web analytics
קטגוריות
קולנוע

ואם לא מחר, אז מחרתיים? : עידן הקרח המתקרב בסרט "היום שאחרי"

מקדימון היום שאחרי מחר :

אומרים עולם סופו באש
אומרים בכפור .
כמי מין התשוקה טעם
אני עם חובבי האש .
אך עם שנית יחרב עולם
שנאה לימדה אותי ודאי
לאמור : לשם החורבן הכפור
גם הוא גדול
ויש בו די .
( רוברט פרוסט )

בימים אלה עלה למסכים הסרט "היום שאחרי מחר " של  אמריך, האיש שרקח לנו בעבר את הסרט "סטאר גאט " ששימש כבסיס לסדרת הטלוויזיה בשם זה , ואת "אינדפנדנס די" המצליח מאוד על פלישה חייזרית לכדור הארץ ואת "גודזילה " המשעמם על מפלצת ענק דינוזאורית שמשתוללת להנאתה בארה"ב , רקח הפעם סרט אסונות אולטימטיבי שמתאר את חורבן התרבות המערבית לא פחות.
והסיבה היא לא מלחמה או חייזרים פולשים מעולם אחר או סתם לוחמים מוסלמים ג'יהאדיים אלא סופת ענק שגורמת לעידן קרח חדש דווקא כתוצאה מהתחממות כדור הארץ שגורמת להמסת הקרחונים בקטבים ואלה מצידם מקררים את הזרם הצפון האטלנטי באוקיינוס שמחמם את חצי הכדור המערבי . וכל זאת בתקופה קצרה של כמה שבועות (!) שמביאה לחורבן ניו יורק ולוס אנג'לס והפיכת מיליוני אמריקנים לפליטים במקסיקו בהיפוך אירוני של המצב הנוכחי שבו מיליוני מקסיקנים מנסים לחמוק לתוך גבולות ארה"ב.
לכאורה זהו עוד סרט אסונות שיגרתי מהסוג שהיה נפוץ במיוחד בשנות השבעים,שהתבססו על פחדים אמיתיים בסרטים כמו "רעידת אדמה " שתיאר את חורבנה של לוס אנג'לס בידי רעידת אדמה ענקית ( שעל פי כל התחזיות אכן תתרחש בעתיד הלא רחוק ) אבל לאמיתו של דבר הוא יותר מכך.

עידן קרח חדש ?

הסרט נוגע בבעיות שעליהן אכן יש דיון סוער ביותר בקהילה המדעית והפוליטית וכתוצאה כבר עכשיו גם הסרט הפך למוקד של דיונים חריפים מהסוג ששום סרט מדע בדיוני אחר גם לא אלה עם נושאים קרובים כמו "טויסטר " של מיקל קריצ'טון שתיאר גם הוא סופות ענק לא זכה בהם בשנים האחרונות . אמנם כפי שאמר כבר מרק טויין "כולם מדברים על מזג האוויר אבל איש לא עושה שום דבר בעניין " אבל העניין בנושא הוא עצום וכך למשל ערוץ מזג האוויר בכבלים האמריקניים שכל כולו הוא דיווחים על מצב האקלים זוכה לגידול קבוע במספר צופיו שהיגיעו כיום ל105 מיליון איש ב-22 השנים מאז שהוקם . מסתבר שיש הרבה מאוד אנשים שמתעניינים במזג האוויר.
והרבה מאוד אנשים מודאגים מאוד כתוצאה מהתחממות כדור הארץ. והועלה הרעיון המדהים לכאורה : אולם האם דווקא בגלל זה אחרי הכל צפוי לנו בעתידנו הקרוב עידן קרח דווקא ?


זה מה שחשבו לא מעט אנשים בשנות השישים והשבעים. בשנות השבעים פורסם בעברית ספר של סופרי המדע הפופולארי דוגלאס אורגיל וג'ון גריבין בשם "החורף השישי " שתיאר את עידן הקרח הצפוי לאנושות בקרוב.היום לכאורה הטענות האלה נראות מטורפות יותר מאי פעם שכן ההפך נראה כצפוי.

אולם יש חוקרים שטוענים שגריבין ושות' צדקו אחרי הכל וכי מה שצפוי לנו כתוצאה מהשינויים האקלימיים וכבר בעתיד הקרוב הוא  התקררות  ולא התחממות.

נפילת המלאכים | לארי ניבן, ג'רו פורנלו, מייקל פלין, חדר קריאה, יד שנייה

 בין התומכים בטענה זאת נימצא סופרי המדע הבדיוני הידועים לארי ניבן ג'רי פורנל ומיקל פלין שפירסמו כולם ביחד ספר מדע בדיוני שאותו כתבו כולם ביחד בשם "נפילת המלאכים "
שבו כתוצאה מעצירת ההתפתחות הטכנולוגית על ידי שומרי סביבה מטופשים למיניהם התחממות כדור הארץ אכן נעצרת ובמקומה מגיע מיידית עידן קרח חדש הקרחונים גולשים מהצפון ומהדרום ורומסים כל חלקה טובה.

הרעיון המרכזי של הסרט הוא שכתוצאה מההתחממות וקיפאון בזרם המים ייווצרו סופות ענק שיהרסו את התרבות המוכרת לנו . הרעיון הוא של סופר המד"ב ויטלי שטרייבר שהוא גם שקרן ידוע.

(כתבה גדולה על ויטלי שטרייבר כאיש המשפיע ביותר על שנת 2012 ראו כאן )
לצד סיפרי אימה ידועים כמו "הרעב" על ערפדים שהפך לסרט עם קטרין דנב הוא פירסם כמה ספרים רבי מכר שבהם הוא מספר על חטיפותיו החוזרות ונשנות בידי חייזרים שביצעו בו ניסויים, מעשי סדום , לקחו אותו למסעות בזמן וכו' וכו'. הספר הראשון בסדרה זאת גם הוסרט והחייזרים האלה היכניסו הרבה כסף לחשבון הבנק של שטרייבר.
הוא גם ידוע ביכולתו לקחות פחדים אופנתיים ולהציג אותם בצורה ריאליסטית כמו בספרו "יום המלחמה " שתיאר את ארה"ב לאחר מלחמה גרעינית שהתחוללה ב-1988 .

ב-1999 פירסם שטריבר ביחד עם שותף , ארט בל ( שדרן ידוע בנושאי מיסטיקה וקונספירציות ) ספר בשם:

THE COMING GLOBAL SUPERSTORM.
שהוא הבסיס לסרט של אמריך.

בספר זה טוענים השניים  כי התחממות כדור הארץ עלולה להביא וכבר בעתיד הקרוב מאוד לסופת ענק שתשמיד את התרבות האנושית. הפרקים העובדתיים ספר משולבים בפרקים כמו סיפוריים שמתארים את ההשפעות המצמררות של סופה זאת על מקומות שונים בעולם.
יש לציין שהטיעונים של שטייבר ועמיתו נראים לגבי אפשרות זאת הם חזקים ומשכנעים למדי.
אלא שאז הם באים ומחלישים אותם כאשר הם מביאים פרקים על ציליביזציות קדומות אטלנטיס) שהושמדו בידי סופה מעין זאת. בעשורים קודמים הטיעון היה על סמך אותם "הוכחות " בדיוק שהשניים מביאים בספר זה היה שאותה תרבות קדומה הושמדה בידי נשק גרעיני , מסתבר שדרך החורבן משתנה בהתאם מה שאופנתי בכל עשור.
בכל אופן הספר זוכה לתשומת לב גדולה לצד הביקורות הקשות מאוד ( ויש להודות שעם כל הפיקפוק שמעורר כל מה ששטריבר קשור בו יש בו משהו שאינו נותן מנוח ) והוא שימש כבסיס לסרט.

התחממות בחזית הפוליטיקה

בארה"ב הסרט עורר חילוקי דעות עצומים שאפילו הנשיא בוש מעורב בהם. על פי הדיווחים אנשי נאס"א קיבלו הודעה בהולה בדואר האלקטרוני מאנשי הנשיא בוש שבה הוזהרו שלא להתראיין בנושא הסרט שהוא ביקורתי מאוד לגבי המדיניות האקולוגית של בוש וסירובו לחתום על הסכם קיוטו.

נראה שחוגי הנשיא חוששים שגם הסרט יכול לגרום לנזק למעמדו של הנשיא לא פחות מהמלחמה הנגררת בעיראק . בכל אופן כשהעניין נחשף בתקשורת אנשי נאס"א הכחישו שקיבלו הודעה כזאת וכך גם חוגי הבית הלבן.הבית הלבן מסרב להגיב על הסרט שבו מוצגים נציגיו ( הנשיא וסגנו בסרט מזכירים מאוד במראה החיצוני ובהתנהגות את בוש וצ'יני ) באופן שלילי למדי .
לעומת זאת האל גור שהתמודד כנגד בוש בבחירות הודיע שהוא תומך בסרט, עוד לפני שבכלל צפה בו, והצהיר שינהל שורה של הרצאות במקומות שונים כדי להזהיר על סכנת השינויים האקלימיים. פעילי אירגוני סביבה שונים מנצלים את הסרט כדי להעביר דפים על פעילותם לצופי הסרט בעת כניסתם ויציאתם ממנו .וחוקרים ומדענים בנושאי אקלים שהסרט מביא תשומת לב גדולה מאי פעם לנושאי מחקרם הפכו לאורחים מבוקשים בכלי התקשורת.
נשאלת השאלה האם אכן יש בסיס כל שהוא למהומה הגדולה ? האם אכן צפוי לנו בעתידנו הקרוב עידן קרח חדש וסופות ענק שכמוהן לא נראו מעולם ?

להלן ראיון עם  ד"ר אמנון סטופ   המנהל המדעי של צומת נאס"א בישראל  הקשורה למערכת תצפית על כדור הארץ של נאס"א ,ועוסק בחקר השינויים האקלימיים.

א.א. מה דעתך על הסרט ?

 

ד"ר סטופ : מבחינה מדעית הרעיון הבסיסי הוא נכון, בהחלט יש התחממות של כדור הארץ תיתכן השפעה של זה על הזרימה של המים החמים כפי שמתאר הסרט אבל הפרטים הם מאוד מוגזמים מסיבות דרמטיות והתסריטאי הגזים אותם בכוונה. אבל נהניתי מהסרט .
א.א. האם תיתכן סופת על כזאת שמתוארת בסרט ובספר של שטריבר ?
ד"ר סטופ : צריך להיזהר מאוד כשמדברים על אקלים אבל לפי כל מה שאני יודע זה לא אפשרי. המערכת של האקלים ובמיוחד של האוקיינוס מגיבה הרבה יותר לאט ממה שראינו בסרט. לא יתכן שבתוך חמישה ימים או שבוע כל אמריקה הצפונית תהיה מכוסה בקרח ולא יתכן שהים בניו יורק יקפא בתוך כמה ימים. זה יכול לקרות אבל לאורך תקופה של עשרות אן מאות שנים.
סופת על כזאת תצטרך הרבה מאוד אנרגיה. וכלל לא ברור מאיפה האנרגיה תבוא ,הוריקן צריך מים חמים ובסרט מתוארת קפיאת המים
. אבל נכון שבמצב של התחממות בהחלט יתכנו סופות עצומות והוריקנים לעיתים קרובות יותר ממה שאנו רגילים כיום. אבל לא סופת על שהיא חזקה פי 1000 כמתואר בסרט. סופת על כזאת לפי כל מה שאני יודע היא בלתי אפשרית.
א.א. האם כדור הארץ אכן מתחמם ?
ד"ר סטופ: עד לשנים האחרונות אכן היה ויכוח עז בעניין הזה בקהילה המדעית בין אלה שטענו שיש התחממות ובין אלה שלא חשבו כך , אז כיום אין אף חוקר בתחום שמתנגד לכך שכדור הארץ אכן מתחמם השאלה היחידה היא: מי גרם לכך בני אדם או תהליכים טבעיים.הרוב המוחלט של החוקרים היום חושבים שזה תוצאה של פעילות אנושית ולא תהליכים טבעיים .
א.א. : האם ניכנס אחרי הכל לעידן קרח ?
ד"ר סטופ : ההתחממות אכן יכולה לגרום להתקררות לזמן מסוים אבל בסופו של דבר ההתחממות תחזור אמנם איננו יכולים להיות ודאיים אבל לפי כל המחקרים שאני מכיר ההתחממות תנצח לבסוף, כך שלהערכתי לא צפוי לנו עידן קרח חדש. אבל גם אם היינו נכנסים לעידן קרח זה לוקח לפחות 1000 שנה מאחר שקרחונים זזים מאוד לאט ולא תוך כמה שבועות כמתואר בסרט .
הדבר המעניין הוא שלפי לוח הזמנים של עידני קירח קודמים היינו צריכים כנראה להיכנס לעידן קרח חדש אם התהליכים הטבעיים היו פועלים כסדרם ללא התערבות אנושית, ההתערבות האנושית היא שגורמת לכדור הארץ להתחמם ולא להתקרר.
א.א : ומה לדעתך עדיף התחממות או עידן קרח חדש ?
ד"ר סטופ :תלוי למי….. בשיאו של עידן קרח היו קרחונים עד קו רוחב 40 שזה בין וושינגטון וניו יורק וחותך את ספרד באמצע וכל מה שצפונה לכך היה מכוסה בקרחונים. אנחנו מדברים אם כך על מצב שבו התרבות המערבית כולה נמצאת תחת קרחונים.ההתחממות עדיפה על מצב שבו רוב צפון אמריקה ומערב אירופה נמצאת תחת קרח .
דווקא מבחינתה של ישראל והמזרח התיכון כולו עדיף עידן קרח חדש, אם לשפוט לפי עידני קרח קודמים . השלכות ההתחממות על ישראל הן גרועות מאוד ירידה איטי במשקעים ומדבור גובר , דווקא אם יהיה עידן קרח במערב ואירופה תהיה תחת קרחונים ,בישראל יהיה נעים למדי אם לשפוט על פי עידני קרח קודמים, יהיה בה הרבה גשם ומזג אוויר מאוד נעים. אבל ככל הנראה זה לא הולך לקרות .

 

 

 

 

קישורים רלבנטיים :

התחממות כדור הארץ והשלכותיה על מדינת ישראל : חלק א'

חלק ב'

חלק ג'

ארוין אלן היה כאן

ביקורת של אלי הרשטיין

הויכוחים על הסרט

עידן הקרח מתקרב? 

בחזרה לתקופת הברונזה ?

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

תגובה אחת על “ואם לא מחר, אז מחרתיים? : עידן הקרח המתקרב בסרט "היום שאחרי"”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 − 7 =