web analytics
קטגוריות
תיאטרון ודרמה תרבות פופולארית

גיבורי העל בפסטיגל

סיפורו של הפסטיגל שהחל מתחרות שירים לא ידועה למרכז העוצמה של הפסטיבלים בחגים

הופיע באתר YNET

פעם בעבר הלא רחוק בכלל, למעשה בעבר הקרוב מאוד, כמעט בהווה קריאה והנאה מסיפורי קומיקס על גיבורי על נחשבו לנחלתה של קבוצה קטנה מאוד ודחויה ביותר של הילדים, תופעת שוליים רחוקה ביותר מ"הזרם המרכזי " של התרבות הישראלית שלכל היותר ראייה לאזכור מזלזל של משפט אחד בכתבות לפני שעוברים לאייטם הבא.
אבל כידוע ה"זרם המרכזי " של היום מורכב מתופעות השוליים של אתמול ,ותופעות השוליים של היום הן כנראה יהיו "הזרם המרכזי " של התרבות של המחר .
ואם לשפוט על פי מופע הפסטיגל הנוכחי של חנוכה המוקדש לגיבורי על בסגנון חוברות הקומיקס כי אז תופעה זאת הפכה לחלק אינטגראלי לחלוטין ואולי אף מרכזי בתרבות הילדים שלנו לפחות כפי שרואים אותה המפיקים הממולחים של הפסטיגל. להלן כמה הירהורים על כיצד תופעת שוליים הפכה לתופעה מרכזית .

 מופע הבידור המרכזי והפופולארי ביותר של חג החנוכה ,הפסטיגל יצא שוב לדרך ,בפעם ה-25, לסיבוב הופעות של חודש ימים, ו-91 מופעים בבימויו של חנוך רוזן ובכתיבתו של דניאל לפין.
כמו תמיד רוב המשתתפים הם כוכבים צעירים ואפנתיים וכמו בשנים האחרונות חלקם בוגרי "כוכב נולד " לדורותיה בין המשתתפים השנה שכולם משחקים גיבורים בעלי כוחות בעלי ומאפיינים קשורים והשנה הסיפור הוא על ניצחון כוחות האור על כוחות החושך סיפור סטנדרטי בחוברות הקומיקס ובסרטים המצוירים.

מפיקי הפסטיגל החליטו שהשנה גיבורי העל אופנתיים במיוחד בקרב הילדים ולכן העמידו אותם במרכז הפסטיגל .
וכך אפשר למצוא בין גיבורי העל את יעל בר זוהר ( בתור גיבורת העל "מג'יק וומן") , הראל סקעת ( בתור "סופר סקעת") , שלישיית מה קשור ( בתור "שלושת המופלאים ") , שירי מימון ) ( בתור "פנטסטיקה") , רוני סופרסטאר ( בתור "ביט גירל ") , רן דנקר ( בתור "איש הברק") ") , אפרת בוימולד ( בתור "שמש קטלנית ") עדי כהן, ( בתפקיד "דיווה") סופי צדקה, ( בתור "אקווה") אושרי כהן ( בתור "אקסטרים בוי ") רועי בר נתן ( בתור "ההורס") , רותם אבוהב ( בתור "ההורסת")  וגם מדור וותיק יותר ציפי שביט ( בתור "כוכב שביט" ויש עבורה גם אירוע הצדעה כדי שלא יחשבו שהפסטיגל מעסיק רק צעירים בגילאי העשרים ) , וכעדות לגלובליזציה לגיבורים המקומיים הצטרפו גם כמה גיבורים בינלאומיים המוכרים היטב לילדים מהמדיה הלא הם גיבורי סדרת ה"דרגון בול ג'י.טי" – הדמויות המקוריות מיפן. ויש גם אורח מיוחד "בובספוג" – הגיבור ממצולות הים. גם שיר הנושא של הפסטיגל "גיבור על העולם " שמושמע מזה שבועות רבים על המסך הקטן הוא כידוע גירסה עברית של הלהיט : HOLDING OUT A HERO של הזמרת בוני טיילור. עוד תבוסה לחובבי השפה העברית שהיו מעדיפים להיט מקורי .

הסיפור שאינו מגוחך הרבה יותר מחלק מסיפורי הקומיקס "האמיתיים "  עוסק במאמציה של יעל בר זוהר "מאג'יק וומאן " להציל ילדה שנחטפה בידי רועי בר נתן ורותם אבוהב "ההורס" ו"ההורסת"  שני האנשים הרשעים ביותר בתבל, ואגב כך לתת לכוכבים השונים הזדמנות לפצוח בשירים .


מיקי פלד המפיק שאין כמוהו מומחה בזיהוי טרנדים לאחר הופעתם  החליט שמה שהולך היום זה גיבורי על והלך על זה . ועצם העובדה שהוא המומחה לזיהוי הטרנדים החליט שגיבורי על זה "איני" זה מעניין שהרי רק עד לפני זמן קצר יחסית כל הז'אנר הזה של גיבורי העל שמקורו בחוברות הקומיקס היה תופעה שולית וצדדית ביותר בישראל , מושא תאוותם של כמה "חנונים " ולא מקובלים באופן כללי .

הפסטיגל כתופעת תרבות

אבל עם כבר גם מרכז  הכוח העכשווי הפסטיגל עצמו היה בראשיתו תופעה שולית מעין זאת. במקור היה זה פסטיבל מהפרובינציה המרוחקת מחיפה שהשתרך  הרחק מאחור אחרי המותג המוביל המפורסם והמצליח שהכל שרו את שיריו "פסטיבל שירי הילדים"  שהחל את חייו ב-1970 בניהולם של אלכס ברנע ואבשלום רובין, שהוצג באולמות הנחשבים ביותר כמו אולם התרבות והוצג באופן קבוע בערוץ היחיד אז של הטלוויזיה .איש לא העלה על דעתו אז בימים הטובים שלפסטיבל שירי הילדים יקום מתחרה שיתפוס לבסוף את מקומו.

האמרגן הבלתי ידוע אז מיקי פלד הגה ב-1979 את מופע הפסטיגל כתשובה חיפנית לפסטיבל לשירי ילדים התל אביבי.
ארבע שנים קיימו הצדדים מעין הסכם טריטוריות : אלה לא נכנסים לתחום המחיה של אלה. ואז, כך טוען פלד, "ההם" באו גם לחיפה כנגד כל הסיכומים ולאיש הקטן לא הייתה ברירה אלא  לצאת למלחמת נגד  כנגד  האמרגנים אדירי הכוח של פסטיבל שירי הילדים ולבצע את הבלתי יאמן , הוא יצא לכבוש את הטריטוריה שלהם בתל אביב .

מיקי פלד עם כוכבי הפסטיגל

להפתעת הכל ה"אנדר דוג"  פלד התגלה כקשוח וערמומי יותר ממה שציפו המתחרים. קודם כל הוא גייס לעזרתו את עיריית חיפה. והוא גם הבין טוב יותר את החשיבות בשימוש בשמות ידועים כמו כוכבי "זהו זה" המיתולוגית מהטלוויזיה הלימודית כמותגים הוא החל להציע מבצעים חסרי תקדים ואטרקציות חלומיות למבקרי הפסטיגל שלו. הוא הבין את החשיבות של השימוש בכוכבים כמותגים . הוא הטיס ילדים לאילת לצד אדם צירף אותם לטיול עם עופרה חזה בכדור פורח והוציא אותם לסיורים עם מוני מושונוב ובראבא בספארי ברמת גן.למתחרים מפסטיבל שירי הילדים עם רעיונותיהם המיושנים לא הייתה תשובה לכל אלה.

לבסוף הוא גבר על המתחרים בנוק אאוט והפך למופע המוביל של חנוכה פסטיבל שירי הילדים בוטל לבסוף לצילן של שערוריות כספיות בעוד שהפסטיגל רץ עד עצם היום הזה ורק נעשה נוצץ וצבעוני משנה לשנה. ותקציב הפסטיגל, שבתחילת דרכו עמד על כמה עשרות-אלפי דולרים, עומד היום על סכומים של עשרות מיליוני דולרים .
ולאורך השנים יצר פלד רעיון חדש אחד עבור הפסטיגל שלו  ( אם כי משום מה נראה שמזה שנים רבות ואולי מאז ומתמיד  כבר אינו מנסה ליצור טרנדים מקוריים משל עצמו אלא מעדיף ללכת בעיניים עצומות אחרי הטלוויזיה וזה חבל מאוד  ) כל פסטיגל יורכב מסביב לנושא מיוחד ומסביב לסיפורי מסגרת שונים  .

וכך לאורך השנים עסקו בפסטיגל בנושאים כמו גיבורי סדרות טלוויזיה ,צעצועים, רובוטים , וטלנובלות , וסרטי קולנוע , הפסטיגל של 1999 עסק בנושא "באג ה-2000" המאיים להשתלט על העולם ופסטיגל 2004 עסק בנושא האגדות . ועובדה שהמותג שומר על הצלחתו כמותג גם לאחר שנים קשות בשיאה של האינתיפאדה.

ואת זה ניתן ליחס לידיעתו של פלד מיהם הכוכבים הכי עכשוויים והכי יפים והכי אופנתיים והכי נוצצים על מנת שיגייסם לפסטיגל וכך אין כמו הפסטיגל ברומטר לאופנתיות בין כוכבי אותה השנה. . אבל איכות גבוהה של זימרה ושירה אין מה לחפש כאן.
בתחרות שהיא חלק אינטגראלי מהפסטיגל זוכים בדרך כלל לא הזמרים המוצלחים ביותר ( הכוכבים בכל מקרה לא שרים ממש אלא בקושי מניעים את השפתיים ) אלא "האיניים " ביותר בנוסח יהודה לוי שזכה כבר כמה פעמים ללא כל קשר שהוא לכישוריו כזמר.

כמובן רק מעט מאוד מהכוכבים האלו שורדים למשך יותר מכמה פסטיגלים שהרי קהל הילדים צופי הפסטיגל הם הקהל קצר הרוח ביותר הקיים.להסתכל על תוכניות של פסטיגלים מלפני עשר   או חמש עשרה שנים זה כמו להסתכל על שורת פרצופים של "מי שהיו " ונעלמו ונשכחו  כאילו מעולם לא היו.

מהשוליים למרכז

אבל אי אפשר להתעלם מהעובדות :מזה 25 שנים פלד מספק לילדים בדיוק את מה שהם רוצים ורק בהצלחה גוברת והולכת . והפעם הוא החליט לעשות מחווה לחובבי הקומיקס וגיבורי העל שבין הילדים ובכך מכריז למעשה שהם כעת חלק מה"מיינסטרים " שהפסטיגל הוא כיום הסימון האולטימטיבי שלו .
ועצם העובדה שהוא, המומחה לזיהוי הטרנדים  התקשורתיים ,החליט שגיבורי על זה "ה'דבר העכשווי" זה מעניין שהרי רק עד לפני זמן קצר יחסית כל הז'אנר הזה של גיבורי העל שמקורו בחוברות הקומיקס היה תופעה שולית וצדדית ביותר בישראל , מושא תאוותם של כמה "חנונים " ולא מקובלים באופן כללי.לא משהו שכוכבים נוצצים וזוהרים המזוהים כ"מלכי הכיתה " יזדהו איתו
כך הז'אנר נחשב גם בארה"ב. עם כל היותו ז'אנר מצליח ביותר בחוברות הקומיקס, ששום אדם מכובד לא היה מודה בקריאתן, או בכתיבתן ובציורן ובשנות החמישים אף הוכרז נגדו מסע צנזורה חריף בטענה שחוברות אלו משחיתות את הנוער. . אבל הז'אנר הזה התמיד קמו לו מועדוני ואירגוני חובבים רובם אנשים מבוגרים דווקא שהודו בגאווה שהם אוהבים גיבורי על . ועד כמה שהדבר מפתיע כיום רוב קוראי הקומיקס בארה"ב כולל של גיבורי העל הם אנשים מבוגרים ולא ילדים.
אלמנט מרכזי להפיכתו של הז'אנר לחלק אינטגראלי מהזרם המרכזי " " היה הודות לסרטי הענק המבוססים על סדרות קומיקס כמו סופרמן ובאטמאן ספיידר מאן והאקס מאן , שהפכו לשוברי קופות חסרי תקדים והראו שיש בתופעה "כסף"וכתוצאה בלתי אפשרי שלא להתייחס אליה ברצינות .ואולי עוד יותר לכך תרמו שוברי הקופות הגדולים מכולם סרטי סדרת "מלחמת הכוכבים " של לוקאס וסדרת אינדיאנה ג'ונס של שפילברג שהתבססו על אלמנטים רבים אבל בראש ובראשונה סיפורי קומיקס והם הראו מעבר לכל ספק שסרטים כאלו הם מצליחים הרבה יותר בקופות מסרטים "קונבנציונאליים ".
וכיום רוב מה שרואים הילדים בסרטים המצוירים בטלוויזיה יהיו אלו מתוצרת אמריקנית או יפנית זה לרוב עלילות גיבורי על , כך שסיפורים אלו הם חלק משמעותי ביותר במזונם הרוחני וכך הפכו למעשה לחלק מין ה"הזרם המרכזי " התרבותי או שיהיו כאלה בעוד כמה שנים כשילדים אלה יתבגרו . וכך מה שהי הפעם חלק מהשוליים הוא כיום מרכז .
גם בישראל שבה לא הייתה אף פעם תרבות קומיקס מפותחת ,תרבות כזאת הולכת ומתפתחת בצעדי ענק בשנים האחרונות וכוללת בין השאר כנס קומיקס ענקי המתכנס כל שנה לכמה ימים בסינמטק ואירגון
חובבי קומיקס אוק"י המקיים כנסים בכל רחבי הארץ.זה מראה שגם בישראל הקטנה אך המושפעת עמוקות מהתרבות של ארה"ב ,יש קהל גדול לגיבורי על .
וכעת קיבלו חובבי גיבורי העל את תעודת ההכשר האולטימטיבית לכך שהם חלק מהזרם המרכזי בתרבות הילדים  על ידי הפסטיגל  שהוא כיום הסימון האולטימטיבי שלו .

יעל בר זוהר וסופרסטארים אחרים בפסטיגל.

רק מה הבעיה שלי עם הסיפור והדמויות של הפסטיגאל :שהילדים לומדים מהסיפור שכל גיבורי העל הנוצצים והזוהרים האלו הם גם דמויות נוצצות וזוהרות  ויפהפיות בחייהם הפרטיים (לפחות לכאורה )  כמו יעל בר זוהר ורוני סופרסטאר  וכל השאר.
אבל בסיפורי גיבורי העל האמיתיים אלו שבחוברות הקומיקס: גיבור העל בחייו הפרטיים הוא לעולם אינו דמות זוהרת,נהפוך הוא לרוב המדובר בדמות של "חנון " וגרוע מכך שמשיג את מה שהוא משיג רק במאמצים רבים  ביותר ובקשיים אינסופיים ולעיתים הוא גם די מכוער.  .
אבל אנחנו יכולים להיות סמוכים ובטוחים  שלאנשים מסוג זה  מפיקי הפסטיגל  לא היו נותנים  לעלות על הבמה שהרי הם לא זוהרים ו"אופנתיים "ו"עכשוויים " מספיק.

קישורים רלבנטיים

אתר הפסטיגל

הפסטיגל בויקיפדיה

גיבור על העולם 

 

 

 

ראיון עם מיקי פלד

חנוך רוזן במאי הפסטיגל

 

מרדכי חיימוביץ על הפסטיגל

תולדות פסטיבל שירי הילדים 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

12 תגובות על “גיבורי העל בפסטיגל”

קשה להגיד שאנשי "מה קשור" הם אנשים זוהרים, נוצצים ויפהפיים, כך שזה קצת מתנגש עם התזה.

אבל חוץ מזה- מסכים עם הנאמר. כתבה טובה.

רק תעשה קצת הגהה (-:

אם תסתכלו עכשיו גבוה בשחקים
תראו שהשמים לקבל גיבור חדש פתוחים
איש רחב שהתנתק והקים קדימה חדשה
אבל מוחו לא היה יכול לתרופה קטנה

need a hero
צריך גיבור עם עוצמה ,שיסדר ת'מדינה
חזק ומהיר מעופף באוויר,
ובלי שפתאום נעלם
i need a hero (hero..)..o
צריך גיבור שיביא את כל הטוב שאפשר
עם ראש של מחשב
וגם כוח בלב , ועם מוח בלי אירועים
need a hero
צריך גיבור עם חווה וגם עם שקמים
שיהיה תמיד צעיר שיהיה תמיד בהיר
ולא ישאיר אותנו באמצע לבד

לא הייתי בפסטיגל, אבל יחסי הציבור שעשו לו היו לדעתי רעים לקומיקס.
בפרסומות הראו חנות קומיקס קלאסית, חנונית וילדותית. זה לא מקום שתרצה להכנס אליו אלא אם כן אתה ילד קטן שמתלהב מגיבורי על שנראים כמו הראל סקעת.
אם אתה נכנס לאתר אתה לא רואה הרבה מעבר, חוץ מחוברת "קומיקס" שאין בה ממש קומיקס- היו אולי שני דפים של סיפור, אבל שאר הדפים היו הצגת הדמויות בצורה נורא ילדותית ובצורה שאינה sequential art יותר מאלבומי התמונות שלי. זו הטעיה של הגולשים לחשוב שקומיקס הוא לא מדיום אלא תוכן – ואיזה תוכן? דמויות פופ בבגדים צמודים שלא מתרשמים מהן הרבה חוץ מ"איזה מגניב, הוא יכול לעוף".

הילדים בטח נהנו, אבל לדעתי מבחינת הקומיקס זה רק היה פרסום רע שנתן לו רושם שטחי במיוחד.

קראת קומיקס בחייך? דפדפת קצת?)
שורת הפתיחה שלך איננה מדוייקת – לדעתי חנונים קראו קומיקס באור היום,
וקולים קראו קומיקס לאור הנר…חחח – קשה להגדיר את גודל הקבוצה
או מאפיינים אחרים, כולם קראו..בקיצור, לא קבוצה קטנה ולא דחוייה.

אתה בטוח שהקטע שבחרת לשים כאן מתאים לסמול-טוק שיש כאן בפורום?
קצת כבד…השפה, השפה…

אז הלכתי לאתר וקראתי הכל, רציתי מהר את הפאנצ' ליין
אז חיפפתי, אבל יש הסכמה בינינו…
למרות שלי לעומתך, יש יותר עניין בסיבות בגללן(ולא בזכותן)
הקטנים והגדולים ממשיכים לרצות גיבורי-על (בחלקו סלאבס…)
– סיבות לכאורה לגיטימיות. יש לי בטחון רב שגם אתה
מזהה את הסיבות לצרכי הקהל בקלות רבה,
למרות שבחרת לשים את הדגש על המסחריות וחסכי התרבות.
די קל להבין איך פלד זיהה את הפוטנציאל ועשה ממנו ממון.
מכעיס (או שלא) אבל עובדתי..חחח

איתך הסליחה על ההתייחסות "הקצרה"..חח – ניסיתי לתמצת.
הקלדה קודמת נמחקה והשעה לא תורמת לחזור על העניין..חחח

המלצתי לגלות גם ענין מאחורי הקלעים של פסטיגלים.
גם שם יש תהיות לא מעטות:
מי הולך לעבוד בפסטיגל? למה?
מי יחזור בשנה הבא ומי לעולם לא!?…
ועוד כהנה וכהנה.

ומסקרן אותי איזו כותרת אחרת היית בוחר למאמר שלך?

מה, אתה עושה צחוק? הרי בין הסרטים הכי מצליחים נמצאים סרטים על גיבורי על וסרטים שמתבססים על מה שפעם היה קומיקס.
מה שכן, אם תתפוס ילד ממוצע ותשאל אותו מי זה סופרמן (טוב, זה קצת ישן) או באטמן או האקס-מן, הוא ידבר איתך על הקולנוע, לא על קומיקס.
בקיצור, תעשה טובה, לא תופעת שוליים, לא קומיקס ולא בטיח. ילדים מכירים גיבורי על מהקולנוע.

שהוא כן כתב שתופעת השולים היא קריאת הקומיקס, לא סופר גיבורים בכלל. וכמובן שאת צודקת, בארץ ילדים מכירים אותם מהקולנוע והטלויזיה, לא מהקומיקס.

אלי אשד יקר – אכן דבריך דייקו ברובם.בישראל בחנויות הקומיקס רק כמה משוגעים לדבר-אבל סרטי גיבורי העל גרפו התעניינות עצומה עוד לפני ש"לקחנו" אותם לפסטיגל הפופולרי. בענין "אנטי גיבוריותם" של הגיבורים-טעות ביידך- גם אושרי כהן המגלם את תומר בלום- סובל מהתחלה מכך שאינו מקובל (ע"פ העלילה שלנו)ואף בר זוהר הזוהרת מתחילה בתור ספרנית "חנונית" שהופכת לגיבורת על. שלא לדבר על מה קשור(שלושת המופלאים) שאינם מקרינים כלל וכלל "חתיכיות"ויופי נוצץ -אלא קלמזיות והומור עצמי.חוץ מזה כתבה לא רעה.

לשחר שירלי וצליל סרדם
יש לכם אתר נאה מאוד ויפה ואני חושבת שאתם אמורים להיות גאים שיש לכם בכלל אתר (כ"כ יפה)
תמשיכו כך!!!!!!!!!!!
יאללה בבבבבבבבבבבבבבבבביייייייייייייי!!!!!!!!!!!!!!!

אושרי כהן, רן דנקר ואפרת בוימבלד שיחקו אותה הפעם ממש ממש טוב יותר מכולם

מה זה התילבושות הלא צנועות האלה בפסטיגל גיבורי העל??? גועל נפש ממש אבל. מה אני צריכה ליראות את התחת של אפרת בוימולד או את הציצי של יעל בר זוהר או תציצי של רוני כאילו מה?באמת?! קצת צניעות אף אחד לא אמר חצאיות וחולצות ארוכות אבל בחייאת זה ממש לא יפה כל קפיצה את רואה אזור אחד ועוד אחד ממש פריצות במלוא מובן המילה ואני מאמינה שעוד אנשים יסכימו איתי ב-100000אחוזים מצטערת אבל אני תילדים שלי לא אשלח למקום כזה באמת עם כל הכבוד זה ממש לא מוסרי בעיניי כן?! חוץ מזה מאוד שהשחקנים מעולים אין שום ספק. הייתי מאוד רוצה שבשנה הבאה התילבושות יהיו קצת יותר צנועות לטובת הקהל המסורתי דתי כי גם שם יש ילדים אתם יודעים?!

אני מקווה שמי שיקרא את זה יצדיק אותי לא משנה אם הוא דתי או חילוני או משהוא אחר זה ממש לא יפה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

11 + 11 =