web analytics
קטגוריות
קומיקס

שמונים ושש שנים של יתמות : על סדרת הקומיקס "אנני"

 

 

לפני שמונים שנה בדיוק ב- חמישי באוגוסט 1924 החלו ההרפתקאות של גיבור הפעולה הוותיק ביותר שעדיין קיים ופעיל בעולם הקומיקס האמריקני . וזהו אינו איש חלל או שוטר קשוח או לוחם בפשע מצויד במסכה . זוהי יתומה קטנה ואומללה ששמה אנני בסדרת קומיקס אמריקנית בשם זה ומאז בשמונים השנה שחלפו היא הזדקנה רק בשנה או שנתיים , היתומה הנצחית הזאת היא גיבורת סדרת הקומיקס "ההרפתקנית " הוותיקה ביותר שעדיין ממשיכה להתקיים ברציפות , וותיקה בהרבה מדמויות צעירות וחדשות יחסית כמו סופרמן , פלאש גורדון ומנדריק הקוסם . .

בחנות האוזן השלישית בתל אביב אפשר למצוא די וי די של הסרט הידוע על עלילותיה של אנני בבימויו של ג'ון יוסטון מ-1982 שהתבסס על מחזמר ידוע עוד יותר מברודווי . אבל לאמיתו של דבר אין הרבה דברים מיוחדים בסרט זה שהוא יצירה קיטשית שאינה ממיטב יצירתו של הבמאי הגדול . הדמות של אנני הייתה ותישאר ידועה במיוחד הודות לסדרת הקומיקס הנצחית על הרפתקאותיה סדרת קומיקס שהיא מיוחדת במינה וזאת מאחר שהייתה זאת סדרת קומיקס פוליטית קיצונית ביותר עם דעות שניתן רק לתארן כימניות יותר מאלו של ג'ורג' בוש הבן ושהפכה לחלק אינטגראלי מעולם התרבות הפופולארית האמריקנית לא פחות מסופרמן ומפופאי המלח.

יתומה בעלת אגרופי ברזל

אנני נוצרה בידי הרולד גרי יוצר קומיקס מוערך מאוד באוגוסט 1924. במקור היא הייתה אמורה להיות "היתום הקטן אוטו" אך בדרישת העורך מין הגיבור שונה לנקבה.

היתומה הקטנה תוארה בידי יוצרה כ"קשוחה יותר מהגיהינום ,עם לב זהב ויכולת להרביץ במהירות ,שיכולה לדאוג לעצמה משום שאף אחד אחר לא יעשה זאת במקומה". אנני הייתה יתומה קטנה וקשוחה שנלקחה ממנהלת המרושעת של בית היתומים שבו היא חיה ( שמזכיר במקצת את זה של סדרת הטלוויזיה ארגנטינאית הפולחנית "קטנטנים ") בידי האיש העשיר ביותר בעולם דאדי וורברוק , הרפתקן ואיש עסקים בינלאומי ובמקור יצרן נשק . שהפך אותה למעין בת מאומצת. וורברוק הנ"ל הוא ההתגלמות של האיש שהעלה את עצמו מאשפתות על ידי עבודה קשה וקפיטליזם ערמומי ולכן אינו מוכן לשום התערבות ממשלתית בחייו. אבל למרות הקשר ההדוק בין הצמד , הם הופרדו שוב ושוב ופעם אחרי פעם אנני מצאה את עצמה בודדה, ביחד עם כלבה הנאמן סאנדי בעולם עוין ואכזר ושוב ושוב ושוב ורברוק נאלץ לחפש אחרי אנני ברחבי העולם ולהצילם שוב ושוב מידי פוליטיקאים מושחתים, עובדות סוציאליות נבזיות , קומוניסטים וזדים אנטי קפיטליסטיים שונים. ושוב ושוב השניים התאחדו בדמעות רק על מנת להיפרד שוב בסיפור הבא.

בהמשך הצטרפו לצד דדי וורברוק שני עוזרים מבעיתים שאותם אי אפשר לתאר בשום צורה אחרת מאשר כ"רוצחים  שקטים". אלה היו פונג'אב הודי בעל כוח עצום ויכולות מיסטיות, שיכול היה לשגר אנשים לממדים אחרים אם היה מכסה אותם בגלימתו וכך היה עושה לפושעים רבים שנפלו תחת ידיו. . ו"האספ" ( הצירעה ) שכישוריו מעולם לא היו ברורים אם כי היה ברור שגם הם כישופיים ועוד היה ברור שזהו איש מסוכן אפילו יותר מפונג'אב. השניים שימשו כתליניו של וורברוק ונשלחו כנגד כל מי שעורר את זעמו של הקפיטליסט האולטימטיבי היגיעו תמיד ברגע הנכון כדי להניח את ידם על הנבלים ולא היססו מעולם לפעול גם באמצעים לא חוקיים וקטלניים ביותר כמבצעי הצדק של וורברוק. .עוד דמות לא שיגרתית וקבועה הייתה דמותו של מר אם בן אלמוות ( אל ? ) שחי מזה "מיליוני שנים "ופעם הקים לתחייה את דדי וורברוק והאספ לאחר שאלה נרצחו בידי חברי כנופיה וזאת רק בשביל "האימון ". במהלך הסדרה נתקלו אנני וידידיה בשורה של יצורים על טבעיים כמו רוחות רפאים ,שדים איריים וכיוצא בזה. נאבקו במזימות ריגול בינלאומיות כנגד שלומה ורווחתה של ארה"ב ושלומו כספו ורווחתו של דדי ושברוק ( שני דברים שנחשבו כזהים ) כנגד המזימות הבלתי פוסקות והאינסופיות של גורמים שונים לחטוף את אנני וכך הלאה. מהר מאוד התברר לקוראים שאין זאת רק סדרת הרפתקאות על חיי יתומה ואביה התומך , זאת הייתה גם סידרה שביטאה את דעותיו הימניות השמרניות מאוד של יוצרה שמזכירות את אלו של מילטון פרידמן והשר בנימין נתניהו, ודיעות אלו בוטאו בכל הזדמנות אפשרית בכל צורה אפשרית. לאמיתו של דבר הרולד גרי היה הקומיקסאי הראשון שביטא את דיעותיו הפוליטיות בפירוט וללא חשש . וכך אנני היתומה נהגה לתקוף בסיפוריה אגב מאבק ביריב זה או אחר את המיסים על  הספקת הדלק , את מדינת הרווחה , את מדיניות הניו דיל של הנשיא רוזוולט שחטף התקפות ארסיות ביותר מידי אנני ואביה המאמץ במהלך שנות השלושים וכמובן ויותר מכולם את מס ההכנסה. והדעות האלו נעשו כה ברורות ותקיפות עד שעיתונים בעלי גישה "שמאלנית " החלו לסלק את הסדרה מעל דפיהן בגללן.

התעמולה הפכה להיות חלק מהסיפורים אם כי במפתיע לרוב זה לא פגע באיכותם לפחות בתקופת שיאה של הסדרה.כמו כן מעניין לציין שלוורברוק היו בדרך כלל יחסים טובים עם איגוד העובדים שלו (!) ולא פעם ניתקל גם באותו דבר נדיר ובלתי צפוי יותר מכל בעולם של אנני : אנשי עסקים מושחתים .
גרי המשיך לכתוב ולצייר את הסיפורים במשך לא פחות מ-44 שנים והסדרה נמשכה גם אחרי מותו ב-1968 אם כי במשך תקופה מסוימת הפסיקו לפרסם בה סיפורים חדשים ורק הדפיסו מחדש סיפורים ישנים .

אנני הופיעה במשך שנים בסדרה מצליחה ביותר של תסכיתי רדיו . ב-1977 עלה על במות ברודווי מחזמר מצליח ביותר על עלילותיהם של אנני ודאדי שרץ במשך למעלה מ-2000 הופעות עד 1982 זכה להצלחה עצומה ונמשכת ואגב כך עיוות לחלוטין את המסרים הברורים מאוד של הארולד גרי. בין השאר אנני נותנת בו עצות לשנוא נפשו של גרי הנשיא רוזוולט על הצורך במדיניות "ניו דיל ". על מנת לעזור לעניים ולאומללים . גרי ששנא כל דבר שקשור במדיניות סעד מן הסתם התהפך בקיברו .

 

הבמאי ג'ון יוסטון יצר מהמחזמר סרט מצליח ב-1982 שתיאר את המפגש בין היתומה וכלבה ובין המליונר הקשוח בעל לב הזהב, אך למרבית הצער כאשר סרט זה יצא למסכים הייתה לו התחרות קשה ביותר , מחייזר יתום ואובד בשם א. טי שהיכה את הילדה היתומה וכלבה שוק על גבי ירך בקופות.

 

ב-1990 נוצר מחזמר המשך " אני 2 : ניקמתה של מיס האנינגאן ". וב-1999 הוא הוסרט שוב בידי וולט דיסני לטלוויזיה .

בנתיים הסדרה הפכה למקור לפרודיות שונות ובהן סדרה ידועה במגזין "פלייבוי " בשם "אני פאני הקטנה " שתיארה את ההרפתקאות הארוטיות השונות של אנני שכבר שוב אינה ילדה אלא "פצצת סקס" בלונדינית  שמגיעה  בנדודיה האינסופיים למקומות הביזאריים ביותר בחיפוש אחרי חוויות סקס חדשות .

סדרת הקומיקס עצמה חודשה ב- 1979 בעיקבות הצלחת המחזמר בידי אמן ידוע ליאונרד סטאר שהתפרסם קודם לכן הודות לסדרה מחיי התיאטרון בשם "על הבמה " , והיא נמשכה עד שנת 2010  תקופה של 31 שנים. סטאר שינה במקצת את בגדיה של אנני שמעולם לא השתנו במשך עשרות רבות של שנים , מצא לה חבר בגילה ( עד כה היא חיה תמיד בחברת מבוגרים בלבד כמו ורברוק, מה שיכול היה לעורר היום הרמות גבה ותהיות לגבי העדפותיו המיניות והגיליות של וורברוק ) אנני ודדי וורברוק נאבקים באיומים שונים של העולם המודרני כמו הנדסה גנטית בעולם שבו דעותיו הקפיטליסטיות הקיצוניות של וורברוק נראות כרלבנטיות יותר מאי פעם .זהו החידוש היחיד שהצליח של סדרת קומיקס קלאסית אולי גם בגלל התחייה של הקפיטליזם הקיצוני שהיה פעם כה פופולארי  אך נראה היה שיתמוטט עם מה שנראה כהתעצמות מדינת הרווחה.כידוע זה לא בדיוק מה שקרה.

סך הכל אנני שרדה בעיתונים האמריקניים תקופת יתמות של שמונים ושש שנים…

אנני בארץ הקודש

בישראל אנני לא הייתה ידועה כלל לאורך השנים. עד שב-1983 הופיעו בו זמנית   שני עיבודים  לילדים  של עלילותיה בשתי הוצאות שונות. האחד מהם "אנני מוצאת בית "בהוצאת מודן , עיבוד  כסיפור של אמי ארליך של סיפור הקומיקס הראשון על אנני עם תמונות מהקומיקס. הספר השני  שנקרא פשוט "אנני "  בהוצאת "זמורה ביתן" ה ( 1983) היה  עיבוד של נורית קורנריך  של הסרט עם תמונות ממנו. . כמובן שני הספרים היציגו  באופן כללי את אותו הסיפור.   פרקים מסדרת הקומיקס "אנני " הופיעו ב-1992 במגזין "עיתון הקומיקס" שערכה בת שבע וכטפונגל ו שיצא לאור בשנים 1992-1996   והיציג סדרות קומיקס אמריקניות שונות בעברית.

אנני בחיפה

אנני

"אנני" המחזמר הישראלי .

אנני חזרה לארץ הקודש כאשר המחזמר הוצג לבסוף  גם בישראל ב-2001 בגרסה עברית של הבמאי הידוע מנחם גולן ( שכבר ניסה את כוחו בהפקת עבר בסרטים על גיבורי סדרות ילדים כמו חסמבה ועזית וקופיקו וגיבורי קומיקס כמו סופרמן ואף ספיידר מאן ).  במחזמר כיכבה חביבת הילדים חני נחמיאס בתפקיד יוצא מאוד דופן עבורה בתור מנהלת בית היתומים המרושעת והוא זכה בפרס מחזמר השנה לשנת 2000/2001. המחזמר בגירסתו העברית עובד לספר בידי לא אחר מאשר מנחם גולן עצמו עם איורים של אני ועמיתיה בידי דני קרמן ,איורים שמעניין להשוותם לדמויות המקוריות של הרולד גרי .

       

א.א. : איך היגעת אל אנני ? מנחם גולן :  בעבר הרחוק בשנות החמישים והשישים הפעלתי  תיאטרון ילדים בשם "טילון " שבו היצגתי מחזות זמר לילדים ולנוער בעיקר בחופשות החנוכה. ההצלחה הראשונה שלי בשטח הזה היה "צלילי המוזיקה" ואחרי מפיקים רבים הציגו מאז מחזות זמר לילדים בחג החנוכה, מסורת שאני יצרתי. כך למשל יצרתי מחזמר לילדים "דוד וגולית " שהיה המופע הראשון שהוצג בהיכל התרבות . היינו עושים 3-4 הצגות ביום .

  שנים לאחר מכן ראיתי את המחזמר "אנני" בלוס אנג'לס וחשבתי שזה חומר מופלא לילדים והצגנו אותו בארץ בהצלחה גדולה עם חני נחמיאס בתפקיד הרעה דווקא מנהלת בית היתומים, ואני חושב שזאת הפעם הראשונה שהיא היפיעה בתפקיד "הרעה" בניגוד מוחלט לכל מה שהיה מקובל ממנה עד אז. . כאשר עבדתי על המחזמר כתבתי אותו גם כספר והשתדלתי לשמור על רוח העלילה .כך אני עושה תמיד על מחזמרים לילדים כותב את העלילה גם כספרים כדי שהורים יוכלו להקריא אותה לילדים.  א.א. לא רגילים לחשוב עליך כסופר . גולן : אני דווקא אוהב לכתוב לילדים. פירסמתי ספר נוסף לילדים על פי המחזמר שלי על "אליס בארץ הפלאות " .וגם כתבתי כמה ספרי ילדים נוספים אם כי לא כולם יצאו לאור. אני עובד עכשיו על סיפור שחרזדה מאלף לילה ולילה כמחזמר הבא לחנוכה וגם לפי זה אכתוב ספר .

 

  אנני ידידיה ואויביה כפי שצוירו בידי המאייר הישראלי הידוע דני קרמן.

יתכן שדווקא כיום בתקופת המדיניות הליברלית של בנימין נתניהו הדוחה על הסף כל התערבות של המדינה בחיי הפרט ומדבר לעומת זאת פעילות של אנשי העסקים למען הקהילה סיפורה של אנני היתומה שיודעת שאם לא תדאג לעצמה אף אחד אחר לא יעזור לה הוא רלבנטי גם בישראל. ובנתיים חזרה בארה"ב שמונים ושש שנים של יתמות היגיעו לקיצן .

כאשר הקומיקס של אני היגיע לסיומו הסופי ב13 במאי 2010 לאחר שמספר הקוראים של הסדרה ושל הרפתקאותיה של היתומה הנצחית הלך וקטן משנה לשנה. הסיפור האחרון על הרפתקאותיה של הילדה בת 86 השנים עסק בחטיפתה של אנני ממלונה בידי פושע מלחמה ממזרח אירופה  הידוע כ"קצב מהבלקן" .דדי ואשברוק שכרגיל מחפש אחרי היתומה המסכנה  מגיע למסקנה שאנני שוב אינה בחיים. אנני בנתיים מגיעה עם החוטף שלה חיה מאוד לגואטמלה.שם החוטף מודיע לה  שהוא אינו הורג ילדים למרות שהרג מבוגרים רבים .שיהיו לה חיים חדשים עימו. ובסיום המצמרר הזה הסתיימו'  לכאורה לפחות  86 שנות היתמות של אנני.

אבל בכל זאת סוף טוב הכל טוב. כעבור כמה שנים ניצלה אני בידי הבלש המשטרתי וכוכב סדרת הקומיקס המקבילה מאותה חברה דיק טרייסי ומאז היא מופיעה מידי פעם בסיפוריו. אני עדיין קיימת איפה שהוא כיתומה.

קישורים רלבנטיים

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

6 תגובות על “שמונים ושש שנים של יתמות : על סדרת הקומיקס "אנני"”

סקירה יפה.

שווה גם להזכיר את הספר שכתב תומאס מיהאן
(Thomas Meehan)
תיאור ריאליסטי של חייה של אנני, מאוד שונה הן מגרסת הקומיקס, הן מגרסת הסרט, אבל די מעניין ודי משכנע.

ולעניות דעתי, "וורבקס", ולא "וורברקס".

אנני שנעלמה לפני ארבע שנים לכאורה סופית בזרועותיו של טרוריסט סרבי מפלצתי עם סיום סדרת הקומיקס שלה (,חוזרת החל מה-1 ביוני 2014 בקומיקס של השוטר דיק טרייסי 0קומיקס באותה החברה המוציאה לאור ) שיצא לחקור את העלמותה המיסתורית לאחר שאביה המאמץ דדי ושברוק לא הצליח לאתר אותה ושככל הנראה מציל אותה מידי הטרוריסט כמה שנים אחרי….
http://comicsalliance.com/dick-tracy-little-orphan-annie-cliffhanger-comic-strip/

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

3 + three =