web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית קולנוע קונסספירציה ריגול

לפעמים פאראנואידים צודקים: הסרט "זהות במלכודת " והסופר רוברט לאדלום

רוברט לאדלום היה אחד מהסופרים רבי המכר ביותר בחייו הודות למותחנים שלו שתיארו מזימות חובקות עולם כנגד אנשים שונים וכנגד משטרים שונים והעולם כולו.הוא נפטר אבל ספרים שמיוחסים לו ממשיכים לצאת לאור כתובים בידי סופרים אחרים.

פורסם במקור ב"גלובס" ב-2004

"רעים מבפנים רעים מבחוץ

הם רצחו את אהובתו.הם ניסו להפליל אותו ברצח. אבל הוא לא נשבר ובסוף ניצח . זהו ג'סון בורן גיבור "זהות במלכודת ". וסדרה שלמה של ספרים

המתארים מזימות כנגד שלום העולם.
הסרט "זהות במלכודת " בכיכובו של מאט דיימון ,מסמל היטב את משב הרוח הנוכחי בז'אנר הפרנויה הקונספירטיבית : הממשל רע ומושחת אבל הסכנה האמיתית לאמריקה מגיעה מבחוץ.
הסרט מתאר את מאבקו של מתנקש שפרש מהסי אי אי וכעת סובל מאמנזיה שרק מוסיפה לבעיותיו כנגד קונספירציה המיועדת לחסלו שבה שותפים גם אנשי סי אי אי חלקם מושחתים חלקם טובים ( בעיקר בנות המין הנשי שבהם ) שיוצאים לציד אדם אחריו. זהו אקשן משובח ועל רקע נופים יפים מהודו ועד מוסקווה ,מברלין ועד ניו יורק.

זהו סרט שני בסדרת "ג'אסון בורן " המבוססת על ספריו של סופר ספרי המתח רב המכר רוברט לאדלום . הסרט מתבסס באופן חופשי מאוד על הספר השני בסדרה שפורסם עוד ב-1986 אבל אפילו יותר מקודמו הקולנועי ( גם הוא בכיכובו של מאט דימון ) הוא משקף את אווירת הפרנויה ולא מעט גם העוינות ששוררת היום בארה"ב לממשל בוש שחיזק מאוד את יכולות הבילוש והפיקוח של השירותים החשאיים לאחר מתקפת ה-11 בספטמבר , אווירה שספק אם הייתה כמוה מאז ימי פרשת ווטרגייט כאשר השירותים חשאיים נראו כגופים קונספירטיביים שיותר שמתפקידם להגן על האזרח הם מאיימים עליו .
אבל גישה זאת היא אמביוולנטית . מצד אחד אנשי השירותים החשאיים הם מסוכנים אלימים ובלתי צפויים אבל מצד שני בסופו של דבר אפשר לסמוך רק עליהם כנגד האויב האמיתי שהפעם אינו הרוסים הקומוניסטיים לשעבר ( שהם כיום בגדר בעלי ברית ) אלא ברוני פשע וטרוריסטים בינלאומיים רצחניים .את הגישה הזאת ניתן לראות היטב בסדרות טלוויזיה כמו "24 " ו"המגן " שמציגות את אנשי הביטחון וסוכנים חשאיים מתארים שהם בלשון המעטה קיצונית כלא כלילי השלימות בנוסח ג'מס בונד ואף מושחתים אלימים ורצחניים אך שהם מבצעים את משימותיהם המסוכנות בהצלחה באמצעיהם האלימים .
האמביוולאנטיות הזאת כלפי הממשל וסוכניו אפיינה מאז ותמיד את ספריו של רוברט לאדלום שדומה שכיום רלוונטיים יותר מתמיד כמה שנים לאחר מותו של הסופר.

צפו במקדימון הסרט :

הסופר

רוברט לאדלום

רוברט לאדלום היה סופר שהתמחה בכתיבת סיפורי קונספירציות שבהם ביטא את פחדו של האזרח מכוחות שאינם מובנים לו בממשל מגורמים אידיאולוגיים קיצוניים ומחברות בינלאומיות חסרות פנים השואפות לדומיננטיות עולמית ., לאדלום היה אדם שבא במקור מתחום האמנות שחקן ומפיק בתיאטרון ובקולנוע . הוא החל לפרסם סיפורים על נושא שלא הכיר תחילה כלל, עולם הריגול. הוא התמחה בסיפורי קונספיראציות ביזאריות שבהם מעורבים אנשים תמימים שלפתע פתאום מגלים שחייהם השתנו ללא ידיעתם שהם אינם ידועים מי הם ידידיהם ומי הם אויבים ( כל אחד כמסתבר ) שעליהם להציל את עצמם את ארה"ב ואת העולם כנגד כל הסיכויים מקונספירציות שמטרתן הייתה לרוב להשיג שלטון עולמי בידיה של קבוצה כלשהי , ניאו נאצים כמו בספר "מורשת הולקרופט " (1978  תורגם בידי אליעזר כרמי הוצאת רמדור ,1979   שהוסרט ) .

צפו במקדימון לסרט מ-1985

" ו"אחוות המשמר "( 1995)  ,( עברית רחל מורל, שלגי 1995)על ניסון של אירגון ניאו נאצי מסוכן להשיג נשק גרעיני.

 

אירגון פשע בינלאומי חובק כל שחודר לכל ממשלה ולכל אירגון בינלאומי על מנת להקים ממשל עולמי מסוג חדש כמו בספר "מעגל הקסמים "( 1979  תורגם ידי אלעיעזר כרמי הוצאת רמדור ,1980).

     

בספר "פרשת ריינמן" (  1974 עברית שלמה גונן הוצאת רמדור ,1981) האוייב הם הנאצים עצמם בזמן מלחמת העולם השנייה.בסיפור ריגול היסטורי.

פרשת ריינמן

על פי ספר זה נעשתה מיני סדרה טלויזיונית.

הספר תעלומת אומגה / תירגם אליעזר כרמי     (תל-אביב) :   שלגי,   (1984).עוסק בעיתונאי החוקר בגידה של אנשי סי איי איי שנחשפים כסוכנים סובייטיים.

על פי ספר זה נעשה סרטו האחרון של הבמאי סם פקינפה.

\

צפו במקדימון הסרט:

ופעם בספר "קשר הגנרלים " (1984 תירגם אליעזר כרמי הוצאת רמדור 1985 ) הקונספירציה הייתה של קבוצת גנרלים בני אומות שונות ששאפה לחלק את העולם בין אנשיה שכללה גנרל ישראלי וותיק שהזכיר בהרבה יותר משמץ את אריאל שרון :
"ואני רואה את השם של חיים אברהמי " העיר קונורס " האיש החזק בישראל שמשוטט כל חייו במדי סאפארי ובמגפי עור, זהו הצרחן העורך אסיפות המונים מול בניין הכנסת , או באיצטדיונים-ומבטיח  לכולם מרחץ דמים אם ינסה מישהו למנוע מבני ישראל את השלטון ביהודה ובשומרון .אפילו הישראלים אינם מצליחים להשתיק אותו ."
רבים פוחדים לנסות ,הוא הפך לסמל מחשמל .לעומת חיים אברהמי והסוגדים לו –נראית ממשלת מנחם בגין כחבורת פציפיסטים ענווים .הריהו צבר המקובל על היהודים יוצאי אירופה מהיותו מצביא מבריק אשר הוכיח את עצמו בשתי מלחמות וזכה באימונם –אם לא בחיבתם האישית –של כל שרי הביטחון מאז ראשית ימי גולדה מאיר.הם לעולם לא יודעים מתי יזדקקו לו ולשירותיו בשדה הקרב".

( מתוך "קשר הגנרלים " מאת רוברט לאדלום )

ישראל ומאבקה הן בטרור הבינלאומי והן בניאו נאצים תופסת מקום מרכזי בכמה מהמותחנים של לאדלום למשל ברומן "אשליית העקרב ( עברית מיכאל אביב שלגי  1993)" שמתחיל בפעולת טרור רצחנית בעיר אשקלו.

ובספר "תוכנית איקארוס " ( 1988) .. . סוכני אירגון "המוסד " מופיעים אצלו לא פעם ככמעט אנשים כל יכולים בהתאם לתדמית המקובלת שלהם במותחנים האמריקניים במשך שנים לא מעטות..

 

השליטים שמאחורי הקלעים

ללאדלום הייתה תפיסה פרנואידית של הנעשה בעולם שמקבילה לזאת של חובבי הקונספירציות . הוא פחד יותר מכל מפנאטים מהימין ומהשמאל שהאמין שהם עלולים להביא לחורבן על העולם כמו הנאצים בזמנם.  הוא האמין שהשליטים האמיתיים שמאחורי הקלעים אינם המנהיגים הנבחרים באופן דמוקרטי בידי האזרחים אלא ארגוני ממשל חשאיים קבוצות צבאיות נסתרות וארגוני ריגול סודיים וגורמים אלה מיותר לאמר אינם שמים את טובת האזרח בראש מעייניהם ..
דומה שתפיסה זאת הפכה בשנים האחרונות מקובלת מאוד בקרב הציבור הרחב במערב וגם ובעיקר בישראל ששוב אינו מרגיש כמי ששולט בגורלו אלא כמי שפוליטיקאים ואילי הון מושחתים מכוונים את גורלו מאחורי גבו . .במידת מה לאדלום מזכיר מאוד את הסופר הישראלי המנוח אורי אדלמן ( שנבחר לאחרונה כסופר השנה בידי ידיעות אחרונות ) שגם הוא כמו לאדלום בא מתחום האמנות המוזיקה על מנת לכתוב מותחנים וספרי ריגול ושגם ספריו מציגים תמונת עולם קונספירטיבית כמו זאת של לאדלום של אנשי שרותיים חשאיים מסוכנים המתגלים כעויינים את האזרח הקטן אם גם בקנה מידה ישראלי קטן יותר מאשר ספריו חובקי העולם של לאדלום .

לפעמים התברר שהפרנויה של לאדלום הייתה מוצדקת .. באחד מספריו המוקדמים כתב על כך שהסי אי אי פועל גם בתוך ארה"ב ומרגל אחרי אזרחים אמריקניים בניגוד לחוק המו"ל הקבוע שלו סירב לפרסם את הספר .אבל הוא צדק כפי שהסתבר משימועי קונגרס זמן קצר לאחר פירסום הספר ולאדלום היה הראשון לחשוף זאת אם גם כאלמנט של ספר מתח בלבד . כיום כמובן לאחר פיגועי ה-11 בספטמבר לסי אי אי יש מנדט חוקי לפעול גם בתוך ארה"ב .
הפרנויה שגילה ברבים מספריו בשנות השבעים והשמונים מחברות בינלאומיות חסרות פרצוף כמו "מעגל המטארס " ) 1979(  ( קבוצה בינלאומית שמתכננת להביא לסדר עולמי חדש על ידי השתלטות על הכלכלה העולמית בשניים מספריו ) שמתכננות להביא לסדר עולמי חדש הפכו היום לדאגות שאנו קוראים עליהם במאמרי מערכת בעיתונים והיא אלמנט מרכזי באג'נדה של האירגונים האנטי גלובליסטיים שמעצבים חלק גדל והולך מסדר היום הציבורי .
לאדלום גם היה בין הראשונים שהשתמשו ברעיון המדהים שסוכנים אמריקניים ורוסיים יכולים לעבוד ביחד כנגד אויב משותף אירגון טרור בינלאומי שמנסה להשתלט על העולם ( כפי שהם עושים היום כנגד האל קאעידה ).
.פרט לכך לאדלום גם הקדים בשנים רבות את דן בראון מחבר "צופן דה וינצ'י" כאשר בספרו "מאבק ג'מיני" ( 1976  ספר שתורגם לעברית פעמיים בידי דליה חוברס הוצאת תמוז 1979 ושוב בידי אריה חשביה בהוצאת שלגי 1996 ) תיאר מרדף מרתק על רקע מלחמת העולם השניה אחרי סדרת מסמכים מימי קדם שמוכיחים מעבר לכל ספק שישו הנוצרי לא התקיים מעולם ואם יחשפו עלולים להביא להרס הדת הנוצרית והוא אחד הרבים שיכולים לטעון היום שבראון ביצע פלגיאט לספריהם.

בספר האחרון שפירסם לפני מותו בשנת 2000 "הונאת פרומתאוס " ( שכמו כל ספריו תורגם גם הוא לעברית כמעט מיד לאחר פירסומו בארה"ב תירגמה מאנגלית: ענת ויקסלבאו שלגי 2001 ) שורה של התקפות טרור אכזריות משמשות כסיבה להגבלת החירויות האזרחיות בארה"ב ולהגברת הפיקוח האלקטרוני. כידוע סצינריו דמיוני זה התממש בדייקנות לאחר אירוע הטרור של ה11 בספטמבר שהתרחש כמה חודשים לאחר מותו של לאדלום.

   

ג'אסון בורן

המהדורה הישראלית של ספר מסדרת "ג'יסון בורן". ".

"זהות במלכודת " הוא סרט השני בסדרת ג'סון בורן שמבוסס על סדרה בת שלושה ספרים של לאדלום שסיפרה על אקדמאי בתחומי  המזרח הרחוק בשם דיויד וב שמוכשר בידי הסי אי אי לחסל טירוריסט רצחני בשם קרלוס "התן " המבוסס בחלקו על הדמות האמיתית של הטרוריסט המפורסם הכלוא כיום בצרפת.  אך זה בספרים בניגוד למציאות הוצג כ"סופרמן" של ממש בדומה לגיבור בורן ) אך הוא נבגד בידי אדוניו בסי אי אי מאבד את זכרונו.
רק בספר השלישי בסדרה  התמודד בורן לבסוף עם קרלוס וגבר עליו סופית.

ספריו על ג'סון בורן הסוכן הסובל מאמנזיה ( תחום שלאדלום חקר אותו היטב לקראת הספר ) ועליו ללמוד לפענח את חייו שלו צעד אחרי צעד היו המצליחים ביותר ואף שימשו כבסיס לסדרת קומיקס בלגית ידועה

גם לאחר מותו של לאדלום ממשיכים להופיע באופן קבוע וסדיר ספרים תחת שמו כביכול מבוססים על "תקצירים " שהשאיר בעזבונו , ולמעשה כתובים בידי סופרי צללים כפי שמקובל כיום עם סופרים מתים רבים אחרים כמו הרולד רובינס וספק רב אם יש להם קשר כלשהו לסופר המנוח פרט לשימוש בשמו . וכך יצאו לאור כמה ספרים נוספים   בסדרת "בורן " שהתחבר וב"שיתוף פעולה " שמעבר לקבר עם סופר המותחנים הידוע אריק ואן לודבאסאר.
.

העיבודים הקולנועיים של מאט דמון ( לספר הראשון כבר נעשתה גירסת מיני סדרה טלוויזיונית ב-1988 שהיא נאמנה יותר למקור ) הם הגרסאות קולנועיות המצליחות ביותר לספריו של לאדלום  אם כי הן שונות מאוד מהמקור .כל מה שנשאר בהם מספריו המקוריים של לאדלום הוא הרעיון שהמתנקש הסובל מאמנזיה שנרדף בידי קונספירציה בינלאומית לאורך אירופה כל שאר העלילה שונתה כדי להתאימה לזמנים החדשים

בסרט שלפנינו הוא נאבק במתנקש רוסי שחיסל את אישתו וניסה להתנקש בחייו ומפלילו בשורת רציחות כשהוא מופעל בידי מיליונר רוסי מסוגם של "האוליגרכים " שהשתלטו על הכלכלה הרוסית לאחר נפילת הקומוניזם.
.
העלילה של הסרט היא שונה מאוד מזאת של הספר שבה בורן נאלץ להיאבק במתחזה על רקע מזימה להשתלט על הונג קונג שתביא למלחמת אזרחים בסין ולתוהו ובוהו בשאר העולם ועל רקע חטיפת בת זוגו כאן היא נהרגת כבר בהתחלת הסרט . בורן מוצא את עצמו כעיצומו של מירוץ של חתול ועכבר עם אנשי הסי אי אי ואלה מחולקים לטובים ( אשת סי אי אי פטריוטית ונחושה ) והרעים ( איש סי אי אי מושחת ) אך הוא מתגלה כבעל כשרים אינסופיים שדגם הסי אי אי מתקשה מאוד להתמודד עימם ומראה שוב ושוב שאדם בודד יכול לגבור על המערכת .
הסוף טוב ולמרות כל אי הבנות שהם תוצר של השחיתות ג'סון מתפייס עם השירותים החשאיים לפחות עד הסרט הבא. האמון באמריקה ובממשלתה מוחזר על מכונו ובכל מיקרה האויבים האמיתיים היו ונשארו זרים ,מליונר רוסי מושחת ושליחיו .
סרט זה הצליח בניגוד למקובל הרבה יותר מקודמו כך שסביר מאוד שנראה גם את החלק השלישי בסדרה מעובד לסרט אבל ספק רב אם נראה שם את קרלוס הטרוריסט הבינלאומי כיריב כמו בספר .מי יודע אולי זה יהיה מישהו מארגון אל קאעידה בהתאם לזמנים המשתנים . ואולי אחד מאנשי צוותו של הנשיא בוש או האנשים שעומדים מאחורי הנשיא בוש .דבר אחד ברור –ג'יסון בורן ינצח.

נספחים :

ספרי ג'אסון בורן בעברית

ספרים מאת רוברט  לאדלום

זהות כפולה    The Bourne Identity  1980   /   מאנגלית – אליעזר כרמי.מהדורת אלונה  רמדור – אורי שלגי, 1981.

תקציר :רומן מתח העוסק באדם אשר איבד את זיכרונו ויוצא לחפש תשובות לגבי זהותו.

המקדימון לסרט מ-2002 

שכר התהילה /  The Bourne Supremacy 1986 מאנגלית אליעזר כרמי.שלגי ,1987 .יצא לאור בשני כרכים.

צפו במקדימון לסרט מ-2004

אולטימטום /  The Bourne Ultimatum 1990  עברית: עלינא ארשטיין  תל-אביב :   שלגי,   1990

צפו במקדימון לסרט מ-2007

בעקבות ההצלחה של הסרטים נכתבו עוד ועוד ספרים בידי סופרים אחרים  בשמו של רוברט לדלום המת .ובהם ספרים חדשים על גי'סון בורן בידי סופר רבי המכר אריק ואן לוסבדר:

בעברית הופיעו שלושה ספרים כאלו של אריק ואן לוסבאדר על הרפתקאותיו הנוספות של ג'יסון בורן מתוך 12 ספרים שכתב על הדמות.

מורשת בורן :   תעלומת טרור תככים והישרדות … ברומן חדש מבית היוצר של רוברט לדלום /

:The Bourne Legacy i 2004     עברית: ענת הודיה צימט.    תל-אביב :   שלגי,   2009.

, אריק ון    לוסטבדר   בגידת בורן. :   תעלומת טרור, תככים והישרדות […]

/The Bourne Betrayal 2007      עברית: רות גור   תל-אביב :   שלגי,   2009.

תקציר:ג'יסון בורן מסכים לקבל על עצמו את המשימה להציל את חברו ביחיד בסי-איי-אי, מרטין לינדרוס, שנחטף באפריקה


, אריק ון    לוסטבדר  מבצע בורן /:  The Bourne Sanction  2008  עברית – עמוס זלינגר   תל-אביב :   שלגי,   2009.


אריק ואן לוסטבאדר כתב סך הכל 12 ספרים על ג'יסון בורן בין 2004 ו-2019.

אחריו החל סופר אחר לפרסם ספרים על הדמות.

טראדסטון

ב-2019 החלה  להיתפרסם סדרת ספרים

TREADSTONE  שמתארת את ההיסטוריה של היחידה החשאית והתוכנית המיוחדת שאליה קשור גי'סון בורן.

היא הפכה גם לסדרת טלוייזה קצרת ימים.

ספר ממנה תורגם לעברית

ג'ושוע הוד "טרדסטון -התחייה"  בתרגום יעל ענבר ידיעות 2022

תקציר הספר :

חלק ראשון בסדרת מתח מחשמלת חדשה ביקום שיצרוברט לדלום, ובו מוצגים לראשונה הסוכן אדם הייז ועולם הצללים שחישל אותו להיות בלתי-מנוצח…
תוכנית טרדסטון הפכה את ג'ייסון בורן לכוח בלתי-ניתן לעצירה, אבל בורן הוא לא היחיד.
טרדסטון כמעט חיסלה את אדם הייז. היחידה הסופר-חשאית בסי-אַיי-אֵיי אמנם אימנה אותו להיות מתנקש אדיר, אבל גם מנעה ממנו אפשרות לחיי משפחה נורמליים. לכן היה נחוש לצאת ממנה ולמצוא שלווה כנגר בכפר. אבל העבר תמיד חוזר לנקוש בדלת, ובמקרה של הייז אם שומעים נקישות בדלת כדאי למהר להשתטח על הרצפה.
להייז נדמה שהשאיר את טרדסטון מאחוריו עד שהוא מקבל מייל לא צפוי מקולגה לשעבר, וזמן קצר לאחר מכן מותקף באתר הבנייה שהוא עובד בו. הוא נדרש שוב לכישורים שרכש בטרדסטון – רפלקסים מהירים כברק ומצפון קר כפלדה – כדי לגלות מי רודף אחריו, ולמה דווקא עכשיו. האם אלה אויבים מן העבר? סוכני מודיעין יריבים? או, אולי, כוחות בתוככי טרדסטון? החיפוש שלו יחשוף סודות ברמות הגבוהות ביותר בממשל וימשוך אותו בחזרה בעל כורחו אל עולם הצללים שניסה נואשות לשכוח.

"זה מותחן מעולה בפני עצמו, אפילו ללא קשר לרוברט לדלום, וחובבי האקשן ישמחו ללא ספק לדעת מה מצפה להייז בהמשך"
Booklist

הספר החדש שימש גם כבסיס לסדרה טלוויזיונית קצרת ימים .

צפו במקדימון הסדרה :

עוד ספרים מאת רוברט לדלום בעברית :

מסמכי צ'נסלור / עברית: אליעזר כרמי.רמדור 1977

מסמך מטלוק  The Matlock paper. 1973  תורגם פעמיים :

תרגום ראשון

מסמך מטלוק עברית דליה חוברס ,  העוקץ :סדרת ספרי מתח מובחרים ,תמוז 1977

תרגום שני :

מסמך מטלוק / עברית: אריה חשביה שלגי 1996

מאבק ג'מיני  The Gemini Contenders  1976  תורגם פעמיים.

תרגום ראשון

מאבק ג'מיני :רומן מתח / עברית: דליה חוברס, ספריית העוקץ ,תמוז 1979

תרגום שני :

מאבק ג'מיני /עברית – אריה חשביה.שלגי 1995

מורשת הולקרופט / The Holcroft Covenant 1978   עברית – אליעזר כרמי.תל אביב] : רמדור, 1979

מעגל הקסמים / The Matarese Circle  1979  עברית: אליעזר כרמי,רמדור 1980

פרשת ריינמן /  The Rhinemann Exchange  1974  עברית – שלמה גונן.רמדור אורי שלגי ,1981.

   

‫  מירדף פארסיפל-מפגש פארסיפאל  /  The Parsifal mosaic 1982   ; מאנגלית: אליעזר כרמי.שלגי 1983

תעלומת אומגה / The Osterman Weekend 1972  מאנגלית: אליעזר כרמי שלגי ,1984

 

ירושת סקארלטי /  The Scarlatti Inheritance 1971  מאנגלית עלינא ארשטיין.שלגי 1984

תקציר:הינריך קרוגר, חבר בכיר בפיקוד הנאצי העליון, מוכן לערוק ולהעביר מידע שלא יסולא בפז לידי בנות הברית. אולם קרוגר תובע להיפגש עם אדם אחד בלבד, מאתיו קאנפילד, סרן בשירות החשאי האמריקאי. קאנפילד מוכן לרתום עצמו למשימה זו, בתנאי שהנאצי יעמיד לרשותו תיק מסוים חתום וסגור, ואשר סווג כסודי ביותר. קאנפילד נמנה על המעטים היודעים מה מכיל תיק זה.

הדרך לגאנדולפו /    The Road to Gandolfo   1975  עברית:יפעת גרבוב,שלגי 1985

קשר הגנראלים /  The Aquitaine Progression i 1984  מאנגלית אליעזר כרמי.שלגי ,1985 .יצא לאור בשני כרכים.

תכנית איקרוס /  Icarus agenda 1988  עברית – אליעזר כרמי.שלגי 1988

המשך ל"מסמך צ'נסלור"

הממשלה החשאית -ממשלת הצללים /  Trevayne  1973  עברית עלינא ארשטיין.שלגי 1990

תקציר:מיליונר בזכות עצמו שהגיע לדרגת מזכיר המדינה מגלה שבבית הלבן ובמשטר האמריקאי יש ממשלת צללים עם מזימה אכזרית.

הדרך לאומהה    The Road to Omaha 1992 עברית: עלינא ארשטיין ,שלגי 1992

המשך ל"הדרך לגנדולפו" .

אשליית העקרב /  The Scorpio Illusion is  1993  עברית: מיכאל אביב.שלגי ,1993

מותחן על ניסון של אירגון חשאי להפיל בו זמנית משטרים שונים כולל המשטר של מדינת ישראל.

אחוות המשמר /  The apocalypse watch    1995 עברית: רחל מורל.שלגי 1995

תקציר:מותחן פוליטי על סכנת הניאו-נאצים והחשש שנשק גרעיני יפול לידיהם.

זעקת ההלידון /  The Cry of the Halidon i 1974  עברית: מאיר שוויצר ,שלגי 1997.

תקציר:מאבק בין אנשי עסקים המעונינים להפוך את נוף הקדומים של ג'ימיקה למכרה זהב לבין בני שבט ההלידון הילידים.

הונאת פרומתאוס / The Prometheus Deception  2000  מאנגלית: ענת ויקסלבאום.שלגי 2001

תקציר : סיפורו המרתק של ניקולס שהיה סוכן חשאי בארגון ביון אמריקני סודי. לאחר כשלון במשימה קטסטרופלית הואפורש עם זהות חדשה אבל לסוכנות הביון שלו יש אג'נדה חדשה וסמכונת לעולם.

בעברית הופיעו עוד כמה ספרים שיוחסו לרוברט לדלום אבל נכתבו לאחר מותו בידי סופרים אחרים :

‫  הספירה לאחור /  Matarese countdown /   רוברט לדלום עם גייל לינדס ; עברית: יפעה ארגוב .שלגי 1998

נגיף קטלני /   Hades factor  רוברט לדלום, גייל לינדס ; מאנגלית: איטה ישראלי. תל אביב : שלגי, [תש"ס] 2000.

תקציר :

"מסוה 1" סדרה חדשה מבית היוצר של אמן המותחנים, המזימות הבינלאומיות ורבי – המכר, רוברט לדלום. ויקטור טרמונט, מדען ומנכ"ל חברת ענק לייצור תרופות הוגה רעיון שטני. נגיף קטלני שבו נתקל באקראי ישמש אותו כדי להתעשר מעבר לחלומותיו של כל בן – תמותה. הוא מוכן להקדיש לכך עשר שנים ולגרום למותם של מאות מיליוני בני אדם ברחבי העולם. ד"ר סופיה רסל, מדענית העובדת בשירות צבא ארה"ב נזכרת במסע לימודים לאמזונס של פרו ובשבט "דם הקופים" השוכן שם. הזיכרון הזה עולה לה בחייה. ג'ונתן סמית, אהובה ועמיתה במכון המחקר של הצבא, מתחקה על עקבות הנגיף הקטלני המאיים להכחיד מיליונים, כמו גם על עקבות רוצחי אהובתו. המרדף יביא אותו עד עיראק הנצורה והבצורה אחרי מלחמת המפרץ. לעזרת סגן אלוף סמית באים חבריו, מרטין זלרבך גאון מחשבים ואיש יחידה אנגלית סודית, פיטר האואל.
הוסרט למיני סידרה ב-2006.
צפו במקדימון:
 
https://www.youtube.com/watch?v=S24epaOdZko
 
 

חוזה קסנדרה / /רוברט לדלום עם פיליפ שלבי; מאנגלית: ענת ויקסלבאום  שלגי 2001

תקציר:מותחן על ניסיון לגרום למגפה עם וירוס האבעבועות השחורות.וירוס האבעבועות השחורות, שמוגר לפני שנים, הוא הקטלני ביותר מבין הווירוסים. הפצתו בקרב אוכלוסייה גדולה עלולה לגרום למגפה בעלת ממדים מפחידים. כאשר מישהו מנסה לגנוב את דגימת הווירוס המצויה בידי הרוסים ולהבריחה לארצות – הברית, קולונל ג'ון סמית', בעזרת ארגון קוברט 1, חייב לשים קץ למזימה בטרם יפקוד אסון את העולם. האם יעלה הדבר בידו? רומן מתח יוצא דופן. עלילה היכולה להתרחש בכל עת – במיוחד לאחר מתקפות הטרור האימתניות בספטמבר 2001….

פרוטוקול סיגמה-The Sigma protocol   מאנגלית: יפעה הדר.שלגי 2002

תקציר:בן הרטמן הגיע לשוויץ לראשונה מזה ארבע שנים לעסקים וסקי.אלא שכל תוכניותיו נטרפות כאשר חברו הטוב מפרינסטון מנסה לרצוח אותו ברחובה הראשי של ציריך. האם איבד ג'ימי קוונו את שפיות דעתו? אלא שתוך זמן קצר מתחוור לבן הרטמן שלא כך הוא. ניסיון ההתנקשות היה מכוון ובמוחו של בן עולה שאלה מטרדת : האם מותו של אחיו בתאונת מטוס בשוויץ לפני ארבע שנים היה קשור לאירועים האחרונים? ומה הקשר של עברו המעורפל של אביהם לכל זה? במקביל, נקראת סוכנת הבולשת אנה נווארו למשרדו של אלן ברטלט הכל יכול, ראש היחידה לתאום פנים, ונשלחת לחקור את תיקי סיגמה, שנשואיהם נרצחים בזה אחר זה באופן המוסווה כמוות בנסיבות טבעיות. האם יפגשו דרכיהם של אנה ובן? האם תפתר תעלומת הפרוטוקלים של סיגמה? רוברט לדלום אמן המותחנים בעלי פיתולי העלילה, עוצרי הנשימה – במיטבו. שזור באלמנטים הקלסיים של לדלום, עלילה רועשת ורוגשת בקצב מסחרר….

הנחיית ג'נסן / Janson directive. מאנגלית: יפעה הדר.שלגי 2002

תקציר:פול ג'נסן, יועץ אבטחה פרטי, פרש משירות ממשלתי פעיל כסוכן חשאי, המבצע את כל אותן משימות, שאף אחד אחר אינו מעז לקחת. בניגוד לשיקול דעתו, הוא נרתם למשימת ההצלה של פיטר נובאק, חתן פרס נובל לשלום, נדבן ידוע ופותר בעיות בקנה מידה בינלאומי, שנחטף על ידי קיצונים מוסלמים באי באוקינוס ההודי. ג'נסן עומד במשימה באופן עוצר נשימה, אבל במהלך הבריחה נהרג נובאק בפיצוץ עז. האומנם? ג'נסן אינו משוכנע בכך. בתוך שעות הוא מגלה כי הפך למטרה של קבוצות נפרדות של מתנקשים בשל סיבות שאינן נהירות לו כלל. בשעה שהוא מדלג ממקום אחד באירופה למישנהו, משאיר מאחוריו ערימת גופות בכל פינה, הוא מתחיל לתהות ביחס לזהותו של נובאק. התשובה אליה הוא מגיע, בסופו של דבר, מביאה את סיפור העלילה לידי מיצוי רב עוצמה בנופים עוצרי נשימה בהונגריה, אמסטרדם, לונדון וניו – יורק….

אופציית פריז /רוברט לדלום וגייל לינדס ; מאנגלית: יפעה הדר.שלגי 2002

תקציר:פיצוץ עז מחריד את הלילה ומנפץ את בניינו של מכון לואי פסטר היוקרתי בפריס. בפיצוץ נהרג אמיל שמבור, אחד ממובילי המרוץ העולמי לבנית המחשב המולקולרי – מחשב הדי. אן. איי לרוע המזל, פרופסור שמבור שמר את כל פרטי עבודתו בסוד ונראה שרשימותיו הושמדו בפיצוץ או בדליקה שהתחוללה לאחר מכן. הקהילה המדעית אינה מצפה לפיתוחו של מחשב די.אן.איי. בתוך שנים רבות. אבל לפתע נעלמים מטוסי סילון אמריקניים ממסכי המכ"מ למשך חמש דקות תמימות ללא הסבר. מתקנים במדינות מערביות רבות מפסיקים לתפקד וכל אמצעי הטלקומוניקציה נפסקים במפתיע, עם תוצאות הרות אסון. זו אינה עבודתו של האקר מבריק, אף שוושינגטון, החוששת מהתפרצות של פניקה, מרגיעה את הציבור באומרה שמדובר בפורץ מחשבים.אולם רק המהירות והעוצמה המדהימות של מחשב הדי. אן .איי. יכולות לגרום להרס כזה. במסווה של ביקור אצל חברו מרטי זלרבק, שנפצע קשה בפיצוץ במכון פסטר, טס הסוכן החשאי ג'ון סמית' לפריס כדי לבחון את הקשר בין הפיצוץ במכון פסטר והכוחות המפתחים עתה את המחשב. סמית עוקב אחר מסלול שמוביל אותו על פני שתי יבשות ומגלה רשת של הונאה שמאיימת להמיט תוהו ולעצב מחדש את העולם. האם יעצור ג'ון סמית את כוחות הרשע ויציל את האנושות?…

הצופן /  The Altman code   עריכה גייל לינדס.   מאנגלית: יפעה הדר.שלגי 2003

תקציר:במספנות החשוכות של שנחאי מתעד צלם מטען שנטען בחשאי. הוא נרצח באכזריות ומצלמתו מושמדת. שבועיים לאחר מכן מאתרת ספינה של חיל הים האמריקני ספינה אשר לפי השמועה נושאת טונות של כימיקלים, לצורך יצירת נשק ביולוגי חדש. הנשיא לא יכול להרשות לספינה להגיע ליעדה. במקביל, הוא אינו רוצה שחיל הים יתקוף ויתגלה על סיפון הספינה. זאת, לאחר עשרות שנים של משא – ומתן עם סין שהבשילו סוף – סוף להסכמה של הסינים לחתום על הסכם לשמירה על זכויות אדם. בניסיון למנוע פגיעה בהסכם, מצווה הנשיא על קולונל ג'ון סמית' לפענח את התעלומה ושולח אותו לפגישה בטייוואן כדי להניח את ידיו על שטר המטען האמיתי של האוניה. סמית' נאלץ לפעול במהירות כדי לגלות את האמת אודות הספינה….

בגידת טריסטן /  Tristan betrayal  מאנגלית: יפעה הדר.שלגי 2004

תקציר:

סתיו 1940 נמצאים הנאצים בשיא כוחם – צרפת כבושה, בריטניה סופגת מתקפת בליץ וחיה תחת איום מתמיד בפלישה, אמריקה נייטרלית ורוסיה חוברת לגרמניה, הגם שבאי רצון. בתקופה חשוכה זו חי סטיבן מטקלף חיים טובים בפריס הכבושה. מטקלף, בנה של משפחה אמריקנית מיוחסת, הוא גבר נאה וצעיר, אורח מבוקש במסיבות הטובות ביותר, ושמו נקשר בנשות החברה הנחשקות ביותר. הוא גם נכס זוטר של כוחות המודיעין האמריקניים באירופה, המשחק את המשחק באבירות גדולה, כפי שעשו רבים לפניו. אבל מה שהיה משעשע נעשה קטלני – רשת הריגול לה הוא שייך מתגלה לפתע על ידי הנאצים ומטקלף נותר נטוש באמצע אירופה השסועה בלי אנשי קשר, הוראות, או תוכנית הצלה. בלי עזרה, על מטקלף ליזום תוכנית שעשויה להיות תקוותו היחידה של נעולם החופשי. תוך שימוש בקשרי משפחתו והסתמכות על אמצעיו שלו, הוא נוסע למוסקבה כדי לגלות, ואולי אף להסגיר, מאהבת לשעבר – בלרינה סוערת שנאמנויותיה נתונות בספק – בריקוד עדין שעלול להרוס את כל הדברים שהוא אוהב ומכבד. כשמתנגדיו סוגרים עליו והמלחמה מתקרבת במהירות לנקודת משבר ואל-חזור, מטקלף ניצב מול משימה קשה והחלטה בלתי אפשרית, במקום בו הצלחה תביא להשלכות בלתי נתפסות ביחס לעתיד, וכישלון איו בא בחשבון….

נקמת לאזרוס /  The Lazarus vendetta רוברט לדלום, פטריק לרקין ; מאנגלית: יפעה הדר.שלגי 2005

תקציר:ג'ון סמית' יוצא לחשוף את האמת אודות לאזרוס, תנועת מחאה אקולוגית הפועלת נגד הטכנולוגיה.

אזהרת אמבלר /  The Ambler warning מאנגלית: יפעה הדר  תל-אביב :   שלגי,   2006.

תקציר:מתקן פסיכיאטרי על אי לחופי וירג'יניה מוסתר האל אמבלר. הוא נחוש לגלות מי זרק אותו לשם ומדוע. אבל העולם אליו הוא חוזר אינו העולם שהוא זוכר – איש אינו מכיר אותו ואין שום רישום אודותיו.

קרן בנקרופט /  The Bancroft strategy  מאנגלית: יפעה הדרשלגי 2006.

תקציר :.טוד בלקנפ, סוכן שטח לשעבר של מבצעים קונסולריים, מחליט לקחת עניינים לידיו, לאחר שהממשלה מסרבת לסייע בהצלת סוכן אחר, שנחטף על-ידי קבוצת מליציה לבנונית. אנדריאה בנקרופט, אנליסטית של קרן גידור, עומדת לרשת שישה מיליון דולרים, שהושארו לה על ידי דודן, אותו לא פגשה מעולם. ובתנאי אחד: עליה לשבת במועצת המנהלים של קרן משפחת בנקרופט. יחד, בנקרופט ובלקנפ, חייבים להבין את הקשר בין עבודת הקרן המיסתורית לבין חטיפתו של הסוכן – לפני שיהיה מאוחר מדי. …

המגיפה האדומה / Moscow vector  רוברט לדלום, פטריק לרקין ; מאנגלית: יפעה הדר.,שלגי 2006

תקציר:מחלה קטלנית בלתי ניתנת לגילוי ונטולת מרפא תוקפת פקידי ממשל אמריקניים. הסוכן ג'ון סמית חייב למצוא ולהביס את הדמות שעומדת במרכז המזימה.

קישורים רלבנטיים
 

 

 ביקורת על זהות כפולה הסרט הראשון בסדרה

ביקורת על "זהות במלכודת"

 מסימני הזמן  "זהות במלכודת " ועוד סרטים על הזכרון האנושי

   

רוברט לאדלום בויקיפדיה

דף הפייסבוק של רוברט לאדלום

 

מותו של לאדלום

אריאנה מלמד על רוברט לאדלום האיש והקונספירציה 

 

לעבוד עם לאדלום:סופרת הצללים גיל לינדס מספרת 

 

 רשימה של ספרי לאדלום  
 

ביקורות על ספרי לאדלום

סרטים על פי לאדלום

 

ארכיונים בספרי לאדלום

 

 סדרת הקומיקס קוד XXI על פי לאדלום

אורי אדלמן המקביל הישראלי של לאדלום

אלי אשד :איך הפכה דמות המרגל לאיקון תרבותי?

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “לפעמים פאראנואידים צודקים: הסרט "זהות במלכודת " והסופר רוברט לאדלום”

ג'ק באוור אולי פועל בשיטות לא שגרתיות, אבל הוא מסור כל כולו להגנה על חפים מפשע, להצלת העולם מ"כוחות הרשע".

ויק מאקי, לעומתו, הוא חרא מזוקק- סוחר סמים מחורבן ורוצח שפל, שגם פה ושם תופש פושעים, כדי שלא יפטרו אותו.

אבל אזכיר שבעונה השלישית של "24 " היה קטע שבו באואר הורג ללא צורך מיוחד ( לפחות לא כזה שאני הבנתי
את נינה מייארס. נינה הייתה האמנם בוגדת ורוצחת אולם לא היה צורך מיוחד באותו רגע להרגה ובוודאי לא לשם הגנה עצמית.
לי זה נראה חד וחלק שבאואר ביצע כאן רצח של נקמה. וכך אי אפשר לטעון שהוא טוב מגיבור "המגן".

בימים אלו יוצא לאור הסרט השלישי בסדרת ג'סון בורן " "זהת אבודה ".
בין הסרט ובין הספר אין קשר ולו הקלוש ביותר פרט לשם הגיבור . הספר עוסק במאבקו הסופ של בורן ביריבו הנצחי הטרוריסט האמיתי קארלוס .
אבל במציאות כמובן קארלוס כלוא מזה שנים בבית כלא בצרפת ,ולכן לא הייתה ברירה למפיקים אלא להמציא עלילה חדשה והפעם האויב הוא לא טרוריסט אלא הסי אי אי עצמו.
על פי הדיווחים הסרט הזה הוא המצליח ביותר מבין סרטי הסדרה עד כה.

הוא דורג בראש טבלת שוברי הקופות בארצות הברית ונחשב לפתיחה הגדולה ביותר בתולדות הקולנוע לסרט באוגוסט. הסרט גרף בסוף השבוע 70.2 מיליון דולר.
שני הסרטים הקודמים בסדרה, , הכניסו הרבה פחות בסוף השבוע הראשון להקרנתם: "זהות כפולה" הכניס 27.1 מיליון דולר כשיצא ב-2002 ו"זהות במלכודת" הכניס 52.5 מיליון דולר ב-2004.

כך שמן הסתם נראה עוד סרטים בעתיד.
מאמר מעניין על היחס לנשים בסרט יש כאן
אילו היית סוכנת סי אי אי
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/896863.html
וכמה ביקורות עליו
ביקורת של אורי קליין
נפלט ,נמלט מבקש עיר מקלט
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/895093.html
ביקורת של רותם נון
"תהודת זהות "
http://e.walla.co.il/?w=/227/1155762
ביקורת של שמוליק דובדבני
אחד נגד מאה
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3438343,00.html
ביקורת של גידי אורשר
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3438343,00.html
ביקורת של מרוין מ"עין הדג"
http://www.fisheye.co.il/bourne_ultimatum
האתר הרשמי של הסרט
http://www.thebourneultimatum.com/
והביקורת שלי
צפיתי נהניתי פה ושם . נמחק מזכרוני כאשר יצאתי מהקולנוע .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

4 × five =