web analytics
קטגוריות
סיפורת היסטורית

הידד לספינה "קפריקורן " :עלילותיו של הלוחם בפיראטים "קפיטן בלד"

 
 
הופיע בגרסה שונה באתר "קולמוסנט "

לאחרונה יצא לאור בהוצאת "אסטרולוג"  תרגום חדש של רומאן היסטורי קלאסי "קפטן בלאד" של רפאל סבטיני אחד המפורסמים בסופרים של הרפתקאות היסטוריות ועל פיראטים. סבטיני התפרסם בסיפורים ההיסטוריים הרומנטיים המרובים שפירסם שהיו מלאים בפעולה ובהומור.

בעברית פורסמון ספריו:

המלך האבוד :ספור מימי המהפכה הצרפתית עברית – נחמיה פורת ספריית העולם הגדול הוצאת א.זלקוביץ' .

סקאראמוש :רומן מימי המהפכה הצרפתית /עברית: חיים תרסי1952.

ותורגם שוב בידי בן ציון הרמן בהוצאת אסטרולוג 2013 

ו"נץ הים" שתורגם בידי נחמיה פורת בהוצאת א.זלקוביץ 1953.

ושוב בידי עירית שורר בהוצאת כתר 2008  

קפטן בלאד 

המפורסם שבככולם היה "קפטן בלאד " שאותו פירסם ב-1931 על עלילות רופא אירי בן המאה ה-17 שלא ברצונו נהפך לשודד ים אבירי אך שלבסוף מקבל חנינה ומוחזר למעמדו כג'נטלמן אנגלי. ואחריו חיבר לו סבאטיני שני המשכים  מורכבים מסיפורים קצרים שתיארו עלילות נוספות של בלאד הפירט לפני שקיבל את החנינה.


הספרים התבססו על תקופה היסטורית ידועה במאות ה-16 וה-17 . אז השתוללו ברחבי הימים ובעיקר בים הקאריבי , שודדי הים "הפיראטים",  רובם ממוצא אנגלי וצרפתי שהטילו את חתיתם על אוניות משא (בעיקר ספרדיות ) . לבסוף הושמדו פיראטים אלה בידי הצי האנגלי אך זכרם נשאר באין ספור סיפורי הרפתקאות . המפורסם בסיפורים אלה הוא" אי המטמון " של רוברט לואיס סטיבנסון , אך היו גם רבים אחרים ומהם שהציגו את הפיראטים בצורה סימפטית כגיבורים שלא הובנו כמו הסופר האיטלקי אמיליו סלגרי בסדרת "סאנדוקאן " שלו על עלילות פיראט ולוחם חופש מלאי (שרבים מספריה תורגמו לעיברית בהוצאת מזרחי ובהוצאות אחרות )

 

קפטין בלאד של סבאטיני לא נשכח מעולם .  ספר זה הפך לשם דבר והפך לסרט מצליח ביותר של ארול פלין ולאחרונה אף נעשה על פי הדמות משחק מחשב של חברת "אקלה " הרוסית המתמחה במשחקי "פיראטים ".
גם בישראל זכה קפטין בלאד של סבאטיני להצלחה רבה.

הספר תורגם לעברית פעמיים :

בתרגום יצחק סברדליק ב‫ (תל אביב) : עידית, תשי"ג. -1953 

ושוב בתרגום ליאורה כרמלי בהוצאת אסטרולוג ב-2004.

רבים מהסיפורים הקצרים שלו יצאו בתרגומו של אהרון אמיר (תחת שם העט "א. עוזרד" ) בסדרת ה"רומן הזעיר " ובפרסום חוזר  ו"הקולמוס" בשנות הארבעים  והחמישים סיפורים קצרים על עלילותיו כמו:

"בשליחות הוד מלכותו " ( הרומן הזעיר מס' 262  ובפרסום חוזר בסדרת "הקולמוס מספר 458 ")

כלל גם את הסיפור המפורסם של ריצ'רד קונל "הציד המסוכן ביותר "

הפתיחה לסיפור הראשון על קפטאין בלאד בסדרת ה"רומן הזעיר".

"פי הדרקון " ( הרומן הזעיר מס' 266  ושוב בפרסום חוזר בסדרת הקולמוס מספר 465

(שם הופיע הסיפור ביחד עם סיפור  אימה של ארתור קונן דויל בשם "אי האימים " )

"קפטן בלאד המדומה " ( הרומן הזעיר מס' 272 )

עטיפה של חוברת "הרומן הזעיר" על עלילות קפטן בלאד.

קפטין בלאד משחרר ( הרומן הזעיר מספר 276)

בלאד מערים על האנגלי ( הרומן הזעיר מספר 292 )

הקדושה מחוללת ( הרומן הזעיר מספר 298)

כליותיו של שופט ( הרומן הזעיר 360)

דרכיה לאבדון ( הרומן הזעיר 369)

ליל דמים ( הרומן הזעיר 378)

 זה היה סיפור של סבטיני לא על קפטין בלאד אלא על ההוגנוטים בצרפת באותה התקופה )

משחק הוגן ( הרומן הזעיר 386)

הספר קפטין בלאד המקורי תורגם ב-1953 שהייתה "שנת סבטיני " בארץ רק שנה קודם לכן הופיע בעברית סיפורו הידוע האחר "סקרמוש " וב-1953 הופיעו בנוסף בעברית גם ספריו האחרים "נץ הים " ו"המלך האבוד". ייתכן שהפולאריות הפתאומית של ספריו של סבטיני בשנים אלה נבעה כתוצאה מהעיבודים שלהם לסרטים הוליוודיים מצליחים בדיוק בשנים אלה.

ההצלחה הזאת של סבאטיני ושל ספרי וסרטי פיראטים לא נעלמה מעיניהם של יזמים ישראליים הוצאת דפוס מל"ן. והם יצרו  סידרת מקורית יוצאת דופן על עלילות "קפטין בלאד " ועל עלילות הצוות  הנועז של ספינתו ששמה היה "קפריקורן "

הרפתקאות קפריקורן

 

בעברית יצאו לאור שתי סדרות מקוריות שבמרכזן עומדת ספינה בשם קפריקורן : האחת על צוות ספינה נועז בימינו והשנייה על לוחם אמיץ בפיראטים במאה ה17 ששמו לקוח מספר של רפאל סבטיני . שתי הסדרות מאוחדות בשלשה דברים : שתיהן סדרות של הרפתקאות ימיות, שתיהן יצאו מאותו המוציא לאור ( וכנראה מאותם המחברים ) ובשתיהן הספינה של הגיבורים נקראת "קפריקורן ".
אך לפני שנוצרה סדרת קפטין בלאד הייתה סדרה מוקדמת יותר של הרפתקאות ימיות על עלילותיה של ספינה בשם "קפריקורן " וצוותה בימינו במאבק כנגד פושעים ומבריחים שונים. הסדרה הוצאה לאור בידי הוצאת "הקרנף " של דפוס מל"ן התל אביבי שהתמחתה בעיקר בסיפורי טרזן ישראליים. וערך אותה אהרון אמיר המתרגם המקורי של סיפורי קפטן בלאד לעברית. . בתור מחבר הסדרה הופיע "יובב " שהוצג גם כ "מחבר" סיפורי טרזן , והיה זה למעשה שם בדוי לכמה אנשים כמו אמיר, עמוס קינן , חיים גיבורי וכנראה גם אחרים . סדרה זאת יצאה בשתי צורות . א. בתור ספר שהיה קובץ סיפורים על עלילות הספינה בהוצאת "צוהר" ונקרא "הרפתקאות הספינה קפריקורן " מאת "צ. יובב" שיצא ב-1955 . ב סידרה שניה נקראה "הרפתקאות קפריקורן " שיצאה ב-1959 בהוצאת "הקרנף" ושהיתה מורכבת מחוברות בודדות. סך הכל יצאו לאור בסדרה זאת לפחות 19  חוברות.

בשני כרכים 

על ה"קפריקורן " שמפקדה היה סקנדינבי, היו מלחים מלאומים שונים ובינהם גם מלח ישראלי והטבח הסיני יו-יו שעסקו במאבק בפשע בשודדי ים ובמבריחים . בשני הסיפורים המעניינים ביותר אנשי הצוות היו מעורבים גם בהרפתקאות מדע בידיוני, כאשר נאבקו בחייזרים מהחלל בפולשים מכוכב נפטון שהקימו בסיס תת ימי למטרות כיבוש עולמי וכאשר נפגשו בצוות של אנשי מאדים שהיגיעו לכדור הארץ כדי לחקור אם הוא מהווה עבורם סכנה.

אך לרוב הסיפורים היו סיפורי הרפתקאות ימיות ופשע פשוטים כמו אלה שכתבו בעבר סופרים כמו מיין ריד ובימינו סופרים כמו אליסטר מקלין.

חוברות  סדרת "עלילת קפריקורן " בהוצאת הקרנף היו :

מספר 1:

סודה של קפריקורן.

 מספר 2:

הקרב על קפריקורן.

מספר 3:

הים בלע את הסוד.

מספר 4:

תיק סיר רוברט מלקולם.

מספר 5:

קפריקורן והמבריחים.

מספר 6:

קפריקורן ואנשי המאדים.

  סיפור מדע בדיוני. אנשי המאדים יורדים לכדור הארץ כדי לחקור אם הוא מהווה סכנה עבורם. אנשי הקפריקורן נאבקים בהם , אך לבסוף מצליחים לשכנע את החייזרים כי כדור הארץ אינו מהווה סכנה אחרי הכל ונפרדים מהם כידידים.

מספר 7:

חבר חדש בצוות קפריקורן . מלח ישראלי מצטרף לספינה.

מספר 8:

מסתרי המכרה הנטוש.

מספר 9:

קפריקורן בשליחות מיוחדת.

מספר 10:

קפריקורן דוחה את ההפלגה.

מספר 11:

קפריקורן

בג'ונגל.

מספר12:

קפריקורן נגד סוחרי העבדים.

מספר13.

קפריקורן בידי שודדי הים.

מספר 14:

יו-יו לוחם בשוורים. הטבח הסיני המצחיק של הספינה הופך בעל כורחו למטדור.

מספר 15:

קפריקורן בצרה.

מספר 16:

קפריקורן והאיום על כדור הארץ . מדע בדיוני. אנשי כוכב הלכת נפטון מתכננים לכבוש את כדור הארץ מבסיס תת מימי וחוטפים את אנשי צוות הקפריקורן כדי לערוך עליהם ניסויים , אך אלה מתגברים עליהם.

מספר 17:

קפריקורן וציידי הלוייתנים.

מספר 18

הקרב על נהר התמסחים . קפריקורן נאבקת בפראים באפריקה. חוברת אחרונה בכרך הראשון של הסדרה.

 כרך ב' 

מספר 1: מה קרה בפאגו פאגו

קפיטן בלאד ה"ישראלי "

פגענו במחסן אבק השריפה שלה, קפיטן", אמר מק-פיי.
"כן", אמר קפיטן בלאד "ויש לי הרושם שאיש מהם לא הספיק להציל את עצמו. ספינת פיראטים נוספת נמחקה מעל מפת הימים".
(סוף החוברת ´קפיטן בלאד בעקבות חוטפי בת הלורד´, הוצאת הקרנף)
נראה שההוצאה החליטה שהרפתקאותיה המודרניות של "קפריקורן " אינם זוכות להצלחה המקווה וכך בחוברת האחרונה של הסדרה ב-1960 הצהירה ההוצאה שהיא פותחת בסדרה חדשה על "קפריקורן " אך סדרה שתתנהל לא בזמנינו אלא בימי הפיראטים ותיקרא על שם גיבורה החדש "קפיטן בלאד". שלא במקרה השם היה שם גיבורו המפורסם של סבטיני .
אך פרט לשם והעובדה שהסיפורים עסקו בפיראטים לא היה קשר בין הסדרה החדשה וגיבורו של סבטיני. קפטין בלאד של סבאטיני היה רופא ג'נטלמן ופיראט , לפני שחזר בתשובה . ג'מס בלאד של הוצאת הקרנף , לעומת זאת , היה יורד ים ולוחם נחוש בפיראטים שנשבע להכחידם מעל פני האדמה.
אויבו הגדול הראשון היה הפיראט "שתום העין " שחטף אותו וניסה להפכו לפיראט וגרם לבלאד להקדיש את חייו למאבק בפיראטים .
לאחר מכן נאבק בלאד בכפיל שלו שהתחזה לו ביחד עם ספינת "קפריקורן " פיראטית ופגע אנושות בשמו הטוב . המאבק בין השניים היה אפי ונמשך לאורך שלושה חוברות, אורך יחסי רב לסיפורים מסוג זה.
לאחר מכן נאבק בלאד בפיראטים מסוגים שונים , בפראי אדם וגם עזר לצי הבריטי במאבקו כנגד הספרדים והצרפתים . אך עלילותיו המעניינות ביותר היו ללא ספק אלה שהיוו חריגה מהשיגרה של המאבק הרגיל בפיראטים , סיפורים של מדע בדיוני ופנטסיה שבמהלכם התמודד בלאד עם טבעת קסמים של שליט הודי שמשעבדת את רצונם של אנשים, פגש בחייזרים מכוכב מאדים שהתיישבו על אי ושלהם עזר במאבק כנגד פיראטים , ומלחמתו בחייזר בלתי נראה מטורף מנוגה שהיגיע לכדור הארץ , המוצלח שבסיפורי הסדרה.
סך הכל נראה שיצאו 24 חוברות בסדרה .

סיפורי סדרת "קפטין בלאד " בהוצאת הקרנף היו :

 

הסדרה כללה את :

מספר 1:
 

1.                  בלאד על ספינת פירטים. קפטין ג'מס  בלאד הצעיר נחטף בידי הפיראט רושמן  "סתום העין", נמלט ונשבע להיאבק מעתה בכל הפיראטים באשר הם.

                 קפיטן בלאד

     מגייס את אנשיו.

בלאד מגייס אנשים לספינתו "הקפריקורן " ולמטרתו לצאת למלחמת השמד כנגד הפיראטים .

3.                בשבי הספרדי .( החוברת הייתה אמורה להיות : קפריקורן מרימה עוגן ").בלאד יוצא לשחרר כמה מלחים בריטיים הכלואים בידי הספרדים כדי לצרף אותם לצוותו החדש. בלאד מתחיל במלחמתו נגד הפיראטים ומטביע את ספינתו של "שתום העין " אם כי זה נמלט.  אך הקפריקורן  נתפסת  בידי הספרדים והצוות נשלט לעבוד כעבדים במטעי הספרדים  ורק לאחר מאמצים רבים נמלט מידיהם.

4.              הקרב הימי.הקפריקורן נשלחת בידי האדמירליות הבריטית לסייע לצי במאבק כנגד הצרפתים . היא מסתבכת בקרב קשה עם הצרפתים .

5.              הקרב על האי .(אמור היה להיות : קרבות על האי).בלאד נפגש לבסוף  שוב באוייבו הראשי הפיראט מארט רושמן "סתום העיין".בין צוות הקפריקורן והפיראטים מתנהל קרב שבמהלכו מביס  בלאד  את "סתום העין " בקרב חרבות ושולח אותו להתלות. 

 

6.         . בעקבות חוטפי בת הלורד.בלאד וצוותו יוצאים לצפון אפריקה כדי להציל את ביתו של לורד שנחטפה לשם בידי פיראטים.

7.            בלאד והחצים השחורים.בלאד מקבל מכתבי איום דרך חצים שחורים  הדורשים ממנו להפסיק במאבקו בפיראטים . מסתבר שאחד המלחים בקפריקורן הוא סוכן של הפיראטים.בלאד משמיד ספינה נוספת של פיראטים. 

8.         . מתחרהו של בלאד.חלק ראשון של סיפור שבו בלאד נאבק בכפיל מרושע שלו שמתחזה לו ביחד עם ספינת "קפריקורן " משלו  תוך כדי  ביצוע מעשי שוד ימי. העלילה מבוססת בברור על סיפורו של סבטיני "קפטן בלאד המדומה" שהופיע בהוצאת הרומן הזעיר. 

9.          השבויים בבטן הספינה. המשך הסיפור.בלאד נילכד בידי כפילו הפיראט .

10.           סופו של בלאד המדומה. סוף הסיפור , בלאד גובר על כפילו ומחסל את אנשיו.

11.     בלאד וטבעת הקסמים.סיפור פנטאסטי שבו בלאד נאבק בטבעת קסמים של שליט הודי שמשעבדת את רצונם של אנשים. הפיראטים משתמשים בה כדי להתגבר על קפריקורן , אך בלאד מצליח להשיג את הטבעת ולהפוך את היוצרות. 

 

12.          היכן רב החובל?  

בלאד נעלם באופן מסתורי ואנשיו יוצאים לחיפושים נואשים אחריו ומגלים אותו כלוא בידי פיראטים.

13.         בזרועות אוכלי האדם.

14.         הפראים תוקפים. המשך הסיפור.

15.       פגישה בערפל.

16.       בעקבות האוצר.

17.     הבוקניר האדום. חוברת ראשונה בכרך השני.

18.         התקפת פתע.

19.      אי המסתורין.  סיפור מדע בדיוני.  בלאד נתקל באי  מסתורי בבסיס של חייזרים מהמאדים  שבאו לחקור את כדור הארץ . הוא עוזר להם כנגד  פיראטים תוקפים, ולאחר שאלה מובסים בידי בלאד , אנשי המאדים נוטשים את הבסיס ואת כדור הארץ. 

תקציר מםפורט של עידו סבן :

תקציר החוברת:
קפיטן בלד נמצא בלב ים כשלפתע צופה הספינה צועק "יבשה! יבשה!"
בלד בהלם ולא מאמין לו כי לפי החישובים שלהם לא אמורה להיות יבשה במרחק אלפי קילומטר מהמיקום שלהם. הוא מוציא את הטלסקופ שלו ולתדהמתו רואה, יבשה!
בלד בוחן את האי המסתורי ואחרי חישובים חוזרים כדי לוודא את המיקום שלהם, מגיע למסקנה עם הצוות שהם גילו אי חדש ולא מוכר.
בלד והצוות מתרגשים מהמחשבה של גילוי האי ומתכננים לעלות על החוף שלו כדי לצרף אותו לאימפריה הבריטית. הצוות מחליט לקרוא לאי "קפיטן בלד" על שם רב החובל הנערץ שלהם.
הקפריקורן משייטת לכיוון האי בלי תקלה במשך כשעה כשלפתע, אש פורצת בסיפון!
בלד לא מבין מה התרחש אבל ממהר להזניק את צוות כיבוי האש לכבות את השריפה. הצוות מגיע לשריפה כשלפתע מתחילות לפרוץ שריפות בכל הספינה!
סגנו של בלד צועק שהוא רואה קרני אור יוצאות מהאי וקפיטן בלד ממהר לסובב את הספינה ולברוח מהאי המסוכן.
אחרי שהם בורחים ללב ים מחוץ לטווח הקרנים, קפיטן בלד מכנס את הקצינים שלו והם דנים במצב.
הם מעלים תיאוריות שהאי כנראה מיושב באירופאים או אסייתים מתרבות מפותחת ושהם כנראה תקפו את הקפריקורן בעזרת קרני השמש שהם ריכזו עם מראות.
בלד לא מסכים איתם ומציין שזה יכול לעבוד רק על ספינה ששטה לאט מאוד וגם אז, לא לגרום לכל כך הרבה שריפות במקביל. אחד הקצינים מציין שהאי מסוכן ונראה שיש עליו תושבים יותר מפותחים מהם שיורים סוג של קרני מוות וקפיטן בלד מקבל את ההשערה שלו ומחזק אותה.
בלד מחליט שהוא לא יכול פשוט להשאיר את התעלומה לא פתורה ומחליט לשוט לאי בלילה בספינת הצלה קטנה שלא מושכת תשומת לב. הוא מבקש מהסגן שלו לחכות בקפריקורן ולהתקרב לאי בלילה כדי לאסוף אותם. אם הם לא יחזרו, כנראה שהם מתו ובמקרה הזה לברוח מהאזור.
בלד שט לאי ביחד עם הקצינים והמלחים הכי אמיצים שלו ולבסוף עוגן בחוף. המלחים נשארים לשמור על ספינת ההצלה ובלד והקצינים שלו הולכים למרכז האי. כשהם מגיעים לשם הם נתקלים בגוף מוזר ומבריק. הגוף נראה כמו כדור בגודל בית כשהחלק העליון שלו הולך ומתחדד כלפי מעלה. בכדור עצמו בלד לא ראה פתח, אבל בחלק הגבוה והמחודד היה פתח שסולם הוביל אליו.
בלד גם מאתר ליד הגוף העגול, חפץ ענקי דמוי תותח שבלד והקצינים שלו חושבים שהוא בטח התותח שירה בהם את קרני המוות. בלד שולח את קצין התותחים שלו לבחון את החפץ המוזר.
קצין התותחים מתקרב לחפץ כשלפתע הוא מבחין בזקיף שמסתובב ליד התותח. הזקיף מבחין בו ומתכונן לזעוק לעזרה אבל בלד והקצינים שלו לא נותנים לו הזדמנות וממהרים לעלף אותו במכותיהם.
הם חוטפים את הזקיף והולכים למערה מרוחקת שהם מצאו כדי לחקור אותו.
במערה הם בוחנים את הזקיף ומגלים שהוא נראה כמו בן אדם, אבל העיניים והעור שלו בצבע אדום חזק. את הגוף שלו הם לא רואים כי הוא לובש חליפת גומי אטומה.
בהתחלה חלק מהקצינים חושבים שהוא אינדיאני אבל בלד אומר שהוא מעולם לא ראה אדם אדום כל כך בעולמנו. אחד הקצינים קוטע אותו ושואל אם יתכן והזקיף.. לא מעולמנו.
בלד שוקל את ההשערה הזאת כשאחד מהקצינים מוצא על הזקיף חפץ דמוי אקדח. הקצין מתחיל לבחון את החפץ כשלפתע השבוי מתחיל לצעוק באימה "רול! רול!"
בלד פוקד על הקצין שלו להפסיק לשחק בחפץ אבל לפני שמישהו מהם יכול להגיב הנשק פולט יריה של קרן אש ושורף עץ מחוץ למערה.
בלד מודאג שהעץ הבוער ימשוך תשומת לב של שומרים אחרים אבל מחליט שהוא חייב לחקור את השבוי. הוא מנסה לפנות אליו בכל שפה שהוא מכיר וגם בשפת סימנים אבל השבוי מסרב לדבר.
אחרי כמה דקות של חקירה כושלת בלד לפתע שומע קול המדבר באנגלית מאחוריו שאומר לו לא לזוז כי הם מוקפים.
בלד רואה עוד 6 אנשים שלבושים כמו השבוי שלהם ומכוונים עליהם נשקים מוזרים.
מנהיג האנשים מזהה את עצמו כמדען 5 נפטון ומספר לבלד שהם אנשי כוכב מאדים. הוא מספר שהם הגיעו כמשלחת מדעית לכדור הארץ ושהם משלחת מחקר שפניה לשלום.
בלד לא ממש מאמין לו ושואל למה הם ירו בספינה שלו אם פניהם לשלום ומנהיג אנשי מאדים מסביר לו שהם רק ירו יריות אזהרה כדי להבריח אותם ושאם הם היו רוצים הם היו יכולים להטביע את הספינה שלו בקלות.
בלד נרגע ומאמין לדבריו ושואל אם הם יכולים לעזור במחקר של אנשי המאדים. מנהיג אנשי המאדים מסכים אך רק בתנאי שהם יפקידו את כל הנשקים שלהם כי במהלך הצפייה של אנשי המאדים הם ראו שבני האדם רק נלחמים אחד בשני כל הזמן. בלד מסכים והוא וקציניו מוסרים את נשקם. הם נכנסים לכדור המוזר של אנשי המאדים ומדען נפטון 5 מספר להם קצת על מאדים.
הוא מספר שתושבי מאדים מתקדמים מאות שנים מעל לרמה הטכנולוגית של בני כדור הארץ ושפעם הם היו שקועים במלחמות ממש כמו בני כדור הארץ אבל לפני 400 שנה (לפי זמן כדור הארץ) התאחדו כל העמים שעל מאדים לעם אחד וכל האנשים נהיו שווים אחד לשני בלי הבדלים. בנוסף כל הגבולות בוטלו וכל מאדים היא מדינה אחת גדולה ששולטת בה שפה אחת במקום מאות השפות שהיו לפני כן.
חלק מקציניו של בלד אמרו שהם היו שמחים לגור בארץ כזאת אבל מנהיג אנשי המאדים אמר שזה לא אפשרי שכן לא נמצאה עדיין דרך שתושבי כדור הארץ ישרדו את תנאי החום והקור במאדים וגם אם כן, אנשי כדור הארץ צריכים קודם להפסיק את דרכם של מלחמה ואלימות בשביל לגור במאדים.
מנהיג אנשי המאדים מבקש מבלד שהקפריקורן תשאר בלב ים 3 ימים עד סוף המחקר ושהיא לא תתקרב לאי בגלל שאנשי המאדים לא סומכים על כל הצוות של בלד. בלד מסכים ושולח את ספינת ההצלה עם פקודות לסגן שלו.
בלד והקצינים שלו נשארים עם אנשי המאדים עוד יומיים, לומדים המון על מאדים ומלמדים המון על כדור הארץ. שוררים יחסים מצויינים בין בלד לאנשי המאדים ולכן מה שקורה ביום השלישי מפתיע את בלד.
לפתע ביום השלישי מנהיג אנשי המאדים מתפרץ בזעם לחדר של הצוות של בלד ומתחיל להאשים אותם בזעם שהם בגדו בו.
בלד לא מבין על מה המהומה ומנהיג אנשי המאדים מראה לו דרך חלון במבנה ספינה שמתקרבת לאי.
הוא מאשים את בלד שהוא לא עמד במילה שלו וקרא לקפריקורן לפני הזמן כדי לפלוש לאי בהפתעה. הוא פוקד להשמיד את הספינה.
קרן אור עוצמתית פורצת מהתותח ופוגעת בספינה שמתחילה לעלות באש בנקודות שונות.
להפתעת מנהיג אנשי המאדים, בלד לא מתרגש ובלד מספר לו שלא מדובר בספינה שלו, אלא בספינת פיראטים! מנהיג המאדים בוחן את הספינה יותר טוב ומבחין לפתע בדגל השחור עם העצמות המוצלבות.
בלד אומר לו שגם אם הוא לא היה יורה בספינה כדי להטביע אותה, בלד היה עושה את זה יותר מאוחר עם הקפריקורן ומנהיג אנשי מאדים נראה מבוייש ומתנצל על ההאשמות הכוזבות שלו בנוגע לבלד וצוותו.
לפתע רעם יריית תותח קוטעת את השיחה ומטח תותחים פוגע באי. ספינת הפיראטים פתחה באש!
הפיראטים יורים עוד מספר פעמים לכיוון האי ובלד לא מבין למה תותח אנשי המאדים הפסיק לירות חזרה.
מנהיג אנשי המאדים מחוויר ומספר לבלד שהפיראטים הצליחו לפגוע במצבור החשמל שלהם ושעכשיו אף אחד מהנשקים שלהם לא עובד. בלד לא יודע מה זה חשמל אבל לאנשי המאדים אין זמן להסביר לו.
הם נפרדים מבלד ומספרים שהם חייבים לעזוב חזרה למאדים כדי לא ליפול בשבי הפיראטים. בלד והקצינים שלו יוצאים מהכדור של אנשי המאדים והוא ממריא לחלל במהירות מסחררת.
בלד והצוות שלו מסתכלים על הפיראטים שמתחילים לעלות לאי בסירות הצלה כדי לבדוק מה תקף אותם ובלד והצוות שלו מתגנבים בשקט לסירות הפיראטים שחונות בחוף.
הם גונבים סירה ומתחילים לשוט לכיוון שהקפריקורן אמורה להיות בו אבל הפיראטים מבחינים בהם ופותחים במרדף אחריהם תוך כדי שספינת הפיראטים הגדולה יורה עליהם עם התותחים.
הכל נראה אבוד כשלפתע הקפריקורן מגיעה ומתחילה לפתוח באש נגדית על ספינת הפיראטים ותוך כדי אוספת את בלד והקצינים שלו.
בלד מתאחד בשמחה עם הסגן שלו וממשיך לתקוף את ספינת הפיראטים עד שהיא מתחילה לשקוע והפיראטים בורחים לחופי האי.
סגנו של בלד רוצה לרדוף אחריהם ולחסל אותם סופית אבל בלד ממהר לתת פקודות להסתובב ולהפליג מהאי בכל המהירות.
הסגן לא ממש מבין למה אבל לפתע מבחין במה שהדאיג את בלד.
ענן עשן ענקי התחיל לצאת מכיוון מרכז האי והסגן של בלד מבין שמדובר בהר געש.
האי מתחיל לרעוד וענני עשן עצומים מקיפים אותו בזמן שהר הגעש מתפרץ והאי שוקע לאט לאט בחזרה לים כשהוא לוקח את כל הפיראטים איתו.
בלד מסביר לצוות שמדובר היה באי געשי שעלה לפני הים בהתפרצות הר געש וגם שקע ככה. הצוות מאוכזב שאי "קפיטן בלד" שקע ושרב החובל שלהם לא יזכה בכבוד של אי על שמו, אבל בלד רק צוחק ומבטיח להם שבהרפתקאות בעתיד הם ימצאו אי אחר, בתקווה פחות מסוכן.

20.        הקרב עם אדומי העור.

21.      שבויים בין קרחוני הצפון.

22.        חרבות שלופות בטרינידד.

23.          סוד העקבות בשלג. מדע בדיוני. בלאד נאבק בחייזר בלתי  נראה מנוגה שהולך ומשתגע באטמוספרה של כדור הארץ   ולבסוף מצליח להרגו . הטוב והמרתק בסיפורי הסדרה.

והנה תקציר מפורט של עידו סבן 

רפתקאות קפיטן בלד הייתה סדרת חוברות ישראליות של 24 חוברות (כנראה) שיצאו בארץ באזור שנות ה60.
את הסדרה כתבו כמה מחברים שונים כגון אהרון אמיר, עמוס קינן חיים גיבורי וכנראה גם כמה אחרים.
שם הסדרה ושם גיבור הסדרה נלקחו מהספר המפורסם של סבטיני "קפיטן בלד" אבל חוץ מהשם והעובדה שגם בספר וגם בחוברות יש פיראטים, אין בין הספר לחוברות קשר. בעתיד אני כנראה אכתוב פוסט מקיף על כל חוברות הסדרה.
היום אני אדבר איתכם על חוברת מספר 23 – סוד העקבות בשלג שהיא אחת מחוברות המדע בדיוני שהופיעו בסדרה.
בקצרה מסופר על קפיטן ג'יימס בלד, רב החובל של הספינה קפריקורן שמגיעה ללונדון אחרי שייט ארוך.
קפיטן בלד יורד מהספינה על מנת לפגוש חבר שלו ומתכנן מיד אחר כך לחזור לשוט על מנת לצוד עוד ספינות פיראטים.
בלונדון באותו הזמן יש קור גדול ושלג מכסה את הרחובות הריקים מאדם. לפתע בזמן שקפיטן בלד הולך בסמטה הוא מבחין בצעדים מוזרים המופיעים בשלג לידו, בלי אף אדם שגורם להם להופיע!
בלד בוחן את העקבות ומגלה שמדובר בעקבות זהות לרגל אנושית אבל בעלות 3 אצבעות בלבד.
הוא מחליט לעקוב אחרי העקבות ועוקב אחריהן עד לבית מוזנח שם העקבות עוצרות. בלד מנסה לגעת באדם שאמור להיות מעל העקבות אבל לפתע הוא מבחין באבן שמתרוממת מעצמה, מרגיש חבטה בראשו ומתעלף.
כשהוא מתעורר הוא מגלה שהוא כבול על דרגש בחדר חשוך. הוא מעביר ככה את הלילה בחוסר אונים עד שבבוקר נפתחת הדלת ומגש מרחף עם אוכל נכנס פנימה. קפיטן בלד חושב לעצמו שבטח יש לו עסק עם רואה ואינו נראה כלשהו, מדען שבעזרת המצאה מסתורית הפך את עצמו לכזה. הוא פונה בדברים אל האיש הבלתי נראה ושואל מי הוא אבל האיש הבלתי נראה רק מגחך וצוחק בצורה מוזרה.
קפיטן בלד חושב על דרכים לנטרל את הרואה ואינו נראה ולברוח אבל הרואה ואינו נראה מקדים אותו ומכוון עליו את האקדח שהוא לקח לקפיטן בלד.
הוא מאיים שאם בלד ינסה משהו, הוא יומת מיד. קפיטן בלד מבין את המצב ומפסיק לנסות לחשוב על דרכים לברוח.
האיש הבלתי נראה מספר לו שהוא צריך את הספינה של בלד וצריך לשוט באוקיינוס. בלד שוקל לעזור לו אבל מחליט שהאיש כנראה לא שפוי ויהיה סכנה לצוות. הוא מתכוון לסרב לאיש הבלתי נראה שממשיך לצחוק את הצחוק המטריד שלו כשלפתע האיש הבלתי נראה מציין שהוא מעולם לא ירה באקדח והדבר מסקרן אותו. לפני שקפיטן בלד יכול להגיב, האיש הבלתי נראה יורה בתקרה.
קפיטן בלד, שיודע שעכשיו האקדח לא טעון, מסתער על האיש הבלתי נראה ובורח מהחדר לכיוון הספינה.
הוא עולה על הקפריקורן וממהר להפליג כדי להתרחק מהאיש הבלתי נראה. אנשי הצוות המודאגים לא ממש מבינים מה עובר על רב החובל שלהם אבל ממהרים לציית והקפריקורן מפליגה ללב ים.
קפיטן בלד יושב בתאו ומשחזר בראשו את כל מה שהוא עבר. הוא מתחיל להרגע שלפתע הוא שומע שוב את הצחוק המטריד של האיש הבלתי נראה. דמיון? הזיה? אך לא, הוא שומע שוב את הצחוק המטריד. האיש הבלתי נראה מאיים עליו בחרב ומתחיל לדבר איתו. הוא מספר לו שהוא אחד מתושבי כוכב הלכת נוגה ושהוא נשלח לאסוף מידע על כדור הארץ בשביל הכוכב שלו אבל ספינת החלל שלו התרסקה באוקיינוס. בן נוגה גם מסביר לקפיטן בלד שהוא לא באמת בלתי נראה, פשוט תושבי כדור הארץ לא יכולים לראות אותו ושבניגוד לבני כדור הארץ ששוקעים במים, בני נוגה צפים וככה הוא הגיע לאיים הבריטיים.
הוא מספר שדרוש לו מכשיר אלחוט כדי ליצור קשר עם הכוכב שלו ובשביל זה הוא רוצה לשוט בים. קפיטן בלד כמובן לא יודע בכלל מה זה מכשיר אלחוט אבל מוכן לעזור לבן נוגה. אחרי שקפיטן בלד מסכים, בן נוגה פורץ בצחוק ארוך ומטריד ובלד שואל אותו מה פשר הצחוק.
בן נוגה נבהל וחרד ושואל איזה צחוק. בלד מספר לו שכל כמה דקות הוא צוחק צחוק מטריד ובן נוגה נבהל מאוד. הוא אומר לבלד שזה סימן לדעתו ההולכת ונטרפת ושאוויר כדור הארץ משפיע לרעה על מוחו של בן נוגה אם הוא נושם אותו זמן רב מידי.
אחר כך בן נוגה מתחיל פורץ בהתקף זעם תוך כדי פרצי צחוק בלתי נשלטים ודעתו נטרפת עליו סופית.
הוא מנסה לכרות את ראשו של קפיטן בלד בחרב אבל בלד חוסם את החרב בכיסא וחובט בבן נוגה כמה מהלומות הגונות לפני שבן נוגה בורח לסיפון.
בלד לוקח את האקדח שלו, יוצא לסיפון ומכנס את מלחי הקפריקורן תוך כדי שהוא מספר להם על בן נוגה הבלתי נראה. לפתע הגאי הספינה קורס וצחוק מטריד ומטורף נשמע בספינה. בלד יורה לכיוון ההגה ושומע את זעקתו של בן נוגה. בלד משתלט על ההגה כשלפתע הוא שומע את הצחוק מתחתית הסיפון. הוא רואה לפיד בוער מרחף שמתקרב לערימת מפרשים. הוא ממהר לטעון את אקדחו ויורה לאזור הלפיד. זעקת מוות אחרונה נשמעת מבן נוגה בזמן שהוא קורס על הסיפון.
קפיטן בלד מתקרב לאזור המשוער של הגופה ורואה שלולית של דם כחול שהולכת וגדלה על הסיפון. דמו הכחול של בן נוגה.
לפתע גופתו של בן נוגה מופיעה על הסיפון, גופה הזהה כמעט לחלוטין לבן אדם פרט לכמה הבדלים חיצוניים. בלד רוצה לקחת את הגופה למדענים בלונדון אבל לפתע הגופה נעלמת בעמוד עשן כחול ודקיק. תמה פרשת בן נוגה הבלתי נראה.

24.        חסן בסכנת מוות. הטבח של הקפריקורן מאויים בידי פראים קניבליים.  חוברת אחרונה ?

בכל אופן  גם סדרה זאת על מאבק בפיראטים לא זכתה להצלחה מקבילה לזו של חוברות טרזן וההוצאה הפסיקה אותן . ומכאן ואילך נעלם ז'אנר הפיראטים כמו גם ז'אנר ההרפתקאה הימית בכלל מהספרות העברית המקורית,
ובכך נעלמו הפיראטים מהספרות היפה העברית להוציא כמה ספרים בודדים שענסקו בפיראטים יהודיים ""קפטין דייויס הבוקניר היהודי " של אלישע גלזר ו"פרחיה בין שודדי הים " של דן צלקה .

והשתמר לכל היותר בתרגומים בודדים מידי פעם של ספרי סטיבנסון וסלגרי וכעת שוב של סבטיני .

הסתבר שהפיראטים והמלחמה באיתני הים, לא עניינו כל כך את הקורא הישראלי כמו המערב הפרוע הג'ונגל האפריקני ומרכזי הפשע העירוניים.

בשנות ה-2000 הקומיקסאי הישראלי מושיק גולסט הוציא כמה סיפורי קומיקס על הפיראט  היהודי הההיסטורי שמואל פילאג’י או פאלצ’ה (1550-1616), הרב היהודי שהיה גם שודד ים מפחיד וקוץ בבשר הספרדים במאה ה-17.

אבל פרט לכך…

הז'אנר הוא היום היסטוריה שכוחה ולאמיתו של דבר קשה מאוד למצוא ספרים חשובים שבספרות העברית החדשה שעוסקים בצורה כלשהיא בים למרות הפירסום של הישראלים כתרמילאים ונוסעים גדולים וחסרי מנוחה שאין פינה בעולם שהם לא מגיעים אליה. מה שמחזק את הטענה שהישראלים כמו היהודים במרבית הדורות מעדיפים את רגליהם מעל האדמה ויש להם עניין מועט יחסית בנעשה בים.

 

שודד הים היהודי כגיבור קומיקס :שיחה עם מושיק גולסט 

 

  

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “הידד לספינה "קפריקורן " :עלילותיו של הלוחם בפיראטים "קפיטן בלד"”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 × 3 =