web analytics
קטגוריות
ספרות פופולארית

רמבו בשירות החשאי: על סופר המותחנים דיוויד מורל ועל גיבורו ג'ון רמבו

סיפורו של סופר המתח והריגול דיויד מורל שיצר בין השאר את הדמות של הלוחם רמבו שהתפרסם בגילומו של סילבסטר סטלון ועוד דמויות ידועות רבות אחרות.

הופיע בגירסה שונה באתר NRG

מזה חודשים רבים עומד בראש רשימת רבי המכר בארה"ב ובישראל הספר "צופן דה וינצ'י " של דן בראון שמעורר ויכוחים רבים בגלל השימוש שלו רעיונות מיסטיים קדומים ובקונספירציות קדומות מימי הביניים כדי ליצור עלילת מתח לכאורה יוצאת דופן. אך האמת היא שספר זה הוא רק חיקוי ליצירות של סופר מתח וותיק ומפורסם שכתב עלילות מאין אלה מזה שנים ושרבים מהם מתורגמים כעת לעברית .
אחוות הןורד"( בתרגום אסף בארי ,הוצאת אודיסיאה ,2004) הוא מותחן כזה שיצא לאור לאחרונה בהוצאת "אודיסיאה " המתמחה בדרך כלל בספרי מדע בדיוני . אולם הפעם המדובר במותחן ריגול ואחד מפורסמים והמצליחים ביותר מסוגו שנכתב בידי אחד מסופרי המותחנים המצליחים והמשפיעים ביותר של סוף המאה העשרים , דיוויד מורל .

מורל זכה לפרסום עצום עוד עם ספרו הראשון "משחק הדמים" ( 1972 ותורגם לעברית בידי שפי פז ב-1987) שבו יצר את אחת הדמויות המפורסמות ביותר של סוף המאה העשרים דמות שהפכה למיתית ממש : חייל הגרילה הזועם והקטלני שחזר מוייטנאם ג'ון רמבו שמתגלה כיחידה צבאית של אדם אחד.

צפו במקדימון הסרט מ-1982

דיוויד מורל 

דיוויד מורל הוכר מיידית עם ספר זה כמי שיצר סוג ספרותי חדש של רומני מתח אלימים במיוחד , סוג שקיבל מהמגזין "טיים " את הכינוי "קארנוגרפיה " (פורנוגרפיה של אלימות) . ספר זה נחשב כאב טיפוס של רומני הפעולה המודרניים האלימים מאוד . הספר הוא אנטי מלחמתי למדי ומתאר את המאבק בין רמבו החייל הממורמר והמתוסכל ובין שריף שרודף אחריו בעיירה קטנה בארה"ב . הספר אגב מסתיים במותו של רמבו שנהרג בידי מפקדו האהוב.

רמבו הפך מאז כמובן לאחת מדמויות האקשין הידועות ביותר של שנות השמונים והתשעים הודות לסרטיו של סילבסטר סטלונה שהשאיר את רמבו חי ופעיל בסיום העיבוד הקולנועי שלו לספרו של מורל. סטלונה המשיך מכאן ויצר את "רמבו 2" ו"רמבו 3" שבהם תואר רמבו כטיפוס סוציאלי הרבה יותר מאשר בספר של מורל ובסרט הראשון וכמי שמתעל את כישוריו הקטלניים לטובת הממשל האמריקני . בסרטים אלה תואר מאבקו של רמבו באויבי האומה האמריקנית בויטנאם ובאפגניסטן ( בקטעים שצולמו בחלקם בישראל דווקא ) . בסרטים אלה כבר לא ניתן היה למצוא שום מסר אנטי מלחמתי כמו בספרו המקורי של מורל נהפוך הוא .רמבו הופיע בסרטים אלה כנציג הבלתי מנוצח של האומה האמריקנית במאבקו הבלתי פוסק בקומוניסטים המתואבים ברחבי העולם השלישי .מורל אמנם כתב את העיבודים הספרותיים לסרטים אלה בעקבות תסריטיהם אבל תמיד מקפיד להדגיש שהרמבו של סטלונה הוא לא בהכרח הרמבו שלו , הרמבו של מורל הוא דמות מורכבת בהרבה מרמבו של סטלונה.

( מורל כבר לא כתב את העיבודים לספרותיים לסרט הרביעי על רמבו מ-2008 והסרט החמישי מ-2019 גם הם בכיכובו של סטלונה).

     

  

רמבו נגד חומייני , ציור מאת הופמקלר.

 בראשית המאה הנוכחית  היו דיבורים על "רמבו 4"   בעיקבות השמדת מגדלי התאומים סרט שבו יצא רמבו בעיקבות אוסמה בן לאדן וילכוד אותו . עד כה לא נעשה דבר בעניין אם כי אין ספק שיהיה זה מעניין להציג סרט שבו רמבו יוצא כנגד עמיתיו לשעבר מאפגניסטן מהסרט רמבו 3 אבל ככל שסטלונה הולך ומזדקן הולכת ונחלשת  האפשרות לסרט נוסף עם רמבו אלא אם כן יוחלף לבסוף בידי שחקן אחר צעיר יותר . רמבו אחרי הכל נראה כדמות שמתאימה מאוד לימי שלטונו של הנשיא בוש .

.רמבו הופיע מאז  בכל אופן כגיבור משחקי מחשבים ווידאו ואפילו כגיבור סדרה מצויירת לילדים בטלוויזיה שם בכל אופן הוא כבר לא  עסק במלחמה בקומוניסטים אלא באויבים מזוהים פוליטית הרבה פחות שהסתפקו רק בשאיפה כללית להרוס את אמריקה ולהשתלט על העולם  ונמנע מלהרוג (!)

רמבו כגיבור סדרת סרטים מצויירים.

לאחר ההצלחה של רמבו העדיף המחבר המקורי דיוויד מורל לעסוק בספרי מתח וריגול דווקא העוסקים בקונספירציות בין לאומיות ובמאבק בטרור הבינלאומי נושאים שכמובן נעשו אקטואליים יותר משנה לשנה. הוא ידוע כמי שיוצר בספריו מתח עוצר נשימה שאינו פוסק לרגע ובו בזמן בניגוד לצפוי אצל כל מי שראה סרט רמבו של סטלונה הוא גם מכניס גם עלילות שגורמות לקוראים לחשוב . הוא גם מרבה לכתוב סיפורי אימה ונחשב לאחד מסופרי האימה הטובים ביותר כיום .

DavidMorrellByPhilKonstantin.jpg

דיוויד מורל

מורל זוכה להצלחה גם בישראל ורבים מספריו הידועים ביותר תורגמו לעברית .ואלה כוללים את  "פקודת הישרדות " ( בתרגום איתה ישראלי , 1997 )"הסמוראי הלבן " ( 1990, בתרגום הגר לין 1992 ) "זהות מדומה " ( בתרגום מיכאל אביב , 1993 ) "צעדים נואשים "( בתרגום מיכאל אביב ,1994). "הכחשה מוחלטת " ( 1994, בתרגום איטה ישראלי ,1996)" " כפילות " ( בתרגום איטה ישראלי ,1998 ) "דיוקן גורלי" ( בתרגום איתה ישראלי ,2000 ) "המאבטח ( בתרגום אורי סנדץ' , 2005) .

אגודת הלילה והערפל  (2007)  "מזדחלים " ( 2007 ) צייד המטמון ( ההמשך למזדחלים " 2008)  ו"אורות (2010)

מורל ידוע כמי שמבצע תחקירים מפורטים ביותר לקראת הכנת ספריו וכך עבר קורסים מסובכים ביותר והדרכה בשרידה בשטח פראי( ובילה כשורד במשך 30 יום בסביבה פראית בהרי ויומינג ) , במו"מ עם חוטפים , בפעילות כנגד טרור , בריגול אלקטרוני ובשימוש בכלי נשק שונים.והתוצאה היא ספרים שיוצרים תחושה של ראליזם עצום וכך מחזקים את תחושות מתח והאימה .
למורל יש שני סוגי גיבורים: המקצוען הכל יכול בתחומי הלחימה והריגול. למשל רמבו הגיבור הראשון והידוע ביותר שלו ושל גיבור "הסמוראי הלבן " המתמחה בשיטות הלחימה של הסמוראים היפניים הקדומים .
הסוג השני הוא של האיש הרגיל המוצא את עצמו לפתע במצבים אלימים ומסוכנים מעין כמוהם ונאלץ להוציא מעצמו את המיטב שהוא אפילו לא ידע שיש בו . כמו למשל בספרו החזק ביותר "פקודת הישרדות" ( 1975)   מאבקו הנורא של עיתונאי ומשפחתו באנשי אירגון מיליציה ימנית נקמנית וכל יכולה שרודפים אחריו בכל פינה כנקמה על שחשף אותם בכתבה ומביאים כתוצאה לבסוף לטרנספורמציה מוחלטת באישיותו של העיתונאי שהופך לנוקם אכזרי לאחר רצח בנות משפחתו.

עוד ספר מעניין מסוג זה הוא "צעדים נואשים " ( 1994)   סיפור על  עוד עיתונאי בעל נטיות התאבדות שאגב כתיבת הספד על אישיות ידועה שעדיין חיה  נתקל בקונספירציה בתוך הממשל האמריקני בקרב  חברי קבוצה שמייעצת לנשיא.   קבוצה כל יכולה זאת זאת מביאה למות האישיות הידועה ולאיום על חייו של העיתונאי שכתוצאה מוותר על נטיותיו ההיתאבדותיות. הקבוצה הקונספירטיבית לדברי מורל מבוססת על קבוצה אמיתית במימשל האמריקני אם כי הוא מציין שלא ידוע לו שהקבוצה הנ"ל אכן ביצעה רציחות כמתואר בסיפרו.

צעדים נואשים

 "אחוות הוורד " שתורגם כ-2003 לעברית בידי יונה כהן ( ויצא לאור במקור ב- 1984  ) הוא אולי ספרו הידוע ביותר של מורל לאחר "משחק הדמים ".
 ספר זה זכה גם הוא לגרסה מוסרטת , מיני סידרה טלוויזיונית מצליחה בכיכובם של רוברט מיצ'ם ופיטר שטראוס. ספר זה הפך את מורל לאחד מסופרי הריגול המצליחים והמפורסמים בזמננו . גיבור הספר הנ"ל שייך לסוג הגיבורים הראשון של מורל . הסיפור הוא על שני יתומים שגודלו בידי איש סי אי אי ( שדמותו מבוססת על איש סי אי אי אמיתי ומפורסם מאוד ) ג'מס אנגלטון שמאמן אותם להיות מתנקשים מומחים בשירות ארה"ב ומנסה לבסוף לחסלם כאשר הם יוצאים משליטתו….כעת מוצא את עצמו הבן סול המתנקש האולטימטיבי נאלץ להתמודד עם אביו שחיסל כבר את "אחיו " התאום ואגב כך עליו לפתור חידה סבוכה הקשורה לאירועים שהתרחשו בימי הביניים . במקרה הזה סיפור האהבה בין הפילוסוף אבלר והנערה אלואיז שרק לבסוף מתגלה הקשר שלהם לאירועי הריגול בני ימינו.

"אחוות הורד" הגירסה הטלוויזיונית עם רוברט מיצ'ום ופיטר שטראוס.

צפו במקדימון :

ועוד אחד בתרגום לעברית אם כי באיכות גרועה:

צפו במיני סדרה  :

חלק ראשון

חלק שני 

נושא מרכזי בסיפור של חיפוש אחרי האב , נושא שמעסיק את מורל עצמו אישית מאחר שמעולם לא היכיר את אביו שנהרג במלחמת העולם השניה זמן קצר לאחר שנולד ומאז חיפש אחרי דמות אב. לסיפור יש קשר חזק מאוד לישראל מאחר שאחד היתומים הוא יהודי וחלק גדול מהעלילה עוסק בפעילויות השירות החשאי של ישראל "המוסד" ..

     

מורל כתב מעין ספר המקביל"מסדר האבן " ( 1985  זהו תרגומו השני לעברית הוא תורגם כבר בהוצאת כרם ב-1987 בידי אבשלום קווה ויצא לאור שוב  ב-2003  בתרגום יונה כהן  בהוצאת "אודיסיאה" ) שגם בו העלילה קשורה לנעשה במזרח התיכון שגם בו הגיבור הוא מתנקש כל יכול שמוצא את עצמו מתמודד עם מפעיליו לשעבר בשירות החשאי האמריקני ( זאת לאחר שנכשל בהתנקשות בחייו של האיטוללה חומייני והביא על המזרח התיכון את המצב שבו הוא נמצא כיום ) בעזרת מסדר סודי של מתנקשים נוצריים בשירות הכנסייה ,מסדר שמקורו בארץ ישראל בימי הביניים ולייתר דיוק בתקופת מסע הצלב השלישי ונוצר בהשראת "החשישיים " המוסלמיים הרצחניים שבהם נועד מסדר זה להיאבק על ידי שימוש בשיטותיהם הטרוריסטיות .

     

מורל כתב ספר שלישי  בשם "אגודת הלילה והערפל " ( 1987  תרגם עומר נבו 2007 ) שבה הפגיש את גיבורי שני הספרים הקודמים במאבק נגד קונספירציה ניאו נאצית שטנית וכך הפך את כל שלושת הספרים לסדרה.

הוא תיכנן להוסיף ספר רביעי לסדרה אך שינה את תוכניותיו כתוצאה ממחלת בנו בסרטן ומותו . מעתה ואילך הנושא  הדומיננטי ביצירתו של הבן שמחפש אחרי אביו השתנה לזה של  אב שמחפש אחרי בנו .


בכל אופן כמה מהרעיונות של "אחוות הורד" הופיעו שוב בספר נוסף בשם " מסדר האש " ( 1991 ותורגם בידי ליאורה כרמלי  בהוצאת כינרת ב-1998 ) שמתאר את ניסיונה של דת פגאנית עתיקה מימי קדם של מאמיני האל מיטרה לחזור ולהפוך לכוח דומיננטי בעולם המודרני המונותאיסטי ולחסל את כל מי שפוגע באיכות הסביבה ובטבע הקדוש להם אגב מאבק בלתי פוסק עם נציגי האינקוויזיציה הנוצרית שעדיין חיה וקיימת ורודפת אחריהם .אישית אני נהניתי מספר זה של מורל יותר מספריו הקודמים ובהשוואה הוא התיישן הרבה פחות מהם .הרעיון שלו של נציגי דת פגאנית שנאבקים בשם איכות הסביבה ובשם הטבע בנציגי הדתות המונותיאיסטיות הוא רעיון אקטואלי מאוד, ובמציאות יש לו מקבילות אמיתיות .
כל מי שחשב שרעיונות של שילוב רעיונות מיסטיים קדומים בעלילת מתח מודרנית התחיל עם "צופן דה וינצ'י" כדאי לו לקרוא ספרים אלה של דיויד מורל שפועלים על פי אותו רעיון עצמו אבל עם הרבה יותר הצלחה ויכולת ספרותית .
דיוויד מורל , יוצרו של רמבו הגיבור המסוקס האולטימטיבי, הוא למרבית ההפתעה פרופסור לספרות ויודע כיצד ליצור סיפורים שהם לא רק מרתקים ומלאי דם כנדרש אלא בנוסף גם מעוררים למחשבה ומעביר מידע מעניין על נושאי אזוטריים והיסטוריים שונים לקורא תוך כדי כך. דיויד מורל הוא אחד מסופרי המותחנים הטובים ביותר כיום וכל ספר שלו הוא מומלץ מאוד.

   

העטיפות  של המהדורה האנגלית של "מסדר האש " מותחן ריגול דתי אקולוגי ניו איג'י .

נספח -ספרי דיויד דמורל בשפה העברית :

משחק הדמים /  First Blood (1972) מאנגלית: שפי פז.כרם  1987

מסדר האבן /  The Fraternity of the Stone (1985) ;

תרגום ראשון  מאנגלית:אבשלום רווה. הביא לדפוס: נמרוד אברהם. כרם 1987

תרגום שני :

מסדר האבן / [מאת] דיוויד מורל; [מאנגלית: יונה נתן].אודיסיאה 2003

הסמוראי הלבן /  Fifth Profession (1990)   עברית: הגר לין. שלגי 1992

זהות מדומה /  Assumed Identity (1993)   עברית: מיכאל אביב,שלגי 1993

צעדים נואשים /  Desperate Measures (1994)    עברית: מיכאל אביב. שלגי 1994

תקציר:דיויד מורל, פרופסור לשעבר באוניברסיטת איובה, ארה"ב, הנו יוצרו של רמבו, שמגולם בסרטים על-ידי סילבסטר סטלונה. מתמחה ביצירות מתח פסיכולוגיות, כגון: 'משחק הדמים', 'הסמוראי הלבן', 'מסדר האבן', 'זהות מדומה', 'אחוות שושנים'. ספריו תורגמו ל- 22 שפות והופכים לסרטים שוברי קופות. חמשת היועצים הגדולים של נשיאי ארצות הברית – ג'ונתן מילגייט, אוסטס גייבל, אנתוני לויד, ויקטור סטנדיש ווינסטון סלואן – צברו כוח עצום. כל המינויים הדיפלומטיים היו תלויים בהם. כוחם בתוך ארצות הברית היה כביר. ומעל הכל – הם היו אלה שקבעו למעשה, באיזה מקום בעולם תהיה מלחמה. הם לחצו למען מלחמת קוריאה ולמען וייטנאם. הם אמרו כי זה למען העולם, ולמען אמריקה. אבל הם התעשרו תוך כדי כך מעמלות, שקיבלו מסוחרי הנשק. מאתיו 'מאט' פיטמן היה עיתונאי בכיר, שבנו מת ממחלת הסרטן. פיטמן לא מסוגל להתגבר על מות בנו, והוא מחליט לשים קץ לחייו. הוא יושב באמבטיה, הקנה של האקדח בתוך פיו, ואז הטלפון מצלצל. שיחת הטלפון משנה את גורלו, והוא מתחיל לחקור את פרשת ג'ונתן מילגייט, המואשם בכך שעמד לקנות נשק גרעיני מברית המועצות לשעבר. בשביל מי? באיזה כסף? ומה קרה למילגייט, שפתאום רצה לחשוף הכל? החקירה מובילה את פיטמן אל מאחורי הקלעים של המימשל האמריקאי, אל מה שהיו היועצים הגדולים מוכנים לעשות כדי להשאר בשלטון ואל סודם האפל, שלצידו…סוד אפל עוד יותר. דיויד מורל, אחד מסופרי המתח הטובים ביותר באמריקה, מגלה בספר זה כי רק מעטים יכולים להתחרות איתו בעלילה מותחת ומפתיעה, המעידה על בקיאות מדהימה במתרחש בחלונות הגבוהים של וושינגטון. …

הכחשה מוחלטת /  Extreme Denial (1996) ; מאנגלית: איטה ישראלי.  רמת גן : נירם, תשנ"ו 1996.

תקציר :

מבצע סמוי ברומא נכשל וגורם למותם של עשרים ושניים איש. האשמה מוטלת על סטיב דקר, הנמנה עם הסוכנים המוכשרים ביותר בתחום הלוחמה בטרור. הכשלון ממלא את דקר מרירות, והוא מחליט לפרוש לחיי שלווה בהרי ניו מקסיקו, שם הוא פוגד אשה מיוחדת במינה שמשנה את חייו. אשה יפה וחכמה, שגורמת לו לחשוב על חתונה וילדים. אולם נסיון התנקשות מפתיע בחייו גורם להעלמה של בת, אותה אשה איתה רצה לבנות חיים חדשים, ומותיר תעלומה מייסרת: מי היא האשה שאהב בשלמות כזו, כמעט עד שיגעון? האם היא עדיין בחיים? האם נפלה בידי אויביו או אויביה שלה? ואולי היא לא אהבה אותו, אלא ניצלה אותו. דקר מושלך חזרה לעברו אפוף הצללים, וכדי לשרוד הוא חייב לנצל את כל מיומנויותיו, להיות תמיד צעד אחד לפני אויביו ולהתפלל שהמזל יעמוד לצידו, שעה שהוא הופך מצייד לטרף. …

פקודת הישרדות /  Testament (1975)   מאנגלית: איטה ישראלי נירם 1997

תקציר : עיתונאי ומשפחתו ניצודים בידי אירגון רצחני.

מסדר האש /  Covenant of the flame    1991    מאנגלית: ליאורה כרמלי ,כנרת 1998

כפילות /  Double Image (1998) I   מאנגלית: איטה ישראלי נירם 1998

דיוקן גורלי /Burnt Sienna 2000   ; מאנגלית איטה ישראלי.רמת גן : נירם, תש"ס 2000.

תקציר:צייר מצליח, לשעבר טייס קרב בצבא ארה"ב, מוזמן לצייר את דיוקנה של רעייתו היפהפייה של מליונר סוחר נשק חסר מצפון שמנסה לשכנע  את הצייר  שיצייר דיוקן של אשתו הצעירה.אמצעי השכנוע כוללים גם את הריסת ביתו ואת חלקת הקרקע אליה נמלט ע"מ להתבודד.כאשר מגלה האמן מה הסיבה לבקשת הסוחר, הוא מנסה למנוע בכל מחיר מהסוחר להשיג את מטרתו גם במחיר שת"פ עם סוכנויות ביון מערביות.מותחן פסיכולוגי.

אחוות הוורד / The Brotherhood of the Rose (1984)  מאנגלית: אסף בארי.תל-אביב : אודיסיאה, 2004.

המאבטח /  The Protector (2003)    מאנגלית: אורי סנדץ' אודיסיאה,2005.

תקציר:קאוואנו עובד בחברה פרטית שמספקת שרותי אבטחה. משימתם היא להעלים את דניאל פרסקוט. כאשר הצוות של קאוונו מחוסל, הוא יוצא לנקום את אשר נעשה לחבריו.קאוואנו הוא יוצא יחידת כוח דלתא שעובד כרגע עבור "שירותי אבטחה בינלאומיים" – חברה פרטית המספקת אבטחה לאלו הנמצאים בתסבוכות הקשות ביותר. החברה מציעה אבטחה ומספקת תוצאות, גם אם הדבר דורש זיוף מסמכים רשמיים והלבנת כסף בכדי ליצור זהות חדשה בלתי ניתנת למעקב. הן יגנו על הלקוח שלהם מכל איום. המשימה האחרונה שלהם היא דניאל פרסקוט, ביוכימאי מבריק שניצוד על ידי כוחות קטלניים הנחושים ללמוד את סוד הסם החדש ורב העוצמה אשר יצר. נפחד מאוד, במנוסה וחסר מקום להיחבא בו, הוא רוצה נואשות להיעלם. עבור קאוואנו והצוות שלו, הוא עוד לקוח רגיל. הם מתחילים בצעדים שגרתיים להעלמתו של פרסקוט. אבל כשהתוכנית עומדת לפני השלמה, הצוות של קאוואנו מחוסל בהתקפה אכזרית. ולפתע ברור שלפרסקוט יש תוכנית משלו… כעת, כניצול יחיד מן הקרב, הוא יוצא למתקפה. מונע בידי הרצון לנקום את אשר נעשה לחבריו, קאוואנו יודע שהוא זקוק לעזרה ומקבל אותה מכיוון לא צפוי: אשתו, ג´ימי, עליה הגן תמיד מעבודתו המסוכנת. יחד, השניים יוצרים קשר חדש, עז ומיוחד בעוד קאוואנו מלמד אותה טקטיקות סודיות והם נערכים לעימות מכריע, עוצר נשימה וסופי עם גאון נטול עכבות הפועל בהתאם לתוכנית מסתורית….

אגודת הלילה והערפל /  The League of Night and Fog (1987)  מאנגלית: עומר נבו  [תל אביב] :   גמא הוצאה לאור,   [תשס"ז] 2007.

תקציר: עשרה גברים קשישים נחטפים מרחבי הגלובוס. כאשר הסוכנים מתחילים לחקור הם נסחפים לתוך מעגל אימה של נקמה אשר מתחיל במלחה"ע 2 וכופה על הבנים לשלם על חטאי האבות.

מזדחלים /  Creepers (2005) מאנגלית: ענבר גרינשטין-דקר גמא 2007

תקציר:מזדחלים הם סיירים עירוניים החוקרים בנינים נטושים והסודות שאיתם. פרנק בלנג'ר העיתונאי מצטרף אליהם אבל לא רק עבור עוד כתבה. סכנה, פחדים ומוות ממתינים למזדחלים.הסודות האפלים ביותר שוכנים… כוכב רשימות רבי-המכר של הניו יורק טיימס, דיוויד מורל, בסיפור חדש של פעולה, מתח ואימה. בליל אוקטובר קר, מתקבצים חמישה אנשים במוטל חרב על החוף בניו ג`רזי ומתכוננים לפרוץ למלון פאראגון. המלון, שהיה פעם מבנה מרהיב עין, חסום כעת בקרשים ומיועד להריסה. אלה הם "מזדחלים": סיירים עירוניים, הלהוטים אחר חקר בניינים נטושים והסודות שמתים איתם. העיתונאי פרנק בלנג`ר מצטרף אליהם כדי לכתוב כתבת פרופיל על פעילות בלתי חוקית זאת עבור הניו יורק טיימס, אבל הוא לא סתם עובד על עוד כתבה, ומיד לאחר שהם נכנסים אל התעלה שורצת-החולדות המוליכה אל המלון, הוא מקבל יותר ממה שביקש. סכנה,פחדים ומוות ממתיניםפ למזדחלים, במקום ששיני הזמן ונוכחות הרשע עשו בו שמות. מזדחלים, מפל בלתי פוסק של סכנה ואלימות הנבנות בגאוניות, ומגיעות לשיאן באקורד הסיום האפוקליפטי, מספק את מה שעומד במהותם של כל המותחנים: השפעה רגשית עזה שתשאיר את הקוראים עם הלשון בחוץ. – וושינגטון פוסט …במקומות שאתה לא אמור להיות בהם…

צייד המטמון /  Scavenger (2007) מאנגלית: נדב אלמוג. גמא 2008

תקציר:ספרו של דיוויד מורל, ´מזדחלים´, היה אירוע ספרותי: הספר הוא מותחן אפל שנכתב בידי רב-אמן של הז´אנר. הוא הפך לרב-מכר של הניו יורק טיימס, וזכה בפרס ברם סטוקר היוקרתי ולביקורות נלהבות רבות. צייד המטמון, ספרו החדש של דיוויד מורל, לוקח אותנו לכיוון מטריד חדש – ציד מטמון נואש ומשוכלל אחרי קפסולת-זמן בת מאה שנה. פרנק בלנג´ר, גיבורו הנחוש, אך החבול של ´מזדחלים´, מוצא עצמו כעת לכוד במשחק מסויט של פחד ומוות. כדי להציל את עצמו ואת האישה הוא אוהב, עליו לשחק לפי החוקים של אדון משחק דמוי אל, עם אובססיה לחשיפת העבר. אך לפעמים העבר קבור מסיבה טובה. צייד המטמון הוא סיפור צייד-ניצוד מזהיר ומפחיד שמכסה חפצים מאובקים מזמנים עברו בטכנולוגיה מודרנית. בלנג´ר וקומץ שחקנים בעל כורחם נקלעים למרוץ נגד שעון משחק חסר רחמים, רק כדי לגלות שהזמן הוא האויב האמיתי. קטעי הפעולה שהם הסמל המסחרי של מורל, שזורים ברמזים היסטוריים מרתקים, אשר הופכים את צייד המטמון לספר מרתק שלא תוכלו להפסיק לקרוא, כמו גם לחוויה ספרותית מהפנטת….

אורות /  : The shimmer /   (מאנגלית: עומר  נבו) עריכת תרגום: איתמר פארן]. [תל אביב] : גמא, (2010)

תקציר:אורות האמיתיים אם תיסעו לעיירה מארפה, טקסס, אולי גם אתם תראו את האורות. אורות שנצפו מזה עשרות ואולי מאות שנים על-ידי מקומיים ומבקרים, ביניהם אנשים ידועים ככוב הקולנוע המנוח, ג´יימס דין. האורות המדהימים אלו שרואים את האורות אינם שוכחים זאת לעולם. החוויה משפיעה עליהם עמוקות, לטוב ולרע, משנה את חייהם לבלי היכר. כך קורה לזוג טורי ודן פייג´ – היא סוכנת נדל"ן החווה משבר ונעלמת יום אחד ללא הסבר, הוא שוטר וטייס חובב, היוצא בעקבות אשתו ומוצא תשובות שהן מעבר לכל דמיון. האורות המסוכנים כוחם האדיר של האורות לשנות את התודעה האנושית, אינו נעלם מאלו המחפשים כלי נשק. קולונל ראלי שמע על האורות, הם חלק מן המורשת המשפחתית שלו. כשהוא מצויד בטכנולוגיה החגישה ביותר, הוא בודק וחוקר האם האורות אינם אלא כלי נשק חדש. האורות החיים האורות הפועלים, האורות בוחרים, האורות מגיבים. טורי, דן, קולונל, ראלי ואחרים נשבים בסבך הבלתי-יאומן של התנהלות האורות, במערבולת של מתח, אלימות, ותחכום לא אנושי. דיוויד מורל, מגדולי סופרי המתח של כל הזמנים. בין ספריו ´מסדר האבן´, ´אחוות הוורד´, אגודת הלילה והערפל´, ´מזדחלים´, ´ציד המטמון´ (בהוצאת אודיסיאה וגמא) ´משחק הדמים´ (בהוצאת כרם). מורל שזכה בפרסים רבים בתחום הספרות ידוע במחקריו המקיפים והמדוקדקים. גם ´אורות´ מבוסס על מחקר מקיף של תופעות מציאותיות, מתועדות ומדהימות לאין שיעור. בספר מותח ומרתק זה שוזר מורל תעלומה ומתח, חקירה אכזרית וניסיונות להבנת המופלא….

ראו גם :

דף הפייסבוק של דיויד מורל 

 אחוות הוורד בהוצאת אודיסאה

מסדר האבן בהוצאת אודיסאה

האתר של דיוויד מורל

ראיון עם מורל

וראיון נוסף עם מורל

רמבו בויקיפדיה 

רשימת ספריו של מורל

סרטים על פי דיויד מורל

רמבו בויקיפדיה

משחק הדמים בויקיפדיה

אתר על סרטי רמבו

רמבו 4

רמבו במשחקי וידאו

משחקי רמבו

אחוות הורד המיני סדרה
מאמר על סרט של סטיב מקווין מאת מורל

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

9 תגובות על “רמבו בשירות החשאי: על סופר המותחנים דיוויד מורל ועל גיבורו ג'ון רמבו”

די מזמן. זכור לי כספר לא רע בכלל, אם כי מופרך משהו (קבוצה של אינטלקטואלים ששולטת בפוליטיקה האמריקאית מאז ימי רוזוולט או משהו כזה).

"אחוות הוורד" הייתה מיני-סידרה די טיפשית. בייחוד זכורה השורה היחידה בעברית שנתנו לקוני סלקה להגיד (היא שיחקה סוכנת מוסד. פחחח), וגם אותה היא פקששה.

נ.ב. זה נכון ש"רמבו 3" היה אחד הגורמים המרכזיים לפשיטת הרגל של "גולן-גלובוס"?

אבל בזה אני לא מומחה . נידמה לי בכל אופן שלא הם הפיקו את רמבו 3 אלא סרטים אחרים של סטלונה כמו "קוברה " שמעולם לא עשו הרבה כסף למרות השכר הגבוה שקיבל הכוכב.

במקור האנגלי, ולמיטב זכרוני, מלבד בתחילתו של הספר ובסופו, אין בו יותר מדי התייחסות לנושא ההיסטורי. וגם בקטעים בהם הוא מוזכר, זהו יותר קישוט לעלילה, ולא מרכיב מהותי שלה.
קראתי גם את "צעדים נואשים" (בתרגום העברי) והרושם שלי, לאחר קריאת שני הספרים האלה, הוא שמורל הוא סופר של שטיקים די קבועים – בתחילת הספר הגיבור מוצא את עצמו במשבר מקצועי/משפחתי או שניהם ביחד, במהלך הספר הוא מסתבך עם מטורפים רצחניים שרוצים להרוג אותו כדי שיוכלו להמשיך לנהל את העולם מאחורי הקלעים, בסופו של הספר הוא מצליח לסכל את מזימותיהם של אותם מטורפים, אגב התגברות על המשבר בפניו הוא ניצב בתחילת הספר בעזרתה של בלונדינית או ברונטית חטובה. זה אפקטיבי, אבל יותר מדי תחכום אין פה.

מישהו יודע איפה ניתן להשיג את הספרים המתורגמים שלו?
(מלבד אחוות הורד, המאבטח ומסדר האבן שיש בחנויות כמו סטימצקי)
אני מחפשת את כל השאר שלו. אם מישהו יודע (הכותב?) אני אודה לכם אם תגיבו לפה או למייל.

תודה מראש.

הוצאת "אודיסאה " " פירסמה לאחרונה ספר מתח חדש של מורל ,ואחד הטובים ביותר שלו . את "מזדחלים
http://www.odyssey4you.co.il/product_info.php?cPath=35&products_id=165
שעוסק באנשים שחודרים בתור תחביב לבתים ישנים ומוזרים כדי לחקור מה יש בפנים ,והפעם הם מוצאים דברים מוזרים ומפחידים
בהחלט.
שווה קריאה .ומורל כבר פירסם לו ספר המשך בחו"ל
SCAVNGER
http://www.fantasticfiction.co.uk/m/david-morrell/scavenger.htm
שיש לקוות שיתורגם גם הוא .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eighteen − 9 =