web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

הר הבית הוירטואלי

התאריך בעת פרסום כתבה זאת הוא תשעה באב ,יום חורבן בית המקדש ובתקשורת אנחנו שומעים הצהרות של גורמים שונים שיש להחריב את מסגד אל אקצה בהר הבית ולהקים במקומו את בית שלישי .
בנתים בהודו התחולל  אירוע דומה , שם אלפים מתו ועוד רבים עלולים למות בגלל שאיפת ההינדים להקים מקדש על חורבות מסגד מוסלמי שהוקם על חורבות מקדש שלהם במקום שבו נולד לפי המסורת האל קרישנה.
וכל אלה יהיו רק חזרה כללית למה שיקרה אם יחול שינוי כלשהו במעמד הר הבית ואם יוקם שם איך שהוא בית מקדש יהודי חדש כפי שמייחלות כמה קבוצות יהודיות קטנות כמו "נאמני הר הבית" וקבוצות פוליטיות גדולות וחזקות בהרבה כמו "זו ארצנו" של משה פיגלין.
והרי היה זה המקום הזה , הבסיס לאפוקליפסות רבות בספרות היפה ובמותחנים אין ספור , ששימש כעילה לפריצת המלחמה הנוכחית. מלחמה שבה היו עד כה מאות פצועים והרוגים משני הצדדים והמספר רק יגדל מדי יום ביומו בעתיד הנראה לעין, שלא לדבר על התוצאות האחרות , נזקים כלכליים עצומים , מכת מוות לתיירות, אוכלוסיות שלמות שחיות בחרדה ובחשש וכל זה רק ההתחלה שסופה מי ישורנו ומהצד אנשי כתות נוצריות שונות מחככים את ידיהם בהנאה , הנה הצעדים הראשונים אל האפוקליפסה שלה הם מייחלים כל כך ושאת סימניה הם מוצאים בכל אירוע שהתרחש במזרח התיכון מאז 1967 .
והעילה שהדליקה את חבית חומר הנפץ : ביקורו של אריאל שרון בהר הבית.
כפי שכבר צוין הייתה זאת עילה בלבד, אבל דומה שהפלסטינאים היו מתקשים למצוא "טריגר" אפקטיבי יותר מאשר הר הבית ,המקום השלישי בקדושתו ובחשיבותו לאיסלאם .
לאורך אלפי שנים היווה הר הבית מוקד של מאבקים ושנאה בין אמונות וכל זה בגלל מרכזיותו לאמונות המונותיאיסטיות השונות ובראש ובראשונה ליהדות .
זה לא יכול היה לקרות בימי קדם שבהם היו מרכזי פולחן שונים ומתחרים , להר הבית וירושלים , מקומות כמו שילה , דן , ובית אל ( הקרובה מאוד לירושלים ) שכל אחד מהם ניסה למשוך אליו יותר מתפללים אבל בגלל שהיו אלה מרכזים מקבילים בחשיבותם אף אחד מהם לא היה מסוגל לעורר את עוצמת הרגשות מהסוג שאנו נתקלים בו כיום בהר הבית . אין זה מן הנמנע שהמקדש של שלמה הוקם על חורבותיו של מקדש קודם כנעני או יבוסי כלשהו.
רק אחרי שירושלים הצליחה להפוך את עצמה למרכז היחיד של העם היהודי ( ובראש ובראשונה הודות לכותבי התנ"ך שחלקם לפחות באו מבין שורות הכוהנים והסופרים הירושלמיים ) הפך הר הבית ובית המקדש בתוכו ליותר מ"סתם" אתר קדוש , הוא הפך לאתר שכלפיו מרוכזים כל הרגשות של העם היהודי באשר הוא. ורגשות אלה נשארו ואף התחזקו גם לאחר חורבן המקדש בידי הרומאים .
הנוצרים הפכו את  המקום שנקרא כיום "הר הבית"  למשך זמן רב למזבלה , אבל המוסלמים החליטו שהמקום קדוש גם בשבילם וטענו שמשם עלה הנביא מוחמד השמיימה על גבי סוס הפלאים שלו אל בוראק. .
אבל הר הבית לעולם לא היה משיג עבורם את דרגת הקדושה שהיגיעה אליה אילולא המאבק הארוך שאותו ניהלו עם הצלבנים הנוצריים על ארץ ישראל ועל ירושלים . אחד הכלים המרכזיים של המוסלמים במאבק זה לחיזוק המורל במחנה שלהם הייתה תעמולה בלתי פוסקת על החשיבות האמונתית המרכזית שיש להר הבית , והמקום שהיה עד אז מקום משני עבורם הפך כתוצאה לבעל חשיבות עצומה גם בעיני האיסלאם . ספק אם הוא היה משיג מעמד זה ללא המאבק בצלבנים.
וכיום אנו עדים לתופעה דומה : רגשות ההערצה הדתית של המוסלמים להר הבית עוברים הקצנה שלא הייתה כמוה בעבר, עד שהם אינם מוכנים יותר לסבול את נוכחות שר ישראלי במקום , דבר שהם בהחלט היו מוכנים "לסבול " בעבר . כל זה תוצאה של תעמולה אבל תעמולה אפקטיבית ביותר ושנופלת על קרקע פורייה , וייתכן מאוד שכתוצאה ממנה יסרבו המוסלמים להתיר יותר בעתיד את כניסת לא מוסלמים במקום ויהיה להם תקדים לכך : כך בדיוק עשו היהודים כשהמקום היה שלהם בימי בית שני.
אל לנו לשגות באשליות : העולם המוסלמי עובר כיום תהליך של הקצנה דתית . סימני ברורים להקצנה זאת ניכרים היטב באפגניסטן ובצ'יצ'ניה וכעת גם כאן והמאבק על הר הבית הוא אחד הסימנים המרכזיים להקצנה זאת .
פורסמו אף ידיעות על כך שבכוונת הוואקף המוסלמי של הר הבית להזרים לשם מים קדושים ממכה עיר הקודש הראשית של האיסלאם ובכך להשוות את קדושת ירושלים לזו של מכה. במחשבה ראשונה הידיעות האלה נראו מטורפות לחלוטין . במחשבה שניה … מי יודע?
בכל אופן אין ספק שהוואקף עוסק שם כעת בעבודות שמטרתן להרוס כל נוכחות יהודית ונוצרית קודמת במקום .
עם כל הכעס שאני חש על ההרס שנגרם לעתיקות כתוצאה מהשיפוצים שנעשו בהר הבית בידי המוסלמים , אני יכול להבין היטב את חוסר ההתערבות של הממשלה בעניין . המצב כיום הוא שהמקום שוב אינו בידינו שכן אם ננסה לעשות שם את הפעולה הקטנה ביותר הדבר עלול להקים נגדנו מליארד מוסלמים משולהבים שרואים כעת במקום את ציפור נפשם.
ומה עם כל החלומות להקים את בית המקדש השלישי בהר הבית ? מאז ומתמיד היו חלומות כאלה אם כי לרוב דבר זה יוחס רק לימות המשיח. רק עם בוא הציונות נשמעו פה ושם הצעות בעניין וגם הן היו רק הצעות דמיוניות . כך הפסל בוריס שץ באוטופיה שלו " ירושלים הבנוייה " מציג חזיון של בית מקדש חדש שמסביבו נמצאת שדירת פסלים שמתארת את חייו של משה רבנו ( דבר שנראה מוזר , אבל יש לזכור שבתוך המקדש המקורי עצמו בקודש הקודשים היו פסלים של שני כרובים שהוצגו ויש על כך עדויות בכמה מדרשים של
רבנים נבוכים כעסוקים בקיום יחסי מין..)
לא מעטים בין הדתיים הלאומיים במדינה שואפים לכך ויש בינהם שתומכים ברעיון בצורה נלהבת .
יש את תנועת "נאמני הר הבית " שמציבים כל שנה אבן בניין לבניית בית המקדש השלישי ומייחלים לרעידת אדמה כלשהי שתהרוס את המסגד אל אקצא. אנשים אלה חולמים על גילוי ארון הברית שנעלם עוד מימי בית ראשון כדי להציב אותו במקדש החדש.
ואנחנו מוצאים רעיונות כאלה גם בקרב נציגי קבוצות פוליטיות שונות.

כך למשל החוזר בתשובה מוטי קרפל כותב בספרו "המהפכה האמונית " שהוא ספר היסוד האידיאולוגי של תנועת "זו ארצנו " בראשות משה פיגלין שבליכוד שיש ליצור "תרבות של הבית השלישי שאחד הדברים שנצטרך להתמודד עימם יהיה שאלת משמעותו התרבותית והרוחנית של המקדש . כל עוד לא נבין מדוע חיינו אינם חיים ללא המקדש ,מדוע הוא צורך קיומי עבורנו ומדוע לא ניתן יהיה לנו לפגוש באמת את בורא העולם בלעדי המקדש ..כל עוד שאלות אלה לא תהיינה שאלות כנות וכל עוד לא נמצא אתה תשובות עליהן ישאר עניין המקדש מעבר לתחום השגתנו ". קרפל קובע ש"האתגר של ההנהגה האמונית היא הכוונתה של התפתחות תרבותית העשויה להתנהל במשך שנים רבות במגמה ליצור את תרבות הבית השלישי. .."היא יעד אופרטיבי שניתן להתחיל לגשת להגשמתו מייד עם עלייתה של הנהגה אמונית לשלטון ".
משה פייגלין מנהיג "זו ארצנו " אישר בראיונות שדעות אלו של קרפל אכן מקובלות עליו ואם וכאשר יגיע לשלטון ( וכידוע כוחו בתוך הליכוד הולך ומתחזק ) הוא יפעל בכיוון זה.

 

וכמוהם חושבים ומאמינים בכך גם אנשי כתות נוצריות קיצוניות שונות שמאמינות שדבר זה יקרב את קץ העולם ובכך הם כנראה צודקים. נראה שקבוצות אלה הן המממנות את אותן קבוצות קיצוניות יהודיות הפועלות למען בית שלישי ומשמשות למעשה כעושות דברם של אותם נוצרים שאינם בלשון המעטה "אוהבי ישראל " .
הבעיה היא שגם אם תהיה רעידת אדמה כזאת שתהרוס את המסגד סביר להניח שהמצב לא ישתנה שכן המוסלמים לא יאפשרו לבנות שם כל מבנה אחר פרט למסגד כל נסיון לבנות שם בית מקדש כפי שמייחלים "נאמני בית המקדש " יביא לאיומה במלחמות, מלחמת דת.המאמינים בבית המקדש השלישי טוענים שאין לנו לחשוש מפעולה מוסלמית כנגדנו בתגובה אולם למרבית הצער זהו סיכון שפשוט איננו יכולים לקחת על עצמנו וגם איננו יכולים לקוות להתערבות אלוהית לטובתנו שתמנע מלחמת דת כזאת שכן אין שום וודאות שזאת אכן תופיע  ואם יתברר שבוני בית המקדש השלישי טעו בחישוביהם הדבר עלול להביא להתלקחות שתביא לחורבן מדינת ישראל והעם היהודי כולו. שטח האדמה הזה במקום שמכונה "הר הבית " פשוט אינו שווה את הסיכון הזה.
מה אפשר לעשות האם אפשר לבנות בית מקדש חדש בלי לגרום למלחמת דת כזאת ?
האמת היא שכאשר היה קיים בית המקדש השני הוא היה תמיד במרכז של סכסוכים דתיים שונים . תמיד היו קבוצות שסירבו להאמין בסמכותו ובקדושתו כמו קבוצת כת מדבר יהודה שייחלו לבנייתו של בית מקדש טהור ו"אמיתי" כפי שאנחנו למדים מהמגילות שהשאירו אחריהם . אפשר לקבוע בוודאות שגם אם יבנה בית מקדש חדש ואיך שהוא הדבר לא יביא למלחמת עולם הוא רק יביא לפריצה של סכסוכים דתיים חדשים . לשלום ולשלווה עולמית  שאליה מייחלים השואפים לבנייתו הוא לא יביא.
יש לציין שחורבן בית שני היה למעשה ברכה ליהדות שכן כתוצאה ממנו נוצרה היהדות הרבנית המשנאית תלמודית שאינה זקוקה לכל מקום פולחן מרכזי ולמעשה יש בה חזרה לתקופה שלפני עליונותה המוחלטת של ירושלים כאשר היו "במות" ומקומות פולחן בכל מקום , דבר שהנביאים תקפו אותו ומלאכים כמו יאשיהו רדפו בחרי אף . ספק אם רב חרדי בבני ברק שמודע היטב לדברים האלה מעוניין בבנייתו מחדש של בית המקדש שעם הכהונה החדשה שבו רק עלול לפגוע במעמדם של הרבנים , מעמד שהושג רק לאחר חורבן מעמד הכהונה של ימי בית שני.ספק רב אם היהדות החרדית או כל דת כיום זקוקה למקום שבו מקריבים מדי יום בעלי חיים דבר שכל הדתות הגדולות זנחו אותו מזה כבר כפרימיטיבי .
הר הבית הוא כיום מקום קדוש באמת רק לאותן קבוצות שמעונינות בבניית בית המקדש ואלה הן מיעוט גם בקרב הציבור הדתי.

ומעבר לכך מה אם כל הטענות שהר הבית הוא "הר הבית " מקום בית המקדש בכלל טעות ביסודן ? יש כיום טענות כבדות משקל ביותר שמראות שבית המקדש כלל לא עמד במקום שבו עומד היום אל אקצא .ויתכן עד כמה שזה מפתיע שטענות הוקאף המוסלמי שמעולם לא היה בית מקדש יהודי במקום שעליו עומד המסגד הן נכונות ומדוייקות ..
כיום נראה שהמקום שעליו נבנה המסגד לא היה שום דבר יותר מהמזבלה הקדומה של ירושלים שאליה הוליכו את המוסלמים יהודים והיציגו אותה כמקום בית המקדש הקדום אם כי זה מעולם לא עמד שם, המטרה הייתה ככל הנראה להרחיק את המוסלמים מהמקום האמיתי של בית המקדש  .
עבור המזבלה הקדומה של ירושלים אנחנו צריכים לפתוח במלחמת דת עם מיליארד מוסלמים? מבחינתי המוסלמים יכולים להישאר עימה.
ובכל זאת מכיוון שבשנים האחרונות מתברר לנו יותר ויותר עד כמה אנשים עדיין זקוקים למקום פולחן מוחשי כלשהוא ( ותוכיח הנהירה ההמונית לקברי הקדושים השונים המתגלים לבקרים) ניתן להעלות על הדעת בניית בית מקדש חדש עבור אותם האנשים שכל כך רוצים בכך . אבל הוא לא יוכל להיות בהר הבית ,יהיה עליו להיות במקום אחר , למשל , כפי שהציע תאודור הרצל , על הכרמל . ומכיוון שאמונות הן פרגמטיות סביר להניח שלאחר שיבנה ,המקום הנקרא " הר הבית"  המוסלמי ישכח . למעמד הכוהנים החדש שיווצר במקדש הזה יהיה כל אינטרס שבעולם להשכיח ולהמעיט בחשיבותו של המקדש הקודם וימצאו מספיק תירוצים דתיים מדוע הר הכרמל (נניח) הוא ההר הקדוש באמת, בדיוק כפי שאירע כאשר ירושלים תפסה את מקומם של בית אל ושילה. ולאחר כמה דורות הר הכרמל כבר יראה כהר הקדוש באמת מקדמת דינה ואנשים יתקשו להבין מה היה העניין הזה עם המקום הנקרא " הר הבית" .

 

בית המקדש הוירטואלי .ציור מאת יצחק חיוטמן.

אפשרות אחרת ומעניינת מאוד שאותה הציע האדריכל יצחק חיותמן , היא שניתן יהיה לבנות בית מקדש "וירטואלי " במציאות וירטואלית של הסייבר ספייס שאנשים יוכלו לבקר בו ואף להקריב בו קורבנות במציאות וירטואלית . חיותמן טוען כי אנשים רבים כיום זקוקים למקום כמו בית המקדש כדי להרגיש יתר קירבה עם האלוהות ועם העולם הרוחני. לדעתו בבית מקדש וירטואלי יהיו להם את כל היתרונות של בית מהמקדש כמקום להתייחד בו עם האלוהות ללא החסרונות של מקום מוחשי אקטואלי שרק גורם לשנאה בין עמים ואמונות.ואחרי הכל בית המקדש שלו מיחל מוטי קרפל לשם התחדשות אמונית אינו חייב להיות על  המקום הנקרא "הר הבית"  הוא יכול להיות בכל מקום שיקבע בידי הקובעים שהוא "המקום הנבחר ".
חזיון אוטופי ? אולי , אבל דומה שהחלופה שבה אנשים שופכים את דמם עבור כמה קילומטרים רבועים של אדמה היא החלופה הגרועה יותר. אם זה היה תלוי בי הייתי מעדיף בכל זמן הר בית וירטואלי על הר הבית אמיתי שבמקום להביא לשלום ושלווה רק מביא להרג המוני .דומה שהדתות היום רחוקות מאוד מלהיות פרגמטיות , אבל ייתכן שבמקרה הזה פרגמטיות היא הכרחית כדי למנוע את חורבן המזרח התיכון ואולי גם כלל המין האנושי.

קישורים רלבנטיים

איך לבנות בית מקדש וירטואלי ולהציל את העולם  

מקומו האמיתי של בית המקדש

 

מכון בית המקדש

אבן השתיה והחורבן

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

16 תגובות על “הר הבית הוירטואלי”

שתי הערות
א. פולחן האבנים משגשג בשלוש הדתות וזה מעורר מחשבות נוגות. אצל הערבים: הכעבה במכה ואבן השתייה מתחת לכיפת הסלע שעל הר הבית. (כדאי לזכור כי אצל הערבים טרום מוחמד הפולחן כולו התבסס על אבנים קדושות, הכעבה הייתה אבן מקודשת טרום מוחמד).
אצל הנוצרים: כנסיית הקבר שבטבורה סלע הייתה בעצם מודל לחיקוי ארכיטקטוני בבניית כיפת הסלע. אצל היהודים: זו קצת בדיחה כי הכותל הוא רק קטע מחומה חיצונית שנבנתה ע"י הורדוס שהיה במקורו גר אדומי, מלך שחיסל את בית חשמונאי ודי מושמץ.
ב. את ירושלים פקדו כבר רעידות אדמה ומסגד "אל-אקצה" שוקם ושופץ אי אילו פעמים, כיפת הסלע לעומת זאת בשל העובדה שנבנתה על סלע עמדה היטב בפני פגעי הטבע.

שלום – שתי נקודות בהקשר למאמר.
1. לא ניתן להתעלם ממעמדו של הר הבית "הנוכחי" אשר נטוע עמוק בלב ליבו של היהודי המאמין ואף הציוני. שכן, מדובר בנקודה אליה נשואות עיני היהודים מזה 2000 שנה. כאשר מתפללים לכיוון י-ם פונים להר כמובן. ולכן כל רעיונות השדרוג והחידוש אינם פרקטיים. כדי להתמודד עם דת ואמונה יש לשחק בכללי המשחק שלהם ולא ניתן להמציא אותם מחדש. ולכן אל לנו להקל ראש בעוצמתו הרוחנית והרגשית של ההר.

2. לגבי פיתרון. לא ניתן להגיע לפיתרון עם המוסלמים. כמו שציינת הם אכן נמצאים בימי הביניים שלהם וההסלמה ניכרת בכל. החשש הגדול הוא שגם אנחנו ניכנס לימי הסלמה ונאבד את זכותינו ההסיסטורית לשבת כאן בארץ. ישיבתנו נבחנת לאור העמידה שלנו אל מול הפיתויים כגון בית מקדש. הניסיון הבן-גוריוניסטי להעתיק את מרכז הכובד הממלכתי אל גבעת רם השכנה הוא הוא הפיתרון.

מחקר חדש של ד"ר יוסף פטריך מהמכון לארכיאולוגיה של האוניברסיטה העברית מגלה: בית המקדש בכלל לא עמד על מקום מסגד "אל אקצא" של היום. ממצאים שעד כה התעלמו מהם מראים שהמקדש נממצא מזרחה למקום שבו חשבו עד כה שהוא נמצא והוא לא עמד בניצב לכותל המערבי . מדובר בבור מים אדיר מידות הנמצא מתחת לרחבה העליונה של הר הבית סמוך לפינה הדרום המזרחית שלה .

הסלע שעליו נבנה מסגד אל אקצא במאה השביעית לספירה נמצא לחלוטין מחוץ לתחום בית המקדש.וזה גם הגיוני שהרי כידוע לפי המסורת ההמוסלמית פנו המוסלמים ליהודים בעיר ושאלו אותם היכן בדיוק נמצא בית המקדש כדי שיכולו להקים במקום מסגד. ההיגיון אומר שאותם יהודים לא היו טורחים למסור למוסלמים את

המיקום המודייק למטרה זאת ,גם בהנחה שהיו ודעים אותו .

יש לקוות שאולי גילוי זה יחליש מעט את להבות הפנטיות הדתית של שני הצדדים .שהרי עם מסגד אל אקצא ובית המקדש אינם שוכנים באותו המקום כי אז הם לא באים האחד על חשבון השני .

מצד שני אפשר לסמוך על הואקף המוסלמי שכשישמע על כך ינסה ליצור עובדות בשטח ולהקים בדיוק שם מסגד חדש אם כי כידוע הוא מכחיש את העובדה שאי פעם היה שם מקדש יהודי .

הרי בניית בתי מקדש נבנים בידי האדם ותו לא אין שןם התערבות אלוהית בעניין הבניה , כמו כל דבר שנבנה על ידי האדם גם הוא נהרס בידיו ,אני עדיין לא מבין על מה המהומה עמים שלמים נעלמו דתם נעלמה בתי המקדש נעלמו כמו כל דבר אחר בהיסטוריה האנושית,אזי בית המקדש שעדיין לא נמצא ממנו איזה שהוא פירור ולו הקטן ביותר נעלם הושמד נכחד ,אזי למה להרוס מקום קדוש שקיים ,

שקיים לקדוש והרי הוא נבנה בידי אדם ואין שום התערבות אלוהית בבנייתו.
וכבניין כזה מותר ואפשר ורצוי לערוך בו וסביבו חפירות ארכיאולוגיות. בשם המדע, לא בשם הדת

האם יש דרך לבנות בית מקדש בהר הבית בלי להביא למלחמת עולם שלישית ?
האם יש דרך לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה ?
יצחק חיות-מן חושב שכן באמצעות בית מקדש הולוגרפי שיוקם מעל לאל אקצה .
ראו
איך לבנות בית מקדש וירטולי ולהציל את העולם
http://www.notes.co.il/eshed/62670.asp

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

1 + seven =