web analytics
קטגוריות
היסטוריה ריגול

ריגול תעשייתי :מימי מלחמת טרויה ועד ימינו

הריגול משגשג ומסוכן יותר מאי פעם היום בעידן האינטרנט כפי שמראה ראיון עם מומחה הריגול ד"ר עמית שטיינהרט.

 

הופיע בעיתון גלובס " תחת השם "ריגול תעשייתי -הדבר האמיתי "

בימים אלה הזדעזעה הארץ משערוריית ה"סוס הטרויאני" תוכנת ריגול באמצעות האינטרנט שנחשפה לראשונה בידי זוג סופרי בלשים  אמנון ז'קונט וזוגתו ורדה רזיאל ושהכניסה תוהו ובוהו לעולם העסקים בישראל ואם להאמין לתקשורת הרי יצרה שלב חדש בהיסטוריה של הריגול התעשייתי .אך לאמיתו של דבר אין כל חדש תחת השמש .

 

הפלישתים נגד העברים

Image result for philistine warrior

לוחם פלישתי.

עד כמה שהדבר מפליא לריגול התעשייתי ולגניבה של טכנולוגיות יש היסטוריה ארוכה מאוד שמגיעה לפחות עד לתקופה של "הסוס הטרויאני" המקורי דהיינו ימי מלחמת טרויה במאה ה-13 לפני הספירה. באותה התקופה היה לעם החיתי שהקים אימפריה באזור תורכיה והמזרח הקרוב של היום ,מונופול מוחלט על יצור הברזל ,תחום שהיה פרי המצאתם של החיתים ,ונתן להם יתרון במלחמותיהם כנגד אויבים שברשותם היה רק נשק ברונזה החזק הרבה פחות. ידוע שהחיתים על מנת לשמור על יתרונם שמרו בסוד מוחלט על סוד יצור הברזל
במקרה הזה נראה שרשת המרגלים של אויביהם הראשיים,המצריים ,"פיצחה" את הסוד וזהו אחד מהמקרים המפורסמים הראשונים של ריגול תעשייתי. אולם מאחר שבארצם של המצרים לא היו החומרים הדרושים ליצור הברזל הם נאלצו להמשיך להשתמש בברונזה.במקרה הזה עצם פיצוח הסוד לא עזר להם הרבה.
עם נפילת האימפריה החיתית ( זמן קצר לאחר מלחמת טרויה ) הופץ סוד ייצור הברזל בין עמים שונים ובהם הפלשתים והללו השתמשו בטכנולוגיה העדיפה הזאת לחיזוק שליטתם בארץ ישראל וכמובן מנעו גם הם את הסוד מיריביהם הישראליים.וכך בקטע היחיד בתנ"ך הנוגע בנושא שמירת סודות טכנולוגיים מסופר לנו: וחרש לא ימצא בכל ארץ ישראל כי אמרו הפלשתים פן יעשו העברים חרב או חנית .
( שמואל א' יג יט ) אך הסודות הטכנולוגיים האלה דלפו לבסוף הודות לריגול תעשייתי מוקדם של הישראלים שהתנ"ך למרבית הצער לא נותן לנו פרטים עליו כל מה שידוע לנו הוא שהישראלים למדו לבסוף יצירת חרבות וחניתות מברזל והפלישתים איבדו את היתרון הטכנולוגי שלהם ועימו את שליטתם

 

 

"חרש הברזל אשר בגבע" איור מ"מקראות ישראל".

 

הסופר יוסף אריכא חיבר סיפור היסטורי בשם "חרש הברזל אשר בגבע" סיפורו של חרש ברזל בימי המאבק בין המלך שאול ובנו יהונתן והפלישתים , שעוסק בייצור הטכנולוגיה האסורה והוא בעיני הפלישתים גנב טכנולוגיה . הסיפור נתפס כשפורסם כאלגוריה למאבק היהודים בבריטים וחיפושי הבריטים אחרי כלי נשק ב"סליקים" יהודיים בקיבוצים, וזכה להצלחה רבה , הוא אף הופיע במקראות לבתי הספר .

באופן אירוני היום אפשר לקרוא אותו יותר מכל דבר אחר כתיאור של המאבק הפלסטינאי ביהודים הכובשים עם המחרטות שלהם שבהן הם בונים קסאמים  פרימיטיביים לכאורה.

הביזאנטים נגד הסינים

 

הקיסר הביזאנטי יוסטיניאנוס מוקף באנשי צוותו.

 

.ניסיונות נוספים של גניבת טכנולוגיה כללו ניסיונות לגניבת סוד הזכוכית הפניקית, ניסיונות אין סופיים לחיקוי בשמים מהמזרח וביניהם פרשה ידועה נוספת של ריגול תעשייתי שפרטיה ידועים לנו היא מתקופה מאוחרת בהרבה מהמאה השישית לספירה מימי הקיסר הביזאנטי יוסטיניאנוס. הביזנטים כמו הרומאים לפניהם , ייבאו מזה מאות בשנים את המשי מסין ושילמו עליו סכומים מפולפלים ביותר לסוחרים ואנשי התיווך שבדרך. הקיסר החליט להפסיק זאת ולהשיג את סוד יצור המשי. הוא שלח שני נזירים במשימה סודית לסין מקור המשי והללו חזרו עם ביצי תולעת המשי חבויים בתוך מקלות ההליכה שלהם . ומכאן הסינים איבדו את המונופולין על יצור המשי שהתפשט בכל רחבי האימפריה הביזנטית שהפכה ליצרנית המובילה בעולם של משי והראתה לכל את הערך של הריגול התעשייתי מחד והצורך בשמירת סודות קפדנית מאידך .

נזירים כמרגלים תעשייתיים

"ילדת האפרסמון " רומן היסטורי לבני הנעורים על המוצר התעשייתי היקר והסודי ביותר שהופק אי פעם בארץ ישראל.

אולי בהשראת הגניבה התעשייתית הזאת נגנב לבסוף גם סודו של בושם האפרסמון המפורסם מאזור עין גדי הבושם היקר והנחשב ביותר של העת העתיקה שייצורו היה הסוד התעשייתי החשוב ביותר של ארץ ישראל בימי בית שני ועד עצם היום הזה אין מושג מדוייק כיצד התבצע .

 

 

Image result for wandering monk

נזיר נודד ה"סוס הטרויאני" של ימי הביניים.

גם כאן הגנב היה נזיר  ( הנזירים היו "הסוסים הטרויאניים " של ימי הביניים מאחר שנראו כאנשים תמימים הראויים לחלוטין לאמון כאשר הסתובבו ממקום למקום ) אחד בשם ווילבלד ביקר בארץ ישראל בשנת 724 לספריה כאשר הארץ הייתה בשלטון המוסלמים והצליח להבריח צנצנת של שמן אפרסמון אל מחוץ לתחומי ארץ ישראל . הוא קנה לעצמו בושם ושם אותו בתוך בקבוקון ואחר כך לקח קנה חלול הכניס אותו בתוך הבקבוק ומילא אותו בנפט ולאחר שחתך את קצות הקנה בגובה צוואר הבקבוק הוא פקק היטב את הבקבוק . כמו כל אדם אחר שהתכונן לעזוב את הארץ הוא עבר בדיקה יסודית בידי חיילים מחשש שמה הוא לקח עימו דברים שאסור לקחת כמו האפרסמון .החיילים הריחו את השמן שהיה בקנה בחלקו של הבקבוק ולאחר זאת שיחררו אותו .ויבלד הנ"ל עבר עם השמן למצרים ששם בדקו טו טוב את השמן והקימו שם תעשייה משגשגת של גידול אפרסמון שהייתה פעילה שם עד המאה ה-16. ארץ ישראל ועין גדי איבדו את המונופולין שלהם בתחום כתוצאה מפעילותו של הנזיר הערמומי . .
כתוצאה ממעשי גניבה אלה בימי הביניים היו מודעים היטב לנושא שמירת וגניבת סודות. הביזנטים למשל למדו היטב את המשמעויות של שוד המידע התעשייתי שביצעו וידעו לשמור מכל משמר על סודם הגדול ביותר סודו של הנשק שנקרא "אש יוונית " שעימו הדפו שוב ושוב את התקפות המוסלמים ועמים ברבריים שונים על חומותיהם. וכל כך הייתה ההגנה שלהם יעילה שכל מאמצי המוסלמים לגנוב ולפצח את הסוד נכשלו ועד היום אין החוקרים יודעים בדיוק כיצד אותה טכנולוגיה עבדה .
האלכימאים השונים בימי הביניים ובראשית הזמן החדש הקפידו לכתוב ספרים על נושאים חשובים כמו ייצור זהב וסם חיים נצחיים בקידוד מסובך שהיה מובן לרוב רק להם עצמם מחשש לעינה בישה על מנת לשמור את תגליותיהם לעצמם בלבד מפני מתחרים וכתוצאה עד היום החוקרים מתקשים להבין ולפענח את כתביהם. אך הריגול התעשייתי נמשך במלוא הקצב ורק התעצם ממאה למאה .
וכך למשל במהלך המאה ה-18 צרפת שהזדעזעה ובצדק מההתעצמות התעשייתית והצבאית של בריטניה ניהלה מאמץ אדיר של גניבת סודותיה התעשייתיים מבריטניה שהחלה אז את המהפכה התעשייתית שלה . כמובן הצרפתים היו רחוקים מלהיות היחידים ,
עד כמה שידוע התבססה הטכנולוגיה האמריקנית בראשית דרכה, על ריגול תעשייתי מקיף, אשר החל בפעולות פרטיות, לדוגמה : סוחר מבוסטון בשם פרנסיס קאבוט לוול נסע לאנגליה ב-1811 וגנב שם את התוכניות של אחד המכשירים הבסיסיים של המהפכה התעשייתית האנגלית , נול האריגה של קרטרייט הביא אותו לארה"ב ויצר עם מכשיר זה את המהפכה התעשייתית בארה"ב .
ארה"ב לא הייתה היחידה שהמהפכה התעשייתית שלה החלה עם גניבה, ידוע שגם תעשיית המכוניות היפנית החלה מתוכנית שנגנבה מהבריטים.

הריגול עסק מסחרי

 

הריגול התעשייתי נמשך בכל עוזו במאה ה-19 וגם אנשים שהפכו לשם דבר ולדמויות מופת טכנולוגיות לא בחלו בו כלל . ידוע למשל שהממציא המפורסם תומאס אדיסון שלח את אחד מעוזריו לגנוב תוכניות של הממציא המתחרה ג'ורג' וסטינגהאוז לגנרטור חשמלי, על מנת שאדיסון יוכל להקדימו בשוק בפיתוח המצאה זאת . ואדיסון אכן הצליח בכך. ומן הסתם הוא היה רק אחד מרבים , התעשיינים האמריקנים עשו הכל כדי להשיג יתרונות על מתחריהם והריגול התעשייתי נחשב (ועודנו ) לדרך לגיטימית לחלוטין בעיניה ( אם גם לא בעיני החוק ) להשיג יתרון .
ידוע שכיום לחלק גדול ומן הסתם רוב ( או כל ) החברות הגדולות בארה"ב יש יחידה מיוחדת של ריגול, שמתפקידה לברר במה עוסקים המתחרים. רבות מיחידות אלו מנוהלות בידי יוצאי הסי אי אי או האף בי אי .אמנם מרבית החברות משתדלות לפחות שלא לעבור על החוק בצורה ברורה מדי, אך על פי הדיווחים יש מספר רב מהן שעוסקות בפעילויות באזורים "אפורים" או לא חוקיים ממש .לעיתים קרובות הם שוכרות ( כפי שארע במקרה של "הסוס הטרויאני " בישראל ) חברות בילוש פרטי על מנת להשיג מידע סודי מהמתחרים ובו בזמן שומרים לעצמם את האופציה לרחוץ את ידיהם מכל הפרשה אם הללו יתפסו .

על פי ההערכה חברות אמריקניות איבדו בין 50 למאה מליארד דולאר בשנה כתוצאה מגניבת סודות מסחריים .ועל פי האף בי אי בשנים האחרונות לפחות 20 מדינות זרות ניסו לחדור לחברותה הי טק בעמק הסיליקון. כמובן שרוסיה וברית המועצות לשעבר וגם סין עסקו בכך מזה שנים רבות מאוד והשיגו מומחיות עצומה בתחום הריגול התעשייתי, ולאורך השנים הושמעו בארה,ב האשמות שונות גם כנגד ישראל וריגול תעשייתי שהיא מבצעת לכאורה בארה"ב .
וכתוצאה מהחשיבות העצומה של הריגול התעשייתי התחכום הטכנולוגי שלו רק הולך וגודל משנה לשנה . והטכניקות לגניבת מסמכים או תוכנות מחשב ודיסקים נעות מבדיקת פחי זבל לטכניקות המתוחכמות ביותר כמו השימוש במיקרופונים של לייזר על מנת להאזין לשיחות חשובות ממרחק עצום על ידי הויבראציות של הקול על חלונות הבניין וכעת נחשפה שיטת הסוס הטרויאני באינטרנט והיא מן הסתם לא תהיה אחרונה מסוגה,נהפוך הוא .

ההוה והעתיד של הריגול התעשייתי

 לדעת  ד"ר עמית שטיינהרט מנהל חברה למאגרי מידע ממוחשבים ומומחה לביון, הכותב ספר על נושא הריגול באינטרנט כל הפרשה הינה רק קצה הקרחון והיא מדגימה יותר מכל את החובבנות של המעורבים בה :

שטיינהרט :
הריגול באינטרנט הוא רק בחיתוליו וההשלכות שאנו רואים היום כולל,הטכניקה שהופעלה במקרים האחרונים קיימת מזה כמה שנים טובות וזמינה לכל דורש טכנולוגיות ריגול נמכרות ללא מפריעה באינטרנט ובאופן חוקי .
הפיתוח הראשוני לסוג כזה של תוכנות הוחל עוד בידי הסי אי אי עוד בראשית עידן האינטרנט בשנות התשעים . אין שום חדש בתגלית הזאת וכל השיטה הזאת היא בכלל פרימיטיבית למדי.
א.א. : למה היא פרימיטיבית ?
שטיינהרט : משום שברוב המקרים אפשר לזהות בקלות את הסוס הטרויאני, וזאת מאחר שהוא מאט את המחשב ללא סיבה נראית לעין וכך אפשר לזהות אותו . עצם העובדה כי משטרת ישראל היא הגוף הבודק של פרשה זו, אף היא אינה מצביעה על תחכום יתר, שכן קיימות כיום תוכנות מקצועיות אשר לשם איתורן דרושה מומחיות רבה הרבה יותר מכפי שנמצאת כיום בידי המש
טרה.
א.א. : ויש כבר שיטות יותר מתוחכמות מזה ?
שטיינהרט :באופן יחסי יש שיטות מתוחכמות בהרבה, לדוגמה : האזנה לשרתי דואר אלקטרוני ויירוט מיילים עוד לפני שהם במחשב . כלומר המרגל קורא את הדואר שלך אפילו לפני שפתחת אותו . שיטה נפוצה בקרב סוכנויות ביון הינה פריצה ושתילה של חומרה המבוססת על רכיבים אלקטרוניים העוקבים הנעשה במחשב שלך בצורה מושלמת ללא כל האטה . רוב השיטות האלה מתבססות על שתילה של ציוד מתאים במחשב בידי סוכן . לדעתי זה כבר עבר או יעבור גם לתחום הריגול העסקי .
בכלל, מהפרשה האחרונה נוטף ריח חזק מאוד של חובבנות משום שהפורצים בחרו בסוג של תוכנה קלה יחסית לזיהוי ומשום שרוב הפייר וואלים המותקנים כיום במחשב אמורים לעצור ולזהות סוג כזה של תוכנה ומשום שאין למתקינים שליטה אמיתית באיזה מחשב בחברה תוכנת המחשב תותקן. .
תבין אם תוכנה כזאת עוררה את חשדם של בני זוג סופרים שאינם מבינים הרבה במחשבים הרי זה דבר חובבני מאוד . ויש כאן ניסיון בלתי מקצועי להשיג מידע ששום מקצוען אמיתי לא היה נכשל בו .
עם השיטות האמיתיות והמתוחכמות באמת שקיימות כבר כיום, קשה מאוד יהיה לדעת שמרגלים אחרי המחשב שלך . עדיין סודות בסדר גודל של פטנטים, רשימות תפוצה מורכבות וסודות יקרים אחרים, אינם מוחזקים בדרך כלל במחשבים הפתוחים לאינטרנט ולעיתים מזומנות נמצאים כלל על מחשב, כך שדומני כי החברות שנפגעו מהפרשה האחרונה, קופצות על ההזדמנות להציג מיצג, לפיו היו בידם סודות מורכבים שנגנבו, הניסיון מוכיח כי טענה זו הינה מופרחת למדי. הריגול התעשייתי והמסחרי המתוחכם באמת נמצא כבר כיום ברמות אחריות לחלוטין ומרבית החברות הגדולות, כולל אלה שנפגעו מהפרשה האחרונה, נאלצות לעשות שימוש בכלי ביון, רק כדי להישאר במשחק.מעניין לציין שהיום הרבה חברות עושות שימוש בחומר שהם רוצות שיפול לידי היריב על ידי "סוסים טרויאניים " ויש כאן למעשה שימוש בדיס אינפורמציה מהסוג ששירותי הביון הממשלתיים היו נוהגים לעשות בו שימוש.
.

א.א. : ומה לדעתך יהיה העתיד של הריגול התעשייתי ?
שטיינהרט :התיחכום של אמצעי ריגול וגניבה דרך האינטרנט יהיה כל כך גדול עד שלא תיהיה ברירה והחברות השונות יחזיקו מידע מסווג רק בסוגי מדיה שאותם אפשר יהיה לגנוב רק בגניבות מהסוג הישן והלא מתוחכם.
בסופו של דבר אי אפשר יהיה להחזיק חומר  סודי על מחשבים שפתוחים לרשת האינטרנט.

Image result for internet spying

ראו עוד :

מלחמת טרויה

בחזרה לתקופת הברונזה

יוסף אריכא

בושם האפרסמון

יוסטיניאנוס

גניבת סוד המשי
אש יוונית

"חרש הברזל אשר בגבע" :סיפור על ריגול תעשייתי בימי הפלישתים

 לרגל ללא גבולות :ביבליוגרפיה על ריגול 

סייברהומינט-ריגול פסיכולוגי באינטרנט

העתיד מאחורינו ?:הגורם האנושי בריגול באינטרנט :מאמר מאת ד"ר עמית שטיינהרט 

ריגול באינטרנט 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “ריגול תעשייתי :מימי מלחמת טרויה ועד ימינו”

כך זה נראה מהעמותה האנטי פסיכיאטרית שאתה קשור אליה.
ולא ,לא טעיתי לגבי תולעת המשי באלף שנה ולא בכלום ,ובאמת אינני יודע מאיפה אתה שואב את המידע שלך .
אולי תאיר את עינינו כדי שנחכים?

זאת לא אגדה.
הסיפור מופיע בכתבי ההיסטוריון הביזנטי פרוקופיוס מהמאה השישית לספירה שמדווח על כך כאירוע שהתרחש בזמנו ,והוא מן הסתם ידע להבדיל היטב בין אגדות ובין אירועים .
ראה

https://czasopisma.uph.edu.pl/historiaswiat/article/view/2611/2731
כאמור אני ממליץ שלהבא תבדוק דברים טוב יותר.בחקר ההיסטוריה או מה שלא יהיה.

עידכון לגבי הד"ר עמית שטיינהרט שרואיין כאן לגבי ריגול במחשבים .הדוקטור שטיינהרט הוא כיום מרצה לריגול במזרח אירופה בבולגריה ובהונגריה שם הוא מתגורר.
פרטים עליו יש כאן :http://uni-sofia.academia.edu/AmitSteinhart
Amit Steinhart
Sofia University "St.Kliment Ohridsky", International Relations/Political Science, Graduate Program in International Relations and Security Studies | National Security +4
Dr. Amit Sheihart, University of Sofia
Vice President for research at the Swiss international group: CCI – Competitive Corporate Intelligence AG.
http://www.cc-int.eu .
Education: Bachelor – Social and Behavioral Science. Masters – Military History and Political Science. PhD – Political Science. Teaches at the – Graduate Program in International Relations and Security Studies, Department of Political Science, University of Sofia.
Research fields: civic control over intelligence organizations. Cyber espionage and Humint.

על פי הכתוב ברשת הד"ר שטיינהרט עוסק גם בנושאי נדל"ן כמו בפרוייקט בבולגריה.
והנה מאמר שהוא כתב בנושא :

http://article.co.il/ShowArticle.asp?id=10479

קבוצות רכישה באזור הים השחור (ורנה)
מאמר זה סוקר את ייבוא שיטת "קבוצת הרכישה" אל שוק הנדל"ן הבולגרי כפי שהיא מיושמת בימים אלה בפרויקט החדשני "Landscape heights". הפרויקט משלב בין רכישת עתודת קרקע גדולה המשקיפה על העיר ורנה, לבין הקמת שכונת מגורים חדשנית וייחודית בעלות הנמוכה בממוצע בכ – 40% מעלות הבנייה המקובלת. המאמר יסקור את יתרונות וחסרונות ההשקעה במדינה שהיא חברה טרייה באיחוד האירופאי, תוך ניתוח כלכלי ופוליטי של המגמות המשפיעות על שוק הנדל"ן המקומי.
הדגם המסורתי של קבוצות רכישה
בשנים האחרונות אנו עדים למגמת לגידול בקבוצות הרכישה בישראל, לכאורה מדובר בכלי אשר שימוש נכון בו עתיד לחסוך כ – 25% ויותר מעלות הנכס אולם בפועל פני הדברים שונים, מארגני קבוצות הרכישה הפכו במקרים רבים לקבלנים לכל דבר ועניין המעוניינים למקסם את רווחיהם לא אחת על חשבון יתר חברי הקבוצה. קבוצות רכישה רבות פועלות בשיטת הפירמידה, כאשר המצטרפים הראשונים נהנים מתנאי הצטרפות מפתים תנאים אשר בפועל אינם מוצעים ליתר חברי הקבוצה. תופעה נוספת ובעייתית לא פחות הינה מבנה החוזים עליהם חותמים המצטרפים לקבוצות הרכישה, לא אחת מסתירים המארגנים סעיפים המאפשרים להם לשנות ולהגדיל את עלויות הפיתוח של הפרויקט, מרבית הרוכשים אינם מודעים לכך כי לעיתים מזומנות המחיר הזול המוצג בעת החתימה על החוזה אינו כולל ביצוע עבודות תשתית כגון : דרכי גישה, ביוב, מים, חשמל ועוד, סעיפים המייקרים את עלות הפרויקט בעשרות אחוזים. עקב אי הבהירות ביחס להתחייבות הרוכשים בהסכם ההתקשרות הראשוני נאלצים רוכשים רבים לשלם 40% ויותר מעל למחיר המקורי דבר המיתר את קיומה של קבוצת הרכישה. הסיבות להתנהלות זו נובעות פעמים רבות מעלותה הגבוהה של הקרקע לבנייה בישראל, מעלויות פיתוח, אגרות והיטלים מהגבוהים בעולם המערבי ומעלות בנייה יקרה במיוחד הנובעת ממיסוי המוטל על חומרי הבניין ומעלות גבוהה של כוח אדם אשר לא תמיד הוא זמין.
התאמת מודל קבוצת הרכישה על רקע המצב הכלכלי חברתי בבולגריה
לאחרונה החלה חברת LANDSCAPE PLC (קבוצת משקיעים מהמובילות באזור ורנה) ביישום שיטת "קבוצת הרכישה" והתאמתה לשוק הבולגרי. הנחת הבסיס של LANDSCAPE PLC מתבססת על העובדה כי ערך הקרקע, עלות כוח האדם וחומרי הבנייה זולים משמעותית מרמת המחירים המקובלת בישראל, LANDSCAPE PLC מאמינה כי בבולגריה ניתן למצוא כעת את השילוב המושלם בין עלות נמוכה של קרקע ויכולת מיקוח ניכרת של קבוצת הרכישה אל מול הקבלנים המקומיים. בולגריה נמצאת כיום בעיצומו של משבר כלכלי ואולם עת זו מתאימה להשקעות, בעוד שמחירי הנדל"ן באזור ורנה כמעט ולא נפגעו הפסקת מתן האשראי למשכנתאות הקפיאה במידה רבה בניית דירות מגורים לתושבים המקומיים. במהלך השנה האחרונה התחלף השלטון בבולגריה והממשלה החדשה הצליחה בתוך פרק זמן קצר להשיג התקדמות משמעותית בבלימת השחיתות השלטונית ולקבל בחזרה תקציבי פיתוח מהאיחוד האירופאי, תקציבים אשר הוקפאו בזמן שלטונה של הממשלה הקודמת. בולגריה החברה באיחוד האירופאי מאז שנת 2007 נחשבת למפותחת פחות מבין מדינות האיחוד אולם מדיניות מוניטארית זהירה הותירה את המדינה במצב כלכלי יציב וללא גירעונות משמעותיים בשונה משכנתה יוון. כלכלנים רבים ובכלל זה כלכלי הבנק העולמי סבורים כי עד סוף שנת 2010 עתידה בולגריה לעבור ממצב של קיפאון למצב של צמיחה כלכלית, כבר בחודשים האחרונים מורגשות רוחות השינוי כאשר חלק מהבנקים הבולגרים חזרו להציע לציבור משכנתאות לרכישת נכסים (אם כי בריבית גבוהה יחסית). בשנים הקרובות צפויה השקעה הדרגתית של כ – 6 מיליארד יורו בתשתיות כבישים, מים, חשמל ותשתיות מבוססות אנרגיה ירוקה, השקעות אלה יחד עם הצטרפותה הצפויה של בולגריה לגוש היורו עתידות להפוך את המדינה ליעד אירופאי מועדף לקרנות השקעה. ע"פ קבוצת LANDSCAPE PLC אזור הים השחור בכלל והעיר ורנה בפרט הינם היעדים המרכזיים הצפויים ליהנות מהשקעות בתשתית, באזורים אלה מבקרים מידי שנה מאות אלפי תיירים המהווים את ליבה של תעשיית התיירות בים השחור. התפתחותם של מאות מלונות ואתרי נופש באזור ורנה בעשור האחרון הביאו עשרות אלפי מהגרי עבודה מכפרי פנים בולגריה אל ורנה, קהל יעד זה יחד עם משקיעים זרים עתידים לשנות את קצב הביקושים לנכסי מגורים באזור. ורנה עצמה הינה העיר השנייה בגודלה בבולגריה ומהווה מרכז שלטוני ועסקי מהגדולים בחוף הים השחור, בעיר ופרבריה מתגוררים יותר מחצי מיליון תושבים ובכל שנה מתווספים עליהם אלפי תושבים נוספים. ורנה נהנית מנופים עוצרי נשימה, חופי ים ארוכים ותעשיית תיירות מהמפותחות באירופה.
נתונים על פרויקט "Landscape heights"
LANDSCAPE PLC סיימה בימים אלה פרויקט של הפיכת הקרקע עליה יקום הפרויקט מקרקע חקלאית לקרקע המיועדת לבניית וילות למגורים. הנכס ממוקם על רכס המשקיף על העיר ורנה וחופי הים השחור אזור בו הרי הבלקן פוגשים במפרץ ורנה ופרוס על שטח של 89,091 מ"ר. הנכס נמצא באמצע הדרך בין הכפר וגלן ופרבר אקסאקובו, האזור מאופיין בטבע כפרי ירוק וטווי נוף המשופע ביערות, כפרים ציוריים ואגמי דייג. הנכס עצמו משקיף מאופן פנוראמי על העיר ורנה מגובה של כ-100 מ' מעל פני הים. פרויקט "Landscape heights" מרוחק כ – 5 דקות נסיעה משדה התעופה הבין לאומי של העיר ורנה וכ- 10 דקות מהעיר ורנה עצמה. "Landscape heights" מתוכנן כפרבר מגורים יוקרתי המשלב בין גישה קלה ומהירה לעיר וכל יתרונותיה, לבין חווית מגורים רוגעת בטבע.
הפרויקט מורכב מ כ – 90 יחידות דיור צמודות קרקע בגדלים של בין 100 מ"ר – 240 מ"ר, סגנון הבנייה משלב בנייה בולגרית כפרית מסורתית בסגנון התחייה ובנייה מודרנית המקפידה על איזון אקולוגי עם הטבע תוך שימוש בעקרונות הבנייה הירוקה. שילוב זה בין סגנונות הבנייה מאפשר וילות מהודרות ומודרניות המשתלבות היטב בסגנון הכפרי והשליו של האזור. הוילות עצמן יושבות על קרקע שבין 500 מ"ר – 1500 מ"ר בהתאם לבחירת הדיירים. במרכז השכונה יבנה מרכז מסחרי כפרי הכולל חנויות, בתי קפה ומסעדות וכן "קנטרי קלאב" שכונתי בריכה ומרכז ספא. המחיר הממוצע ליחידת דיור יעמוד על כ – 85000 יורו. בימים אלה מושלמת תוכנית הפיתוח והפרויקט יוצע לזמן מוגבל לקהל משקיעים מצומצם. הפרויקט ינוהל על ידי קבוצת LANDSCAPE PLC אשר בין מנהליה ניתן למצוא אזרחים ישראלים הנהנים מניסיון רב שנים בשוק הנדל"ן הבולגרי. הקבוצה תציע לאחר בניית הפרויקט שירתי אחזקה וניהול של הנכסים הפרטיים. כמו כן מציעה הקבוצה מתן של שירותים וליווי מקצועי בכל הקשור להליך הרכישה עצמו.

רציונאל ההשקעה
הרציונאל הכלכלי העומד מאחורי הקמת פרויקט "Landscape heights" הינו פשוט ביותר, רכישת קרקע במיקום קרוב ונגיש לעיר תיירות מתפתחת בזמן משבר, כאשר מחירי הקרקע נמצאים בשפל, הכנת תוכניות פיתוח ארכיטקטוניות ותוכניות תשתית בחודשים הקרובים תוך ניצול מחירי הבנייה הזולים הנהוגים כיום בבולגריה. הכוונה הינה לסיים את הפרויקט כולו בזמן בו צפויה בולגריה לצאת מהמיתון הכלכלי כאשר הביקושים המקומיים והזרים לנכסי מגורים ישוב למצבם הנורמאלי. בהסתמך על האמור הרוכשים עתידים בתוך שלוש שנים להחזיק בנכס אשר נקנה במחיר נמוך במיוחד, בעת בה מחירי הנדל"ן מאמירים וגובר הביקוש לרכישה ולשכירות של נכסי מגורים. אנו מעריכים כי תשואת השכירות במקום עומדת על 6% – 8% בשנה לסוג הנכסים הנדון ובשקלול של עליית ערך נכסי הנדל"ן למגורים ב – 10 השנים האחרונות הערכתנו הינה כי הנכסים צפויים בתום תקופת המיתון לעליית ערך שנתית של בין 15% – 20% . בשונה מישראל המיסוי הנהוג בבולגריה הינו מן הנמוכים בעולם כך שהשקעת נדל"ן זהירה ומחושבת בפרויקט ייחודי המיועד למגורים עשויה להוכיח עצמה במשתלמת ביותר.
לפרטים נוספים ניתן ליצור קשר באמצעות אתר החברה – http://www.landscape.bg
נכתב על ידי ד"ר עמית שטיינהרט, דירקטור בקבוצת LANDSCAPE PLC, עוסק בניהול השקעות נדל"ן בבולגריה מזה 11 שנים, מתמחה בהשקעות נדל"ן בעיר ורנה על חוף הים השחור. במקביל משמש ד"ר שטיינהרט כדירקטור בחברת CCI העוסקת במודיעין עסקי – http://www.cc-int.eu

עמית שטיינהרט פירסם מאמר מקיף על שירותי הביון של בולגריה המראה על מחקר מעמיק בנושא:
.barebone.kotar.co.il/KotarApp/Index/Page.aspx?nBookID=98996683&nTocEntryID=98997630&nPageID=98997023

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nine + twelve =