web analytics
קטגוריות
תרבות

מוצרט :המותג האולטימטיבי של עולם המוזיקה

כיצד הפך וולפנג אמדאוס מוצרט למוזיקאי המצליח והמפורסם ביותר בעולם לאחר שמת עני מרוד?

 ביום פירסום מאמר זה ברשת ה27 בינואר 2006 מלאו-250  שנה בדיוק  להולדתו של המוזיקאי המפורסם מכולם וולפנג אמדאוס מוצרט .

כיום קיים ויכוח עם מוצרט הוא המוזיקאי הגדול ביותר של כל הזמנים,אבל אין ספק שהוא המוזיקאי המפורסם ביותר של כל הזמנים .
ולכבוד זה מבוצעים בידי הגופים המוזיקליים בעולם ובארץ שורה ארוכה של אירועים ומופעים הקשורים במוזיקאי הגדול ובהן האופרה "המלך הרועה " שעלתה בישראל לראשונה ב-17 בינואר בידי התזמורת הקאמרית הישראלית, כמו האופרה המפורסמת ביותר שלו "חליל הקסם " שתעלה במאי 2006 בידי האופרה הישראלית . לרגל החגיגות גם הועלו יצירות על חייו כמו "מוצרט וסליירי " אופרה של רימסקי קורסקוב על פי מחזה של פושקין על מערכת היחסים בין מוצרט ויריבו סליירי ( שעל פי השמועה הרעיל אותו ) .שכן יותר מכל מוזיקאי אחר חייו ואישיותו של מוצרט מעניינים את הציבור לא פחות מיצירתו.

נראה שלכל תחום תרבות ואמנות יש את ה"איקונים" האולטימטיביים שלו שהם הדמויות המוכרות ביותר ציבור הרחב ושעל פיהן נשפטים כל השאר : בעולם הציור אלו הם מיכאל אנג'לו לאונרדו דה וינצ'י ורמברנדט במוזיקת הרוק ג'ון לנון ובוב דילן במדע זהו אלברט אינשטיין ובמוזיקה הקלאסית ..
ובכן יש שלושה ( וכולם אגב גרמניים –אוסטריים ) בך, בטהובן, ומוצרט .
ונראה שמכולם הבולט ביותר והמאפיל על השניים האחרים ועל כל מוזיקאי קלאסי אחר שחי אי פעם לפחות בעיני הציבור הרחב הוא וולפנג אמדאוס מוצרט שהשנה היא שנת ה-250 להולדתו ואת זה חוגגים בכל העולם וגם בישראל הם אירועים מיוחדים ליצירתו והמוקדשים לחייו .וזאת שכן דומה שיותר מכל מוזיקאי ידוע אחר היו למוצרט חיים מרתקים וסוערים באופן מיוחד. היותו ילד מוזיקאי גאון שסייר בבירות אירופה וניגן ליפני אצילים ומלכים , ושבניגוד למקובל גאוניותו לא פגה עם התבגרותו כי אם רק התגברה .( אמנם כפי שמכתביו השונים מראים הוא מעולם לא התבגר באמת מבחינת התנהגותו ודיבורו ומכתביו כמבוגר מלאים בניבולי פה ושפה ילדותית מוזרה ). זה וחייו הקשים בעת שכתב יצירת מופת אחת לשניה כמו "נישואי פיגארו " ודון ג'ובאני ", סיפור היריבות המפורסם שלו עם מלחין החצר האהוב על הקיסר והקהל סלייארי שניהל כנגדו תככים שונים , הקשרים שלו עם אירגון הסתר "הבונים החופשיים " שעל תפיסותיו הסודיות מבוססת האופרה "חליל הקסם " ומותו כחסר כל נשכח שאפילו מקום קברו המדייק אינו ידוע . כל הפרטים אלו תרמו להפוך את מוצרט בעיני הציבור הרחב לדמות מרתקת וצבעונית במיוחד בניגוד למשל לעמיתו בך שנראה כדמות יבשה ומשעממת אם כל זה שהוליד כמה מוזיקאים ידועים ואין ספור יצירות מופת.
להילה סביב מוצרט תרמו גם השמועות התיאוריות והחשדות השונים סביב חייו. השמועות שאולי מותו היה תוצאה של הרעלה בידי המוזיקאי היריב המצליח והמקנא סלייארי ואולי של אנשי "הבונים החופשיים" שזעמו על שמוצרט גילה את סודותיהם באופרה הידועה שלו "חליל הקסם "..

כמה שנים לאחר מותם של מוצרט וסליירי יצר המשורר הרוסי הידוע פושקין מחזה קצר שבו תיאר את הרעלתו של מוצרט בידי סליירי וזה היה נדיר אז מאוד לכתוב מחזה כזה מעין "דוקו דרמה" על אנשים שהיו חיים רק כמה שנים לפני כתיבת המחזה ושהיו מוכרים אישית לאחדים מהצופים.

המחזה נהפך לאופרה בידי רימסקי קורסקוב .

ויצירה זאת של פושקין היא יוצאת דופן זאת יצירה שנכתבה רק כמה שנים לאחר מותו של סליירי והפכה את שמו לשם דבר כרוצח ושונא של הגאון מוצרט .פושקין שם את המשפט המפורסם
"גאוניות ורשע הם שני דברים שאינם מתאימים זה לזה "(הצהרה שהיא שגויה מעבר לכל ספק ) .לדעת פושקין בכך שסליירי רצח את מוצרט הוא הוכיח את בינוניותו מאחר שגאון אמיתי אינו יכול לרצוח .
זה שפושקין כתב מחזה כזה בתקופה שכתב היא מדהימה שהרי עדיין היו בחיים אנשים שהיכירו את מוצרט וסליירי ולא ניתן לתמוה מה חשבו כאשר קראו או צפו בהצגה של המחזה. אם היה כותב מחזה כזה היום מן הסתם היה חוטף תביעת דיבה ענקית בידי יורשי סליירי .

בימינו יצר המחזאי אנתוני שאפר גירסה חדשה למחזה של פושקין , את המחזה מפורסם "אמדאוס" על היריבות בין מוצרט וסליירי שמביאה לבסוף להרעלתו של מוצרט .

מחזה זה הפך לסרט מפורסם בבימויו של מילוש פורמן הנחשב לאחד הטובים שנעשו אי פעם ,והוא יותר מכל דבר אחר הביא להגדלה והאדרה בפירסומו של מוצרט לעומת כל מוזיקאי אחר בעיני הציבור הרחב.

התוצאה: כיום מוצרט מפורסם יותר מאי פעם בחייו.

בעיר וינה למשל שבה פעל מוצרט ומת  כאדם עני באופן יחסי  רואים בכל מקום בעיקר תמונות ואזכורים שונים של מוצרט ( וגם את הקיסרית סיסי ) ולא של אישים מפורסמים ומצליחים יותר שחיו בעיר בחייהם כמו נניח הנסיך מטרניך או הקיסר פרנץ יוזף שהיום בהשוואה הם נשכחים . באוסטריה התפתחה תעשייה שלמה סביבו של מוצרט שעיקרה ייצור ומכירת מוצרים הנושאים את שמו של האיש הגדול : ממתקים ומוצרי מזון על שמו של מוצרט כולל נקניקיות מוצרט , ביצי מוצרט משוקולד , בקבוקי חלב, בקבוקי יין ובירות על שמו , כוסות וצלחות מוצרט . צעצועי מוצרט שונים ובובות ,כדורי גולף,חולצות טריקו עם דיוקן מוצרט ,לוגואים עם עיניו של מוצרט מתגלגלות אחורה ,עטים ונייר מכתבים עם דיוקן מוצרט ויש סיגרים של מוצרט שעם מאפרות ומציתים מיוחדים עם דיוקן האיש הגדול ולאחרונה אפילו יצא שם ספר בישול שמחברו כריסטוף וגנר דלה ממכתבי מוצרט את כל המאכלים שאי פעם עלו על שולחנו ולשונו וכולל את המתכונים של כולם שיחזור שבו נעזר המחבר בידי היסטוריונים קולינאריים וטבחים. כאשר ציינה אוסטריה ב-1991 את יובל ה-200 למותו של מוצרט פורסמו 12 אלף ספרים ומאמרים שדנו בחייו וביצירתו . ההערכה היא שב-2006 יפורסמו כבר יותר מ-20 אלף .

ובהזדמנות חגיגית זאת יזכו כל 626 יצירותיו השונות בהן 22 אופרות ו-45 סימפוניות לביצועים חדשים ולתקליטורים חדשים ( כן מוצרט היה מלחין פורה ביותר למרות שמת בגיל צעיר). במשרד התיירות האוסטרי מעריכים את היקפו של מסחר מוצרי מוצרט הצפוי ב-2006 ב-5 מיליארד יורו. למעשה אין תזמורת שמכבדת את עצמה בעולם כולו שלא מכוונת את הרפרטואר שלה לפי תאריך זה וכולן השנה ינגנו מוצרט ,יותר מאי פעם.
חבל רק שהאיש הגדול שמת עני לא יוכל להיהנות מהתמלוגים על מוצרים אלו .
נשמעו גם טענות ( שהן כנראה נכונות ) שהשמעה של יצירות מוצרט יכולה לתרום לבריאות ולאינטליגנציה ,אצל ילדים ואצל מבוגרים. ב-1994 .נתגלתה בקליפורניה בידי החוקרים פרנסיס ראושר וגורדון שואו תופעה שקיבלה את השם "אפקט מוצרט ",.התברר שסטודנטים שהאזינו כמה דקות ליצירותיו של האיש הגדול שיפרו את תוצאות מבחני האי קיו שלהם ב30 אחוז (!) ההשפעות התברר הן על תחום ספציפי בהגיון המשפיע על התמצאות ,קשב ,הסקת מסקנות ,דמיון ,ועד .אמנם האפקט נמשך 10 דקות בלבד ,וכמו כן התברר שהוא לא רק תוצר האזנה של מוצרט ,הוא מושג גם כתוצאה מהאזנה למלחינים אחרים .אבל זה לא באמת שינה ,התופעה קושרה בעיני הציבור ספציפית רק עם מוצרט לבדו ו"אפקט מוצרט "הפך למותג המסמל יכולות קוגניטיביות משודרגות . לפני כמה שנים מושל ג'ורג'יה שבארה"ב אף הוציא הוראה שדורשת שילדים בגילאי הגן והיסודי ישמעו מוזיקה קלאסית של מוצרט ואחרים כסגולה לבריאות ולאינטליגנציה . וכידוע לאחרונה ניסו בניו של ראש הממשלה אריאל שרון להשתמש במוזיקה של מוצרט האהובה עליו מאוד בניסיון להעיר אותו באמצעותה .

מוצרט בישראל

מטבע הדברים גם בארץ יש אירועים רבים הקשורים למוצרט , האופרה הישראלית תעלה את "חליל הקסם " אולי האופרה הידועה ביותר של מוצרט ביולי 2006 .
תזמורת הקאמרטה הישראלית ירושלים פתחה את חגיגות 250 שנה למוצרט בקונצרט הראשון בסדרה "סרנדה למוצרט" ,. וגם גופים מוזיקליים אחרים מתכננים אירועים שונים לזכרו של מוצרט .
.בתזמורת הקאמרית בניהולו של גיל שוחט הוצגו לא פחות משלושה מופעים הקשורים לחייו של מוצרט בתקופות שונות של חייו קונצרט לילדים עם בובות העוסק בימי ילדותו של מוצרט ,ההצגה "מגע של קסם " מאת עומר ולבר שהציגה את התלבטויותיו של מוצרט בעת שכתב את האופרה "חליל הקסם "והאופרה של רימסקי קורסקרוב על פי פושקין שהציגה את סיפור רציחתו של מוצרט בידי סליירי .

האופרה של רימסקי קורסקוב כפי שהוצגה בארץ הייתה בסדר לא יותר מזה הן מבחינת התוכן והן מבחינת ההצגה הן בכלל להשוותה למחזה ולסרט של אנתוני שאפר שעולה עליו בכל צורה שרק אפשר להעלות על הדעת בכוח הדרמתי ובעוצמה והוא שזה שהפך את מוצרט למוזיקאי הידוע ביותר לקהל הרחב בסוף המאה העשרים ובראשית המאה ה-21. ומראה שיש לעיתים צורך באמן כדי לעשות אמן גדול אחר למפורסם עוד יותר

למעשה שלושת מופעים אלה מקיפים את אגדת מוצרת מכל זוויותיה: כילד גאון ,כבוגר עני ומתלבט וכגאון הנרצח בידי הבינוניות המסומלת בידי סליירי .

מוצרט על אלכסנדר הגדול

ב-17 בינואר העלתה התזמורת הקאמרית את האופרה "המלך הרועה " " אופרה לא ידועה יחסית משלו מחיי השליט המפורסם אלכסנדר הגדול  . .

את "המלך הרועה" כתב מוצרט בגיל 19 בסגנון האופרה הרצינית (OPERA SERIA) שמאוחר יותר הוא טיפח ביצירות כמו אידומנאו ורחמיו של טיטוס.

הוא הסתמך על ספר מאת פייטרו מטסטאזיו ((Pietro Metastasio, הליברטיסט הפופולרי ביותר באותה התקופה. בתסבוכת הרומנטית מעורבים שני זוגות: אמינטה המלך החוקי של צידון המסתתר כרועה ואהובתו אליסה, בת הכפר; וכן אגנורה , אציל צידוני ונסיכתו המסורה טאמירי. אלכסנדר הגדול מגיע, כובש את צידון בסיועו של אגנורה, מדיח את השליט העריץ, אביה של טאמירי, והופך סדרי עולם בכך שהוא מציע לאמינטה הנבוך גם את הכתר וגם את טאמירי.
כמו בכל אופרה של מוצרט הסיפור מוגש לנו על ידי שורה של רצ'יטטיבים ובתווך אריות שבהן הדמויות מתוודות על מצבן הרגשי. בסופו של דבר הכל בא על מקומו בשלום ואמניטה זוכה בכתר ובאליזה. אגנורה וטאמירי זוכים זה בזו ובהבטחה לשלוט על האזור הבא אותו יכבוש אלכסנדר.
הסיפור עצמו הוא סטריאוטיפי עד כמה שניתן ולא מעניין אבל מה שמעניין הוא המוזיקה של מוצרט אפילו ביצירה בינונית ומטה מזה של מוצרט היא עדיין מצליחה לכשף את המאזינים לפחות בקטעים מסוימים של האופרה.
. ואופרה נוספת "האימפרסריו " אופרה קצרה של מוצרט שמתאת את "מאחורי הקלעים " של עולם המוזיקה, אופרה שאותה יצר מוצרט  עבור התחרות עם סליירי . תעלה התזמורת הקאמרית ב11 ביולי 2006.

להלן ראיון עם גיל שוחט מנהל התזמורת הקאמרית  :

א.א.  למה דווקא מוצרט זכה להיהפך לאיקון האולטימטיבי של עולם המוזיקה הקלאסית ? האם יש משהו מיוחד בחייו לעומת זה של קומפוזיטור אחר?
שוחט : עכשיו זה שנת ה-250 להולדתו של מוצרט ולכן החגיגות לזכרו . אבל חגיגות כאלה הן לא באמת יוצאות דופן .לפני כמה שנים היו חגיגות 300 שנה להולדת בך.
כמעט כל שנה יש שנת מלחין וזה בדרך כלל מספר השנים מאז הולדתו או מותו .
אבל נכון שמבין שלושת המלחינים המובילים של עולם המוזיקה הקלאסית חייו של מוצרט הם הצבעוניים והמרתקים ביותר מילדותו המטאורית ומותו בגיל צעיר כאדם עני באופן יחסי  ודרך המספר הבלתי נתפס של יצירות גאוניות שהוא כתב והשפעתן וחשיבותן ועד להצלחה של הסרט אמדאוס שהוא בפירוש הסרט המצליח ביותר שנעשה על מוזיקאי קלאסי . כל אלה הביאו להתעניינות בחיי מוצרט שהיא רבה יותר מלגבי המלחינים אחרים.
בכלל יש רבים הרואים בו את גדול המלחינים כולם . אם כי אני אישית דווקא מעדיף את באך.

התוצאה היא שבכל העולם עוסקים עכשיו באופן אינטנסיבי במוצרט לציין את שנת הולדתו גם התוכנית שלנו בתזמורת הקאמרית עוסקת השנה רבות בביצוע יצירות מוצרט כולל ביצוע הבכורה הישראלי לאופרה בשם "המלך הרועה " שמעולם לא בוצעה בישראל ועוד אופרה לא ידועה יחסית בשם "האימפרסריו" . וגם הרבה יצירות נוספות של מוצרט. כמעט בכל תוכנית שלנו השנה יש מוצרט .
בנוסף לזה הכנסנו כמה יצירות שעוסקות בחיי המלחין משום שהדמות היא כל כך מסקרנת ורומנטית כשלעצמה ועם סיפור חיים יוצא דופן שכמוהו אתה לא מוצא אצל אחרים .וזה סיפור חיים שיכול למשוך לא רק מבוגרים אלא גם ילדים בסיפור על מוצרט הילד הגאון. וכך הכנו קונצרט שמתרכז סביב דמותו של מוצרט הילד והיצירות שיצר כילד גאון שכוון במיוחד לילדים ושולב עם בובות ..
א.א. : איך רואים המוזיקאים בעולם את מוצרט האם הם רואים אותו בצורה שונה מהקהל הרחב ?
שוחט : המוזיקאים לא שינו את דעתם על מוצרט במאה השנים האחרונות ועל גאוניותו שאין בכלל מי שחולק עליה .מוצרט מסמל עבור המוזיקאים דיוק, שלמות, תמצות, טוהר. המוזיקה שלו היא לא של ילד, גם זאת שכתב כשהיה ילד הייתה מאוד בוגרת אפילו "זקנה" ככל שמתבגרים ומחכימים חוזרים יותר למוצרט ומתקרבים אליו .
בקהל הרחב לעומת זאת הפופולאריות שלו אפשר לאמר שהיא רק גדלה . בשנים האחרונות השם מוצרט הפך לאיקון הפופולארי ביותר המזוהה עם המוזיקה קלאסית הוא היום השם הראשון שצץ אצל הקהל הרחב. למעשה מוצרט הוא היום בעיני הקהל הרבה יותר ממלחין, הוא סמל לגאוניות לשמה .
אמנם גם שני המוזיקאים הגדולים האחרים הם סוגים של סמלים בעולם המוזיקה. בטהובן הוא סמל למהפכנות . באך הוא סמל לעשייה של יצירה רחבה ומגוונת ובדרך כלל חושבים עליו בתוך הזקן החכם בעוד שעל מוצרט חושבים יותר בתוך הילד הגאון.
אבל בך ובטהובן מוכרים בקרב הקהל הרחב הרבה פחות ממוצרט ולכן אין להם אותו ערך בעולם הפירסומי תקשורתי שיש לדמות של מוצרט .וכך מוצרט מסמל הרבה דברים נוספים גם בעולם הפירסומת . קח למשל את המוצר הפירסומי " ביבי מוצרט " מוצרט מופיע שם כסמל לגאוניות באופן כללי ולא דווקא רק במוזיקה קלאסית כפי שזוכרים את בטהובן ובאך .

א.א : והאם עוד זוכרים את סליירי המוזיקאי הפופולארי ביותר בזמנו של מוצרט ?
שוחט : סליירי זכור היום בעולם המוזיקה אך ורק כחלק מהמיתוס של מוצרט. סליירי הפך לסמל של קינאה, של חבלה בגאוניות של מוצרט. בגלל המחזות של פושקין ואנתוני שאפר ,אפילו שזה לא מדויק לחלוטין היסטורית .
פרט לכך הוא ידוע גם כמורה מצויין שאחד מתלמידיו היה בטהובן . אבל ברמה היצירתית המוזיקה של סליירי אפילו לא מדגדגת את האצבע הקטנה של יצירות מוצרט.ממרחק הזמן קשה להאמין שסליירי נחשב בידי הקיסר למלחין הגדול מכולם בחצרו . אבל ההיסטוריה עשתה צדק והשכיחה את יצירתו בעוד שאת מוצרט כולם זוכרים .
אבל אתה יודע מה ? היום זוכרים את סליירי בתור ה"איש הרע " של המוזיקה הקלאסית
ובסיפור חייו של מוצרט אפילו שזה לא נכון היסטורית . אז אפשר לאמר שסליירי לא נשכח לחלוטין, הוא אפילו זכור יותר מהרבה מוזיקאים אחרים שהיו יותר טובים ממנו. הוא קיים בתודעה כדמות של המוזיקאי המקנא בסיפור חייו של מוצרט . ואם אתה חושב על זה גם זוהי סוג של נצחיות.

ייתכן שסליירי היה מעדיף להיזכר בצורה אחרת כמוזיקאי גדול אבל עצם העובדה שעדיין זוכרים אותו לאחר מאתיים שנה בצורה זאת בתור "איקון " שלילי אולי הייתה עדיפה בעיניו על שיכחה מוחלטת .אחרי הכל לא חשוב כיצד נכנסת לנצח כל זמן שנכנסת לשם . .
מה שמראה שלמרות הכל אולי יש צדק היסטורי גם עם גאונים שמתו חסרי כל בחייהם אבל זוכים לפירסום רב לאחר מותם בעוד שיריביהם המצליחים בחייהם נשכחים לאחר מותם.

נספח: אופרות של מוצרט בעברית

החטיפה מן ההרמון ליברטו מאת גוטליב סטפני ( בעקבות כריסטוף ברצנר ) נוסח עברי הארי גולומב , אור עם , 1990
דון ג'ובני ,ליברטו מאת לורנצו דה פונטה ,נוסח עברי הראי גולומב , אור עם 1990

יצירות על מוצרט בעברית

פושקין . מוצרט וסליירי בטרגדיות קטנות תרגם  אברהם שלונסקי ,הקיבוץ המאוחד , 1966 בתוך כרך של כתבי פושקין. מחזה קלאסי על היריבות    בין מוצרט וסליירי ששימש כבסיס ל"אמדאוס " של פיטר שייפר.

ג'ון א.טלבוט מוצרט תרגום פרץ דגן קורנפלד , יהושע צ'צ'ק, 1945.

אופל וילד וסיביל קורצ'ר הקוסם בנגינות מוצרט עברית אריה לרנר, הוצאת מ.ניומן, 1945 .

 

אלפרד איינשטיין.  מוצרט אפיו ויצירתו ,1954, סדרת צלילים.

  וולפנג אמדאוס מוצרט  מכתבי מוצרט. ערך ותרגם מתתיהו תימור , אקדמיה , 1963


הלן ליב קאופמן חייו של מוצרט עברית ע.אבידן יזרעאל תשכ"ה סדרת גדולי עולם
אריק בלום ,מוצרט ,עברית גבי פלג ,כתר ,1986


רודיקה דגן : מסע הקסם של מיכל :סיפור וצלילים מחייו של מוצרט איירה מריה פרידמן ,ענבל ,1987 ספר לילדים.
פיטר שפר אמדאוס , תרגם גדי רול תיאטרון הבימה ,1994 .טקסט המחזה המפורסם
אריאל הירשפלד "אתן היודעות: על שיח האהבה באופרות של מוצרט זמורה ביתן ,

1994

אדי אלון פגישה עם מלחין :מוצרט

ציורים וולף בובה הוצאת יצירות ,1998. ספר לילדים.

צב צורי יומנו של מוצרט הוצאת המוסיקה אור תו ,1999.

ביוגרפיה של מוצרט כתובה בצורה של יומן מן תקופתו

ניצה שאול המופע הענק של מוצרט הקטן איורים יונת קציר גולן,  מודן ,2003 . .ספר לילדים על חיי מוצרט.

תקציר :כֻּלָּנוּ מַכִּירִים אֶת גְּאוֹנֵי הַמּוּזִיקָה: מוֹצַרְט, בֶּטְהוֹבֶן, שְׁטְרַאוּס, וִיוַלְדִי וַאֲחֵרִים. כֻּלָּם כָּתְבוּ מוּזִיקָה נִפְלָאָה הַמִּתְנַגֶּנֶת עַד הַיּוֹם. אֲבָל אֵיזֶה מִין יְלָדִים הֵם הָיוּ? בְּדִיּוּק כְּמוֹכֶם הֵם אָהֲבוּ מִשְׂחָקִים וּמַמְתַּקִּים, הֵם הָיוּ שׁוֹבָבִים, וְחֶלְקָם לֹא אָהֲבוּ כָּל כָּךְ לִלְמֹד וּלְהָכִין שִׁעוּרִים… מִי נִגֵּן בִּפְסַנְתֵּר בְּגִיל שָׁלֹשׁ כְּשֶׁעֵינָיו מְכֻסּוֹת בַּצָּעִיף בְּלִי אַף שְׁגִיאָה? מִי כָּתַב אֶת הַיְּצִירָה הָרִאשׁוֹנָה שֶׁלּוֹ בְּגִיל חָמֵשׁ? מִי הוֹפִיעַ בְּגִיל שֶׁבַע לִפְנֵי הַקֵּיסָר וְהַקֵּיסָרִית בְּוִינָה? מִי הִשְׁתּוֹלֵל וְהָפַךְ אֶת סַלְסִלַּת הַתּוּתִים לְתֶרֶזָה הַמְּבַשֶּלֶת? אֶת כָּל אֵלֶּה וְעוֹד תַּעֲלוּלִים רַבִּים אֲחֵרִים עָשָׂה מוֹצַרְט כְּשֶׁהָיָה יֶלֶד קָטָן. הַסִּדְרָה "צְלִילֵי קֶסֶם" מְאַפְשֶׁרֶת גַּם מִפְגָּשׁ בֵּינֵיכֶם, הַיְּלָדִים שֶׁל הַיּוֹם, לְבֵין הַיְּלָדִים הַמְּיֻחָדִים שֶׁל פַּעַם. הַסְּפָרִים מְבֻסָּסִים עַל סִפּוּרִים אֲמִתִּיִּים מֵחַיֵּי הַמַּלְחִינִים הַגְּדוֹלִים בְּיַלְדוּתָם. נִיצָה שָׁאוּל הִיא שַׂחְקָנִית הַמּוֹפִיעָה בָּאָרֶץ וּבָעוֹלָם בִּסְרָטִים, בְּתֵאַטְרוֹן וּבַטֶּלֶוִיזְיָה. סֵפֶר זֶה נוֹלַד מִתּוֹךְ סִדְרַת הַמּוֹפָעִים הָאֲהוּבָה לִילָדִים "צְלִילֵי קֶסֶם", הַפּוֹתַחַת צֹהַר לְעוֹלַם הַמּוּזִיקָה בִּפְנֵי יְלָדִים בְּכָל רַחֲבֵי הָאָרֶץ.

אסתרית בלצן מכתבים ממוצרט ציורים הילה חבקין , מודן 2003 .ספר לילדים .

תקציר :אני שונא לכתוב מכתבים," כותב מוצרט בן השבע לאמו. "שונא לכתוב משלוש סיבות: קודם כול – אין לי מה לכתוב. שנית – האצבע כואבת לי. ושלישית – אבא בוודאי ימצא איזו שגיאת כתיב." ואף על פי כן מוצרט כתב אלפי מכתבים ואלפי צלילים במשך חייו הקצרים, ומכתביו מאפשרים לנז הצצה לחייו של ילד הפלא המפורסם ביותר בכל הזמנים. מילותיו של מוצרט, העדינות והגסות, שנכתבו בשפות שונות ובמשחקי מילים משעשעים, פורשות את הפסגות והתהומות שהם חלק מעולמן של כל גאון יוצר. הסקר מלווה בתקליטור עם מבחר מיצירות מוצרט, בביצוע תזמורת, מקהלה וצלילי הפסנתר של אסתרית בלצן. את המכתבים מלווים ציוריה של המאיירת הלה חבקין, העוקבים ביד אמן רגישה אחרי ציורי התקופה וצלילי המוזיקה. מכתבים ממוצרט הזא הראשון בסדרת הספרים "מוזיקה במבט אחר", המציגה את ענקי המוזיקה בנעלי בית, ומתחברת אל האדם שמאחורי האגדה, אל האנושי והילדותי שמאחורי הניצוץ הגאוני. ד"ר אסתרית בלצן היא פסנתרנית ומוזיקאית, יוצרת תוכניות יחודיות בתחום המוזיקה הקלאסית, ומגישה קונצרטים שבמרכזם הקשר בין מילים לצלילים, ובין המוזיקה לחיים.

ג'רמי סיפמן מוצרט חייו ויצירתו   הוצאת מטר 2006 .  ספר למבוגרים.

תקציר:רבים חושבים כי וולפגנג אמדאוס מוצרט הוא המלחין הדגול ביותר שחי אי-פעם. סיפור חייו, שהונע ונשלט בידי אב אינטליגנטי אך מתוסכל ושאפתן, הוא סיפור התפתחותו של גאון יחיד במינו: מילד תפנוקים שהקדים להתבגר, ועד לגבר החופשי שהגשים את עצמו, ידע עוני בלתי צפוי – שכן דומה כי הכסף נזל מבין אצבעותיו – עד למותו בטרם עת. דיוקן ביוגרפי זה, שנלוות אליו דוגמאות מוסיקליות בשפע והמסתמך על דברי המלחין עצמו ועל אלה שהכירוהו היטב, מגלה אישיות מרתקת וחידתית גם יחד.

 

אנה אוביולס מוצרט הקוסם הקטן . תרגם ועיבד יורם מלצר .הוצאת אגם ,2007. ספר פלוס תקליטור. לילדים .

תקציר:לפני 250 שנה, בעיר הקטנה זלצבורג, נולד ילד בעל כישרון מיוחד למוזיקה. עוד כשהיה קטן החלו לכנותו "הקוסם הקטן" כיון שהמוזיקה שלו הדהימה אצילים, קיסרים, נסיכות וקרדינלים. הודות לדיסק המצורף, הילדים יוכלו להאזין לחלקים המוכרים ביותר מתוך "חליל הקסם" של מוצרט, בעודם קוראים ספור אהבה והרפתקאות מרתק.

גרי בילי וקרן פוסטר הפאה הנוכרית של מוצרט .איורים ליטון נויס וקרן רדפורד. סדרת שוק הסיפורים .דני 2007. ספר לילדים שבו ילד מודרני לומד על חייו של מוצרט .

תקציר:דיגבי בן השבע הוא אספן מציאות מדפלם – לפחות בעיני עצמו. פעם בשבוע הוא מגיע לשוק העתיקות בחיפוש אחר משהו מעניין… ודוכן המציאות של מר שמונץ הוא המקום המשלם לפשפש בו. למר שמונץ תמיד יש איזה חפץ עתיק ומסקרן, ומאחורי כל חפץ מסתתר ספור מרתק לא פחות. הפעם מגלה דיגבי את הפאה הנכרית של מוצרט, ולומד על חייו של המלחין הדגול ועל התקופה, בה הוא חי ויצר אחדות מהיצירות המוסיקליות החשובות והמפרסמות ביותר בהיסטוריה

ג'ין גלובר .הנשים של מוצרט : חייו, נשותיו, המוזיקה שלו .תרגום אביעד שטיר .ידיעות ,2007  

ביוגרפיה למבוגרים על מוצרט.

תקציר:

במשך כל חייו השפיעו על מוצרט נשים: הן ריתקו אותו, שיעשעו אותו, גירו אותו, פגעו בו, איכזבו אותו ובגדו בו; ובאותה מידה הוא ריתק אותן. אבל יותר מכל מוצרט כיבד נשים ואהב אותן. יש מקום חשוב בחייו לאימו, אחותו, אשתו, אחיותיה, פטרוניותיו, ידידותיו, המאהבות שלו והזמרות שלו. הניסיון שלו עם נשים, הבנתו וכושר ההתבוננות שלו הופיעו באופן מהמם בדמויות הנשים שיצר באופרות שלו.

ג’יין גלובר, אחת הפרשניות המעולות ביותר של יצירותיו של מוצרט, מצוידת בכל הכלים הנכונים כדי להפיח חיים בנשים מדהימות אלה – גם האמיתיות וגם הבדויות. אנו פוגשים את אימו של מוצרט, מריה אנה; את אחותו האהובה והמסורה נאנרל המוכשרת כמעט כאחיה המבריק, אבל בהיותה אשה נידונה לסבול בבית בעוד אחיה ואביה מבדרים את הסלונים של שועי אירופה.

אנו פוגשים גם את "המשפחה השנייה" של מוצרט, משפחת וֶבֶּר: קונסטנצה אשתו, שההיסטוריה הכפישה את שמה, ואחיותיה יוזפה, אלויזיה וסופי. אלויזיה ויוזפה היו זמרות מוכשרות להפליא, ומוצרט כתב עבורן כמה מיצירותיו המדהימות ביותר. אלויזיה היתה הראשונה שמוצרט אהב באמת, והדחייה שדחתה אותו לבסוף כמעט שברה את ליבו. קונסטנצה, אף כי היתה זמרת טובה פחות, היתה לו אשה אוהבת וחזקה, ולאחר מותו דאגה ביעילות רבה לשמר את זכרו ואת המוזיקה שלו.

הנשים של מוצרט הוא הסיפור שלהן. אבל הוא גם סיפורן של הנשים באופרות שלו, שכולן – כמו אימו, אחותו, אשתו וכל מכרותיו – היו כבולות למגבלות ולמוסכמות של המאה השמונה-עשרה. אך מוצרט, בזכות הכתיבה המהוללת שלו, הצליח לזהות ולשחרר את הרגשות של דמויותיו. קונסטנצה בהחטיפה מן ההרמון, איליה ואלטרה באידומנאו, סוזנה והרוזנת בנישואי פיגארו, דונה אנה ודונה אלווירה בדון ג’ובאני, פיורדיליג’י, דורבלה ודספינה בכך עושות כולן, פמינה ומלכת הלילה בחליל הקסם – הספר עוסק בכולן ומעלה אותן על נס. הן הכריחו את הצופים להביט בראי, וגרמו להם להגיע לתובנות חדשות. יחד הן משמשות הוכחה נוספת לגאונותו האמיתית של מוצרט ולהבנתו העמוקה של הטבע האנושי. הנשים של מוצרט הוא ספר עשיר, סוחף וקריא ביותר. הוא שופך אור על מוצרט ועל יצירותיו, ועל הנשים שעוררו בו השראה.

 אווה ברונסקי אדון מוצרט מתעורר /  מגרמנית: חנה לבנת.כינרת 2014

תקציר:רק אתמול בלילה שכב וולפגנג על ערש דווי, ועכשיו הוא מתעורר במקום זר ובתקופה לא מוכרת, כפי שמתברר לו אט-אט. את אימי המסע שלו בזמן לשנת 2006 הוא מסוגל להסביר לעצמו אך ורק באמצעות ייעוד אלוהי: עליו לסיים סוף סוף את הרקוויאם שלו. וולפגנג תועה ברחביה של וינה המודרנית כאנכרוניזם חי. דון מוצרט מתעורר, רומן חדש מאת אווה ברונסקי מתחיל בפרולוג קצר: מוצרט, במיטתו, על ערש דווי, עסוק בהשלמת הרקוויאם שלו. אבל בפעם הבאה שאנחנו פוגשים אותו (כבר בפרק הראשון) מתעורר מוצרט במיטה זרה ומגלה להפתעתו כי הוא הגיע למאה ה-21. נאמן לפרויקט שהתחיל לפני שנרדם, מנסה מוצרט להשלים את הרקוויאם במקום ובתקופה שאינם מוכרים לו, החושפים בפניו אפשרויות ואתגרים טכנולוגיים ואחרים שלא היה יכול אפילו לשער. הוא נדרס, מועבר לבית משוגעים, ובסוף חוזר ומת.
אווה ברונסקי, חובבת מוסיקה נלהבת (בעיקר ג'ז) הגתה את הרעיון לספר הזה מתוך מחשבה על מקומה של המוסיקה בעולם המודרני. עולם שבו גם צלצול טלפון יכול להיות יצירה מוסיקלית, שבו טווח הקשב הוא של דקות, ודאי לא של שלוש וארבע שעות, עולם שבו המרחב הקולי תפוס על ידי אין סוף רעשים המתחרים אלה באלה. בעולם שכזה, מה היה עושה מוצרט? שאלה את עצמה, וענתה על כך בספר משעשע, קולח ונבון, שנכתב לאחר שנה וחצי של תחקיר מעמיק, כולל יומיים של התבודדות בדירה שבה יצירות של מוצרט מתנגנות ללא הפסקה.

 

קישורים רלבנטיים

העולם חוגג יום הולדת למוצרט 

מוצרט בויקיפדיה

אתר פרוייקט מוצרט

חיי מוצרט 

25 דברים שצריך לדעת על מוצרט

מיכתביו של מוצרט

אריאנה מלמד על מוצרט

סליירי בויקיפדיה

חומרים על סליירי

ניסיונות לנקות את שמו של סליירי

המחזה בויקיפדיה

אמדאוס בויקיפדיה 

אמדאוס המחזה

גירסת הבמאי לאמדאוס

פשוט קסם :ביקורת  של ירמי פינקוס על "במטה קסם"

מוצרט הקטן ופריצ'ק השובב : דרור גרין  על ביוגרפיה של מוצרט לילדים

גולגלתו של מוצרט

מוצרט לשיפור התפקוד המוחי

אריאל שרון מקשיב למוצרט

האם מוצרט הושפע מבטהובן הנער ?

חליל הקסם הדוקודרמה

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

4 תגובות על “מוצרט :המותג האולטימטיבי של עולם המוזיקה”

מאמר מצויין וראוי על מוצארט. בימים של כוכב נולד, כוכב רוקד , נינט, סקעת, שירי ומאיה בוסקילה, וכן בימים של סקנדלים בכדורגל, חשוב לחזור לפרופורציה האמיתית ולהיזכר מהי גדולה אמיתית ומי הוא מוזיקאי גדול ואמיתי בכל קנה מידה.
מוצארט שמת בגיל 35 יצר 625 יצירות. אם נחשבן כי התחיל לכתוב מגיל 5, ז"א יצר כ 30 שנה, נקבל
כי חיבר מעל 20 יצרות מוזיקליות בכל שנה מחייו! יצירות מוזיקליות שלמות, לא שירים!
יש לזכור, מוצארט כתב כל 3 שבועות בממוצע קונצרט !
את מוצארט חשוב להכיר לא רק בגלל יום הולדתו ה 250 כי אם בכל יום אם אפשר…

יצאו לאחרונה לאור .
שניים מהם לילים "הפאה הנוכרית של מוצרט "
בהוצאת דני ספרים בסדרת ספרים על אישים ידועים
http://www.steimatzky.co.il/NS_GetProdInfo.asp?prodid=12291627

ומוצרט הקוסם הקטן
http://www.steimatzky.co.il/NS_GetProdInfo.asp?prodid=11170004
ויצא גם ספר למבוגרים
הנשים של מוצרט
http://www.steimatzky.co.il/NS_GetProdInfo.asp?prodid=11322019

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

14 + 9 =