web analytics
קטגוריות
היסטוריה

הדוכסית המכוערת

מרגרט מאולטש הדוכסית של טירול בימי המוות השחור " המגיפה האיומה בימי הביניים נחשבת לאחת הנשים המכוערות שחיו אי פעם. אלא שמהלך חייה מראה שהיא פעלה מתוך אומץ לב עצום ללא קשר לכיעורה שהיה או לא היה.

 

מרגרט מאולטש "הדוכסית המכוערת" ציור מאת קונטין מאסי.

( הופיע באתר "בננות")

"אם כל אחד היה מתעסק בענייניו" רטנה הדוכסית בקול צרוד , "העולם היה מסתובב הרבה יותר מהר" .
"וזה לא היה לטובה " אמרה אליס ,ששמחה מאוד להזדמנות להפגין מעט מן הידע שלה ."רק תחשבי מה היה קורה אז ליום וללילה ! את מבינה , הארץ זקוקה לעשרים וארבע שעות בשביל להסתובב על הציר-"
"אם מדברים על סיר" אמרה הדוכסית " הסירו את ראשה
!"
( מתוך "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות " בתרגום רינה ליטוין )

לפני זמן מה  ישבנו קבוצה של אנשים ודנו בשאלה החשובה :כיצד אפשר להגדיר מהו יופי ? שהרי היופי הוא תמיד בעיניו של המתבונן . אם הלנה היפה המלכה היוונית שנחטפה לטרויה ובעבורה מתו אלפי אנשים במלחמה של 10 שנים הייתה קמה לתחייה בראשית המאה ה-21 האם הייתה זוכה בתחרות מיס יוניברס , או שמה הייתה נראית כלא יותר מעוד יווניה בעלת יופי כהה או בהיר הנוטה להשמנה שאין לה כל סיכוי מול הדוגמניות הצעירות והרזות כשלד של היום?
ואז הועלתה השאלה: מיהי האישה היפה ביותר שחיה אי פעם? דעות הושמעו לכאן ולכאן כאשר לכל אחד מהנוכחים הייתה את המועמדת שלו . אמנון היציע את קלאודיה שפר .עידית היציעה את הילארי קלינטון ,ליאת את יעל אבוקסיס בוריס היציע את קטרין דנב ואחרים את יעל בר זוהר ,קטלין טרנר , , מילי אביטל , היה גם מי שהיציע את עידית עצמה , הועלו עוד כמה שמות. הויכוח בנושא היה סוער ביותר.
ואז הועלתה השאלה : הכיצד אפשר להגדיר כיעור ?
והאם מישהו יודע מי הייתה האישה המכוערת ביותר שחיה אי פעם?
על זה דווקא אין כל חילוקי דיעות.

הדוכסית

הדוכסית מרגרט מטירול.

קרבתה הרבה לא נעמה לאליס : ראשית , מפני שהדוכסית הייתה מכוערת מאוד : ושנית , מפני שקומתה הספיקה בדיוק כדי להניח את סנטרה על כתפה של אליס , והיה זה סנטר חד באופן מעצבן .

( מתוך הרפתקאות אליס בארץ הפלאות )
האישה המכוערת ביותר שחיה אי פעם וזכתה לפרסום היסטורי הייתה הדוכסית מרגרט מאולטש מטירול.מאולטש משמעותו בעברית "פה גדול " או "פה כיס" כלומר היא כונתה פחות או יותר "מרגרט בעלת הפה הגדול" בגלל פגם מולד בפיה ובסנטרה.
מרגרט חיה במחוז טירול במאה ה-14 . היום טירול הוא חלק בלתי נפרד מאוסטריה . אולם בתקופת חייה זאת הייתה נסיכות עצמאית .

פורטריט של הדוכסית מיוחס לליאנרדו דה וינצ'י.

מרגרט נולדה כדי לשלוט. היא הייתה בתו של הדוכס השליט של מחוזות קרינטיה וטירול. וכבת של שליט הייתה חלק מהסחר המכר בין משפחות אצילות שלפיו הילדים והילדות של כל משפחה נישאו לילדי משפחות אצילות אחרות עוד בילדותם מבלי שאיש ישאל לדעתם בנושא וזאת כדי לחזק את הקשרים בין המשפחות . בגיל 12 היא הושאה לדוכס ג'ון הנרי מלוקסמבורג שהיה בן 9 בלבד. אך הנישואים היו בלשון המעטה לא מאושרים. על פי השמועה כאשר ג'ון הנרי ראה את הכלה בליל הכלולות התחיל הילד לצרוח על כלתו "תסתלקי מחדרי כלבה מיוחמת מזילת ריר" . הם מעולם לא קיימו יחסי מין.כיעורה של מרגרט עמד ככל הנראה בפני מימוש הנישואין, ואולי היה הנרי אימפוטנט ( לפחות בנוכחותה של מרגרט)
ומה שגרוע יותר הנרי גם לא היה מסוגל לנהל את ענייני הדוכסות כהלכה. מרגרט הייתה זאת שניהלה אותם מאחורי הקלעים.

לבסוף בשנת 1341 מרגרט שלא יכלה לסבול יותר את בעלה שהכה אותה והתעלל בה ניצלה את עובדת היותה השליטה האמיתית בממלכה גירשה אותו מביתה ומנסיכותה. בכך היא זכתה בשיתוף פעולה מהאצולה שכיבדה את יכולתה שלה כשליטה אך רחשה רק בוז לבעלה.

במקומו היא נשאה לאיש אדם אחר את בנו של הקיסר מבוואריה, לואיס. הנ"ל לא השתולל משמחה על הכלה הלא בדיוק יפה אך האב שהתעניין רק בפוליטיקה ובהוספת שטחים ולא ברצונות הבן לא השאיר לו כל ברירה.
מי שכן השתולל אבל מזעם , היה האפיפיור.  מה פיתאום, שאל , אישה מגרשת על דעת עצמה את בעלה ונושאת לבעל אדם אחר מבלי לבקש את רשות הכנסייה? ומה שגרוע יותר הכיצד ייתכן שאישה מנהלת בעצמה נסיכות שלמה ( ועוד בהצלחה) , הדבר פגע בכל כללי היחסים בין המינים כפי שהכנסייה הבינה אותם והטיפה להם.
הכנסייה סירבה להכיר בנישואיה החדשים של מרגרט, אם כי זאת יכלה להוכיח שבעלה היה אימפוטנט , תנאי מספיק לגירושין בדרך כלל בעיני הכנסיה. אנשיה החלו להפיץ שמועות שמרגרט היא מכשפה וסוכנת ראשית של השטן עלי אדמות . היו רבים מאוד שראו את מראה פניה והאמינו בכך
.בטירול פרץ מרד של האצולה כנגד מרגרט ובעלה החדש אך השניים דיכאו אותו .
הבעל החדש לא השתגע על מרגרט בלשון המעטה אבל בניגוד לקודמו לפחות מילא את חובותיו כבעל. היא ילדה לו שתי בנות ובן.
ככל שמרגרט הייתה מכוערת הן בסטנדרטים של היום והן בסטנדרטים של אז .היא גם הייתה
אישה אינטליגנטית מאוד. היא דיברה גם בגרמנית וגם בלטינית שפת האינטלקטואלים תופעה נדירה ביותר עבור נשים בנות הזמן. היא למדה תיאולוגיה והיסטוריה עם הכמרים וידעה הכל בנושאי פוליטיקה ומערכות היחסים המשתנות תמיד בין הנסיכויות השונות של האזור שתמיד היו נאבקות זו בזו ושמנהיגיהם היו מנסים תמיד אחד על השני , וידעה לתמרן בינהם .
נשים אחרות לעומת זאת היו עסוקות תמיד בסריגה וברכילות ואיש לא ציפה מהם שיתעסקו בפוליטיקה . אך כל הנשים האלה זכו תמיד להרבה יותר מבטים מגברים משזכתה מרגרט בעלת הפה הגדול עם כל נסיונותיה לאפר את עצמה ולהסתיר את כיעורה.
מרגרט נאלצה לוותר על האפשרות לזכות בחיבתם של אחרים בזכות יופיה והקדישה את עצמה לחלוטין לפוליטיקה ולניהול. היא התגלתה כמנהלת ופוליטיקאית מוכשרת ביותר. הרבה יותר מאשר בעלה הלא יוצלח. מהר מאוד היא הפכה את טירול לנסיכות המנוהלת למופת, וזה בתקופה שבכל רחבי יבשת אירופה היא הייתה האישה היחידה ששלטה ממש במקום כלשהו.
ויותר מכל התבלטו כישוריה בזמן המשבר הגדול ביותר שעימו התמודדה היא וכל אנשי יבשת אירופה בחייהם .

המגפה

"המוות השחור" הוא הכינוי של מגפת דבר איומה שתקפה את אירופה ומרבית העולם הידוע בשנת 1348. המגפה היגיעה מהמזרח והשתוללה תחילה בחופים ולאחר מכן היגיעה גם אל פנים היבשת כאשר היא משמידה כמויות גדולות של אנשים ומרוקנת פרובינציות שלמות מאנשיהם.
"המוות השחור היה האסון הגדול ביותר שפגע אי פעם ביבשת אירופה.,לא פחות מ-25 מיליון איש , שליש האוכלוסיה ! מתו ממנו במשך שלוש שנים בלבד.זהו בהשוואה אסון גדול הרבה יותר מהנזקים שנגרמו כתוצאה משתי מלחמות העולם גם יחד באירופה המודרנית במאה העשרים. ניתן אולי להשוות את עוצמת ההרס שנגרם רק לתוצאות של מתקפה גרעינית . הבא ונקווה שלא נגיע למצב שבו נוכל לבצע את ההשוואה בין שני הדברים.

אנשים מתו לאלפיהם בכל מקום וכמוהם גם שליטים . אנשים ברחו אחד מפני השני מחשש להידבקות .האפיפיור כלא את עצמו בחדר סגור ולא נתן לאף אחד להיכנס מחשש שידבק גם הוא וכמוהו עשו גם שליטים אחרים . בדרכים הופיעו קבוצות של אנשים נואשים שהאמינו שקץ העולם בא , והילקו את עצמם ואחרים בצפייה לקץ הבלתי נמנע . בדרך הם רצחו אלפי יהודים בפוגרומים עקובים מדם.
.אחרים העדיפו לנקוט בדרכים אחרות לצפות לקץ העולם ופתחו באורגיות בלתי פוסקות של אכילה וסקס באמונה ש"אכול ושתה כי מחר תמות ".
המגפה היגיעה גם לנסיכות של מרגרט בערים שלמות שרד רק שליש האוכלוסייה במנזרים שלמים ומאוכלסים היטב היו מקרים שרק אדם אחד שרד מתוך מאות.
גם שתי בנותיה של מרגרט מתו מוות איום במגיפה .אך היא הייתה בין השליטים המועטים של היבשת שלא איבדו את קור רוחם .היא המשיכה לשמור על השליטה בטירול ואם כי התאימה את המינהל לזמנים המשתנים ולצימצום הדרסטי האוכלוסייה הרי היא יותר ממרבית השליטים שלה יבשת הצליחה להתמודד היטב עם האנרכיה שנוצרה כתוצאה מהמגפה. טירול הודות לה הייתה כמעט גן עדן של שלווה בהשוואה לאנרכיה ששררה בשכנותיה. ולאחר ששכחה לבסוף המגפה היא תרמה רבות לפיתוחה הכלכלי של טירול , ולפיתוח הערים שם.
אך למרות כל מאמציה והשיגיה ועבודתה בלתי נלאית למען תושבי הנסיכות היא מעולם לא זכתה לחיבת אנשי האצולה והמוני העם
אלה העדיפו עליה תמיד את יריבתה אגנס פון פלבון
.

היריבה

"יום נאה הוד מלכותך" פתחה הדוכסית בקול נמוך וחלוש .
"ובכן אני מזהירה אותך מראש " צעקה המלכה רוקעת ברגלה תוך כדי דיבור " או שתסתלקי מעלי או שראשך יסולק מעליך כהרף עין!".
( מתוך הרפתקאות אליס בארץ הפלאות )
אגנס פון פלבון נחשבה לאחת הנשים היפות ביותר של טירול אולי היפה ביותר. מעין קלאודיה שיפר או יעל בר זוהר של התקופה , אם הייתה מתנהלת אז תחרות מלכת היופי של טירול כנראה שהיא הייתה זוכה בניע אפעפיים קל כלפי השופטים. מלכים חיזרו אחריה ואצילים נאבקו למען שמה בטורנירים של קרבות אבירים שבהם היא חילקה את הפרסים לזוכים הנרגשים .כאשר מישהו היה משבח נשים איטלקיות על יופיין כי אז מספיק היה לגרמנים לאמר "אגנס פון פלאבון !!" וזה היה סוגר את הויכוח לתמיד לטובת היופי הגרמני .
אישה זאת הייתה אצילה יפיפיה ושחצנית. לא חכמה ביותר ובודאי לא חכמה כמו מרגרט אך זה לא שינה דבר. היא לקחה זאת כמובן מעיליו שכל אדם וכל אישה יצייתו לכל דרישותיה מהמוני העם ועד המלך עצמו . המוני העם ראו בה בגלל יופיה מעין מלאך מהשמים. את כל הישיגיה המרובים של מרגרט ייחסו לאגנס בזמן שמרגרט העצמה נחשבה בעיני נתיניה למכשפה מרושעת . השתיים מטבע הדברים היו מסוכסכות תמיד שכן אגנס ראתה את עצמה כשליטה בזכות (יופיה ) של הנסיכות והתייחסה למרגרט בזלזול. היא ניסתה להפיל את מרגרט במזימה מסובכת אך נאסרה ולבסוף הוצאה להורג לזעמם הרב של אנשי העם. אלה ספק אם היה איכפת להם אם היה מדובר באישה יפה פחות אבל אגנס פון פלבון נודעה ביופיה המלאכי עד שנחשבה לטהורה כמלאך . ברור היה לכל שהמכשפה המרושעת בעלת הפה הגדול רצחה את המלאכית ללא כל סיבה. מרגרט הפכה מאז לשנואה ומקוללת בידי אזרחי נסיכותה. היא נודעה לשמצה גם בגלל מזגה הרע והתפרצויות הזעם שלה. אנו יכולים להניח שליחס שאותו קיבלה היה חלק לא קטן ביצירת התפרצויות זעם אלה.
בנה היחיד של מרגרט מינארד שלא היה חכם גדול ובוודאי לא כמו אימו מת ב-1363 אחרי שאביו מת שנתיים קודם לכן . מרגרט נחשדה בעיני כל כמי שהירעילה אותם למרות שלא ברור איזה סיבה היה לה לעשות זאת . אבל איש לא היה זקוק לסיבות עבור המעשים שבהם נחשדה המכשפה המכוערת מרגרט שלא היו לה כעת כל יורשים העבירה את הנסיכות לידי בית הבסבורג .ועברה לגור בוינה שם מתה ב-1369.
בית הבסבורג שלט בטירול ורוב מרכז אירופה כחלק מאימפריה גדולה עד שנת 1918.
שמה של מרגרט הפך למקולל ומנואץ במחוז שבו שלטה . עד עצם היום הזה היום אימהות בטירול מפחידות את ילדיהם שאם לא יתנהגו כהלכה "בעלת הפה הגדול " תחטוף אותם ויורקות על הרצפה האיום הוא כנראה אפקטיבי למדי..

פרצופה של "מרגרט בעלת הפה הגדול " הפך לידוע למדי . הצייר ג'ון טנייל השתמש בתמונה של מרגרט מהמאה ה-15 של קונטין מאסי כבסיס לדמות הדוכסית בספר המפורסם של לואיס קרול "הרפתקאות אליס בארץ הפלאות "( 1865) וכתוצאה קלסתר פניה המשוער ידוע למיליוני האנשים שקראו את הספר.

Die häßliche Herzogin.

עטיפות גרמניות  של הספר "הדוכסית המכוערת". 

הסופר היהודי הגרמני לאון פויטוונגר כתב עליה רומן היסטורי ידוע בשם "הדוכסית המכוערת" בשנת 1923 ( שהוא משום מה אחת מיצירותיו הבודדות שלא תורגמו לעברית ) ולאחרונה הוצגה הצגה על חייה  מאת ג'נט מונסיל שבה גילם את דמותה גבר השחקן פאול טרי.

השחקן פאול טרי  בתפקיד הדוכסית מרגרט  הדוכסית המכוערת בהצגה של מונסיל.

אפשר לאמר שהדוכסית המכוערת זכתה בסוג כלשהוא של אלמוות בזמן שיריבתה היפה , אגנס פון פלבון, בעליה השונים וכל שאר אנשי התקופה נשכחו לחלוטין.

"אני לא יכולה לומר לך ברגע זה מהו המסר של כל זה,אבל אני עוד מעט אזכר" .
"אולי אין כאן מסר" העזה אליס להעיר.
"לא לא , ילדה!" אמרה הדוכסית ." בכל דבר יש מסר אם רק יודעים לגלות אותו."

( מתוך הרפתקאות אליס בארץ הפלאות )

הדוכסית המכוערת ואליס.ציור מאת  ג'ון טנייל.

ראו גם

מרגרט מטירול בויקיפדיה

עוד על מרגרט מאולטאש#

התמונה של הדוכסית המכוערת 

מחלת העור של הדוכסית המכוערת

התמונה של מאסי  והקשר עם לאונרדו דה וינצ'י

 לאון פוכטוואנגר

סקירה מפורטת על פויכטואנגר

 

המחזאית של "הדוכסית המכוערת "

האתר של ג'נט מונסיל

"היהודיה מטולדו " עוד סיפור של פויכטוונגר על אישה בימי הביניים  

מרגרט מטירול הדוכסית המכוערת

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “הדוכסית המכוערת”

אני קוראת בשקיקה את כל הטורים שלך ומדי פעם אפילו חוזרת חמש שנים לאחור, כמו עכשיו.
הכתיבה זקוקה נואשות לעריכה, ויותר מכך- להגהה על שגיאות הכתיב המופיעות לעיתים תדירות מדי. ללא ספק אלו שגיאות כתיב ולא טעויות הקלדה!!

A lot of thought and thinking has to go behind it and we should opt for something that
is well and truly safe and foolproof to say the least. Previously, using the door and window triggered alarm system was enough to deter anyone from unlawfully entering the building.
Wireless home security systems are easy to set up yourself.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

20 − 19 =