web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

נגד התאגידים בעד לגליזציה של סמים : דן גולדנבלט לכנסת

דן גולדנבלט הוא מועמד לכנסת מטען מפלגת הבחירה הדמוקרטית של רומן ברונפמאן שמחזיק בדעות שנויות ביותר במחלקות כמו הצורך בלגליזציה של סמים ותמיכה בסרבנות שירות בשטחים.

 

דן גולדנבלט הוא מועמד לכנסת מטען מפלגת הבחירה הדמוקרטית של רומן ברונפמאן שמחזיק בדעות שנויות ביותר  במחלקות כמו הצורך בלגליזציה של סמים ותמיכה בסרבנות שירות בשטחים.

זהו הראיון השני במדור הבחירות שלי שבו אני מראיין פוליטיקאים ידועים פחות ויותר הרצים לכנסת בניסיון לעמוד על דעותיהם והאידיאולוגיה שלהם.
והפעם דן גולדנבלט.
דן גולדנבלט נולד ב – 16 ביוני 1970 במונטריאול, קנדה. בשנת 1977 עלה עם משפחתו ארצה. דן למד משפטים בקרדיף אנגליה. בשנת 2001 מונה למזכ"ל מפלגת עלה ירוק והכין את המפלגה להתמודדות בבחירות של שנת 2003 והתמודד במקום השני של הרשימה לכנסת. זמן קצר אחרי הבחירות החל לעבוד כיועצו הפוליטי של ח"כ ברונפמן.היום הוא רץ היום לכנסת כיועץ הפוליטי של ח"כ ברונפמן ( תפקיד בו הוא משמש מזה כמעט שלוש שנים) וכמספר 2 שלו  במפלגת הבחירה הדמוקרטית .

.חוץ מזה הוא מחזיק בדעות שנויות ביותר במחלוקת של התנגדות לגלובליזציה והצורך בלגליזציה של סמים כמו מריחואנה והוא גם סרבן שירות בשטחים. אבל עצם העובדה שמישהו מעז להעלות את הדעות האלו בפומבי ובצורה מושכלת בפוליטיקה הישראלית כבר מראה על שינוי כלשהו שחל במערכת הפוליטית .

נגד הגלובליזציה

א.א.איך היגעת לפעילות הפוליטית העכשווית שלך ?

 

גולדנבלט : אני חושב שזה התחיל עם הפעילות שלי בנושא חשבונות של קורבנות שואה שנשארו בבנקים בשוויצריה מבלי שהבנקים ינסו לפתוח אותם ולהעביר אותם אל היורשים . הבנקים שוויצריים פשוט הסתירו את הכספים שקורבנות השואה הפקידו אצלם  דבר שהוא שערורייה.

 אבל לבסוף גם התאגידים החזקים והעשירים האלו נתפסו עם היד שלהם באש. כל הסיפור נחשף כששומר לילה גילה שהם שורפים מסמכים של ניצולים .הוא לקח את המסמכים תוך סיכון הגו'ב שלו לקהילה היהודית לשוויץ.והכל נחשף.היו שמועות על זה במשך שנים אבל השומר הזה הוא זה שחשף הכל,והראה אגב כך שהם לא כל יכולים ואפשר להיאבק בהם בהצלחה..אני עבדתי בנושא זה לא כעורך דין פרופר אבל זה פתח בפני פרק היסטורי מדהים ומזעזע בצורה מוחשית ביותר והיציג לפני סיפורים אישיים מזעזעים שונים המקרה של גברת פרידמן מלודז' שפתחה חשבון בשוויץ איפה שהיא חשבה שזה בטוח ובבנקים בשוייץ שמו את ידם על החשבון ומעולם לא פתחו אותו ליורשיה.
א.א: הבנקים השוויצריים עוד עושים בעיות בתחום הזה גם היום ?
גולדנבלט : היום כבר לא אבל הפרשה הזאת חיזקה בי את ההבנה לגבי התפקיד השלילי של התאגידים והכוח העצום שבידם.  מזה למדתי לאיזה נבזויות שתאגידים מסוגלים להם פשוט כי הם יכולים וזה היה אחד הדברים שהביאו אותי להבנה שיש להגן על אזרחי מדינת ישראל מהכוח האדיר והשלילי של תאגידים. א.א.:אתה בעד הגלובליזציה או נגדה ?
גולדנבלאט : כמי שמשתמש באינטרנט מאז אמצע שנות התשעים אני בעד כפר גלובאלי אבל מצד שני אני נגד הגלובליזציה שמחזקת את כוחם של התאגידים
א.א. :מה אתה חושב על אידיאולוגיית  הניאו ליברליזם שמנחה את התאגידים והגלובליזציה  ?
גולדנבלט :אני נגד ניאו ליבראליזם שמדבר על הסרת מכסים ופתיחת שווקים באופן מוחלט .אני חושב שצריך לפתוח שווקים בצורה מבוקרת .יותר מידי פעמים קרה  שפתיחת שווקים הועילה רק לתאגידים בינלאומיים והזיקה לאזרחים הפשוטים שמצאו שהזכויות הסוציאליות שלהם נשחקות כתוצאה ,
 למשל במקרה של תעשיית הקפה.

בעד לגליזציה של סמים

 

א.א. אתה תומך בלגליזציה של סמים , מדוע ?
גולדנבלט:  אני  גם בעד רגולציה קפדנית של טבק ואלכוהול. אני בהחלט  תומך בשינוי במדיניות הלגליזציה של הסמים מריאוחאנה וקנאביס. אלו הם סמים שאינם מזיקים כלל שהמוני אנשים משתמשים בהם ללא כל נזק ויש להפסיק לרדוף אותם בגלל זה.זה בזבוז מיותר ומשווע של משאבי החוק והמשטרה. יש דברים יותר חשובים שעדיף שהמשטרה תתעסק מהם .
במקום זה יש לשים עליהם מס.
אפשר להשוות את השימוש בחומרים האלו לשימוש באלכוהול שגם אותו ניסו להוציא מחוץ לחוק בארה"ב בשנות העשרים של המאה הקודמת וזה רק חיזק אז את ארגון הפשע המאפיה . שינוי במדיניות לגבי מריחואנה והקנאביס ימשוך את השטיח מתחת לפשעים רבים.

אין טעם להילחם באנשים שמשתמשים בהם כמו שאין טעם להיאבק באלו שמשתמשים בטבק ובאלכוהול . שימוש במריחואנה היא לא אם כל חטאת לא יותר מעישון סיגריה .

א.א. : האם לדעתך גם לסמים כמו קוקאין צריך לעשות לגליזצה ? או הרואין?
גולדנבלט : בשלב מסוים ניסו לבצע בחו"ל גם לגאליזציה של הרואין ואפשרו הספקה מסודרת של הסם למכורים באופן מסודר וכתוצאה ירדה הפשיעה באופן דרסטי. היום אנחנו גם יודעים שאנשים מכורים יש להם עליה במחלות זיהומיות הם לא רואים רופאים ועסוקים בפשיעה . ההתמכרות זאת מחלה נוראית ועדיף ויעיל יותר והומני יותר לנקוט בגישה אחרת בטיפול בה .

אבל לא, אני לא מציע לעשות לגליזציה של הרואין או של קוקאין .רק של מריחואנה וקאנאביס..
א.א. למה לא חתמת על התחייבות בכנסת שאתה אינך לוקח סמים ?
גולדנבלט : לא חתמתי על ההתחייבות כי לא חשבתי שזה עניינו של מישהו חוץ ממני  מה אני עושה בדלת אמותיי.ההתחייבות הזאת היא פשוטו כמשמעו פגיעה בזכויות האזרח שלי .
א.א. אתה מוכן שהילדים שלך יצרכו מריחואנה באופן חופשי?
גודלנבלט :אני מוכן שהילדים שלי יצרכו גראס אם יהיה להם מידע אמיתי. נכון שהייתי מעדיף שלא יעשנו או ישתו אלכוהול בכלל .אני לא ממליץ על זה אבל אני מקווה שהילדה שלי תקבל את ההחלטות שלה בצורה מושכלת . אני בהחלט חושב שעדיף שעם כבר אז שלא ישתמשו בשום סם . אני  לא ממליץ אבל לא מתנגד.
א.א. למה עזבת את מפלגת עלה ירוק שתמכה בלגליזציה של המריחואנה ?
גולדנבלט :אני הובלתי את עלה ירוק עד לבחירות. אני עוררתי את עלה ירוק אחרי אי ההצלחה שלה בבחירות של 1999 והכנתי אותה לבחירות הקודמות. הבחירות הסתיימו זאת לא הייתה עבודה בשכר .ולא קיבלתי תשלום . ניסיתי להרחיב שם את היריעה לעיסוק באיכות הסביבה,אבל זה לא הצליח שם. והייתי זקוק לעבודה ופגשתי את רומאן ברונפמן והחלטתי לעבור אליו והתברר שאנחנו מתחברים והחיבור היה סינרגטי.

 

בעד איכות הסביבה

א.א. :מה המיוחד במפלגה של ברונפמן ?
גולדנבלט : עסקנו בשלוש השנים האחרונות בסדר יום שאף אחד לא התעסק בו. בסדר יום אזרחי זכויות אדם ואזרח סביבה .ברונפמן נבחר שנתיים ברציפות כאחד מחמשת חברי הכנסת  הסביבתיים ביותר בכנסת ,נושא הגנת הצרכן ואין אף מפלגה שממש עסקה בזה אנחנו מטפלים בזה. ברונפמן היה בראש השדולה להגנת הצרכן והעברנו הצעת חוק חשובה בעניין הזה שתיתן עצמאות ממינויים פוליטיים למועצה הישראלית לצרכנות .קידמנו הוצעת חוק בנושא פרסום שמכוון לקטינים והצטרפו אלינו נציבות הדורות הבאים בנושא השמנת היתר שאנחנו מספר 3 אחרי ארה"ב ויוון וזה פוגע בבריאות של הילדים . היגשנו הצעת חוק שתאסור על הפרסום מזון לא בריא עד השעה 9 בערב כדי שילדים לא יחשפו לזה ואיסור בשימוש בדמויות מצוירות וסלבריטאים לשיווק מוצרי מזון לא בריאים כמו שוקולד .הרי יש מחיר גבוה מאוד שהחברה תשלם עבור אוכלוסייה שמנה וסובלת מסכרת כבר מגיל צעיר מחלות מהם רק מבוגרים סבלו עד לפני זמן לא רב .
א.א. על מה אתם מתכוונים לשים דגש בכנסת הבאה ?
גולדנבלט: נמשיך לטפל בהגנת הצרכן והשגת יתר איכות הסביבה נושא שלגביו יש לנו מצע מפורט מאוד ,אלו נושאים שבמפלגות האחרות לא עוסקים בהם כלל ויש לעמוד בהם על המשמר למען האזרח. .
אנחנו גם מאמצים מודל של פוליטיקה חדשה באינטרנט שיתוף שלא קיים בישראל ובחו"ל האתר שלנו הוא קהילתי אנחנו רוצים ליצור קהילה דו כיוונית ורב כיוונית ומאשרים לכל אדם שנרשם אפשרות ליצור בלוג במגוון נושאים אנחנו המפלגה הראשונה שמאפשרת טוק בק. האתר הוא ייחודי מאד בנוף הפוליטי הישראלי. אין עוד אתר פוליטי שמאפשר בניית קהילה. האתר מאפשר פרסום תגובה על כל אייטם בו והוא גם מאפשר לכל מי שנרשם לאתר לפתוח בלוג ולהעלות נושאים לסדר היום שיכולים להפוך לחלק מסדר היום של המפלגה. כל חבר רשום יכול גם לשלוח הודעות פרטיות פנימיות לחברים אחרים ועוד ועוד.

בעד הסרבנות

א.א. אתה גם ידוע כסרבן שירות בשטחים .אתה עדיין מסרב לשרת בשטחים גם לאחר ההתנתקות ?
גולדנבלט :בפעם האחרונה שקיבלתי צו לשרת בשטחים אני הלכתי לבסוף גם בגלל התנתקות . אבל זה שלא שאני משתמט, אני פשוט יושב בכלא.

אני בהחלט חושב שהנוכחות שלנו רעה בשטחים.הכיבוש גורם את הנזק הרב ביותר לטווח הארוך . אני חושב שהסרבנות גרמה לראש הממשלה להגות את תוכניתההתנתקות אז כנראה שזה עזר בסופו של דבר .
א.א. אם אתה בעד סרבנות האם אתה תומך גם בסרבנות של הימין לפנות ישובים ?
גולדנבלט :אני רואה הבדל גדול ביני ובין הסירוב של הימין ברמה המוסרית.

מקורות השראה

א.א. : קראת איזה ספרים מעניינים לאחרונה שסיפקו לך השראה ?
גולדנבלט : כעקרון, אני מנסה לשלב בין קריאה אסקיפיסטית לבין קריאה רלוונטית לתחומי העניין שלי.
אלו הספרים שקראתי בחודשים האחרונים:
חיי פי – יאן מארטל רומן מצויין שקראתי במספר ימים בודדים.
אשכול – ביוגרפיה של לוי אשכול מאת יוסי גולדשטיין. לוי אשכול הוא אחד מראשי הממשלה הפחות מוכרים והפחות נחשבים בישראל. מדובר, לדעתי, באחד המעניינים שבהם. הוא היה ראש ממשלה אזרחי למרות שהיה ראש הממשלה בזמן מלחמת ששת הימים. הוא היה בין מקימי המדינה מימיה הראשונים ולקח חלק בהנהגת המדינה משלבים מאד מוקדמים של עלייתו. למרות שלא הייתה לא השכלה צבאית הוא בכל זאת השכיל לשלב, במידה הנכונה, בין האינטרסים החברתיים של בניית חברה לבין האינטרסים הצבאיים של המדינה.
סטאלין – אדוארד רדז'ינסקי.
Hegemony or survival – Noam Chomsky
Understanding Power- Noam Chomsky
חומסקי, בעיניי, ובעיני אחרים, הוא בהחלט הוגה הדעות החשוב בדורנו. הניתוחים שלו את הדינאמיקה של תהליכים עולמיים וביקורתו על הממשל האמריקאי בשנים האחרונות מאלפים. מומלץ ביותר.
צופן דה 'וינצי – דן בראון

What's the Matter with Kansas? : How Conservatives Won the Heart of America – Thomas Frank ספר שמנתח כיצד הצליחה המפלגה הרפובליקאית לכבוש את ארה"ב ואת מעוזי הדמוקרטים במדינה. חובה לכל מי שעוסק בשינוי דעת קהל.
Globalization and its discontent – Joseph Stiglitz
Economics of the Public Sector – Joseph Stiglitz
ג'וזף שטיגליץ הוא הכלכלן המורד. מי שהיה בצוות הכלכלנים של הנשיא קלינטון ולאחר מכן הכלכלן הראשי של הבנק העולמי הפך להיות אחד מהמבקרים החריפים ביותר של הגלובליזציה התאגידים ומי שמנתח את ההשפעות ההרסניות של הכלכלה הניאו-ליבראלית שמיוצאת מוושינגטון ומאומצת בצורה בוטה ע"י אנשי האוצר וביבי בראשם. לשטיגליץ יש ביקורת חריפה על המדיניות הניאו-ליבראלית ועל "קונסנזוס וואשינגטון" שדוחפים להפרטה, להסרת חסמי סחר ולמעבר חופשי של סחורות ושירותים בין מדינות. רק בסוף שבוע שעבר, בראיון חושפני ביותר של סמנכ"ל בנק ישראל, אביה ספיבק, הוא הוזכר מספר פעמים כאחד ממובילי הזרם המאוזן יותר של הכלכלה העולמית.

א.א. אם תיבחר לראש ממשלה מה תהיה הדבר הראשון שתעשה ?

גולדנבלט: הייתי מזמין את אבו מאזן אלי ופותח איתו מיד  במשא ומתו ומתן להסדר קבע .
א.א. ואם לא תיבחר?
גולדנבלט :יכול להיות שאעשה תואר שני בכלכלה ציבורית בכל מקרה אמשיך להיות פעיל מבחינה ציבורית ולהיאבק למען הסביבה וכנגד התאגידים.

 

קישורים רלבנטיים :

 

דן גולדנבלט מסרב לחתום על הצהרת סמים

סרבן שירות בשטחים

עוד על פרשת הסרבנות

המפלגה של ברונפמן 

ברונפמן בויקיפדיה

 

חוק המועצה הישראלית לצרכנות

עוד על חוק המועצה לצרכנות

רומן ברונפמאן תומך בירוקים

האיחוד האירופי תומך בברונפמאן 

תנועת עלה ירוק

עוד על מפלגת עלה ירוק

 

 

עינת וילף לכנסת :ראיון ראשון בסדרה

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “נגד התאגידים בעד לגליזציה של סמים : דן גולדנבלט לכנסת”

אין לי שום כוונה ללכת למרשם העמותות כדי לבדוק את זה וגם לא ברור אם השאלה ששאלתי אותך תיענה גם שם.
למה אני חושב שהעמותה מקורבת לסינטולוגים ? משום שהלשון שבה מתוארים באתר הפסיכיאטרים ( פחות או יותר כאויבי המין האנושי ) היא זהה לדרך שבה הפסיכיאטרים מתוארים בכתבי הסינטולוגים .
מה שמעורר את החשד שהעמותה היא זרוע של התנועה הסינטולוגית .
מספיק לענות ב"כן " או "לא" .
לגבי השאלה הפשוטה הזאת.

ענינית: אני מגיב לתוכן המאמר לעיל ואיני רואה הצדקה "לחטוף" עמוד זה כדי לדון בעמותה ישראלית למאבק בתקיפה פסיכיאטרית
חינוכית: אני שולח אותך לעבוד כדי לספק לעצמך את המידע אותו אתה מחפש
מצפונית: *יש* לי אחות ולכן אני מהסס לפני שאגדיר את הטקטיקה שלך בכותרת הידועה לכל ישראלי

"כן " או "לא" הייתה מספיקה בהחלט במקום הערפל שאתה מפזר כעת שרק יוצר רושם שיש דברים בגו שאתה מעדיף להסתיר משיקוליך .
אבל כרצונך .

בסופו של דבר ברונפמן החליט שלא לרוץ לבחירות וכך הוא ומפלגתו אינם נמצאים בכנסת הנוכחית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 − sixteen =