web analytics
קטגוריות
הגולם

ציונה נגד הגולם

בגיליון של השבוע של המגזין המצויין "פירמה -גלובס" בעריכת רואי ארד, פורסם מאמר גדול מאת עינת ברקוביץ' לרגל פירסום הספר "הגולם" , מאמר שסוקר את מצב הקומיקס בישראל כיום .

בין המרואיינים ניתן למצוא את כותב שורות אלה , את איש "אקטוס "ירמי פינקוס ( "הציירים כאן לא מספיק טובים, אני מעדיף להתחבר לסצנה התרבותית ולא לסצנה של הקומיקס ") כמו גם רבים אחרים וטובים .

ביו המרואיינים ניתן למצוא גם את האמן והסופר רואי רוזן שיצר את דמותה הדמיונית של האמנית הצרפתיה ז'וסטין פראנק ומסתבר שהתכוון להמשיך בכך בכיוון של גיבורת על ששמה בישראל הוא"ציונה"

"רוזן :"ציונה הוא ספר פרוזה שנקודת המוצא שלו היא עיבוד לפרוזה של סדרת קומיקס שכביכול הייתה כאן . ציונה עברה כמה גלגולים : היא החלה את דרכה בפנזין אשדודי אחרי מלחמת יום כיפור , נלחמה בפנקיסטים של שנות השבעים והפכה לפטיש מיני של צעירים. בתחילת שנות התשעים היא נהיית ביג אין ג'פן ומאומצת על ידי היפנים .
עד כאן רוזן אני מקווה שהספר הזה של רוזן יצא לבסוף לאור , ולו רק בגלל הדמות של גיבורת על כספרנית ,יהיה מעניין גם לשלב את הדמות הזאת ביקום של הגולם .

הטקסט הזה קיים אבל אחרי הספר של אשד ( הגולם ) אני מרגיש שזה מיותר לפרסם אותו. וגם בגלל שבז'וסטין פרנק כבר הנכחתי דמות בדויה לתוך העלילה ההיסטורית של התרבות הישראלית .( אבל ) לספר יהיו סייד פרודאקטס כמו הלוגו של ציונה ואולי גם מותגים למקרר וטי שירטס של מועדון מעריצים.

….לציונה יש את כל המאפיינים של גיבורת על . כמו סופרמן ובטמן שפועלים בעיר שהיא מעין מיתולוגיזציה של ניו יורק , כך גם ציונה פועלת בתל חורף שהיא מעין תל אביב מיתולוגית . כמו לכל סופר הירו ,גם לציונה יש נקודת תורפה. היא נולדה פגומה ואביה הפרופסור נאלץ להשתיל בה חלקי מכונות . עד היום היא מזמזמת בזמן המעוף. לגיבורי -על יש אלמנט סכיזואידי מאוד חזק -הזהות היום יומית שלהם לעומת הזהות הגיבורית שלהם ,וזה נכון גם לגבי ציונה שזהותה יהום יומית היא יונה צימר הספרנית . תמיד יש להם עזר כנגדם ,משרת ישיש או מאמן ,במקרה של ציונה זה זוג לסביות קשישות שמטפלות בה".

ראו גם

"ציונה"

דרור בורשטיין על ציונה

מותה המיסתורי של ז'וסטין פרנק  :על עוד גיבורה של רועי רוזן

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

3 תגובות על “ציונה נגד הגולם”

מעבר לכך שאני משתוקק לקרוא כבר את הפרק הראשון של "ציונה", נראה לי שזו בדיוק המתכונת לשיח תרבותי- בתוך יצירות עלילתיות. הרי יש הרבה יותר קוראים לספר עלילתי מאשר לספר מחקר. זו דרך הרבה יותר טובה להעלות דברים אל התודעה. לא שאני מזלזל בעבודתך- חס וחלילה! אבל עכשיו אני מחכה בקוצר רוח לקרוא.

מובא כקישור במאמר כך שתוכל לקרוא אותו כבר עכשיו..
אגב ,לדברי רוזן הוא החל לכתוב את הספר הנ"ל כבר לפני מספר שנים . הייתה זאת מקריות מצערת שכותב שורות אלה ואורי פינק חשבו גם הם על רעיון דומה במקצת ופירסמו ספר מקביל לפניו.
מה שמראה שכאשר מגיע זמנו של רעיון ( ובמקרה הזה הרעיון של גיבור על שעליו יש סדרת קומיקס במדינת ישראל חלופית ) יותר מאדם אחד יחשוב על כך במקביל .

זלמי היה יכול להפוך לכוכב על. חבל שעד שהגיע אליו האינטרנט, הוא עף לשמים בפיצוץ (בדרך לנתניה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

eight + thirteen =