web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

האם אתה הוא המנהיג הבא של מדינת ישראל ?:על יחזקאל דרור

הוגה הדעות וחוקר המדיניות פרופסור יחזקאל דרור בראיון מקיף ביותר כיצד יש ליצור דור מנהיגים משובח יותר ממה שיש לנו עכשיו.

הנביא שמואל מכתיר  את הנער דוד כמלך

בימי קדם סרק  שמואל הנביא את ארץ ישראל בחיפוש  אחרי מנהיג שיוכל לאחד את שבטי ישראל במאבק כנגד הפלשתים.הוא מצא תחילה את שאול ולאחר מכן את דוד והתוצאות ידועות .

בראשית ימי הביניים חיפש הקוסם מרלין בנרות אחרי מנהיג שיוכל לאחד את שבטי בריטניה במאבק כנגד פולשים ומצא את ארתור והתוצאות גם הן ידועות.

 

היום מחפש פרופסור יחזקאל דרור בנרות אחרי מנהיג גדול ומרחיק ראות לישראל שיוכל להנהיג אותה במהלך המשברים שרק ילכו ויתעצמו של המאה ה-21 .אם אכן יצליח פרופסור דרור במשימתו כפי שהצליחו שמואל ומרלין במשימתם אין זה ברור כלל . בכל אופן בימים אלה הוא פירסם ספר חדש וראשון מסוגו בשפה העברית "איגרת למנהיג יהודי –ציוני –ישראלי " ( הוצאת כרמל , 2005 ) שהוא ספר הדרכה   למנהיג חדש מסוג כזה שינהיג את ישראל ואת העם היהודי כולו ויש לקוות כבר בעתיד הקרוב.

חתן פרס ישראל פרופסור יחזקאל דרור הוא אולי החוקר החשוב ביותר של ישראל ואחד החשובים בעולם לנושא מינהל ומדיניות מומחה מהחשובים בעולם למקצוע הקשה מכל של "ניהול מדינות ". במשך עשרות שנים היה פרופסור למדע המדינה ולמנהל ציבורי באונ' ירושלים ורבים מאוד מתלמידיו הפכו לפקידים בכירים ופוליטיקאים .הוא עיצב תרבות שלטון שלמה.
במשך שנים כיכב דרור בכלי התקשורת כסמכות עליונה וכמנתח ראשי לנושא מחדלי השלטון של המערכת הפוליטית שלנו ,מחדלים שדומה שעם השנים רק הלכו והתעצמו ( כפי שמראה דוח הבנק העולמי שמדבר על ישראל כמדינת המערב המושחתת ביותר ). במשך שנים התקשורת נהגה להביא אותו כנציג של הקונצנזוס על מנת לחוות את דעתו על תפקוד המערכת השלטונית . ככל הנראה הוא היגיע לפיסגת יוקרתו אחרי מלחמת יום הכיפורים כששימש במשך שנתיים כיועץ בכיר לתכנון וניתוח מדיניות במשרד הביטחון  בראשות שמעון פרס שתפקידו היה לבדוק ולתקן במידת האפשר את המחדלים שהביאו למלחמת יום הכיפורים.נראה שהוא לא הצליח במיוחד במשימתו זאת ויצא מכל העיניין מתוסכל
אבל נשאלת השאלה עד כמה הוא השפיע באמת בשטח שכן נראה שהוא עצמו אינו מרוצה כלל ממצב השילטון בישראל שהוא היה אחד ממעצביו.
נראה שתחושתו היא שעצותיו התקבלו באוזן אחת ויצאו מהאוזן השנייה של שומעיו.

פעם  אמר בישיבה, "אין בישראל גישה למינהל ציבורי. כל הפתרונות המוצעים הם בשיטת טלאי על גבי טלאי. זהו כיבוי שרפות על-ידי יריקה פנימה"..
במאמרים שלו העלה כמה דברים עיקרים אליהם יש לשאוף מטעם הממשל בישראל : ממשל עתיר ידע, ראיה ארוכת טווח ותיאום בינמשרדי.
דרור הוא גם מחלוצי הגישה שדגלה בכינון משטר נשיאותי בארץ. הסיבה לעמדתו זו היא מה שהוא מכנה "חוסר אפקטיביות של השלטון בישראל". הוא סבור שהשיטה הפוליטית הקיימת בישראל מסכנת את המשך קיומה של המדינה.
הוא תרם גם תרומה גדולה בחו"ל שם שהה שנים רבות במרכזי תכנון ומחקר בחו"ל כמו תאגיד ראנד בארה"ב והיה יועץ לגופי ממשל בכל העולם .
הוא התפרסם בנכונותו לעסוק ולשקול במקצועו אפשרויות עתידניות קיצוניות שנראות לכאורה בלתי סבירות אך שבהמשך הראו נטייה להתממש .

בספרו הראשון ואולי גם הידוע ביותר עד היום "מדינות מטורפות :פנטיזם וטרור כבעיה ביטחונית " ( 1973) דן דרור לראשונה באפשרות שמאז רק התאמתה שוב ושוב של הופעה של מדינות שונות שיפעלו על פי אידיאולוגיה מטורפת ורצחנית ויהוו סיכון אמיתי לשאר העולם ( ובכלל זה ובפרט לישראל ) . ההסתברות כיום היא שמאז הופעת ספרו של דרור הסיכויים להופעת מדינות כאלו בעולם השלישי ובעולם המוסלמי רק גדלה בהרבה מאוד וצפון קוריאה החמושה בנשק גרעיני היא רק דוגמה אחת .
דרור נודע גם כמי שיותר מכל אחד אחר ניסה להכין תוכניות מפורטות לגבי עתיד ישראל . הוא שם תמיד דגש על החשיבות של ז'אנר הראיונות האוטופיים כדי לבחון אפשרויות שונות לגבי הכיוון הרצוי למדינת ישראל ( וככל הנראה לא במיקרה אישתו ד"ר רחל אלבוים דרור ידועה במחקר החשוב שלה על ז'אנר האוטופיות הציוניות שהשפיעו השפעה רבה על האידיאולוגיה של הציונות בשם "המחר של האתמול " ) ומאידך אינו מהסס כלל גם לבחון אפשרויות לכיוונים לא רצויים כלל שבהם עלולה ישראל לפסוע על מנת לנסות מנען.

ב-1989 הופיע ספרו "אסטרטגיה רבתי לישראל"  ובו הבטחה כי בתוך כמה שנים יתפרסמו שלושה כרכים מעבודתו המקיפה "תזכיר לראש הממשלה " והם "א.מצב האומה " ב. לבנות מדינה ג. היגיון הציונות ד. מדיניות רבתי לישראל בניסיון להביא להיפוך במגמות הקיפאון והשקיעה המאיימות לדעתו על ישראל אם מנהיגותה לא תשנה את דרכה.

רק שניים מכרכים אלו הופיעו לבסוף והשניים האחרים לא הופיעו מעולם . דרור שינה אז את הערכתו שישראל מצויה במצב של שקיעה כתוצאה מהעלייה הגדולה מרוסיה וקבע שהיא במצב טוב עם "הזדמנויות לפריצת דרך ".

אך נראה שמאז עם סיום העלייה והבעיות שבהן שרויה כיום ישראל  חזר להערכתו המקורית .

ההוגה הציוני החשוב האחרון ?

יש שרואים בו את ההוגה הציוני החשוב האחרון. בספרו "חידוש הציונות " ( 1997) הנחשב לספר ההגות הציוני החשוב ביותר בעשרות השנים האחרונות קרא לחשיבה מחדש של האידיאולוגיה הציונית על מנת להתאימה לזמנים המשתנים.

הספר פורסם במיסגרת סדת ספרים של ההסתדרות הציונית שמטרתההמוצהרת הייתה לעסוק בעתיד הציונות במאה ה-21..אולם ההוצאה לא הצליחה למצוא כתבי יד מתאימים נוספים בנושא זה.  לעורכי הסדרה התברר להפתעתם שרק פרופסור יחזקאל דרור ומחבר נוסף אליעזר שביד שכתב ספר על "הציונות שאחרי הציונות " מוכנים לעסוק בנושא זה . התברר שבקרב חוגי הכותבים שהיו מוכרים לעורכי הסדרה  אם כי נמצאו רבים וטובים שהיו מוכנים לעסוק בהיסטוריה  ובשאלות מדיניות ותרבותיות שונות  לא נמצא  ולו אדם אחד נוסף שיהיה מוכן לכתוב ספר על עתיד הציונות ועל עתיד ישראל כמדינה יהודית ציונית  ולהציע רעיונות חדשים בנושא. מאז פירסום   ספרו הנ"ל  של דרור ,המצב לא השתנה בהרבה.

פרופסור דרור היגיע למסקנה שרוב הכותבים וההוגים כיום מעדיפים לכתוב על עברה של הציונות ולא על עתידה.

מאז הוא מפרסם מאמרים שונים שבהם הוא קורא לבצע שינויים במבנה הממשלה בישראל כדי שתתפקד טוב יותר .

היום הוא משמש נשיא מכונן של "המכון לתכנון מדיניות העם היהודי", גוף מקצועי בלתי-תלוי שהקימה הסוכנות היהודית כדי לעזור לעם היהודי להתמודד אסטרטגית עם בעיות יסוד ארוכות-טווח שעוסק שמגיש תוכניות והמלצות ארוכות טווח לשם המשך קיומו ושגשוגו של העם היהודי בעתיד . פעמים לא מעטות הוצע לו לעבור למסלול פוליטי, אך הוא העדיף להתמסר למחקר מדעי ולייעוץ מקצועי.
דרור הוא חבר בזן ההולך ונעשה נדיר יותר ויותר כיום , הוא ציוני אמיתי, ולדעתו העמקת אופייה היהודי הציוני של ישראל הוא ערך בסיסי הצריך לשמש מצפן לכל מנהיגות המבקשת לעצב את העתיד תוך כדי ראייה אסטרטגית ארוכת טווח.

מנהיג מסוג חדש לישראל

 

אלמנט מרכזי בראיה זאת הוא מציאה והכנה של מנהיגים מוכשרים וראויים לישראל זן שגם ממנו אנחנו נראים כסובלים ממחסור חמור בשנים האחרונות כדי וקורא למנהיגות מסוג חדש. מנהיגות שלה הוא מייעץ בספרו החדש .

ז'אנר זה של ספרי עצות למנהיגים הוא לאמיתו של דבר עתיק מאוד וראשיתו במצרים העתיקה ,והמצרים יחסו עוד לחכם המפורסם מימי השושלת השלישית שלהם ,אימחתומפ, רופטא ואדריכל  שבנה את  הפירמידה הראשונה ספר מסוג זה .

גם בשומר הקדומה ניתן היה למצוא ספרות חכמה כזאת ואחד מספריה יוחס למלך העיר הקדומה שורופאק שמשמיע עצות לבנו . כותב היצירה וקוראיו ידעו שהעיר שורופאק הושמדה במבול ובנו הנ"ל  של השליט היה השריד היחיד הפך לבן אלמוות והקים לתחייה  את המין האנושי כגירסה השומרית של נוח. .

לאחר מכן אנחנו מוצאים ספרי עצות כאלו שנכתבו בידי הפילוסוף אפלטון ואחרים והמפורסם מכולם  ניקולו מקיאולי בספרו הקלאסי "הנסיך ".
אבל בספרות העברית ז'אנר זה כמעט שאינו קיים אולי בגלל שאלפי שנים היהודים כלל לא שלטו בעצמם . רמזים לז'אנר זה ניתן למצוא בספר "משלי" התנכי שיוחס למלך שלמה . וגם בכתבי הרמב"ם ודון יצחק אברבנאל ( שעבד כשר בכיר אצל מלכי ספרד ופורטוגל ) ניתן למצוא קטעים רלבנטיים לז'אנר. אולם נראה שלפני פרופסור יחזקאל דרור איש לא חשב לכתוב בשפה העברית ספר שמוקדש כולו לעצות למנהיג כיצד עליו להתכונן לתפקידיו ולפעול בצורה הטובה ביותר .

 

על מנת להמחיש את האפשרויות הצפויות למדינה דרור  מביא שורה של חלופות המציגות אפשרויות שונות של מצב המדינה בשנת 2040 . מהחלופה הטובה שבה ישראל בשנה זאת משמשת כמדינת גרעין של העם היהודי בנויה על יסודות התרבות יהודית ומנהיגה הוא אחד המנהיגים הראשיים של העם היהודי ומעין גבול תרבותי בלתי נראה מפריד בינה ובין מדינות אחרות .הזהות העצמית שלמרבית האוכלוסייה בחלופה זאת היא קודם כל יהודית ורק לאחר מכן ציונית וישראלית .מדינה זאת נהנית מיצירתיות שיא ערכית ותרבותיות הבנויה הן על ערכי היהדות והן על ערכים אנושיים כללים והיא נהנית מסממנים רבים של "חברת מופת". המתבססת על ערכים יהודים ציוניים.
ולעומת זאת דרור מביא את חלום הבלהות שלו לשנת 2040 שבו ישראל היא מדינה פוסט ציונית "נורמאלית " בסגנון הפוסט מודרני ושבה מתרחקים ישראל והתפוצות זה מזה ובה רוב הדור הצעיר אין שום עניין לא ביהדות ולא בציונות ודוגל בערכים פוסט מודרניים מתירניים והדיבורים על ציונות רק מעוררים גיחוך בקרב מרבית הצעירים . והיא נמצאת בסכסוך מתמיד עם שכנותיה ועם המיעוטים שבתוכה ואין בה מנהיגות רוחנית ערכית ותרבותית של ממש.
לדעתו ישראל נמצאת כרגע במצב שבה היא יכולה או לשגשג כמתואר במצב הראשון או לשקוע במתואר במצב השני ואחת הדרכים העיקריות למנוע אתה שקיעה היא השגת מנהיגות מעולה העולה בטיבה על זאת הקיימת בארצות אחרות . וזאת מאחר שבישראל על שפע בעיותיה הקיומיות מנהיגות כזאת היא הכרח אף יותר מכל מקום אחר . ספרו הוא שורה של עצות למנהיג המעולה הזה לישראל שעליו לראות את מנהיגותו יותר מכל כשליחות ולא כקריירה ושבמהלכה עליו לארוג עתיד יהודי ציוני למדינת ישראל על ידי החלטות בהווה שיש בהן משום השפעה על התהליכים המעצבים את העתיד .עליו לשמש גם כמנהיג לעם היהודי כולו שגם לעתידו רואה דרור סכנת שקיעה אם לא יעמוד מנהיג חזק בפרץ דרור מזהיר את המנהיג שהציבור בישראל נמצא בטראומה ובמבוכה גדולה לכן הוא כמה למנהיג אמין הנותן משמעות למציאות ומצביע על כיוון נותן תקווה לעתיד . . בין ההמלצות הרבות שאותם נותן דרור על המנהיג החדש לדעת הרבה לחשוב הרבה להבין הרבה עליו לקרוא הרבה בתחומים שונים ומגוונים ( ולא רק באינטרנט אלא גם בספרים ) בין ההמלצות החשובות של דרור המעבר ממשטר של ראש ממשלה למשטר נשיאותי שלדעתו רק הוא יכול לאפשר את ריכוז העוצמה הדמוקרטית ואת יציבותה החיוניים להכרעה ולביצוע החלטות בנושאי היסוד העומדים בפני ישראל.
דרור רואה בחומר הרבה גם את מצב המנהיגות בעולם .לדעתו הבעיות שאיתן מתמודד היום העולם הן כה חמורות וחסרות תקדים, עד שסוגי השלטון הקיימים שוב אינם מסוגלים להתמודד עימם כהלכה ורק מנהיגות עולמית  יעילה הרבה יותר מהקיימת היום ומסוג חדש לגמרי תוכל להתמודד איתן בהצלחה . את תפיסה זאת ביטא בספרו THE CAPACITY TO GOVERN ( 1994 ) שפורסם בראשונה כדוח למועדון רומא שבו הוא חבר.
דרור מתנגד בתוקף לתפיסה הליברלית המקובלת כיום שעל הממשל להתערב על כמה שפחות בענייני המדינה ולתת לדברים ולשוק להתנהל מעצמם . לדעתו על המנהיג האמיתי להיות "מעצב עתיד " ולהשפיע על העתיד ככל האפשר בצורה מכוונת וזאת במטרה להגשים את מטרות הציונות מדינה יהודית משגשגת שתשמש כמרכז לעם יהודי משגשג בתפוצות .
אחת הבעיות שהעסיקו אותו תמיד ומעסיקה אותו גם בספר זה היא עד כמה לשמש כנביא זעם ומצד שני להביא תוצאות מעשיות אצל הפוליטיקאים שהרי עצם השמעות נבואות הזעם עלולה להחטיא את המטרה אצל המאזינים שהמטרה היא בסופו של דבר להשפיע עליהם לפעול בהתאם לעצות ולהביא בסופו של דבר ליצירת המנהיגות מסוג חדש שלה מייחל דרור .

יחזקאל דרור .צילם זאב גלילי.

א.א. פרופסור דרור מדוע הפסקת באמצע לאחר שני ספרים  בלבד  מתוך ארבעה מתוכננים  את סדרת "תזכיר לראש הממשלה"  שבה נתת המלצות מפורטות כיצד יש לנהל אספקטים שונים של המדינה ?
דרור : הפסקתי את כתיבת ספרי סדרת "תזכיר לראש הממשלה " מאחר שהיגעתי למסקנה שהם מחטיאים את יעדם .ובעצם אין שומע להמלצות שבהם.
היגעתי למסקנה שאם לא אשנה ואשפר את דרכי החשיבה של המנהיגים אין טעם לתת להם המלצות . שהם לא יוכלו לעקוב אחרי ההמלצות אלא אם ילמדו כיצד יש לחשוב כמנהיג אמיתי . למשל הצורך לחשוב לעצם העניין ורק אחר כך להוסיף שיקולים פוליטיים .
ולשם כך כתבתי את הספר הזה בגישה שונה על מנת שהמנהיג העתידי יקבל את הכלים הבסיסיים של החשיבה שהם חיוניים לו לביצוע תפקידו ,כלים שלמרבית הצער הם חסרים מאוד היום בפוליטיקאים . אתה יכול להשוות את הספר הזה ל"נסיך"  של מקיאוולי . אבל הוא שונה ממנו : מקיאולי רק מסביר איך להחזיק עוצמה . מקיאולי לא כתב על עיצוב העתיד שזה הנושא שמעסיק אותי באמת .עד כמה שאני יודע אין בעברית ספר אחר כזה ואם היה הייתי שומע עליו .אבל לא ידוע לי על אחד כזה. יש אמנם ספר משלי התנכי של עצות הוא מיועד גם למנהיגים וגם לאנשים רגילים. וזה לא אותו הדבר אבל שלא תחשוב שאנחנו כאלה יוצאי דופן גם בשפות אחרות יש רק מעט מאוד ספרים כאלה .
א.א. : למה זה ?
דרור : . כותבים הרבה מאוד ספרים למנהלי עסקים אבל רק מעט לפוליטיקאים . כאשר ג'וליאני ראש עיריית ניו יורק לשעבר  כתב ספר על מנהיגות בהתבסס על ניסיונו בהתמודדות עם הפיגוע של ה-11 בספטמבר במיגדלי התאומים בניו יורק ,  הספר יועד  בידי ההוצאה לאנשי עסקים דווקא  ולא לפוליטיקאים שזקוקים לכך הרבה יותר.  . לדעתי זה משום שיש שוק גדול יותר לספרים לאנשי עסקים אבל גם משום שהכותבים והיועצים מתייאשים וחושבים שהפוליטיקאים במילא לא מושפעים. ויש לזה קשר גם למחשבה דמוקרטית שלפיה הפוליטיקאים הם נבחרי העם וזה מספיק הם לא צריכים כבר ללמוד מה זה להיות מנהיג . רק בצרפת מנסים להקדיש מחשבה אמיתית של חינוך פוליטיקאים לתפקידם וגם שם זה לא מספיק .

א.א. : האם אתה התייאשת כבר מהיכולת להשפיע על מקבלי ההחלטות ?
דרור .אני לא מיואש להשפיע על מקבלי ההחלטות . .באותה המידה אתה יכול להגיד שגם חבר הכנסת הממוצע לא משפיע במהומה .
יש לי נקודת השפעה מסוימות .עובדה  אני מנהל את המכון לתיכנון מדיניות העם היהודי .אני גם יודע שלסדנאות הניהול שלי יש ביקוש רב וזה אולי אומר משהו .

א.א. : גם המסקנות של המכון די מייאשות לגבי הצמצום הדמוגראפי של העם היהודי .
דרור : זה לא מייאש . אמנם יש צמצום דמוגראפי אבל מי אומר שכמות קובעת  איכות ?
פרופסור דרור  הוא חובב מושבע של סדרת המדע הבדיוני "מסע בין כוכבים " ורואה זאת כחלק מתפקידו לחקור גם סדרות בדיוניות שעוסקות בנושאי פוליטיקה ומנהל .
דרור : "הבית הלבן"  זאת  סדרה שכדאי להסתכל בה ולעקוב אחריה כי היא עוזרת לנו להבין לפחות את
הדרך בה האמריקנים רואים את מבנה החיים הפוליטיים אצלהם . וכך גם הסדרה והבריטית " כן אדוני השר" שהיא חומר חיוני למחקרי .וכך גם "חדר מלחמה " הישראלית . תוכניות אלה הן בעיני חומר מקצועי, כיוון שדרכן אני בוחן כיצד התקשורת מתייחסת לקבלת החלטות בדרג הבכיר ביותר.
א.א. אתה צופה גם בסדרת המתח "24"שבה מציגים תמיד פוליטיקאים מתמודדים עם מצבי משבר קיצוניים באופן מיוחד ?
דרור : דווקא ב"24 " לא. אבל היומנים של הפוליטיקאים כמו קרוסמן נותנים משוב על איך באמת החיים הפוליטיים עובדים. והם מציגים מציאות שאי אפשר להציג אותה בספרי עיון כלומר גם המציאות בספרות יש בה אמת מסוג מסוים שיש להתייחס אליה .וכדאי לזכור שספרי "מדינות מטורפות" שנחשב בזמנו לדמיוני לחלוטין ו"ללא רציני " היום הוא אקטואלי לחלוטין.
אתה יכול לתת שמות של מנהיגים מוכשרים באמת היום בישראל ?
דרור ( מתחמק באלגנטיות ) : כמנהל המכון לתיכנון מדיניות  העם היהודי אינני יכול לענות על השאלה הזאת.
אני כן יכול לאמר שהמצב שלנו לפני ששת הימים היה יותר פשוט היום ההישגים של ששת הימים נותנים לנו יותר אופציות וחלופות ולכן המצב הרבה יותר מסובך וקשה לניהול . והתוצאה כמעט ואין בישראל מנהיגים שיהיו מוכנים למאה העשרים האחד .זה נכון גם לגבי העולם אבל זה לא מעודד אותי כי יש לנו יומרה לבנות מדינה יהודית ציונית ערכית במזרח התיכון שזאת משימה קשה פי עשר מונים .
א.א. : אתה יכול לתת שמות של מנהיגים מוכשרים באמת בעולם ?
דרור : גם בעולם אין מנהיגים מוכשרים באמת . אבל אני לא בטוח בכלל שגם מנהיגים גדולים של העבר נניח
צ'רצ'יל היו מתמודדים בצורה טובה יותר עם הבעיות המורכבות והמסובכות מאוד של היום מכפי שאנו עושים . היכולת המוסרית והקוגניטיבית
של האדם לא עלתה בהשוואה ליכולות הטכנולוגיות שלנו היום והבעיות היום קשות יותר מבעבר . רק מנהיגים מסוג חדש ויעיל יותר יוכלו להתמודד עם בעיות אלו בצורה אפקטיבית .

מן הראוי שהטובים ביותר ילכו עכשיו לפוטליקה ולמנהיגות וכדי להיות מנהיגים מהאיכות הדרושה גם על הטובים ביותר להשקיע רבות בעיצוב עצמי כדי לעמוד במשימות הממתינות להם. 

דרור אינו שוקט על שמריו הוא מתכנן ספר באנגלית על מנהיגות יהודית מהפרספקטיבה של התפוצות
ואחר כך ספר כללי באנגלית על המנהיגים הנדרשים עבור המאה ה21.
דרור : המצב שלנו מבחינת רמת השלטון והשליטים אינו טוב . לכן אני מעוניין שהספר הזה יגיע לידי כמה שיותר אנשים. ובינהם מי יודע אולי יהיו המנהיגים הראויים של המאה ה-21 וילמדו משהו מהספר הזה. 

לקוות תמיד אפשר.

קישורים רלבנטיים

הספר "מנהיג תהיה לנו "

הספר"מתקן עולם אנוכי " אוטוביוגרפיה של יחזקל דרור 

קורות חיים של יחזקאל דרור 
נימוקי הזכייה לפרס ישראל 
פרטים על דרור באנגלית

יחזקאל דרור על …

מנהיגים הכרך מסוכן : הרצאה של פרופסור יחזקאל דרור 

מנהיגות מכוננת חדשה לישראל 

לראות בשינוי אתגר

הידרדרות היכולת למשול

לא נואש לא אפוקליפטי אבל חרד :ראיון עם יחזקאל דרור 

התחרות על זמנו וחסדיו של השליט
הצורך בשינוי שיטת הבחירות 

 

נחיצות משטר נשיאותי

משטר נשיאותי עכשיו 

מדינה בעלת אופי יהודי

דרור על בעיות מקרקעין

 

דמוקרטיה כפויה

הכוונות של עראפאת

מכון לתכנון מדיניות  העם היהודי 

 

דו"ח על ירידה דמוגרפית במספר היהודים

יחזקאלד ררור בסימפוזיון

 

דרור על ישראל והתפוצות

איסטרטגיה ישראלית כלפי האיחוד האירופי

 

פרופסור דרור והממשלה העולמית
נקודות על היכולת למשול

ביקורת על הספר היכולת למשול באנגלית

 

יחזקאל דרור מנבא

דרור למחשבה על מהות קיומנו בארץ :יוסי בלום הלוי על "מנהיג תהיה לנו"

וגם

צ'רצ'יל כמנהיג

ספרות חכמה מצרית

ניקולו מקיאולי

"הנסיך" של מקיאולי

פוליטיקאים בעלי החזון
הפרוטוקולים של צעירי ציון

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “האם אתה הוא המנהיג הבא של מדינת ישראל ?:על יחזקאל דרור”

איפה בכל האוטופיה של פרופסור דרור "מתאיידים" להם כל תושבי הארץ הלא יהודים? האם הם במקרה הועלו על משאיות מתישהו ב-2012? או אולי נסגרו במכלאות כדי שלא יפריעו להתפתחות המדינה היהודית עם המוסר המפותח?

אני ממליץ שתקרא את הספר לפני שאתה מתקיף .תושבי הארץ הלא יהודיים ישארו בדיוק כפי שהם היום ללא שינוי,אזרחי המדינה .

יחזקאל דרור פירסם לאחרונה ספר חדש ומפורט יותר מייעץ למנהיגי העתיד כיצד עליהם לפעול .
זהו "מנהיג תהיה לנו! מורה נבוכים למנהיג מכונן יהודי-ציוני

http://www.text.org.il/index.php?book=11040314
שהוא בגדר הרחבה והעמקה ( 814 עמודים !) של ספרו הקודם והקצר מאוד בהשוואה. "איגרת למנהיג יהודי ציוני ישראלי ".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

one × 5 =