web analytics
קטגוריות
חזון ופוליטיקה

זרם אוטופי בפוליטיקה הישראלית

 

תנועת "מנהיגות יהודית "  בראשות משה פייגלין , שהיא כיום זרם שנוי מאוד במחלוקת בתוך הליכוד היא ככל הנראה התנועה היחידה היום בפוליטיקה הישראלית שניתן לאמר שיש לה חזון  אוטופי מגובש  וארוך טווח. החזון הזה מנוסח  בשני ספרים שונים שפירסמו שני אנשי התנועה  בשנה האחרונה , האחד הוא "דרך המלך " של חוקר הספרות הילל וויס שקורא בין השאר להכתרת המלך המשיח ולהקמת בית המקדש בהר הבית , והספר השני הוא "המהפכה האמונית"  של מוטי קרפל שקורא לשידוד מערכות כללי ולהקמת חברה חדשה על בסיס  דתי-אמוני שבסיסה יהיה בית מקדש חדש.
אלו ספרים שאין לזלזל בהם , הם מנוסחים היטב ויש להם בסיס רעיוני מוצק., (לפי שיטתם שלהם כמובן )   בתקופה כזאת של שבר כללי  וחיפוש  נואש אחרי רעיונות זה הרבה מאוד.לרעיונות אוטופיים בספרים שיוצאים לאור בזמן הנכון ופורטים על הנימה הנכונה יכולה להיות השפעה גדולה מאוד על אנשים רבים  , במיוחד עם  אין כל רעיונות נגד חזקים .  
  יש להם רעיונות רבים שהם בעלי עניין , גם למי שאינו תומך בהם , אבל הנחישות של שני ההוגים אלה  שיש צורך להקים בית מקדש דווקא בהר הבית היא מסוכנת וחבל שאנשי התנועה אינם מבינים שעם הרעיון הספציפי הזה  הם משמשים  כבובות בידי פאונדמנטליסטים נוצרים ששואפים לכך  כאמצעי להביא לחורבן העם היהודי והעולם.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

23 תגובות על “זרם אוטופי בפוליטיקה הישראלית”

גם אנשי סיעת חד"ש ובתוכם מפלגת מק"י והפורום הקומוניסטי הישראלי מציעים חזון אוטופיסטי רעיוני מוצק. רעיונותיהם אף מקבלים מעין חיזוק היסטורי מכיוון שהם נשענים על תורות שקיימות עוד מאמצע המאה ה-19 בניגוד לדתיים-לאומיים שהם זרם הרבה יותר חדש שקיבל את צורתו הנוכחית רק ב1967.

תמצא אותם בכמה מקומות שנחשבים היום "שוליים". ישנו אידאל השלום, שבביטויו הקיצוני הוא מדבר על אוטופיה של מדינות לאום.

ישנם גם פונדמנטליסטים מוסלמים בארץ.

אנשי זרם השמאל הקיצוני מק"י וכו לא פירסמו בשנים האחרונות שום פרוגרמה מפורטת בצורת ספר מאמרים חזוניים חשובים וכו' שאפשר להשוות אותם לספריפ שצוינו למעלה שיש בהם משום פרוגרמה כזאת.
נהפוך הוא כל מה שקראתי משלהם בשנים האחרונות היה בעיקר קינות ויללות על מצב העולם אבל שום הצעות חיוביות של :מה צריך לעשות".
אגב לאחרונה פורסם הגיליון שמסתבר שהוא הלפני אחרון של כתב העת "מפנה " של מכון טבנקין לחקר תנועות העבודה . ושם היה רב שיח בין אינטלקטואלים שונים ( אביעד קליינברג ) ואחרים שמסקנותיו היו פסימיות מאוד לגבי עתיד השמאל בעתיד הנראה לעין, פסימיזם שהתחזק גם בגלל סגירתו של כתב העת.

המדובר בספרי חזון המשרתים תנועה פוליטית שככל הנראה מתחזקת ובו בזמן מעצבים את דרכה .
אלו לא ספרים של אדם בודד שמוצאים לאור בהוצאה עצמית וונעלמים (כמו מרבית הספרים הדומים (

חד"ש, או בגלגוליה הקודמים כרק"ח ומק"י, אינה מדגישה עוד כיום את הנושא של רפורמה חברתית ואגררית כפי שהיה בשנים קודמות. החקיקה החברתית שלה דעכה עם הדחתה של תמר גוז'נסקי מצמרת הרשימה. כבר שנים רבות שמפלגה זו מעמידה את הנושא המדיני בראש סדר העדיפויות שלה.

וביחס לימין: מוטי קרפל הוא אחד האידיאולוגים של תנועה שבמרכזה עמד בעבר יהודה עציון, "אסיר המחתרת שלא התחרט". התנועה חרטה על דגלה את השבת מלכות ישראל, ייסוד מחדש של הסנהדרין כסמכות שיפוטית עליונה, החלת חוקי ההלכה על כל תושבי המדינה וכן הלאה.

אם אינני טועה, קרפל נחשב גם לסרבן המילואים הימני הראשון בעידן הנוכחי: עוד ב-1995 הוא סירב להתגייס למילואים בטענה שאינו רוצה לשרת ממשלה שפועלת נגד עמה שלה (ממשלת רבין, כמובן) ושבעיניו אינה לגיטימית.

פרוגרמה שכמוה ( מבחינת הפירוט והעמקות ) אין היום לשום מפלגה אחרת , כולל המפלגות הדתיות השונות שמדשדשות באותם מי אפסיים רעיוניים כמו המפלגות החילוניות . והיא יכולה לקסום לרבים דווקא בגלל הרדיקליות שלה..
אגב הופתעתי כאשר לפני כמה ימים התקשרה אלי אישה .
בהקשר לכתבה אחרת וביקשה לדבר איתי על הספר של קרפל
שהיא הניחה שלא שמעתי עליו .
הנחה שגויה במקרה הזה אם כי מן הסתם זה היה נכון לגבי
מרבית העיתונאים האחרים
מהשיחה התברר שהספר של קרפל עשה רושם עז מאוד על אותה ה
אישה שהפכה למעשה למיסיונרית שלו .
כשסיימתי את השיחה שאלתי את עצמי :אם הספר הרשים כל כך אישה עד כדי כך שתרצה לדבר עליו עם עיתונאי , עוד כמה אנשים הוא הרשים בצורה כזאת
הבה נאמר שלכל הפחות הספר הזה ראוי לעניין כתוצאה

אהבתי את ההשוואה החדה בין תורתם של פייגלין והקומוניסטים.

גם לדעתי מדובר בשתי אוטופיות של קהל מסוים, אשר מהוות באותו זמן דיסטופיות מבחינת רוב האנשים, כיום.

אוטופיות למיניהן מנוגדות לרוח הדמוקרטיה. מי שמחויב לעומק לדמוקרטיה צריך להניח שהמדינה הדמוקרטית המודרנית, בתיקונים שונים, היא האידאל, היא הטוב ביותר האפשרי. מצבו קשה כיוון שהוא נדרש ל"אותם מי אפסיים רעיוניים" בעוד האוטופיסט – אם פאשיסט הוא, קומוניסט או תיאוקרט – מבטיח הרים וגבעות מעבר לאופק. נעים לחלום על עולם מושלם וקשה לקבל שאין דבר כזה, רבים רוצים ליצור (עולמות ושיטות חדשים) מעטים רוצים לתחזק (את הקיים, שהוא טוב בבסיסו ותחזוקתו מחייבת מאמץ מתמיד).

הוא אכן במצב קשה מבחינה אידיאולוגית . התוכנית החדשה ביותר שהוצעה מטעמו היא תוכנית "הדרך השלישית " שמשמשת כבסיס למשטר של בלייר באנגליה וגם לסוציאל דמוקרטיה הגרמנית . אולם גם זה נחשב בעיני המחמירים ל"תאצ'ריזם בעל פני אנוש ".
השמאל האירופי והישראלי נמצאים היום בחיפושי דרך קשים וחמורים מתוך הרגשה שהאלתרנטיבה לקיים נראית כרחוקה מאי פעם .

צריך לציין שחלק מאנשי "מנהיגות יהודית" הם אנשים רציניים מאוד. אחד ממנהיגיהם, מוטי קופל, הוא פרופ' למדעי המחשב בבר אילן.

לגבי ההערה שלך על זה שהם מריונטות בידי הנוצרים הפונדמנטליסטיים, הם בוודאי סבורים שהנוצרים האלו הם מריונטות בידיהם. נקודה של השקפה.

של המשמעויות שעומדות על הפרק אני חושב שכל משקיף אובייקטיבי יכול רק להגיע למסקנה שאנשים אלה מבלי להבין זאת משמשים כעושי דברם של הפאונדמנטליסטים ששואפים להביא לבניית בית המקדש ומיד לאחר מכן להחרבת העם היהודי כתוצאה ולחורבן העולם כולו ( להוציא כמה פאטונדמנטליסטים שימלטו על ידי עלייה השמימה ).

המלך המשיח, בית המקדש, מלחמת גוג-ומגוג, קץ הזמנים, גאולה אלוהית, נבואות, ישועות ונסים – כשאדם נורמאלי קורא בעיתון על כתות במקומות אחרים שחיות (ומתאבדות או רוצחות) לפי המפתחות ההזויים האלו, הוא נד בראשו בפליאה ושעשוע ועובר לעמוד הבא. העולם אכן מלא משוגעים, מזל שהם לא קרובים מספיק בכדי להזיק.

ובוקר אחד הוא מתעורר לגלות שהמשוגעים זה השכנים מהדירה ליד, שלומדים קבלה, עוסקים במאגיה לבנה או שחורה, ומשכנעים את עצמם שצירוף האותיות הנכון יביא להם בן-זכר במזל טוב ושידוך עם מליונר/ית, או- לחילופין- זכיה בלוטו, ואמירת פרקי תהילים בכוונה יתירה, במהירות כפולה מהסוף להתחלה, ובדילוג על המילה "אל" תגרום לשינוי סדרי הבריאה ותעלים את הפלסטינים ב"פוף" אלגנטי, שלא לדבר על תגרור את המשיח בשערות ראשו, כשהוא צורח וממאן, כל הדרך לבית המקדש שבנינו לו בדם (של פלסטינים), יזע (של פועלי בניין רומנים, סינים ובולגרים) ודמעות (תנין).

אכן חזון אחרית הימים.

הוצגו כאן כמה אמירות ביחס למהיגות יהודית. כך למשל הרצון ליצור מדינת הלכה.
מנהיגות יהודית שוללת לחלוטין כפיה דתית. יש כיום ויכוח בין חבריה האם להסתפק במניעת חוקים דתים נוספים, ביטול חלק מהחוקים הדתיים הקימים או ביטול כולם כולל האיסור לפתוח מרכזי מסחר בשבת.
דווקא מוטי קרפל תומך בביטול מוחלט של כל החוקים הדתים (בנגוד לשלי יחימוביץ'…).
כמו כן לאפשר ליהודים לעלות להר הבית- לא יצור מלחמה עולמית. זוהי פראנויה מטורפת.
מעבר לכך בבסיסו של הסכם אוסלו חבויה שאיפה בלתי מציאותית לאוטופיה. הנכונות להקריב אין סוף "קורבנות שלום" על מזבח המדינה הפלסטינאית ולהשאיר אדמה חרוכה בכל מקום היא אוטופיה מסוכנת מאוד.
ממה שהתרשמתי, מנהיגי מנהיגות יהודית (קרפל, פיגלין ואחרים) הינם נבונים מאוד ובעיקר מציאותיים מאוד.
ההזיות של פרס ובילין מפחידות אותי הרבה יותר.
הנסיון לשוות להם להט בלתי שפוי הוא בעיני דמגוגיה לא הוגנת וחסרת בסיס.

לפאונדמנטליסטים הנוצריים שמממנים את כל
תנועות השיבה להר הבית בידי היהודים.
_( כולל מן הסתם גם חוגים ב"מנהיגות יהודית )
הללו לא מסוגלים לעצור את הריר שלהם מהציפייה שהיהודים יבנו כבר את בית המקדש כדי שיושמדו כולם מיידית אחר כך.
אה כן .לא כולם .אמורים לשרוד כמה אלפי יהודים שיחזרו מיידית לישו .

כשאנו אנו מדברים על פחד זה היה מתאים לכהניסטים וגם אז הוא פחד כמו מכל קיצוני כי בכלל הקיצוניות מעצם שמה היא היפך האמת שהיא נמצאת במרכז ההויה,כאשר רואים את מנהיגות יהודית מתמקמת במרכז, והיא איננה נפלטת משם בהכרח שהיא מציאותית,ואשר המרכז תואם לה, ואם היא מעמידה קו ברור להנהגה אלטרנטיבית למדינה לרבות תוכניותיה לגבי הר הבית מתוך מגמה הפוכה מזו של הכךניקים ודומיהם אין כל סיבה הגיונית ליצור סביבה משהו קיצוני ודמיוני,אנשי פייגלין הם רחוקים מלהיות פדרמן בדיוק כמו שהם רחוקים מביילין, הם שקולים ומתונים ודווקא לכן בכוחם להבין את הסבך של הפוליטיקה הישראלית אליו נקלע, רק הם יודעים להסביר ברהיטות מה הביא את ישראל למצב הנוכחי ולכן רק הם שידעו איך לצאת ממנו, אלי מכנה את התנועה כזרם אוטופי אבל האמת שהיא נמצאת עמוק עמוק במרכז הליכוד גם אם אין התקשורת מגויסת לכך, גם אם כרגע היא לא כל כך מנופחת כמו מפלגת קדימה לאט לאט היא מחלחלת ונוקבת מטבעה האמיתי, הרעיוני והריאלי.

שמי עמנואל גרטל, תושב פ"ת וחבר בחטיבת 'מנהיגות יהודית' בליכוד. הערב נתקלתי במאמר של אשד ובתגובות לפני ורצוני להגיב בכמה מילים.
קודם כל, תרגעו!
לא פנאטים, לא משיחיסטים, לא כפייה דתית ולא מדינת הלכה. ממש לא!
מה כן?
"חזון…מגובש וארוך טווח" כתב בעל האתר והוא צדק. שגיאתו היחידה היא לאבחן את החזון כאוטופי. הוא לא. הוא מציאותי כמו השכן ממול.
החזון של 'מנהיגות יהודית' איננו אוטופי, איננו מסוכן ואיננו משהו ש"נתפר" עבור קהל מבולבל שצמא לכיוון, דרך ונמנהיגות. לא. החזון של 'מנהיגות היודית' הוא בסך הכל להתחיל מחדש לקיים את הייעוד של עם ישראל להביא טוב לעולם ברוח ה', לגרום לעולם להיות טוב יותר, מוסרי יותר אוהב אדם יותר ברוח הייעוד המקורי שהוטל עלינו.
אנחנו היהודים הצלחנו "לשווק" לעולם את המנוחה ביום השביעי, את השמירה על איכות הסביבה, את "כבד את אביך ואת אמך", את המוסר, את הכבוד לזקן, את המסר החברתי היהודי של סיוע לחלש, לגר, לאלמנה וליתום, את מוסד הקהילה ועוד דברים רבים שאותם נועדנו להביא לעולם.
הצלחנו ויצאנו לגלות.
הוחזרנו לארצנו אבל הכיבוש עדיין קיים בניגוד ל"הסכם" שלנו עם הקב"ה. הוחזרנו מהגלות, אתם תגידו במקרה, אני אומר בזכות הקב"ה. עכשיו נותר לחזור לתפקידנו ולתקן עולם במלכות ש-די. עושים את זה ע"י סילוק הכיבוש, העמדת מנהיג יהודי למדינת ישראל, וצעדים נוספים שיביאו גם לשלום עולמי ולא רק במזה"ת, לשיפור ניכר בכלכלה במדינת ישראל, לחיים טובים יותר, להפ-סקת הטרור ולדברים רבים נוספים שאינם אוטופיה, אלא מציאות ההולכת וקורמת עור וגידים.
אנחנו צריכים את עזרתכם!

בלי שהדבר יביא להתנגשויות עם מוסלמי העולם היא בגדר אוטופיה.
למה לעזאזל שנרצה בית מקדש על הר הבית ? בשביל מה לעזאזל אנחנו צריכים לחזור להקריב קורבנות בעלי חיים ? כדי להקים מעמד חדש של כוהנים שישלטו בנו ?
כדי לסכסך עוד יותר ביננו ובין מליארד מוסלאמים שנעשיים פנאטיים ורצחניים יותר עם כל דקה חולפת ?
וזה יסוד מוסד בתורת "המהפכה האמונית"
בדיוק כפי שמאבק המעמדות והקמת חברה על מעמדית היא יסוד מוסד בתורתם של מרקס ולנין .
וגם הם קובעים שתורתם אינה אוטופית אלא ריאליסטית הגיונית ותביא לבסוף לשלום עולמי.
תורה הגיונית ומעשית עד שבאים לישם אותה ואז מסתבר שלא בדיוק כך הוא.

תורת ישראל אינה חומר לכותרות, או מזון למתלהמים.
היא אתוס מגובש ומורכב הצורך לימוד מעמיק של שנים לפני שמחווים דעה עליה.
אתה מרגיש מספיק אמיץ כדי לנסות?
בהצלחה.
עד אז, לפחות אל תחווה דעה על מה שאין לך בו מושג.

אם תטרח לחקור מה שאני מניח שלא עשית תגלה שלא רק אני אלא 99.99 אחוז מכלל הרבנים האורתודוכסים מתנגדים לבניית בית מקדש על הר הבית.
ולמה לעזאזל הם ואנחנו צריכים מעמד כוהנים חדש שישלוט בנו לא מובן לי וגם לא להם.
אתה כנראה לא יודע אבל אבל אם תשב ותבדוק תלמד מי הם תומכים הגדולים ביותר בבניית בית מקדש היום והממנים של כל קבוצה שעוסקת בכך.
אתה יודע מי אלה יצחק היקר ?
אלו הם הנוצרים הפנטיים בארה"ב שהתורה שלהם קובעת שחייב לקום בית מקדש חדש שיושמד מיד לאחר בנייתו ואז יבואו סוף סוף אחרית הימים והשמדת או ניצור כל העם היהודי.
בשביל זה יצחק היקר הם נותנים לכם כסף .בשביל זה יצחק היקר הם מממנים אותכם.
אתם נלחמים למען בית המקדש והם צוחקים לכם מאחורי גבכם.
האם אתה מעוניין בהשמדת כולנו יצחק היקר?
כל מי שתומך בבניית בית מקדש בהר הבית הוא תומך וחסיד טיפש של הנוצרים האלו.
למעשה בוגד.

כל המתנגדים לרעיונות 'מנהיגות יהודית' שקיימים אלפי שנים בעם ישראל(לדוגמא-ראה ערך החשמונאים) ונאחזים בנרטיב ה"פלשתיני" השיקרי, הם הם ההמצאה החדשה של שנות ה-'60 של המאה ה-20 ומונעים משנאת ישראל מחד ושקר מנגד

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

2 × 1 =