web analytics
קטגוריות
טלויזיה

אלה שלמעלה ואלה שלמטה : סדרת "על אדונים ומשרתים ".

סיפורה של סדרה בריטית קלאסית משנות השבעים על חייה של משפחת אצילים ומשרתיה בעשרות השנים הראשונות של המאה ה-20.

הופיע באתר סדרות הטלויזיה הקלאסיות 

 

בשנות השבעים הוקרנה בערוץ היחיד של ישראל אחת הסדרות הבריטיות הפופולאריות והמוערכות ביותר באנגליה מאז ומעולם. ובישראל היא זכתה בהצלחה אדירה כמו בכל שאר העולם כולל אפילו ארה"ב ששם הוקרנה בטלוויזיה הציבורית .
וזה היה מוזר משום שסדרה זאת שזכתה בישראל לשם "על אדונים ומשרתים" הייתה הסדרה הבריטית ביותר שניתן להעלות על הדעת ובמרכזה עמדו הבדלי המעמדות הבריטיים בשיא קיצוניותם בתקופה היסטורית שאינה מוכרת כל כך לציבור הרחב. אך למרות זאת ואולי דווקא בגלל זאת יותר ממיליארד צופים בכל מקום בגלובוס ביותר מ-70 ארצות ובכללם ישראל התאהבו בדמויות בחייהם ובסיבלותיהם של גיבורי הסדרה במשך תקופה של 27 שנים בין 1903 זמן קצר לאחר מות המלכה ויקטוריה עד ו-1930 על רקע האירועים ההיסטוריים והמשברים השונים אותם עברו אנגליה ותושביה מהמעמדות הגבוהים והנמוכים מראשית המאה העשרים וימי שלטונו של אדוארד השביעי ( התקופה האדוארדיאנית ) דרך מלחמת העולם הראשונה והמשברים הפוליטיים והשינויים החברתיים העצומים של שנות העשרים.

 

הדמויות היו של אריסטוקרטים שחיו בחלק העליון של בית ענק בלונדון בני משפחת בלאמי: מר בלאמי ( דיויד לאנגטון ) היה פוליטיקאי הבכיר ( אך הלא תמיד מצליח ) ואישתו האצילה מהמעמד הגבוה יותר הלידי מרג'ורי ביתו של ראש ממשלה לשעבר שהתחתנה איתו כנגד רצון משפחתה, שתמכה בו ובשאיפותיו הפוליטיות בכספה ושהקפידה תמיד להזכיר לו זאת שוב ושוב ( עד שנהרגה על הספינה הטיטניק ב-1912  לרווחת הכל ) ושני ילדיהם הלא בדיוק מוצלחים ג'ימס ( סימון ויליאמס ) רודף השמאלות ( שאף הכניס להריון את אחת המשרתות ) ואליזבת הבת המרדנית.במהלך הסדרה הלורד בלאמי התחתן שוב ,לבית עברה אחיינית יפה בשם ג'ורגינה ( לסלי אן דאון) כבת משפחה מאומצת , הבן ג'ימס התחתן עם אישה ממעמד נמוך יותר שזכתה לאהבת הכל עד שמתה במגיפת שפעת והשאירה את בעלה אדם שבור .

מר הדסון _( גורדון ג'קסון) המשרת הבכיר המושלם.

 

ובמקביל הסדרה עסקה במשרתים המרובים של המשפחה שחיו בחלק התחתון של הבית "מתחת למדרגות "( באנגלית שם הסדרה היה "למעלה ולמטה " שם שהיה לו יותר ממשמעות אחת ) שעלילותיהם תוארו במקביל אלה של האדונים, ואלה כללו את רב המשרתים המושלם הקורקטי תמיד מר הדסון ( גורדון ג'קסון ) שאמנם התברר באחד הפרקים שהוא מתבייש במיקצועו והקפיד לעולם לא לספר עליו לאחיו. המבשלת האימהית והרכלנית הגברת בריג'ס ( אנג'לה ברדלי ) המשרתת הראשית הנאמנה הדיסקרטית ויודעת הכל רוז ( שארוסה נהרג במלחמת העולם הראשונה ומאז נשארה בודדה ) המשרתת העצמאית והיוצאת דופן מאוד שרה ( פאולין קולינס ) שזכתה לבסוף לסדרה משלה , ועוד שורה של משרתים שבאו והתחלפו לאורך 68 הפרקים.
על שנים ממשרתים שרה ובעלה תומאס ( שאותו גילם בעלה בחיים של השחקנית קולינס , ג'ון אלדרטון ?) אף נעשתה ב-1979 סידרת ספין אוף מהסדרה המצליחה בשם "תומאס ושרה "  אבל היא מעולם לא זכתה לאותה הצלחה והחזדיקה מעמד רק לאורך 13 פרקים .
. הסדרה היגיעה לסיומה –1930 מיד אחרי פרץ השפל הכלכלי הגדול שמביא סופית לקץ החיים אותם ידעו הדמויות במשך עשרות שנים עם איבוד כל כספי המשפחה שאותם השקיע הבן הלא יוצלח ג'ימס שהתאבד לאחר מכן והמשפחה נאלצה למכור את ביתה על מנת לשלם את חובותיון. מר הדסון והגברת ברידג'ס הודיעו אז להפתעת הכל על נישואיהם ( השניים נראו כיצורים לא מיניים לחלוטין לאורך 30 שנות הסדרה ) והאדונים והמשרתים התפזרו לכל עבר עם סיום הפרק האחרון.

רוז המשרתת שבחיים האמיתים יצרה את הסדרה ואת הדמויות.

סדרה זאת שרצה באנגליה בשנים 1971-1975 הייתה יוצאת דופן מכל בחינה. אמנם בשנות ה-70 הייתה תקופה של נוסטלגיה בבריטניה לתקופה הויקטוריאנית והאדוארדיאנית ונעשו סדרות רבות בסגנון זה , אך היא לא הייתה מבוססת כמקובל עד אז על יצירת ספרות קלאסית כל שהיא או על חייה של דמות ידועה או על אירוע היסטורי מפורסם. היא נוצרה באופן ספציפי מאוד לטלוויזיה כתוצר מוחן של שתי שחקניות ג'ין מארש ( שחקנית שהתפרסמה במיוחד הודות לתפקידי אורח שונים בסדרת המדע הבדיוני "דוקטור הו " על נוסע בזמן ) ואלן אטקינס ( שחקנית תיאטרון מפורסמת ) שהוריהן היו בני מעמד המשרתים והן תיכננו את הסידרה בתחילה כקומדיה המתרחשת בתקופה הויקטוריאנית דווקא שבה יככבו שתיהן כצמד משרתות , אך לבסוף התוכנית שונתה בידי אנשי חברת ההפקה שהבינו שיש כאן פוטנציאל עצום לסדרת דרמה דווקא וגם זמן ההתרחשויות שונה לתקופה האדוארדיאנית .

אחת מהיוצרות ג'ין מארש כיכבה בסדרה שיצרה בתור המשרתת רוז והפכה לכוכבת ,אולם היוצרת השניה אטקינס שהייתה אמורה לככב בתור המשרתת שרה לא יכלה להופיע בה לבסוף כתוצאה מהתחיבויות קודמות.

בנוסף היה זה תוצר של הטלוויזיה המסחרית הבריטית שהראתה לראשונה שהיא יכולה להתמודד עם הבי בי סי ששמו יצא לתהילה בעולם ובתחום שבו הצטיין יותר מכל בדרמות תקופתיות ולעשות זאת טוב יותר..
ייתכן שסיבת ההצלחה העצומה הייתה שהייתה כאן יותר מעוד "אופרת סבון " נוצצת. היה כאן סיפור מתמשך על שקיעת האריסטוקרטיה הבריטית ממעמדה הבטוח והמוכר ועל השינויים העצומים שאותה עברה החברה האנגלית במשך שנים אלה נושא שדומה שהוא רלבנטי לא רק לבריטניה וגם בני עמים אחרים יכלו להזדהות עימו בכל ליבם.בארצות הברית אף יצרו לה ב-1975 סדרת חקוי בשם "בקון היל " שעסקה בחיי משפחה עשירה וצוות המשרתים שלה בבוסטון בשנות העשרים אך היא הייתה כישלון .
היוצרות של "על אדונים ומשרתים" השחקניות מארש ואטקינס דווקא הצליחו ליצור סדרה מצליחה נוספת באותו הסיגנון "בית אליוט "  בשנים 1991-1993 שעסקה בשתי אחיות שמקימות בית אופנה לונדוני בשנות העשרים. אך אם כי הייתה זאת הצלחה היא מעולם לא היגיעה לשיאים של "על אדונים ומשרתים".ג'ין מארש השחקנית היוצרת חיברה לסדרה זאת מעין ספר המשך שמתאר את קורות הדמויות מעבר למה שתואר בסדרה הטלווזיונית במהלך ימי מלחמת העולם השניה. היא התפרסמה מאז דווקא בתפקידי "מכשפה מרשעת " שגילמה בסרטים "בחזרה אל עוץ " ( 1985) סרט ההמשך ל"קוסם מארץ עוץ " ובסרט הפנטסיה של ג'ורגד' לוקאס "וילו " ( 1989) אך היא נשארה זכורה יותר מכל בתפקיד שיצרה במו ידיה של רוז. עמיתה לצוות המשרתים גורדון ג'קסון שגילם את מר הדסון התפרסם גם בתפקיד המפקד הקשוח של יחידה משטרתית בסדרת המתח המפורסמת "המקצוענים".
"על אדונים ומשרתים" לא איבדה מאז מאומה מליחה ונחשבת כיום לאחת מיצירות השיא של הטלוויזיה הבריטית במיטבה הן מבחינת האיכות והן מבחינת ההצלחה המסחרית , הוכחה לכך ש"איכות היא לא מילה גסה " וגם לא מזיקה לעסקים.

צפו בפרקי הסדרה:

המקדימון לסדרה 

הפרק הראשון:בבדיקה 

 

 

הפרק השני :הגבירה והמשרתות 

 

 

הפרק השלישי :משכורות מינימום 

 

הפרק הרביעי :נתיב החובה 

 

הפרק החמישי :נישואים מתאימים 

 

הפרק השישי : קריאה לעזרה

 

הפרק השביעי :חלונות הקסם 

 

הפרק השמיני :מתתי מאהבה 

 

הפרק התשיעי :למה חדרה סגור ?

 

פרק 10 :קול מהעבר 

 

פרק 11: הנמר השוודי 

פרק 12: המפתח לדלת 

פרק 13: למען אהבת האהבה

 

 

 

ראו גם

""על אדונים ומשרתים"בויקיפדיה
אתר מקיף על הסדרה

רשימת הפרקים

אדונים ומשרתים בדי וי די

השחקנית ג'ין מארש

 

 

ועוד סדרות בריטיות משנות השישים  והשבעים

אני קלאודיוס :סדרה היסטורית על האימפריה הרומאית

קו אונידין:סדרה היסטורית על המאה ה-19

פולדארק האציל האפל 

על אדונים ומשרתים:סדרה היסטורית על ראשית המאה העשרים

האחים:אופרת הסבון הבריטית הראשונה

המלאך :ג'נטלמן בריטי עם הילה

המשכנעים: סדרת הרפתקאות בריטית משנות השבעים

האסיר:סדרת ריגול בריטית משנות השישים

המובחרים: סדרת ריגול בריטית משנות השבעים

 

 

אדונים והמשרתים בזמן מלחמת העולם הראשונה.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “אלה שלמעלה ואלה שלמטה : סדרת "על אדונים ומשרתים ".”

היא הראשונה במדור קבוע שמופיע במוסף התקשורת המצויין של העיתון "גלובס" ושיעסוק בתוכניות , סדרות ושאר תופעות מוזרות של הטלוויזיה העברית לאורך שנות קיומה
אם יש לקוראים היקרים רעיונות ובקשות לגבי נושאים שכדאי להעלות במדור מידי חודש בחודשו אתם מוזמנים לשלוח אותם אלי .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

16 − 5 =