web analytics
קטגוריות
טלויזיה

הרפתקאותיו של אינדיאנה ג'ונס הצעיר

סקירה על אחת מסדרות ההרפתקאות ההיסטוריות המעולות ביותר של הטלויזיה האמריקנית :הרפתקאותיו של הארכיאולוג אינדיאנה ג'ונס בילדותו בנערותו ובצעירותו בעשורים הראשונים השל המאה העשרים במקומות שונים ברחבי העולם לפני בעת ואחרי מלחמת העולם הראשונה.

בימים אלה משדר ערוץ 1 מידי יום שבת בערב בשידור חוזר  את סידרת "אינדי הצעיר " , סדרת הרפתקאות שהיא יוצאת דופן מכל בחינה . זוהי סדרה המבוססת על סדרת סרטי קולנוע מפורסמים על עלילותיו של ארכיאולוג אך היא שונה מאוד מהסרטים שעליהם היא מבוססת, בכך שאין בה רצף של הרפתקאות פנטסטיות . כמו כן בניגוד לכל המוני סדרות מסוג "המורדים" וחיקוייהם האינסופיים , סדרה זאת אינה מביאה עלילות מטופשות של "אופרות סבון " על רומנטיקה ולבבות שבורים של צעירים עילגים הלבושים במיטב  מותגי האופנה , אלא סיפורי הרפתקאות מרתקות ואפילו , שומו שמיים, מעבירה ידע מסוגים שונים ומשונים ובראש ובראשונה היסטורי על תקופות אישים ומקומות שכמעט אינם ידועים כיום לצופים הצעירים, דבר שלא נשמע כמוהו היום ברוב הסדרות לנוער ,ועושה זאת בצורה מהנה ומבדרת ביותר. מכל בחינה זאת אחת הסדרות המעולות ביותר לנוער שנוצרו בשנים האחרונות.

אינדיאנה ג'ונס המבוגר

הארכיאולוגיה,המדע של חשיפת עתיקות היסטוריות על מנת ללמוד ולהבין על פיהם את העבר, היא מקצוע מסובך וקשה ביותר. הרוב המוחלט של הארכיאולוגים הם אנשי מקצוע "אפורים" ויבשים שמעבירים את רוב חייהם בחיפוש אחרי חרסים.
ולכן אין זה פלא הארכיאולוג המפורסם ביותר בעולם והידוע ביותר לציבור הרחב כיום הוא דמות קולנועית דווקא בשם "אינדיאנה ג'ונס" שהוא שילוב של ארכיאולוג ומחפש אוצרות קדומים שהם בדרך כלל גם בעלי משמעות וכוחות מיסטיים .
אינדיאנה ג'ונס ( "אינדי " לידידים ) הוא דמות קולנועית תוצר מוחו של המפיק ג'ורג' לוקאס ,האיש שיצר את סדרת "מלחמת הכוכבים " המפורסמת . בסרטים על דמותו של הארכיאולוג ביקש לוקאס להחיות את סרטי ההרפתקאות שאותם היה רואה בילדותו , סרטים כמו "מכרות המלך שלמה " שבהם חבורה של הרפתקנים נועזים היו מחפשים אחרי אוצרות מדהימים מהעבר תוך מאבק בלתי פוסק באין ספור מכשולים , סוכנים זרים , פראים קטלניים , ארכיאולוגים יריבים , הרי געש מתפרצים וכו' וכו'.לוקאס החליט ליצור דמות מעין זאת בסרטים מודרניים ולמקם אותה בתקופה של הסרטים שאותם היה רואה בילדותו בשנות השלושים , כאשר העולם עוד לא היה ידוע כל כך והרפתקאות מדהימות עוד היו "אפשריות ".
וכך הוא יצר ביחד עם ידידו הבמאי סטיבן שפילברג את אינדיאנה ג'ונס אדם שהוא מרצה באוניברסיטה על ארכיאולוגיה ובו זמנית הוא גם הרפתקן נועז ובלתי מנוצח החמוש תמיד בכובע רחב שולים ובשוט והסרטים על עלילותיו שאת כולם הפיק לוקאס וביים שפילברג שייכים סרטי ההרפתקאות והמצליחים והמעולים ביותר של כל הזמנים .

הסרט הראשון בסדרה "שודדי התיבה האבודה" ( 1981 ) מתרחש ב-1936 ועוסק בחיפושיו של גו'נס ( השחקן האריסון פורד שהפך לאחד מהכוכבים הגדולים של הוליווד הודות לתפקיד זה ) אחרי ארון הברית המקראי , כלי הקודש החשוב ביותר של בית ראשון שלו על פי המסורת היו כוחות הרס מדהימים ונעלם . וזאת תוך כדי מאבקים בלתי פוסקים בנאצים של היטלר ששואפים להשתמש בכוחותיו המוזרים של כלי זה על מנת להשתלט על העולם ( אם כי אין זה ברור למה הם רוצים להשתמש בכלי יהודי דווקא ).

בסרט השני בסדרה "אינדיאנה ג'ונס והמקדש הארור " ( 1984 ) שמתרחש שנה מוקדם יותר ב-1935 ועוסק בחיפושים של ג'ונס אחרי יהלום קדום ואחרי ילדים חטופים במקדש חבוי ובמאבקו באנשי כת הודית מוזרה ורצחנית "התאגים " החונקים שליחי אלת המוות קאלי ששואפים גם הם להשתלט על העולם ולהשמיד את כל האלים המתחרים עם אלת המוות שלהם ובנתיים מקריבים לה קורבנות אדם .

הסרט השלישי בסדרה היה "אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון " ( 1989 ) שמתרחש ב-1938 ועוסק בחיפושיו של ג'ונס אחרי חפת הקודש הנוצרי הגראל , הגביע שבו נמצא לפי המסורת דמו של ישו שממסוגל להעניק חיי אלמוות . אותו הוא מוצא לבסוף בעיר קדומה הדומה מאוד לפטרה שבירדן ( מאחר שהסרט צולם שם ) , ושוב הוא נאבק בדרך בנאצים שרוצים להשתלט גם הם על הגביע ,תוך שיתוף פעולה עם אביו הארכיאולוג הנרי ג'ונס גם הוא ( שאותו גילם שון קונרי , ג'מס בונד לשעבר) .


בסרט זה יצר ג'ורג' לוקאס לראשונה את הרעיון שאותו יישם מאז גם בסרטי סדרת "מלחמת הכוכבים " המאוחרים שלו ,של תיאור של הרפתקאותיהם הראשונות של הדמויות הידועות שלו בשלב מוקדם בחייהם לפני האירועים שכבר מוכרים לקהל הצופים . רעיון שמאז יושם גם בסדרות אחרות בחלק הראשון של הסרט תוארו הרפתקאותיו של אינדיאנה ג'ונס הילד ( שאותו גילם השחקן ריבר פניקס ) כשהוא נאבק בחבורת פושעים ששודדים אתר ארכיאולוגי ואגב כך משיג לראשונה את הכובע והשוט שהפכו מאז "לסמליו המסחריים ".
זה היה הסרט האחרון על אינדיאנה ג'ונס מאז , אולם הדמות הפכה לפופולארית מאוד  אצל הקהל הרחב\ והופיעה במגוון סדרות ספרים , חוברות קומיקס ,משחקי מחשב ואין סוף מוצרים שונים ,  ולבסוף לוקאס החליט ליצור אותה מחדש על המסך הקטן כגיבור סדרת הרפתקאות טלוויזיונית .

אינדי הצעיר

ג'ורג' לוקאס החליט לתאר בסדרה זאת לא את אינדיאנה ג'ונס המבוגר בגילומו של האריסון פורד ושהפך למזוהה לחלוטין עם הדמות ( שספק אם אפשר היה לשכור את שירותיו להופעות בסדרת טלוויזיה ) , אלא את אינדי הילד והנער לפני שהפך להיות הארכיאולוג המפורסם. את ג'ונס בשלושה תקופות שונות של חייו גילמו בסדרה שלושה שחקנים שונים , שאף לא אחד מהם הופיע בסרטי הקולנוע ..
בנוסף רצה לוקאס שהסידרה תהיה הרבה יותר מסדרת הרפתקאות סטנדרטית על "כיצד הפך אינדי לאינדיאנה ג'ונס שאנו מכירים" , הוא רצה שיהיה זה סוג של סדרה "חינוכית " שתלמד את הצופים בצורה מבדרת ומרתקת על האירועים ההיסטוריים והדמויות ההיסטוריות של ראשית המאה העשרים .לוקאס עצמו כתב חלק מהסיפורים ששימשו כבסיס לתסריטים .

הסידרה תיארה את הרפתקאותיו של אינדי בין השנים 1908 ו-1920ובשני שלבים בחייו כאשר היה ילד צעיר ונדד ברחבי העולם עם אימו ( שנפטרה מאוחר יותר ) ואביו הארכיאולוג המסוגר והמופנם , ובשלב מאוחר יותר כאשר אינדי הנער ומאוחר יותר האיש הצעיר נדד בעצמו בעולם ולחם בכל זירות הקרב של מילחמת העולם הראשונה ,לפני שחזר לארה"ב על מנת ללמוד באוניברסיטה ארכיאולוגיה. הסדרה עסקה גם במפגשיו עם אישים אמיתיים ידועים שונים והשתתפותו באירועים היסטוריים מפורסמים שונים במהלך תקופה זאת ובעיקר בזמן מלחמת העולם הראשונה שבה נטל חלק כלוחם בזירות קרב שונות .. העלילות היו שונות מאוד מאלו של סרטי הקולנוע , לא היה בהם את ה"אקשן" הבילתי פוסק ובמכוון, וגם לא את הנושא של חיפוש אחרי אוצרות קדומים בעלי כוחות מיסטיים וכתוצאה הסדרה כלל לא כללה את מוזיקת הנושא הידועה של סרטי הקולנוע , זאת על מנת להדגיש את השוני בין סרטי הטלוויזיה והקולנוע . לאמיתו של דבר פרקי הסדרה הם בדרך כלל ראליסטיים הרבה יותר מכל בחינה מסרטי הקולנוע .

הסדרה הוסרטה בלמעלה מ-25 ארצות שונות ברחבי העולם , אך בדרך כלל היא לא התבססה כלל על הרפתקאות מדהימות,אלא על סיפורים ריאליסטיים פחות או יותר , ותיארה את חייו של אינדי ואת הרקע ההיסטורי שבו חי בצורה מפורטת ומהנה ביותר . לאמיתו של דבר זוהי אחת מסדרות ההרפתקאות האמריקניות הטובות ביותר מסוג זה אולי אף הטובה ביותר.

 

סך הכל הוסרטו 32 פרקים מהסדרה בשנים 1991-1993 , ארבעה סרטים נוספים בסדרה נוצרו במיוחד ב-1994 ומאוחר יותר ב-1995 כמה מהפרקים כמו זה שעסק במסעו של אינדי לארץ ישראל ולעיר באר שבע ב-1917 הורחבו לסרטים באורך מלא.
בשישה מהפרקים בלבד הופיע אינדי הילד בגילאים שבין 8-12 שאותו גילם קורי קאריאר ואת אינדי הנער בגילאים 17-21 גילם שין פטריק פלנרי שהופיע במרבית הפרקים .

כל פרק התחיל בדרך כלל בקטע מסיפור של אינדיאנה ג'ונס הזקן בן ה-93 ב-1992 . אינדי הזקן וכעת שתום העין מן הסתם כתוצאה של הרפתקה מאוחרת ובלתי ידועה עד כה ( שאותו מגלם ג'ורג' האל ) שרד כמסתבר את כל הרפתקאותיו המדהימות בשנות השלושים הארבעים והחמישים וכעת יש לו נכדים שלהם הוא מספר על הרפתקאותיו כילד וכנער והפרקים הם למעשה "פלאש באקים " שלו. אחד הפרקים על סופר על ידי אינדי ג'ונס "המבוגר" הלו הוא האריסון פורד בכבודו ובעצמו שהופיע במהלך הרפתקה משנות החמישים, ואז הוא סיפר לידיד אינדיאני על היכרותו עם אמני הג'ז השחורים של שנות העשרים . אך היו גרסאות של הסדרה שהופצו ברחבי העולם שבהם קטעים אלה נחתכו לחלוטין ( וכך היה גם כשהסידרה הוקרנה בערוץ הראשון בישראל ) .
הפרקים הראשונים תיארו את מסעותיו של אינדי הילד במקומות אקזוטיים כמו מצרים ששם היה מעורב בתעלומת גניבה של חפץ ארכיאולוגי ,תעלומה שהייתה לו היזדמנות לפתור כנער שמונה שנים מאוחר יותר כאשר שאה בין אנשיו של המנהיג המקסיקני פנצ'ו וילה ואפריקה ששם השתתף בסאפרי של הנשיא האמריקני תיאודור רוזבלט כן שהה אז במקומות כמו צרפת ששם פגש אמנים ידועים שונים אוסטריה איטליה יוון ,רוסיה הודו וסין .

מאוחר יותר תיארו הסיפורים את הרפתקאותיו של אינדי הצעיר במלחמת העולם הראשונה ( וזוהי הסדרה האמריקנית הכמעט יחידה שמתארת את המילחמה העקובה מדם אך היום הכמעט נשכחת הזאת , שאפילו בבריטניה ממעטים מאוד לעסוק בה ) כחייל בצבא הבלגי ביחד עם ידידו רמי . ובמהלך המלחמה לחם אינדי בשדות קרב עקובים מדם בצרפת , באפריקה ששם פעל לחיסול נשק סודי ומדהים של הגרמנים ,תותח רב עוצמה שיכול להופיע ולהיעלם כרצון מפעיליו כשהוא משאיר מאחוריו הרס וחורבן . באפריקה היציל את חייו ממחלה הרופא והכומר אלברט שוויצר ואפילו בארץ ישראל שם נטל חלק חשוב ב-1917 בכיבוש העיר באר שבע מידי התורכים בידי יחידות החיילים האוסטרליים של גנרל אלנבי . הוא גם שירת כמרגל באוסטריה וברוסיה וניסה למנוע את פרוץ המהפכה הקומוניסטית ברוסיה , הוא היה שבוי מלחמה של הגרמנים.

עטיפת קלטת של פרק של עלילות אינדי הצעיר שבו הוא נאבק בערפד ולאד-דרקולה.
כמו כן היה בטרנסילבניה שברומניה שם בפרק המצמרר ביותר של הסדרה כולה נאבק בצבא המתים החיים של הנסיך ולאד דרקולה ! פרק על טבעי שהוא בהחלט יוצא דופן בסדרה שבדרך כלל מצטיינת בריאליזם ההיסטורי שלה .
אינדי נטל חלק גם בועידת פריס שלאחר סיום המלחמה וצופה בכל המדינאים האמריקנים והאירופים ובכל ההחלטות הפוליטיות השגויות שזורעות את זרעי מלחמת העולם השניה.

לאחר המלחמה חוזר אינדי לעיירתה הולדתו ואל אביו שעימו הוא מסוכסך . ובפרקים האחרונים בסדרה אנו צופים בחייו בראשית שנות העשרים כאשר בפרק שהזכיר יותר מכל אחד אחר ובאופן יוצא דופן את סרטי הקולנוע מעורב בהרפתקה ארכיאולוגית כאשר הוא יוצא למסע בעקבות יהלום אבוד של אלכסנדר הגדול מלונדון לאלכסנדריה במצרים ומגיע במסע עד לאיי הים הדרומי שם הוא נאבק בשודדי ים סיניים ונוחת באי בודד שם נאבק בפראים ציידי ראשים שתיכננו לכרות את ראשו ! מלבד זאת אינדי נוטל חלק פעיל ב"עיסקי הבידור " בסצינת הג'ז בשיקאגו ומחזות הזמר בניו יורק ואף נוטל חלק בעשיית סרטים אילמים בהוליווד.

אחד המאפיינים החשובים של הסדרה היה שאינדי הילד והנער תמיד פוגש בכל מקום אישים ידועים מסוג זה או אחר.

בין האישים ההיסטוריים הידועים הרבים שפגש אינדי במהלך הסדרה היו (וזוהי רשימה חלקית מאוד בלבד ) : "לורנס איש ערב " ארכיאולוג ולוחם שהנהיג את שבטי ערב במרד כנגד התורכים במלחמת העולם הראשונה ושלו עזר אינדי לכבוש את העיר באר שבע מידי התורכים  , הווארד קרטר האיש שגילה את קבר תות אנח אמון ( שנים לאחר שזה התגלה בידי אינדי הנער בספר"קבר האימה "ראו ברשימה למטה ). את מחבר האופרות הידוע פוצ'יני ( שחיזר אחרי אימו של אינדי ) ואת הציירים הידועים פיקאסו ,בראק , רוסו , הנרי דגה ונורמן רוקוול.את הפסיכולוגים פרויד ,יונג ואדלר , את המנהיג של האימפריה האוסטרו הונגרית פרדיננד ( שרציחתו הייתה הגורם לפתיחת מלחמת העולם הראשונה ) ואת אישתו.

את נשיאי ארה"ב תיאודור רוזוולט וודרו וילסון ואת המנהיגים הבריטיים וינסטון צ'רצ'יל ולויד ג'ורג' ואת המנהיג הצרפתי קלמנסו . את מייסד ברית המועצות ולאדימיר איליץ לנין ואת המנהיג המקסיקני פנצ'ו וילה ואת מייסד תורכיה המודרנית מוסטפה קמאל אטטורק את המנהיג העיראקי לעתיד פיסל ואת המנהיג הויטנאמי לעתיד הו צ'י מין , את הגנרל האמריקני פרשינג והגנרל לעתיד פאטון. את הגנרל הצרפתי לעתיד דה, גול ( שעימו אינדי ברח ממחנה שבויים גרמני ) לעתיד מנהיג תנועת ההתנגדות הצרפתית לנאצים ואת הגנרל הצרפתי פטאן לעתיד מנהיג משטר וישי הפרו נאצי בצרפת. את המרגלת המפורסמת מטה הארי ( שעימה היה לאינדי קשר מיני קצר ) ואת הטייס הגרמני המפורסם "הברון האדום " וון ריכטהופן שעימו ניהל קרב אווירי באחד הפרקים המרשימים ביותר בסדרה . את הרופא ההומניסט אלברט שוויצר שאותו פגש אינדי בזמן שטיפל בשבטי שחורים באפריקה את הממציא תומאס אדיסון , את הסופרים לאו טולסטוי הרוסי פרנץ קפקא הצ'כי היהודי ( שעזר לאינדי להתגבר על סיוט ביורוקראטי בפראג ) , אדוארד סטרטאימר ואת ביתו ננסי שיצרו וכתבו את סדרת סיפורי הבלשים לנוער "ננסי דרו" ( שכמה מספריה תורגמו לעברית ) על סמך חויותיה של ננסי בבילוש ביחד עם אינדי אחרי המצאה שנגנבה מאדיסון בידי סוכני אוייב גרמניים , את הסופר האמריקני חותן פרס נובל לעתיד ארנסט המינגווי ( שהתחרה עם אינדי על ליבה של נערה יפה )

את הסופר והתסריטאי היהודי בן הכט , את המשורר האירי זוכה פרס נובל ייטס , ואת המשורר האנגלי ומחבר ספרי "אני קלאודיוס " לעתיד, רוברט גרייבס ואת הסופר היווני חתן פרס נובל ומחבר "זורבה היווני " ניקוס קצזנקיס. את ההיסטוריון ארנולד טוינבי . את נגן הג'ז לואיס ארמסטרונג ואת המלחינים ג'ורג' גרשוין ואירוינג ברלין את הבמאים אריך פון שטרוהיים והנרי פורד את מפיק הקולנוע אירוינג תאלברג , ואת איש החוק לשעבר מהמערה בפרוע וייאט ארפ, את הגנגסטר אל קאפונה וגם את האיש שלכד אותו לבסוף אליוט נס . נוסף לכל אלה גם את הרוזן הערפד , ולאד דרקולה .


לשם השוואה האיש הידוע היחיד שאותו פגש אינדי המבוגר בסרטי הקולנוע היה אדולף היטלר ב"אינדיאנה ג'ונס ומסע הצלב האחרון "
למרבית הצער הסדרה המצויינת לא האריכה ימים , הקהל בארה"ב לא אהב אותה , ואולי ציפה למשהו שונה לחלוטין על חייו של אינדיאנה ג'ונס יותר הרפתקאות מרתקות כמו סרטי הקולנוע , ולא סדרת דרמה היסטורית מתוחכמת . גם הפרקים המאוחרים יותר בסדרה שבהם היה הרבה יותר "אקשין" לא העלו את הרייטינג ואף הבאתו של האריסון פורד לקמאו כ"אינדי המבוגר "בשנות החמישים שנזכר בהרפתקאותיו בשיקאגו ב-1920 לא עזרה.


מחוץ לארה"ב בכל אופן הסדרה זכתה להצלחה גדולה, ואת כל הפרקים ניתן להשיג כיום כסרטי וידיאו שהם שונים במקצת מהפרקים המקוריים שכן דמותו של אינדי הזקן המספר אינה קיימת בהם .
בעת כתיבת מאמר זה עמלים לוקאס ושפילברג על סרט נוסף, הראשון מזה שנים רבות על חייו של אינדיאנה ג'ונס עם האריסון פורד שיעסוק הפעם בהרפתקאותיו בשנות החמישים. ויש לקוות שלבסוף יצליחו במשימתם זאת . בכל מקרה נראה שאינדיאנה ג'ונס חי וקיים וממשיך לחיות ולחפש אחרי אוצרות חדשים .

אינדי בספרים

ישנם ספרים רבים שממשיכים את סרטי הקולנוע ומספרים על הרפתקאותיו של אינדיאנה ג'ונס בחיפוש אחרי אוצרות שונים . אף לא אחד מהם תורגם לעברית .
על פי סדרת הטלוויזיה הופיעו עיבודים ספרותיים של פרקים שונים וגם סדרת ספרים שנכתבה בידי מחברים שונים של סיפורים מקוריים על עלילותיו של אינדי הצעיר בין השנים 1912 ו-1914 במהלך מסעותיו מסביב לעולם , כאשר בכל ספר הוא פותר תעלומה אחרת בעלת רקע היסטורי ולא פעם נתקל ברוחות רפאים ונאבק ובאנשי כתות מוזרות ושטניות. בכל ספר נכללה אחרית דבר שתיארה והיסבירה את הרקע ההיסטורי האמיתי של הסיפור . בסדרה זאת הופיעו סך הכל שמונה עשר ספרים.

ארבע עשר מספרים אלה ( מספר בהחלט ראוי לציון ) תורגמו לעברית בהוצאת ספרית מעריב , רובם בתרגומה של עופרה עופר.כמה מהספרים חוברו בידי ויליאם ה. סטיין ואישתו. הנ"ל התפרסם כמחבר סיפורי אימה על טבעיים לילדים שבמשך שנים תורגמו בהמוניהם לעברית והוא ככל הנראה סופר הילדים המתורגם לעברית ביותר בכל הזמנים ,עם יותר מ-100 ספרים שתורגמו .

עטיפת הגיליון הראשון של סדרת הקומיקס המבוססת על "אינדיאנה ג'ונס הצעיר". מאת דאן בארי.

הספרים שהופיעו בעברית היו:
1. הרפתקה בטיטאניק. מאת לס מרטין . 1994.תרגום עופרה עופר ספריית מעריב ,1994  .אביב 1912 : אינדי פוגש את מחבר סיפורי שרלוק הולמס ארתור קונן דויל , שט על סיפון הספינה המפורסמת הטיטאניק שם הוא מחפש אחרי יהלום , וניצל אך בקושי כשהטיטאניק טובעת לאחר שהתנגשה בקרחון.

2. הזהב האבוד של דוראנגו . מאת מגאן וויליאם ה. סטיין . 1994. תרגום עופרה עופר 1994
קיץ 1912: אינדי יוצא בעקבות מכרה זהב אבוד נאבק בכנופית אקדוחנים ונתקל באקדוחן המפורסם בילי הנער שנחשב למת מזה שנים רבות.


3. שללם של שודדי הים. מאת ג. נ. פוקס. ,תרגם שרון כהן, 1995.יוני 1912: אינדי יוצא בעקבות אוצר של שודד הים המפורסם מהמאה ה-17 ,קפטין קיד

4. האוצר באחוזה ( מספר 1 במספור העברי )  .מאת ויליאם מקקי . 1993 .תרגום עופרה עופר ,ספריית מעריב 1993
אביב 1913 : אינדיאנה מחפש בדרום ארה"ב אחרי אוצר מימי מלחמת האזרחים.

5. קבר האימה. מאת לס מרטין . 1993.תרגום עופרה עופר
קיץ 1913: אינדיאנה ג'ונס עוקב אחרי ארכיאולוג שהוא גם סוכן חשאי גרמני ומגלה את קבר פרעה תות אנח אמון ,שנים לפני שהתגלה "רשמית.

6. הנסיכה הנרדפת. מאת לס מרטין.תרגום עופרה עופר  1993.
יוני 1913. אינדי עוזר לנסיכה גרוזינית הנרדפת בידי מאמין באל החושך המרושע אהרימן.

7. מעגל המוות  מאת ויליאם מקקי .1993.תרגום עופרה עופר
דצמבר 1913: אינדיאנה נאבק במזימות של סוכנים גרמניים שמתחזים לאנשי כת באיזור המבנים הקדומים של סטונהנג' באנגליה.

8. פרשי הרפאים . מאת ויליאם מקקי . 1993.תרגום עופרה עופר
1913: בזמן שהותו באנגליה אינדי נתקל ברוח הרפאים של המכשפה מימי המלך ארתור ,מורגנה לה פיי , וחוזה בקרב קדום בין המלך ארתור ואויביו הברברים הסקסונים.

9. המסע אל השאול מאת מגאן וויליאם ה. סטיין 1994.תרגום עופרה עופר
ינואר 1914.:אינדי יוצא בעקבות קערת זהב שעליה מתוארות סצינות מיתולוגיות שונות על מסעו של אורפיאוס בשאול . באופן מפליא הרפתקאותיו של אינדי מקבילות לסיפורו של אורפיאוס.

10. נקמת הצוענים.מאת לס מרטין 1993.תרגום עופרה עופר
מאי 1914: אינדי מתחקה בעיקבות אוצר קדום של עם הצוענים שנגנב בידי איש במסכת ברזל שטוען שהוא צאצא של שושלת המלוכה בצרפת. ושואף להיות למלך צרפת בעזרת האוצר.

11. העיר הסודית . מאת לס מרטין , 1993.תרגום עופרה עופר .
יוני 1914: אינדיאנה חודר בקפודקיה שבתורכיה לעיר תת קרקעית קדומה ומיסתורית ומגלה בה שליט צאצא של הרוצח הראשון קין שבאמצעות סכינו הקדומה של קין שואף להקים אימפריה עולמית. הטוב בספרי הסדרה.


12. הר האש. מאת ויליאם מקקי . תירגום גיל צ'רנוביץ' . 1995.
אוקטובר 1914. אינדי יוצא להרפתקה נועזת באי הוואי בעקבות אלת הר געש וסוכנים גרמניים שמתכננים לפגוע בקווי הספנות של בריטניה.

13. פני דרקון. מאת וליאם מקיקי . 1994.תרגום עופרה עופר
נובמבר 1914: אינדי יוצא בעיקבות פסל דרקון עתיק בסין.


14. קללת צלב האודם.מאת ויליאם מקקי . 1993.תרגום עופרה עופר
1914. אינדי יוצא בעקבות חרב של אציל נורמני איטלקי קדום שאחריה יוצאת כנופית פושעים ונתקל ברוחו של האציל הנורמאני שמחפש גם הוא אחרי חרבו.


לעניות דעתי סדרת ספרי הרפתקאות לנוער האלה היא מהטובות ביותר הקיימות בעברית .

YoungIndianaJonesComic2.jpg

צפו בפירקי "אינדיאנה ג'ונס הצעיר "#

אינדיאנה ג'ונס הצעיר ונקמת הצבוע : מסע למצרים בשנת 1908 ומפגש עם לורנס איש ערב.

הפרק הראשון בסדרה: ההרפתקה הראשונה שלי -אינדי במצרים ב-1908

הפרק השני  בסדרה: הסכנות של קופידון.

אינדי בוינה ובפירנצה ב-1908 עם המלחין פוצ'/יני שמחזר אחרי אימו של אינדי 

הפרק השלישי  בסדרה: התשוקה לחיים.

אינדי הילד באפריקה ב-1909

הפרק הרביעי בסדרה: מסעותי עם אבי.

אינדי ואביו מסיירים ברוסיה וביוון בשנים 1909-1910 ופוגשים בין השאר את הסופר טולסטוי.

הפרק החמישי בסדרה: מסע של זוהר.

אינדי בסין ובהודו בשנת 1910.

הפרק השישי בסדרה: הרפתקאת חופש קיץ.

אינדי בהרפתקה ב-1916 בה הוא נחטף בידי המהפכנים של המנהיג המקסיקני פנצ'ו וילה.

הפרק השביעי בסדרה :שירת האהבה.

אינדי באירלנד ובלונדון ב-1916 ומוצא עצמו מעורב במרד האירי

הפרק השמיני בסדרה: חפירות הגיהנום.

אינדי בקרבות מלחמת העולם הראשונה ב-1916

הפרק התשיעי בסדרה: שדי ההונאה –

אינדי במלחמת העולם הראשונה  בצרפת  ב-1916 

הפרק העשירי : רכבת המוות-

אינדי באירופה במלחמת העולם הראשונה.

הפרק ה-11 בסדרה :אוגנגה הנותן ולוקח חיים :

אינדי נלחם באפריקה בסוף 1916 ובראשית 1917.

הפרק ה-12 בסדרה התקפה אנשי הנץ.

אינדי במלחמת העולם הראשונה נאבק בטייס הגרמני הברון האדום. 

הפרק ה-13 בסדרה -הרפתקאות בשירות החשאי .

אינדי מגיע לוינה אל הקיסר האוסטרי בניסיון להביא לסיומה של מלחמת עולם הראשונה.

הפרק ה-14 בסדרה: אינדי ברוסיה

אינדי ברוסיה ברצלונה ובפראג ב-1917 ופוגש את פרנץ קפקה.

הפרק ה-15 :שדים במדבר.

אינדי בפלסטינה באוקטובר 1917 עם צבאו של אלנבי ומשתתף בקרב באר שבע

הפרק ה16 בסדרה : Tales of Innocence

אינדי באיטליה ב-1918 

הפרק ה-17 

1918

אינדי מבקר באיסטאנבול את גנרל מוסטפה כאמל ובטרנסיל גנרל שהוא גילגול של הברון ולאד דרקולה.

masks of evil

הפרק ה-18 בסדרה: האוצר של עין הטווס –

אינדי במצרים לאחר קץ מלחמת העולם הראשונה בחיפוש אחרי יהלום אבוד. 

הפרק ה-19 בסדרה : רוחות של שינוי

-אינדי בועידת ורסאי בפאריז  ב-1919 

הפרק העשרים בסדרה: מסתורי הבלוז .

אינדי בשיקאגו ב-1920

הפרק ה-21 : הסקנדל  של 1920 

הפרק ה-22 והאחרון . הוליווד.

אינדי מגיע להוליווד של שנת 1920 ועובד שם ככפיל במערבון של ג'ון פורד. 

קישורים

אינדיאנה ג'ונס בויקיפדיה

רז גרינברג על סדרת סרטי "אינדיאנה ג'ונס"

אינדיאנה ג'ונס הצעיר בויקיפדיה

אתר על סדרת "אינדיאנה ג'ונס הצעיר "

 

פרקי סדרת "אינדיאנה ג'ונס הצעיר "

                

 

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

8 תגובות על “הרפתקאותיו של אינדיאנה ג'ונס הצעיר”

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

two + three =