web analytics
קטגוריות
מדע בדיוני תקשורת

"והרי החדשות : אנשי המאדים פלשו הלילה "תסכית "מלחמת העולמות " של אורסון וולס.

באוקטובר 1938 הפחיד היוצר הידוע לעתיד אורסון וולס את ארה"ב כולה עם תסכית שבו תיאר פלישה לכדור הארץ מכוכב הלכת מאדים. והמונים נכנסו לפאניקה וברחו מאנשי המאדים הפולשים.והנה סיפור הפרשה. וסיפורו של התסכית המפורסם ביותר בתולדות הרדיו.

בימים אלה עולה על המסכים סרטו הגרנדיוזי של סטיבן שפילברג מלחמת העולמות" על פלישה מעולם אחר לכדור הארץ . .
למרות שסרט זה אמור להיות מבוסס על ספרו הקלאסי בשם זה של ה.ג. וולס מסוף המאה ה-19 הרי סרטו של שפילברג הוא יותר המשך  ושיחזור מודרני של תסכית הרדיו המפורסם ביותר של כל הזמנים , תסכית של אורסון וולס מ-1938 תסכית שגרם לפניקה באומה שלמה.

האזינו לתסכים :מלחמת העולמות " של אורסון וולס מ-1938
תסכיתי הרדיו היו אז בסוף שנות השלושים אחת מצורות הבידור הפופולאריות ביותר בעולם. מליוני אנשים הקשיבו להם מדי יום. הודות לשילוב של קולות, מוזיקה ואפקטים קוליים, הצליחו התסכיתים לעורר את דמיון המאזין בצורה דרמטית מאין כמוה מאחר .ברדיו – כמו בספר – הכל אפשרי, שכן הכל קיים בראשו של המאזין.

אורסון וולס בזמן השמעת תסכית "מלחמת העולמות ".

אורסון וולס אז במאי ושחקן תיאטרון ורדיו כמעט לא ידוע בחר להציג את הספר "מלחמת העולמות " של ולס שאותו היציג במסגרת התוכנית "תיאטרון מרקורי " שלו של עיבודים דרמטיים ליצירות קלאסיות , כשורה של משדרי חדשות המתארים, כביכול, את האירועים בשידור חי. כך, במקום לשמוע דרמת רדיו רגילה כפי שציפו, שמעו המאזינים דיווחים נרגשים והודעות נואשות על פלישה של אנשי המאדים לעיירה קטנה בניו ג'רסי בשם גרוברס מילס (עיירה שאכן קיימת במציאות). בשלב מסוים במהלך המשדר שמעו המאזינים המבוהלים הודעה של מזכיר המדינה של ארה"ב (שאותו גילם שחקן) שבו הצהיר שאנשי המאדים אכן פלשו לארה"ב, והאזרחים התבקשו לשמור על עצבים רגועים ולא להכנס לפאניקה…ההודעה הזאת רק חיזקה את הפאניקה של המאזינים שהאמינו למה ששמעו.
מצעד אנשי המאדים בתסכית הביא שואה על הכל ,כל מה שנקלע בדרכם במהלך המשדר נמחץ הושמד חילות היבשה וציי הימים של ארה"ב הגאה הושמדו בן רגע בדיווחי החדשות הנרגשים שהיגיעו מידי רגע אל המאזינים . .

התוצאה הייתה בהלה המונית. אלפים שלא שמעו את השידור מראשיתו ולא ידעו שמדובר בדרמה בלבד חשבו כי הדיווחים ברדיו הם אמיתיים והחלו לברוח מבתיהם, להתפלל והיה אף מי שניסה להתאבד מרוב פחד.
הדיווחים על פאניקה היגיעו מכל המדינה. בניו ג'רסי מוקד "ההתקפה " התעלפו נשים רבות בבתיהם לאחר שאימי השידור היגיעו לאוזניהם בפילדלפיה אנשים התרוצצו ברחובות כשהם צועקים ובוכים ,בניו יורק ובניו ג'רסי הובהלו אמבולנסים אל שכונות מגורים כדי להצילם מהתקפת גזים כביכול של החייזרים . בדרום ארה"ב בחגורת התנ"ך שם כרעו קבוצות גדולות של גברים ונשים על ברכיהם והתפללו לישועה מבני המאדים הפולשים.
נשים מתייפחות בהיסטריה בפרובידנס ברוד איילנד קראו לפקידי חברת החשמל לכבות את האורות כדי שהעיר תינצל מ"הפלישה". התקבלו דיווחים מבתי חולים על אנשים שקיבלו התקפי לב כתוצאה שמיעת התסכית .
ביו יורק נפוצה השמועה כי העיר עומדת להיות מטרה של הפצצות פצצות גזים .בתחנת המשטרה המרכזית התקבלו הודעות על הרעלות גז ברחוב קלינטון היל ושלחה לשם מייד ניידות ואמבולנסים .כל מה שמצאו היה את דיירי הבית המפוחדים שעזבו את דירותיהם עם צרורות מטלטלים .רק לאחר שהשוטרים הסבירו להם את המצב וכי המדובר בתסכית דמיוני הסכימו האזרחים אחוזי הפאניקה לחזור לביתם .
מערכות העיתונים תחנות הרדיו ותחנות המשטרה הוצפו בקריאות טלפון. נשים אחוזות פחד שאלו מה לעשות .גברים שאלו בקול רועד להיכן להעביר את בני משפחותיהם.התחנה ששידרה את התסכית קיבלה למעלה מארבעת אלפים קריאות טלפוניות (!) עד שהפסיקה לבסוף את התוכנית ( תוכנית של שעה אחת בלבד כך שהכל היה חייב להתרחש במשך זמן של כחצי שעה ) והחלה לשדר הודעות הרגעה כי מפלצות ממאדים לא פלשו לכדור הארץ.
אולם המאזינים הנפחדים מכל רחבי המדינה לא נרגעו כל כך מהר.

wells war of the worlds
ההיסטריה היגיעה למימדים כאלה עד שאפילו מחלקת הבריאות של ניו יורק פנתה אל מערכת אחד העיתונים וביקשה עצה כיצד לפעול למען הגנת האוכלוסייה .אחיות ורופאים היו בין אלה שפנו באמצעות הטלפון בכל מקום והיציעו את עזרתם לפצועים והנפגעים מהתקפת בני המאדים.
wells war paper
נמצאו אפילו עדים לפלישה… אישה מבוסטון צלצלה אל מערכת עיתון ואמרה שהיא יכול לראות את האש ומכונות ההשמדה של אנשי המאדים מחלונה וכי שכניה מתכוננים להימלט מפני אנשי המאדים שאותם הם רואים בברור. בגרוברס מילס האמיתית הוזעקה בבהילות המיליציה כדי להילחם בחייזרים, אם כי אנשי העיר המופתעים לא הצליחו להבין למה הם אינם פוגשים את אנשי המאדים שהרדיו מדווח על מאבקם בהם.קבוצה של ציידי החייזרים בגרוברס מילים ירתה במיגדל מים שאותו הקים איכר מקומי בהניחה שזהו אחד ממכשירי החייזרים והרסה אותו . במקום התאספו המוני אנשים נפחדים שלידם עמוד מכוניות משטרה ורבים חשבו שזוהי עדות ברורה לפלישה החייזרית .
הווארד קוץ' שכתב את התסכית סיפר בספר שלם שכתב לאחר שנים רבות , ב-1970 על הפרשה בשם

THE PANIC BROADCAST ,שכמעט לכל מי שפגש לאחר השמעת התסכית היה סיפור משלו לספר על האירוע , אירוע אישי או משהו שקרה למישהו שאותו היכיר .

מחקר שנעשה בדיאבד בידי פרופסור האדלי קאנטריל מפרינסטון שפורסם תחת השם "הפלישה ממאדים"בדק ומצא שמתוך שישה מיליון איש שהאזינו בערך לתוכנית לפחות מליון ומאתיים אלף איש (!) מתוכם האמינו לה והגיבו בצורה כל שהיא של פאניקה או היסטריה.
בכל מקרה על פי התסכית לא היה להם ממה לחשוש שכן אנשי המאדים הושמדו לבסוף בידי חיידקים מכדור הארץ..
ה. ג. וולס, מחבר הסיפור המקורי (שלא היה לו שום קשר משפחתי עם אורסון), רתח מזעם למרות הפרסום המחודש שהוענק ליצירתו, ואיים להגיש תביעה. אך לבסוף התרצה להיפגש לשיחה קצרה עם אורסון על משמעות כל הסיפור .

weells orson and herbert

מפגש של ענקים : אורסון וולס פוגש את ה.ג.וולס.

אורסון וולס יצא מהעניין בשלום. במסיבת עיתונאים הצהיר שלא העלה על דעתו שתסכית רדיו תמים יגרום לסערה כזאת וכי כוונותיו היו "תמימות" לחלוטין. הפרסום שקיבל הביא אותו להוליווד, שם יצר את אחד מסרטי הקולנוע המפורסמים ביותר של כל הזמנים – "האזרח קיין". אם היה תשדיר כזה מתבצע בימינו, אין ספק שוולס היה מוצא את עצמו טובע תחת גל תביעות פיצויים עצום על הנזק שגרם. לא ידוע אם אכן היו כוונותיו תמימות – תלוי איזו ביוגרפיה של אורסון וולס קוראים. ככל שהזדקן טען וולס כי הוא אכן רצה למתוח את הציבור ולגרום לפאניקה, אך נראה כי תשובותיו לשאלות בעניין היו תלויות בעיקר במצב הרוח שלו באותו רגע.
מחבר התסכית, הווארד קוץ', הגיע גם הוא להוליווד וכתב שם עוד אחד מענקי הקולנוע – את "קזבלנקה " עם המפרי בוגרט
הפרסום העצום של השידור הביא אחרים לנסות לחקות את הנוסחה של וולס במכוון. ב-‏1949 שידרה תחנת רדיו בקוויטו, בירת אקוודור, גרסה משלה של תסכית הפלישה ממאדים, שהפעם תוארה כמתבצעת באקוודור. האקוודורים, למרבה הצער, סרבו להגיב בסלחנות למתיחה – המון זועם הצית את בניין תחנת השידור וגרם למותם של 20 מאנשיה שנלכדו בפנים.
לא ידוע לי על תסכיתים נוספים מסוג זה שהושמעו מאז באקוודור…
שידור הרדיו של אורסון וולס נחשב היום לקלאסיקה של הרדיו ואפשר להזמין בקלות הקלטה שלו דרך האינטרנט. על הפרשה נעשה סרט טלוויזיה ידוע של הבמאי ניקולאס מאייר . בשנים האחרונות חיבר קוץ' המשך לתסכית המקורי: "מלחמת העולמות 2: הפלישה למרס 1999", בו משלחת מכדור הארץ של העתיד הקרוב (שנת 1999…) מגיעה למאדים ופוגשת בתושביו.

ב"קול ישראל"  שודר   בשנות השבעים תסכית רדיו מקורי בשם "הפלישה " מאת הסופר הידוע לעתיד דוד גרוסמן על פי התסכית של אורסון וולס שתיאר את הפרשה בצורה דרמטית . תסכית שבו כיכבו  בצלאל לוי ודוד גרוסמן עצמו.  

דומה שיותר מכל אותו שידור הראה את ההשפעה הגוברת והולכת של כלי התקשורת על המשתמשים בהם עד כדי יכולת לגרום לפאניקה עם הטענות המטורפות ביותר.
למעשה השידור הזה של אורסון וולס היה הסנונית הראשונה של ז'נאר ידוע ופופולארי היום "המוקומנטארי " תוכניות בדיוניות המתחזות באמצעים שונים לתיעודיות .אך אז כמובן הקונספט והשם לא היו מוכרים כלל .אורסון וולס היה הראשון שחשב על הרעיון ולכן גם האפקטיבי מכולם.

 

האזינו וקראו גם :

האזינו לתסכית "מלחמת העולמות " של אורסון וולס  כפי שהושמע ב-1938

האזינו לאורסון וולס מדבר על התסכית לאחר הפאניקה.

הפרשה בויקיפדיה

,תסכית "מלחמת העולמות" ויכולת התיקשורת להונות

 

עוד על המתיחה
ההיסטוריה של המתיחה

התסכית של המאה : ניתוח רדיופוני של התסכית

הפלישה הראשונה ממאדים : ניתוח סוציולוגי של  המקרה
,

התסכית באמזון

תיאטרון מרקורי

 

ה.ג. וולס מחבר הספר "מלחמת העולמות

"

האתר של אורסון וולס

הווארד קוץ' מחבר התסכית

העיירה "גרוברס מילס"

ימי הרדיו בישראל

מוקומנטרים היסטוריות בדויות

הנשק שנורה מכובב הלכת מאדים -סיפור קומיקס שפורסם לרגל 120 שנה לפרסום "מלחמת העולמות "

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “"והרי החדשות : אנשי המאדים פלשו הלילה "תסכית "מלחמת העולמות " של אורסון וולס.”

יכולה להתעורר גם היום (מן הסתם אם מישהו ישתול באינטרנט ידיעה על פלישה).
היה גם תסכית מתוקלט בכיכובו של ריצ'רד ברטון ז"ל ועם מוסיקה של ג'ף ויין בהשתתפות ג'ולי קובינגטון, דייויד אסקס, פיל ליינוט (סולן להקת "ליזי הרזה" שגם הלך לעולמו בינתיים) וג'סטין הייווארד מהמודי בלוז ששר את הלהיטים "סתיו נצחי" ו"ערב המלחמה" (The Chances of Anything Coming from Mars are a 1000000 to 1…") שם, כמו בספר המקורי, הסיפור הוא מנקודת מבטו של עיתונאי/הסטוריון בלי ילדים, שאיבד את אשתו/אהובתו. בסרט הופכים אותו לגרוש עם ילדים, והמוצא של החייזרים נעשה לא ברור.

קצת חבל ששפילברג, שעשה בעבר את הסרטים הידידותיים ביותר שנעשו לחייזרים: "איטי" ו"מפגשים מהסוג השלישי", נעשה גם הוא מוכה בפוביית חייזרים, כמו שאר אמריקה הגדולה.

היה מתברר בסוף שהפולשים ממאדים,כביכול,הם בסה"כ כמה וכמה מחברי מרכז-הליכוד.

כנס של עמותת חקר העב"מים העצמים הבלתי מזוהים וחיים חוץ ארציים המופיעים בשמי העולם וכל הקשור בהם עורר אותי למחשבה בשאלה המעסיקה רבות גם את חוקרי העב"מים עצמם :האם יש מזימת הסתרה של מידע חשוב ואף חיוני בנושא מצד ממשלות שונות בעולם מפני הציבור הרחב ? ואולי חוקרי העב"מים עצמם הם חלק מהקונספירציה מבלי ידיעתם ?
ראו
חוקרי החוצנים
http://www.notes.co.il/eshed/56530.asp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × three =