web analytics
קטגוריות
תרבות

מה אפשר לעשות

מאמר זה נכתב במקור לאחר שהגיעו הידיעות על עוד פיגוע גדול, כאשר המצב נראה שחור משחור אף יותר מתמיד, לא רק בגלל הפיגוע עצמו כמו גם בגלל הידיעה שפיגועים כאלה ימשיכו ויתבצעו כמעט מידי יום ביומו.הפיגוע כמו דברים אחרים גרמו לי להרהר על מצב התרבות הישראלית דווקא
כפי שיודע כל מי שקורא עיתונים ומשוחח חברים וקורא ראיונות עם אישים הן מהשמאל והן מהימין , רבים מאוד באופן מפתיע, מאוחדים בכך שכולם מקוננים על חורבנה הקרוב והבלתי נמנע של מדינת ישראל ושל התרבות העברית ששימשה לה כבסיס .
התקשורת מלאה בדיונים על התרבות הישראלית תרבות "הסמוך " ומצבה הרעוע .תרבות שהביאה כידוע לחורבן באולם ורסאי ,לכשלים בפינוי פי גלילות , לזיהום הנהרות בארץ , ולמי יודע עוד כמה כשלים אחרים שרק עומדים לקרות , תוצאה של חשיבה לטווח הקצר ביותר והתעלמות מההשלכות ארוכות הטווח , השלכות שבסופו של דבר אם כי הן צפויות לחלוטין פוגעות בנו ברגעים הפחות מתאימים מכל. העיתונים מלאים התקפות על הדור הצעיר שאינו עומד בסטנדרטים של קודמיו בתחומים שונים ובכלל זה ובעיקר החינוך והתרבות.
ואכן יש להודות שבחזית הזאת המצב אינו נראה מזהיר במיוחד . אתמקד
בתחום שקרוב אלי , בספרות . הסופר האחרון שהצליח לרגש באמת כמות גדולה למדי של אנשים , אתגר קרת , החל לכתוב כבר לפני כמה שנים טובות. אני יכול לחשוב רק על סופר אחד או שניים שהופיעו מאז שניתן לאמר שהם מהווים קול ייחודיי וחדשני באמת , והם לא זכו לפרסום רב כזה שבאמת יגרום לאנשים לרצות לקרוא את הסופרים החדשים יותר. זוהי תופעה מדאיגה שכן היא מראה על ירידה מסוימת ברמת הספרות הנכתבת כאן .
ובכלל, כידוע , יש ירידה בכמות הקוראים אצל הציבור הישראלי בכלל ובדור הצעיר בפרט שמעדיף את תחומי הבידור האחרים כמו הטלוויזיה ומשחקי המחשב.
מידי פעם יוצא לי לבקר במלקת הילדים של ספריית בית אריאלה בתל אביב ולא משנה מתי אני מבקר ובאיזה יום או שעה , המקום הוא תמיד ריק ונטוש לחלוטין להוציא את הספרניות ומבוגר אחד או שניים אחרים. .
זוהי תופעה כלל עולמית אמנם , אבל היא מדאיגה שכן היא עלולה להביא בסופו של דבר להביא את דורות העתיד למצב כמו זה ששרר בימי הביניים של מיעוט משכיל שקורא ושל כל השאר שמקבלים מידע רק באמצעים ויזואליים ( כמו אנשי ימי הביניים שקיבלו מידע רק באמצעות ציורים בכנסיות והצגות ).
תופעה מדאיגה מקבילה מתרחשת באוניברסיטאות ששם המחלקות למדעי הרוח הם כמעט תחומים גוועים . לפעמים דומה שרק מי שאינו יכול להתקבל למחשבים או למשפטים או לתחומים "רציניים" אחרים מגיעים לשם ורק על יחידי סגולה שם ניתן לאמר שרמתם מגיעה לרמה של בני דורות קודמים בתחומים אלה. מרצים בתחומים שונים מדווחים שהסטודנטים אצלהם הם חסרי סקרנות ו"ידענות" אמיתית ויש שמשייכים זאת לעובדה שסטודנטים אלה כמעט ואינם קוראים, אלה רק משיגים את המידע שלהם מהאינטרנט.
יש הקובעים היא שמדעי הרוח והיהדות גוועים למעשה.
זוהי תופעה חמורה שכן כל אלה הם הבסיס לתרבות הישראלית. ויותר מכל התרבות והערכים שהיא יוצרת (ובתרבות אני בהחלט מכליל גם את הדת ) הם אלה שנותנים לאדם את הרצון וכוח הרצון להישאר בארץ מולדתו ולהיאבק עם הקשיים השונים שבתוכה ומסביבה.
תרבות כזאת נוצרה כאן ליפני כמה עשרות שונים בידי שורה של יוצרים , סופרים ומשוררים , מחנכים ומדינאים. היא והערכים שהיא התבססה עליהם הייתה חזקה מספיק כדי להביא לכך שתיווצר כאן לבסוף מדינה עברית .ישראל לא הייתה נוצרת לולא השכנוע של אלה שיצרו אותה ומתו למענה כי יש כאן משהו ששווה להיאבק למענו וגם למות עבורו. משהו שהוא טוב יותר מהקיים . תרבות שהייתה שילוב של ערכים יהודיים,סוציאליסטיים אוטופיסטים ( הקיבוצים ) ומערביים .תרבות שהתבססה לא רק על הפחד והשנאה והרצון לברוח מהאנטישמיות אלא גם על הרצון ליצור משהו טוב יותר , אוטופיה אם תרצו.
המצב כעת הוא שתרבות זאת הפסיקה למעשה להתקיים אצלנו. הרצון ליצור משהו טוב יותר נראה שנעלם והוחלף לחלוטין במשהו שמבוסס אצל קבוצות גדולות בציבור החילוני על ערכים אמריקניים של חומרנות ו"חיים טובים" ותו לא,ערכים שאולי מתבטאים בצורה הטובה ביותר ( מכיוון שהיא הקיצונית ביותר ) בסדרת הטלוויזיה "סיינפלד" שהייתה כה פופולארית בקרב שכבות רבות באוכלוסייה ולא במקרה מכיוון שדיברה על כך ששום דבר ושום ערך בעצם אינו חשוב ואדם צריך לדאוג רק לעצמו ולא לשום דבר ולאף אחד אחר. עוד דוגמאות כאלה הן אופרות הסבון למינהן ומקבילותיהן ישראליות שהן כה מרובות כעת שהמסרים הסמויים שלהם לצופים הם שכל מערכות היחסים בין בני אדם מתבססות אך ורק על תשוקות קצרות טווח ותככים אינסופיים, וכי מעבר לכך אין שום דבר בחיי האנוש.
אותו הדבר נכון לגבי התהליך המקביל של יצירת תרבות "אני ואני ואני" שהיא כה דומיננטית היום בישראל שבה האינדיבידואל נחשב מעל לכל ודואג רק לעצמו ולהמשך חייו הטובים .לטווח הארוך גישה כזאת הורסת את חיי הקהילה דבר שאנו רואים אותו מתרחש כאן ועכשיו בישראל .
אז מה אפשר לעשות ?
לדעתי יש ליצור מחדש תרבות שאנשים יוקסמו ויתרשמו כל כך מערכיה עד שיהיו מוכנים לחיות, ולהילחם עבורם כי זה ייתן טעם מחודש לחייהם .האדם אינו יכול לחיות אחרי הכל על הלחם ועל הכסף לבדו.הוא זקוק למשהו נוסף להאמין בו . וזוהי תרבות שתהיה צריכה להקסים גם בני עמים אחרים מספיק כדי שירצו להצטרף אליה ,כפי שהנצרות והאיסלאם והבודהיזם מסוגל
ים לעשות עם מה שהם מציעים .
המצב שבו אנו נמצאים כיום שהוא חמור יותר מאי פעם בתולדות המדינה. ולא רק בגלל המלחמה והמשבר הכלכלי והחברתי שהם גרועים ביותר בפני עצמם, אלא גם בגלל התהליכים ארוכי הטווח שרוב האנשים אינם שמים לב אליהם של שואה האקלימית שאנו שרויים בעיצומה. כתוצאה ממנה האזור נמצא בתהליך של התייבשות ומחסור הולך וגובר במים. גם אם נחשוב על התרחיש הקיצוני ביותר שבו יצליחו הערבים להשמיד לבסוף את ישראל לא ברור איך יוכלו להמשיך להתקיים באזור הזה שכל האינדיקציות מראות שימשיך להתחמם ולהיות פחות ופחות ראוי לישוב.
במצב כזה יש לפתח ערכים חדשים של עזרה הדדית, תודעה סביבתית וחשיבה לטווח ארוך שבמרכזה יעמוד הצורך להתמודד בצורה הטובה ביותר עם האקלים המשתנה ולנטוש את הערכים של "אדם לאדם זאב "שמוצאם בתרבות האמריקנית ובמידה רבה מתוכניות הבידור שאנו מקבלים ממנה . ערכים כאלה יהיו הרסניים ממש במצב שבו אנו חיים ושרק יחמיר בעתיד .
התרבות הזאת תצטרך לכלול בתוכה הן ערכים יהודיים ותיקים ( תרבות שהחזיקה מעמד והתפתחה במשך 2000 שנה היא לא דבר שצריך או אפשר לדחותו על הסף ) ביחד עם ערכים כללים יותר.
נראה לי שנכון לעכשיו ה"שנקינאיות" סוג התרבות שהיה כה פופולארי בקרב צעירים רבים והתבססה במידה רבה על התרבות האמריקנית היגיעה לקיצה ( או לחילופין מגיעה לקיצוניות שמעבר לה אין דבר ) ויש צורך להחליף אותה במשהו חדש ובערכים שיהיו בעלי משמעות אמיתית עבור המחזיקים בהם.
תרבות שנמצאת בירידה אין בה שום אטרקטיביות. אויבינו רואים שהתרבות העברית היהודית נמצאת בירידה וזה אחד הדברים שמעודדים אותם ובכן עלינו ליצור אותה מחדש ובצורה חדשה שתתאים לתנאים האקלימיים והאחרים המשתנים ויש לדאוג לכך שנוכל לשלב את כל הקבוצות הגרות בארץ הזאת כולל הערבים בתרבות הזאת שכן כולן נתונות לסכנה שווה בידי תנאי הטבע המשתנים . אולי דווקא במאבק בטבע העוין נוכל כולנו להתגבר על ההבדלים והעוינות ביננו.לעניות דעתי הדרך הטובה ביותר להמשך קיומם של מדינת ישראל ושל עם ישראל היא בין השאר על ידי שילובם בחוד החנית של המאבק להצלת המין האנושי מהשמדה עצמית על ידי הרס סביבתי והתחממות כדור הארץ .
.כמובן יווצר מיד ויכוח ובמיוחד בחברה כמו שלנו מהם האידיאלים הרצויים וכו' וכו'.אבל לעבוד על כך יש צורך ולא לדחות יותר כי אין לנו זמן לבזבז יותר.
.
הדרך להתחיל ליצור תרבות כזאת היא בראש ובראשונה באמצעות חינוך. אני הייתי מציע למצוא כמה אינדיבידואלים כריזמטיים ואידיאליסטיים במיוחד מתחום החינוך, ומחוצה לו ( כן עדיין יש אנשים כאלה ואני חושב במיוחד על מישהי שאני מכיר אישית שההצלחה שלה בפיתוח ערכים כאלה אצל תלמידיה כנגד כל הציפיות , היא שגרמה לי לחשוב על נושא זה ) שמצליחים להקסים ממש את התלמידים שלהם ולהשתמש בהם כבסיס לשינוי כזה בחשיבה, והם ידריכו מורים אחרים בשיטותיהם וכן הלאה וכן הלאה.כל השיטות שיפור מצב החינוך שאותם ניסה המשרד החינוך להוריד מלמעלה נכשלו. אולי האנשים שבשטח יצליחו יותר.וכמובן כלים נוספים יהיו דרך כלי התיקשורת השונים העיתונות , האינטרנט וכו'.
שיטה דומה לכך אגב הייתה לכנסיה הנוצרית בראשית דרכה ובאמצעותה היא הצליחה להפיץ את תורותיה בכל רחבי יבשת אירופה. אולי יש מה ללמוד מהכנסייה .ואחרי הכל זאת הייתה הדרך שבאמצעותה נוצרה התרבות העברית המקורית בגולה וכאן בארץ ישראל.
בני הדורת הקודמים הצליחו לפתח תרבות כזאת ,אולי גם אנו נצליח בכך. כל מה שיהיה עלינו לעשות יהיה רק להתאמץ מאוד מאוד ובתנאים קשים ביותר. החלופה לכך בכל מקרה נראית כשואה אפוקליפטית שאותה מכין לנו האיסלאם הקיצוני בעזרתם ובעידודם הפעיל של הימין הקיצוני והשמאל הקיצוני במערב שכיום לא נראה שיש הבדל רב בינהם מצד אחד או חיים קשים ביותר בעולם שהולך ומתחמם ונעשה פחות ופחות מתאים למגורי אנוש. מצד שני .
האם נותר לנו מספיק זמן לכך? הזמן נראה כפועל לרעתנו, הדברים אינם תלויים רק בנו. המשבר הכלכלי והמוראלי וסכנת המלחמה והחורבן הגרעיני ולטווח הארוך סכנת ההתדלדלות הדמוגרפית נראים כמאיימים יותר מאשר אי פעם. השיטות היעילות ביותר לשינוי ושיפור תרבותי הן לטווח ארוך בלבד ולא לטווח הקצר שיתכן שהוא כל מה שנותר לנו ועדיין יש להתחיל במלאכה.
הבא נתחיל לחשוב על כך ברצינות כי זה באמת חשוב.

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

5 תגובות על “מה אפשר לעשות”

העלית נקודות רבות במאמר, ואתייחס לחלקן:

· המחשב אינו אוייב הספר אלא להיפך, הוא תוספת נהדרת לספר המודפס. אם פעם היית צריך ללכת ולקנות ספר יקר, הרי שבעוד כמה שנים, רוב התרבות האנושית והעברית תהיה מועלית על רשת האינטרנט ותוכל למצוא את כל מבוקשך כהרף עין. הרי עצם היכולת לחפש בכל טקסט היא מופלאה.
· לגבי לימוד מדעי הרוח – לדעתי יש כאן עניין של אופנות. יבואו סופר או סופרת טובים, אנשי רוח בולטים ואולי אפילו יחצ"נים מוצלחים והמגמה תשתנה.
· אתה צודק לגבי הקריאה אצל ילדים – כאן באמת יש בעיה וחייבים לשפר את המצב.
· מדעי היהדות בוודאי אינם גוועים. לזרם הדתי והחרדי יש מספר הילדים הרב ביותר, והם המאגר הגדול של יודעי ואוהבי היהדות. אני מסכים שיש באמת בעיה מסויימת בציבור החילוני המודרני.
· התרבות הישראלית אינה רק בת עשרות שנים והיא לא נוצרה עם קום מדינת ישראל. טובי יוצרינו כתבו לפני קום המדינה, ולא אתיימר למנות שמות. יש לנו נכסי תרבות יחודיים בני אלפי שנה, ויש יצירה עברית נמשכת שכל היוצרים ינקו ויונקים ממנה. כדבר המשורר (ר’ יהודה אלחריזי מאה 13)
אמנם אני חבר מחבר שיר אשר נפשות מקנאים בעדו תיגענה
אשקוט ואנוח בביתי אך מלי- צותי עדי מזרח וים תסענה
· לגבי האקלים, גם כאן אין צורך להבהל. אינני רואה בארץ שינויים משמעותיים באקלים. הצרות האקלימיות של אירופה בשנה-שנתיים האחרונות דווקא דילגו עלינו. אפשר גם לזכור שהארץ היתה פעם בעלת אקלים נוח הרבה יותר משל אירופה הקרה, והנגב למשל היה פעם פורח (בתקופת החקלאות הנבטית, לדוגמה).

אני בודאי לא המומחה שיתרום לשיח המדעי בעולם על התחממות כדור הארץ.

אבל בכל זאת שתי נקודות למחשבה:
1. נאמר במאמרים שאוכלוסית העולם גדלה ויוצרת לחץ כל משאבי כדה"א. זה כמובן נכון, אבל זו עובדה משמחת ולא עצובה. כלומר, תמיד אפשר בתיאוריה לחזור לאוכלוסיה מצומצמת ולפתור את הבעיה. המחסור במשאבי טבע, הוא עדיין בעיה פתירה בטווח הנראה לעין.
2. נאמר שם גם, שהתחממות כדור הארץ היא רעה. אם תסתכל בגרף שמצוייר בכתבה ב"אייל" (http://www.haayal.co.il/images/784-1.gif ), תראה שבעשרים אלף השנים האחרונות חלה עליה חזקה בטמפרטורה העולמית. אם תבחן, מצד שני, את התפתחות ההיסטוריה האנושית, הרי שיציאת האדם הקדמון מהמערות, וראשית תחילת הציביליזציה חלה בערך באותה תקופה. האמנות החמרית הראשונה (פסלונים וציורי מערות) היו לפני כ-15,000 שנה. יתר על כן, הפריחה האנושית המדהימה שחלה במאות השנים האחרונות (מאז הרנסנס), מתקשרת ליציאה של אירופה מ"עידן הקרח הקטן", להתחממות האקלימית באירופה וליציאה מעידן המגיפות שלוותה אותה. כלומר התחממות אקלימית היתה עד עתה עבור האדם דווקא לברכה. אני לא מתיימר להתנבא, אבל אני לא בטוח שהתחממות כדה"א משמעותה שואה, בוודאי לא בימי חיינו. באופן כללי, ההיסטוריה מלמדת שלכדה"א אין טמפרטורה יציבה, בלי קשר למעשי האדם.

אבל זאת יכולה להיות שואה לגבי סוגים שונים של בעלי חיים שאינם רגילים לתנאים המשתנים . כבר עכשיו יש דיווחים על קצב גובר של היעלמות בעלי חיים שאינם מסוגלים להתמודד עם השינויים הקיצוניים בטמפרטורות .
וזאת יכולה להיות שואה לגבי המיןה אנושי אם זה לא ישכיל להתמודד עם השינויים כהלכה. ורק בתור דוגמה אחת מני רובת : צפוי שבעתיד הלא רחוק ( ואולי הקרוב ) ערי חוף במקומות שונים יוצפו בידי הים שיעלה על גדותיו כתוצאה מהתמוססות קרחונים .וכן זה כולל גם את תל אביב .
רוב הערים הגדולות כידוע נמצאות ליד הים
אגב יתכן שאיננו נמצאים בראשיתו של עידן חום חדש אלא דווקא בראשית עידן קרח . יש על כך חילוקי דיעות בקרב החוקרים מה שמראה עד כמה העניין מסובך . אבל אין חילוקי דיעות על כך שאנחנו עומדים רק בראשיתם של שינויים אקלימיים דרסטיים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

8 + 15 =