web analytics
קטגוריות
טלויזיה

בנסון : השחור רב העוצמה ביותר בטלוויזיה האמריקנית

סקירה על סדרת קומדיה מיוחדת במינה משנות השמונים שהיציגה משרת שחור בבית מושל אמריקני שמתגלה כנבון יותר משאר היושבים בבית ומשפיע עמוקות על הפוליטיקה האמריקנית.

הופיע באתר סדרות הטלויזיה הקלאסיות
בימים אלה כאשר אישה שחורה משמשת כשרת החוץ של ארה"ב (ותופסת את מקומו של שר חוץ שחור ) וגם בסדרת מתח מצליחה כמו "24" נשיא ארה”ב הוא איש שחור דומה שאיש אינו מרים יותר על כך גבה, פוליטיקאי שחור מצליח ובכיר בדרגים הגבוהים ביותר בממשל האמריקני  נראה כדבר מובן מעליו.

( עידכון :ארבע שנים לאחר שפורסמה רשימה זאת ב-2005  התמנה ב-2009  נשיא שחור אמיתי בהחלט לארה"ב ברק אובמה שכיהן בתפקיד שמונה שנים.

ראו על נשיאים שחורים בדיוניים שקדמו לאובמה ברשימה "נשיאים שחורים בבית הלבן ".)
אך לא כך היו פני הדברים בשנות השבעים והשמונים  כאשר הוקרנה בטלוויזיה האמריקנית הסדרה הקומית "בנסון" שגיבורה היה משרת שחור של מושל לבן והתגלה שוב ושוב כנבון יותר מאדוניו הפוליטיקאי עד שלבסוף איים לתפוס את מקומו.

בנסון ( בכיכובו של רוברט גיום ) הייתה סדרת "ספין אוף " לסדרה מפורסמת אחרת "בועות " על שתי משפחות מוטרפות שמתמודדות עם כל דבר אפשרי מהומוסקסואליות של אחד הבנים ועד לפלישת חייזרים מהחלל החיצון. בנסון היה המשרת בבית משפחת טייט העשירה, והאדם השפוי והשקול היחיד שם . כפרס על כך קיבל המשרת השחור העלאה בדרגה לסדרה משלו שבה הוכיח שוד ושוב את עליונות השחור על לבנים. בנסון התגלתה כסדרה מצליחה אף יותר מ"בועות " היא רצה לא פחות מ-7 עונות בין השנים 1979 ו-1986 יותר מפי שניים מזמן קיומה של סדרת האם, הישג חסר תקדים בטלוויזיה האמריקנית ( והמשך ) .
בסדרה החדשה בנסון עבד בבית המושל גטלינג ( ג'ימס נובל) קרוב משפחה של מעבידתו של בנסון בבועות ג'סיקה טיט ששלט על מדינה בארה"ב ששמה לא הוזכר מעולם ( כנראה כדי לא להרגיז את תושבי אותה המדינה ). המושל היה אדם שוחר טוב אך נאיבי (ויש שיגידו טיפש מטופש ) גם בהשוואה לבתו הקטנה והחכמה יותר מאביה קאטי. הייתה שם גם האומנת הגרמנייה האימתנית מיס קראוס ( אינגה סוונסון ) בעלת השמיעה החדה  הלשון החדה אף יותר מזו של בנסון שעימה היה מסוכסך באופן תמידי. היא ככל הנראה התקינה מכשירי האזנה בכל הבית שכן תמיד שמעה גם את הלחישות הרמיזות וההערות העוינות הכמוסות ביותר עליה והשמיעה את צריחת הסמל שלה "שמעתי אותך !!!! "
שני עוזרים נוספים של המושל היו קלייטון אנדיקוט השלישי ( רנה אברג'וניס ) הנכלולי שקינא בלי סוף בבנסון על הצלחתו להשיג את אמונו של המושל וקצין העיתונות הלא יוצלח פיט ( איתן פיליפס ) .עוד דמות קבועה במהלך עונה אחת בין השחקנים שבאו והלכו היה נער שליח שאותו גילם שחקן צעיר ולא ידוע בשם ג'רי סיינפלד .אך דמותו לא שרדה יותר מעונה בין שאר המטורפים של הממשל.

עם צוות כזה לא היה זה פלא שבנסון התגלה כאדם הנבון היחיד בממשל ושוב ושוב נאלץ לפתור עבור המושל בעיות ברומו של עולם מהאזנות סתר למושל וכלה באפשרות של פריצת מלחמת העולם השלישית. ובין כל אלה נאלץ להתמודד גם ההופעה של רוח הרפאים של מעבידתו שעבר מסדרת "בועות ג'סיקה טייט שהסתקרנה לדעת מה עלה בגורלו של המשרת לשעבר .היא מצאה שקידומו היה בלתי פוסק, הוא היגיע לתפקיד האחראי על התקציבים של הממשל ומשם לתפקיד סגן המושל.בנסון הפך לשחור רב העוצמה ביותר בטלוויזיה האמריקנית , אדם שהיה רגיל לתת פקודות ללבנים אדוניו לשעבר.
בפרק האחרון בסדרה התמודד המשרת לשעבר על משרת המושל כנגד מעבידו לשעבר .
לא ידוע אם הוא זכה שכן הפרק האחרון הסתיים בדיוק לפני הכרזת התוצאות כאשר המושל ומשרתו לשעבר צופים בהכרזת התוצאות בטלוויזיה . .
אבל אנחנו מנחשים שהוא זכה והפך למושל השחור הראשון בתולדות ארה"ב עלייה עצומה בדרגה ממשרת המשרת היחיד של משפחה מטורללת שבה החל את הקריירה שלו.

לא הרבה קרה עם השחקנים הקבועים של הסדרה לאחר סיום "בנסון " להוציא שני יוצאי דופן. שני השחקנים שגילמו את קלייטון ופיט הפכו כל אחד לדמות מרכזית של חייזר בשתי סדרות שונות של מסע בין כוכבים.. ב "חלל עמוק 9 " שם גילם אבורג'ניס את החייזר משנה הצורה אודו ההופך בסיום הסדרה למנהיג גזע "המייסדים " השולטים במעצמה העויינת של ה"דומיניון " . וב"וויג'ר " שם גילם פיליפס את ניליקס , חייזר מאזור הדלתה של הגלקסיה המתלווה ועוזר לצוות ספינת הפדרציה האבודה .
מעניין ששניהם גילמו כל אחד תפקידים לא שונים בהרבה מבנסון החייזר השחור בממשל הלבן המצליח כנגד כל הסיכויים ,וכל אחד מהם עשה את התפקיד, כמו בנסון ,במשך שבע שנים שלמות.

יש המנחשים באינטרנט שבמציאות שבה חי בנסון הוא היגיע בימים אלה לדרגת מועמד לנשיא ארה"ב ואולי אף מעבר לכך.

קיראו עוד מאמר על ביקור של שחקן "בנסון" בישראל

קישורים

בנסון בויקיפדיה

בנסון באנציקלופדיית הטלוויזיה 

סקירה

תקצירי הפרקים 

ויקי מיוחד על בנסון 

ראו עוד על פוליטיקאים שחורים בכירים ביותר…

נשיאים שחורים בבית הלבן 

Benson title screen.jpg

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 × five =