web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

יאיר לפיד נגד דודו טופז

ידיעה בעיתון : מסתבר שמנהיג שינוי העיתונאי יוסף לפיד מעוניין שבנו העיתונאי ואיש הטלוויזיה יאיר לפיד יהיה יורשו וינהיג אחריו את "שינוי".
יאיר לפיד התפקד עכשיו למפלגה וזה מחזק את האפשרות הזאת .
דעתי היא שאם יאיר לפיד יחליט להנהיג את  "שינוי " אז יש לו סיכוי טוב לגבור על כל מי שיעמוד כנגדו  בגלל עצם ידוענותו אלא אם כן יהיה זה הבדרן דודו טופז שגם הוא התפקד לאחרונה ל"שינוי" ומזה כמה שנים מדבר על שאיפות פוליטיות .
אני צופה כאן מצב אפשרי שבו בעתיד הלא רחוק לפיד וטופז יתמודדו בינהם על הנהגת "שינוי" .תזכרו איפה קראתם את זה לראשונה.
אני עצמי אגב החלט תומך במועמדותו של יאיר  לפיד ,מתוך העדפה לא רציונלית וקבועה של סופרים ואנשי ותקשורת  בשלטון על עורכי דין כלכלנים בנקאים וכו'.  

ובעניין אחר רשימה מעניינת ב"העין השביעית " מראה על כך שחברי כהכנסת שלנו כמעט שאינם מנצלים את האפשרויות שפותח  עבורם האינטרנט ועל ידי כך הם מאבדים את אפשרות להיות בקשר קרוב ולא אמצעי עם הבוחרים שלהם . אנשי תקשורת אמיתיים לעולם לא היו עושים את הטעות הזאת בין שיש להם ובין שאין להם זמן לכך אחרי הכל בשביל מה יש עוזרים ?

קישורים רלבנטיים

 

מדוד המלך עד דודו טופז

מדודו טופז ועד משה רבנו

 

 

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

15 תגובות על “יאיר לפיד נגד דודו טופז”

איש אחד הולך ברחוב ואומר
אחת שתיים שלוש ארבע
one two three four

שואלים אותו מה אתה עושה?
אני, אני סופר ומתרגם…

יאיר לפיד, הוא עיתונאי, סופר, איש רוח ורפורמטור לעת מצוא מסוג מאוד מיוחד ותקדימי
כזה שמקבל חוזים שמנים מבנק הפועלים
ומפרשן את משדר הבחירות של ערוץ שתיים כאשר אבא מככב בבחירות עצמן

סופר כמו שאני דוגמן.

גם פרשת אי יווני עוד תהיה ללפיד ג'וניור.
וזה חשוב גם לעניין החלק השני: אני מניח שלפיד ג'וניור יודע לגלוש באינטרנט.

שאתה תתמוך באדם חסר כל ניסיון והשכלה בתחום הציבורי לתפקיד פוליטי כה רם.

הוא פירסם כמה ספרי בלשים נסבלים וספר ילדים אחד לא רע בכלל.
עכשיו אם אני צריך לבחור בין עורך דין חסר ניסון ציבורי שלא שמעתי עליו מעולם ובין רואה חשבון חסר ניסיון ציבורי שלא שמעתי עליו מעולם ובין בנקאי חסר ניסיון ציבורי שלא שמעתי עליו ובין סופר ההעדפה האוטומאטית שלי תהיה תמיד לבחור בסופר .
כמו שאמרתי ההעדפה היא לא אובייקטיבית
ונכון סופרים בפוליטיקה זה לא בהכרך תמיד מצליח אבל כמה מהפוליטיקאים הגדולים היו סופרים צ'רצ'יל ודישראלי הם שתי דוגמאות ידועות .
כמובן שיש תמיד לזכור את ההערה של פול ג'ונסון שסופרים הם בדרך כלל האנשים שידדעים הכי פחות לדאוג לענייניהם האישיים ולכן קשה לסמוך עליהם שידעו לדאוג לענייני אחרים . אבל מצד שני הם יכולים להביא רעיונות שלא יהיו לאחרים.

כבר עבר את השלב האבולוציוני של בחירה לא ראציונלית

כדי לדייק, התחזית שיאיר לפיד יהיה רה"מ ב2026 היתה של אמנון דנקנר.
חוץ מזה "הארץ" כתב על זה "נחיה ונראה"

מילא טופז. נראה אותו מתמודד מול פרס בלי להזיע

לעומת יאיר לפיד?

אין לי בעיה עם זה שיש לו חוזה שמן עם בנק הפוכלים. מותר לפוליטיקאי לעתיד להרוויח כסף. עם הטייטל 'סופר' קצת קשה לי. בלשון המעטה.לפיד הוא לא אינטליגנטי במיוחד, לא משכיל (לפחות את ההשכלה אי אפשר לשלול מאבא יוסל'ה) והוא דמגוג פופוליסט (גם את זה אי אפשר לשלול מהאבא, כמו גם ממרבית ניבחרינו).
לא שלפיד (או טופז) יכולים לדרדר את הפוליטיקה הישראלית, אבל למה לתמוך בהם ולא לחפש דמות קצת יותר מרשימה.

ושוב ל"עיקר". יאיר לפיד -סופר? עגנון מתהפך בקברו וגרוסמן במיטתו.
לפיד סופר כמו שטופז קולנוען.

לעומר ולאורן, בואו נתחיל בגילוי נאות מצידי: קראתי רק ספר אחד של יאיר לפיד, "הראש הכפול". הוא קולח, רהוט, שנון לפרקים, יש בו עלילה של ממש (בשונה מספרות האווירה המקובלת היום), הוא מותח והוא אפקטיבי. בבּוּקר הספר כבר לא יזכה, ולא רק בגלל שהוא לא תורגם לאנגלית, אבל כבר קראתי ספרים גרועים בהרבה ממנו. ניכר על יאיר לפיד שמלאכת הכתיבה לא זרה לו: הוא מצוי בטכניקה, ומבחינה מקצועית הכתיבה שלו משוייפת למדי לדעתי. אם קראתם משהו שלו, נראה לי שהבמה פתוחה לביקורת. אבל ככה סתם, להשמיץ בלי סיבות, דוגמאות, נימוקים, חיזוקים ואימרות שפר לרוב? בשביל מה התכנסנו פה? אפשר לא לסבול אותו (ואכן אני לא סובל אותו מבחינה אישית), אבל זה באמת קשור?

אז למה בעצם יאיר לפיד לא סופר? רק בגלל שהוא מתפרנס גם מדברים אחרים? הוא סופר כמו שג'ון גרישם סופר – לא איכותי במיוחד, אבל התואר סופר לא שמור רק לאלה שזוכים בפרסי נובל. הייתם אומרים על לימור נחמיאס שהיא לא סופרת? יש מקום לכולם.

ואגב, אין בכך משום הבעת דיעה פוליטית. גם אני לא אבחר ביאיר לפיד, אם וכאשר, וסיבותיי עימי, אבל לא בגלל שהוא לא סופר. גם האחרון של שרון לא היה משהו, אם אתם שואלים אותי. אפילו במועמדות לפרס ספיר הוא לא זכה.

וס. יזהר, כמובן.

לא עובדת היותו של לפיד סופר או לא סופר היא הבעייתית, אלא יותר היותו, נו, כבר אמרו את זה לפני, לא גאון גדול.

ונפוטיזם מישהו אמר כבר?

קראתי רק חלק מספר אחד של לפיד ואני בכלל לא זוכר איך קוראים לו (אולי משהו עם תיאטרון או הצגה). זה היה ספר טיסה לא מהגרועים ביותר. קראתי כמה טורים וכתבות בעיתון. שמעתי אותו (אולי פעמיים) בטלוויזיה.

הוויכוח כאן הוא לא על עתם הטייטל 'סופר'. השימוש בטייטל כמנוף פוליטי מרמזת לכאורה על איכויות אינטלקטואליות וניחוח רומנטי – 'סופר' – איש רוח – איש בעל מעוף מחשבה, כושר התבוננות וכו'. יאיר לפיד (כסופר) לא עומד בקריטריונים והעובדה שכתביו פורסמו ע"י הוצאת ספרים לא משנה את העובדות הנ"ל. לכן אני לא אצביע ליאיר לפיד האדם, לא ליאיר לפיד האזרח וגם לא ליאיר לפיד ה'סופר'.
וכמו שכתבתי למעלה, העובדה שיש לו הכנסות נוספות ומכובדות ואינו תלוי בכתיבה אינה מעלה ואינה מורידה. להפך – הון עצמי לא הזיק לאף פוליטיקאי.

גם אני קראתי את ספריו של לפיד הכתובים בצורה קולחת ומשעשעת למדיי.
ראיתי את התוכניות שלו קראתי את הטורים .אהבתי בעיקר אהבתי.
כמובן שיש מקום לשיפור בכל דבר- בכתיבה בהגשה.. אבל כל ביקורת עליו מתבססת על משהו שראיתי/שמעתי/קראתי במו אוזניי. לפיד עדיין לא הספיק בכלל להוכיח את עצמו בתחום הפוליטיקה. עד אז נראה לי שמן הראוי להפסיק עם ערות המעליבות המתבססות על במם..ממ.. שום דבר!!!
זה שהוא סופר עיתנואי טוב או גרוע עדיין לא מרמז במקצת איך תתנהל הקריירה הפוליטית שלו, ואם בכלל.
בנתיים אני מחכה…

אם יאיר לפיד יכתוב את המצע של שינוי, לא יהיה אדם אחד במדינה שלא יתמוך במצע.
אולי חוץ מכמה קטנוניים שיחפשו תוכן ממשי במצע…

[…] יאיר לפיד נגד דודו טופז רשימה שבה חזיתי התמודדות בין יאיר לפיד ודודו טופז על ראשות הממשלה בעתיד. התחזית הופרכה כידוע כתוצאה מהתאבדותו של טופז בבית הכלא. אולם כמה ימים בלבד לפני שנתפס בידי המשטרה ,הייתה לי שיחה מעניינת ביותר עם טופז  שכללה גם  את חוות דעתו  לגבי תחזית פוליטית  זאת בפגישה שהוא קיים עימי ושבמהלכה סקר לפני את חייו. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

nineteen + 15 =