web analytics
קטגוריות
תרבות פופולארית

עלילות טרזן בג'ונגלים של חנוכה

שני הכוכבים הידועים  ביותר כיום של הבידור הישראלי  ,יהודה לוי ויעל בר זוהר משתפים פעולה בניסיון תיאטרלי חדש  ומתוקשר מאוד להביא גירסה מקומית חדשה של הסיפור הנצחי על עלילות איש הקופים טרזן וזוגתו ג'ין אל הקהל היושב בציון . כתבכם הסתכן ויצא אל הג'ונגל של חנוכה כדי לצפות בגרסה זאת ולמרבית ההפתעה אף חזר בשלום.
השניים האלה שכידוע יש להם היסטוריה ארוכה ביחד נפגשו לראשונה על בימת מחזמר מתוקשר אחר "דוד "
על חיי המלך העברי הגדול וכעת הם סוגרים מעגל עם עוד מחזמר על חיי  דמות קלאסית אחרת , איש הקופים טרזן .
עבור בר זוהר אין זאת פעם ראשונה שהיא מגלמת את דמותה של ג'ין בת זוגו של טרזן איש הג'ונגל , היא גילמה אותה כבר ב-1999 בסרט עבור ערוץ 6 בביום נתן גור לוי שהוסרט בפארק הקופים בבית שמן כ"קלפטה"  בלונדינית מרושעת לצידו של איתי שגב כטרזן דבילי במיוחד. הסרט הנ"ל היה פרודיה לילדים על הסיפור הטרזני שבו מדענית יפה ,ד"ר ברייטון ( בגילומה של ליאת אחירון ) מומחית לדמותו של טרזן ,מחפשת אחריו ומגלה אותו כגולם לא יוצלח החי עם ג'ין המרשעת הבלונדינית הלא היא בר זוהר. במהלך הסרט ג'ין בר זוהר נוטשת את טרזן עבור נסיך כושי ,אך סוף טוב הכל טוב ,טרזן וג'ין מתחתנים לבסוף בחתונה יהודית והמדענית מחליטה להסתפק בנסיך הכושי במקום בטרזן וברור היה לצופים שהיא עשתה בכך עסק טוב.

טרזן בג'ונגלים של ישראל

עטיפה של אחד מ-1000 סיפורי טרזן הישראליים המקוריים , נכתב בשם בדוי בידי המשורר פנחס שדה.

לטרזן איש הג'ונגל יש היסטוריה ארוכה מאוד בתרבות הישראלית.
במהלך השנים מאז שנות השלושים ועד סוף שנות השישים נוצרו עליו לא פחות מ-1000 (!) חוברות וסיפורים מסוגים שונים שנכתבו בידי סופרים ישראליים מקוריים מהם ידועים מאוד היום אנשים כמו עמוס קינן ואהרון אמיר, שרגה גפני ופנחס שדה , תמיד ללא ידיעת בעלי הזכויות האמריקניים בני משפחתו של יוצר הדמות אדגר רייס בוראוז שמן הסתם היו תובעים לדין את כל מי שרק אפשר על ההתעלמות מהם אם רק היו יודעים על כך.
בשנות השבעים עוד הופיעו על דמותו של טרזן בשפה העברית חוברות מצויירות וספרים כולם הפעם מתורגמים .אך מאז דומה שהדמות כמעט נעלמה .

לפני כמה שנים הייתה כבר דמותו של טרזן אמורה לעלות על הבמה במחזמר בהפקה של מרים עציוני שתיכתב בידי סמדר שירה מחזמר הנ"ל אמור היה להיות "סיפור אהבה גבורה והרפתקאות לכל המשפחה " והיה אמור להיות מוצג בחנוכה 2000 בכיכובו של המגיש דאז בערוץ הילדים ( ואמן הקומיקס והזמר ) נמרוד רשף. אך בסופו של דבר היוזמה בוטלה לאחר שהתברר שחברת וולט דיסני רכשה את הזכויות לסיפור ותכננה הפקה בימתית גרנדיוזית משלה על פי הסיפור. חבל דווקא מעניין היה לראות את נמרוד רשף בתפקיד טרזן.
אך כידוע אף גיבור על אמיתי אינו נעלם לאורך זמן והוא תמיד יחזו ולבסוף בצורה זאת או אחרת על מנת להציל את העולם ולא תמיד בגלל שהם באמת רוצים אלא בגלל אינטרסים מסחריים של מפיקים .
וככה זה בא בגלים. ממש בימים אלה חוזר המו"ל הוותיק מ.מזרחי לפרסם מחדש את חוברות וספרי טרזן הישנים שפרסם בשנות שנות השבעים.

טרזן מלך המחזמרים

טרזן חוזר  אם כך  בהצגה גרנדיוזית ומתוקשרת היטב על הבמה שאותה כתבו אפרים סידון ( הומוריסטן ידוע מחבר קומיקס , ועיבודים הומוריסטיים של התנ"ך ולשעבר יוצר סדרת הטלוויזיה הקומית המעולה "חצי המנשה " ) והבמאי חנוך רוזן.
הפעם בניגוד לעבר בעלי הזכויות בארה"ב אנשי משפחת בוראוז הסופר המקורי וחברת וולט דיסני משגיחים בשבע עיניים על ההפקה הישראלית . מפיקי המחזמר החדש , התחייבו שלא יציגו בצורה שלילית את דמותו של מלך הג'ונגל בהפקה. זאת כתנאי לקבלת הזכויות על עיבוד הסיפור לגרסת מחזמר ישראלית מחברת דיסני.

עשרת הדיברות של טרזן.

בחוברת המחזה  מוצגות "עשרת הדיברות של טרזן "הכללים לגבי הדרך שבה יש להציג את דמותו ואלה הן :
1. לא ישתמש  טרזן בשפה בוטה ולא ינצל את הזולת .
.2. לא יפגע  טרזן בגזע שפה בצבע אמונה לאום דת או ארץ מוצא.
3. לא יפגע  טרזן בשם ה' ובתכונות המיוחסות לו.
4.  טרזן יגלה רגישות לדת , לערכי הנישואין ולדת .
5. לא ילגלג טרזן  על סבלו וייסוריו של הזולת.
.6. לא יהיה טרזן אנוכי ,חמדן ,אכזר או בלתי מוסרי .
7.  טרזן יכבד את החוק ומוסדותיו.
8. טרזן לא ישתמש בסמים .
9.טרזן לא יעשן סיגריות או מקטרת.
. 10. טרזן  לא יגלה אלימות כלפי חיות היער מעבר למה שכרוך בהגנה עצמית.
(כמה מהדיברות האלה ,אגב, סותרות פעולות שונות של טרזן בספרים שבהם הוא כן עישן מידי פעם ,למשל. אבל אין לצפות לעקביות מדמויות אגדיות)

לסידון ורוזן כבר יש ניסיון רב עם ילדים שגדלו בג'ונגל. בעבר זכו להצלחה גדולה עם המחזמר שלהם "ספר הג'ונגל" שתיאר את עלילות ילד הג'ונגל מוגלי והיה אחת ההצלחות הגדולות ביותר שידעה הבמה העברית לילדים, גילה לעולם את תום אבני והועלה שוב ושוב. ואפילו בימים אלה יש על הבמה "ספר הג'ונגל 2 " למרות שאין לו קשר להפקה המקורית של סידון ורוזן .
להלן ראיון עם המחזאי  אפרים סידון:
א.א. איך היגעת לנושא של טרזן?
סידון : חנוך רוזן ואני אחרי שעשינו את ספר הג'ונגל החלטנו לעשות משהו כמו טרזן גם בגלל שבילדותי ובילדותו הוא היה גיבור נעורינו .
א.א. : אבל זה לא מזכיר קצת את ספר הג'ונגל שכבר עשיתם ?
סידון : הדבר היחיד שדומה בספר הג'ונגל ובטרזן הוא ששניהם הם על ילד שגדל בין חיות אבל ההתפתחות היא שונה . מוגלי הוא ילד שמקיים יחסים רק עם בעלי חיים ורק נמלט מנמר וטרזן הוא מבוגר ומקיים מערכת יחסים בוגרת עם אישה הסיפור על טרזן הוא הרבה יותר מתוחכם מזה של מוגלי .
א.א. : היו לכם בעיות עם בעלי הזכויות בחו"ל ?
סידון : בעלי הזכויות נתנו את הזכויות רק אחרי שהם קראו את המחזה. והם ניכנסו לפרטי פרטים מדהימים ממש לגבי מה שמותר לנו ומה שאסור לנו לעשות עם הדמות של טרזן . הם רצו להיות בטוחים שניתן לו את הכבוד המגיע לו.אבל בסופו של דבר הם אישרו את המחזה בחום רב.
א.א. כשכתבת את המחזה הושפעת מהחוברות הישנות על טרזן ?
סידון: אני משער שהם היו בתת המודע שהרי כולנו קראנו אותן מתחת לשולחן .

יהודה לוי כטרזן

סיפור המחזה עוקב אחר הרפתקאותיו של תינוק יתום, המאומץ על ידי משפחת גורילות ובסופו של דבר מתקבל כאחד משלהם. טרזן גדל והופך לגבר צעיר עם אינסטינקטים של חיית יער ובעל כוח של כוכב אתלטי. חייו משתנים לעד כאשר הוא פוגש את בני האדם, אתם הוא יוצר קשר מיידי ומרגיש אליהם קרבה שאינה ניתנת להסבר. טרזן מנסה למצוא את מקומו בין "שני עולמות": משפחת החיות שגידלה אותו והמשפחה האנושית אליה הוא משתייך מעצם היותו אדם. המחזה מתאר את המפגש בין טרזן איש הג'ונגל הגודל בשבט גורילות ובין ג'ין הבלונדינית המתוקה ואביה המפוזר וצמד בריונים מרושעים השואפים לחטוף את טרזן לקרקס .יהודה לוי כטרזן הוא לבוש הרבה יותר מהמקובל בסרטי טרזן לא רק איזור חלציים אלא גם עור נמר המכסה את גופו ובכך הוא מזכיר יותר מכל דווקא את השחקנים של טרזן ( ובראשם שחקן טרזן הראשון אלמו לינקולן ) בתקופת הסרט האילם שהתלבשו בצורה דומה .
באופן מפתיע המחזמר הוא מוצלח למדי, גם מבקר שורות אלה כמבוגר וגם הילדים שהיו עימו נהנו מרוב הקטעים הדרמטיים ובהם קרב מרתק באמת בין יהודה לוי ואריה . גם השירים הקצביים והרקודים מוצלחים והמחזה בהחלט מספק את הסחורה ( ובמיוחד את הסחורה העיקרית היא יהודה לוי ויעל בר זוהר עצמם ולא משנה באיזה תפקיד הם מופיעים .)

יעל בר זוהר כג'ין
אם זאת סידון היכניס שינוי רדיקלי בעלילה הסטנדרטית בדרך כלל כאשר הוא נותן לג'ין להתגלות באופן מפתיע ובלתי צפוי כבעלת כוחות אדירים משלה שבאמצעותם היא גוברת בעצמה על שני בריונים  חמושים (!) ומצילה את טרזן במקום להשאיר את הג'וב לטרזן כמקובל . ספק אם היוצר המקורי אדגר רייס בוראוז היה מזהה את קוו העלילה הזה ביצירתו אבל הוא בהחלט בהתאם לרוח זמנינו הפמיניסטיים .

קישורים רלבנטיים

גירסה אנגלית מורחבת של הכתבה

 

האתר של המחזמר

 

יהודה לוי על טרזן

 

טרזן ישראלי חייב להיות מנומס

עוד פרטים על ההצגה

טרזן מלך ההצגות : ביקורת של גפי אמיר

 

אפרים סידון המחזאי

פרטים על אפרים סידון

חוברות טרזן הישראליות

מאמר מפורט על חוברות טרזן הישראליות

פנחס שדה כותב טרזן

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

17 תגובות על “עלילות טרזן בג'ונגלים של חנוכה”

של ההצגה וכך אי אפשר להתעלם מהם.
בכל מקרה החלק הגדול של הכתבה עוסק בטרזו ולא בבר זוהר או לוי .

הייי בנים פנויה אכשיו לקשר רציני אז בואו
טל:9463605
אז תיתקשרו בת 14
איסי:490026672

רוב סוגי הפוקר משוחקים עם חבילה של 52 קלפים. הנה דירוג הידיים של המשחק הפופולארי ביותר, פוקר טקסס הולדם (דירוג מהחזק לחלש)

עלילות טרסן בגירסה זו היא בהחלט עדכון מרענן גם עבור הקהל וגם עבור שתי השחקנים המעניינים המשחקים בהצגה זו.
אני יותר מאשמח לדעת האם יש דרך להשיג את המופע הזה בדיסק או ב DVD תודה!

There are new features constantly popping up on the market.
This ensures utmost Las Vegas Home Security and allows only authorized and authenticated individuals to gain entry to the restricted property.
People who are living in areas where security is secondary can use this
device.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

fifteen + eleven =