web analytics
קטגוריות
תקשורת

המובחרים : סדרת הריגול הטובה ביותר של כל הזמנים

סקירה על ס'דרת ריגול בריטית משנות השמונים אולי סדרת הריגול הטובה ביותר של כל הזמנים.

הופיע באתר "סדרות הטלביזיה הקלאסיות "

בשורה טובה : חנות האוזן השלישית " קיבלה דיסק די וי די  של סדרת הריגול הקלאסית "המובחרים " ואת החגים ביליתי בצפייה של פרקי הדיסק .
ולרגל אירוע משמח זה הרי סקירה על סדרת הריגול הטלביזיונית הטובה ביותר של כל הזמנים אם גם לא דווקא הידועה ביותר. סדרה שבין השאר השאירה את חותמה גם על סדרה ישראלית מתוקשרת בשם "חדר מלחמה " אם כי במקובל במקומותינו זה לא צויין בשום מקום. 

הריגול הוא המקצוע השני העתיק בעולם ובקולנוע סרטים על סוכנים חשאיים כל יכולים כדוגמת ג'ימס בונד הם פופולאריים מזה שנים רבות ולא נראה שליחם יעלם גם בשנים הקרובות ככל שהצורך במרגלים ובאנשי ביון נשאר חזק כפי שהיה תמיד . .
גם בטלוויזיה הבריטית והאמריקנית שודרו לאורך השנים סדרות רבות שעסקו בסוכנים חשאיים נציגי שירות הריגול האמריקני  והבריטי  ובנושאי ריגול שונים סדרות כמו "משימה בלתי אפשרית " "אני מרגל " ו"מקגיוור" האמריקניות ו"סוכן חשאי" עם פטריק מקגואן ו"הגומלים " כמו גם עיבודים שונים לספרי סופר הריגול המפורסם מכולם ג'והן לה קארה ( "החפרפרת " ו"כל אנשי סמיילי ") בטלוויזיה הבריטית . אחת הסדרות האלה "האסיר " גם כן עם מקגואן שאינה סדרת ריגול קונבנציונלית נחשבת היום ליצירת מופת למרות שהיא הדבר הרחוק ביותר שאפשר להעלות על הדעת מריאליזם.במרבית הסדרות האלה הסוכנים מוצגים כגיבורים אמיצים וכל יכולים שנשים יפהפיות תמיד נופלות לזרועותיהם ואין רגע משעמם אחד בחייהם.

אבל … סדרת הריגול הטובה והריאליסטית ביותר שנעשתה אי פעם ואחת מסדרות המתח וסדרות הטלוויזיה הטובות ביותר בכלל של כל הזמנים ( הרבה הרבה מעל ל"סופראנוס " למשל שיש הטוענים שהיא סדרת הטלוויזיה הטובה ביותר ) היא סדרת "המובחרים סדרה ששודרה בטלוויזיה הבריטית לאורך שלוש עונות בין השנים 1978-1980. וסדרה זאת היא האנטי תזה המוחלטת והאבסולוטית של סיפורי ג'ימס בונד עם גיבורם הסוכן החשאי הכל יכול שאין אישה העומדת בפניו יותר משתי דקות ואין אויב ( לרוב נבלים קרחים בעלי שיני זהב ) שיכולים לעמוד מולו למרות כל כלי הנשק המתוחכמים שבידיהם .

תמונת הפתיחה הקבועה של "המובחרים "
בסדרת "המובחרים " לעומת זאת הגיבורים בכירי  ונציגי שירות הריגול הבריטי הם פקידי ממשלה אפורים ( לפחות לכאורה ) שרוב הזמן עבודתם היא משעממת ביותר ,שעיקר זמנם מועבר לא כל כך בלחימה בסוכני אויב שטניים עם כלי נשק מדהימים כמו במאבק ביריבים פוליטיים וביורוקרטיים מבית בדיונים מתסכלים עם פקידי ממשלה ושרים שהדבר היחיד שמעניין אותם הוא שרידתם הפוליטית ובלחימה נואשת בקיצוצים בלתי פוסקים בתקציבם. וכמו כן במאמצים עקשניים להביא להעלאה בדרגתם ובמשכורתם הנמוכה כמקובל אצל פקידי ממשלה.אך כאשר אותם "פקידים" מעורבים במבצעים כנגד סוכני אויב ובמדינות אויב הסכנה היא אמיתית והמתח הוא אמיתי , שכן הצופה יודע : כאן בניגוד לסרטי ג'ימס בונד שבהם אנחנו יודעים ששום דבר לא יכול לקרות באמת לגיבור יפה התואר ושיצא כמנצח מכל דבר , כאן הכל יכול לקרות והגיבורים בהחלט יכולים להילכד ואף להיהרג בידי אויביהם.

רוי מרסדן כניל ברנסייד ראש יחידת "המובחרים".

"המובחרים " ( תרגום לא מדויק כלל של SANDBAGGERS ) היא שמה של יחידה מובחרת של שלושה סוכנים ברמה גבוהה ביותר שהם למעשה המקבילים במציאות של ג'ימס בונד בכך שאותם שולחים מפקדיהם בשירות החשאי הבריטי ה"אם אי .5" לטפל במשימות המסוכנות ביותר .

מפקדם של "המובחרים "  הוא ניל ברנסיד (רוי מרסדן ) "מובחר" לשעבר שהוא כעת דמות בחירה בשירות החשאי הבריטי שרק חלק קטן מזמנו למאבק בסוכני אויב ורובו למאבקים עקשניים עם פוליטיקאים ועם הממונים עליו: לברנסייד אין כלל חיים פרטיים , כל חייו מרוכזים סביב עבודתו בשרות והממונים עליו נאלצים לכפות עליו ממש לצאת לחופשה. רוב הזמן ברנסייד מתעמת עם סגן המנהל של השירות מתיו פיל (ג'רום ויליס) אדם פדנטי ומטופש לכאורה שעושה כמיטב יכולתו להכשיל את מאמציו של ברנסייד לעקוף את הבירוקרטיה ועם מנהלי השירות "אם" ו"סי" כמו גם עם הארגון המתחרה של השב"כ הבריטי ( בדומה למאבקים הקיימים בישראל בין אנשי המוסד שתפקידם לטפל בענייני חוץ ואנשי השב"ב שתפקידם לטפל בענייני פנים מה שלא מפריע להם להתנגש כל הזמן זה עם זה) .בגלל עקשנותו ונטייתו לעקוף את הממונים עליו ולעשות את מה שנראה רק בעיניו כנכון ברנסייד אינו אדם אהוד ביותר ,בלשון המעטה ,בארגונו. לתמיכה גדולה יותר זוכה ברנסייד דווקא ממקבילו האמריקני בלונדון הממונה על תחנת הסי אי אי שם ג'ף רוס,שמייצג את האינטרסים האמריקאיים בלונדון .

הרגעים הקשים ביותר בכל אופן עוברים על ברנסייד כאשר עליו לשלוח את אנשיו "המובחרים " למשימות שמהם הוא יודע שייתכן שלא יחזרו ,ולעיתים לא רחוקות הם אכן לא חוזרים מהן..
.ה"מובחר" הראשי והיחיד ששרד לאורך כל הסדרה הוא וילי קין ( רי לונן) אדם אמיץ לב אך שבניגוד לג'ימס בונד אינו סובל כלי נשק או אלימות ( הוא מקיא בפעם הראשונה שיורים עליו !) . אכן הניגוד העצום בין החיים נוצצים של ג'ימס בונד ובין מקביליו האפורים ו"האמיתיים " "המובחרים " הוא נושא קבוע לבדיחות בסדרה.
עוד דמויות קבועות בסדרה הם מזכירתו הנאמנה של ברנסייד שמתחלפת באמצע הסדרה והפוליטיקאי איש משרד החוץ ג'פרי וולינגהם ( אלן מקנוטאן ) שעם בתו ברנסייד התחתן וממנה התגרש והוא מייצג את האינטרסים הפוליטיים שהם כה משפיעים על פעולות הארגון .

לאורך הסדרה דמויות קבועות נהרגו ללא הרף . כבר בפרקים הראשונים נהרגו שניים מתוך שלושת המובחרים (!) רק וילי קיין שרד ולצידו פעלה לראשונה אישה כ"מובחרת " לאורה דיקנס ( דיאן קין ) אישה שעימה החל ברנסייד לקיים (כנראה ) רומן . דבר יוצא דופן שכן בניגוד לרוב סדרות הריגול האחרות הדמויות מעולם לא עסקו בפעילויות רומנטיות כלשהן , או באקשן מהסוג המקובל . במקום זאת הם בעיקר דיברו זממו תיכננו ואף ביצעו את אותה פעילות לא מקובלת בסדרות מתח, חשיבה. לאורה דיקנס בכל אופן נהרגה גם היא בפרק שסיים את העונה הראשונה והריגתה תוכננה בידי ברנסייד עצמו על מנת למנוע תקרית בין לאומית בין מערב ומזרח .ברנסייד מעולם לא התאושש באמת מפרשה זאת.


הסדרה נמשכה לעוד שתי עונות נוספות ולאורך 20 פרקים . כבר בפרק הראשון של העונה השניה נהרג "מובחר" חדש  (במהלך   הסדרה הקצרה יחסית  נהרגו לא פחות מ-ארבעה מובחרים.)  . בפרק אחר היצילו אנשיו של ברנסייד את סיר ג'פרי ולינגהם כאשר הלה נחטף בבריסל ובפרק נוסף עלו וילי וסוכנת סי אי. אי. על מטוס שנחטף בידי טרוריסטים כל נסיונותיו של ברנסייד לעזור להם ניתקלו ( כרגיל ) בהתנגדות ביורוקרטית אך אולי במפתיע ( לסדרה כזאת ) הצמד התגבר לבסוף על חבורת החוטפים בפרק שהוא הדבר הקרוב ביותר לעלילה קונבנציונאלית לכאורה של ג'ימס בונד מכל פרקי הסדרה.

.לקראת סוף העונה השניה עזב מפקדו של ברנסייד את תפקידו וברנסייד בשורה של תימרונים פוליטיים ניסה להביא למינוי של סגנו , פיל שאותו הוא לא סובל אך שאיתו הוא לפחות מסוגל "להסתדר " במקום אדם אחר,ג'ון גיבס ( דניס בורג'ס) שאיתו הוא מסוכסך ונכשל. ומעתה ואילך יש לו ממונה עוין שיעשה הכל כדי להצר את צעדיו.
פעילותם של ברנסייד וסוכניו "המובחרים " נמשכה בעונה השלישית . כאשר היצליחו לאחר חיפושים רבים למצוא מחליפים ל"מובחרים" שנהרגו .ופעילותם כוונה לא רק כנגד האוייב הקומוניסטי אלא גם כנגד אנשים מבית .כך ברנסייד לא היסס לשלוח את המובחרים במעקב אחרי ממונה עליו כאשר זה נפגש עם אישה בילתי ידועה מחוץ לבריטניה בחשד שהלה בוגד ( חשש מובן בהחלט בתחשב בכמות הגדולה של בוגדים ומרגלים קומוניסטיים ששירתו בשירות החשאי הבריטי לאורך השנים ואף היגיעו בו לדרגות גבוהות ביותר). בנוסף לכך היה עליו להיאבק במזימה ביורוקרטית "לבעוט אותו למעלה " לתפקיד חסר חשיבות במדריד שיסלק אותו ממרכז העצבים של האירגון .

[317+-+sandbaggers.jpg]
לשיאה היגיעה הסדרה בפרק המסיים שבו ברנסייד פעל על דעת עצמו וכנגד רצון הממונים עליו לביטול אמנה לצמצום נשק בין מזרח ומערב על ידי שיכנוע של סוכן כפול רוסי לערוק מה שעלול היה לגרום להתלקחות מחודשת בין המערב והמזרח . אך פעולתו נחשפה בידי פיל, ובנתיים וילי קין שחיכה לסוכן הכפול נורה וכנראה נהרג בידי סוכני הק.ג. ב הרוסי שעלו על המזימה .
ובכך הסתיימה הסדרה..

יוצר הסדרה היה הסופר איש חיל הים הבריטי איאן מקינטוש  שיצר סדרה קודמת בשם "ספינת מלחמה " על הצי הבריטי כמו גם כמה ספרי מותחנים. הוא כתב את כל פרקי הסדרה פרט לשלושה שנכתבו בידי אחרים וההבדל באיכות ניכר מיד. מקינטוש היה אולי בעברו גם איש ביון של הצי הבריטי ( כמו סופרי ריגול ידועים אחרים כמו איאן פלמינג יוצר ג'ימס בונד וג'והן לה קארה שהיו בעברם אנשי ביון ) . נראה שכאשר הוא כתב את הסדרה שכה הצטיינה ביצירת הרושם אצל הצופים שאכן כך מתנהלים העניינים בשירות החשאי הוא הסתמך על ניסיונו האישי .

ידוע שאחד התסריטים שנכתבו בידי מקינטוש עבור העונה השניה ( שבה בניגוד לשתי העונות האחרות היו רק שישה פרקים במקום שבעה כמקובל ) נאסר לצילום בידי הצנזורה מאחר שהיה יותר מדי קרוב למציאות . מה בדיוק היה תוכנו אינו ידוע עד היום …..
ייתכן מאוד שסדרת "המובחרים" הייתה ממשיכה לעונה רביעית ואף יותר מכך אך ביולי 1979 בזמן צילומי הסדרה , מקינטוש וחברתו היו בטיסה במטוס קל מעל אלסקה , תוך כדי חיפוש אתרים לצילום לטלוויזיה , הם שלחו קריאת חירום שלאחריה נעלמו לתמיד . לא ברור מה בדיוק קרה שם ושרידיהם לא התגלו מעולם. זה לא בילתי אפשרי שהטיסה והיעלמות היו קשורות לפעולת ביון חשאית של מקינטוש אך אם כך הביון הבריטי לא הודה בכך מעולם.


כתוצאה ממותו של מקינטוש כמה סופרים אחרים כתבו שלושה פרקים כדי להשלים את העונה נחותים בהרבה מהרמה הרגילה של מקינטוש אך הפרק המסיים היה פרק שהוא כתב לפני היעלמו המיסתורי . איך תיכנן להמשיך את הסדרה רק לרוח הרפאים שלו הפתרונים, אם כי יש שמועות שהייתה אמורה להיות עונה רביעית שבה וילי קין היה חוזר כשהוא על כיסא גלגלים ואף היה מחליף את ברנסייד בתפקידו בזמן שזה היה עולה בדרגה לתפקיד של פיל . בכל אופן תוכניות אלה לא התממשו מעולם, התסריטאים שהחליפו את מקינטוש לא התקרבו אליו באיכות כתיבתם ובהבנתם העמוקה את עולם הביון.

ראש השירות החשאי בסדרת "המובחרים".

עד כמה שהדבר מוזר ,לגבי סדרה באיכות כזאת היא זכתה בבריטניה לתשומת לב מועטה ביותר. פרט למבקר שקבע שזאת סדרת הריגול השניה הטובה של כל הזמנים אחרי "החפרפרת " על פי ספרו של ג'והן לה קארה עם אלק גינס ושון פיליפס ( אני חולק על כך ) רק מעט מאוד נאמר ונכתב על "המובחרים " בכלי התקשורת . על סמך הסדרה נכתבו שני ספרים הראשון בהם עיבוד של כמה מהפרקים בידי היוצר מקינטוש והשני רומאן מקורי של סופר אחר. אבל בכך הסתכמה כל תשומת הלב שלה זכתה סדרת הריגול הטובה ביותר של כל הזמנים בארץ מולדתה . וכך סדרת "המובחרים" שמעולם לא זכתה ברייטינג גבוה מדי בידי הקהל שהתקשה להבין את הריאליזם האפור שלה לא חודשה לעונה רביעית .

עם זאת הסדרה הוקרנה גם בארה"ב והיא זכתה שם לפופולאריות שרק הולכת וגדלה עם השנים . עד כדי כך חובבים של הסדרה אף אירגנו כנס ב-1992 של חובבי הסדרה שאליו הוזמנו רי לונן . אל הכנס באו כ-100 איש ,מעט מאוד עבור כנסים כאלה אבל עבור סדרה כזאת כל כך לא ידועה אפילו בבריטניה זה היה לאמיתו של דבר הרבה מאוד…..הסדרה הוקרנה גם בארצות אחרות כמו בישראל ועל פי השמועות זוהי הסדרה החביבה ביותר על אנשי ביון ,מוסד ושב"כ שונים . ידיד של כותב שורות אלו שהוא חוקר אקדמאי של שירותי הריגול בישראל מעיד שזאת הסדרה היחידה שמתארת את המציאות כפי שהיא בשירותי ריגול.לדעת כותב שורות אלו שגם הוא חוקר של נושא שירותי הריגול זאת הסדרה הטובה ביותר מסוגה מבחינת האיכות .
השחקן רוי מרסדן התפרסם מאז בסדרת עיבודים לספרי הבלשים של הסופרת הידועה פ.ד. ג'ימס שבה הוא מגלם את מפקח המשטרה האינטיליגנטי אדם דלגליש שתמיד פותר את התעלומות המורכבות ביותר. ג'רום ויליס שגילם במובחרים את הממונה שלו שאיתו הוא מתנגש ללא הרף מופיע שם גם הוא בחילוף תפקידים כאחד מפיקודיו של מורס ,פתולוג משטרתי . מרסדן רכש בשנים האחרונות את הזכויות על "המובחרים " ומזה שנים מנסה להשיג כסף ליצירת פרקי המשך אך למרבית הצער עד כה ללא הצלחה.
אך כמו הסדרות הטובות באמת "גם סדרת "המובחרים " לא נשכחה נוצר מסביבה גרעין קשוח של קבוצות "חובבים " שהפכו אותה לסדרת פולחן . שפירסמו עליה מגזינים ויצרו סביבה כנסים .

בשנים האחרונות נוצרה גם סדרת קומיקס בשם "QUEEN AND COUNTRY היא מכל בחינה מעין המשך מודרני של "המובחרים " על סוכני ריגול בריטיים בראשית המאה ה- 21 שסיפוריה בנויים עם הסגנון והאווירה של פרקי "המובחרים " שיוצרה מודה בפה מלא שמקור ההשראה ( שהוא ברור מאוד בכל חוברת וחוברת ) הוא אותה סידרה לא נשכחת משנות השמונים .

החיקוי הישראלי של המובחרים

ויש מקום לחשוב שהמובחרים השאירה את חותמה גם על הטלביזיה הישראלית .
לאחרונה יצר יאיר לפיד סדרה ישראלית  מתוקשרת מאוד ויקרה מאוד בשם "חדר מלחמה " העוסקת בעלילותיה של יחידת סוכנים בחדר מבצעים "חדר המלחמה " ובעיקר במאבקיהם הפנימיים והבירוקראטיים עם הפוליטיקאים הבירוקרטים ואחד עם השני . נשמע מוכר ?
כך חשבו גם המבקרים האופנתיים והמעודכנים בכל העיתונים והמגזינים שהקפידו לטחון את  הקוראים עם השוואות אין סופיות עם סדרת "הבית הלבן" האמריקנית על נשיא ארה"ב וצוותו, תוך הזלת ריר של מיאוס בכל משפט שני שלהם, משל הייתה זאת התגלית המדהימה של המילניום.
אבל לאמיתו של דבר כשמשווים לעומק בין שתי הסדרות  וצופים בפרטנות בכל פרק ( ולא רק בפרק אחד או שניים כפי שעשו מרבית המבקרים זריזי הכתיבה שלנו  ) רואים שהדמיון בעלילות ובבתכנים של שתי הסדרות היה שטחי ביותר ואף פחות מכך ולו רק בגלל הסיבה האלמנטארית שהסדרה האמריקנית עסקה באופן כמעט אקסלובסיבי בפוליטיקאים ורק מעט מאוד באופן יחסי ביחסיהם עם סוכנים חשאיים כמו גיבורי "חדר מלחמה " ובמבצעים של סוכנים אלו ובדרכי פעילותם..
היותר מעמיקים ו"מבינים "מבין המבקרים אם כי גם הם  נזהרו שלא לדחות על הסף  את ההשוואה שהפכה לקונצנזוס שאין לערער אחריו   עם "הבית הלבן " השוו אותה גם  עם "24 " האמריקנית ( למה לא? הרי גם היא עוסקת בסוכנים, אז מה אם היא שונה בכל אלמנט תוכני אחר שרק ניתן להעלות על הדעת ) או עם סדרת ספרים של תום קלנסי בשם "חדר מלחמה " שבה מופיע "חדר מלחמה " " (סדרה שיש לה רק דמיון קלוש עם "חדר מלחמה ",)
יאיר לפיד מן הסתם התפקע מצחוק כשקרא את הכתבות של "המבינים " האלו .
אף אחד מאותם מבקרי תקשורת עדכניים, עכשוויים, מתוחכמים , ומביני דבר שאמורים לדעת משהו על טלביזיה לא שם לב משום מה שמבחינת התכנים כל פרק של "חדר מלחמה " נראה יותר מכל דבר אחר לא כמו פרק רגיל של  "הבית הלבן " וגם  בכלל לא כמו פרק ממוצע של " 24" אלא כמו גירסה ישראלית מדויקת(  אבל  למרבית הצער גם חיוורת )  של פרק מ"המובחרים" . וחדר המלחמה שנתן לסדרה הישראלית את שמה ..ובכן הוא גירסה ישראלית של "חדר המבצעים " של המובחרים .

וכל פרק של "חדר מלחמה " הוא חזרה מדויקת כמעט אחד לאחד על פורמט ה"המובחרים " על דיוניהם אחד עם השני ועם הבוסים שלהם ועם יחסיהם המורכבים עם הפוליטיקאים שמעליהם .
גם יאיר לפיד הקפיד לא להזכיר את "המובחרים" כלל בראיונות שנתן ומאמרים שכתב על הסדרה שיצר ורק הזכיר את "הבית הלבן " העכשוית האופנתית. אולי משום שזה מה שציפו ממנו שיגיד, ואולי העדיף שלא להזכיר את מקור ההשראה האמיתי הדומה ל"חדר מלחמה " לעין ערוך יותר מכל פרק של "הבית הלבן". ואולי משום שחשב שכל אותם מבקרים עדכניים  ויודעי כל  במילא לא יבינו על מה הוא מדבר אם יזכיר סדרה בריטית  ישנה ונשכחת משנות השמונים בשם "המובחרים ".
ואגב אין בכוונתי לתקוף את לפיד . לדעתי הוא צדק. אם כבר ליצור סדרת ריגול אז יש לקחת השראה מהטובים ביותר בתחום .ואלו הם "המובחרים ".

כיום "המובחרים " ניראית לכאורה מיושנת מאחר והמלחמה הקרה בין המערב והמזרח הקומוניסטי שאותה תיארה בדייקנות וריאליזם עצומים כל כך עברה  כעת לתהום הנשייה.

אבל האלמנטים המרכזיים של הסדרה : הסיפורים המצוינים על מאבקי כוח פנימיים בשירות ביון המאבקים החיצוניים עם פוליטיקאים מצד אחד ועם סוכני אויב מצד שני והדרמה האנושית של סוכני ביון היוצאים למשימות מסוכנות שאין זה ברור אם יחזרו מהם, לא התיישנו כלל וכנראה לא יתיישנו כל זמן שיש שירותי ביון .

צפו בפרקי הסדרה "המובחרים ":
עונה ראשונה.1978
הפרק הראשון :העיקרון הראשון 
First Principles"
Neil Burnside is the Director of Operations for the British Secret Service, the SIS. His special operations unit is made up of three agents, known as Sandbaggers, who specialize in covert operations. He's approached by the head of the Norwegian secret service who needs assistance in recovering the crew of a spy plane that has gone down inside Russia. He's dead set against it, but the Foreign Office has its own interests and Burnside is ordered to mount an operation. Unfortunately, the Norwegians are playing their own games and the lives of the agents are put in danger.
https://www.youtube.com/watch?v=a9c6MTFimTk
הפרק השני :פונקציה ראויה של המימשל
S1, Ep2
When the SIS station in Vienna reports the presence of Dr. Sir Donald Hopkins, Burnside is afraid that they may have a defector on their hands. Hopkins is the chief scientific advisor attached to the Cabinet Office and was supposed to be on his annual fishing holiday in Scotland. After much wrangling, with both the Foreign Office and his superiors, he gets permission to send in two Sandbaggers to bring Hopkins in. At the same time, the SIS learns that an East African dictator has killed a journalist accusing him of being an SIS agent, which is not correct. Burnside is keen to take action against the dictator who was responsible some years previously for the death of Sandbagger #3.
https://www.youtube.com/watch?v=q1dGjYIrMS8
https://www.dailymotion.com/video/x6rdht8
הפרק השלישי :האם המסע היה חיוני ?
S1, Ep3

Burnside faces all kinds of difficulties when Operation Nightingale – which he mounted without permission as a favor for the CIA – fails. Burnside's superiors are questioning his judgment particularly so when they learn that Sandbagger #3 Alan Denson had to kill Sandbagger #2 to keep him from being captured. When Denson decides to marry, he also wants to quit the job, so Burnside orders Willie Caine to look into the fiancée's background. When the SIS learn that a British diplomat in Paris, the brother of a senior Cabinet Minister, is having a homosexual affair the Foreign Office want them to get proof.

https://www.dailymotion.com/video/x6rdht7
הפרק הרביעי :האיש המתאים ביותר
S1, Ep4
Now down to only one Sandbagger, Burnside looks to recruit new members and offers the job to Laura Dickens. When they learn that the number two SIS man from Algiers is killed in Gibraltar, Burnside dispatches Sandbagger #1, Willie Caine, there to find out what was going on. He also send Dickens to Algiers to find out what the agent was doing in Gibraltar in the first place. Burnside has another problem when his CIA colleague tells him that an SIS officer, Colin Grove, has been seeing a psychiatrist privately. There is concern that the psychiatrist may be a foreign agent and if that is the case, the entire special relationship between the CIA and the SIS may be in jeopardy.
https://www.dailymotion.com/video/x6rdht9
הפרק החמישי :תמיד שמחים לעזור 
S1, Ep5
16 Oct. 1978

Always Glad to Help

 

The SIS start planning a government throw-over of an Arab nation that has close links with Moscow.
https://www.dailymotion.com/video/x6rjcng
הפרק השישי :פיתרון אפשרי
S1, Ep6
23 Oct. 1978

A Feasible Solution

While Neil Burnside woos the lovely but sexually repressed Laura Dickens, Willie Caine is on a operation in Cyprus to recover a kidnapped British engineer, and finds himself falling for the attractive female KGB agent that was planted on him.
https://www.youtube.com/watch?v=J2Xh2mf_qtc
הפרק השביעי : מערכת יחסים מיוחדת
S1, Ep7
30 Oct. 1978

Special Relationship

When an East German spy in the employ of SIS offers them photographs of a new missile site, Burnside finds that the only person qualified for the job is Laura Dickens. For personal reasons – he's quite fallen in love with her – he's reluctant to send her. When she is captured by the East German security service, he makes a pact with the devil by promising the French secret service access to CIA materials in exchange for a high-ranking KGB agent they could swap for her. In the end, Burnside must opt for a solution that pleases no one, least of all himself.
https://www.dailymotion.com/video/x6rjcni
עונה שנייה 1980
הפרק השמיני : בכל מחיר 
S2, Ep1
28 Jan. 1980

At All Costs

When Sandbagger Two Tom Elliot is sent to Sofia on a operation to meet a Bulgarian agent claiming he wants to give information to western intelligence, everything goes wrong and Neil Burnside and Willie Caine go in to try and help save Elliot.
https://www.dailymotion.com/video/x6ssvqw
הפרק התשיעי :מספיק עם רוחות רפאים
S2, Ep2
4 Feb. 1980

Enough of Ghosts

After having delivered the bad news to Tom Elliot's parents, Willie Caine considers leaving the Special Ops unit. Down to two Sandbaggers once again, Burnside is tasked with locating Sir Geoffrey Wellingham who, while in Brussels, disappears on his way to NATO Headquarters. He dispatches both Sandbaggers to Brussels despite direct orders from the Deputy Chief to send only one. Working with their German counterparts, they seek out the terrorists responsible but are having difficulty identifying just which group that is. Burnside is also concerned that he lent a top secret file to Wellingham on SIS cooperation with South Africa, which is against government policy. The file is in Wellingham's office safe and he's not sure how he'll get it back.
https://www.dailymotion.com/video/x6rqhn5
הפרק העשירי :החלטה בידי וועדה
Decision by Committee
 
Willie Caine and CIA agent Karen Milner are aboard a Malaysian Airlines plane that is being held by terrorists, while Neil Burnside frantically tries to get his superiors to send in the SAS on a raid to end the hostage taking.
https://www.dailymotion.com/video/x6rqhn7
הפרק ה-11 :שאלה של נאמנות 
When Sandbagger #2 Mike Wallace has a run-in with the Head of Station in Warsaw, he finds himself called on the carpet back home. While Burnside accepts his version of events, which puts the botched Warsaw operation clearly at the door of the local station, the Deputy Chief insists on a proper investigation. On another front, the SIS learns that the number two man in their Stockholm Station, Pat Bishop, is passing information to a British businessman who is known to have ties to the KGB. Both Sandbaggers are sent to investigate but when Bishop suddenly changes his routine, they believe they have a leak somewhere. Only by retracing his steps does Burnside realize just what Butler is up to.
https://www.dailymotion.com/video/x6ssxqm
הפרק ה-12 :זה לא יכול לקרות כאן
S2, Ep5
When "C" announces that he is stepping down for health reasons, speculation is rife that the job will go to John Tower Gibbs, a one-time senior officer of the SIS who has in recently years been working at the Foreign Office. Burnside and Gibbs have anything but a cordial relationship going back to when Burnside, as a Sandbagger, investigated Gibbs who was at that time abroad as a Head of Station. Burnside decides to play kingmaker by promoting the prospects of the Deputy Chief, Matthew Peele. He subtly tries to influence Wellingham who demonstrates that he is still far superior to his former son-in-law when it comes to the game of office politics.
https://www.dailymotion.com/video/x6rsp25
הפרק ה-13:מבצע הכתרת מלך
S2, Ep6
3 Mar. 1980

Operation Kingmaker

When "C" announces that he is stepping down for health reasons, speculation is rife that the job will go to John Tower Gibbs, a one-time senior officer of the SIS who has in recently years been working at the Foreign Office. Burnside and Gibbs have anything but a cordial relationship going back to when Burnside, as a Sandbagger, investigated Gibbs who was at that time abroad as a Head of Station. Burnside decides to play kingmaker by promoting the prospects of the Deputy Chief, Matthew Peele. He subtly tries to influence Wellingham who demonstrates that he is still far superior to his former son-in-law when it comes to the game of office politics.
https://www.dailymotion.com/video/x6sswe8
עונה שלישית
הפרק ה-14:הכל למען מטרה טובה 
S3, Ep1
9 Jun. 1980

All in a Good Caus

When Neil Burnside receives word from MI5 that the wife of the CIA's station head in London is seeing another man, he decides to check up on it for the sake of his friend Jeff Ross as well as security.
https://www.dailymotion.com/video/x6scze1
הפרק ה-15:לעזאזל עם הצדק
S3, Ep2
16 Jun. 1980

To Hell with Justice

Concern arises when Director of Intelligence Edward Tyler is seen vacationing on Malta in the company of a younger German woman. Is he having an affair with an enemy agent?
https://www.dailymotion.com/video/x6sswdu
הפרק ה-16:גישה לא רגילה 
S3, Ep3
23 Jun. 1980

Unusual Approach

Not having taken any annual leave for over two years, Neil Burnside finds himself ordered to accompany Deputy Chief Matthew Peele and Sir Geoffrey Wellingham to a planning conference in Rhodes. As soon as he's left, CIA station chief Jeff Ross asks Willie Caine to help him extract an injured American agent from inside the Soviet Union. Willie dispatches Mike Wallace but too late realizes that they have been set up. In Rhodes, Burnside is approached by an attractive Greek woman and believing her to be a KGB agent, decides to play along.
https://www.dailymotion.com/video/x6scze2
הפרק ה-17 :שמי הוא אנה ויסמן 
S3, Ep4
Neil Burnside wants to plant a sleeper agent, Anna Wiseman, in the USSR but doesn't want to tell the Deputy Chief Matthew Peele, her actual mission. Peele isn't prepared to sanction the mission, so Burnside decides to go ahead with the mission unofficially. The real mission is to embarrass the USSR on its human rights record and Burnside decides that the best way to do so is to create maximum publicity.
https://www.dailymotion.com/video/x6sf67t
הפרק ה-18:לפעמים גם אנחנו משחקים מלוכלך 
S3, Ep5
When word comes around that a former government employee in a top secret department is going to jump to the USSR with his Hungarian mistress, Willie Caine is sent to Prague to retrieve him.
https://www.dailymotion.com/video/x6sswod
פרק 19 :מי צריך אוייבים 
Who Needs Enemies
When the SIS medical officer suggests that Neil Burnside is under stress and should be rested, Deputy Chief Matthew Peele sees his chance to replace him with the new Director of Intelligence, Paul Dalgetty. The final nail in Burnside's coffin seems to be a secret CIA assessment of the SIS where Burnside is described as a major negative influence. However, when Burnside confronts his CIA colleague Jeff Ross, he gets a different side of the story and goes on the attack.
https://www.dailymotion.com/video/x6sthf5
פרק 20 : היריבים 
S3, Ep7
28 Jul. 1980

Opposite Numbers

t the SALT 3 talks in Valletta, Malta, Neil Burnside receives word from a KGB informant that he wants to defect, and Willie Caine is downed by a fatal sniper bullet
תיקי המובחרים :סרט דוקומנטרי על יוצר המובחרים ומותו המיסתורי 
https://www.youtube.com/watch?v=pIARsEZpDN8
https://www.youtube.com/watch?v=pIARsEZpDN8

קישורים רלבנטיים

המובחרים בויקיפדיה

האתר המקיף ביותר על המובחרים :

עוד אתר על המובחרים :

המובחרים בימדב

סקירה על המובחרים

איאן מקינטוש התסריטאי

האם היה מקינטוש התסריטאי סוכן חשאי ?

כוכב המובחרים רוי מרסדן 

ועוד על מרסדן "

כוכב המובחרים רי לונן

הדיוידי באמזון

סיפור מודרני על המובחרים

הקומיקס מלכה וממלכה

השירות החשאי הבריטי

"חדר מלחמה"חיקוי ישראלי של המובחרים

האם חדר מלחמה דומה לבית הלבן?

חדר מלחמה חיקוי של תום קלנסי ?

איש שב"כ על חדר המלחמה

אלי אשד על חדר המלחמה של יאיר לפיד

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

30 תגובות על “המובחרים : סדרת הריגול הטובה ביותר של כל הזמנים”

היא לא רק דעתי שלי זאת דעה מקובלת על כל חובב סדרות ריגול שאני מכיר וקשה להשיג קונצנזוס כזה לגבי שום ז'אנר אחר.

בכל זאת, גם "כל חובב סדרות שאני מכיר" זה אולי לא מספיק לתואר שאתה מספק לסדרה. מה הסיפור? הכתבות שלך אחלה. קצת פחות בומבסטיות בכותרת והכל יהיה בסדר.

ואני כותב שוב : באתר שלי אני לא מקצר כלום.ומביא את כל מה שיש לי לאמר .עבור אתרים אחרים אני אכן מקצר אבל לא עבור זה .ועל זה אני מוכן בהחלט לשלם גם ברייטינג.

מזה זמן אני שם לב שככל שהכותרת של רשימה שלי היא דרמטית ו"או ביזארית יותר כי כך מספר הכניסות אליה גדל בהתאם דהיינו ככל שהכותרת מפוצצת יותר יש לרשימה יותר רייטינג.
ולעומת ככל שהכותרות יבשות יותר
נניח "זיוה שמיר ושירי הילדים של נתן אלתרמן " כך מספר הכניסות אליהם קטן יותר.
כך שהכותרת הנוכחית ניתנה גם משיקולים של רייטינג במקום הכותרת המקורית שהייתה פשוט "המובחרים" שבמחשבה שניה נראה היה לי שלא תמשוך קוראים רבים.

אך ההתייחסות לדבר העלוב שנקרא חדר מלחמה כאל משהו שבהשראת הסדרה המורכבת הזו, היא עלבון גדול.

שלום רב,

לפני שאני "מאבדת" את הכתובת שלך, אשמח אם תשלח לי את המייל שלך כדי להתייעץ איפה עוד אפשר לקנות את "המובחרים", במידה ולא אשיג באוזן השלישית. תודה, נעמי

לפני שלוש וחצי שנים קראתי את המאמר הזה, איתרתי ומצאתי את כל הפרקים ברשת. אכן סדרה מצוינת. למרות שנעשו לא מעט סדרות ריגול ואקשן טובות מאז (ובהן MI5 הבריטית ומכת נגד הבריטית-אמריקנית) אף דמות לא היתה חזקה כמו זו של ניל ברנסייד, איש חיל הנחתים המלכותי וסוכן חשאי בצוות "המובחרים" בעברו, הפקד על היחידה. כבר לא עושים אותם כמו פעם!

התחלתי עכשיו לצפות בסדרה הצרפתית שמשום מה קבלה את השם "הסוכנות" .. ומשווים אותה בהארץ ל "מובחרים" .. ואכן ההתחלה מבטיחה ביותר לפי הפרק הראשון בלבד..
ה"מובחרים" באמת הייתה אחת מסדרות הריגול הטובות ביותר .. כבנוסף לסדרות הראשונות שנעשו על פי ג'ון לה קארה .. שבכולן יש את ה"גורם האנושי" שמנווט את העלילה ..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two × 3 =