web analytics
קטגוריות
תקשורת

"השמיניה " כמובילי תרבות

סקירה על החדירה של סדרת הנוער המצליחה "השמיניה" לתרבות הפופולארית.

יומן השמיניה תשס"ו 2006 - 2005 /

כוכבי הסדרת הטלוויזיה לילדים "השמיניה" הופכים לדבר הלוהט ביותר לא רק בטלוויזיה אלא גם בתקשורת. כמעט מידי יום ביומו אחד מנציגיהם ואנשי צוות ההפקה מופיע בכלי תקשורת כל שהוא ואפילו בידיעות אחרונות מודיעים שבשבוע הבא יציגו פרויקט אופנה מיוחד "השמיניה מתלבשת " שבו יגלו חברי החבורה כיצד הם אוהבים להתלבש.
.
בכך מתאמתת תחזית שלי במאמר על התוכנית שהיה הראשון בכלי התקשורת שעסק בסדרה זאת  לילדים ובו  תיארתי   וגם  חזיתי את ההצלחה העצומה  הצפויה  לתוכנית בתקשורת הכללית .
במקביל יצא לאור בימים אלו ספר "השמיניה " הראשון "השמיניה ותעלומת המסיכה הבורמזית "מאת גיורא חמיצר יוצר הסדרה והסופרת עטרה אופק ( בתו של הסופר וחוקר ספרות הילדים אוריאל אופק ) .
הספר לא משחזר את תכנית הטלוויזיה, הוא מגולל הרפתקאה מוזרה במיוחד שעוברת השמינייה בחופשת הפסח שהייתה אמורה להיות שגרתית. במהלך מרדף אחר מסכת זהב עתיקה שמסוגלת להעניק לאוחז בה כוחות מיוחדים, החבורה גם מגיעה לכל חור בארץ: בתי קברות מצמררים, קברו של דוד בן גוריון, מרוץ טרקטורונים במכתש רמון, רכבת משא בדרך לים המלח ועד לשיא הסיפור באילת.
בהחלט נשמע מעניין. לכל הפחות בהשוואה לאופרת הסבון הממוצעת שאליה נחשפים הילדים מידי יום ביומו. נשאר עכשיו לראות אם  הספר הראשון הוא רק הפתיח לסדרת ספרי ילדים ארוכה.  סדרה  שאולי בניגוד למקובל אף תשרוד מעבר לסדרת הטלוויזיה? אירוע ההשקה של הספר בקניון גבעתיים  היה אירוע ההשקה המצליח ביותר לספר כלשהו בשנים האחרונות .מצליח יותר ממה שציפו המפיקים .

את המקום הציפו  אלפי  ילדים מכל רחבי הארץ  שגרמו במקום לתקרית מביכה עם השחקנים שנאלצו לעזוב את המקום .ולא חתמו לכל האלפים.
כתב גלי צה"ל תיאר את האירוע כך:
כשהתקרבה השעה המיועדת בקניון היו כבר קרוב לחמש מאות ילדים שכמעט ורמסו אחד את השני, דבר שהוביל את המאבטחים להעביר את המפגש למקום אחר, גדול יותר. גם אותו מקום חדש, חנות ריקה בקניון, היה קטן מדי ולאחר כשעה הוחלט לא להכניס יותר ילדים ובעצם לסיים את מפגש המעריצים – שעתיים לפני המועד שפורסם. הילדים חיכו בחוץ ובזמן הזה הבריחו את הכוכבים הצעירים דרך מעליות השירות בקניון אל החנייה ומשם לבתים בתל אביב. הילדים חיכו וחיכו ואחרי כמה דקות של אי בהירות יצא אחד המאבטחים וצעק לילדים: "לכו הביתה, אין לכם מה לחפש פה יותר."
הילדים הקטנים התחילו לבכות, לגדולים יותר היה הרבה מה להגיד בתגובה.

"מה זאת החוצפה הזאת? שעתיים אנחנו מחכים פה שיחתמו לנו וכולם הולכים, זה לא הוגן! אנחנו שילמנו חמישים שקל בשביל הספר הזה ובשביל שיחתמו לנו ומה הם עושים בסוף? בורחים? למה זה מגיע לנו?!"

הילדים התחילו לרוץ ברחבי הקניון בנסיון נואש למצוא בכל זאת את הכוכבים אותם הם באו לפגוש. באותו הזמן ההורים שלהם התחילו להחתים עצומה נגד ערוץ הילדים ודרשו לקבל בחזרה את הכסף אותו הם הוציאו על הספרים.

"מנצלים בצורה רעה וגועלית את האהבה של הילדים לסדרה", "השמינייה- עוד לא היה דבר כזה בצורה פראית כזאת", "שערוריה! נתנו להם שעות להידחק פה, כולה ילדים קטנים.. ככה צריך להתנהג אליהם?"

הפעם זה נגמר בנס, עם אפס נפגעים, הרבה מאד הורים נזעמים וילדים בוכים. אבל הדוחק הרבה והבלגאן הזכירו לחלק מההורים מראות מאירועים קשים שהיו בעבר.

אכן אירוע מצמרר ,ולא רק בגלל הכמעט אסון שנגרם .
עבורי לפחות החלק המצמרר באמת הוא שאת הילדים וגם את ההורים לא עיניינו כל כך הספרים,הם רק רצו חפצים חתומים בידי הכוכבים . ולא משנה מה .

השנה השמיניה הפסידה במאבק על פרס מסך הזהב כנגד תוכנית הנוער האימביצילית "אקזיט ".

לכל הפחות מ"השמיניה" ( בניגוד לאקזיט ) יש גם ספרים שאולי ימשכו כמה בני נוער לקרוא .

הניחוש שלי בשנה הבאה הם כבר יזכו מיידית כשהם כבר יהפכו "למוסד " ברייטינג ובכלי התקשורת . .
בשנה שאחרי זה ? כבר לא ברור אם הם ישרדו על המסך ,לתוכניות ילדים ונוער מצליחות יש אורך חיים קצר מאוד שהולך ומתקצר כל הזמן .
בסופו של דבר בעוד כשנתיים שלוש כל מה שיישאר מהשמינייה ומ"הכוכבים" ( כפי שהם כבר מתוארים בכלי התקשורת ) זה רק הספרים ( והקלטות הדי וי די ) .

יומן השמינייה. להשיג ברשת כפר השעשועים

קישורים
השמינייה ותעלומת המסכה הבורמזית

אלפים בעקבות השמונה

עונה שלישית לשמיניה

 

הכיתה החשמלית

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “"השמיניה " כמובילי תרבות”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two × 1 =