web analytics
קטגוריות
שירה

יסמין אבן יוצרת רב תחומית

 

יסמין אבן

ביום חמישי ה-19.2.2004 התקיים טקס חלוקת פרסי אקו"ם הארגון השומר על זכויות היוצרים של סופרים משוררים זמרים מלחינים ויוצרים שונים. בטקס זה ( שהועבר גם בשידור ישיר ברשת גימל ) זכו 25 יוצרים בתחומי הזמר העברי , סופרים משוררים ,מלחינים ויוצרים במוזיקה הקלאסית וגם האלקטרונית בפרסים כספיים בסכום כולל של 265 אלף שקל . בין הזוכים היו המשורר נתן זך שקיבל פרס על מפעל חיים בספרות ,מוני אמריליו שזכה בפרס על מפעל חיים בהלחנה, שלום חנוך על שיר השנה עידן רייכל על אלבום השנה אסף אמדורסקי כמעבד השנה. שדרן רשת ג' בקול ישראל מנחם פרי זכה בפרס מיוחד .
בין השאר חולקו פרסים לעידוד היצירה בתחום המוזיקה הפופולארית ובאחד הפרסים זכתה המלחינה והמחברת יסמין אבן על שירים שכתבה לתחרות אקו"ם בנושא .
יסמין כבר זכתה בפרס אקו"ם לפני מספר שנים ואז זה היה על מוזיקה שחיברה.בתוספת היא זכתה השנה בציון לשבח בתחרות הלחנת שירי היינריך הינה לשנת -2003
יסמין שהיא אמנית רב תחומית העוסקת הן בכתיבה הן במוזיקה הן בציור והן בזימרה , הייתה ידועה עד כה בעיקר כיוצרת "שמאחורי הקלעים ". בין השאר חיברה מוזיקה להצגות סטודנטים שונות והיא משתפת פעולה באופן קבוע עם הזמר נתן סלור בכתיבת והלחנת שיריו.

יסמין תרמה תרומה חשובה גם לספר"הגולם " של כותב שורות אלה ושל אורי פינק שעבורו יצרה את הדמות של זמרת שנות השבעים הידועה "מרגלית הדרי" שבין השאר הופיעה בסדרת תסכיתי הרדיו " הגולם " בתפקיד סוכנת העל המסתורית והיפהפיה "לילית" . יסמין הופיעה בשיר משלה "פזמון הגולם " שאותו כתבה והלחינה בקליפ שנוצר בסגנון שנות השבעים בידי גיל בידרמן ואורי פינק . בקליפ זה יצר פינק גם דמות אנימציה שלה. המופיעה בקליפ לצד הגולם ואויבו הג'ין .

דמות הקומיקס "לילית".

בימים אלה יצא לחנויות הדיסק הראשון שלה שבו היא שרה שירים שכתבה והלחינה ודיסק זה כבר זכה לתגובות נלהבות .
להלן ראיון עם יסמין אבן :
א.א.: איך את מגדירה את עצמך ? זמרת, משוררת ,מלחינה ?
יסמין : אני רואה את עצמי ככל הדברים האלה , ובסופו של דבר אני בראש ובראשונה יוצרת.
לפי התפיסה שלי יצירה אמנותית יכולה, וצריכה להיות מורכבת מתחומים שונים ונפרדים אבל קשורים זה לזה. ולחבר בין תחומים שונים לכאורה.
יתכן שאני משקיעה במוזיקה יותר מכל שאר התחומים מאחר שהלימודים הפורמאליים שלי היו בתחום זה אבל יש גם תחומים אחרים שאתה יכול להיות בהם אוטודידאקט ולהתפתח בהם. במקביל
אמנים רבים בשנים האחרונות היו גם כותבי טקסטים וגם מבצעים וגם מלחינים והדוגמה הקלאסית היא בוב דילן שעשה את כל הדברים האלה ביחד.
א.א: את עושה עוד דברים חוץ מאלה ?
יסמין : אני גם מנגנת וגם מציירת קומיקס. בעטיפת הדיסק יש ציורים שלי שהם בסגנון ה"אנימה " ( אנימציה יפנית ) סיגנון שאני מעריכה מאוד וגם גדלתי עליו. אבל הציורים לא מבטאים משהו ספציפי שקשור לשירי הדיסק, לקחתי ציורים שציירתי לאורך השנים שילבתי אותם בעטיפה .
א.א. את יכולה לתת דוגמאות של פרויקטים שעשית בעבר ?
יסמין : עשיתי מוזיקה עבור מהצגות בתיאטראות פרינג', כמו "תמונה" , "צוותה" ובמיצגים של האמנית נלי אגסי . הלחנתי את השיר "אהבתי הראשונה" בפרוייקט שירי לאה גולדברג .
כרגע יש לי מופע משותף עם קרני פוסטל  שמשלב חומרים מאלבומים של שתינו. אני גם מרבה לעבוד בשיתוף עם היוצר והזמר נתן סלור ( שהוא בנה של המשוררת תרצה אתר ונכדו של המשורר נתן אלתרמן , א.א.) אנחנו עושים הרבה דברים, ביחד עשינו פס קול לסרט טלוויזיה " בלי דף הוראות " שזכה בפרס פסטיבל סרטי אינדי ( סרטים בהפקה עצמאית ).. .
שנינו עשינו ביחד פרויקטים שונים גם במילים וגם בלחן והשתתפנו בערבי שיר. לאחרונה נתן מסיים להקליט את אלבום הבכורה שלו . אפשר לאמר שאנחנו עושים דברים גם בצורה מקבילה .

 

 
א.א: את יכולה לתאר את הדיסק החדש שלך ?
יסמין : אלה הם שירי רגש קטנים לעיתים קצת נוגים ולעיתים קצת מיסתוריים ואפילו ביזאריים . כתבתי אותם בתקופות שונות בחיי מילים ולחן ביחד. על הדיסק הזה עמלתי במשך זמן רב , יותר משנה ואני שמחה שהוא יוצא לבסוף .
 
 


א.א. את מתחברת לדברים ביזאריים ?הם תופסים מקום חשוב ביצירתך ?
יסמין : אני חושבת שיש מקום לכל יוצר להתחבר גם עם דברים ביזאריים ולא רק עם המקובל והשגרתי ..אני היכרתי ומכירה אנשים מוזרים בעלי תחומי התעניינות שלא יאמנו הייתי סקרנית וראיתי כל מיני דברים מוזרים וזה השפיע על היצירה שלי בחלקה כמו הרבה דברים אחרים ."
עד כאן יסמין אבן , יסמין שהיא אחת היוצרות הצעירות המוכשרות ביותר כיום עמלה כמו תמיד על דברים חדשים המופע החדש שלה עם קרני פוסטל יעלה במועדון ה"קוסמונאוט " בפלורנטין בתל אביב ב-7 באפריל . ואנו מחכים בסקרנות לראות את הפרוייקט הבא שלה.

ראו גם

יסמין אבן באתר "מומה "

נסיכת הפיות

הדיסק "רסיסים "

מוסיקה מהשוליים הצידה :ביקורת על "רסיסים"

"רסיסים" אלבום השנה

יסמין אבן ולהקת "הקליק "

 

יסמין אבן שרה לילדים

עצוב להיות מכשפה:ירון ליבוביץ' על המופע של יסמין אבן  

המופע המשפחתי של נתן סלור

קליפ הגולם של יסמין אבן

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

20 תגובות על “יסמין אבן יוצרת רב תחומית”

אני מקווה שאתה לא נוהג כך בקישורים אחרים…
אם זה תגובות נלהבות, אז אני צנצנת ויש לך בעייה בהבנת ה נקרא.

לפני שאתה מלכלך על אלי, תטרח לקרוא את
כל הבקורות המצורפות למטה, ולא רק בקישור.
נראה למי יש בעיה בהבנת הנקרא עכשיו, פגר.

" ציפור שיר… שירתה המהממת, הותירה אותי עם לסת שמוטה…. לוליטה גותית. אלבומה החדש 'רסיסים' הוא אחד האלבומים הכי יפים ששמעתי השנה, אם לא היפה שבהם. … מאסטרפיס ….'רסיסים' הוא אחד מאותם אלבומים שאינם חולפים ליד האוזן אלא מתסרטים את המח, הרחק הרחק אל מחוזות הדמיון. יסמין הצליחה לרקוח שיקוי אהבה מושלם ….פצצת מיצרר מעוררת נוסטלגיה וקטלנית, הרסיסים שלה חדרו דרך השכפ"ץ הנוקשה שלי היישר לעורק הראשי. מאותו רגע, האלבום הזה שט לי במערכת הדם כמו כולסטרול טוב" (אביחי בקשי, אתר "קיוב")

"לחנים יצריים, טקסטים חזקים… מוצקה ומגובשת…היתה הקלידנית של הקליק, וגם את זה מרגישים " (רועי בהריר, "7 לילות") ציון: ****

"לאבן יש חוש מלודי שנוגע בנקודות רגישות מאד…לחיצות ברפלקס הארטיסטי-ארוטי…מלחינה כשרונית ומבצעת כובשת ארצות, כריזמטית ויצירתית, חובבת הצד הנכון של הירח האפל – " (שרון אריאלי, זמן תל אביב, מעריב) ציון: ****

"מפלסת את דרכה היחודית… סגנון שירה רך וחולמני מגובה בטקסטים ליריים… " (נמרוד דביר , פנאי פלוס) ציון: ****

"סוג מבורך של קינקיות… נסיכת אינדי" (שי להב, "פרומו מעריב")

"באלבום 'רסיסים' החדש והמקסים יש את כל האלמנטים שזמרת גדולה צריכה: קול נדיר, הגשה אינטימית מושכלת" (עתון "ישראלי")

"יוצרת איכותית ומעמיקה… ..אבן של "רסיסים" מתגלה כמלחינה עם קו מלודי מגובש וברור, שכותבת מדויק ומביעה את עצמה יפה. אמיתי, מובחן ויפה. ".
(אבי אפרתי, עתון תל אביב, "מעריב")

השיר "קחי את ליבי" של אביהו שבת, שאת מילותיו כתבה יסמין אבן, נמצא במקום ה-3 במצעד ההשמעות הארצי נכון לשבוע זה

[…] יסמין אבן היא יוצרת רב תחומית, זוכה כמה פעמים של פרס אקו"ם   היא משוררת מלחינה וזמרת שהילחינה שירי משוררים רבים ובין השאר השתתפה בפרויקט לאה גולדברג. אלי: את מעדיפה להלחין שירי משוררים או טקסטים שלך? יסמין: אני מאד אוהבת להלחין שירי משוררים, אם אני מתחברת אליהם. התחלתי לעסוק בזה בעקבות פניות שקיבלתי ממשוררים ומארגני ערבי שירה. באופן כללי, מאתגר אותי להלחין טקסטים של אחרים, למרות שאני כותבת טקסטים בעצמי – כי טקסט של אדם אחר גורם לי להלחין קצת אחרת. אלי: זה שונה להלחין שיר משוררים מטקסט פיזמונאי  רגיל? יסמין: זה תלוי בגישה. מוזיקאים רבים נוטים להלחין שירה באופן אימפרסיוניסטי, מורכב יותר, לעתים כבד. לעומת זאת, לא מעט אמני רוק ופופ תפרו לחן קומוניקטיבי וקליט לשיר של משורר. חלקם אף הפכו ללהיטים – "סקס אחר" של וירצברג וגלבץ למלים של וולך, "שקט" של בלאגן ושל וולך, "מערבה מכאן" שמתי כספי הלחין לריקי גל, למלים של תרצה אתר. לצערי, אמני הרוק והפופ בני הדור הצעיר ממעטים להלחין שירי משוררים, למרות שנראה שמשוררים רוצים שמילותיהם ישתלבו בעשיית הפופ. אלי: מדוע ירדה קרנה של שירת המשוררים  בתעשיית הפופ? יסמין: האשם המרכזי הוא התהליך הגובר של מיסחור המדיה . התהליך כולל רידוד טקסטים: הרדיו נוהג להשמיע טקסטים פשוטים ויומיומיים, שידברו אל כמה שיותר מאזינים, ובכך לצבור רייטינג. אם לפני 10 שנים היה קל יותר להכניס שיר משוררים לרדיו ולהפכו ללהיט, היום זה קשה. זמר צעיר שרוצה לפרוץ יחשוש לגעת בשירי משוררים. זה מאד עצוב בעיניי. מיסחור המדיה גרם לכך שלנוער אין גישה כמעט לשירה, כמו גם לז'אנרים מסויימים של מוזיקה, כמו מוזיקה תעשייתית, פוסט רוק וזרמים אלטרנטיבים אחרים. עם זאת, קיים עדיין סגנון כתיבה שהוא הכלאה בין פזמונאות ושירה, כמו אצל חנה גולדברג ומאיר גולדברג, שבאים מתחום השירה והדבר מורגש בפזמונאות שלהם. לז'אנר הזה משתייכים גם משוררי רוק, שהם משוררים שלא פרסמו ספרי שירה באופן רשמי, אך את חלק מהטקסטים שלהם אפשר להגדיר כשירה, כמו דני דותן  מהקליק וערן צור.אבל הם מעטים. […]

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

19 − three =