web analytics
קטגוריות
קומיקס

זאת ציפור ? לא ! זה מטוס ? לא!! זה אליהו הנביא : היסטרית הקומיקס החרדי

עטיפת אלבום קומיקס חרדי

סקר קריאה שנערך לאחרונה הראה את הנתון המדהים הבל יאמן כמעט הזה : 80% מהנוער במגזר החרדי קורא קומיקס, לעומת 55% מהמגזר הממלכתי.
השוק החרדי הענק של שוחרי קריאה שאין להם טלוויזיות ומחשבים שיתחרו על תשומת הלב של הקוראים מתגלה כחלום הרטוב של מפיצי הקומיקס בארץ. אוהדי הקומיקס האמיתיים נמצאים דווקא בציבור החרדי הצעיר השקוע רובו ככולו בעלילותיהם המרתקות של לובשי טליתות המצילים שוב ושוב את היקום הידוע. זהו טרנד חדש שיש לו השלכות עצומות .
התרבות הפופולארית משגשגת בשנים האחרונות שגשוג חסר תקדים בשוק הקשה והנוקשה מכולם השוק החרדי . כל מיני ז'אנרים ספרותיים ואחרים שאיש לא היה מעלה על דעתו שחרדים ימצאו בהם מאת סופרים כמו שמואל ארגמן לילדים ומ. ארבל למבוגרים , עם סיפורים שבהם התמה השלטת היא של חרדים מצילים את המדינה והעולם מידי מחבלים ופושעים ) סרטים מקומדיות ועד סרטי הרפתקאות ואפילו לאחרונה סרטי אימה .

ולאחרונה מתגלה בשוק זה התעניינות עצומה בתחום הבלתי צפוי של הקומיקסים הסיפורים המצוירים. יותר ויותר נעשים דומיננטיים בשוק החרדי אלבומים של קומיקס בסגנון אירופאי הצרפתי בלגי . אלבומים בכריכה קשה ולרוב באיכות טובה שמביאים סיפורי חז"ל והרפתקאות ומספרם של אלה הולך וגודל והם נעשים יותר ויותר מתוחכמים בנושאיהם.
כמובן לעולם החילוני אם כבר מגיעות ידיעות על כך הרי זה דרך דוגמאות מעוררות סערה כמו סיפור שהופיע לאחרונה במגזין הילדים של המגזין הימני הקיצוני "שעה טובה" סיפור קומיקס מסוג סיפורי ההרפתקאות הסטנדרטיים כיום בעולם הקומיקס החרדי שבו הגיבור, חובש הכיפה השחורה ועטור הזקן, אינו תלמיד ישיבה שתורתו אומנותו, אלא לוחם רב מעללים הרודף אחר חוליית מחבלים ובו בסיום אחד ההמשכים הגיבור החרדי מהרהר "אכן, ערבי טוב הוא ערבי מת "

עורך המגזין הנ"ל  עמד בפרץ והסביר בויכוח טלוויוני עם כותב שורות אלו בתוכנית הטלוויזיה בענייני תקשורת "גילוי נאות "  בהנחיית חנן עזרן  ,שזהו רק המשך אחד ויש לראות את הסיפור בכללותו שהמסר שלו הוא שונה . כך שיש לחכות ולראות שערבים טובים הם לא ערבים מתים.
אבל סיפור זה הוא חלק זעיר בלבד מהתמונה המגוונת בעולם הקומיקס החרדי .

פסל לא ספיידרמאן כן

נכון, כולם יודעים שאחת מעשרת הדיברות היא "לא תעשה לך כל פסל ותמונה " ושיהודים מעולם לא התבלטו במיוחד בתחום האמנות הגראפית. ישנה טענה שמושמעת לעיתים מזומנות בידי אנשים שהסיבה לכך שאין ,כביכול , כמעט קומיקס בעברית, הוא בגלל אופיה של היהדות שכדת שמתנגדת לאמנות מנעה מהיהודים לאורך הדורות לעסוק בקומיקס .
האמת היא שיהדות וקומיקס אינם דברים שסותרים זה את זה כלל וכלל.
תעשיית הקומיקס בארה"ב הוקמה בידי יהודים שהיו תמיד דומיננטיים בתחום הקומיקס בארה" אפילו יותר משהיו דומיננטיים בתעשיית הקולנוע המקבילה בהוליווד . והם אלו שיצרו את הז'אנר והדמויות של גיבורי העל המפורסמים כמו סופרמן וספיידר מאן האקס מאן ורבים רבים אחרים בידי יהודים כמו ג'רי סיגל וג'ק קירבי ( יעקב קרוצברג) וסטאן לי ( סטנלי לייבר ) וג'ו קוברת הרווי קורצמן ( יוצר "מאד" ארט ספיגלמן יוצר הקומיקס המפורסם על השואה "מאוס " ועוד רבים מספור. שלא לדבר על כך שכותב הקומיקס המפורסם ביותר באירופה ,גוסיני יוצר הגיבור הצרפתי המפורסם מימי יוליוס קיסר אסטריקס היה יהודי.
אבל גם היהודים הדתיים מתגלים כמי שאינם קוטלי קנים בנוגע לקומיקס .

בשנים האחרונות הקומיקס חודר מהעולם היהודי החילוני לעולם היהודי החרדי בצורה מסיבית באופן חסר תקדים והחרדים מקבלים את היבוא הלא כל כך חדש בצימאון ובזרועות פתוחות .פתאום קומיקס נהייה אצלם פופולארי וכולם שם מוציאים ספרים וחוברות מאוירות .
וכיום לכל עיתון ילדים חרדי  שמכבד את עצמו יש כיום מדור קומיקס שמורכב לרוב מסיפורים
בהמשכים ( ז'אנר שנעלם לחלוטין מהעולם החילוני שמבוסס על סיפורים קצרים לסיפוקים מיידיים ) . לעיתים אי אפשר למצוא בהם דמות אישה אבל יש כאלה שמקילים וניתן למצוא בהם גם נשים .

קומיקס דתי- חרדי

אלבום קומיקס לילדים חרדיים צייר גדי פולאק

אצל החרדים ניכרת היום פריחה של סיפורי קומיקס לילדים שמחד עוסקים בנושאים דתיים (קורות חייהם של רבנים וכו' ומאידך יש בהם חזרה לסגנון סיפורי ההרפתקאות בעיתוני הילדים של שנות ה-50 עד ה-70 סגנון שנעלם לחלוטין בעיתוני הילדים החילוניים של היום (שמעדיפים את הסיפורים ההומוריסטיים הקצרים ). בקומיקס החרדי לעולם יככבו רבנים, עסקנים, יועצים לשררה ושלוחים למיניהם – טיפוסים אפרוריים למדי, מאלה המאכלסים את החברה החרדית בשפע
לקומיקס החרדי, שממנו נעדרים לחלוטין ערבים בני ימינו, ישראלים או פלשתינאים. בסדרה "אבני צדק" בהמודיע-צעיר הרעים הם שני עובדים זרים מרומניה המתכננים פיגוע. גם דמות הישראלי החילוני בן ימינו בדוחק מוזכרת. כמעט שאין התמודדות חזיתית עם הציונות או עם מדינת ישראל. . בעולם הקומיקס החרדי אין כמעט או בכלל דמויות של חילונים אם כבר יש הרבה יותר דמויות של ערבים מאשר חילוניים .

הרוב המוחלט של סיפורי הקומיקס החרדייים נהג עד השנים האחרונות להציג מאורעות היסטוריים המדגישים את אתוס היהודי הנרדף. תקופת האינקוויזיציה חביבה על הכותבים, וכך גם הקוזקים ברוסיה. חטיפות סוחטות דמעות של ילדים הן מוטיב שכיח. מבחינות אלה ממשיכים סיפורי הקומיקס את המורשת של זרקור.
ובכל זאת יש הבדלים. אם בקומיקס של "זרקור" עסקו בגיור הכוזרים או בגילוי השבטים האבודים, כיום הקומיקס עוסקים בנושאים שהם יותר על סדר היום החרדי, כמו קירוב או הרחקה. בקומיקס "מידע חסוי", שהתפרסם ביתד שלנו ( ויצא לאור גם כספר בכריכה קשה ) , קבוצה של שנוררים מטעם ארגון "ובאו האובדים" מגיעים לארה"ב לאסוף כסף בשביל בית ספר לעולי רוסיה, ובהמודיע-צעיר נחשף נוכל רוסי בסמינר ערכים. ובתוך כל זאת סיפורי הקומיקס מעלים על נס את ייחודו של העם היהודי כעם סגולה, מדגישים את חוכמת היהודי לעומת טיפשותם של הגוי או המומר, וצובעים את גורלו זה השומר על הדת בצבעים ורודים.

רוב הקומיקסים המיועדים לילדים בגילאי 8-14 בנים הם אקשין פעולה והיסטוריה וביוגרפיה ,וכוללים הרבה תיאורי מסעות בארצות רחוקות , כאלה שהחרדי הממוצע אינו מגיע אליהם … לעת עתה עוד אין בהם אין גיבורי על נוסח סופרמן אבל יש מקום לחשוב שגם זה עוד יגיע .

השוק מחולק לכמה חלקים
1. השוק החרדי השחור
2. השוק הדתי המתון יותר
3. ויש להפריד בין השוק החרדי הישראלי והשוק החרדי האמריקני שהוא יותר סובלני ומתון מהחשוק בישראל ,לפחות בנתיים . .
קומיקס בארץ אי אפשר להכניס נשים גם לא ילדות . אלו החרדים השחורים והימין הקיצוני . אבל יש טוענים שזהו מיתוס וכי גם אצלם אפשר להכניס ציורי נשים וילדות כל זמן שזה נעשה "בטוב טעם". ככל הנראה כמו בכל תחום אחר גם כאן הטאבואים הולכים ונשברים במהירות שיא.

תולדות הקומיקס החרדי

לאורך השנים ניתן היה למצוא סיפורי קומיקס בעיתון הילדים של המפד"ל ה"צופה לילדים" ובגלגולו המודרני " אותיות " שם התגלה אמן הקומיקס הידוע שי צ'רקה שהתפרסם עם סדרות קומיקס קומיות המבוססות על סיפורי המשנה "בבא " והתנ"ך ("יהוצפן ".) סדרות שיצאו לאור בהוצאה החילונית דווקא "מודן " ואולי משום כך אין למצאן בחנויות הספרים החרדיות, אך לאמיתו של דבר אין הבדלים גדולים בין ספרים אלה ובין ספרי הקומיקס שנמכרים בחנויות אלו בהוצאות "מקובלות " יותר.
מאז שנות השבעים ניתן היה למצוא סיפורי קומיקס בהמשכים גם בשבועון הילדים החרדי יותר "זרקור " שהיציגו לרוב סיפורים בהמשכים מתולדות עם ישראל ז'אנר שאינו קיים כלל בעולם החילוני , סיפורים על האינקוויזיציה הספרדית , ממלכת הכוזרים בימי הביניים על גילוי עשרת השבטים האבודים בין שבטי האינדיאנים באמריקה במאה ה-17 וכו' .רובם ככולם מאויירים בידי המאייר הקבוע והוותיק רחמים מלמד.
אבל לאורך השנים הופיעו "בזרקור " גם סיפורים ביזאריים בהרבה , סיפורי מדע בדיוני שהיציג את העתיד האוטופי שבו כל תושבי המדינה יגוירו לחרדיות . כך למשל בסדרת הקומיקס "מבצע בזק", שפורסמה בזרקור ב-84', שניבאה את הפיכתה של מדינת ישראל למדינת הלכה בתוך עשור ב-1994 . העלילה עוסקת במחבלים הזוממים להטיל פצצה גרעינית על ירושלים בעזרת צלחת מעופפת. את המזימה מסכל, כמובן, איש חרדי. אנשי המטכ"ל שמתכנסים לטכס עצה הם בעלי זקנים כמו כל תושבי המדינה שחזרו בתשובה.

"עם הגיעה של שנת 94' האמיתית זרקור לא נרתע מהתמודדות חזיתית עם העובדה שבאותה שנה לא התרחש דבר מן המתואר בסיפור האוטופי". העיתון פירסם את הסיפור "פשיטה בשמיטה", המרחיק את החזון האוטופי לעשור נוסף. בסיפור הזה "המחבלים בלבנון מנסים להפעיל נשק ביולוגי נגד ישראל, אך הרבנים מכריזים על שנת שמיטה וכך נמנעת אכילת המזון המורעל. חברי קיבוץ אחד אינם חוזרים בתשובה ומסכנים את כלל ישראל. גיבור הסיפור הקודם מציל את המצב ומשכנע את הקיבוצניקים לחזור בתשובה. סוף טוב הכל טוב
זרקור המשיך לעסוק במדע בדיוני "המסתורין של משולש ברמודה". מאת רחמים שהופיע בזרקור בשנים תשנ"א תשנ"ב סיפור דמיוני ש"לא קרה מעולם ולא יקרה לעולם " על נערים מוצאים עצמם במעמקי הים במשולש ברמודה בפירמידה מסתורית ונאבקים שם בכנופיה של פושעים שחוטפים ספינות וצוללות ולבסוף גוברים עליהם הודות לשימוש נכון בתפילין.סיפורים אלה היו אות לבאות עבור הקומיקס החרדי .
אבל כרגיל בתחומי התקשורת החרדית פורצי הדרך האמיתיים היו חסידי חב"ד בארה"ב שמאז שנות השמונים יש להם סדרה בשם "עלילות מנדי והגולם  "שבה גולם חביב ( שפניו לעולם אינן נראות בסיפורים ) מתחבר לתלמיד ישיבה, מציל אותו מפני סכנות שונות, ובתמורה מקבל הרצאות ארוכות על היהדות.
סדרה שהופיעה הן בעברית והן באנגלית. ונראה שחסידי חב"ד הם ששכנעו את החרדים האחרים שלא יקרה שום אסון אם יפרסמו ספרי ילדים בצורת קומיקס.
בשנות התשעים החלו להופיע ספרי קומיקס שונים לילדים חרדיים ספרים כמו . יוני וחביריו בעקבות האוצר של סבא ישראל  שכתבה וציירה אורית מרטין ,יאיר 1996. סיפור הרפתקאות ביזארי
סיפורי ר' שמואל מונקס מאת מיכל רון ודוד רוטנברג ספריית אשל ,ככר חב"ד ,1997.עלילות רב בעל אותו דבר נדיר בקרב רבנים חרדיים –חוש הומור, ואפשר להזכיר גם את " מעשי חכמים" מאת יפעת חלק . סיפורי קומיקס הלקוחים מהמשנה על חכמי תקופת המשנה כמו חוני המעגל וגם דמויות תנכיות כמו דוד המלך רובם ככולם מאוירים בצורה חובבנית עם יכולת סיפור חובבנית עוד יותר.
ובכל ספר כזה יש את אותו מאפיין ייחודי לקומיקסים החרדיים , מכתב הסכמה ארוך המופיע בראשיתו מאת אישיות תורנית או רבנית מוכרת כלשהי שמציינת ש"בדקה " את הספר ומצאה אותו מתאים לילדים . מכתב הסכמה שהוא גם אישור ל"כשרות הספר " לעיכול עבור ילדי ישראל וגם מהווה מעין פירסומת עבורו אצל ההורים .

אלי וגולד

אלבום של קומיקס חרדי היסטורי מאת אלי וגולד

האנשים שהפכו את הקומיקסים ל"איניים " בעולם החרדי הם שני האמנים המוכשרים ילידי שוויץ " אלי ( אלי גוט ) וגולד " שהם המלכים והרמברנדטים הבלתי מעורערים של עולם הקומיקס החרדים ונחשבים כמי שמובילים בתחום מבחינה אמנותית ותוכנית . .
אלי וגולד מפרסמים מזה שנים המשכים סיפורים ארוכים במוסף הילדים של העיתון חרדי "משפחה " שמבוססים על תחקיר היסטורי מפורט של "אלי " ויכולת ציור של גולד שנדירה מאוד בעולם החרדי ומבוססת על דוגמאות קלסיות כמו הרג'ה יוצר סידרת הקומיקס הבלגית המפורסמת "טינטין" שאותם היכירו היוצרים עוד בארץ מולדתם שוויץ ( לרוב החרדים כמובן אין הכרות כלל עם מודלים אלה ) והם
הם החלו את דרכם בעולם הקומיקס ב-1998 בסדרה "סיפורי הגולם מפראג " שאותה הם מחשיבים כיום כבעלת איכות נמוכה באופן יחסי ומתכננים ליצור אותה מחדש בעתיד.
עם גבור ההצלחה של סיפוריהם בקרב קהל הילדים הם נקטו בצעד שהיה חסר תקדים עד אז של הדפסת סיפוריהם באלבומים על פי המודל הצרפתי הבלגי המוכר להם באירופה אך שהיה בלתי ידוע אצל הקהל החרדי אלבומים אלו הפכו לרבי מכר בשוק החרדי .

 בין אלבומיהם :  גילגוליה של מזוזה : סיפור על רקע רעידת האדמה בצפת ב-1837 ותחילת הישוב האשכנזי בירושלים. ו"סימן חיים" שעוסק בסוף המאה ה-18 ומתאר מסעות משפחה יהודית שנמלטת מרוצח מעליל ממנה לאורך הגלובוס הונגריה אוסטריה ומגיעים לאמריקה.

אלי וגולד השלימו  את "בין שתי טיפות" שמתרחש ב-1841 בעקבות עלילת הדם בדמשק . ומכניס אישים כמו מוניטיפיורי ומכניסים דמויות ידועות אחרות בעולם החרדי הרב שמואל סלנט רבה של ירושלים לעתיד בדרך לארץ ישראל

עוד סיפור שפורסם בהמשכים ומתוכנן כאלבום הוא "הכתר שניצל" סיפור היסטורי מאמצע המאה ה-19 שבו המלכה הבריטית נמצאת באירופה דווקא בזמן שעליה חס ושלום להוליד ונוצרת סכנה שיורש העצר המיועד יולד על אדמה לא בריטית וכתוצאה לא זכאי למלוכה וכתמיד אפשר לסמוך רק על יהודי במקרה הזה השר מונטיפיורי שיציל את המצב בחכמתו .

אלי גוט : האלבומים שלנו הפכו לבסט סלרים בשוק החרדי שניהם כל אחד מעל ל5000 עותקים ..
אנחנו נתנו בשוק לגיטימציה לז'אנר הזה .תמיד היה קומיקס גם לפנינו אבל רובם היו בשחור לבן ובסגנון ציורי ברמה נמוכה. החידוש היה שאנחנו השקענו והראנו ששווה להשקיע על מנת להביא לתוצאות אז עכשיו גם המתחרים שלנו משקיעים הרבה יותר .
א.א. יש עליכם צנזורה ?
אלי: מועטה .נכון שאנחנו תחת פיקוח רבני הדוק שבודקים כל דבר שאנחנו עושים אבל לרוב לא שומעים מהם הרבה חוץ ממקרים מיוחדים . למשל בסיפור "סימן חיים " הקפידו לדרוש על פוליטיקאיות קורקטית בתיאור של שחורים ולא להציגם בצורה שלילית וגזענית .אני רוצה לציין כאן שהמגזין שעה טובה שפירסם את הסיפור השנוי במחלוקת  על ערבים  שייך לימין הקיצוני ועורכו הוא פרובוקטור קיצוני ומייצג רק מיעוט רוב יוצרי הקומיקס החרדי אינם כאלה.

א.א. : זה נכון שאסור לכם להציג נשים ?
אלי . תתפלא. דווקא מותר להציג נשים והן מופיעות מדי פעם בסיפורים . אבל כמובן יש לעשות זאת בזהירות וברגישות .
א.א. אתם מושפעים מהאמן הבלגי הרג'ה ?
אלי : בגדול אנחנו מושפעים אבל ברמת הפירוט יש דברים שאנחנו יותר מפורטים ממנו ויעש דברים שהוא יותר מפורט . בסיפור הבא שלנו יש גם השפעות מסדרת אסטריקס .
.אנחנו שנינו מאוד יחודיים הוא בציור ואני בכתיבה ובתחקיר ואין לנו כרגע מתחרים באיכות .

ההצלחה של אלי וגולד הביאה לגל ענק של מתחרים. ואלו מתחלקים לשני סוגים : יש את הסוג הממוסד יותר שכמו אלי וגולד מביא בכריכה קשה סיפורים מצוירים שהופיעו כבר בהמשכים בכתבי העת החרדים לילדים . וכך המגזין הוותיק "זרקור" החל לפרסם בכריכה קשה סיפורים שהופיעו על דפיו כמו "שם מול יפת " ( על מלחמת היהודים ביוונים הרשעים ) ו"מלח על הפצעים ") סיפור פוליטיקלי קורקט הרבה פחות על "מאבק יהודי מרוקו נגד הרפורמים" מאת הצייר הקבוע מזה שנים רבות של "זרקור " רחמים מלמד.
סדרה בולטת מאוד של ספרים בכריכה קשה היא סדרת "הסיפור המצויר שלי" המביאים סיפורי קומיקס הרפתקניים במיוחד על רקע זמננו בשחור לבן בציורים פרימיטיביים מאת "מירי " של כותבים כמו "א.בת מלך "א.בן שלמה " "ש.נר " ו"מ.ראם" ( מן הסתם כולם שמות בדויים ) שסיפוריה הופיעו במקורם בהמשכים במגזין החרדי "השבוע ". ואלו כוללים ספרים עם שמות כמו :"עטי המסתורין " " הרפתקה בחורשה הירוקה ""תעלומה בלב ים " "מידע חסוי " "סודו של הכינור " "שירת הים בפעולה ""תעלומת הקלף " "המכתב הגורלי " "ההצלה הכפולה" "דלת סתרים " ו"בעקבות הכתבים ". כולם סיפורי אקשין והרפתקאות על ילדים חרדים נועזים במאבקים כנגד כוחות הרשע והמיסיונריות בפינות שונות בארץ ובעולם.
סוג שני שמתחיל לצאת בשנה האחרונה הוא של קומיקסים שמלכתחילה יוצאים לאור בר בצורת אלבום . כאלה מוצאים לאור בידי "הוצאת יפה נוף " שהוציאה אלבום קומיקס צבעוני לפסח בשם "אלישמע ואפריים יוצאים ממצרים " הגדה של פסח בסגנון קומיקס . ועוד ספר "אלחנן וחיים עולים לירושלים". על ימי בית שני . ולאחרונה לפורים אלבום על מגילת אסתר בשם "ילדי שושן מנצחים את המן " . .

ודמות שנהפכת למרכזית יותר ויותר ברנסאנס הקומיקס החרדי הוא המו"ל החרדי ממוצא אמריקני אריק מאר .

מו"ל חרדי לחילוניים

המתחרה הראשי של אלי וגוט הוא אריק מאר   יהודי חרדי שעלה מארה"ב והוא פונה מראש לקהל גדול הרבה יותר שיכלול גם את השוק החילוני .מאר חובב קומיקס גדול מילדותו . ואף כתב כמה סיפורים קצרים על סופרמן ובאטמאן שפורסמו בארה"ב .
אריק מאר : אני כבר 12 שנה בארץ. היגעתי מבופאלו בניו יורק ועבדתי שם בחברת היי טק רציתי להיכנס למשהו לא טכני וניכנסתי לתחום הקומיקס כי הירגשתי שזה חסר מאוד כאן גם אצצל הקהל החרדי וגם אצל הקהל החילוני ואני פונה לשניהם.

בארץ היגיע  מאר להוצאה לאור של הקומיקס לאחר שקרא סיפור מסדרת "גרין לאנטרן" גיבור על מפורסם שאחד מגיבוריה הוא רחמנא ליצלן הומוסקסואל .
מאר: אני לא פנאטי וחושב שכל אחד יעשה מה שהוא רוצה כל זמן שזה לא פוגע באחרים אבל אני רוצה שילדים שלי יקראו קומיקסים שאני הייתי קורא וכאלה קשה למצוא כיום אז החלטתי להתחיל להוציא אותם בעצמי ואני פונה במפורש לא רק לקהל החרדי אלא גם החילוני.
א.א. : האם לרבנים לא יהיו בעיות עם גיבורי על ?
מאר : תדע לך שקומיקסים על סופרמן ובטמן כמו אלו שהיו בשוק בשנות החמישים והשישים כשהם נלחמים ברשעים אבל בלי אלימות וסקס כשהטובים היו טובים והרעים היו רעים הם דברים אפשר לתת אותם בשקט לנוער החרדי ולרבנים לא תהיה איתם שום בעיה. הם רק יתלוננו על בזבוז הזמן מקריאתם אבל אין עם זה שום בעיה הלכתית . אבל את הקומיקסים של ימינו שבכולם יש סקס ואלימות קיצונית והטובים הם כבר לא טובים אתה לא יכול לתת לחרדים או לילדים לקרוא .
היו לכם בעיות עם הצנזורה של הרבנים ?.
מאר: . ברור שכל הקומיקסים צריכים לעבור הסכמה של בית דין חרדי בבני ברק ובירושלים . יש לנו הסכמה של הרב קרליץ ואנחנו מבקשים הסכמות גם מהרב עובדיה יוסף . אנחנו רוצים שהשוק הספרדי יקרא קומיקס גם כן .
פה ושם היו להם בעיות עם טענות עם השפה החרדית שיש באלבומים . למשל באלבום החדש שאנחנו מוציאים לאור על שמואל הנגיד יש ערבי שצועק "אללה הוא אכבר" והם הרגישו שזה ניבול פה ,אז דרשו לשנות את זה . כי זה לא היה מספיק עדין.
מאר הוציא לאחרונה שורה של אלבומים שכוללים את "ארבעה בעקבות תעלומת הבד" סיפור הרפתקאות על מסע מרתק בעקבות בד עלום וקסום ואת " חוויותיהם המסעירות של יעקב ואייזק " קובץ סיפורים קצרים בעלי מסר יהודי של אמן הקומיקס היהודי המפורסם "יוסף קוברת" שניכתבו במקור למגזין של חבדניקים "עיתון המשיח " על עלילות שני ילדים שלומדים לקחים שונים מסיפורים שהם שומעים ומספרים .
ספרים נוספים שהוא הוציא אלו כוללים אלבום גראפי שצייר האמן האמריקני הידוע צ'אק דיקסון על ילדים ופיראטים הרומן הגראפי הנ"ל יוצא לאור באנגלית בלבד .
מאר : לדעתי לחרדים האמריקנים לא תהיה שום בעיה עם הקומיקס הזה אבל בבירור דבר כזה אתה לא יכול להביא לשוק החרדי בארץ שהוא יותר קיצוני מהשוק החרדי בארה"ב .
( לאמיתו של דבר רומן גראפי שבו מככבים שני ילדים חרדים שמגיעים גם לספינת פיראטים פורסם באופן גלוי בעברית עבור חרדים בהוצאה אחרת כך שנראה שהסטנדרטים משתנים יותר מהר ממה שאפילו מאר מעלה על דעתו ) .

הפרוייקט הגדול ביותר של מאר עד כה הוא פרויקט יוצא דופן : זהו סיפור חייו של המשורר היהודי מהמאה העשירית שמואל הנגיד שהיה במקצועו מפקד צבאי . מאר כתב את הסיפור בעצמו ונתן אותו לאמן ספרדי שיצייר .
מאר: הייתי בספרד באירוע קומיקס והתברר לי שאנשים שם לא שמעו בכלל על שמואל הנגיד שהיה אדם גדול בתולדות ספרד כולה אז החלטתי לכתוב עליו רומאן גראפי ולתת לצייר ספרדי בשם אסטבן פולס שפגשתי בגרנדה בכנס קומיקס
ועכשיו זה יצא בכמה שפות . כולל שתי שפות שונות של עברית. מהדורה אחת של עברית מסובכת יותר לחרדים והשנייה לחילוניים עם עברית פשוטה בהרבה.
פרוייקט נוסף יהיה היסטורי גם הוא משפחת אגולר על פי סיפור מהמאה ה-19 של הרב מרקוס להמן שעוסק בתקופת גירוש ספרד .
אנחנו מתכננים ספר לראשית פסח על הרמב"ם גם באנגלית וגם בעברית שיהיה מבוסס על סרט אנימציה על חיי הרמב"ם של ברל וין.
א.א. ואתה מאמין שנושאים כאלה יתפסו את ציבור קוראי הקומיקס בארץ ?
מאר: אם הסיפור טוב והציורים טובים אז זה ימכור. יש לזה שני שווקים השוק החרדי והשוק החילוני אבל הקהל הראשי שלי הם החרדים ואצלם בוודאי ובוודאי יש לזה סיכויים טובים.. השוק החרדי זה שוק גדול שקונים בו הרבה . הדפסנו 5000 עותקים שמהם נשארו רק 200 עותקים הקונים היו רובם חרדים וחלקם גם חילונים . יכול להיות שהציבור החילוני לא יתעניין בסיפורים היסטוריים אבל החרדים יתעניינו.

יש לאריק מאר תוכניות פרוייקטים של קומיקס גם עבור ילדות ונשים שהן חלק גדול מהקוראים ו החרדיים הוא מרגיש שזה שוק שעדיין לא נפתח אבל קשה למצוא נשים שיכתבו סיפורים כאלה .

אבל מאר מתכוון ללכת להיכן שאף מול חרדי לא הלך לפניו :
מאר: יש לנו את הזכויות על סדרת ארצ'י ,חבורת הילדים המושלמים בקומיקסים הומוריסטיים בארה"ב שישמשו בסיס בין השאר לסדרת זבנג של אורי פינק. את זה אתה לא יכול להראות כמובן לחרדים בארץ כי זה עוסק הרבה ביחסי בנים בנות אם כי בדרך תמימה אבל עדיין מתוחכמת מידי עבור הקהל החרדי בארץ. אבל הם בהחלט מקובלים על קהיליות הנוצרים בארה"ב ואם כך הם מספיק טובים בשבילי .
ואנחנו מתכוונים גם להיכנס לשטח גיבורי העל עבור הקהל החילוני .

בהמשך מאר מתכוון להוציא לאור מחדש את כל סיפורי אורי און גיבור העל של מיכאל נצר. אורי און היה גיבור על ישראלי בחוברות בשנות השמונים עם מנורה מצוירת על חזהו שנאבק בגבורה בפולשים מהחלל החיצון ובסוחרי הסמים ממלכה מתחת למים עד שנעלם בשנות השמונים .מחברו מיכאל נצר ידוע כמתנחל קיצוני בדיעותיו . מאר מקווה לפרסם את הספורים הישנים וגם חדשים עבור דור שלא ידע את אורי און. .

מאר: עבור הקהל החילוני יצרתי קשרים עם הוצאת די סי אני המוציא לאור של סופרמן ובאטמן שיתחיל בעוד כמה שבועות .
אנחנו נוציא לאור את סדרת " ליגת הצדק" שהם חבורה של גיבורי על שכוללים את סופרמן ובאטמאן ביחד , תחילה נפרסם אותם באופן אלקטרוני . בהמשך אוציא לאור את העיבוד של הסרט החדש של בטמאן .
יש לנו זכויות על הספר של ויל איזנר אמן קומיקס יהודי מפורסם שנפטר לא מזמן בשם "החוזה עם אלוהים" . אנחנו נתרגם רומאן גרפי של סופר הקומיקס המפורסם ניל גיימן .
אבל בבירור אלה הם דברים שאי שאפשר להביא לציבור החרדי בארץ אם כי את חלקם אתה יכול להביא לציבור החרדי בארה"ב שהוא מתון וסובלני יותר .
אנחנו קיימים כבר שנה , אנחנו עומדים על הרגליים , רוב הקומיקס שלנו מכרים בחו"ל . כל הפרויקטים שלנו מתחילים בעברית
אנחנו אופטימיים מאוד לגבי העתיד השוק הקומיקס הישראלי בכלל והחרדי בפרט. אמנם יש גבולות ברורים לגבי מה שאפשר לעשות בתחומי השוק הזה אבל בתוכם אפשר לעשות מיגון עצום של דברים .

הקומיקס משתלט על העולם החרדי

ומה השלב הבא ? השוק בעולם החרדי מתקדם במהירות כבר מעבר לשלב הקומיקס. אלה סיפורים מצולמים שניקראו בעבר בשנות השבעים "סינרומנים " ולרוב היו מורכבים מסיפורים רומנטים סוחטי דמעות שבהם כיכובו איטלקים ואיטלקיות יפי מראה ( וצביקה פיק ודודו טופז בגירסאות הישראליות שלהם ) ונעלמו ואינם מזה עשרות שנים, אבל הז'אנר קם שוב לתחייה בחודשים האחרונים ברחוב החרדי .יוצר הסרטים החרדי הנמרץ יהודה גרוביס שקלט את העוצמה של השוק החדש של סיפורי הקומיקס מיהר לעלות על הגל עם ספר שנקרא "כוחם של התהילים " עיבוד לתמונות של אחד מסרטיו המתרחשים על רקע העיירה היהודית בגולה, שום רומנטיקה כאן אבל הרבה מאוד אידישקיט
בעל חנות הספרים החרדי יהושע גיטלר ספקני מאוד לגבי ספרי הקומיקס השונים שנמצאים בכמות גדולה בחנותו בבני ברק. : הם בסט סלרים והילדים קונים אותם בכמויות אבל אני מפחד שבגללם הם יפסיקו לקנות ספרים רגילים והם יפסיקו לקרוא טקסטים לא מאוירים .צריך לדאוג שההורים יפקחו על הקריאה שלהם אצל הילדים " הוא אומר בגילוי לב.
ובנתיים השוק החרדי של הקומיקס עובר קפיצות קוואנטום ממש מדי כמה שבועות. בעת כתיבת כתבה זאת הופיע אלבום קומיקס חדש בשם "הרפתקה בצל הפירמידות " של חגית גולדברג ויעקב שפירא( שהופיע במקור בהמשכים ב שבועון "יום יום " ),"קומיקס מתח שמשולב באירועים היסטוריים מתולדות עם ישראל" כפי שמוסבר על הכריכה . זהו סיפורם של שני נערים ח בושי כובעים חיים ומשה שבעת טיול ביער בירושלים מגלים מכונת זמן שלוקחת אותם לטיול בתקופות שונות ממצרים העתיקה עד גרמניה של ימי השואה ועד להרפתקה על אוניית פירטים . הילדים חבושי כיפה אבל הקומיקס הוא משהו שאין להוציא מהדעת שאפילו ילדים חילוניים יציצו בו .והדבר המדהים מכל אין בו שום מכתב הסכמה של שום רב. כנראה שהמולים ( הוצאת יפה נוף ) היגיעו למסקנה שאין בכך שום צורך .

ההמשך מובטח .

הם כבר מכריזים על הספר הבא שיקרא "טרור חובק עולם " ספר מתח מסחר ודרמטי בציורי איכות יחודיים שבו "הטרוריסטים באפגניסטאן בראשות רב המחבלים בן לאדן שולחים זרועות לישראל במטרה להגביר אתה פיגועים .המחבלים מנסים לחטוף שני ילדים יהודיים כדי להשתמש בהם לפיגוע טרור הגדול ביותר בתולדות העולם ! האם הם יצליחו חלילה ?ומה יעלה בגורלם של הילדים?
נראה שיש למה לחכות בקומיקס החרדי ייתכן מאוד שעתידו של הקומיקס במדיום הנייר נמצא דווקא בעיתונים הילדים ובהמשך בעיתוני המבוגרים הדתיים שישמרו ויפתחו את המדיום בזמן שהחילוניים יעברו כולם למדיום הממוחשב.

אריק' מאר : השוק החרדי הם השוק הגדול שלנו דווקא בגלל שאין להם טלוויזיה ודברים אחרים והם קוראים קומיקס וספרים. בזמן שילדים חילוניים גם בחו"ל מפסיקים לקרוא ספרים וקומיקס ועוברים לטלוויזיה ואינטרנט הדתיים ממשיכים לקרוא. הם העתיד של שוק הקומיקס. 


קישורים רלבנטיים

הקומיקס החרדי מאמר מאת אסתר מלחי

קומיקס חרדי

העיתונות החרדית מציגה עלילות ריגול וקומיקס 

עיתוני הילדים הדתיים
סקר הקריאה

ג'ון ) ( יוסף) קוברת

מנדי והגולם

יוצר הקומיקס הדתי שי צ'רקה

פחד ברחובות בני ברק : סרטי אימה חרדיים

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

16 תגובות על “זאת ציפור ? לא ! זה מטוס ? לא!! זה אליהו הנביא : היסטרית הקומיקס החרדי”

אצל החרדים אז בוודאי שלא.
בעבר היה קומיקס כזה בארה"ב קומיקסים רומנטיים וכו'.אבל כיום כבר אין .אבל ביפן יש ז'אנרים שלמים של מאנגה שמיועדים באופן ספציפי לקהל הנשים והבנות.

תודה על הכתבה ועל ההמלצות
ממליץ במיוחד על טרור חובק עולם שאגב כבר יצא
ספר מדהים – סיפור משגע וציורים עוד יותר
בפירוש לא לחרדים בלבד

אתם 10
ביייי

הקומיקס החרי בעליה גדולה
תופעה ברוכה לכל דבר.
תודה על הכתבה.

ממליץ במיוחד על אלחנן וחיים יוצאים לירושלים
ספר חזק שמשלב הנאה עם לימוד

צריך להוסיף לעדכון המאמר את החידוש המופלא בסדרת הקומיקס המדעית לנוער בהם הדמויות דע-זה ומה-זה לוקחים את הילדים למסע מופלא בעקבות התגליות המדעיות ואיך התייחסה אליכם ההלכה לאורך הדורות בספרות השאלות ותשובות . הספר הראשון שיצא היה "המסע בעקבות החשמל" בהוצאת יפה נוף תוך הבטחה שבקרוב יצאו הספרים בנושא המגנט ,ותורת היחסות
גם הוסיפו לספרים את "ערכת הניסויים של דזה ומזה " הכוללת הסברים וחומרים לניסויים המתוארים בספר שהביאו לגילויים
מומלץ בחום !!!!!

כתבה נחדה אבל לא מאוזנת
נדמה שמראווד שילם כאן קצת כדי לשמן את הכתבה לטובתו.
הספרים שלו לא הכי מצליחים בציבור החרדי.
עם הספר של הנגיד לא הבעיה היא הא-ללה אכבר אלא האלימות שנוטפת דם בתמונות אכזריות ובאמת יצאה מהדורה שניה מרוככת.

שכחתם עוד כמה ספרים של קומיקס מצויינים כמו משלי שועלים סיפורי בעל שם טוב והרפתקאה בטבריה וספר של זמירות שבת עם סיפורים קומיקס ג"כ ספר טוב

השמועות היו שרחמים של זרקור אינו איזה רחמים מלמד אלא אדם אחר.
ראיה לדבר: אותו אדם הוציא ספר ציורים על מסכת חולין שבתלמוד (שמו "שיחת חולין") וסגנון הציורים בו שווה לציורי רחמים בזרקור.

Rauenzahn says Anne Arundel has been using it for five years, Prince
George's for one or two, and Baltimore City is starting this year along with
Baltimore County. One is always that such systems might be
set off without cause, sometimes even by the loud crack of thunder.
Wireless home security systems are easy to set up yourself.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

6 + four =