web analytics
קטגוריות
תרבות פופולארית

פנטזיה של קונספירצית על : ויל איזנר והפרוטוקולים של זקני ציון

רומן גראפי מצויין בשם "המזימה " מתאר הקומיקסאי הגדול ויל אייזנר את ההיסטוריה המצמררת של הזיוף הנורא ביותר מאז ומעולם "הפרוטוקולים של זקני ציון".

הופיע בעיתון "הארץ "

אמן הקומיקס החשוב ביותר של המאה ה-20, ויל איזנר נפטר לאחרונה .אך לפני מותו הספיק להשלים יצירה אחת אחרונה : תיאור בצורת קומיקס של ההיסטוריה המפותלת והמסובכת של המסמך האנטישמי השטני "הפרוטוקולים של זקני ציון ",מיסמך שמוצאו בסיפורי הרפתקאות צרפתיים באמצע המאה ה-19 ושימש כהכשר לגנוסיד הנאצי ביהודים .וכיום הוא שוב משמש ככלי עיקרי בארסנל של אויבי היהודים.

 

מהדורה צרפתית של הפרוטוקולים של זקני ציון. 1934.

בימים אלו יצא לאור אחד מספרי הקומיקס יוצאי הדופן ביותר שנכתבו אי פעם .ספר שאינו עוסק בגיבורי על או בהרפתקאות אלא בתיאור דוקומנטארי של המסמך האנטישמי המפורסם והמשפיע ביותר של כל הזמנים "הפרוטוקולים של זקני ציון " מסמך שהיגיע לידיו של היטלר ושימש כרציונל להשמדת היהודים והשםעתו המזיקה נשארה כשהייתה עד עצם היום הזה. .
ספר זה  המזימה :הסיפור הסודי של הפרוטוקולים של זקני ציון הוא שירת הברבור של אמן הקומיקס המפורסם והמשפיע ביותר של ארה"ב ,ויל איזנר .
.

קומיקסים יהודיים

מאז ומתמיד היו היהודים דומיננטיים בתחום הקומיקס בארה"ב הן מבחינה עסקית והן מבחינה יצירתית אפילו יותר משהיו דומיננטיים בתעשיית הקולנוע המקבילה בהוליווד.דהיינו הדומיננטיות שלהם הייתה מוחלטת.
אבל משום מה למרות כל הדומיננטיות המוחלטת הזאת כמו בתחום הקולנוע גם בתחום הקומיקס היה נדיר להיתקל בדמות יהודית ובנושאים יהודיים בקומיקסים שאותם כתבו ציירו והוציאו לאור אותם אנשי קומיקס יהודיים. אותם אנשי קומיקס יהודיים העדיפו שלא למשוך תשומת לב לא רצויה מבחינתם ליהדותם ובמקום זאת שמו דגש על האלמנטים הכל אמריקניים של מולדתם והראו בכך על רצונם להשתלב ולהבלע לחלוטין בתרבות האמריקנית .סופרמן היה הגיבור הכל אמריקני וקשה למצוא בו רמזים לאלמנטים יהודיים ספציפיים וכך גם לגבי גיבורים אחרים כמו ספיידר מאן .
רק בשנים האחרונות החלה מעין "פריחה " של שימוש בנושאים יהודיים בקומיקס האמריקני כאש יותר ויותר יוצרים יהודיים "יצאו מהארון " והחלו להפגין את יהדותם בשימוש באלמנטים יהודיים ספציפים ביצירותיהם. דוגמה מפורסמת אחת היא האמן ארט ספיגלמן שיצירתו "עכבר"
היא יצירת הקומיקס המפורסמת ביותר בעולם שעוסקת באימי השואה , גילגול מיוחד של זיכרון השואה בתרבות הפופולארית דרך סיפור האמיתי של אביו של המחבר כשהיהודים מוצגים שם כעכברים במטאפורה לנרדפותם. .ספר שגם הוא כשהעכברוש מושווה למעשה ליהודי הנרדף והמנוד הנאבק בחתולים הנאצים .
ובשנים האחרונות עוד אמן קומיקס מפורסם החל להשתמש בנושאים יהודיים ביצירותיו זה היה אמן הקומיקס ויל איזנר דמות מרכזית ( ביחד עם עמיתו ג'ק קירבי ) בתרבות הקומיקס מראשית ובניגוד לכל עמיתיו לא נעלם עם השנים אלא להפך תפתח מבחינה אמנותית עד שמת מפורסם יותר משהיה בצעירותו .וספרו האחרון "המזימה " המתאר את סיפורם של הפרוטוקולים של זקני ציון פורסם רק כמה חודשים לפני מותו .

ויל איזנר

ויל איזנר אחת הדמויות הגדולות והמשפיעות ביותר בעולם הקומיקס האמריקני היה יהודי אמריקני שנולד ב-1917 שהיה חלק חשוב בתעשייה משנות ה-30 והחל לפרסם סיפורים בשנת 1936 הוא נפטר בינואר 2005 אך היה פעיל כל ימיו  ללא הפסקה עד 2004 תקופת שיא  עבור יוצר קומיקס של 68 שנים !

הוא נודע כמומחה ואמן של סיפורים גראפיים  ( מונח שהוא עצמו המציא ) . הוא העסיק לראשונה אמני קומיקס ידועים רבים כמו בוב קאן יוצרו של באטמאן ..

איזנר יצר בעצמו דמויות קומיקס מפורסמות כמו "נשר הימים " על בוקאניר במאה ה-17 "הנשר השחור " חבורה נועזת של לוחמי חופש המונהגת בידי טייס פולני נועז הנאבקים בנאצים ולאחר מכן בקומוניסטים ,את שינה מלכת הג'ונגל הבלונדינית והסקסית תשובה נשית פמיניסטית לטרזן ומעל לכולם "הרוח" (THE SPIRIT) לוחם צדק בשם דני קולט שהוא בלש פרטי הנחשב בעיני העולם למת ומנצל את המחשבה הזאת על מנת להילחם בפשע וברשע מחבואו בבית הקברות של העיר! ,בניגוד לעמיתיו בעלי כוחות העל הסתפק תמיד רק במסכה קטנה ופעל ללא כל כוחות על או עזרים מיוחדים כל שהם כנגד יריבים כמו דוקטור קוברה והתמנון וסירנה היפהפייה התגלמות הפאם פטאל הנשית לורלי רוקס המושכת גברים למותם .ולמרות זאת סיפוריו נחשבים למעולים ביותר של תקופתם בין 1940-1952 מבחינת יכולת הסיפור והומור שבהם והאפיון המתוחכם ( לאותה התקופה) של הדמויות ולמרות שזה לא צויין במפורש מעולם כלל הקוראים ברור היה שהמדובר ביהודי.
היום סיפורים אלה נחשבים לקלאסיים והודפסו מחדש פעמים רבות .

"הרוח" הגיבור הידוע ביותר של איזנר.

איזנר עזב את תחום הקומיקס למשך שנים רבות על מנת לעבוד למען הצבא האמריקני ביצירת קומיקסים חינוכיים לצרכי הצבא תחום שאותו המציא .הוא גם כתב אתה ניתוח המחקרי מפורט הראשון בארה"ב של תחום הקומיקסComics and Sequential Art שבו ניסה להראות לראשונה שקומיקס יכולה להיות גם אמנות שיש לקחת אותה ברצינות .
ואז להפתעת הכל חזר לתחום הקומיקס הסיפורי ב-1978 כשהוא ממציא ז'אנר חדש "רומאנים גראפיים " אלבומים שכמעט לא היו קיימים עד אז בארה"ב ( אם כי היו קיימים מזה שנים רבות בצרפת ) של סיפורים יותר מתוחכמים ומבוגריהם בנושאיהם ממה שהי המקובל עד אז . בסיפורים אלה בעלי אלמנטים אוטוביוגרפיים תיאר את חייו בצעירותו ברובע היהודי של ניו יורק .רומן גראפי בשם החולם " על חייו של אמן קומיקס . הוא אפילו כתב רומן גראפי על תולדות שכונה בניו יורק מימי ההתיישבות ההולנדית ועד להווה. ביצירות אלו שימש איזנר מקור השראה ליוצרי 'קומיקס יהודים רבים ובראשם ארט ספיגלמן .

בשלב מאוחר יותר החל איזנר להתעניין בנושאים יהודיים נרחבים יותר . ב-2003 הוא יצר רומן גראפי על הדמות של דיקנס מאוליבר טוויסט "פיגין היהודי ותיאר את הסיפור של דיקנס מנקודת המבט של פיגין שהפך לסטריאוטיפ אנטישמי .
איזנר מת בינואר 2005 מכובד ונערץ ועל שמנו נקרא אחד הפרסים החשובים ביותר בתחום הקומיקס האמריקני אך לפני מותו הספיק להשלים את יצירתו המקיפה ביותר על נושא יהודי הפרוטוקולים של זקני ציון .ומעניין שהוא השלים דווקא עם זה. שכן מבחינה מסוימת יש לראות בזה את הגרסה האנטישמית האפלה של הסיפורי הקומיקס של יוצרים יהודיים כמו איזנר ועמיתיו של גיבורים בעלי כוחות על שהם למעשה פנטזיות כוח יהודיות .כאן עוסק איזנר בפנטזיה האנטישמית האולטימטיבית של היהודי כבעל כוחות על אפלים המתכנן להשתלט עימם על העולם .

המזימה היהודית כנגד העולם

"הפרוטוקולים של זקני ציון" עטיפת המהדורה הערבית ( אחת מני רבות…)

ההיסטוריה של הפרוטוקולים היא מסובכת ומורכבת מאוד ,מורכבת אפילו יותר מניתן לראות מסיפור הקומיקס של איזנר .כפי שהסופר והחוקר המפורסם אומברטו אקו ( מחבר הרומן האולטימטיבי על קונספירציות וחובבי קונספירציה "המטוטלת של פוקו " ) מגלה בהקדמתו
מוצאם של הפרוטוקולים הוא בסיפורי מתח בידיוניים שפורסמו בהמשכים בעיתונים בצרפת על גיבורים אמיצים המצילים נערות יפיפיות מידי עשירים מרושעים וישועים קונספירטיבים בסיפורים ארוכים ומסובכים ביותר. שם החלו סיפורים כאלה להתפרסם בהמשכים בעיתונים יומיים פופולאריים. סיפורים כאלה נכתבו גם בידי סופרים ידועים כמו אלכסנדר דיומא בסדרת שלושת המוסקיטרים שלו , ויקטור הוגו ובלזאק ( כמו גם אין ספור סופרים ששמותיהם ידועים היום רק ליודעי ח"ן ). כולם תיארו את הרפתקאותיהם של גיבורים הרואיים בעלי כוחות מדהימים המצילים נערות יפיפיות מידי עשירים מרושעים בסיפורים ארוכים ומסובכים ביותר.

אז'ין סי יוצר המזימה כנגד העולם.ויקיפדיה

האיש שניתן לראותו כמייסד האמיתי של תחום ספרותי חדש זה היה אז'ין סי (1804-1857)   שיצר  במאה ה-19 בצרפת  את ז'אנר הספרות הקלה ביחד עם סופרים כמו דיומא ובלזק כפי שאנו מבינים את המושג ,כספרות שכל כולה קשורה לאמצעי ההדפסה הזולים ומיועדת לצריכה המונית בידי לקהל הרחב ביותר ופונה (לעיתים) למכנה המשותף הנמוך ביותר הופיעה לראשונה סופר זה זכה להצלחה חסרת תקדים עם ספרו "מסתרי פאריז" (1842-1843) שיצא בתחילה בהמשכים בעיתון ולאחר מכן בעשרה כרכים (!) שבו תיאר את הרפתקאותיו של הגיבור האצילי המסתורי רודולף המשוטט מחופש בסמטאות העולם התחתון בפריז שעוסק בהצלת עניים סובלים ומסכנים מדי כוחות הרשע של עולם הפשע .היה זה רומן מפותל ביותר בעלילתו ומלא המצאות דמיוניות ואירועים מפתיעים הזורמים בזה אחר זה ומתרתם להדהים את הקורא על כל צעד ושעל ( דבר שנשאר בגדר חובה בספרות הקלה עד היום ) , אך למרות זאת ולמעשה בגלל זאת זכה אב טיפוס זה של הספרות הקלה להצלחה כלל עולמית ולעשרות חיקויים (" מסתרי וינה" , "מסתרי בודפשט" ,"מסתרי ברלין", "מסתרי ליסבון" , "מסתרי לונדון" , וגם "מסתרי היהודים" של הסופר היהודי הגרמני רקנדורף). רודולף הפך לאב טיפוס של דמות "הגיבור הסופרמן" שהפכה לדומיננטית בספרות הקלה. סי הפך לסופר הנקרא ביותר בדורו בספרות הצרפתית כולה.

סי כתב לאחר מכן ספר ארוך באותה מידה בשם "היהודי הנצחי"(1844-1845) שעסק במאבקו של יהודי בן אלמוות בכוחות הרשע של הישועים ומנהיגם השטני רודין שנמצאים בכל מקום ומטרתם היא להשיג שלטון עולמי. ספר שלישי פרי עטו היה " מסתורי העם" (1849-1856) שתיאר את ההיסטוריה של צרפת לאורך המאות דרך תולדות שתי משפחות , אחת של האצולה והשנייה של בני איכרים עניים . ( בסיגנון שאותו חיקה במאה העשרים הסופר רב המכר ג'מס מיצ'נר בספרים עבי כרס על תולדות ארצות שונות ) .
ספר זה הוא מעניין במיוחד שכן בו נמצא בפרק האחרון שמשלב בין שתי העלילות של הספרים הקודמים . הגיבור של מסתרי פריז רודולף מופיע וחושף דוקומנט שנישלח לגיבור הישועי המרושע של "היהודי הנצחי " רודין בידי ראש המסדר הישועי האב רוטאן ( דמות היסטורית ) . היה זה דוקומנט שתיאר קונספירציה ישועית כנגד האנושות להשתלט עליה באיטיות כאשר "המטרה מקדשת את האמצעים" ( משפט הנמצא בפרוטוקולים כשהוא מיוחס ליהודים ) .רודולף תוקף בסיום הספור את "התוכנית השטנית של הישועים את העורמה הזוועתית שלה" וחושף את הפרטים "איזה אסונות נוראיים איזה שיעבוד נורא היא מתכננת עבור אירופה והעולם אם תצליח ".

מאוריס ז'ולי .העתיק מאז'ן סי את התוכנית לכיבוש העולם.

שבע שנים לאחר צאת ספרו זה של סי , ב-1864 העתיק מהפכן בשם מוריס ז'ולי את הקטע הזה מהספר והשתמש בו כדי להציג קונספירציה של נפוליון השלישי נגד האנושות כפי שהיא מתוארת בידי רוחו של מקיואלי בשיחה עם הפילוסוף הרפורמיסט מונטסקיה בגיהנום . לכאורה הייתה כאן הקצנה של רעיונות של מקיואלי שיוחסו לנפולאון השלישי .הספר נאסר בידי שילטונות צרפת ומחברו נאסר .ואילולא השימוש שנעשה בו מאוחר יותר היה הספר הנדיר מאוד נשכח לחלוטין .

אלכסנדר דיומא האב.

במקביל מתחרו הגדול של סי בתחום הספרות הפופולארית אלכסנדר דיומא כתב ספר בשם "ג'וזף בלאזמו" ( 1849) (שתורגם לעברית בשם "זכרונותיו של קוסם ") שבמרכזו עמד המכשף המפורסם קאליוסטרו שתיאר בין השאר מפגש בבית קברות של חברי אירגון הבונים החופשיים ששם הם מתכננים את השלב הראשון בהשתלטותם על העולם על ידי מזימה מסובכת שתכוון כנגד מלכת צרפת . מזימת "מחרוזת המלכה " שיוצרת שערורייה ואת האווירה שמביאה לבסוף למהפכה הצרפתית ולחורבן המלוכה . ספר ההמשך של ספר זה "מחרוזת המלכה" תיאר את ביצוע המזימה וגם הוא תורגם לעברית .

.במקביל סופר גרמני בשם הרמן  גדשה  זייפן קונספירטור שניסה להביא להפלתו של מנהיג דמוקרטי בגרמניה על ידי זיוף מסמכים שונים אך נתפס ובילה זמן בכלא לאחר מכן מצא את פרנסתו בכתיבת רומאנים העתיק את הקטע מספרו של דיומא לסיפור פופולארי משלו במסגרת רומן היסטורי בשם "ביאטראיץ " ( 1868) שאותו פירסם תחת שם בדוי "ג'ון רטקליף" ( מחמת עינא בישה )

הרמן גדשה

בספר זה  תיאר גדשה  פגישה של 12 נציגי שבטי ישראל בבית הקברות היהודי בפראג ליד קברו של הרב הידוע המהר"ל ( יוצר הגולם ) שם הם מתארים את התקדמות מזימה שלהם להשתלט על העולם .המזימה כפי שתוארה הייתה מועתקת מסי הסצנה של המפגש מועתקת מדיומא . .גדשה רק שינה את המזימה מישועית –מאסונית ליהודית . לאחר מכן החל מ-1873 הפרק הזה פורסם במקורות רוסיים שונים לבדו מבלי לציין כלל שהוא לקוח מרומן כתיאור של אירוע אמיתי הלקוח ממקור שאין לפקפק ביושרו "הדיפלומט הבריטי הידוע סיר ג'ון רדקליף" ששמע אותה במו אוזניו ביחד עם המנהיג הסוציאליסט היהודי פרדיננד לאסאל . . בפירסומים אחרים של הפרק נמסר ששמו של הרב שהשמיע בבית הקברות את התוכנית היה "ג'ון רדקליף ".

מהדורה רוסית של הפרוטוקולים, 1927

וכך התוכנית הישועית לכיבוש העולם כפי שהומצאה ופותחה בידי סו והועתקה בידי ג'ולי מוצגת במפגש סודי המבוסס על זה של אותו תיאר אלכסנדר דיומא והועתק ופותח בידי גדשה הפכה לבסיס של הפרוטוקולים המוכרים לנו ..

"הפרוטוקולים של זקני ציון " המהדורה הרוסית 

משני מקורות אלה העתיקו קטעים אלה סוכנים רוסיים (שככל הנראה לא היו מודעים כלל לכך שהם מעתיקים משהו שהיה כבר ב"מקור" פלגיאט מרומן פופולארי של ספרות קלה…) ושינו אותו במעט כדי להציג קונספירציה יהודית נגד האנושות כפי שהיא מוצגת בידי אדם מזרע בית דוד , אחד תאודור הרצל, לפני הקונגרס של "זקני ישראל " בבאזל בספר בשם "הפרוטוקולים של זקני ציון".

האב נילוס כומר שהפיץ לראשונה את הפרוטוקולים.

כומר רוסי קנאי מטורף בשם האב נילוס פירסם את המיסמך הזה בספר, ספר שהייתה לו השפעה עצומה ומזעזעת על ההיסטוריה של המאה העשרים ושהיגיע לידיו של היטלר שהשתמש בו כמעין "הכשר " לרצח העם היהודי ובו בזמן הודה שגם למד  והושפע ממנו רבות.

מהדורה בריטית של הפרוטוקולים.

הדבר כאשר אתה חושב עליו הוא מובן מאליו ,אחרי הכל איפה תמצא קונספירציות מלודרמטיות  של השתלטות כלל עולמית בראש ובראשונה ? בספרות מתח והרפתקאות.

אז'ין סי ואלכסנדר דיומא היו בין הראשונים שהעלו על דעתם סיפורי קונספירציות מאין אלה בתקופה המודרנית כאמצעי לבידור ההמונים המשועממים ואנשים בעלי דמיון עשיר הרבה פחות לקחו מהם את הרעיון והפכו אותו ל"מציאות " מפחידה.

הפרוטוקולים ו"זכרונות לבית דוד "

צירוף המקרים המוזר כאן הוא שהספר של סי ששימש כחומר הגלם ל"פרוטוקולים " "מסתרי העם " שימש גם כמודל לאחת היצירות המפורסמות ביותר של הספרות הקלה העברית "זכרונות לבית דוד ' עיבוד של אברהם שלום פרידברג לספרו של הרמן רקנדורף 'מסתרי היהודים " ושם כאמור מתוארות תולדות בית דוד לאורך ההיסטוריה.
הפרוטוקולים הם כאמור קונספירציה יהודית המנוהלת בידי צאצא בית דוד ,תיאודור הרצל שמשפחתו מנהלת את הקונספירציה כנראה מזה דורות רבים ….
האם יש כאן באמת רק צירוף מקרים או שסוכני הצאר שביצעו את הזיוף היו מודעים היטב לקיומם של "הזכרונות לבית דוד" שיצאו לאור בעברית בכתב עת "השילוח " ברוסיה ? אחד הזייפנים היה ממוצא יהודי כך שזה מחזק את האפשרות הזאת .

"אחד העם" אידיאולוג יהודי נחשד בידי האנטישמים כיוצר הפרוטוקולים.

ומה שמעניין לא פחות ההוגה והאידיאולוג הציוני המפורסם "אחד העם " שהואשם בשלב מסויים כאחראי לניהול הקונספירציה ( אם כי הוא היה בכלל יריב של הרצל) היה עורך המגזין שבו פורסמו "זכרונות לבית דוד " לראשונה. אחד העם אף נאלץ להתגונן במשפט מהטענה שהוא הוגה הקונספירציה של זקני ציון. טענה שהועלתה לראשונה בידי חובבת קונספירציות מטורפת למחצה בשם נסטה ובסטר . אותה נסטה ובסטר האמינה שהיא גילגול של אריסטוקרטית שהוצאה להורג בזמן המהפכה הצרפתית. היא  ידעה היטב שהפרוטוקולים הם לאמיתו של דבר זיוף אבל טענה שבכל מקרה הפרוטוקולים משקפים את המזימה היהודית האמיתית מאוד ולכן עם כל עצם היותם זיוף יש לקחת אותם ברצינות..

סמי גרונימן ,עורך הדין במשפט של מפיץ פרוטוקולים.

עורך הדין של "אחד העם" סמי גרונימן שהתפרסם לעתיד כמחבר המחזמר "שלמה המלך ושלמי הסנדלר".
ניהל משפט תביעת דיבה עקרוני נגד עיתונאי בשם רוונטלוב שכתב בעקבות ובסטר כי אחד העם הוא הוא אחראי ליצירתם של "הפרוטוקולים של זקני ציון" המדברים על השתלטות היהודים על כדור הארץ והוא ( ולא דווקא הרצל שמוזכר ב"פרוטוקולים " בשמו ) הארכי קונספירטור היהודי האמיתי .
. לאחר דיונים משפטיים שנמשכו שלוש שנים שני הצדדים היגיעו לבסוף לפשרה שבמסגרתה הסכים העיתונאי הנתבע לחזור בו מהאשמותיו כנגד "אחד העם" ולשלם את הוצאות המשפט .

"המזימה " של איזנר

עיתונאי בריטי חושף את המקור האמיתי של ה"מזימה".קטע מ"המזימה" של איזנר.

איזנר החל להתעניין בנושא לאחר גלישה ברשת כאשר נתקל באתר ערבי על הפרוטוקולים הוא הזדעזע שחש אנשים בסוף המאה העשרים ואחד שחושבים הפרוטוקולים הם אמיתיים והזדעזע עוד יותר כאשר נודע לו שזה רק אחד מרבים בערבית ובשפות אחרות המפיצים את השקר של הפרוטוקולים שהוא האמין בתמימותו שנחשף זה מכבר.

מהדורה מצרית של הפרוטוקולים.

הוא החליט לבסוף שיש לעשות משהו בנידון . וכמו גיבורו "הרוח" להטיל אור על החשכה ולחשוף לפני העולם את האשמים בפשע ולהפוך את סיפור הפרוטוקולים לסיפור גראפי כאשר נודע לו ב1999 שנחשפה זהותו של המחבר האמיתי של הפרוטוקולים ,זייפן רוסי בשם מטוויו גולובינסקי אדם ממשפחה אריסטוקרטית מרוששת שאביו היה חבר של הסופר  דוסטויבסקי .

את העניין חשף היסטוריון רוסי בשם מיכאיל לפקין שחקירה בארכיונים הסגורים עד כה של המשטרה החשאית הרוסית האוכראנה גילתה לו לבסוף את ההוכחות למה שחשדו בו עד כה ( ונטען בידי הסופר הגרמני קונרד היידן עוד ב-1944 ) אבל לא הייתה לו הוכחה כי הפרוטוקולים נכתבו ב-1898 בידי גלובינסקי שהיה גולה רוסי שחי אז בצרפת.

איזנר החליט לכתוב את סיפור חייו של גלוביסנקי ואת סיפור חייו של ז'ולי שכתב חלק מהבסיס לפרוטוקולים שאותם גלובינסקי זייף כדי להציג כמזימה יהודית .בסופו של דבר חושף איזנר אותו גלובינסקי סיים את חייו שעובד בשירותו של טרוצקי האיש שאנטישמים רבים ראו בו את המארגן העליון של הקונספירציה כפי שתוארה בפרוטוקולים .


מכיוון שהגילויים כל כך חדשים אפילו בספר המקיף החדש היחסית "השקר מסרב למות :מאה שנות הפרוטוקולים של זקני ציון " של הדסה בן עתו שיצא לאור ב-1998 עוד אין את המידע על הגילוי הדרמטי הזה.

מהדורה ספרדית של הפרוטוקולים.

אך מה שאיזנר מציג כאן אינו סיפור דרמתי ולא רומן "גראפי וכל מי שיתחיל לקרוא בספר זה בחיפוש אחר סיפור יתאכזב למעשה יש המשך בין מה שאיזנר עושה כאן ובין סיפורי הקומיקס הלימודיים שיצר עבור הצבא האמריקני והספר מבטא את אמונתו ביכולת של מדיום הקומיקס להעביר רעיונות מורכבים בצורה פשוטה מובנת וקליטה לכל . המדובר כאן ב"היסטוריה גראפית " היסטוריה מרתקת אמנם אך לא סיפור המנתחת על ידי שילוב של מילים ותמונות את תיאור התפשטות הפרוטוקולים החל מיצירתו של ג'ולי שהאמין שכך יוכל להביא לנפילתו של נפוליון השלישי דרך חייו של הזייפן הקטן גלובינסקי אציל מושחת ועלוב שזייף את הפרוטוקולים בהוראת הממונים עליו במשטרה החשאית הרוסית והפך ליד ימינו של טרוצקי.ופירסום הפרוטוקולים בידי הכומר המטורף לכוח האב נילוס שהאמין בהם ככל הנראה באמת ובתמים.

הוא מתאר את התפשטות הפרוטוקולים כאש בשדה קוצים ,במהלך השנים אפילו וינסטון צ'רצ'יל כתב מאמר שבו הביע את אמונתו בפרוטוקולים דרך סיפורו של כתב  עיתון "הטיימס" שהוכיח בראשית שנות העשרים  במה שנראה אז הוכחה סופית  כי הפרוטוקלים הם זיוף .

איזנר עושה זאת על ידי הסצינה הלא גרפית ביותר שניתן להעלות על הדעת עמודים שלמים שבהם קטעים בין הפרוטוקולים ותרגום של כתבי גולי משווים מילה במילה קטעים משעממים בצורה שאינה ניתנת לתיאור ומסופקני אם אפילו קורא אחד מתוך עשרה יוכל להשלים את הקריאה כאן אבל איזנר ככל הנראה ראה בהצגה זאת חומר חיוני,  וכלה בהתפשטותו של הפרוטוקולים בעולם כמו תמנון רב זרועות שבכל פעם כורתים לו זרוע היא צומחת מחדש ומקשר בין התפשטות הפרוטוקולים כנגד האלימות המחודשת כנגד היהודים כיום באירופה בשנת 2003 כאשר הספר נכתב וצוייר.

הפרוטוקולים המהדורה הברזיליאנית 

כיום הפרוטוקולים אם כי ידוע היטב שזה זיוף ממשיכים לצמוח ולשגשג באתרים אנטישמיים באינטרנט ולזכות לקהל חדש וצמא בעולם המוסלמי.

מהדורה יפנית של הפרוטוקולים.

הפרוטוקולים זוכים למהדורות חדשות בארצות שונות כמו גרמניה ארגנטינה צרפת ברזיל מצרים סוריה בחריין רוסיה ויפן . בעולם המוסלמי עשו הן במצרים והן בסוריה סדרה המבוססת על הפרוטוקולים כאמת שאין לערער אחריה .

מהדורה פולנית של הפרוטוקולים

וכך אותו תוצר של ספרי הרפתקאות של אלכסדר דימא ואז'ן סי הופך למציאות מזעזעת . מעניין שגם אירגון "האל קאעידה " של בן לאדן נראה כאילו שהוא שואב השראה מהפרוטוקולים כפי שהיה בעבר עם הנאצים של היטלר.

איזנר התייחס ליצירתו כל כך ברצינות שאפילו כלל בסוף הספר מראי מקומות כאילו מדובר ביצירה אקדמאית מה שמראה את החשיבות הרבה שייחס למדיום הבזוי כל כך בתור מעצור אפקטיבי יותר מכל אחד מקודמיו שנכשלו כולם כנגד התפשטות השקר בעבר אך שחישב שיוכל להיות אפקטיבי בותר היום אולי אפקטיבי יותר מכל הניסיונות לעצור את התפשטות הפרוטוקולים שנכשלו כולם .הבעיה היא שיותר שמהמזימה הוא סיפור אפקטיבי זהו שיעור בהיסטוריה אפקטיבי אבל ייתכן מאוד שאנו מתפרצים לדלת פתוחה וזאת בדיוק הייתה כוונתו של איזנר .
איזנר מת אופטימיסט שאמונתו ביכולת של סיפורי הקומיקס הייתה כמעט דתית בעצמה .הוא מת בתקווה שספרו זה יתחוב עוד מסמר בארון המתים של הפרוטוקולים והאימים שהם יצרו . ואכן לאחרונה דווח שהספר מתורגם לצרפתית במטרה להשתמש בון בבתי הספר בצרפת כטקסט לימודי במסגרת מאבק הממשלה באנטישמיות .

אחרי "המזימה" הספיק איזנר לכתוב ולצייר סיפור על מפגש בין ה"רוח"  וגיבורו הדמיוני של מיכאל שאבון מהספר  "ההרפתקאות  המדהימות של קוואליר וקלי ", ""האסקפיסט"  שבו קובע איזנר שמה שגיבורים מציעים זה "פיתרונים מהירים וסופים שמחים".

ספק רב אם סוף שמח ואופטימי כזה צפוי לנו לגבי הפרוטוקולים גם בתוספת  יצירתו של איזנר הנאבקת בהם .

אנחנו אופטימיים הרבה פחות,בתקווה שהוא יצליח לחסל את הפרוטוקולים שהרי המשתמשים בהם יודעים היטב שהמדובר בזיוף וזה לא מפריע להם כלל, אבל מי יודע אולי יתברר בטווח הארוך שהקומיקס הוא אחרי הכל אפקטיבי יותר ?

נספח : רשימת ספרים ומאמרים וספרות יפה  בעברית על הפרוטוקולים של זקני ציון  

חיים בלוך ודע  מה שתשיב : תשובתי להוטיקן שנתתי בשנת תרצ"ד על שאלות תלמודיות-רבניות / אניחיים בלאך ; נלוה לזה: בקורי אצל אוגוסט רוהלינג, ה"רבי" של האנטישמיות החדשה ; הצהרה ממוריטץ שארף, העד העיקרי במשפט טיסא-עסלר… מכתבים ותעודות חשובות. מה שתשיב/ : ניו-יורק :  רעזניק-סאליס, תש"ג 

מהדורה ב' השחר, תשכ"ב.. ספר של אפולוגטיקן יהודי דתי על מאבקו בשקרי הפרוטוקולים ושקרים אנטישמיים אחרים . .

 

יעקב כץ בונים חופשיים ויהודים :קשריהם האמיתיים והמדומים  מוסד ביאליק ,1968

 

יהושפט הרכבי עמדת הערבים בסכסוך ישראל-ערב, דביר 1968.

יהושפט הרכבי יסודות בסיכסוך ישראל ערב   קצין חינוך ראשי / ענף הדרכה והסברה, תשל"ה, 1971.
 נורמן כהן ,הכשר לרצח עם : תולדות הפרוטוקולים של זקני ציון,(תורגם מאנגלית בידי מירי אליאב  ספרית אופקים , הוצאת עם עובד, 1972.

הספר באמזון

אליעזר תבון הפרוטוקולים של זקני ציון – מסמך כזב אנטישמי בשרות אויבי ישראל בימינו, (רמת-גן) : המכון לחקר עמנו, תשמ"ד,1984  . חוברת של 17 עמודים .

 

"יעקב צלגין "הקשר היהודי העולמי במוקד התעמולה האנטישמית הסובייטית " בתוך " אנטישמיות בברית המועצות :מבחר מאמרים ומסות, " בעריכת שמואל אטינגר, תרגם עמשי לוין , האוניברסיטה העברית והקיבוץ המאוחד ,1986. 

שמואל אלמוג לאומיות ואנטישמיות באירופה המודרנית 1815-1945 : פרקים נבחרים בצרוף מקורותוביאורים, ירושלים : מרכז זלמן שזר : אוניברסיטה עברית, תשמ"ח,1988.

ברנרד לואיס שמיים ואנטישמיים :מחקר על סיכסוך ועל דעות קדומות / ברנרד לואיס ; [תרגמהמאנגלית – שפרה נט"ר,הוצאת דביר,1989

ג'ורג' לחמן מוסה לקראת הפתרון הסופי : היסטוריה של הגזענות האירופית /  מאנגלית: דיויד ברקוב , האוניברסיטה ,הפתוחה 1989 .

הדסה בן עטו השקר מסרב למות :מאה שנות "הפרוטוקולים של זקני ציון.הקדמה מאת חיים כהן .דביר ,1998.

יוסף בודנסקי איסלאמיות אנטישמית כמכשיר פוליטי,תרגום ברוך קורות , מפרסומי מרכז אריאל למחקרי מדיניות) תמוז, 2000  

ראובן ארליך הסתה ותעמולה נגד ישראל, העם היהודי והמערב : בקרב הרשות הפלסטינית, העולם הערביואיראן, המרכז למורשת המודיעין. מרכז המידע למודיעין ולטרור, 2003.

:
מלך  ( גוסטבו ) פרדניק  יודופוביה : מאפייני השנאה ליהודים,המכון לחקר החברה והכלכלה ע"ש יוסף ספיר ז"ל, [הקד' תשס"ה 2005

 

הפרוטוקולים של זקני ציון -הנוסח העברי המבואר -עדי אמסטרדם 2016 : ספר אלקטרוני

דף הספר של התרגום העברי הראשון של הפרוטוקולים של זקני ציון  

דף הפייסבוק של התרגום העברי של הפרוטוקולים של זקני ציון

מאמרים על הפרוטוקולים בעברית

אליקים רובינשטיים הפרטיכלים של זקני ציון" בסכסוך הערבי-יהודי בארץ-ישראל בשנות העשרים", המזרח החדש כו 1977 (תשלז), ע'  37-42

שאול דודקוב מבשרי "הפרוטוקולים של זקני ציון" ברוסיה." יהודי ברית המועצות 12, ,1989 ע' 101-111

כולל נספח על הפרוטוקולים על פי מקורות סובייטיים .

שולמית לסקוב "מי חיבר את הפרוטוקולים של זקני ציון ? "אנטישמי וגרמני ועיתונאית אמריקנית :אחד העם .אתמול :עיתון לתולדות ארץ ישראל ועם ישראל אוגוסט 1993 , גליון י"ח 6 (110(  

 

יוחנן ארנון  מה לאחד העם ול"פרוטוקולים של זקני ציון"? האומה 99-100 , תש"ן ,2000,ע' 454-458.

ראובן ארליך ספרות אנטישמית ששורשיה מוסלמיים "משואה לא" , 2003 ע' 97-122 .גיליון זה פורסם גם כספר "פני השנאה – אנשישמיות באלף השלישי קובץ משואה ל"א מבחר מחקרים עורך : יואל רפל, הוצאת משרד הביטחון ,2003.

  

מנחם מילסון עלילה אירופית על הבימה הערבית : התאזרחות הפרוטוקולים של זקני ציון בעולם הערבי, כיוונים חדשים  13, 2006, ע'  86-95.

  

ספרות יפה על הפרוטוקולים

אומברטו אקו המטוטלת של פוקו  עברית גאיו שילוני , הוצאת כינרת ,1991. . סיפור הקונספירציה האולטימטיבי שעוסק גם בנושא הפרוטוקולים .

דנילו קיש ,"ספר המלכים והשוטים " " בתוך אנציקלופדיה של המתים. מסרבו קרואטית דנה קטן בן ציון . הוצאת זמורה ביתן מודן ,1992.

סיפור  על תולדות הפרוטוקולים .

 

ויל אייזנר המזימה :הסיפור הסודי של הפרוטוקולים של זקני ציון.מאנגלית: קטיה בנוביץ' ; [הקדמה מאת אומברטו אקו, כינרת זמורה ביתן דביר, 2007. סיפור קומיקס על תולדות הפרוטוקולים

אומברטו אקו בית העלמין של פראג /   עברית אריה אוריאל   אור יהודה :   כנרת, זמורה-ביתן,   תשע"ג 2012

אתר ויקיפדיה על על "בית העלמין של פראג"

סיפור על יוצרם של הפרוטוקולים.

קישורים רלבנטיים

איזנר בויקיפדיה

האתר של ויל איזנר 

סקירה על איזנר

המזימה באמזון

מלחמתי בערפדים האנטישמיים :נירית אנדרמן על ה"מזימה"

קישורים על הפרוטוקולים ויוצריהם

המזימה :הסיפור הסודי של הפרוטוקולים של זקני ציון בעברית

קראו את הטקסט של הפרוטוקולים של זקני ציון בעברית 

הפרוטוקולים בויקיפדיה

איג'ן סי יוצר המזימה

אריאנה מלמד על אז'ן סי 

טקסט היהודי הנודד מאת סי

אלכסנדר דיומא

זכרונות של רופא מאת דיומא

מאוריס ג'ולי בויקיפדיה

גולובינסקי הזייפן של הפרוטוקולים

אחד העם והפרוטוקולים

הסקפטים על הפרוטוקולים

החשיפה של פיליפ גריבס בטיימס

הבונים החופשיים על הפרוטוקולים

הפרוטוקולים במצרים

שר ההגנה  של פולין טוען שהפרוטוקולים אמיתיים 

בעשור השני של המאה ה-21 הפרוטוקולים של זקני ציון פופולאריים מתמיד .

"היהודים  באים" עם הפרוטוקולים של זקני ציון בקטע שאין לשכוח 

תיאוריות קשר 

הקשר הישראלי :מזימות וקונספירציות בתולדות ישראל 

ממשלת הצאר נגד המזימה היהודית 

 יוצרי השנאה : האנשים שיצרו את הפרוטוקולים  של זקני ציון-שיחה עם שאול דודיקוף  

גירסה אנגלית של מאמר זה 

המהדורה המצרית של הפרוטוקולים.

".

13 תגובות על “פנטזיה של קונספירצית על : ויל איזנר והפרוטוקולים של זקני ציון”

הבלוגרית המומחית לקונספירציות מכל סוג איריס -יער -אדלבאום פירסמה בבלוג שלה באנגלית את התלונה הנ"ל לגבי :

Another annoying instance on a personal level. My Hebrew blog it hosted in a website of Blogs, considered a lucrative and selective choice of writers. Today, one of them published a detailed and long post on the Protocols of the Elders of Zion. The interesting part in this report, was the accusations against Ahad Haam, a Jewish Zionist intellectual, holding him responsible for the Protocols. This is something I wasn't aware of at all. Later today, the same bloggers published another post, in English this time, bearing the same title, in English. I read the English version as well. Lo and behold, the entire subsection about the Jewish affair was absent. People like this writer annoy me. They hold the world accountable for antisemitism, yet in the same post they manifest total lack of integrity. There is one version for "unsere" (the Hebrew readership) and another, soft, distorted version for the Goyim. Whether this is a result of defensive reasoning or blatant propaganda, this makes me wonder if this writer, and others like him, really believe everyone is totally stupid. And if they so, why wonder others outside the "tribe" become uncomfortable with being duped.

posted by iris @ 6:20 AM 0 comments

ובכן איריס , הסיבה לכך שלא היכנסתי את הפרק המיוחד על אחד העם במהדורה לאנגלית של הכתבה היא לא קונספירציה שטנית כנגד זכות הידיעה של הגויים , אלא מן הסיבה הפשוטה שהפרק הספציפי הזה לא נכלל בכתבה עבור מוסף הארץ ולכן גם לא נכלל בתרגום של הגברת גילה ברנד שהוא זה שהועלה ( עם כמה שינויים ותוספות קטנים ) אצלי באתר .

אכן שקלתי ברצינות לתרגם לאנגלית גם את הפרק על "אחד העם " ו"זכרונות לבית דוד " אבל לבסוף החלטתי לוותר על כך הן מחוסר זמן וגם בגלל השיקול שהפרק הזה לא יהיה קריא עבור הקורא הזר שאינו מכיר כלל את האישים שעליהם מדובר ובוודאי לא את הספר "זכרונות לבית דוד " ( אם כי יש תרגום ישן שלו לאנגלית ) והוא בגדר נספח שאינו רלבנטי לקורא הזר הממוצע שאליו מיועדת הכתבה .

אבל מכיוון שזה כל כך מפריע לך אז יש לי הצעה : תרגמי את הקטע הזה בעצמך לאנגלית,ושלחי לי אותו ואני מבטיח לך שאני אעלה אותו מיד ואשלב אותו במאמר כך שגם הגויים יוכלו ללמוד על ההאשמות של המטורפת ובסטר כלפי "אחד העם" וכיצד אלה הוכחו כהוצאת דיבה במשפט .

מקובל עלייך ?

ואם כבר למה פירסמת את התלונה הזאת רק באנגלית ? למה לא לפרסם אותה גם בעברית כדי שתגיע לקהל הרחב של "רשימות " ולא רק לקהל האנגלי ? את חוששת שגם אלו הם חלק מהקונספירציה ?

לא עשיתי לך את כל העבודה, רק רפרוף ראשוני ולא קראתי את הגרסא שלך באנגלית בשביל להעתיק נכון את השמות והכותרים. זו עבודה שלך. פשוט עשיתי תרגום ראשוני שעליו אתה יכול לעשות את השאר.
לדעתי זה סיפור מרתק שיעניין הרבה מאד לא יהודים, אם תוסיף קצת לינקים לשמות העבריים, כמו מי זה אחד העם, מי זה הוובסטרית, מי זה העתונאי, וכולי.
זה חומר לא מוכר, לפחות לי וצובע את הענין בגונים יותר מענינים מהסיפור הלעוס והרגיל. אם היו יהודים וישראלים שחשבו שאחד העם מסובך בסיפור, זה מעניין. גם התיק המשפטי שאתה מספר עליו לא ברור. מה זה פשרה ? אחרי שלוש שנים ? ואיזה מין פשרה זו? .אולי
יש פרטיכלים איפה שהוא למשפט הזה.

גם אני לא ידעתי את השמות האלה. אז מה? בשביל זה יש מאמרים כאלה.
אל תזלזל באינטליגנציה של הציבור הרחב והלא יהודי. בעיני משעשע לסבור שחבורה של סופרים עבריים ציניים כתבו משהו כזה, כביקורת על ההנהגה הציונית או היהודית בכלל.

Another coincidence, is that Si's book –
the mysteries of the nation ?, that served as a platform for the protocols, was also the inspiration and model for another book, one of the most famous "popular literature" of that period,"Memoire from the
Kingdom of David" an arrangement by Avraham Shalom Friedberg to Herman Rakendorf's novel "the mysteries of the Jews" where, as I said earlier, the history of the Davidic bloodline is described. The Protoccols, accordingly, are a Jewish conspiracy ochestrated by an offspring of the Davidic lineage, theodore Herzl, whose family seems to have been overseeing this conspiracy for many generations…
Is this really a coincidence or were the Zsar's agents, who made the forgery, aware of the "Memoires from the Kingdom of David" published in Hebrew in the Journal "Hashiloach" in Russia ? One of the forgerers was of Jewish descent which supports this possibility .

ANother point of interest in this story, is that at a certain point, the famous Zionist thinker and ideologue "ahad Haam" was charged with orchestrating the conspiracy (although he was one of Herzle's adversaries). Indeed, it turns out he was among the editors of the Journal that first published "The memoires". Ahad HAam was forced to defend himself in a trial – accused of being the inventor of Protocol conspiracy. This allegation was first raised by a somewhat accentric conspirationalist called Nesta Webster. Mrs. Webster believed herself to be a reincarnation of an aristocrat who was executed during the French revolution. SHe knew well that the protoccols are in fact a forgery but still she claimed that they reflect the true Jewish masterplan, and so, notwithstanding their questionable authenticity, should not be taken too lightly.
Ahad Haam's lawyer in this trial, Sammy Groniman, who was later known as the playwriter of the popular musical "King Solomon and SHalmai the Shoemaker", filed a defamation law suit, as a matter of principle, against a reporter called Raventlaub, who charged Ahad haam with the creation of the protoccols that tell the story of how the Jews take over the world -and that he, Ahad Haam and not Herzl who is actually named in the Protoccols – is the true Jewish Arch conspirator.
After three years of legal proceedings in this case, the parties reached a settlement under which the journalist retracted the allegations against Ahad haam and paid the fees

החומר ישולב בגירסה האנגלית .
ואגב אינני מופתע כלל משום מה שזה "משעשע
" עבורך לחשוב שהקונספירציה היא אכן תוצר של
" שחבורה של סופרים עבריים ציניים כתבו משהו כזה, כביקורת על ההנהגה הציונית או היהודית בכלל."
נראה לי שאת אכן מאמינה בזה באמונה שלמה ולא מתוך שעשוע .
נו את בחבורה טובה של כמה מיליוני אנטישמים .
ושונאי ציונות אחרים שטוענים את אותו הדבר
כנגד כל ההוכחות .
את מוזמנת להקדיש את שארית חייך בחיפוש אחר ההוכחות שאחד העם הוא האחראי לקונספירציה כיורשת מודרנית של הגברת ובסטר.

"המזימה " של ויל אייזנר תורגם לעברית
בהוצאת כינרת זמורה ביתן בתרגום קטיה בנוביץ' .
את ההקדמה של אקו לספר מתורגמת ראו כאן
http://www.text.org.il/index.php?book=0704032
סקירה על הספר בעברית
http://www.isf.co.il/news.asp?ref=6386
"מלחמתי בערפים האנטישמיים "
מאמר של נירית אנדרמון על הספר והתרגום
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/836408.html

ישנה קנוניה עולמית המאורגנת על ידי קבוצת אנשים מאוד חזקים ובעלי השפעה, המיוחסים גנטית (לפחות בדרגים הכי גבוהים) וביניהם הרבה מהאנשים העשירים ביותר בעולם – מנהיגים פוליטיים גדולים, האליטות של התאגידים, וגם חברי האצולה של אירופה (שנשלטת על ידי הכתר הבריטי), ומטרתם היא ליצור ממשלה עולמית (פאשיסטית) אחת, נטולת גבולות בין-לאומיים ומקומיים, המצייתת לאג'נדה שלהם. מטרתם היא שליטה טוטאלית כוללת ומבוקרת על כל בני האדם שחיים על כדור הארץ ולצמצם באופן משמעותי את אוכלוסיית העולם בכ-80 אחוז. בעוד שבכותרת "הסדר העולמי החדש" משתמשים לעיתים קרובות בהתייחסות לקבוצה זו, יהיה יעיל יותר לזהות את הארגונים הראשיים, המוסדות והאנשים שמרכיבים את הרשת הענקית והסבוכה הזאת.
האתר http://conspil.com/ אוסף את כל המידע ומדווח על הקנוניה העולמית באופן שוטף, שווה ביקור כדי להבין מה באמת קורה!

סקירה מלומדת ומרתקת מסתבר ששנאת יהודים זה עסק, עסק טוב במיוחד לאלה שיודעים איך להלהיט את הדמיון של המוני אנשים מוסתים -ישועים עובדי אלילים המונים משועבדים ומתוסכלים.זה החמצן והאוכל של עבדים משוחררים על פי ההגדרה עבד כי ימלוך גם בקרב ישראלים יש רבים כאלה לצערי..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen + 19 =