web analytics
קטגוריות
קומיקס

טקס גיבור המערב הפרוע

סיפורה של סדרת המערבונים מאריכת הימים ביותר והמצליחהביותר בעולם כולו למרות שהיא בכלל התפרסמה באיטליה ולא בארץ המקור ארה"ב. סדרת "טקס" גיבור המערב הפרוע " שפורסמה בשנות השבעים גם בישראל.

טקס וילר הוא גיבור סדרת המערבונים  המצליחה ביותר בעולם ,סדרת מערבונים שמתקיימת מזה 57 שנים יותר ממשך תקופת  קיומו של המערב הפרוע עצמו.

 

עטיפת טקס מספר 2. ציור מקורי של מ.אריה .

לפני כמה חודשים הופיעה בעברית בהוצאת מ.מזרחי  מהדורה חדשה של החוברות הראשונות של סידרת סיפורי המערבונים "טקס גיבור המערב הפרוע " סדרה שפורסמה לראשונה בישראל בידי ההוצאה בישראל בשנות השבעים וזכתה אז להצלחה גדולה .
בסדרה זו, יצאו 26 עלילות שהתפרשו על 58 חוברות בנות 64 עמודים כל אחת. סיפורי טקס פורסמו בתרגומו המצוין של גאיו שילוני ( מתרגם פורה מאיטלקית ) שהכניס אנרגיה רבה לטקסטים עם המילים המיוחדות שידע ליצור כמקבילה עברית לשפתו הססגונית של טקס ( למשל "ברנשים " ) והמאייר מ.אריה היה צייר העטיפות הקבוע .
אולם נראה שכיום חוברות אלו כבר לא זוכות  להצלחה שהייתה להן בשנות השבעים . יתכן שהחוברות האלו לא מתאימות לדור הצעיר יותר שאינו שמעדיף גיבורי על וסיפורי מנגה יפניים ושוב אינו מתעניין במערבונים ועוד בשחור לבן. אמנם הן בהחלט יכולות להתאים לקוראים מבוגרים יותר גם בגלל שיש להן ערך שהוא לא רק נוסטלגי אלא גם משום , שאלו הם פשוט סיפורים טובים.

כמעט במקביל הופיעה בשפה האנגלית בידי הוצאה האמריקנית ידועה של קומיקס "דארק הורס " תירגום לאנגלית של סיפור על טקס שאותו אייר הצייר האמריקני הידוע ג'ו קוברט. וזהו אירוע נדיר שכן בארה"ב בניגוד לצרפת גרמניה ואיטליה מערבונים בקומיקס פופולאריים כלל ועיקר ומערבונים מתורגמים מאיטלקית כמו "טקס" על אחת כמה וכמה . הפעם הייתה תקווה להוצאה האמריקנית שמאחר שהאמן של הסיפור הנוכחי על טקס הוא אמן אמריקני ידוע מאוד הוא יזכה להצלחה גם בארה"ב. משום מה עם כל הפופולאריות של טקס  באירופה ,בהולנד ספרד ובפורטוגל וביבשות אחרות במקומות כמו ברזיל ,ניו זילנד ,תורכיה וגם ישראל הסדרה מעולם לא פורסמה במקום התרחשות הסיפורים ,ארה"ב..
זוהי תופעה מוזרה שבזמן שבארה"ב מולדת ומקום ההתרחשות של ז'אנר המערבונים ,המערבונים שוב אינם פופולאריים כבר מזה עשרות שנים ,הרי באירופה ( באנגליה בצרפת בגרמניה באיטליה ובסקנדינאביה ,בספרד ואפילו בהונגריה ) המערבונים נשארו במשך שנים רבות מאוד  פופולאריים מאוד,. מאז ספרי קרל מאי במאה ה-19 על גיבורי מערב וינטו ויד הנפץ ועד לסדרת הקומיקס הצרפתית הקלאסית של גי'ן גיראוד על לויטנאט בלוברי משנות השבעים והשמונים  ,הרבה יותר מאשר בארץ המוצא .אולי בגלל שתיארו סביבה רחוקה ומיתית שבארה"ב בניגוד לאירופה כבר ידעו היטב עד כמה היא הייתה רחוקה מן המציאות ההיסטורית . חובבי הקומיקס האמריקאניים אינם מתעניינים במערבונים כלל .עד כמה שאני יודע כמה סיפורי טקס יצאו לזמן קצר באנגליה וגם שם לא זכו להצלחה. ואם כבר מתפרסמים שם קומיקסים של מערבונים ( לרוב מסדרת ג'והנה אקס גיבור הקומיקס המערבוני מאריך הימים מכולם בארה"ב) הם כולם מעין מערבוני "אימה " על טבעיים בדומה לסיפורי טקס שהקדים בכך בשנים רבות את הטרנד האמריקני של שילוב פנטזיה ואימה במערבונים .
אבל טקס הוא בעיקר סיפור הצלחה ענק מחוץ לעולם האנגלו סקסי דווקא.

נשר הלילה

טקס ווילר ( במקור שם המשפחה שלו היה אמור להיות "קילר " הרוצח באנגלית אך השם שונה מסיבות מובנות ) הוא אולי ההתגלמות האולטימטיבית של לוחם הצדק במערב הפרוע . בסיפורים הראשונים על עלילותיו טקס היה פושע אולם במהרה הפך לאיש חוק אמיץ "רנג'ר " שמשמש מהצד כמנהיג שבט אינדיאני של הנבאחוס במדינת אריזונה ומכונה בפיהם "נשר הלילה ".

טקס הוא לוחם אמיץ למען הצדק המשתמש לעיתים קרובות בשיטות מאוד לא אורתודוכסיות כולל שימוש נפוץ מאוד ומאוד לא פוליטיקלי קורקט באלימות ובניבולי פה ומשתמש באקדוחיו כמעט כל הזמן .
נשמעו אף טענות שדמותו של טקס מבוססת על זאת של איש מערב פרוע אמיתי אחד ג'ון קופי הייז או "קפטין ג'ק " הנחשב לטקסס רנג'ר המפורסם ביותר של כל הזמנים.אך נראה שהדמיון הוא מקרי.
גם תקופת הפעילות של טקס אינה ברורה בדיוק פרט לכך שהיא מתרחשת לאחר מלחמת האזרחים ( שבה נטל טקס חלק " ) אי אז במחצית השנייה של המאה ה-19 ( כמה עשרות שנים לאחר תקופת הפעילות של זאגור ,גיבור אחר שנוצר בידי משפחת בונאלי ).

טקס וילר וידידו קיט קרסון בפעולה. ציור מקורי של מ.אריה .

במסעותיו טקס מלווה ברנג'ר זקן והמתלונן תמיד קיט קרסון שלמרות שמו אין זה ברור כלל  אם יש לו קשר אמיתי לסייר המפורסם בשם זה שהופיע גם בסדרת קומיקס מקבילה "תולדות המערב הפרוע " .

האמת היא שהגיבור של הסידרה טקס ווילר מזכיר הרבה יותר את קיט קרסון האמיתי מאשר ידידו שנקרא בשם זה..

כמו  קיט קרסון האמיתי הוא היה נשוי לאישה אינדיאנית.

כמוהו הוא סוכן אינדיאני של הממשלה שמתפקידו לפשר בין לבנים ואינדיאנים  ובראש ובראשונה אנשי שבט הנבאחו שהוא משמש כמנהיגם , אותו שבט שקיט קרסון שלח לשמורות  ,ומנסה להגן על האינדיאנים כמיטב הבנתו.ומוצא את עצמו בין שני העולמות כששניהם לא סומכים עליו מנסה בחוסר הצלחה מוחלט לפשר בינם.

כפי שהיה עם  קיט קרסון.

בעברית הופיעה  על דמות בשם "קיט  קרסון סדרת חוברות  ב-הוצאת "רמדור "
1962 תשכ"ג, 68 עמודים
למרות השם לא היה כל קשר בין גיבור הסדרה שהיה אקדוחן רודף חוק וצדק סטנדרטי ובין איש המערב הצייד והגשש הידוע בעל השם הזה .
החוברות היו:
1 הסומבררו השחור ג'ורג הודיהק.
1. הפרש האלמוני. מאת רוי וינצ'סטר.
2. השליפה המכרעת מאת רוי וינצ'סטר
3. במלכודת השטן מאת וינצ'סטר
4. הפרש האלמוני . מאת וינצ'סטר
5. פגישה עם המוות ( לא ברור עם יצא).
הערה: סיפור קומיקס על עלילות קיט קרסון בשם "עיר השודדים " הופיע בסדרת הקומיקס "בוקי " בחוברות 107-109דמותו האוטנטית יותר של קיט קרסון הופיעה בחוברות של סידרת הקומיקס האיטלקית המתורגמת "תולדות המערב הפרוע " שיצאה בהוצאת מזרחי (ראה מדור הקומיקס ליתר פרטים ) הוא הופיע בחוברת מס' 3 "הנהר הגדול " כנער בחוברת 4 "אלמו ": בחוברת 7 "המקסיקאית הנוקמת " בחוברת 8 "שכירי חרב". בחוברת 14 "הצייד " ובחוברת 15 "מרכבות המדבר".
 
טקס וידידיו.

טקס מלווה גם בידי הלוחם האינדיאני האמיץ  משבט הנאבאחו ג'ק הנמר ,ובידי בנו קיט בן לנסיכה האינדיאנית לילי שנרצחה  ולאחר מותה טקס לא התחתן יותר וככל הנראה גם לא ניהל שום קשר רציני נוסף עם אישה.

קיט הנ"ל שהוא באופן יוצא דופן מאוד בסדרות מערבונים בן תערובת לבן אינדיאני ( לרוב בתקופה שבה פורסם טקס לראשונה בני תערובת של הגזעים הוצגו כטיפוסים שליליים לחלוטין ) הוא בן עשרה תמידי שאנשי ההוצאה שקלו בשלב מסוים להפוך אותו לגיבור סדרה משלו ( נערים כגיבורי מערבונים היו פופולאריים מאוד באיטליה בשנות החמישים ) אך לבסוף ויתרו על רעיון זה והשאירו אותו כבן לוויה תמידי של אביו.

אחת מהסיבות להצלחה הגדולה של סיפורי טקס הייתה שהוא נלחם לא רק בפושעי מערב פרוע "רגילים " כמו כנופיות פושעים (וכמו כנופיית הפראים של קיד וקסידי, סיפור שבאופן יוצא דופן התבסס על עובדות היסטוריות ) ,חוואים שתלטניים ,בנקאים מושחתים ,קציני צבא אכזריים , אקדוחנים רצחניים וכיוצא באלה אלא גם באויבים פנטסטיים לחלוטין : למשל פושעים כמו פרוטאוס שמסוגל לשנות את תווי פניו ולהתחפש לכל אדם ו"מלך השבטים " מליונר שחור נסיך ממאלי שבאפריקה שתכנן לאחד את כל שבטי האינדיאנים של ארה"ב עם השחורים והסינים תחת הנהגתו ולהנהיגם למלחמה כנגד הלבנים.

טקס וידידיו התמודדו גם עם כוחות על טבעיים ואויבים פנטסטיים שונים. הם ביקרו בארץ שורצת דינוזאורים ושבטי בני אדם קדמוניים מתחת לאדמה נתקלו בחייזר מהחלל החיצון ובחנית בעלת כוחות כישוף , התמודדו במדען שגידל אריות למימדי ענק וכמובן נלחמו שוב ושוב ושוב ( ושוב ) באוייב המסוכן ביותר של טקס המכשף מפיסטו שיש לו כוחות על טבעיים אמיתיים. מפיסטו היה קוסם במה שהשתמש בכוחות היפנוטיים לביצוע פשעים .יותר מאוחר הוא למד אצל כוהן טיבטי והישיג דרכו כוחות כישוף אמיתיים.

טקס נאלץ להיאבק לא רק עם מפיסטו אלא עם בנו של מפיסטו ,יומה ועם בתו של מפיסטו לילי שהיא מכשפה בפני עצמה.

בסיפורים שלא תורגמו לעברית טקס ועמיתיו התמודדו עם המכשף "הברון השחור " שהטיל קללת מוות על קיט, מתמודדים בכתות סודיות מסתוריות ובמכשפי וודו מגלה עיר אבודה של שבט המאייה ביוקאטן ,,מגיעים לעיר אבודה של חיילים ספרדיים מימי פיזארו שלאסטרולוג החצר שם קוראים נוסטדראמוס והיא מוצפת בסוף,  נאבקים בפלישה של חייזרים ואפילו נלחמים באנשי נמלה גמדיים הם אף הסתבכו בסצינריות שלקוחות מסרטי אימה ובין השאר התמודדו עם מתים חיים.

האמריקני המפורסם ביותר באיטליה

באיטליה סדרת "טקס" היא הסדרה הפופולארית ביותר בקומיקס ולמעשה סידרת המערבונים מאריכת הימים ביותר בהיסטוריה. היא פופולארית מאז ראשיתה בספטמבר 1948 ( "טקס " היא הסדרה היחידה ששרדה מאיטליה מהתקופה שבה נוצר) ורצה עד עצם היום הזה דהיינו מזה 57 שנים רצופות בעת כתיבת שורות אלו ( דצמבר 2005) .
כלומר סדרת טקס שרדה יותר זמן מאשר זמן פריחתו של המערב הפרוע עצמו מסוף מלחמת האזרחים ועד ראשית המאה ה-20 לא יותר מכ-40 שנה.
נכון לדצמבר 2005 יצאו באיטליה 542 חוברות טקס שונות. עד היום יצאו קרוב לאלף חוברות וחמישה מהדורות שונות של טקס של סיפורים בתקופות שונות. הסיפורים הם ברובם המכריע בשחור לבן אבל בשנים האחרונות כל חוברת 100 עגולה יוצאת לאור בצבע . עכשיו יש מהדורה חמישית של טקס באיטליה. 40 החוברות הראשונות יצאו בספר אלבומי בגודל אטלס!

עידכון מ-2020: נכון לינואר 2020 סדרת טקס עדיין ממשיכה להתפרסם 72 שנה לאחר התחלתה ב-1948.

לא פוליטיקאלי קורקטי 

מי שקורא היום את מערבוני טקס   עלול להזדעזע מחוסר הקורקטיות הפוליטית שלהם.טקס מתנהג לעיתים קרובות כבריון אלים ואינו נמנע להכות אנשים בגלל החשדות הקלושים ביותר.

אם כי הוא מוצג כידיד של האינדיאנים הוא אינו נמנע מלבצע מעשי הרג המוניים בשבטים אינדיאניים עוינים ללבנים. ומה שאולי היה חמור הרבה יותר בעיני בני התקופה הוא אינו נמנע מלנבל את פיו ( במושגי התקופה לפחות ) ולכן אין זה פלא שהסדרה עברה צנזורה חמורה בשנות השישים, אך בסופו של דבר כל זה היה מקובל בסיפורי מערבונים מכל הסוגים בשנות ה-40 עד השבעים וכיום הסיפורים נראים תמימים למדי.

בכל אופן יש מקום לחשוב שלדמותו של טקס הייתה השפעה מסוימת  על סרטי מערבוני הספגטי המפורסמים בכיכובו של קלינט איסטווד כמו "בעבור חופן דולארים " ו"הטוב הרע ומכוער" שהבימאי שלהם סרג'ו ליאונה היה מעריץ ענק של מערבוני טקס והגיבורים האלימים באופן מיוחד שלהם נראים כהקצנה של הדמויות מסיפורי "טקס".

ג'ק
ג'dwu

ג'ובני בונאלי -יוצרו של טקס. צייר אוארליו גאלפיני ( גאלפ).

היוצר של טקס היה הסופר והמו"ל הקומיקס ג'ובני לואיגי' בונלי שיצר כמה סיפורים מקוריים ויוצאי דופן בהחלט מבוססים מחד  על מחקר פרטני ביותר של תולדות המערב הפרוע. ומאידך על הצגת המערב הפרוע האמריקני כעולם אחר פנטסטי שבו הכל יכול לקרות ..וקורה .

ג'ובאני בונאלי נפטר לפני כמה שנים וכיום כותבים את הסיפורים אנשים אחרים ובראשם קלאודיו ניזי. הסיפורים היום יש בהם יותר סקס  ויש יותר אלימות, אבל לדעת החובבים הם נופלים ברמתם מהטקסים המקוריים ונופלים בהרבה מאלו שיצאו בעברית .

אאוריליו גלפיני האמן הסרדיני שיצר את טקס ביחד עם בונלי.

האמן הקבוע והמוערך ביותר של סיפורי טקס היה אורליו גלפיני ( המכונה "גלפ') מהאי סרדיניה שהחוברות שאותם אייר נחשבים לטובים ביותר. לדעת מומחים עד מספר 300 הסיפורים של גלפיני וליטרי הם טובים . אחר כך הסדרה מתחילה להתדרדר ולחזור על עצמה אם כי גלפיני ממשיך לצייר עד מספר  400 ויש לו סיפור של טקס נגד כת החונקים מהודו .

בונלי וגאלפיני פירסמו ביחד יותר מ-200 . והם יצאו בסדרת של המיטב של טקס.
.ציירים אחרים כוללים את ליטרי הוא שיש הרואים בו את הצייר מספר 2 של טקס לאחר גלפיני . הוא הצייר של כמה סיפורים שהופיעו בעברית כמו "תעלומת החנית" ושל פרוטאוס ,ושל סיפור ידוע שלא תורגם על הקוסם מוריסקו קוסם טוב הנאבק במפיסטו הרע ומשפחתו . צייר ידוע נוסף של סיפורי טקס הוא טיקי שצייר את "איש ללא מצפון" ( גליון 11 בעברית ) ואת " שריפת הכפר" ( גליון 13 בעברית ).

. צייר נוסף שסיפוריו הופיעו בעברית הוא ניקולו שצייר את "הסוס המופלא " ( גליון 17 בעברית ) נתיב המוות והשועלים המו"ל הוא הבן של בונלי סארג'יו שיצר דמות מערבונים מפורסמת משלו, זאגור .

סיפורי טקס הטובים ביותר בשפה העברית :

לסיפור טקס הטוב ביותר נבחר בידי החובבים הסיפור על הפנתר השחור ומלך השבטים ( שתורגם לעברית ) על רודן כושי ממלכת מאלי האפריקנית שרוצה לאחד את השבטים של אמריקה .

למספר 2 נחשב "גוב האריות" ( תורגם גם הוא ) על מדען מטורף שגידל אריות למימדי ענק .

מספר 3 סיפור על מפיסטו והברון השחור שלא תורגם ונחשב לסיפור הטוב ביותר של מפיסטו אם כי עמק החיצים שתורגם לעברית  טוב אף  יותר.

מספר 4 לדעתי הוא ארץ הנחש  ו"נקמת אל האש" על ארץ מתחת לאדמה שורצת דינוזאורים .

סיפורים נוספים משובחים על העיר האבודה של החיילים הספרדיים וסיפור על מומיות אינדיאניות שקמות לתחייה שלא תורגמו לעברית בהוצאת מזרחי.

לדעת חובבי טקס הסיפורים הטובים ביות על עלילותיו הטובים ביותר יצאו ב63 החוברות הראשונות ורובם תורגמו לעברית .

סביב חוברות טקס התפתחה תרבות שלמה של חובבים באיטליה ובארצות אירופיות שעבורם זה תחביב מרכזי .הם מתמקדים באספנות של מהדורות ראשונות של חוברות טקס שהן היום יקרות מאוד ונדירות מאוד וכמעט בלתי ניתנות להשגה. והם היום עולים לבין 1000 יורו לעשרים אלף יורו ופורטוגל וברזיל שהן מספר 2 אחרי איטליה וגם ספרד שבה הופיע כמעט אותו כמות חוברות כמו בישראל בפינלנד ביוגוסלביה בהודו ביוון ובדנמרק ובהולנד וניו זילנד שבהן יצאו יותר מ-150 חוברות ובמדינות אחרות..
ומלבד זאת בברזיל ובפורטוגל ניו זילנד ותורכיה מתפרסמים פעם בשנה סיפורי טקס מקוריים משלהם שמצויירים בידי ציירים מקוריים עד היום יצאו כ-300 כאלה .

טקס בשפה האנגלית

מקום אחד שבו לא זכה טקס להצלחה משום מה היה בעולם האנגלו סקסי. . אמנם על טקס התפרסמו כ-14 אלבומים באנגליה ב-1971. אבל הם כנראה לא זכו בהצלחה רבה ומאז לא פורסמו יותר סיפורים עליו באנגלית. לפחות עד ל-2005 כאשר פורסם אלבום טקס בידי חברת דארק הורס .מארה"ב עם ציורים מרהיבים של הצייר היהודי המפורסם ג'ו קוברט . . . הסיפור הוא מצוין : טקס יוצא לבדו לרדוף אחרי ארבעה פושעים שרצחו משפחה שלמה של ידידים והסיפור מתאר כיצד הוא לוכד את הפושעים אחד לאחד.
הסיפור בבירור מיועד לקהל מבוגר יותר מאשר סיפורי טקס שיצאו לאור בישראל בשנות השבעים והוא כולל ניבולי פה ורמזים ברורים לסקס….
מה שחבל הוא שהדמויות הקבועות של ידידיו של טקס קרסון ג'ק הנמר והבן קיט לא מופיעים כלל . אבל זה היה מכוון : בהקדמה לכרך מוסבר שהמולים הזמינו מראש את הצייר קוברט שיצייר את הסיפור כדי למשוך על ידי שמו את הקהל האמריקני . ומכיוון שהיגיעו להחלטה שהקהל הזה רק יתבלבל על ידי דמויות כמו קיט קרסון ( שלמרות שהוא אמור להיות זהה עם הסייר האמריקני ההיסטורי המפורסם הוא שונה ממנו לחלוטין )החליטו לוותר על כולם ןלהתמקד בסיפור הזה רק בטקס .
אך בסופו של דבר המוציא לאור בארה"ב שינה את דעתו אם כי האלבום פורסם הוא אף לא הופץ בארה"ב מתוך הנחה שהחובבים האמריקניים לא יגלו עניין בקומיקס איטלקי
סביב טקס התפתח מגוון שלם של מוצרים נלווים כמו בובות בדמות גיבורי הסדרה .

על טקס נעשה גם סרט הקולנוע ( יחיד כנראה )ב-1985 " "טקס ואדוני המעמקים המבוסס על חוברות טקס חודשיות איטלקיות מספרי  101 – 103." ( שלא תורגמו לעברית ) ..בסרט כיכב לא אחר מאשר כוכב המערבונים האיטלקי הידוע ג'וליאנו ג'אמה שהתפרסם בשנות השישים הודות למערבוני "רינגו " שלו ששימשו כמקור ההשראה לסדרת המערבונים הישראלית מאריכת הימים בשם זה ( לא פחות מ-270 ספרים וספרונים בהוצאת "רמדור")

TEX2.jpg
בסרט טקס וחבריו נלחמים כרגיל כנגד יריבים פנטסטיים במיוחד בני שבט אצטקי קדום שמתכנן להשתלט על המערב ולזרוק משם אחת ולתמיד את כל הלבנים ( בהחלט נשמע מוכר ונאמן לקומיקס ) ונעזר גם בכמה אלים קדומים לשם כך .ובתפקיד המספר אינדיאני זקן הופיע לא אחר מאשר יוצרו של טקס , ג'ובאני בונאלי.
את הסרט שהוא בהחלט חביב ( אם כי רחוק מאוד מלהיות "טוב " גם במושגים של סיפור טקס ממוצע ) אפשר להשיג גם בקלטת ישראלית שבזמנו קניתי בתחנה המרכזית בתל אביב במחיר 10 ש"ח .
וחוץ מכל זה כיום יש רחוב במילאנו המקביל לבית ההוצאה שנקרא על שמו של טק

צפו בסרט המלא  כאן :

על פי השמועות בשלב מסויים אף הייתה להוצאה תוכנית להפגיש את טקס עם גיבור העל האמריקני המפורסם מכולם סופרמן אך הקוראים באיטליה נגעלו רק מהמחשבה והנושא ירד מהפרק
נצחון מוחץ לטקס שלא צריך להשתמש בחליפה של סופרמן.
בקיצור האמריקני טקס ווילר בהחלט השאיר את חותמו על איטליה ,הרבה יותר מאשר על ארץ מולדתו ארה"ב,והסוף לגביו לא נראה לעין .
וזה נכון גם לגבי ישראל .   טקס שימש כמקור שראה  לפרודיה אכזרית של  הקומיקסאי אורי פינק על הרוצח  ברוך גולדשטייין שהופיעה בספרו "ספר הג'ונגל 3 " של סטירות פוליטיות.

אמנם   הוצאת מזרחי לא המשיכה  להדפיס את חוברות טקס ,וכיום אינה קיימת יותר אבל חברי קומונת טקס וזאגור של תפוז החליטו לבצע יוזמה וכעת מתרגמים את הסיפורים לעברית בעצמם ומעלים אותם ברשת עבור כל אותם חובבים ששוב אינם יכולים בלי סיפורי טקס בשפת ארץ הקודש.

.

רשימת חוברות טקס בעברית בהוצאת מ.מזרחי :

. סדרת טקס-גיבור המערב הפרוע 1972-1978.מאת לואיג'י בונלי. בהוצאת מ. מזרחי בעריכת גאיו שילוני. עורך גראפי ומאייר העטיפות מ.אריה .
יצאו בעברית 26 עלילות טקס הפרושות על 58 חוברות:

1. מצודת האינדיאנים.

טקס וחבריו יוצאים למנוע מרד ורצח ששבט אפאשים מתכנן לחולל בהסתת אנשים לבנים חסרי מצפון.


2. דם בריו בראבו .

טקס, במבצע נועז מעבר לגבולות המדינה, מצליח לסכל את ניסיון המרד.


3. עמק החיצים. טקס נלחם במכשף מפיסטו השולט בכוחות על טבעיים ובשבט אינדיאני היורה חיצי רעל . מפיסטו מכשף גם את בנו של טקס ואת ידידו קרסון והופך אותם לפושעים.


4. השבט המכושף.

החיצים הבלתי נראים אשר האינדיאנים יורים בדממה הפילו חלל את נאמני טקס. והמכשף מפיסטו שולט בקיט ובקרסון.


5. גשר הדמים.

הקוסם הביט לתוך המראה ודמותו של טקס הופיעה בה..בזמן שטקס ואנשי שבטו האינדיאני תוקפים את השבט הנשלט בידי מפיסטו.


6. המירדף הגדול .סוף הסיפור.

דרך עמקים וגאיות, דרך הרים וגבעות, רודפים טקס וידידיו אחרי איש הרשע, ולבסוף… מפיסטו נהרג בידי האינדיאני הנמר.


7. אש בערבה. בוקרים השקטים מפריעים לתוכניות ההתעשרות של הבנקאי וחבריו – ועל כן נצטוו שכירי החרב לחסלם…טקס וידידיו מסייעים לחוואית יפה הנאבקת בבנקאי מרושע.


8. לוחם הצדק.

גם לאלמנה היפה נטפלו המרצחים, אולם טקס וידידיו תמיד במצב הכן ויוצאים כנגד הבנקאי וכנופיתו.


. ארץ הנחש.

נחש מושחל על חץ מראה לכיוון הארץ ממנה איש לא שב בה שולטת מכשפה יפהפיה.טקס וידידיו נאבקים במכשפה האינדיאנית ומגיעים לארץ תת קרקעית שבה שרדו מפלצות ענק.


10. נקמת אל האש. סוף הסיפור. בין מפלצות ענקיות ששרדו מימים קדומים מפלסים להם טקס וחבריו דרך הצלה. הארץ מושמדת בהתפרצות הר געש.


11. איש ללא מצפון.

הקלפן והרמאי פראזר נשבע לנקום את עלבונו ולהשמיד כפר אינדיאני שלם.

12. מרחץ הדמים.

הכפר האינדיאני גולדינה היה לעיי חרבות. רק טקס וחבריו מנסים לחסום את דרכם של הרוצחים.13. שריפת הכפר.

קצין צבא מרושע מורה על שריפת כפר אינדיאני ללא כל סיבה. טקס אינו חושש להלחם בצבא ארה"ב עצמו בהיותו בטוח שצדקתו תוכח לבסוף

14. נקמת בת השבט.

טקס יוצא להילחם בחיילי ארה"ב .הוא  לא  הרשה לאינדיאנים לשפוך דם נקי מבין החיילים אולם נקמת בת השבט מתבצעת בכל זאת.


15. כנופיית הפראים.

כנופיית הפראים מאיימת להשבית את חיי המערב כולו. טקס וקארסון נזעקים לרדוף אחרי חברי הכנופייה


16. מוות בשלג.

טקס יוצא למאבק סופי באנשי כנופית הפראים בהרים המושלגים של דרום אמריקה.17. הסוס המופלא.

אינדיאני, מקסיקנים ואקדוחנים מהירי שליפה, חוברים יחד כדי לעזור לסוחר הנפשע ללכוד סוס  יוצא דופן.

18. כוכב הכסף.

הרדיפה אחר הסוס נמשכת וכמה בני אדם מאבדים את חייהם כדי ללכוד את הסוס המופלא.


19.אימה על גבול מכסיקו.

למה יבקש האציל המקסיקני את עזרתו של טקס? מה הוא הסוד המסתתר מאחורי ההזמנה לבוא לארמונו המבודד?

טקס נאבק בפושע מכסיקני שרוצה לשלוט בכל מכסיקו.


20. המלך.

 טקס וקארסון חודרים  עמוק בתוך מקסיקו העויינת


21. אי הכרישים.

טקס וקארסון הצליחו להדביר את כנופיית המרצחים – האם יצליחו לתפוס גם את המלך עצמו המתבצר בארמונו?


22. פעמון הכסף.

טקס וקארסון רק  ביקשו לנוח מדרכם הארוכה בעיירה נידחת … אולם בנו הצעיר והטיפש  של בעל ראנץ´ עשיר, מחריד את מנוחתם ביריות בעיירה שבה החוק הוא של חוואי עשיר.

23. הנצחון.

אביו של הנער אינו מוכן לסבול שימנעו ממנו לשלוט כרצונו בעיירה ובסביבתה

וכתוצאה טקס נאבק באקדוחן מקצועי מסוכן ביותר.


24. תעלומת החנית .

מהי התעלומה המסתתרת מאחורי אגדת החנית הקדושה?

טקס נתקל בחנית קדומה שמביאה מזל רע על אנשים.


25. העין הקסומה.סוף הסיפור.

טקס החליט גם הפעם לקיים את הבטחתו ולהביא את חנית-הקסם האבודה לכנס מועצת ראשי שבטי האפאשים שיחליטו מה לעשות עימה.


26. פרשי המוות.

קבוצת פרשים מוזרים זורעת מוות בין האינדיאנים הנאבאחוס השלווים… למה?

27. הבריחה לתוך הלילה.

האינדיאנים רומו ע"י פושעים שהבטיחו רבות תמורת "אבני הקסם" שנמצאו באדמותיהם.

28. עברו של טקס.

מיהו האיש המסתתר מאחורי הדמות הנוקשה של איש המערב? מהו עברו של טקס? סיפור חייו של טקס כצעיר לפני מלחמת האזרחים.

29. אלוף הזירה.

טקס אינו סולח… טקס ירדוף אחרי אויבי משפחתו עד חורמה.


30.הפראים.

בקרב יריות נורא נקבע גורלו של טקס… והוא הפך, לפחות למראית עין, לאיש החי מחוץ לחוק.

ובסיפור חדש: טקס נאבק בשחור עשיר שרוצה לאחד את כל שבטי האינדיאנים נגד ארה"ב.


31. הפנתר השחור.

איש שחור  עור הטוען  שמטרתו לשחרר את העם האדום, הוא שגורם לטקס ובנו להרחיק במאבקם כדי למנוע מרד.


32. מלך השבטים.

מאבקו של טקס נעזר בצבאות ארה"ב וקנדה , המגיעים אף הם בנסיון למנוע את התלקחות טירוף המרד.


33. הבגידה.

טקס הצליח למנוע את המרד, אך כעת בנו שבוי בבית האבן הגדול והשחור  המטורף רוצה להוציא אותו להורג.

34. מותה של לילי.טקס ניזכר באשתו המנוחה לילי וברציחתה.הוא יוצא למירדף אחר רוצחיה.

35. שבועת הנוקמים.

טקס לא נהרג במחלת האבעבועות, וכעת הוא מתחיל במסע הנקמה האיום שלו, אחרי שנשבע על קבר אישתו.

36. הרדיפה.

בכפרים ובמדבריות, טקס רודף אחרי כל אשם במותה של אישתו, ואכן אף אחד לא מוגן מפני נקמתו.


37. הכדור האחרון.

גם המלכודות המסוכנות ביותר לא יעצרו את טקס מלסגור חשבון עם האחראים הראשיים למות אישתו.

38. אש על המים.

ברדיפתו שאינה יודעת לאות אחרי רוצחי אשתו מגיעים טקס ובני חבורתו לבית מרזח מפוקפק ואל הסיום המצמרר של המרדף.


39. נתיב המוות.

כנופיית שודדים מצאה מקלט בכפר נידח וקשה לגישה … אך טקס חודר לשם בזהות בדויה ומפתיעה של פושע.


40. קריית תופת.

בתוך  עיר הפושעים "קרית תופת", פועל טקס בצורה שלא תאמן, מבלי שאף אחד ידע את זהותו האמיתית.


41. טקס חוזר.

בתוככי מאורת הכנופייה , פועל טקס במסווה של השודד גילאס … כיצד תסתיים התסבוכת ?


42. קלף הגורל.

חברת הספנות "הכוכב הכחול" ניצבת בפני אובדן וכליון מפאת הפשעים המתבצעים לרעתה…

43. חולות נודדים.

אנשי פשע מדובבים אינדיאני בעזרת משקה חריף שיגלה להם היכן טמונים אוצרות שבט הנאבאחוס
44. השועלים.

כיצד יוכלו טקס ואנשיו לצאת חיים מכל הפחים האיומים שאנשי הכנופיה טומנים להם?


45. שודדי המערות.

המערות הקדושות שומרות על סוד, אך תאבי הבצע אינם מהססים להסתכן ובלבד שיוכלו למלא כיסיהם זהב.


46. האות המסתורית.

מי הוא אדון פיי המסתורי החותם באות יוונית על מכתבי איום והודעה על שוד. טקס נאבק בפושע פרוטאוס , שמסוגל להחליף פרצופים.


47. הפתרון .

גם מידי טקס וחבריו מצליח האדון פיי המסתורי לחמוק, אולם טבעת המרדף מתהדקת יותר ויותר. סוף הסיפור.


48. זהב נוצץ.

בהרי אריזונה, בתחום שבט הנאבאחו עליו ממונה טקס, משוטטים מחפשי הזהב זוממי המזימות.

49. בקר ואש.

בין רועי צאן ורועי בקר פרץ ריב קשה סביב לשטחי מרעה. האם יצליח טקס לרסן את האנשים המשולהבים?


50. החץ השחור.

באלסקה המכוסה שלג וקרח הוסתו שבטים לפגוע בציידים, מהו הסוד האופף את האיש המוזר?

טקס וקרסון מגלים באלסקה גולים רוסיים שלא יודעים שרוסיה העבירה את אלסקה לידי ארה"ב.מסתיים בחוב' 52.


51. אליל המדבר.

סמל אליל משונה הוצב בגבול המדבר… ועקבות חיה משונה עוד יותר נראו בשטח.


52. בגוב האריות.

טקס נאבק במדען מטורף שמגדיל בני אדם ואריות למימדי ענק במטרה לכבוש את העולם.בחקירתו אחרי החיות הנוראות נופל טקס ישר לתוך גוב אריות.


53. עמק האימה.סוף הסיפור.מוות משונה פוקד כורים בהרים… אגדות מספרות על קוף גדול-מידות הפוגע למוות במי שנקלע לפניו.


54. המפלצת.

כל בוקר המעז לצאת לרכב לעת לילה אינו נמלט מהגורל הנורא וגופתו נמצאת ערופת ראש.

טקס נאבק במטורף שלובש גוף גורילה ועורף ראשי אנשים.

55. בקעת הירח.

מעשים מדהימים מתרחשים בעמק המכונה "בקעת הירח" וכורה נמצא בו ללא רוח חיים.

טקס נאבק בחייזר.


56. המרד.

טקס לא חסך מאמצים אף לא היסס להסתכן ומנע מרד אינדיאני כתוצאה מפעילות של חייזר … אולם, שלא כרגיל בהרפתקאות טקס, נשאר הסוד בלתי מפוענח.

סוף הסיפור.


57 . עיר ללא חוק.

טקס נקרא להתמודד עם כנופיית פושעים מסוכנת בסן פרנסיסקו.

58. תופת בחוצות.

בנסותו להשתלט על כנופיית הפושעים, מסתבך טקס כמעט ללא תקווה ברשת שנפרשה לרגליו.

אמור היה לצאת מס’ 59 בסדרה "טקס לוחם " אך לא יצא.

חוברת שהודפסה בהוצאה לא ידועה בידי מו"ל לא ידוע בתאריך לא ידוע בעברית

מסתרי הטוטאם .

כללה שני סיפורים על טקס וילר הצעיר  שנים לפני שפגש את קיט קרסון וג'ק הנמר

את  "מסתרי הטוטאם "  במלואו .

.

וסיפור נוסף "היד האדומה" שנקטע באמצעו

לא ברור אם פורסמה חוברת המשך ואולי יותר מאחת.לא בלתי אפשרי שכן.

חוברות טקס שהודפסו בעברית בעשור השני של המאה ה-21 עבור חברי פורום "
קומונת טקס וזאגור ועוד"  ברשת במספר עותקים מוגבל לחברי הפורום.

ישנן כ- 82 חוברות כאלו בעברית.

קישורים רלבנטיים:

סרטון מחווה לטקס וילר

סרטון 70 שנה עם טקס וילר 

הקדמה לסיפורי טקס מאת יוסי סעוני

פורום ישראלי טקס וזאגור

דורון כהן על טקס וזאגור

מידע באנגלית על טקס

אתר הבית של ההוצאה לאור של טקס  באיטליה 

תשובות לשאלות על טקס

50 שנות טקס

המחבר של סיפורי טקס ג'ובני  בונלי

פרטיו האישיים של טקס

טקס מוכר בכל העולם

היסטוריה של חברת בונלי

טקס וילר האמיתי

סרט על טקס

_

על הספר הפיני על טקס

בובות טקס
עוד על הבובות

טקס מאת ג'ו קוברט

תולדות המערב הפרוע

דורון כהן על ז'אנר ההרפתקאות בקומיקס

מ.אריה המאייר של טקס בישראל

מ.אריה מאייר את העטיפות של טקס

הוצאת מ.מזרחי

הג'וב האיטלקי :חוברות טקס מתורגמות וסרוקות לעברית

סדרת "תולדות המערב הפרוע "

טקס וילר לראשות הממשלה !

קיט קרסון האמיתי וידידו של טקס בשם זה 

סדרת "תולדות המערב הפרוע " 

כך הם חיו במערב הפרוע 

זאגור הרוח עם הגרזן 

עוד גיבור קומיקס איטלקי עברית :

דיאבוליק הארכי פושע האיטלקי

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

37 תגובות על “טקס גיבור המערב הפרוע”

קיט קארסון נהרג? ואז טקס רואה את דמותו משתקפת במקווה מים והוא שולח אותו לנקום? הציור הספציפי הזה מאוד זכור לי מאז.

אבל השוס הכי גדול הוא העובדה שלהוצאה בזמנו לא היו זכויות על כל זה. הנה לך סקופ היסטרי. אני לא בטוחה שהיום יש להם זכויות. בזמנו יצרתי קשר עם ההוצאה באיטליה. הם לא ידעו שהיו תרגומים של זה לעברית. אני בספק אם היום הם יודעים וכנראה בגלל זה מישהו שם הפסיק לתרגם את זה. פחדו שיתפסו אותם?

חושב שיש לו את הזכויות על הסיפורים ודווקא רוצה להמשיך לפרסם סיפורים חדשים .הוא אפילו החל לחפש מתרגמים עבורם .אבל בשלב זה נראה שהסיכויים שהוא יפרסם חוברות חדשות נוספות הם קלושים .

הקומיקס האירופאי המצליח בכל הזמנים הוא אסטריקס מבחינת כמות עותקים ותרגומים, נראה לי שאת הקביעה שלך עשית על סמך הרהורי ליבך.

להיותה של סדרת טקס סדרת המערבונים המצליחה ביותר בעולם וגם מאריכת הימים ביותר.
כסדרת קומיקס אני מסכים שאסטריקס וגם טינטין הן מצליחות יותר שלא לדבר על כל הסדרות האמריקניות של די סי ומארוול והמנגה היפניים .

בשנות השבעים עיצב האמן מ.אריה את עטיפות סדרות הקומיקס "טקס -גיבור המערב הפרוע " ,זאגור " ו"תולדות המערב הפרוע " בהוצאת מ.מזרחי. כולן סדרות מערבונים איטלקיות .

לאחרונה בעקבות שאלה שהעלתי ב"פורום טקס וזאגור" ביצעו האחים צחי ומאיר לוי מחקר מפורט שבו הישוו בין העטיפות האיטלקיות המקוריות ובין הגירסאות ההישראליות שלהן של מ.אריה ,ומצאו שבכמה מקרים הוא יצר עטיפות מקוריות משלו.

עד כמה שידוע לי זהו מחקר ראשון מסוגו של השווואה בין הגרפיקה של עטיפות ישראליות והעטיפות המקוריות .

ראו את המחקר מרהיב העין והמעורר זכרונות נוסטלגיים מעין כמוהו כאן :

מ.אריה ועטיפות "טקס".

http://www.e-mago.co.il/news/89.htm
מ.אריה ותולדות המערב הפרוע
http://www.e-mago.co.il/news/88.htm
מ.אריה וזאגור
http://www.e-mago.co.il/news/92.htm

הוצאת מ.מזרחי אינה מפרסמת יותר חוברות חדשות .אולם חברי קומונת טקס וזאגור של "תפוז" החליטו ליזום תרגומים חדשים משל עצמם והם מתרגמים באופן קבוע ובקצב מהיר חוברות חדשות של "טקס " זאגור " ו"תולדות המערב הפרוע " לעברית .
ראו :
http://www.tapuz.co.il/Communa/usercommuna.asp?communaid=9508

אני מעריץ ותיק של טקס תולדות המערב הפרוע טרזן וזאגור ועדיין מחפש חוברות להשלמת האוסף שלי, אני אשמח לרכוש חוברות כאלו

עידכון ממרץ 2024 :קומונת טקס וזאגור שהתקיימה בפורומים של "תפוז " במשך שנים רבות ואנשיה תרגמו והוציאו לאור "מאות חוברות של טקס וזאגור וצ'יקו ותולדות המערב הפרוע מאיטלקית לעברית ,הפסיקה להתקיים כפורום. והפורום עצמו נמחק על כל תכניו העשירים וחבל מאוד.בכל אופן בזמן שהם התקיימו אנשי הפורום תרגמו והדפיסו את כל סדרת "תולדות המערב הפרוע " שהייה קיימת רק בכמה חוברות בעברית,ומאות חוברות של טקס וזאגור. אפשר להשיג אותם כיום רק דרך חברים בקומונה שהפסיקה להתקיים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 − seven =