web analytics
קטגוריות
היסטוריה

הכוכב של בר כוכבא

האם הופעה של כוכב שביט בשמיים גרמה לאנשים לחשוב שבר כוכבא הוא משיח ? וזה בזמן שברומא הקיסר אדריאנוס השתכנע שהופעה זאת מראה על אלוהותו של אהובו?

בר כוכבא והאריה ,תמונה מ"אלפוני " מאת פ. הכטקופף.

הופיע באתר NRG

מה היתה הסיבה לפרוץ מרד בר כוכבא ( תרגום ארמי של "בן הכוכב" ) ?

החוקרים מדברים על גזירות הקיסר אדריאנוס כנגד ברית המילה ,ובנייתה של העיר ירושלים מחדש כעיר אלילית ועל שאיפות לאומיות שנוצרו בידי דמותו הכריזמטית של שמעון בר כוסבא מנהיג המרד.
אולם לאחרונה היציע החוקר הילל ניומן מהחוג לתולדות ישראל באוניברסיטת חיפה גורם אחד נוסף ומשמעותי לפריצת המרד : הופעת כוכב שביט ענק.
הופעה של כוכבי שביט נחשבה בעיני בני תקופות קדומות לסימנים ברורים שאירועים כבירים עומדים להתרחש . על פי הברית החדשה לפני הולדתו של ישו הופיע כוכב גדול בשמיים שבעקבותיו הלכו ארבעה אנשים בחיפוש אחרי המלך המשיח שנולד ( וסופר המדע הבדיוני ארתור סי קלארק כתב סיפור מדע בדיוני מפורסם בשם "הכוכב " על צוות אסטרונאוטים בעתיד שמגלה את הכוכב בעתיד הרחוק ומגלה שהיה זה כוכב נובה שהחריב תרבות מפותחת ביותר ).
וגם יוסף בן מתתיהו מספר שלפני המרד הגדול הראשון ברומאים הופיעו בשמיים שני כוכבי שביט שונים שנראו בעיני היהודים כאותות וכמופתים שמבשרים גאולה קרובה .וכעת נראה שזה בדיוק מה שאירע גם לפני המרד השני כנגד הרומאים והפעם ביתר עוצמה .
. יש לנו עדויות ברורות מרשומות אסטרונומיות סיניות של התקופה ( הסינים השאירו את התצפיות האסטרונומיות המפורטות ביותר מימי קדם). . שבינואר של שנת 132 סמוך מאוד לפריצת המרד הופיע בשמי העולם כוכב שביט ענק .

ואולי הסיפור שמופיע בספר הבשורה על פי מתי ב"הברית החדשה" על כוכב שהופיע בשמים לפני הולדת ישוע הנוצרי, בעצם התכוון לכוכב הזה שהופיע רק יותר ממאה שנה לאחר הולדתו המשוערת של ישוע.

וקיראו על כך כאן :

הכוכב: סיפור מאת ארתור סי קלארק 

צויר על ידי אסתינה צ'רנבסקיה.  הספר יוצא כיום לאור בהוצאת "שרה בץ" ו"היימן- הוצאה לאור"

הגדול לבמדבר כד מסופר :" בראשונה היה כוכב עולה מן המזרח ובראשו

חרב ,והיו ישראל רואין אותו ואומרין זה לזה :" מהו זה? והיו אומות העולם שואלין לאסטגינין ( אסטרולוגים ) שבהן ואומרין להם "מהו טיבו של כוכב זה ? והיו אומרים להן .: זה כוכבן של ישראל זה הוא המלך שעתיד לעמוד להן ..וכן באחרונה עתיד כוכב לעלות מן המזרח והוא כוכבו של משיח שנאמר "דרך כוכב מיעקב"
.נראה שמסורת זאת מתארת כוכב שביט ענק שהופיע בשמי ארץ ישראל והעולם הים תיכוני כולו זמן קצר לפני פריצת מרד בר כוכבא ושימש כאישור למחשבותיהם של רבים שימי המשיח היגיעו.
נראה שגם היהודים נתנו פירוש משיחי להופעת אותו כוכב שביט עצמו .

איור מהספר "בן כוכב"מאת מירי צללזון

בר כוכבא  כידוע קיבל את שמו בידי רבי עקיבא שלקח את הפסוק מבמדבר כד :" דרך כוכב מיעקב ". האם התכוון רבי עקיבא מילולית ולא מטפורית לכוכב השביט שהופיע בשמיים ונראה כמסמל את המשיח שמעון בר כוסבא ? נראה שהיו רבים אצל היהודים שראו את הפסוק בספר במדבר מדברי בלעם כמסמל כוכב אמיתי שאמור לבשר את בוא המשיח.

רבי עקיבא ובר כוכבא .איור מהספר "בן כוכב ".

ואם כך ייתכן מאוד שהופעת הכוכב גרמה להתרגשות משיחית אצל היהודים ולבסוף לפריצת המרד שאולי לא היה פורץ ללא הופעתו שנראתה כמבשרת את בוא המשיח והגאולה.
גם ברבים מהמטבעות שטבעו מורדי בר כוכבא יש סימן שמעל לבית המקדש שיש הרואים בו סימן של כוכב ואולי זהו סמל לאותו כוכב שביט שהופיע בשמיים הכוכב של בר כוכבא .
אולם היהודים לא היו היחידים שראו באותו כוכב שביט סמל אלוהי .

הקיסר אדריאנוס

על פי ההיסטוריון הרומאי קסיוס דיו הקיסר הרומאי אדריאנוס האיש שגזירותיו הביאו לפריצת המרד צפה גם הוא בכוכב החדש שהופיע בשמים.

אנטיניאוס והכוכב

מכיוון שהכוכב הופיע זמן קצר שלאחר שאהובו ההומוסקסואלי של הקיסר אנטיניאוס טבע בנילוס בנסיבות מיסתוריות ראה בכך הקיסר אחוז הצער הוכחה לכך שאהובו הפך לאל ומיהר להכריז על כך ברבים.

גם אדריאנוס טבע אז מטבעות עם סמל של כוכב והוא הכוכב שבעקבותיו הביא להאלאתו של אנטינואוס .

פסל של אנטינואוס

וכך בזמן שהיהודים טיפחו את סמל הכוכב כהוכחה למשיחיותו של בר כוכבא טיפח אויבם אדריאנוס את אותו הסמל כהוכחה לאלוהות של אהובו אנטינואוס שאת פולחנו הפיץ בכל רחבי הקיסרות .
לדעת ניומן אילולא הופעת כוכב השביט לא היינו מכנים את המלחמה מלחמת "בר כוכבא".
וייתכן מאוד ששני הצדדים גם היו מודעים היטב כל אחד למשמעות המנוגדת של סמל הכוכב עבור הצד השני והייתה כאן "מלחמת כוכבים" של ממש .

קישורים :

האריה של בר כוכבא  

האם היה בר כוכבא צאצא של בית דויד ?

עלילות טרזן בל"ג בעומר

הקיסר אדריאנוס

אנטינואוס

הכוכב של אנטינואוס

 

בר כוכבא עולה השמיימה אל הכוכב. איור מהספר "בן הכוכב".

מאת אלי אשד

בלש תרבות וחוקר של תנ"ך, תרבות וספרות פופולארית

13 תגובות על “הכוכב של בר כוכבא”

הצצתי ברשימתך בנושא הכוכב של בר-כוכבא, ואני מבקשת ממך לתקן מספר פרטים שנכללו בה: א. הציור מתוך הספר "בן כוכב" מאת מירי צללזון צויר על ידי אסתינה צ'רנבסקיה. ב. הספר יוצא כיום לאור בהוצאת "שרה בץ" ו"היימן- הוצאה לאור". פרט לכך אשמח אם תוסיף את הקישור http://www.booksforyou.co.il. בברכה, רותי היימן מו"ל וקוראת קבועה של המדור שלך

הרן שני כתב מאין מאמר המשך למאמר "בר כוכבא והאריה " שבו חשפתי לראשונה שהסיפור המפורסם ביותר של ל"ג בעומר סיפור בר כוכבא והאריה אינו "סיפור עממי עתיק יומין" כפי שחשבו עד השנים האחרונות ממש ,אלא הוא מאוחר מאוד,ומוצאו הוא ספרותי ולא עממי. מקורו בסיפור של קלמן שולמן מ-1858 בשם "הריסות ביתר". ( אמנם ישנה אפשרות,לדעתי קלושה , שגם שולמן התבסס על סיפור גרמני מ-1840 של רב בשם שמואל מאיר אך לצערנו המקור הזה אינו זמין כרגע לבדיקת העניין) .

הרן שני לקח את המחקר שלי בנושא וממשיך עימו הלאה ומגיע למסקנות מרתקות.

האם ייתכן שאחרי הכל סיפורים בעל פה על בר כוכבא ואריה אכן התקיימו עוד ימי קדם ?

האם ייתכן שלבר כוכבא האמיתי אכן היה קשר עם סמל של אריה ?

ממצאים ארכיאולוגיים של יגאל ידין רומזים לכאורה שכן.

ראו
הגיבור מזירת האריות :התפתחות המיתוס של בר כוכבא והאריה :
החלק הראשון
http://www.yekum.org/2011/08/%d7%94%d7%92%d7%99%d7%91%d7%95%d7%a8-%d7%9e%d7%96%d7%99%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%90%d7%a8%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%aa%d7%a4%d7%aa%d7%97%d7%95%d7%aa%d7%95-%d7%a9%d7%9c-%d7%9e%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%a1/
החלק השני
http://www.yekum.org/2011/08/%d7%94%d7%92%d7%99%d7%91%d7%95%d7%a8-%d7%9e%d7%96%d7%99%d7%a8%d7%aa-%d7%94%d7%90%d7%a8%d7%99%d7%95%d7%aa-%d7%94%d7%aa%d7%a4%d7%aa%d7%97%d7%95%d7%aa-%d7%9e%d7%99%d7%aa%d7%95%d7%a1-%d7%91%d7%a8-%d7%9b/

טרקבאקיםמאת מלחמת הכוכבים : על הכוכב של בר כוכבא . « המולטי יקום של אלי אשד ביום מאי 21, 2011

נתקלתי באתר הזה במסגרת מחקר על הדריאנוס ואנטינואוס. מעניין ויפה. תודה.
רק הערה: ההצעה של ניומן בדבר זיהוי הקריאה "דרך כוכב מיעקב" לגבי בר-כוכבא עם הופעת השביט בשלהי שנת 130 לספירה הועלתה בעבר. האסטרונום פינגרי (Pingré) בסוף המאה ה-18 אסף את העדויות ההיסטוריות על הופעות כוכבי שביט בימי קדם, וביניהן גם עדות על הופעת שביט מעט אחרי מותו של אנטינואוס, ולפני מרד בר-כוכבא (לא קראתי את עבודתו במקור ואינני יודע אם הוא עצמו הצביע על הקשר, או מישהו השתמש בדבריו כדי להצביע על כך. מכל מקום ההצעה כבר הושמעה על יסוד הגילוי שלו). אגב, קראתי שאסטרונומים מודרניים אינם יכולים לאשר את העובדה ששביט אכן הופיע אז, אך כנראה לא ניתן לשלול זאת לחלוטין.
עם זאת יש להביא בחשבון עדויות סותרות של אנשים בני התקופה. דיוס קאסיוס (היסטוריון רומי בן המאה הרביעית בערך) מתייחס בזלזול לכל הנושא, ומעיר שזיהוי כוכבים עם נשמות היה עניין נפוץ למדי, וכך היה גם לגבי אנטינואוס. אילו היה מדובר בשביט אמיתי, אני מניח שהשמועה הייתה מגיעה לאוזניו (הוא חי כ-200 שנה בלבד אחרי המאורע) ואילו כן, ודאי היה נזהר בדבריו. חשוב מזה, הגאוגרף פתולומיאוס, שחי בימי הדריאנוס, מעיד במפורש כי אנטינואוס זוהה עם כוכב קיים – אחד מכוכבי קונסטלציית אקילס (הקונסטלציה הזאת באמת הייתה גלויה לעין במצרים בשנת 130). ייתכן אם כן שהדריאנוס זיהה את אנטינואוס לא עם כוכב שביט אלא עם כוכב קיים. אולי הכוכב הזה לא היה מפורסם לפני כן, ואולי פשוט כיבדו את הקיסר האובססיבי והמעורער והניחו לו להאמין שהכוכב אכן נולד אז.
לבסוף צריך להזכיר שהפסוק "דרך כוכב מיעקב וקם שבט מישראל" מתאים לתאר התקוממות עממית-משיחית, גם בלי קשר להופעת כוכב ממשי.
ולסיכום: לא בטוח שההצעה נכונה, אבל היא בהחלט מעניינת…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

seven + ten =