web analytics
קטגוריות
קומיקס

אסף חנוכה והקומיקס הצרפתי

Image result for Carton Jaune!, with Didier Daeninckx, (publisher) Hachette 2004

Carton Jaune !

"כרטיס צהוב " אלבום קומיקס צרפתי מאת דידיה דננקס ואסף חנוכה.

הקומיקסאי הישראלי אסף חנוכה הוא יוצא דופן בין כל הקומיקסאים הישראליים בכך שהוא שותף ליצירת כמה אלבומי קומיקסים צרפתיים "רומאנים גראפיים " מתוחכמים  ורציניים במיוחד בעלילותיהם.

בשבוע שעבר ביקר בארץ בביקור נדיר ביותר סופר מתח ידוע בצרפת בשם דידייה דננקס הידוע כמחבר מותחנים "אפלים " בסגנון רימונד צ'נדלר האמריקני ומרבה לעסוק בכתביו בתקופת מלחמת העולם השנייה . דידיה דננקס הוא ידוע למדי בצרפת גם מקומיקסים שעשה עם אמן הידוע טרדי,אך אינו ידוע כלל בישראל גם מאחר שיצירותיו לא תורגמו לעברית .
דידיה דננקס נתן בתל אביב הרצאה על יצירותיו ועל הקומיקס בצרפת ,וסיפר על מעורבותו הפוליטית שמשתקפת ביצירותיו ועל המחקר הרב שהוא משקיע בעת כתיבתם.
אני  בכל אופן מכיר את דננקס הנ"ל בעיקר  משום ששיתף פעולה עם אמן הקומיקס הישראלי אסף חנוכהביצירת שני אלבומים "כרטיס צהוב " והסגת גבול " שכרגע קיימים רק בצרפתית למרבה הצער .

וזאת הזדמנות טובה להיזכר באסף חנוכה וביצירתו שהיא מהסוג היוצא דופן בארץ של הז'אנר הניאו-ריאליסטי בקומיקס.
בישראל בלתי אפשרי כמעט למצוא אנשים שינסו לצייר סיפורים ריאליסטיים , מרבית ציירי הקומיקס תמיד יעדיפו לצייר סיפורים הומוריסטיים –סטיריים –פרודיים ,ואסף חנוכה הוא אחד הבודדים יוצאי הדופן.

אסף ותומר חנוכה ,שני תאומים קומיקסאים.

אסף חנוכה בא במקור מרמת אילן היא שכונה קטנה ליד אוניברסיטת בר אילן שגובלת ברמת גן מצד אחד ובקרית אונו מצד שני ומשתייכת לגבעת שמואל מצד שלישי.
זוהי שכונה קטנה שבה כולם אמורים להכיר את כולם ולפגוש את כולם . חיים בה גם כמה אנשים ידועים למדי . בזמנו חי שם הסופר עודד בצר מחבר סדרת סיפורי "מנהרת הזמן " עד שהוא נפטר. שם גרה מזה שנים רבות סופרת הילדים הידועה והעורכת נירה הראל והסופרת דורית אורגד . . במרחק חמש דקות הליכה משם חיה המשוררת והמתרגמת של "עלילות גלגמש " ש. שפרה , הזוכה העכשווית של "מדליית אנדרסן " לספרות ילדים.

שם גם אני חי מזה שנים לא מעטות . ושם גם

ושם  חיו במשך תקופה מסוימת לפחות צמד האחים הקומיקסאים אסף ותומר חנוכה. בכל אופן למיטב ידיעתי מעולם לא פגשתי אותם שם או בכל מקום אחר , אם כי יתכן כמובן שעברתי על פניהם ברחוב או משהו מעין זה .
הצמד הנ"ל ( הם תאומים ) החלו להתבלט בקומיקס העברי באמצע שנות ה-90 כאשר אסף כרב"ט יצר ביחד עם הסופר ינאי גוז את מדור הקומיקס של מגזין " במחנה".. לאחר מכן במשך חודשים ארוכים צייר אסף את כל הסיפורים שהופיעו במדור " חלקם ביחד עם אחיו התאום תומר ועם הסופר אתגר קרת .
ונראה שמידי פעם גם כתב אותם.לאחר מכן עבר המדור לידיהם של אנשים אחרים עם כי אסף ואחיו תומר עדיין תרמו מדי פעם. בין השנים 1993 ו-2000 היה עיתון " במחנה" אחד המקומות הבודדים שבהם הופיע באופן קבוע מדור קומיקס מקורי איכותי .

הסיפור הראשון שלו שם היה "למה מי זה גואטה ".. החל ב-3.11.93 .והיה סיפור ארוך יחסית של -8 פרקים.
אלה היו עלילות חייל בשם גואטה שיוצא למרדף בעקבות חייל אחר שמתחזה לו ולבסוף מסתבר שההתחזות קשורה לפגיעה מנטלית במלחמת לבנון.

תוכלו לקרוא אותו ב"יקום תרבות " כאן.

לאחר סיום סיפור זה החל "במחנה " מדור קומיקס קבוע "מקוצר: קומיקס צבעי שמתחיל ונגמר". חלק מהסיפורים המרשימים ביותר היו של אסף חנוכה .

הסיפור הקצר הראשון שלו במדור היה "צב שיש " בדיחה קודרת על הקשר בין המילה צב ל"צו " סיפורים מרשימים במיוחד היו: "השקמיסט שמכר את נשמתו לשטן " 12.1.94 שכתבו ינאי גוז ויהונתן לוי סיפורו של שקמיסט שמוכר את נשמתו עבור השקם המושלם ומגלה שהמכירה הייתה דווקא לאליהו הנביא. הופיע מחדש במגזין שהדפיס את מיטב הקריקטורות והקומיקסים של כל הזמנים ב"במחנה".
"יאיר המוכשר" 29.65.94 . מתגייס בעל כוחות על שמסוגל ללכת על המים לעוף ולרפא פצעים מתמודד עם נבכי הבירוקרטיה הצבאית שמנסה ללא הצלחה לסווג אותו.
"באמת גיבור" של אסף חנוכה על פי יהונתן לוי . הופיע בבמחנה מס' 44 ב-1994 .שבו מפקד מגלה שאחד מחייליו שמתבייש ממגע ומרחצה משותפת עם חייליו הוא בעל זנב.רמז ברור מאוד להומוסקסואליות .
"קיבה מלאה " במחנה 13.7.94 של אסף חנוכה ויונתן לוי. על מתנגד למשטר במדינה קומוניסטית שקיבתו מושתלת למנהיג החולה ומתחילה לזעוק לחופש. מרשים למדי.
והסיפור שלו שאני אוהב במיוחד : ו"פליטה " (או "למי יש חברה מהמאדים ") במחנה 7.9.94 סיפור סרקסטי שמתאר את קשיי ההסתגלות והקליטה של אחינו האבודים חייזרים עולים ממאדים ההופכים לחלק מצה"ל. הסיפור הופיע בגליון מיוחד על קליטת עולים בצה"ל..

ב"במחנה " הופיעו עיבודי הקומיקס הראשונים לסיפורי של קרת בידיו של חנוכה וכמה מהם מרשימים למדי הסיפורים היו :
. ניילון . . 16.3.94
3.יורדון . 20.4.94
4.חור בקיר. . 1.6.94
5.האנשים החלולים . במחנה 8.6.94

קרת אתגר / חנוכה אסף , סימטאות הזעם‏

לאחר השחרור אסף המשיך לעבוד עם קרת . וצייר את ספר הקומיקס הידוע שלו "סימטאות הזעם " (הוצאת מודן , 1997). ושם ניתן למצוא את הסיפור בשם זה על נער תל אביבי "צפוני" שמתאגרף עם ילד ערבי ביפו .סיפור שהוא אולי הדרמתי בכל סיפורי הקומיקס של קרת וחנוכה. את הסיפור אפשר למצוא כאן .
הוא פירסם גם סדרת קומיקס לנוער "אבי בתיכון " שהופיעה במגזין הנוער "בראש אחד" ב-1996. על עלילות תיכוניסט ממוצע.

חנוכה  פירסם ביחד עם קרת  גם את " פיצריה קמיקזה " סיפור קומיקס שהצטיין באמנות של חנוכה אך איכזב בסיפור נחות באופן מיוחד של קרת .

Hors Limites

"הסגת גבול " אלבום קומיקס מאת דננקס וחנוכה על תושבי הפרברים העניים (המוסלמיים ) של פאריז.

Image result for bipolar hanuka

bipolar  סדרת קומיקס באנגלית מאת תומר ואסף חנוכה.

במשך שנים אסף חי ולמד איור בצרפת ששם פרסם שני ספרי קומיקס צרפתיים עם סופר צרפתי . "כרטיס צהוב " על עולם הכדורגל של שנות השלושים בצרפת " ו"הסגת גבול " על צעירים בפרוור של פריס.
לרגל ביקורו של דננקס בארץ הנה ראיון קצר עם אסף חנוכה על שיתוף הפעולה בינם ועל עבודתו הצרפתית :

א.א הקשר בינך אמן ישראלי ובין דננקס כותב קומיקס צרפתי הוא יוצא דופן איך הוא נוצר ?
חנוכה: את הקומיקס הצרפתי גיליתי בגיל 17 והרגשתי שאני המום מהציורים המפורטים ,המחקר שמאחוריהם והמגוון האדיר של סיגנונות ונושאים ,והאיכות של הביצוע .
כל זה השפיע עלי לעבור לצרפת . ושם למדתי במשך שלוש שנים אינטנסיביות מאוד בבית ספר לאמנות בליון בצרפת .
במהלך השנה השניה ללימודים ביקרתי בפסטיבל הקומיקס המפורסם באנגולם שבבלגיה והסתובבתי שם עם ספרי עם אתגר קרת "סמטאות הזעם" . עמיתי הקומיקסאי ירמי פינקוס הציע לי להיפגש עם המו"ל והעורך עמנואל פרוסט . הפגישה הייתה מוצלחת והוא אהב מאוד את "סימטאות הזעם" ובעיקר את הסיפור הנושא שם העוסק במתאגרף ואפילו פירסם גירסה צרפתית שלו .
עמנואל פרוסט הציע לי להיפגש עם הסופר דננקס שמאחר שלדעתו אנחנו מתאימים בכך ששנינו מתעניינים בסיפורי קומיקס ריאליסטיים פוליטיים ונוכל לעבוד היטב ביחד ..דננקס נתן לי טקסטים שהיו מאוד חזקים מאוד טראגיים אבל גם רומנטיים משלבים את הדינמי של צרפת עם הדימוי שלה היום כשרויה במצב ירידה סופני.וזה אגב אישר את התחושה שלי על החברה הצרפתית דהיום. . בשני המקרים פיתחנו ביחד את התסריט הקצר של דננקס לתסריט קומיקס מלא .
הספר הראשון שעשינו היה "קרטון ז'ון"  (כרטיס צהוב) ( 1999 ) שעוסק בסיפור סביב אליפות העולם בכדורגל ב-1938 בצרפת. במרכז הסיפור עומד בחור צעיר יהודי שבא מאלג'יר לפריז והופך לכוכב עולה בכדורגל ,מתבסס בחברה הצרפתית הזוהר משתתף בסרט ויוצר קשר עם כוכבנית זוהרת . הסיפור נגמר בצורה קודרת ביותר בהשתלטות הנאצית על צרפת והגיבור נשלח למחנה השמדה נאצי.
הגיבור  אגב היה קצת מבוסס על הכדורגלן הצרפתי מוסלמי זידאן אבל הסיפור עצמו היה מבוסס על סיפור היסטורי של מתאגרף ששינה את מקצועו לכדורגלן.  האלבום זכה להצלחה לביקורות טובות ועכשיו יש מהדורה שלישית .

Hors Limites
הספר השני נקרא "הור לימיט " "(מחוץ לגבול " או הסגת גבול")  ( 2000 ) סיפור על חבורה של בני נוער בפרברי פריז שמנסה לפרוץ למחסן . הסיפור נגע בבעיה של שכונות העוני של פריז בעיה שמתפוצצת היום לצרפתים בפנים בפריז . דיירי השכונות האלו הם ברברים בגיהינום של בטון שהם הדבר העצוב והמדכא וחסר הסיכוי ביותר בעולם ואנחנו מתארים את זה .כמעין ירידה לגיהינום..
אלבום זה זכה להצלחה פחותה מהקודם .
אחר כך חזרתי לארץ לאחר ארבעה שנים בצרפת ואני ודדננקס לא המשכנו לעבוד ביחד אם כי אנו שומרים על קשר .


א.א. :עבדת על עוד קומיקסים בצרפתית ?
חנוכה :עשיתי עוד שני אלבומים חוץ מזה  עם רוג'ר מרטין .סדרה של מערבונים בשם " אגדת קסידי " שהשני עומד לצאת בקרוב ובו אנחנו בוחנים את המיתוס האמריקני של כיבוש המערב והדמויות הן הפושעים המפורסמים של המערב הפרוע קיד וקסידי והסיפורים מתארים אירועים היסטוריים אמיתיים בתולדות המערב ומציגים את המערב הפרוע מזווית מאוד לא שגרתית . אנחנו כותבים שם למשל על מלחמת מעמדות ושוויון זכויות.אלו מערבונים יוצאי דופן אבל מדוייקים מבחינה היסטורית .

( אסף חנוכה הוא ככל הנראה אמן הקומיקס הישראלי  היחיד שיצר באופן מקצועי מערבון קומיקס ,ז'אנר שהוא נדיר מאוד כיום ובארה"ב אפילו הרבה יותר מבאירופה) .
 חנוכה : גם למרטין וגם לדננקס שהם חברים יש את המשותף שהם נוהגים ליצור עלילה דרמטית על סמך מחקר היסטורי מדויק דבר שאינו קיים כלל בישראל או אפילו בארה"ב .

אכן אי אפשר אלא לקנא בצרפתים שיש להם סופרים כמו דננקס שמוכנים להשקיע מחקר היסטורי של ממש בסיפורי הקומיקס שלהם .
במפגש השתתף גם העורך דב אלפון  מהוצאת הספרים "כינרת -זמורה ביתן " שסיפר משהו על מצב הקומיקס בישראל לעומת צרפת הוא סיפר על כך שסיפורי קומיקס בישראל אינם פופולאריים ולרוב מושמים בידי רשתות ספרים כמו צומת ספרים במדור הילדים . הוא נתן את הדוגמה של הקומיקס הידוע של ארט  שפיגומן "מאוס" על השואה שנכשל לחלוטין בישראל .
דעתי בעניין היא שמצב זה עומד להשתנות בתוך שנים מעטות שמאחר שקהל הקוראים לקומיקס הולך וגודל וגם הולך ומתבגר משנה לשנה כפי שאפשר לראות למשל מהמספרים הגדלים והולכים של אנשים שמבקרים מדי שנה בפסטיבל הקומיקס והאנימציה בסינמטק תל אביב .

יש לקוות שבעתיד יופיעו גם בעברית סיפורי קומיקס היסטוריים וריאליסטיים מקוריים מהסוג שאותם יצר חנוכה עד כה בצרפתית בלבד ועבור קהל מבוגר יותר.

קישורים רלבנטיים

האתר של אסף חנוכה

אסף חנוכה בשנקר 

אסף חנוכה בלקסיקון הספרות העברית החדשה

אסף חנוכה בקומיקפדיה

למה מי זה גואטה? סיפור הקומקיס הראשון של אסף חנוכה

ראיון מקיף עם אסף חנוכה

 

מישל קישקה על אסף חנוכה

אסף חנוכה על האקס מאן

אסף חנוכה בענף הפירסום 

"אגדת קאסידי "מערבון קומיקס צרפתי מאת רוג'ר מרטין ואסף חנוכה.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “אסף חנוכה והקומיקס הצרפתי”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

20 − two =