web analytics
קטגוריות
תרבות פופולארית

ידיהם המסוקסות של אנשי הקאראטה

האם ישנה אמנות לחימה יהודית עתיקה ? ואיך קשור קוריאני מסוקס אצבעות לכל העניין?

 

 הופיע באתר NRG

פאטריק קים הפיל את גופו על הארץ מפיל את הרוסי לאחור בתרגיל "מישידו " משיכה בכף הרגל מתחת ברכו של היריב . מייד הוא זינק לעבר הספרדי השוכב על רצפת העץ . מכת "שוטו " מאצבעותיו המסוקסות ריטשה את גרונו של המרגל חדרה דרך הבשר וניתקה את כלי הנשימה והדם . המרגל השמיע חרחורי גסיסה מחרידים ואז מת. פאט הזדקף עייף קמעה אך מרוצה…
( מגנט המוות מאת "ברט ויטפורד " ( אלישע בן מרדכי) , ספר בסדרת "פאטריק קים איש הקראטה" )
רבים מאיתנו צפו בסרטי ובסדרות אמנויות הלחימה כמו אלה שבהם כיכב ברוס לי כוכב ההונג קונגי הנצחי , רבים לא פחות קראו ספרים של "ספרות קלה " שבהם אמנויות הלחימה משחקות תפקיד מרכזי בעלילה כמו סדרת ההרפתקאות בספרי הכיס "פטריק קים –איש הקראטה" ושבהם מתוארות אמנויות לחימה שונות בפרטי פרטים . לספרי כיס והרפתקאות שונים הייתה השפעה גדולה על הפופולאריות שצברו אמנויות הלחימה בישראל ,גם אם כל קשר בינם ובין המציאות היה מקרי בהחלט.


לאחרונה זכה ישראלי במדליית ארד בג'ודו זאת כמה שנים לאחר ששני ישראלים אחרים יעל ארד ואורן סמדג'ה זכו במדליות בתחום זה גם הם וזהו כידוע אחד המקצועות הבודדים מאוד שבהם זוכה ישראל במדליות אולימפיות . נראה שישראלים מצטיינים באומנויות הלחימה שמוצאן במזרח הרחוק ואלה חודרות לארץ וללבם של ישראלים וישראליות מרובים חדירה עמוקה לא פחות מכל תורות היוגה המיסטיקה למינהן שהובאו לארץ בידי החוזרים מהמזרח הרחוק .
ולאמיתו של דבר החיבור ישראלים פלוס אומנויות לחימה אם כי הוא זר לחלוטין למסורת היהודית  ראשיתו עוד בתקופה שלפני קום המדינה .

אומנויות לחימה החלו לחדור לארץ עוד בשנות הארבעים עם תורת הלחימה הידועה הקפ"פ  שבה השתמשו בארגון ההגנה ובפלמ"ח ושהפכה לאמנות הלחימה הרשמית של צה"ל. היא נחשבת לאמנות לחימה ישראלית מקורית אם כי שיש הטוענים שמוצאה בכלל בצילון .הקפ"פ היה רק ההתחלה .
בשנות החמישים החלה גם אמנות הג'ודו היפנית בחדירתה העמוקה לארץ ולא חלפו שנים רבות לפני שהפכה לספורט ישראלי מוכר ולאנשיה ונשותיה לספקי מדליות ומחזקי גאווה לאומית מרכזיים של ישראל .אבל דומה שהחדירה העמוקה ביותר של אומנויות הלחימה בישראל הייתה דווקא דרך הספרות הפופולארית לנוער ולמבוגרים .

הסוכן החשאי עוז יעוז בפעולה.ציור  מדגים מכות .ציור מאת אריה מוסקוביץ .

אמנות הלחימה מסוג מיוחד הופיעה למשל בסדרת ההרפתקאות לנוער "עוז יעוז " מאת "עידו סתר" ( העיתונאי חזי לופבן ) , על עלילותיו של סוכן חשאי ישראלי כל יכול שהוא מומחה באמנות קרב מגע ישראלית מקורית . 'עידו סתר' טרח לספק לקוראיו את 'תורת המכות', רשימת סוגי המכות שעוז מנחית על אויביו, לעתים בתוספת איורים מדגימים . ולהלן פירוט המכות :
1. מכת-שלום-עליכם – מכה התחלתית המוציאה את היריב משווי משקלו ומפרקת לו בעדינות עצם פה ועצם שם.
(עוז יעוז נגד קואן הקטלן, 1966)

במקום אחר זוכה מכה זאת ליתר פירוט:

זוהי בדרך כלל מכה לא כל כך נוראה, לא כל כך מוחצת, ואם היא קולעת בנקודה מתאימה היא מוציאה את היריב משווי משקלו ואולי גם מסובבת לו את הפרצוף מצד אל צד ומעקמת לו כמה עצמות, אך עדיין אינה גומרת אותו באופן סופי.
וצריך להמשיך.
(עוז יעוז נגד תניני פרעה, 1963)

ואכן, צריך להמשיך, ולצורך זה מצייד סתר את קוראיו בשלל חבטות אחרות, קטלניות יותר:

2. מכת-פטיש – מכה מרסקת היורדת מלמעלה למטה ולפעמים גם מן הצד בכוח של פטיש ענקי ומי שסופג אותה אין לו חשק לשיר או לספר בדיחות, והוא מתפתל על הריצפה כמו תולעת-משי ומתפלל שלא תבוא מכה נוספת.
3. מכת-לילה-טוב – בדרך כלל חובטים אותה ישר בין העיניים והיריב אינו מרגיש כאב, רק משתרע על הריצפה בעינים סגורות, כאילו קיבל זריקת הרדמה.
4. מכת-דרך-ארץ – (אגרוף אל תוך הבטן) ופרושה: דע בפני מי אתה עומד ואל תחציף פנים ושיהיה לך דרך-ארץ, יא רשע מרושע.
5. מכת-סוף-העולם – מכה קטלנית, למקרים מיוחדים בלבד; צרוף של שני אגרופים: אחד אל תוך הבטן ואחד אל תוך האוזן; היריב שומע התפוצצות, מתפרק לחתיכות וכשמגיע אל הריצפה הוא כבר דומה לסמרטוט בלוי או לבלון בלי אויר.
(עוז יעוז נגד קואן הקטלן, 1966).
בבירור אמנות לחימה ישראלית צברית למהדרין ….

עוז יעוז מלמד כיצד צריך להתגונן מהאוייב. ציור מאת אריה מוסקוביץ.

אבל נראה שבתודעה הישראלית העממית הייתה זאת דווקא אמנות קרב מזרחית שהתפרסמה והשתרשה יותר מכל הייתה זאת אמנות הלחימה הקראטה והיא התפרסמה כל כך לא דווקא בגלל מוריה בארץ כמו בגלל היותה אלמנט מרכזי בסדרת ספרי הרפתקאות עממיים שנכתבו בידי חבורת סופרים ישראליים אנונימיים אנשים כמו גלעד מורג ,עמוס אריכא כמו גם רבים אחרים .

פאטריק קים שלט באמנות אחת שרק מעט מאוד אנשים היו מעונינים להתמחות בה . זאת הייתה "הקראטה "האמנות האגדיח של השמדת אנשים בידיים ריקות !
( מתוך "תאוות בשרים בסאן פרנציסקו" מאת ברט ויטפורד ( גלעד מורג ) הספר הראשון בסדרת "פאטריק קים איש הקראטה , 1964) )

גיבור הסדרה פאטריק קים היה סוכן ריגול אמריקני ממוצא קוריאני בגובה שני מטר בעל כוח פיזי אדיר וכושר מיני בלתי נידלה כמו יכולות אינסופיות באמנות הלחימה כקראטה שאותה למד מהפרופסור היפני הזקן טאנימוטו ( במציאות הקוריאנים אינם עוסקים באמנות הקראטה שהיא תוצר של היפנים שנואי נפשם ) ואצבעותיו המסוקסות מרוב אימונים הפכו למפורסמות . הסוכן המיוחד מעולם לא בחל באף שיטה, כולל בעיטה במפשעה, אבל בדרך כלל השתמש בכמה מכות קאראטה טובות לפצפוץ עצמותיהם של כל העומדים בדרכו. על פי המו"ל , אורי שלגי ביטויי הקאראטה ותיאורי המכות שהובאו בספרים השונים היו מדויקים, בהסתמכות על ספרי קאראטה "אוטנטיים " :


ללא האקדח כשימינו לפותה ברצועת העור האכזרית ,לא נותר לפטריק קים אלא להגיב בדרך המהירה והיעילה על מנת לחסל את הגיבן ואת הכושי בטרם יתגברו עליו . "סימאז'" היה שמה של סידרת תרגילי הקאראטה שאילפו את הסאמוראים בשליטה מדעית בשרירי הרגלים. רגלו של קים נשלחה כברק וריסקה כליל את מפשעתו של הכושי ..הענק הכושי פתח בצריחה שנקטעה מחריפות הכאב באשכיו ,צנח הצדה על ברכיו והקיא . הגיבן אסף אליו את רצועת המגלב הארוכה אבל קים נאלץ להתעלם ממנו ,כל תודעתו התרכזה עכשיו בתורת הסאמוראי שלמד במשך שנים ארוכות במיכללה של פרופסור טאנימוטו המנוח . "מאיי גארי " –זינוק הישיבה ! בקריאת "קיאייי !!" גרונית ,כמו המריא הקוריאני בחלל ,אסף את רגליו וביצע תפנית סחרור תוך כדי בעיטת צד אדירה .רגלו הימנית נתקשחה כמודע לקראת הפגיעה ונחבטה כמו פטיש פלדה בפרצופו של אחד הכושים …
( "מתוך "השטן האדום " ספר בסדרת פטריק' קים "בתרגומו " של אליעזר כרמי )

מומחים בתחום טוענים לעומת זאת שרוב שיטות הקאראטה שבהם השתמש במאבקיו הבלתי פוסקים כנגד מרגלים פושעים ומדענים מטורפים כמו גם שמותיהם הביזאריים ולעיתים הבלתי ניתנים להגייה היו ונשארו בילתי ידועות להם . ובכלל גם הקראטה היא שיטת לחימה שבה ממעטים מאוד להשתמש בקוריאה גם בגלל מוצאה היפני ובקוריאה לא מחבבים יפנים בלשון המעטה .
א.א. : נספח התרבות הקוריאני בישראל אנדרו קאנג האם הקאראטה היא אכן שיטת לחימה נפוצה בקוריאה ?
אנדרו קאנג : בקוריאה אף אחד לא לומד קאראטה , זאת שיטת לחימה של היפנים ולא של הקוריאנים . לנו יש אמנות לחימה משלנו הטאק וואן דו .שום קוריאני שמכבד את עצמו לא יתקרב לקאראטה.

עוד מיתוס נשבר.

אך זה לא שינה דבר לקוראים הנלהבים. בעקבות ספרי הסדרה שיצאו בעברית במאותיהם ( יותר מ-300) ובעקבות סרטי הקאראטה ההונג קונגיים של שנות השבעים בכיכובו של ברוס לי שהיגיעו לארץ והיציגו גירסה קצת יותר אוטנטית של אמנויות הלחימה המזרחית התפשטה אמנות הקראטה כאש בשדה קוצים בישראל . בארץ צצו עשרות ואולי מאות מדרכים לתחום זה כמו גם לתחומים אחרים של אומנויות לחימה מזרחיות שאותם הביאו ישראלים רבים שהיכירו אותם במזרח הרחוק וכיום ישראל היא מרכז משגשג של מגוון אומנויות לחימה בכל התחומים אולי אחד המרכזים המשגשגים בעולם בתחומים אלה מחוץ למזרח הרחוק.

..

להלן ראיון עם דוד כפרי מומחה :

א.א. :כמה אומנויות לחימה אתה מעריך שנלמדות כיום בישראל ?
כפרי : בישראל יש כיום 10 שיטות לחימה עיקריות ג'ודו , קרטה ,קונג פו ועוד כמה אבל בישראל נלמדים עשרות רבות של סיגנונות שונים שלהם . קשה להעריך כמה אנשים לומדים היום בישראל אומנויות לחימה אולי משהו כמו עשרת אלפים ומשני המינים אבל זהו תחום שמתפשט ומתרחב כל הזמן .
בכלל ישראל היא אחת המדינות הבולטות ביותר במערב בתחומים אלה . יש לנו כאן מורים רבים שהם לפחות ברמה בינלאומית ושבכמה מקרים הם מן הטובים בעולם שמתבלטים בכל העולם בתחומים מגוונים .

א.א: מה דעתך על ספרי הפטריק קים והעוז יעוז ? הם תרמו במשהו להתפתחות אומנויות הלחימה כאן ?
כפרי: קראתי כמה מהם בצעירותי והבנתי מיד שהם מופרכים לחלוטין ושאין להם כל קשר למציאות ושאלה שכתבו אותם לא ידעו דבר על קאראטה אמיתי ואמנויות לחימה אמיתיות .אמנויות לחימה אמיתית וקראטה אמיתי לא נועדו להשמיד ולהרוג .
צריך לדעת אומנויות לחימה הן בכלל לא ספורט לאולימפיאדה.הן יכולות לשמש כדרך לחימה וכדרך להגנה עצמית וגם דרך הריגה אבל יותר מכל הן דרך חיים אמיתית .

 

קישורים רלבנטיים

פורום אמנויות הלחימה

הבלוג של דוד כפרי

האם יש אמנות לחימה יהודית עתיקה?

סדרות של ספרות קלה

קוריאה לנצח 

 

עוד על  פטריק קים

אורי שלגי :המו"ל של פטריק קים

 

 

פטריק קים של המאה ה-21 -ראיון עם אלישע בן מרדכי

התככים והמזימות מאחורי ( ולאחרי ) מלחמת יום הכיפורים :ראיון עם אורי בר יוסף

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

16 תגובות על “ידיהם המסוקסות של אנשי הקאראטה”

דומני שלסופר אייל מגד יש תרומה נכבדת לספרי פטריק קים, אותם כתב בצעירותו לפרנסתו.
האם נכון הדבר?
ואם כן, דומני שכדאי היה להזכירו.

כתב פטריק קים . אבל כשהייתי איתו בראיון טלוויזיה אמר לי שהוא לא כתב ספרים בסדרה הספציפית הזאת למרות השמועות .
עוד אדם שיש עליהם שמועות בעניין שאני לא הצלחתי לאמת הם אריה מקל בעבר מנכ"ל הטלוויזיה והיום שגריר
ייתכן שגם הוא לא כתב אף ספר בסדרה למרות השמועות .
זה כבר נעשה אופנתי לטעון שמישהו כתב ספרים בסדרה זאת אחרת גם אם זה לא נכון , וזכור לי המקרה הבא : לפני שנתיים פנו אלי אנשי יחידה צבאית כל שהיא שביקשו לקנות מתנה ל נוסטלגית מפקד שלהם ספר בסדרת פטריק קים שהוא טען שהוא כתב .
בדיקה יסודית חשפה שהאיש לא כתב כלום והספר שייחס לעצמו לא הופיע מעולם מה שהעמיד את אנשי היחידה במבוכת מה.

הי אלי,

תודה על רשימה נהדרת ומעוררת זכרונות נעימים!

מה שכן, נשארתי עם שאלה מאד מטרידה – אם מסתבר שתיאורי אמנות הלחימה של פטריק קים הם עורבא פרח, מה זה אומר על כל תאורי הסקס העסיסיים… האם זה אומר שכל כך הרבה שנים אני פועל על-פי מודל לא נכון…???!!! (אם כן, אז זה בהחלט מסביר כמה דברים…)

ועוד משהו קטן – כמו שלקח לי קרוב לעשרים וחמש שנים טובות להבין ש"נערה ישוש מרוטי" זה בעצם "נערה יש ושמה רותי" (נשבע!), כך הזכירה לי הרשימה שלך שלקח לי לא מעט שנים להבין ש"פטריקים" זו לא חבורה של הרבה "פטריק", אלא אחד "פטריק קים"…

:-))

פיני

עד כמה תיאורי האמנויות הלחימה בכל ספר של פטריק קים הם נכונים או לא . את זה יכול לעשות רק מישהו כמו דוד כפרי שצריך לעבור ספר אחרי ספר ולבחון כל תיאור לחימה לגופו.

שדי דומה לדוגמאות שנתת כאן, רוב "תיאורי הקרבות" הם שמות של תנועות או טכניקות ואחריהן תיאור של עצמות נשברות.
אין קשר בין שמות הטכניקות למציאות (הבאת לדוגמא "מאי-גרי", בעיטה קדמית, ששם מתוארת כבעיטת צד), ועל תיאורי השרירים האדירים והידיים המסוקסות אין לי מה להוסיף…

על השפעת סוגי הספרים/סרטים האלה על עולם אמנויות הלחימה בארץ, כדאי להזכיר שהרבה התחילו ללמוד אחרי שהתלהבו מספר/סרט (זה קרה גם בשנות השמונים, אחרי הצלחת "הנינג'ה"), והפסיקו כשראו שהמציאות היא עבודה קשה, אפורה, של עוד אימון כושר ועוד אימון טכני, ועוד, ועוד…

לקוחות ממקורות זרים גרמנים ואמריקניים כך שברוב המקרים אתה לא רואה את פטריק קים על העטיפה .
יש רק מקרה אחד יוצא דופן ,ספר בשם "מבצע תגמול " שהעטיפה " שלו אויירה בידי אמן הקומיקס גיורא רוטמן ששם אתה אכן יכול לראות את פטריק קים בכבודו ובעצמו.

הרי הסיכוי שלנו להיתקל אקראית ב"מבצע תגמול" הוא אפסי וזאת ההזדמנות היחידה להיתקל בפטריק קים.

דרך אגב, את הסיפור על אייל מגד שמעתי מכמה מקומות. אבל נראה לי שכל מי שהסתובב באזור באר-שבע באותן שנים יכול לייחס לעצמו את היוקרה הזאת. ומכיוון שיש רושם שכל מה שהלך שם היה פרטצ'י די רציני, רק לברט וויטפורד פתרונים מי כתב מה באמת.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

three × 1 =