושדים בו כל הזמן הוא יכול היה לברוח על נפשו כשהחזית הגרמנית התמוטטה מה שעוד שאימו נפטרה ושוב לא היה צריך לדאוג לה אבל הוא לא ברח עד סוף המלחמה, הרוסים עדיין היו זקוקים לו. בשנת 1944 פעילותו היגיעה לשיאה והוא העביר לנאצים יותר מ4500 הודעות  הרשת שלו העסיקה אז כמעט 590 מקבלי משכורות חלקם יהודים שהוא למעשה הציל את חייהם.בנתיים קאנאריס נלכד כחלק מהקשר נגד היטלר עינה ונתלה על מיתר של פסנתר. אבל קאודר המשיך  לעבוד ולשלוח מידע לגרמנים.

רק בפברואר 1945 הפסיקו הרשתות של מקס ומוריץ לשדר.

בנתיים המלחמה התקרבה לסיומה וגרמניה נכבשה ושוב לא היה צורך בהונאה של מקס ומוריץ.
לאחר סיום המלחמה קאדר חזר לאוסטריה שם נלכד בידי האמריקנים  שידעו כי בידיהם נמצא המרגל הגדול ביותר של הנאצים כנגד הרוסים ,וחקרו אותו ארוכות.

בנתיים הרוסים איתרו גם הם את קאודר ונמצאו בעקבותיו . .
ואז אירע אירוע מדהים: ב-20 ביוני 1946 הסוכן המיוחד ג'ורג' מילובונוביץ שגר בדירה עם קאודר הנחקר הפעיל את מערכת ההזעקה של הבניין שבו הוחזק קאודר.שני הסוכנים שגרו בדירה למעלה מיהרו באקדחים שלופים במדרגות . הם מצאו שבפתח הדירה בה התגוררו קאודר ומילאבונוביץ עומדים שני אישים האחד לבוש מדים שדל משטרה צבאית אמריקנית והשני בלבוש אזרחי.חשדם של הסוכנים האמריקניים התעורר מיד ותגבורת שהיגיעה מהמפקדה האמריקנית אסרה אנשים אלה ועוד שני אנשים שהמתינו בחוץ עם ג'יפ צבאי אמריקני ,כנראה גנוב ,ומשאית קטנה ובה שטיח . התברר שאנשים האלה היו סוכנים רוסיים התחפשו במדים אמריקניים של הצבא האמריקני וניסו לחטוף את קאודר לגלגל אותו כפות בתוך בשטיח ולהעביר אותו לצד הרוסי של אוסטריה .הארבעה ונאסרו. התברר שהאיש הלבוש במדים של שוטר צבאי אמריקני הוא קצין רוסי מאיור יבגני רוסטאקוב אדם שתפקידו היה בכלל לטפל בעקורים חסרי הבית . האיש שתק וסירב להסביר מדוע לבש מדים של שוטר צבאי אמריקני .גם האחרים שתקו.
האמריקנים השתוללו מזעם והודיעו שכל הקבוצה הזאת ושאר האנשים שעבדו עם רוסטאקוב תגורש מהאזור האמריקני ויאסר עליה להיכנס אליו יותר . גנרל קייס צעק בזעם באוזני הרוסים :"לא ייתכן שאנשי צבא רוסיים שתפקידם לטפל באזרחים חסרי בית יתחזו וילבשו מדים של אמריקנים וינסו לחטוף אנשים ". המרשל הרוסי שהגיב על כך טען שאין לו מושג על מה מדובר וכי הוא יחקור את העניין .
אחרי כמה ימים הם הועברו אל ידי הסובייטים. המשלחת הרוסית "הפושעת " נלקחה חזרה לבית המלון שלה אספה את כל חפציה והובלה בשיירה בליווי משטרה צבאית אמריקנית עד לגבול הרוסי שם נימסרו לידי המשטרה הצבאית הרוסית .שוטרים צבאים רוסיים הורידו את הארבעה מהרכב בדקירות כידונים מאחוריהם אל משאית גדולה שחיכתה להם .והארבעה נעלמו .
אחרי יומיים חזר המרשל הרוסי עם התשובות .הוא טען שאותם אנשים בראשותו של רוסטקוב פעלו "על דעת עצמם " והם יועמדו לדין על מעשיהם . הרוסים התנצלו על התקרית והבטיחו שמעשים כאלה לא יישנו .
ניסיון החטיפה יוצא הדופן העלה מאוד את ערכו של קאודר בעיני האמריקנים שהרי אם הרוסים היו מוכנים לבצע פעולה כזאת על מנת להשיגו ברור שהחזיק במידע רב ערך מאוד .
יתכן שהחטיפה הייתה אמיתית ובוצעה על מנת להגן על המפעילים הסובייטיים של קאודר ודרכם על סוכנים כמו קים פילבי באנגליה ולמנוע את חשיפת העובדה שהרשת של מקס ומוריץ הייתה כל הזמן מבצע הונאה סובייטי אבל ייתכן גם שהייתה מבויימת ונועדה רק לחזק את האמון של החוקרים
האמריקניים במה שקאודר ימסור להם. עד כמה שידוע הרוסים לא ניסו לחטוף יותר את קאודר.
קאודר בחקירתו מסר פרטים שונים על חייו ועל פעילותו אבל האמריקנים התקשו להחליט האם אכן מדובר בסוכן כפול שעבד כל הזמן בשירות הסובייטים או שהיה סוכן משולש שמכר ידיעות לכל מי ששילם גם הסובייטים וגם הנאצים.הם ציינו שבכל מקרה המדובר באדם אינטליגנטי ביותר בעל יכולת להתאים את עצמו במהירות לסיטואציות משתנות שמבין היטב את עולם הריגול ושחוחה בו כדג במים . בחקירה שלו חזר קאודר כל הזמן על המנטרה הקבועה "אני בסך הכל רציתי להישאר בחיים .הם נתנו לי את המידע תמורת כסף"
לבסוף שוחרר.

קולונל גהלן ראש שירותי הביון של גרמניה המערבית.

האמריקנים בכל אופן רצו רשת כמו מקס שתפעל כנגד הסובייטים והטילו על הנאצי לשעבר קולונל גהלן להקים אותה. גהלן אגב היכיר היטב את רשת מקס והיה משוכנע כנראה עד מותו שזה היה סיפור הצלחה גרמני. הוא הבטיח לאלן דאלאס האמריקני להקים רשת מקבילה לזאת של "מאקס" . לרוב הוא נכשל בפעולותיו ולא הביא שום מידע חשוב למרות שקיבל סכומי כסף עצומים למימונם.

 

ריכרד קאודר צץ שוב בצ'כיה בדצמבר 1947 הוא תיאם ביחד עם קצין צעיר בשם רוברט מקסוול מפגשים בין אהוד אבריאל מארץ ישראל ובין בכירי הקומוניסטים הצ'כים בשירותי הביון של צ'כוסלובקיה שאותם היכיר היטב . הודות לקאודר נרקמה עיסקה הנשק הצ'כית שאיפשרה לישוב בארץ ישראל לנצח במלחמה ולמעשה היצילה אותו וזאת כנגד עמדת ברית המועצות .הודות לה היה לכל לוחם יהודי רובה אישי .קאודר תרם תרומה עצומה למדינת ישראל הצעירה.
הוא חזר והופיע שוב  ב-1952 ושוב ב-1964 בכל פעם הוא ניסה לשכנע את האמריקנים ביכולתו להקים רשת ריגול בתוככי ברית המועצות. בכל פעם האמריקנים סירבו ומן הסתם בצדק .קאודר ככל הנראה נשאר סוכן סובייטי והיה פועל שוב כסוכן כפול . לאחר מכן נעלמו עקבותיו.
אמנם הרוסים עד היום מסרבים להודות בכל קשר שלהם איתו אולם רמזים שונים מראים שאכן הוא היה סוכן שלהם .

ראיון עם המחבר :

אברהם זיו-טל 

אברהם זיו טל מחבר הספר אינו היסטוריון מקצועי. הוא נולד וגדל בשכונת מאה שערים, מצאצאי עליית תלמידי הגר"א, בן למשפחה מאושיות הקהילה החרדית. מילדותו ספג את ערכי המהות הליטאית – ללמוד, להעמיק, לתהות, לשאול ולחפש. בגיל 18 נטש והחליט להתגייס לצה"ל.  שם שירת כקצין חי"ר, שפעל בצמתים חיוניים, שם למד שאנשים – הם שעושים את ההיסטוריה. הוא היה בעברו ראש לישכה של האלוף יקותיאל אדם ז"ל שנפל בלבנון . לאחר מכן נודע דווקא כאיש מכירות המתמחה במערכות למידה מרחוק והיה בין השאר איש מכירות מרכזי של חברת הלוויין "גילת " זהו ספרו הראשון.

א.א. : איך היגעת לעסוק בנושא כזה ובאדם כזה שהוא רחוק כל כך מתחומי העיסוק הרגילים שלך במכירות ?


זיו טל: מתוך עניין אינטלקטואלי טהור. אני מוצא את עצמי בשנים האחרונות קורא שוב ושוב על השואה כדי להבין איך זה קרה והתפתחה בי תחושה שאנו עושים עוול בצורה שבה מתארים את היהודים כצאן לטבח והתמקדו רק בכמה אירועי גבורה ושכחו את כל השאר .ונורא הפריע לי שלוקחים ילדים לפולין לטיול במחנות וחושבים שזה מספיק כדי להציג את השואה. חשבתי שאולי תפקידנו לתאר את סיפור השואה אחרת כדי שהנוער ידע שזה לא היה כל כך פשוט ש"הם כולם "הלכו כצאן לטבח". טוב מותר להיות נאיבי .
ואז עליתי על סיפור שנראה לי מעניין כשלמדתי על נושא ההתנהגות של בנות הברית לנושא היהודים בזמן השואה. התמקדתי אז ביוגוסלוויה וגיליתי שאצל האוסטשים הפשיסטים היוגוסלביים היו יהודים שהיו גרועים מאנטישמים ואפילו הייתה שם יכולת לתת תואר "ארים של כבוד" ליהודים ששיתפו עימם פעולה , וזה נראה לי משונה ,אבל זאת רק הייתה ההתחלה במסע המחקר הארוך שלי .
וככל שהעמקתי וגיליתי עד כמה אני לא יודע. ואז עליתי על הסיפור של היהודי שהפעיל רשת ריגול עבור הנאצים בבלקן ,בבולגריה .
נדהמתי ,החלטתי שאני חייב לדעת הכל על היהודי הזה ולהבין מדוע עשה את מה שעשה .ולאט לאט בהדרגה הבנתי שהוא לא שיתף פעולה עם הנאצים,ההפך הוא תרם תרומה מכרעת לחיסולם .
דיברתי עם היסטוריונים בארץ ,אנשים כמו פרופסור שלמה אהרונסון, אהרונסון קרא לו משתף פעולה עם הנאצים. ו"בובה נאצית". אבל אני יודע שאהרונסון טועה קאודר לא היה בוגד,נהפוך הוא , האיש היה גיבור .
והחלטתי לעשות הכל כדי להוכיח זאת וכדי לחשוף אחת ולתמיד מי ומה הוא היה .
התחלתי לחקור את העניין לעומק .גיליתי שרק לאחרונה התחילו להיפתח תיקי השירותים החשאיים בבריטניה ובתוכם מצאתי טונות של חומר על קאודר .וזה איפשר להתחיל מחקר כמו שצריך . והתחלתי לקרוא תיקים וראיתי שיש כאן סיפור אמיתי ומורכב .
התחלתי לקנות את התיקים מצולמים. קניתי עשרות תיקי חקירות של קאודר ואנשים אחרים שקשורים אליו שנחקרו לעומק בידי הבריטים וחזרתי עם התיקים לארץ והבנתי מה היה שם וחזרתי לחפש ומצאתי גם אצל האמריקנים חומר . כך למשל יש באוניברסיטת קנזס מחלקה שמתמחה בהיסטוריה צבאית והתברר לי שיצא שם מחקר מעניין שעוסק בריגול הנגדי של סטלין . ומצאתי גם ספר שיצא לאור ממש בשנה שעברה ושם תוארו שתי רשתות ריגול אחת של קאודר ושנייה של דמיאנוב הרוסי.והבנתי ששתי הרשתות קשורות זו לזו וגם האמריקנים חשדו בזה .יצרתי קשר עם המחבר והתברר שהוא בכיר בסי אי אי .וקשה להגיע אליו. אבל שלחתי לו שאלות והוא עזר לי המון בידע וגם בהצעות איפה כדאי לחפש .ושקעתי בזה וזה ריתק אותי ועסק בזה משך יותר משנה בשתי באינטרנט ולא תמיד ידעתי אם זה אמין או לא. ולבסוף יצא הספר שלמיטב ידיעתי הוא הראשון שעוסק בפירוט בפרשה אפלה זאת של קאודר המרגל היהודי של הנאצים. .
א.א. מצאת קרובי משפחה שלו ?
זיו טל: לא. אם כי יש הרבה יהודים בצ'כיה בשם זה.
א.א: הוא הציל יהודים ?
זיו –טל : בחקירות שלו הוא  מזכיר 74 שמות שעבדו ברשת מתוכם 12 לפחות היו יהודים .שהוא אומר במפורש שהוא הציל אותם . היה ד"ר הנס דויטש למשל שהיה עורך דין היה חבר שלו מוינה שהוא הציל אותו והפך אותו למנהל משרד בסופיה .גרושתו של דויטש גם היא יהודיה הוא העביר אותה מוינה לבודפסט והפך אותה למזכירה גם יהודית. כך גם יהודים אחרים שהציל אותם בטענה שהוא זקוק להם ברשת והעסיק אותם במשרד . והוא אומר שאם להוא לא היה לוקח אותם הגסטאפו היה לוקח אותם . החוקרים לופטוס ואהרונס מדברים על עשרות יהודים שהיו ברשת אני בכל אופן יודע בוודאות רק על 12 יהודים שהוא מזכיר את שמותיהם בחקירה שלו בידי האמריקנים . .

האקדמיה ספקנית

פרופסור שלמה אהרונסון.

פרופסור שלמה אהרונסון שגם הוא חקר את הקריירה של קאודר אינו קונה את התיאוריה של זיו-טל.

אהרונסון : כתבתי ספר בשם " היטלר בעלות הברית והיהודים" באנגלית שתורגם ויצא לאור בקרוב בעברית ושם יש טיפול שלי בפרשת קאודר שמתבסס על מה שמצאתי בארכיונים כמו הארכיון הלאומי האמריקני ששם יש גם מסמכים של הבריטים על הפרשה . יש שם עדות של וולטר שלנברג שהיה למעשה הבוס שלו ושנחקר אחרי המלחמה בידי האמריקנים ודיבר על קאודר, וכן יש שם גם מברקים של קאודר שהוא כתב בתור סוכן והבריטים פיענחו ועברתי עליהם.
והרושם שלי מקאודר הוא שזה היה יהודי שהשתוקק מאוד להיות ארי ולהפוך לאחד מהנאצים ופעל ברוח זאת,כלומר בוגד ומשתף פעולה עם הנאצים. והוא באמת והביא להם לתועלת רבה עד שנודע להיטלר שהוא מעסיק יהודי וכמובן זה הרגיז אותו מאוד ושלנברג נאלץ למסור אותו למודיעין ההונגרי אבל המשיך להשתמש בו תחת "כיסוי " כסוכן חשאי בהחלט היה לו משקל אבל יהדותו הייתה לרועץ.
. אבל אני רוצה לאמר לך המברקים של קאודר לנאצים שקראתי הם פשוט קישקושים שאין הדעת סובלת אותם ומתקבל הרושם שגם הבריטים לא לקחו אותם ברצינות בכלל .
א.א. :אז למה הנאצים כל כך החשיבו אותו ?
אהרונסון : לדעתי הנאצים לקחו אותו ברצינות כי הוא אמר להם בדיוק את מה שהם רצו לשמוע .לגבי הקונספציה שלהם .. נראה לי שהדרג המדיני שלהם כבר מראש החליט מה שהוא רוצה לשמוע והמודיעין שלהם רק נועד לחזק את הקונספציות שלהם וקאודר ככל הנראה הבין טוב מאוד מה בדיוק הם רוצים לשמוע וכיוון בדיוק לנקודות המתאימות ביותר בכל שלב של המלחמה. .
מצד שני אני בספק אם הוא היה סוכן סובייטי כפי שחושב זיו טל , אם הוא היה סוכן כל כך חשוב וכל כך מוצלח שלהם שממש ניצח עבורם את המלחמה כפי שהוא חושב כי אז הסובייטים היו מכירים בו . יש להם הרגל לכבד אנשים שהביאו להם תועלת כזאת ולא להשאיר אותו לחקירה אמריקנית . הרוסים יודעים להעריך סוכנים ואם היה כל כך מוצלח היו נותנים לו דרגת קולונל ולא משאירים אותו תלוי באוויר לאחר המלחמה.כפי שקרה.
אלה טענותי ואינני רואה סיבה לשנותם. אגב הסיפור על קאודר ידוע כמובן מזה שנים רבות החידוש אצל זיו טל שהוא טוען שהאיש הצליח להטעות את הגרמנים בצורה שהייתה פאטאלית מבחינתם. .אבל. אם כך היה לא נפתרה השאלה: למה הרוסים לא נתנו לו את הכבוד שהיגיע לו באיש שניצח עבורם את המלחמה?

 

האיש שהציל את מדינת ישראל הצעירה ?

 

 

 

 

 

 

עם כל זה לא מסתיימות השאלות לגבי הקריירה המעורפלת של קאודר ,נהפוך הוא.
חוקרי תולדות הביון המערבי ג'ון לופטוס ( לשעבר חוקר במשרד המשפטים האמריקני של פושעי מלחמה נאציים) ומרק אהרונס כתבו גם הם על הרשת של  קאודר בספרם

Unholy Trinity: How the Vatican's Nazi Networks Betrayed Western Intelligence to the Soviets ( 1992

ובספרם השני :

THE SECRET WAR AGINST THE JEWS  והם מוסיפים פרטים על קאודר שאינם נמצאים בספרו של זיו טל.
לטענתם הנאצים ראו ברשת של קאודר רשת של "יהודים פשיסטיים" שמוכנים לרגל כנגד ברית
מועצות וראו בהם כלי עזר חשוב במאבק כנגד הריגול הקומוניסטי ,משום כך הנאצים היו מוכנים להתעלם מפקודה של היטלר עצמו שלא לתת ליהודים להיות מעורבים בריגול הנאצי. למעשה המדובר היה על פי לופטוס ואהרונס בעשרות יהודים "קומוניסטיים " שסיכנו את חייהם כנגד הנאצים ועל ידי המידע המזוייף שסיפקו להם נתנו לנאצים לחוש תחושת ביטחון שגויה לגבי הצלחותיהם ולגבי "חולשתם" של הסובייטים ..אותה רשת סוכנים בראשותו של קאודר היכניסה את הנאצים על ידי המידע השגוי ששלחה להם לכמה מלכודות שהביאו לבסוף לתבוסתם הסופית .המלכודת הראשונה הייתה בסטלינגרד . המלכודת השנייה הייתה לשכנע את הנאצים לתקוף בקורסק ששם יחידות הטנקים של היטלר הושמדו בקרב אדיר מימדים בידי כוחות סובייטיים שחיכו להם במארב . .
והמלכודת השלישית הייתה לשכנע את הנאצים ב-1944 שהצבא האדום נמצא על סף ההתמוטטות בזמן שלאמיתו של דבר הסובייטים התכוננו למתקפה המאסיבית ביותר של המלחמה.
לדברי לופטוס ואהרונס הרשת של קאודר גרמה לגרמנים יותר נזק מאשר כל שירותי הביון המערביים גם יחד. 70 אחוז מהדיוויזיות הגרמניות הושמדו במלחמה ברוסיה ולרשת של קאודר היה תפקיד מכריע בהצלחה הזאת . קאודר סייע לרוסים בצורה מכרעת להוליך שולל את הגרמנים ועיקר תרומתו באה לידי ביטוי בשלושת הקרבות הגדולים שבהם הובסו הגרמנים ובראשם סטלינגרד שלקאודר היה תפקיד מרכזי ב"הפניית " הנאצים דווקא לעיר לא חשובה זאת .

לטענת לופטוס ואהרונס המסתמכת לדבריהם על מקורות בכירים בשירותי הריגול של ישראל שאת זהותם הם אינם חושפים ,בסיום המלחמה הפך קאודר לסוכן ציוני .הוא סירב להצעה קומוניסטית בסיום המלחמה לקבל זהות חדשה זהות של לוחם ביוגוסלביה בשירות האמריקנים .לטענתם קאודר טען שההונאה הזאת תיחשף מיד כידי האמריקנים . לדברי לופטוס ואהרונס קאודר הוכה קשות בידי האמריקנים בעת שחקרו אותו מאחר שסירב בתוקף לענות על שאלות שונות שנשאל בידי החוקרים וזה הפך אותו למריר מאוד כנגדם .והוא החליט לעבוד מעתה רק עבור הציונים בארץ ישראל. לטענת המקורות הנ"ל קאודר חשף לבן גוריון את הסיפור על רשת מקס שנוהלה למעשה בשרות הסובייטים ובן גוריון השתמש בפרטים אלו כאמצעי לחץ על הסובייטים שלא היו מעוניינים שמידע זה ייחשף לאמריקנים. בן גוריון דרש בתמורה לשתיקתו הכרה סובייטית במדינת ישראל …ולטענת מקורות אלו הסחיטה של בן גוריון אכן הצליחה להשפיע על המדיניות הסובייטית למשך זמן קצר לפחות והייתה אחת הסיבות לתמיכה המפתיעה של הסובייטים בהקמת מדינת ישראל.
על פי לופטוס ואהרונס קאודר סייע לקבוצת סוכני ביון ארץ ישראליים ולמליונר התקשורת לעתיד מקסוול ליצור קשרים על ממשלת צ'כיה קשרים שבוצעו דרך מקורות מקומיים מרשת "מקס " ( שככל הנראה המשיכה לפעול גם אחרי המלחמה )אותם מקורות סייעו לאהוד אבריאל להיכנס לצ'כיה בדרכון שוויצרי והם אלה שסייעו למשלחת הרכש בביצוע העסקה . .גם היסטוריונים בריטיים אגב מאשרים שעיסקת הנשק הצ'כית בוצעה בעזרת רשת "מקס". לופטוס ואהרונס טוענים שישראל החליטה להסתיר את חלקם של מקסוול וקאודר בביצוע העיסקה "מסיבות ברורות" בגירסאות הרשמיות של הפרשה. .
קאודר לפי מקורות אלו היה אחר כך במשך כמה שנים תחת איום הוצאה להורג בידי האמריקנים כראש רשת ריגול סובייטית אבל לבסוף שוחרר בפתאומיות כתוצאה מעזרה סודית בידי קים פילבי וסוכנים כפולים אחרים בריגול הבריטי .

לדעת לופטוס ואהרונס אפשר להסביר את השתיקה הסובייטית לגבי רשת "מקס" ותפקידה בשירותם מאחר שלטענתם אלן דאלאס ראש שירותי הביון האמריקניים היכניס את הרשת לעבוד בשירות האמריקנים ובכך הכניס סוכנים כפולים גם לשירותו והיא גרמה נזק רב גם למערב במזמן המלחמה הקרה. ואת זה הסובייטים מעדיפים שלא לחשוף.
א.א: אברהם זיו טל אתה מכיר את המידע בספרם של לופטוס ואהרונס על קאודר ,מדוע הרבה מזה אינו מופיע כלל בספרך על חייו ?
זיו טל : משום שאין לי מושג כלל אם זה נכון או לא. אינני יודע אם קאודר אכן הפך לסוכן ציוני כפי שהם טוענים ואם כל הסיפור עם בן גוריון והמידע שלו על רשת מקס כאמצעי לחץ על הסובייטים הוא נכון. נכון הוא שגם לא ניסיתי לחקור ביסודיות את הנושא הזה. אני יכול להגיד לך שניהלתי הרבה שיחות טרנסאטלנטיות ארוכות עם ג'ון לופטוס בניסיון להבין מאיפה הוא קיבל את המידע הזה.לופטוס אמר לי שהיו להם שלושה מקורות שונים למידע על קאודר :מקור ישראלי ( כנראה משירותי הביון של ישראל ) .מקור אמריקני ומקור בריטי.אבל לופטוס ואהרונס לא היו מוכנים לחשוף את שמות המקורות שלהם בלי הסכמתם .לופטוס בכל אופן קבע שהוא משוכנע שהדיווחים האלה אמינים והרשה לי לצטט אותו ואת אהרונס בעניין הזה. אחר כך כשראיינתי את ההיסטוריון אורי מילשטיין שגם הוא חקר את הנושא של עיסקת הנשק הצ'יכית וגם ראיין את אהוד אבריאל בנושא התברר שאין בידיו את הפרטים האלו על תפקידו של קאודר .אבל ייתכן גם שאבריאל לא ידע שקאודר עמד מאחורי עסקת הנשק ,או שידע והעדיף שלא לספר למילשטיין. בכל אופן לופטוס הפנה את תשומת ליבי לדברי ההספד של ראש ממשלת ישראל יצחק שמיר בעת הלוויתו של רוברט מאקסוול בירושלים .שמיר ציין כי לעולם לא ידעו עד כמה עזר מאסקוול לישראל בשעתה הקשה ביותר .הוא ככל הנראה כיוון לאותה עסקת הנשק עם צ'כיה ומה שנכון למאקסוול נכון לא פחות לגבי קאודר.
א.א: מה דעתך על לופטוס ואהרון וספרם? הם מקור אמין ?
זיו-טל: כן לדעתי הם מקור אמין ביותר

המשת"פים :יהודים בשירותו של היטלר.

מזימה

ריכרד קאודר לא היה המרגל היהודי היחיד שעבד בשירות הנאצים. ידועים עוד כמה מקרים כאלה עם כי בהצלחה "פחותה " .
מיכאל בר זוהר מספר בסיפרו "מזימה :סיפור המרגל היהודי של היטלר " את סיפורו של פאול ארנסאט פקנהיים פטריוט יהודי גרמני שהוצא בידי קנאריס ממחנה דכאו ותוך שאימו מוחזקת כבת ערובה להתנהגותו הטובה ( כמו במקרה של קאודר ) ואומן לשרת כמרגל בארץ ישראל על מנת לעקוב אחרי פעילות הבריטים שם ולדווח לקנאריס למען המלחמה של רומל .הוא הוצנח בארץ ישראל אך נלכד מיד בידי הבריטים ככל הנראה משום שיריביו של קאנאריס לא היו מוכנים שיהודי שיסייע לנאצים ( קאודר אחד הספיק להם ככל הנראה ) העבירו את המידע על הצניחה לבריטים ובכך סיכלו את תוכניתו של קאנריס .אותו פאקנהיים שרד במשך כמה שנים במחנות מעצר של הבריטים ולאחר שהשתחרר פרסם מותחני ריגול בגרמניה .

 Image result for ‫שינצויט ברטוב‬‎
מקרה שני שעליו כתב הסופר אהרון אמיר בספר "הנבלים " ( תחת השם הבדוי "מיכאלה נדיבי ") היה פרשת ראובן שינצווייט סוחר קרקעות שנתגלה שהוא רצח את המהנדס יעקב צוואנגר ב-1937 הוא נאסר ל-15 שנים ואחר כן שוחרר בזמן משפט אייכמן נתגלו מסמכים שהראו ששינצוויט הנ"ל נפגש ביוזמתו עם אייכמן בשנות השלושים היציג את עצמו כנציג "ההגנה " והיציע לו לרגל עבור הנאצים בארץ ישראל
הוא היציע לנאצים שהם ישכנעו יהודים לעלות לארץ ישראל ובתמורה "ההגנה " תעביר להם מידע .בדיווח של איכמן לממונים עליו נמסר שהמדובר בקצין בכיר של ההגנה שכדאי לבחון אותו .הוא קיבל אישור לבוא לבדוק את העניין מקרוב . אייכמן היגיע לחיפה ושהה שם 6 שעות.. אותו שינצוויט נפגש גם עם אייכמן בקהיר.אך יש גירסה חלופית שלפיה שינצוייט היה סוכן בריטי דווקא. אמיר מספר שבבדיקה בארכיון ההגנה מצא שלא שמרו כל מסמכים על הפרשה אולי משום שמישהו רצה להסתיר משהו בנושא. .
ולמי ששכח :גם ראשי ארגון  הלח"י יאיר שטרן ויצחק שמיר,לעתיד ראש ממשלת ישראל היו מוכנים עוד בראשית שנות ה -40 לשתף פעולה עם הנאצים כנגד הבריטים וניסו לארגן עימם פגישות בנושא . …..
א.א. היו עוד יהודים שפעלו בשירות הנאצים ?
זיו טל: היו יהודים נוספים שהאבוהר שירות הריגול הגרמני היפעיל בידיעה שהם יהודים .
גיליתי למשל שבאוקטובר 1942 הם לקחו 14 יהודים בברלין והפכו אותם לסוכנים והעבירו אותם לבאזל וכל ה14 האלה ניצלו בלי שיבצעו פעולת ריגול אמיתית .
כמה מהם אגב היו חברים של הגברת קאנאריס ואולי זאת הסיבה להצלתם ..
בכל מקרה אנשי האבוהר היו צריכים להגן עליהם כל הזמן מפני חבריהם הנאצים שרצו לחסלם .

כך שריכארד קאודר הסוכן היהודי של הנאצים לא היה היחיד .

א.א מה אתה מתכוון לכתוב בעתיד ?
זיו-טל : על נושא שהוא קצת קשור . הספר הבא שלי יעסוק במחקר באירגון ההברחה של הכנסייה הקתולית שאחד הבכירים בו היה האיש שלעתיד הפך להיות האפיפיור פאולוס השישי ושמיד לאחר מלחמת העולם היה אחראי להברחת פושעי מלחמה נאצים ואוסטשים מרובים ובהם אדולף אייכמן לארגנטינה.

א.א. :מה אתה חושב עלה בגורלו של קאודר ?
זיו טל : כפי שמצוין בספר עקבותיו נעלמו אחרי 1964, אני חושב שהוא נשאר במערב אירופה והפך לסוכן קומוניסטי .אבל הרוסים מתעלמים לחלוטין מקיומו ומסרבים בכל תוקף למסור עליו מידע כששואלים אותם עליו וגם מסרבים להודות בכל קשר שלהם עימו ,ואין לי מושג מדוע. נראה שמבחינתם הנושא של ריכרד קאודר עדיין נשאר בגדר חומר נפץ. יש רק אזכור לראיון אחד שבו רומז קצין נ.ק.ו.ד סובייטי שקאודר אכן היה כל הזמן סוכן רוסי .
אגב כל פרשת ההפעלה שלו מזכירה מאוד את פרשת הפעלת ישראל בר שהיה מרקע דומה מאוד לזה של קאודר והיגיע לישראל והפך למקורב לבן גוריון עד שנתפס כסוכן סובייטי .
א.א. ולאחר כל המחקר הזה מה אתה חושב על רוברט קאודר ?
זיו טל : האיש היה גיבור ,גיבור שביצע גם מעשי בגידה אבל לא הייתה לו ברירה .הוא היציל בכוחות עצמו 12 יהודים ושינה את פני המלחמה עם ההונאה המתוחכמת שלו . הייתי רוצה שמדינת ישראל תיתן לריכרד קאודר לקאודר את הכבוד  ותכנה רחוב על שמו בישראל . מגיע לו ..

 

ריכרד קאודר 
קישורים רלבנטיים :
אתר הספר
 פרק מהספר

מקורות על קאודר ברשת

ריכרד קאודר בויקיפדיה 

הפרטים על קאודר בארכיון האמריקני 

הונאה במזרח :מאמר של זיו טל בכתב העת "מערכות "  על ההונאה הסובייטית 

מאמר על רשת מקס 

מסמכים על קאודר 

דיון על קאודר בפורום 

המלחמה הסודית נגד היהודים :הספר של לופטוס ואהרונס

אבווהר שירות המודיעין הנאצי 

וילהלם קנריס

גנראל ריכרד גהלן

גאלן והסי אי אי 

האירגון של גהלן 

פרופסור שלמה אהרונסון

אהרון אמיר ו"הנבלים "

הנבלים מאת "מיכאלה נדיבי"

הרצח בחולות תל נוף :פרשת המרגל שינצוויט

הקרב האחרון על סטלינגראד

 

140 שנה של מקס ומוריץ

הצטדקותו של הייינריך הימלר :עוד פרשה מדהימה  מהימים האחרונים של מלחמת העולם השנייה

  

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

16 תגובות על “המרגל היהודי של הפיהרר”

היו גם כ- 150,000 חיילים יהודים בורמאכט (!!!) כולל קצינים, חלקם בכירים מאד ואפילו גנרלים!
http://www.kansaspress.ku.edu/righit.html
זהו לינק למידע על הספר בנושא. הייתי בהרצאה של הבחור שכתב אותו. הוא אדם עם סיפור חיים מרתק בפני עצמו.

רוב החוקרים אינם מקבלים כלל את הטענות האלו על המספר הרב של "החצי יהודים" בוורמאכט ,שנראים מוגזמים מעל ומעבר.
אחת הסיבות להתנגדויות למספרים האלו היא שיהודים החלו להתחתן בגרמניה עם לא יהודים במספרים גדולים רק במחצית השניה של המאה ה-19 או אף מאוחר יותר ולא היו יכולים להפיק מספר כה רב של צאצאים בתקופה קצרה יחסית. .

קשה מאד להציג בכתבה את כל המידע שבספר וכל מי שמנסה להבין חייב פשוט לקרוא את הספר. הבריטים עקבו אחרי השדורים של סופיה מיד כשהתחילו ולכן בידיהם היה מידע רב אותו לא חלקו עם איש למעשה. הם דווחו לרוסים שיש מרגל גרמני בקרמליו והרוסים אמרו תודה והמשיכו. לעומת זאת הם לא עדכנו את האמריקאים ולכן האמריקאים התייחסו לקאודר בדרך שונה מהבריטים.
איש לא התעניין לרגע אחד בגורולו של יהודי בודד שאין לו ארץ ואין לו בית ובקלות רבה הצטרפו גם יהודים למקהלה המאשימה אותו בנוכלות קאודר ניצל והציל עוד תריסר יהודים איתו ואח"כ סייע לעסקה הצ'כית. זה מספיק כדי לתת לו מעמד של אוהב ישראל ! יותר מהרבה אחרים.

לאחר שהגרסה העברית יצאה לאור הספר תורגם לאנגלית ונשלח להערות של מומחים

בהם גם – סיר מרטין גילברט , מגדולי ההסטוריונים של מלחמת העולם השניה.

להלן עקרי הדברים שהתבררו ונחשפו :

לאחר שחרורו של קאודר ממחנה המעצר והחקירות בפרנקפורט ( קיץ 1947 ) הוא חזר לשרת את הרוסים. הוא "עבד" בארגון של גהלן והמשיך להזרים מידע מרוסיה לארגון של גהלן. זו הסיבה גם מדוע הרוסים "התעלמו" ממנו והציגו אותו כמרגל של האמריקאים. יש בידי מסמכים של שרותי הביון הצ'כים מ 1949 עם רשימות של סוכנים של גהלן ואזורי פעילות שלהם. ריכארד קאודר מופיע ברשימה כמי שפועל עבור גהלן מאזור זלצבורג.
אחד החוקרים הבריטיים שהיה מוצב בוינה – ואחראי גם לריכראד קאודר – היה קצין צעיר בשם לודוויג הוך ( יהודי ממוצא צ'כי ששינה את שמו לרוברט מאקסוול). לודויג הוך כמו קאודר היה מדרום צ'כיה ודבר גם צ'כית. שניהם נחרדו מהתנהגות הבריטים בפרשת אקסודוס והם החליטו להגיש סיוע לאנשי המוסד לעליה ב ' . הם יצרו את הקשר עם שרותי הביון של צ'כיה שראשיהם היו יהודים ובהם ככל הנראה כמה קרובי משפחה של ריכאד קאודר – משפחת אביו – והם היו אנשי המפתח בעסקת הנשק הצ'כית בדצמבר 47 . עסקת הנשק הצ'כי הצילה את מדינת ישראל. בפגישה שנערכה עם טדי קולק ובנוכחותה של איזבל מאקסוול ( הבת של ..) אישר טדי קולק את כל הפרטים. טדי קולק ז"ל שהיה גם הוא יליד וינה , ידע והכיר את הפרטים של פרשיית קאודר ואישר שאכן שני היהודים הללו (קאודר ומאקסוול) היו אנשי המפתח שפעלו מאחרי הקלעים לאפשר את כניסת של אהוד אבריאל וצוות של עוזרים לפראג בדצמבר 47 .
נמצאו גם מסמכים על ההורים של קאודר. אביו ד"ר גוסטאב קאודר נולד בזאבורי שבצ'כיה למשפחה יהודית ענפה. גם האב וגם האם למדו רפואה ושם הכירו. האב הוסמך כרופא והאם היתה אחות. כדי להתקדם בצבא האוסטרו-הונגרי הציג האב את עצמו כנוצרי ( כאחד ששינה את דתו).
לריכארד קאודר לא היו ילדים . ברשימות השוויצריים של חשבונות בנק של יהודים שלא נפדו מעולם יש חשבון של לאורה קאודר , האמא של ריכארד – שלא נפדה מעולם.
אחת השאלות המהותיות לכל אורך המחקר היתה – איך ידעו הרוסים את פרטי ההערכות והתכניות של הגרמנים ואיך הצליחו להונות אותם בחכמה. מנגנון ה"היזון החוזר" צריך היה להיות משוכלל מאד שאם לא כן אין טעם בהונאה. ההנחה היתה שחמשת המופלאים ( קבוצת פילבי) עדכנו את הרוסים מעת לעת. על פי סיר מרטין גילברט המנגנון היה משוכלל מאין כמוהו. סיר מרטין דילברט ראה בעצמו בארכיון של הקג"ב ( הם הרשו לו לשבת בארכיון לכמה חדשים) – דוחות שהגיעו כל לילה (!) מלונדון אל שולחנו של סטאלין. הדוחות כללו פפרוט מלא ומדוייק על פריסת הצבא הגרמני ומצבו בכל גזרה וגזרה. הדוחות הגיעו בכל יום כאמור מחמשת המופלאים ואחת לכמה ימים גם באופן רשמי לאחר שצ'רצ'יל הורה את אנשיו לעדכן את הרוסים.
המיוחד בנושא הדוחות הוא – היטלר היה מטורף ששיחק את תפקיד האסטרטג הגדול ואהב לקיים דיונים ארוכים עם מידע עדכני על מפות. הוא כפה על הוומראכט לדווח בכל יום על מיקום יחידות וסטאטוס שלהן. כיון שהחזית היתה ענקית לא היתה כל דרך להעביר את הדווחים אלא ברדיו . מכשירי האניגמה שדרו לברלין והשדורים פוצחו והבריטים ידעו הכל וכך עודכנו גם הרוסים.
סיר מרטין גליברט גם ראה מסמכים גרמנים שבהם מתלוננים בכירי הוורמאכט שיש מרגל בצמרת שהנה בכל פעם שהם עושים מהלך , הרוסים ממתינים להם בדיוק במקום המתוכנן. הגרמנים היו משוכנעים שיש מרגל בצמרת וחפשו אחריו כל העת. לרגע לא עלה בדעתם שהמידע בורח מהאניגמה. הם היו משוכנעים שהאניגמה בלתי ניתנת לפצוח.
אחד המסמכים המענינים שראה גילברט במוסקבה הוא המידע על טנק הטייגר הגרמני. את המידע השיגו הבריטים באמצעות סוכנים שלהם באוסטריה וגרמניה. צ'רציל הורה להעביר את המידע באופן רשמי לסטאלין כדי שהרוסים ייערכו מול הטנק הזה. אחרי שנתפש אחרון המרגלים הקומוניסטים ( ג'ון קיירנקרוס) הוא הודה בפעילותו למען הרוסים אבל טען שעזר לבני בריתה של בריטניה במלחמה . הוא הביא כדוגמא את המידע שהעביר על טנק הטייגר . הוא לא ידע שהמידע הועבר גם באופן רשמי.
בחקירה של מרגל בריטי אחר ( בלאנט ) – אחד מחמשת המופלאים – הוא ספר שהמפעיל שלו רצה להרשים אותו ב 1943 והביא לו כדוגמא עד כמה הרוסים מוכנים להקריב כדי לשמור על אמינות של סוכן שלהם. הוא נתן לו דוגמא על המידע האמיתי שמסרו דרך "מקס" על הקרב המתוכנן בחארקוב. הערכות הגרמנים עלתה לרוסים בעשרות אלפי הרוגים אבל אמינותו של "מקס" נשמרה…

לכל המומחים שראו את כתב היד באנגלית – אין כל ספק – שריכארד יוסף קאודר היה מרגל רוסי . יהודי שהלך שבי אחר הקומוניסם ועשה כל שביכולתו לרמות את הגרמנים ובהצלחה רבה.

הבריטים ידעו כל העת את כל הפרטים ומסיבות שלהם החליטו לתת מידע חלקי לאמריקאים.

אנחנו , חייבי תודה למאקסוול וקואדר בשל עסקת הנשק הצ'כית.

הגרסה האנגלית של הספר – הכוללת גם את המידע העדכני יוצאת לאור בשבוע הבא.

קשה מאד להציג בכתבה את כל המידע שבספר, זה מעט מעורפל.
מזכיר לי את סדרת הכתבות של
סהר שפע באתר ynet
ביום השואה האחרון. הרבה מידע מעניין, אך אין כמו פשוט ללכת ולקרוא את המקורות.

לאור הצלחתו של קאנאריס להציל יהודים במסווה של מרגלים, סביר שהגן על קאודר. קאנאריס כנראה דיבר עם הבריטים בביקוריו בספרד, ועל כן היה הבוגד אולי הבכיר ביותר שהיה, עד איימס האמריקאי, בשירותי הביון המודרניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × three =