web analytics
קטגוריות
מדע בדיוני

סקירת ספרות המדע בדיוני ופנטסיה הישראלי בשנים 2003-2005

הופיע בגירסה מקוצר באתר "ISF

לרגל השנה החדשה הבאה עלינו לטובה , ולרגל הכנס השנתי של האגודה למדע בידיוני " בישראל , איקון " הנה סקירה על ספרות המדע הבדיוני והפנטזיה העברית המקורית במהלך השנתיים האחרונות סקירה המעדכנת רשימות קודמות מסוג זה .
השנים האחרונות היו שנים של משבר כלכלי חמור שפגע קשות בתרבות הישראלית כמו בדברים רבים אחרים , אולם דומה שלמרות זאת ( ואולי בגלל זאת ?) שמצב כתיבת ופרסום סיפורי מד"ב ופנטזיה מקוריים מעולם לא היה טוב יותר .

פטירות

במהלך השנה האחרונה נפטרו כמה יוצרים חשובים שתרמו רבות לתחומים אלה .

הסופר משה שמיר נפטר . לפני פטירתו פירסם פרקים מסיפור מד"ב הביקור מכוכב לכת "חמה " " שהופיע בכתב העת "קשת החדשה " מספר 4" ואמור היה להיות הפתיח לרומן פילוסופי רחב יריעה . מהקטעים שפורסמו ברור ששמיר התכוון לעסוק שם בפירוט בספקולציות על קיום חיים בכוכבי לכת אחרים ובאפשרות ביקור שלהם בזמנים קדומים בכדור הארץ . אך אין לדעת כיצד התכוון לפתח את הנושא וזה חבל מאוד.
אפרים קישון נפטר וספרו האחרון לפני מותו היה פנטזיה על משפט שמגש יוסף הנגר כנגד אלוהים בנושא הולדת וישו בשנת 0 לספירה.

אמן הקומיקס דודו גבע שהירבה לשלב מוטיבים של מד"ב ופנטזיה כמו דינוזאורים ביצירתו נפטר גם הוא .

ולאחרונה נפטר הסופר דן צלקה מחבר ספר המד"ב הטוב ביותר לנוער בעברית "המסע השלישי של האלדברן " , וספר הפנטזיה הטוב ביותר לנוער בעברית "מלחמת בני ארץ בבני שחת ".
מדע בדיוני מקורי המשיך להימצא בכמויות גדולות באתרים שונים ופרויקטים שונים כמו פרויקט "המזלות " של אתר "בלי פאניקה ". שבו סופרים שונים כותבים סיפור מד"ב או פנטזיה על אחד מהמזלות . של אתר "בלי פאניקה ". .

סיפורים קצרים

 

בשנת 2004 זכה בפרס "גפן " של אגודת המדע הבדיוני הישראלית לקטגורית סיפור המד"ב הישראלי הטוב ביותר סיפור של רמי שלהבת "ביקורת דרקונים " שבמקור הופיע בגיליון "המימד העשירי " מספר 18 .שלהבת ידוע יותר כמבקר כעורך של אתר בלי פאניקה וכמתרגם ובמהלך השנה הופיע גם הספר המתורגם הראשון שלו "מערות הפלדה " של איזק אסימוב " ולא דווקא כמחבר.

שלהבת גם פירסם בגיליון מספר 24 של מגזין "המימד העשירי " 23 מאמר גדול בשם "האח שסרב לגדול " שבו סקר את המצב הנוכחי של כתיבת מד"ב ופנטזיה מקורית .הוא היגיע למסקנות הלא מפתיעות שכתיבת מד"ב ופנטזיה אינה יכולה להצליח כיום בישראל מסיבות כלליות אם כי יש שם תרבות חובבים חזקה ומשגשגת .עם זאת הוא מסיים עם תקווה זהירה לקולות עתידיים במדע הבדיוני הישראלי שיושפעו בידי התרבות היהודית עברית כמו גם בידי התרבות הישראלית .

בשנת 2005 זכה בפרס גפן סיפורו של גיא חסון "הנערה המושלמת " כסיפור המקורי הטוב ביותר אם כי יש לציין שטכנית הסיפור נכתב במקור באנגלית ותורגם בידי ורד טוכטרמן . .

הוקם בית הוצאה חדש בשם "ינשוף "בידי חובב המד"ב והעורך אלי הרשטיין שבזמן שהוא מפרסם ספרות באופן כללי יפרסם גם מד"ב ופנטזיה והתקווה היא שבהמשך הוא יפרסם גם יצירות מקוריות מהז'אנר . הספר הראשון של ההוצאה היה אנתולוגיה של יצירות מקוריות של סופרים צעירים בעריכת יצחק בן נר.

חלומות באספמיה

ההתפתחות החשובה ביותר בתחום המדע הבדיוני הישראלי במהלך השנים האחרונות מאז ספטמבר 2002 היה המגזין המוקדש כולו למדע בדיוני "חלומות באספמיה ".שכל חוברת בו מוקדשת בעיקר לסיפורי מד"ב ופנטסיה מקוריים מלויים בסיפור מתורגם לכל חוברת ובמאמרים שונים על מצב ספרות המד"ב בישראל ובפרופילים של סופרי מד"ב ידועים מחו"ל כמו קורדויינר סמית ואחרים מאמרים טכניים על כיצד יש לכתוב סיפורים ועוד.
העורכת היא הסופרת והמתרגמת ורד טוכטרמן והמו"ל הוא רון יניב שגם כותב בעצמו סיפורי מד"ב הימשיך לצאת לאור ולפרסם סיפורים מעניינים . רוב הכותבים במגזין שייכים לקבוצת "התשתית " של חובבי המד"ב המאורגנים בפורומים אולם יותר ויותר מופיעים על דפי המגזין גם כותבים שאינם שייכים לקבוצה זאת ..
כל החששות שלא יהיו מספיק סיפורים מקוריים בעלי איכות מספיקה כדי למלא חוברת ויהיה צורך להתמקד בסיפורים מתורגמים ( כפי שהיה בעבר עם מגזינים כמו "פנטסיה 2000 ") התגלו כחסרי יסוד והעורכים מדווחים שמחודש לחודש הם מקבלים יותר ויותר סיפורים בעלי רמה מספיקה בהחלט. רוב כותבי הסיפורים הם עדיין חברי קהילת המד"ב באינטרנט ( ששם מתפרסמים סיפורים רבים מספור בפורומים מיוחדים המיועדים לכך ) אולם מתגלים גם כותבים חדשים שאינם קשורים לקהילייה ברשת בנוסף בגליונות האחרונים מתפרסמים גם סיפורי קומיקס מד"ביים של אורי פינק שהם שונים מאוד מיצירתו הרגילה ומורכבים ומתוחכמים הרבה יותר .

מבין הסיפורים שהרשימו אותי במיוחד בגיליונות השונים ניתן למנות את :
גיליון מספר 1 . שרח .מאת אילן אשכולי .סיפור מאת אתד הכותבים החובבים הטובים ביותר ( שמרבה להכניס מוטיבים דתיים ביצירותיו והוא מומחה למיתולוגיה יהודית ) על שרח נכדתו של יעקב אבינו שהיא בת אלמוות וממשיכה לחיות בקיבוץ ישראלי כאישה הזקנה ביותר בעולם
סיפור מעניין נוסף באותו הגיליון היה "ואלה תולדות " של אביאל טוכטרמן סיפור של היסטוריה חלופית שבו העברים התנכיים כבשו את מרבית העולם הידוע והוא מלא בציטוטים מספרים לא ידועים ( ביקום שלנו ) של התנ"ך .

 

גיליון 2
נקודה בזמן מאת גי בקר ( שלרוב משתף פעולה בכתיבת סיפורים עם טוכטרמן ) על אדם שמקבל כוחות כמו אלוהיים הודות ללימוד סודות הקבלה . קוראים אחרים נתנו דירוג גבוה לסיפור אחר באותו גיליון "זוהרת " מאת דנה כץ שהוא וריאציה חדשה על הנושא הלעוס של הערפדים.

גיליון 3
קצוץ את כנפיו.  מאת חמוטל ארגמן . וריאציה חדשה ומעניינת לסיפור הקדום של המאבק בין האל והמלאכים המורדים המסיים את הסיפור והמאבק בצורה בלתי צפויה לגמרי .
כן ראוי לאיזכור הסיפור "שלום לתמימות " מאת דולב כץ על אדם שמגלה שדמו הוא הבית לגזע אינטיליגנטי שאיתו הוא מנסה לתקשר עם תוצאות טראגיות .

גיליון 4
"ביום שבו הדלתות התחרפנו " מאת איתי שלמקוביץ .סיפור מצחיק מאוד ( דבר נדיר בספרות המד"ב הישראלית עד כה ) על עולם שבו משהו קרה לדלתות כך שאמי שיוצא מהם לעולם לא מגיע למטרה המבוקשת והמצופה עם תוצאות שהן גם מצחיקות וגם מפחידות .
עוד סיפור שזכה לדירוג גבוה של הקוראים היה "קשורות " של יעל סיון .

גיליון 5.
"בולענים " מאת ניקולס קופיטמן
סיפור המבוסס על תופעה ידועה ומתעצמת באיזור ים המלח שבה בורות ענק נוצרות לפתע כתוצאה מחוסר יציבות בקרקע ובולעים את כל מה שעמד שם קודם. בסיפור תופעה זאת קשורה לחורבן התנכי של העיר סדום והיא תוצאה של שיפוט ש כוחות טבע אינטילגנטיים. .
עוד סיפור חשוב בגליון זה "כל בני האדם בשלום ובאחווה"  מאת ורד טוכטרמן שבו שני אוייבים חייל ישראלי ופלסטינאי נאלצים לשתף פעולה כנגד חייזר עויין.

גיליון 6.
לחשב את הקץ מאת גיא וינר . סיפור על הצאצא הסופי של משפחת צלבנים צרפתית עם קשרים עם כוחות שטניים שמנסה להציל את העולם מארמגדון על ידי חיסול מנהיג פלסטינאי ורק מצליח להפוך את ארמגדון למציאות .

גיליון 7 :
החלל וההר מאת אסף אשרי ( סופר ומתרגם ולשעבר עורך סדרת המדע הבדיוני של הוצאת אופוס ) סיפור מרשים על בנו של חייל ישראלי שנפל שמוצא דרך לתקשר עם אביו המת ומביא על ידי כך לשינויים בטבע טקסי הזיכרון לחיילים מתים . אחד הסיפורים הטובים ביותר באספמיה עד היום .

גליון 8.
אבט"ש מאת חגי אברבוך
שבו קבוצה של חייזרים מגיעים לישוב ישראלי בשטחים המוחזקים בניסיון נואל הלביא לשלום בין יהודים וערבים . אברבוך פירסם גם סיפור שהיה מועמד לפרס גפן  ב-3005 אך למרבית הצער לא זכה בשם "תינוקות שנשבו ".
גם בעל עניין היה :"הקרב" של אור ביאליק סיפור צבאי ארוך ( דבר נדיר בסיפורי המד"ב הישראליים משום מה למרות וכנראה בגלל המצב המלחמתי שבו ישראל מתקיימת כל שנותיה ) שאמור להיות חלק מסדרה מתמשכת על העתיד הרחוק שבו המין האנושי מורכב מכמה גזעים שונים מאוד בתכונותיהם ויכולותיהם.

חוברת 9
כתוב כשד משחת מאת יונתן שוורץ ,סיפור פנטזיה חביב על סופר שמגיע לגיהינום ומגלה שיש כמה גיהנומים שהחוקים של כל אחד מהם נכתבו בידי סופר מת ידוע כמו דנטה וכעת זה תורו של הסופר לכתוב את החוקים …
גיליון 10

השוד מאת לביא תדהר . סיפור על עכברוש רבי וגולם . ( כמו כל סיפוריו של תדהר שהוא ישראלי החי בחו"ל הסיפור תורגם מאנגלית )

גיליון 11

משימה בטרנסילבניה מאת לביא תדהר
סיפור נוסף בסדרה שלה שייך "השוד" שבה מגיע הגיבור העכברוש לטרנסילבניה במלחמת
העולם השנייה ונפגש בערפדים ובדוקטור מנגלה הנאצי
כן בלט סיפור הקומיקס החודשי של אורי פינק "פנתיאון " על מאבק בין אלים שונים ממיתולוגיות שונות .
גיליון 12

להיות סופר מאת יואב בלום
על אדם שנתקל במקרה בסופר שכותב את סיפור חייו ומעצב אותם כרצונו .
גיליון 13

בגיליון זה בלטו :
"טבע דומם " מאת רותם ברוכין
סיפור של אדם שמסוגל לצייר ציורים של מקומות כפי שהיו בעבר
ויציאת מצריים 2 מאת רוזלין סילברמן
סיפור על מסע בזמן של יחידה ישראלית שמגיעה למאה ה-13 לפני הספירה ובמאמציה הנואשים להתקשר עם ישראל המודרנית יוצרת את האירועים המתוארים בתנ"ך . ,
אם כי במשך כמה חודשים המגזין הפסיק את ההוצאה לאור הרי לאחרונה הוא הוציא לאור את גיליון מספר
13 שלו ,שיא ישראלי למגזין של מד"ב מקורי וגיליון 14 עומד לצאת בקרוב .יש לקוות שימשיך לעוד גיליונות רבים .
מבין הסיפורים הקצרים שיצאו באינטרנט ראוי להזכיר את הסיפור של לביא תדהר "לילות עקרב וסתר " .לביא תדהר  שכפי שצויין הוא סופר ישראלי צעיר החי באנגליה וסיפור קצר שלו Temporal Spider Spatial Webs’, זכה השנה בפרס קלארק –ברדבורי של סוכנות החלל האירופית כסיפור המד"ב הטוב של השנה   תדהר שנהג עד כה לפרסם בעיקר באנגלית החל לפרסם את סיפוריו גם בתרגומים לעברית במגזינים הישראליים של מד"ב כמו "אספמיא " . .
."לילות עקרב וסתר " הוא פרודיה חביבה על הנושאים שבהם עוסק כותב שורות אלו בספרו "מטרזן ועד זבנג " ומופיעות בו כל הדמויות של הספרות הפופולארית העברית עד לנידחות ביותר .כולל הבלש דוד תדהר ( האם יש קרבת משפחה ? ללביא תדהר פתרונים ) ואפילו הדמות של הגולם .

רומאנים בולטים

ספרי מדע בדיוני ופנטזיה חשובים שפורסמו לאורך השנה ושזכו לתשומת לב רבה בידי המבקרים של "הזרם המרכזי " היו :

אופיר טושה גפלה . עולם הסוף. כתר 2004. ספר ראשון מאת מחבר לא ידוע עד כה שזכה לשבחים רבים מצד הביקורת בתיאורו של עולם מתים טכנולוגי . 
הספר זכה בפרס גפן לרומן מדע בדיוני ישראלי מקורי בשנת 2005.

גפלה פרסם מאז ספר שני בשם הקטרקט בעיני הרוח "( כתר , 2005) שהוא מעין מותחן בלשי ספרותי פרודי.

 ספרה של לאה איני .ענק ,מלכה ואמן המשחקים ( הקיבוץ המאוחד , 2004 ) הוא ספר על עולם וירטואלי שבו הגיבור מגלה שעולמנו הוא היצירה של בורא מטורף. איני נחשב כיום לאחת הסופרות הישראליות החשובות ביותר ,וספר זה תרם עוד רבות למעמדה.

:

פנטזיה היסטורית

יקי מנשפנרוינד . הכובש והכלב (בבל  2004) פנטזיה היסטורית חמודה על הרפתקאותיהם של הכובש אלכסנדר הגדול והפילוסוף דיוגנס במזרח רחוק פנטסטי שהיא מבוססת בחלקה על הפנטזיות העתיקות על מסעותיו והרפתקאותיו של אלכסנדר בעולם הזה ובעולמות אחרים . .

ספרי מד"ב רגילים

ספרי מד"ב רגילים שמנסים לתאר את העתיד ונושאים רגילים שאינם קשורים לנעשה במדינה היו כרגיל מעטים ולא בולטים מבחינה ספרותית הם כללו את :
ספרו של גיא חסון, הצד האפל,( ביתן, 2003 ) קובץ של שבעה סיפורי מד"ב שנכתבו במקורם באנגלית על ידי המחבר הישראלי ותורגמו לעברית. גיא חסון זכה לשבחים רבים הן בארץ והן בחו"ל על איכות סיפוריו ואחד מהם נמכר להסרטה . הוא זכה בפרס גפן לשנת 2002 על סיפור קצר משלו "אני TM, סיפור שפורסם גם במגזין בגרמנית ולאחרונה סיפור שלו הופיע באנגלית באתר "אינפינטי פלוס "
חסון מדווח שסיפור שלו נרכש להסרטה.
כן הופיע ברשת בלבד הרומן שלו ""הצל של אלוהים" העוסק בחקר זיכרונות של חיים קודמים באמצעות היפנוזה . ספר שזכה לשבחים רבים בביקורת של החובבים. וראוי להתפרסם כספר ממש. הוא פירסם ספר מד"ב נוסף ואת"מציאות –המשחק " שיצא לאור בהוצאת "ביתן " 2005. ולאחרונה כאמור  זכה סיפורו של חסון" הנערה המושלמת " בפרס גפן.  
סופרים בולטים נוספים הם ורד טוכטרמן המשמשת גם כמתרגמת וכעורכת של חלומות באספמיה וקובץ סיפורים קצרים שלה פורסם בשנה שעברה בעברית בשם :לפעמים זה אחרת " ספר זה היה הספר הראשון שזכה בפרס גפן לספר המד"ב המקורי הטוב ביותר קטגוריה שנוספה רק בשנת 2003
.סיפור שלה פורסם ב"מגזין אוף פנטסי אנד סיינס פיקשין "

סופר הפנטסיה אלכס אפשטיין החל לפרסם באופן קבוע מדור שבועי של סיפורים קצרצרים פרי עטו במוסף הספרותי הנחשב ביותר של ישראל זה של עיתון "הארץ ". סיפורים אלו קובצו בספר "לכחול אין דרום"( עם עובד , 2005) .
ספר שזכה לתגובות נלהבות ביותר של הביקורת הכללית ונחשב לאחד החשובים שיצאו לאור בעברית בשנת 2003 הוא ספרו של דרור בורשטין אבנר ברנר ( בבל 2003) ספר זה כולל אלמנטים חזקים מאוד של מד"ב בכך שסיפור חייו של צעיר דתי משולב בסיפור מד"בי על מסע ארוך שנים של כלי רכב חללי קטן לטריטון ירח של נפטון ומסתיים בסיפור פרי עטו של הגיבור על אביו של סופרמן. יש שרואים בספר זה את הספר הישראלי החשוב ביורת של שנת 2003 מבחינה ספרותית .לאחרונה בורנשטיין זכה לפרס מרדכי ברנשטיין מתאם התאחדות הסופרים הישראלית על ספר זה .
עוד ספר של סופרת סלבריטאית ששילב דווקא מדע עם העלילה רומנטית לא כל כך סטנדרטית היה ספרה של הגר ינאי מכונת האינסוף של אלכס . כתר 2004. על ניסיונו של מדען אובססיבי ליצור מכונה נצחית ולפתור את שאלות היקום על ידי פתירת התיאוריה הסופית בפיזיקה . . . 

ספרו של שלמה לניאדו. אדום . ידיעות אחרונות . 2003 הוא ספר שנכתב בידי רופא בכיר שכבר פירסם ספר מד"ב על זוג חסוך ילדים שמשבט את האישה . הספר הוגדר במפורש ביד ההוצאה כספר שאינו מד"ב אלא שיכול להתגשם בעתיד הקרוב.
כותב המותחנים עימנואל עצמון פירסם ספר  בשם "העגורן "( הוצאת עצמון  2003) שבו סופר מד"ב מיעץ לנשיא ארה"ב כיצד עליו להילחם בטירוריסטים ערביים רצחניים
שלמה שלמון . רקויאם לרנסנס . תמוז 2004. ספר עתידני .
יוסף גרוסמן . הטיסה למאדים . הוצאת ירון גולן . 2004.
ספר מד"ב על הטיסה למאדים וגילוי חיים שם עם כמה רעיונות מעניינים אבל נקרא כמו ספר משנות החמישים.
.
ורדית איל . מי חיבר את שון . אסטרולוג, 2004. ספר שעוסק בהנדסה גנטית .

ספרו של רונן אברמסון "האדם האחרון "( תמוז ,2005)  הוא שילוב של מותחן  מוצלח על העתיד הקרוב עם סיפור "אופרת חלל " המתרחש בעתיד הרחוק שהוא מוצלח הרבה פחות . .
יעקב ( קובי ) קמין פירסם את ספר המד"ב "יממה " ( קדמת עדן , 2005 ) על עולם עתידני שבו יש לכאורה הכל אך בני האדם הולכים ומאבדים בו את שפיותם ואת אנושיותם .
מותחנים מעניינים כללו את  :
"אני הנבחר" מאת שבתאי שובל ( ספרית מעריב , 2005) הוא מותחן המתרחש בשנת 2009 ובו ישראל נאלצת להתמודד עם איום התקפת טילים גרעינית מצד איראן .

מד"ב פוליטי ועתיד המדינה

כרגיל הופיעו לא מעט ספרים שעסקו בנושאים פוליטיים של הסכסוך בין ישראל וערבים נ ושא מרכזי בספרות העתידנית בישראל מסיבות מובנות .מה שלא היה רגיל היה הופעה של ספר שעסק ביחסי יהודים וערבים בעתיד הקרוב מהצד הערבי דווקא .זהו ספרו של העיתונאי והסופר הערבי ישראלי סייד קשוע "ויהי בוקר "
שמתאר את העתיד הקרוב דרך נקודת המבט של תושבי כפר ערבי שמוצאים עצמם תחת הסגר של הצבא הישראלי.
קשוע הוא מטבע הדברים אנטי ציוני אך ספריו הפכו לרבי מכר והוא זכה בפרס ראש הממשלה לספרות …
ספרים נוספים של מד"ב פוליטי כללו את :
גיל אילוטוביץ . יש כאן מישהו(ידיעות אחרונות 2004.) מתאר ישראלי שמתעורר למציאות שבה הוא ואישה פלסטינאית הם היצורים החיים היחידים.. אילוטוביץ כבר כתב רומן מד"ב אחר בשם "תיקון " שבו התגלה שהעם היהודי הוא תוצר של ניסוי סודי ולא חוקי של גזע חיזרי .
.
יהודית שמר . ברוח ובדם. (צבעונים 2004.)  בשנת 2037 מתכננים הערבים להשמיד את ישראל אחרי עשורים של דו קיום בשלום ..

עוד ספר עתידני פוליטי והפעם על מערכות היחסים בין יהודים לבין עצמם היה
הקדחת השחורה ומות החילוני האחרוןמאת חיים חיימוף (זמורה ביתן , 2004 ) שבו היהודים החרדים משתלטים על המדינה מכוח רובם המספרי כל החילונים מומתים והחרדים מקימים מדינת הלכה פנטית רצחנית . והוא מכל בחינה אחד הרומנים האנטי חרדיים הקיצוניים ביותר שהופיעו עד כה והוא מבטא פחדים עמוקים מאוד בקרב שכבות שונות באוכלוסייה . 
 
אלי שרייבר ( חתולי )מותק . הוצאת ידיעות אחרונות . 2003.
אישה שנמלטת מהאירועים בארץ יולדת תינוק שהוא המשיח . אך האם מסרבת לחלוק את ילדה עם שאר האומה ונמלטת .
אפרת רומן אשר עירושלם .בבל . 2003. אפוקליפסה על חורבן מדינת ישראל כפי שהיא נחווית בידי אישה .ספר שזכה לביקורות נלהבות רבות .

הספר שעורר את הסערה הגדולה ביותר היה ספרו של צביקה עמית "קוד כחול ( מטר 2005) שתיאר מרד ימני לאחר פינוי יהודה ושומרון .ספר שעורר דיונים עזים בכנסת ודרישות לצנזרו או להוציאו מהשוק. לשמחת המחבר והמו"ל .כמובן כיום ספרים  בדיוניים שמעוררים סערה מאיזה שהוא סוג הם נדירים ביותר.

פנטזיה

 

הסופרת אלונה קימחי

ספר פנטזיה בולט גם בגלל מעמדה הספרותי של המחברת סופרת וסלבריטאית אלונה קמחי היה
.לילי לה טיגרס (.כתר 2004 ) . על אישה שמסוגלת להיהפך לטיגריס בנגלי

דויד טרבאי .סטלקר. (עם עובד 2004) . על נער בשום זמן ושום מקום שחולם להושיע את העולם
שבו הוא חי . מתכתב עם הסרט של טרקובסקי בשם ר זה. 

 
ח. קוגל .חרב אלף הראמות . ידיעות אחרונות 2003. כרך ראשון בסדרת פנטזיה טולקינית .הספר זכה לתשומת לב תקשורתית ולביקורות קטלניות אך המחבר פירסם מאז כרך שני . . " ארמדין –אל ממלכת החושך " ( ידיעות אחרונות , 2005 ) . 

ספר פנטזיה אפית נוסף הוא ספרו של נמרוד הראל
,"כפירה "" ( אסטרולוג , 2005 ) .עוד סיפור מסע אפי בממלכה טולקינאית . נמרוד הראל התפרסם דווקא בתחום שונה כקוסם מוכשר ואישיות תיקשורתית .

אחים מן המדבר מאת דניאל שלם . ידיעות אחרונות . 2003. חייל יהודי במלחמת העולם הראשונה מוצא בעמק נסתר בחצי האי ערב את שבט חייבר היהודי הנסתר בלווית חיות פרהיסטוריות. ספר בז'אנר שנשכח על "השבט האבוד " והחיפוש אחרי עשרת השבטים האבודים.

אימה

גל עמיר . לילה אדום . זמורה ביתן 2003.
רומן הערפדים העברי הראשון . חקירה משטרתית של רצח חושפת בגליל עדת ערפדים מקומית שבראשה עומד אברך חרדי בן 400 שנה שמתקיים כערפד שומר מצוות , שסביבו יש עוד כמה ערפדים צעירים יותר ובהם ערפד ערבי נוצרי צעיר. ספר מעניין שזכה לביקורות טובות והוא ראשון מסוגו בעברית .
נתן ארז ודורית זילברמן רצח עם קבלה. מח הפקות . 2003.
פנטזיה על חקירת רצח בעלת אלמנטים קבליים פנטסטיים.

קבצי סיפורים

קרלוס בן נון . 2017 . קובץ סיפורים על חייזרים מהחלל שיצרו את המין האנושי .
רז כדן . הלך הראה .מודן 2003.קובץ סיפורי מד"ב ופנטזיה

רז נדב. הלב הרואה. מודן . 2003 . קובץ סיפורי מד"ב ופנטסיה שזכה לביקורות פושרות כקובץ סיפורים "בוסריים " הספר כלל את "ליסה –קיי איקס 2" על עולם עתידני שבו יש רובוטים שאינם בני אדם רגילים עם שבב מיוחד המותקן במוחם ומנוע מהם לחוש רגשות .

אורציון ברתנא .אדום וסיפורים אחרים . הקיבוץ המאוחד . 2002.
קובץ סיפורים שכוללים גם אלמנטים פנטסטיים מאת חוקר ספרות ידוע שעוסק רבות גם בחקר הפנטסיה בספרות העברית .

ספרי ילדים

ענת קופמן . מסתרי כוכב צלמוות . ידיעות אחרונות . 2003. המשך ל"סוד קרני השמש" על עלילות ילדים בהרפתקאות פנטסטיות בכוכבים אחרים.
מדע בדיוני לילדים בלט הרבה פחות מחינת כמות ואיכות ניתן להזכיר את :
יאיר רוני .סיפורי חייזרים . כתר 2004. שירים לילדים קטנים על חייזרים בכוכבים שונים .
ספר מד"ב לילדים ונוער כלל את ספרה של זוהר אביב מסע מצמרר לכוכב אחר ( דני ספרים , 2004 ) סיפורם של חבורת ילדים שמוצאים את עצמם במסע בצלחת מעופפת חייזרית במרחבי היקום. סיפור וותיק שכמוהו אפשר למצוא בעברית עוד משנות החמישים ( "תעלומת הצלחת המעופפת " של מנחם תלמי מ-1955 )
בארי פריגת המשיך לפרסם ספרים בסדרת "מילימטר" וקרן אלפה שלו ויצר סדרת פנטזיה חדשה סדרת אקטיבו על כוכבי סדרת טלווזייה שנאלצים בכל ספר להיאבק בכוח על טבעי אחר מחיזרים ועד שדים ורוחות ברי פריגת . קרן אלפה : בסיס הרובוטים המכושף . מספר 10 בסדרה.. ברי פריגת.ו"ספינת האור המכושפת " ( מספר 11) .
הסופרת הפורייה זוהר אביב פירסמה סדרה חדשה סדרת "יד הפלא" שלה על ילד שמגלה שבידו הימנית יש כוח על ( בלתי מוסבר לחלוטין ) .עד כה יש שלושה ספרים בסדרה זאת מספר 1 : הסוד מתגלה ( כתר 2002) מספר 2 : מלך הכיתה ( מודן 2004)מספר 3 נגד תאונות ( מודן 2005)
גלילה רון פדר פירסמה מעין סדרת מדע פופולארי לילדים. סדרת סיירת המדע ( מודן 2005.) שממנה יצאו עדכה ארבעה ספרים.:
1. הקרב נגד הסטרטופוקוק.
2. . מבצע ברק ורעם .
3. הבריחה מכוח המשיכה
4. הרפתקה אטומית
(שבה ילדים חולמים על מסעות והרפתקאות פנטסטיים שונים שדרכם הם לומדים על מבנה העולם והטבע שלנו ). מעניין שגם בספרותה חרדית המודרנית לילדים ניתן למצוא ספרים דומים שבהם ילדים לומדים תוך כדי חלימת הרפתקאות שונות ,וזה היה ז'אנר שהיה פופולארי מאוד עד אמצע המאה הקודמת ,עכשיו משום מה הוא קם לתחייה .

מסעות בזמן
רון פדר המשיכה לפרסם ספרים נוספים בסדרת מנהרת הזמן שלה שהיגיעה בעת כתיבת שורות אלו למספר40.  .
משה יהלום מסע הרפתקאות במנהרת הזמן דור 2003. שני ילדים ופרופסור יוצאים למסע בזמן בתולדות הציונות ומדינת ישראל שהוא גם הנושא של הסדרה של גלילה רון פדר .

גם סמדר שיר ניכנסה ביחד עם דוד רת לתחום המסעות בזמן בספר "כוח 13" ( ידיעות 2005) שכנראה מיועד באופן ספציפי לילדים דתיים ומתאר את מסעותיו של נער לתקופות שונות בתולדות ישראל .
פנטזיות לילדים

.

פנטזיות לילדים כללו את ספרה של קים רויטברוינד "לונאריס " על נערה שמגיעה לעיר של נוסעים בזמן במימד אחר ומגלה שהיא מלכת העיר .
פנטזיה בולטת יותר הייתה "איננה בוחרת מלך " המבוססת על כמה מהסיפורים הקדומים ביותר של המיתולוגיה השומרית על שניים מהמלכים הקדומים ביותר של התרבות האנושית ומערכתה יחסים שלהם עם האלה איננה.המחברת תמר וייס כבר שיתפה פעולה עם על האשורולוג בפרסום סיפורי המיתולוגיה הבבלית סיפורים שהמפורסם שבכולם הוא סיפור עלילות גילגמש שנחשב ליצירת מופת של הסיפורת הבבלית , ספרה הנוכחי הוא מעין "קדימון " לעלילות גילגמש והמחברת מספרת אותו בהצלחה גדולה תוך שמירה של נאמנות מרבית לספורים הקדומים.
אילנה דיין פירסמה את הספר "אננסי אורח מסתורי מאפריקה " ( סביונים , 2005) סיפור של יצור לא מוכר למדע מבישת אפריקה שמגיע לבית משפחה ישראלית ממוצעת והמהפכות שהוא גורם.

יעל ענבר . תעשה עומד על הראש . ספרית הפועלים 2004 .הוא פנטזיה טובה על אישה שמתעוררת ומוצאת את עצמה בגוף של עצמה בילדותה . לא רעיון חדש אבל המחברת מתארת את הבעיות שאותן עוברת הגיבורה בהצלחה.
ענת קופמן מחברת "תעלומת קרןני השמש "ו"מסתרי כוכב הצלמוות " חיברה ספר פנטזיה חמוד לילדים "חטיפת פיות השיניים "  ( ידיעות אחרונות , 2005) .
וסיגלית דיל התבלטה גם היא  עם כמה ספרי פנטזיה "התלתלים המכושפים"
מעין שילוב של הארי פוטר בבית יתומים ו"הפנימיה שלא הייתה " ( עם עובד , 2005 ) סיפור מתח ואימה לילדים .
.
פנטזיות נוספות לילדים כללו את הנושא הבולט מאוד כיום של כישוף ומכשפות כתוצאה מהצלחת ספרי הרי פוטר :
משה יהלום . הילדה שרצתה להיות מכשפה . . דור 2003 . פנטזיה בסיגנון הארי פוטר.
עדנה איזק . דניאל :הרפתקה במירמאר . אין שם הוצאה. 2003. עלילות ילד שנכנס לארץ כשפים בציורים שאותם צייר בעצמו . נאבק שם בכוחות הרוע ולומד אגב כך כיצד להתמודד עם חייו בעולם האמיתי .

משה יהלום .ארוחה חגיגית של מכשפות . דור. 2004.
רועי אהרוני . לך תבין מכשפות. ידיעות אחרונות . 2004.
ספר פנטזיה של ילד בן 14 על ילדים שמגיעים לעולם פנטסטי .
דליה פנחסי . הקוסם עם האש הסגולה. חלונות 2004. ילדים נפגשים בקוסם שמלמד אותם את דרך הכישוף.
אשכר ארקלין-בריפמן "וינטר-בלו ילדת פיות : אבני הקסם . ידיעות אחרונות 2005.
ספורה של ילדת פיות החיה בין העולם שלנו ובין עולם פנטזיה ונאבקת במזימה כנגד עולם זה.
הניחוש שלי הוא שנושא זה רק ייהפך לבולט יותר בספרות ילדים בעתיד ולא רק בגלל הארי פוטר אלא בגלל החדירה הגוברת באינטרנט ומחוצה שלו של זרמים פגאניים וכישופיים לתודעה הציבורית ובראש ובראשונה של בני נוער וגם ילדים.

ספרי עיון

כמה ספרי עיון מעניינים שקשורים לז'אנר היו :
ספר מגילת ירושלים של מיכאל חיוטין ( הוצאת בבל 2003 ) בספר זה שיחזר המחבר אדריכל במקצועו . מגילה קדומה ( מהמאה השנייה לפה"ס ) שהתגלתה בקומראן בין המגילות הגנוזות שנותנת תיאור אדריכלי מפורט של העיר ירושלים בעתיד .לדעת המחבר זהו התיאור הקדום ביותר של עיר עתידנית שהתגלה במקום כלשהו.
הסופר יצחק אורן שהרבה לפרסם סיפורי פנטסיה ומד"ב אם כי אלה מעולם לא הוגדרו ככאלה זכה שלבסוף תתפרסם מונוגרפיה על יצירתו ( אור עם , 2003 ) .
סופר ומשורר הילדים יהודה אטלס פירסם את "ילדים גדולים " ( ידיעות אחרונות ) סדרה של שלושה כרכים שבה תאיר את חייהם ויצירתם של סופרי ילדים בני אומות שונות אמריקנים אנגלים ואירופים ובהם סופרי פנטסיה מרובים כמו אדגר רייס בוראוז רואלד דאל, יצחק בשביס זינגר , אסטריד לינדגרן , סלמאן רושדי . אטלס מתכנן כרכים נוספים בסדרה המרשימה מאוד .

קומיקס

במהלך שנת 2004 פורסם המגזין הראשון המוקדש כולו לקומיקס מקורי , מגזין "זבנג " של אורי פינק המוקדש ברובו לסדרת הקומיקס המפורסמת של פינק על חבורת תלמידי תיכון פרועים והשאר לסדרות חדשות יצירתם של יוצרים אחרים.
. עד כה יצאו יותר מ-12 גיליונות ממגזין זה .
אמן הקומיקס אסף חנוכה לקח סיפור של הסופר הידוע אתגר קרת על העולם האפור והמדכא שאחרי המוות ( עולם שהוא שונה מאוד ממה שמתאר אופיר תושה בספרו "עולם הסוף " המתאר מצב דומה ) והפך אותו לסיפור קומיקס "פיצריה קומיקזה " ( כינרת 2004 ) . האמנות הייתה טובה אבל לא הצליחה להסוות את חולשותיו הבולטות מאוד של הסיפור.
סדרת הקומיקס של עופר זנזורי  "אדירי התכלת" על חבורת גיבורי על אשקלונית ממשיכה להתפרסם באופן קבוע כנגד כל הסיכויים וכשהיא משתפרת מחוברת לחוברת ככל שהיוצר שלה צובר ניסיון . לאחרונה פורסם הגיליון השישי שלה שסוגר לעת עתה לפחות את סיפורם של חבורת העל האשקלונית .

הקומיקסאי נמרוד רשף פירסם את הספר "אדי בלגן " קומיקס ילדותי על מלך כיתה ואת ולאחרונה את "עוזי : אגדה אורבנית " סיפור על מתנקש על בעל כוחות קבליים מיסתוריים . סדרה שמראה על פוטנציאל שיש לקוות שבעתיד יפותח כהלכה.

ב-2004 פורסם ספר" הגולם " תולדות סידרת קומיקס( מודן 2004 ) מוקומנטארי של היסטוריה חלופית מאת אלי אשד ואורי פינק שתיאר עולם חלופי שבו ישראל היא מעצמת קומיקס ואת תולדות סדרת הקומיקס החשובה ביותר של ישראל בעולם זה על עלילות שני גיבורי על הגולם ולילית .
סדרת הקומיקס הבדיונית היא כעת אמיתית מאוד וכמה חודשים לאחר צאתו של אור של הספר החלה להופיע באתר וינט באנגלית מידי יום ביומו ומתארת את הרפתקאות הגולם ולילית במאבק כנגד אויבי ישראל ובמסעות בזמן . הסדרה החלה כעת להתפרסם ב"מגזין זבנג " מגזין הקומיקס החודשי של אורי פינק .

הקומיקסאי הדתי שי צ'רקא      ממשיך לפרסם ספרים בסדרת "בבא" שלו על עלילותיו של גיבורו המפסידן הנצחי בתקופות שונות של ההיסטוריה היהודית ,סדרה שהיגיעה עד כה לשיאה בספר "מסע הציד של בבא"  ( מודן 2001) שבו יוצא בבא בעקבות חיות פנטסטיות שונות המוזכרות במדרשים.. בספרו האחרון של צ'רקא "נגיד ש..בבא בתנ"ך ( מודן ,2005) בבא מגלם דמויות שונות בתקופות תנ"ך

פורסם אפילו ספר קומיקס מדע בדיוני חרדי "הרפתקה בצל הפירמידות "( יפה נו, 2005 ) שכתבה חגית גולדברג ואייר יעקב שפירא סיפור מסע בזמן של שני נערים דתיים מתקופת יציאת מצריים לימי הפירטים .סיפור שמראה שרעיונות מד"ביים הם כעת רעיונות מקובלים גם בקרב הציבור החרדי .

אופרה

הסופרת נאווה סמל עיבדה את ספרה "צחוק של עכברוש " שהוא בחלקו מד"ב ועוסק בשאלת שימור זיכרון השואה  דרך שימורה של אגדת אימים המבוססת על אירוע אמיתי בשואה במאה ה-22 בעתיד הרחוק' יחסית לאופרה ,האופרה הראשונה מסוגה בשפה העברית ואחת הבודדות ז'אנר זה בעולם כולו .

טלוויזיה

"השמיניה" סדרת טלביזיה מקורית.

הדבר הקרוב ביותר לסדרת מד"ב מקורית שהוקרן בטלביזייה היה סדרת הילדים המצליחה  "השמיניה " בערוץ "הוט " על חבורת נערים מחוננים שמתמודדים עם בעיות שונות כמו מדען מטורף ,זוג ילדים שהוגדלו לגיל מבוגר יותר באמצעות טכנולוגיה מדהימה.  יש מקום לחשוב שככל שהסדרה  תתפתח האלמנטים של מד"ב שי שבה רק ילכו ויתחזקו .

קולנוע :

סרט הפנטזיה החשוב היחיד שנוצר בשנים האחרונות בקולנוע הישראלי היה סרטו של אסי דיין "הבשורה על פי אלוהים " סרט שתיאר את האלוהים כישראלי ממוצע ומשועמם המבלה את מיטב זמנו בצפייה משועממת בטלוויזיה. הסרט זכה בצדק לביקורות קשות ביותר.
מחוץ לקולנוע החילוני הממוסד נוצר סוג סרטי פנטזיה חדשים קולנוע אימה חרדי " ומאיים להיהפך לתעשייה מובילה בישראל שבה לא היו עד כה סירטי פנטזיה ואימה.תעשיית הסרטים החרדית הפכה לכוח שוקק מאוד בתחום הקולנוע הישראלי אם כי היא כמעט בלתי ידועה למי שאינם שייכים לקהילה החרדית ומבחינות רבות אפשר להשוותה לתעשיית סרטי ה"בי" בעלי התקציב האפסי של במאים כמו רוג'ר קורמן בארה"ב בשנות השישים והשבעים . אחד הבמאים הבולטים בתעשייה זאת ניסים ורטה יצר סרט אימה חרדי המבוסס ברעיון הבסיסי על הסרט "החוש השישי " אך פרט לכך שונה ממנו בכל דבר אחר .יש סיבה לחשוב שסרטים על נושאים על טבעיים יהפכו ללחם חוקה של תעשיית הסרטים החרדית בעתיד עם נושאים כמו דיבוקים וגלמים.

ולסיכום הספרים המקורייים הבולטים של השנתיים האחרונות לדעת כותב שורות אלה היו
בתחום המד"ב המקורי

מיטב היצירות של המד"ב פורסמו במגזין "חלומות באספמיה " והספרים הטובים ביותר שהופיעו בשנתיים האחרונות היו :
אבנר ברנר מאת דרור בורשטיין שנחשב בעיני רבים כספר הטוב ביותר שהופיע בעברית השנה.
הצד האפל של גיא חסון
אחים מן המדבר של דניאל שלם
עולם הסוף מאת אופיר טושה גפלה שזכה בפרס גפן השנה ..
בתחום הפנטזיה המקורית :
הכובש והכלב מאת יקי מנשפנרוינד
ובספרות לילדים ולנוער :
איננה בוחרת מלך מאת תמר וייס
ובתחום הקומיקס החומרת הראשונה של סדרת "עוזי " מאת נמרוד רשף שיש בה פוטנציאל לעתיד שיש לקוות שהיוצר ידע לממש אותו.

קישורים רלבנטיים
מדע בדיוני תוצרת הארץ

מדע בדיוני ופנטסיה בראשית המאה ה-21:חלק א'

חלק ב 
ובאתר רשימות בחלק אחד

"האח שסרב לגדול " רמי שלהבת על מצב המד"ב המקורי בישראל

הוצאת ינשוף

סקירות על יצירות בודדות

"הכובש והכלב " מאת יקי מנשפרוינד  "

לונאריס העיר האסורה מאת קים רויטברוינד

"האדם האחרון " מאת רונן אברמסון

"מציאות המשחק" מאת גיא חסון

"יממה" מאת י. קמין

הספר שהמפד"ל רצתה לצנזר

 

ברוכים הבאים לפרס גפן מאת אור ביאליק

 

ראיון עם אופיר טושה גפלה מחבר "עולם הסוף "

ראיון עם הסופר גיא חסון

קומיקס

העולם הבא על פי אתגר קרת

"המתנקש הקבלי :עוזי " קומיקס מאת נמרוד רשף

שי צ'רקא ובבא

קומיקס חרדי

"אדירי התכלת " של עופר זנזורי סדרת הגולם בוינט

חצי שנה של הגולם ולילית

 

אופרת המד"ב "צחוק של עכברוש " מאת נאוה סמל

קולנוע אימה חרדי

סדרת הטלביזיה "השמיניה "

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “סקירת ספרות המדע בדיוני ופנטסיה הישראלי בשנים 2003-2005”

הביקורות היו מעורבות ולא קטלניות. חלק קטלניות וחלק אוהדות אך בפירוש לא כולם קטלניות. הביקורת החשובה ביותר – זו שהתפרסמה במוסף הספרים של עיתון הארץ ולכן חשיבותה – הייתה אוהדת ביותר. חבל שאתה מטעה את מי שקורא את הסקירות שלך. ודבר נוסף – אם היית קורא את הספר השני או לפחות שואל מישהו שקרא את הספר השני במקום להסתמך על הדעות הקדומות שלך, אז כבר היית יודע שסדרת ארמדין אינה סדרת פנטזיה טולקינית – רחוק מכך.

לא קצת חסר טעם לומר שהשנים האחרונות היו טובות ביותר לתחום, ומייד אח"כ לציין את כל הפטירות?

אגב, אלכס אפשטיין גר פה ממש ממול. אולי תשאל אותו אם הוא מגדיר את עצמו כסופר פנטזיה? התשובה עשויה להפתיע.

אם הזכרת את "ינשוף", היית צריך לציין גם את הקמתה של הוצאת "גרף" שהוציאה את זוכה פרס גפן לשנת 2005 "השתנות"

מגדיר את עצמו אבל אני מגדיר אותו כסופר על נושאים פנטסטיים וזה מספיק מבחינתי.
לגבי הספר של מקגרו היא סופרת זרה וכך בכל מקרה לא תוכנס לכתבה .
ולגבי הוצאת "גרף" היא אינה עוסקת בפירסום חומרים מקוריים בניגוד להוצאת ינשוף שפירסמה ספר של סיפורים ישראליים ושואפת לעסוק בכך ,וכך לא ראיתי מקום לציין את הוצאת "גרף".
בכל אופן עם בעתיד הוצאת גרף תפרסם חומרים מקוריים כי אז אאזכר אותה גם כן.

בכל אופן הפעם הסדרה הוזכרה בגלל ההשקה של מגזין קומיקס שלם שמבוסס עליה וכולל לא מעט פריטים של מד"ב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

17 − 4 =